PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα s.o.s



muaythaispirit
22-12-06, 15:15
παιδια μια βοηθεια θελω αν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα προγραμμα 2 ημερων για ολο το σωμα εκτος απο τα ποδια τα οποια δεν τα γυμναζω με βαρη! (στοχος δυναμη και καποια αυξηση μυικης μαζας)!
δυστηχως τον τελευταιο καιρο εχει πεσει πολύ προπόνηση και δεν προλαβαίνω να παω 3 φορές την εβδομαδα στο γυμναστήριο!
help please γιατι εχω λιγο καιρο να προπονηθω λογο αγωνων!
κιλα τονιζω οτι δεν χρησιμοποιω παρα πολλα..
με ενδιαφερει κυριως να μου πειτε τι να γυμναζω την μια μερα και τι την αλλη (δηλ τι να συνδιασω) αλλα και ασκησεις , σετ ή οτιδιποτε αλλο!
ευχαριστω απο τωρα!
keep :bodybuilder2:

gpol
22-12-06, 16:11
παιδια μια βοηθεια θελω αν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα προγραμμα 2 ημερων για ολο το σωμα εκτος απο τα ποδια τα οποια δεν τα γυμναζω με βαρη! (στοχος δυναμη και καποια αυξηση μυικης μαζας)!
δυστηχως τον τελευταιο καιρο εχει πεσει πολύ προπόνηση και δεν προλαβαίνω να παω 3 φορές την εβδομαδα στο γυμναστήριο!
help please γιατι εχω λιγο καιρο να προπονηθω λογο αγωνων!
κιλα τονιζω οτι δεν χρησιμοποιω παρα πολλα..
με ενδιαφερει κυριως να μου πειτε τι να γυμναζω την μια μερα και τι την αλλη (δηλ τι να συνδιασω) αλλα και ασκησεις , σετ ή οτιδιποτε αλλο!
ευχαριστω απο τωρα!
keep :bodybuilder2:


Α) Στηθος - Ωμοι - Τρικεφαλα

Β) Πλατη - Τραπεζοειδεις - Δικεφαλα

billys15
22-12-06, 16:56
Παντως οι επαναληψεις για δυναμη ειναι 3-4 απ'οτι ξερω.Αν ειμαι λαθος διορθωστε με

ajax
22-12-06, 17:09
Φιλε μου εγω παντος ειμαι εναντιον στα βαρια βαρη λογο του αθληματος σου.Σου προτεινω 2 φορες την εβδομαδα εκρηκτικα βαρη δηλαδη λιγα κιλα αλλα γρηγορες επαναληψεις και μια φορα την βδομαδα μεγιστη δυναμη.Ακομα πιστευω οτι οι αντιστασεις θα σου κανουν κανουν ιδιαιτερα καλο.....Κανε αυτα και καλο γροθοκοπημα στους αντιπαλους σου χεχεχε :wink:

BRaWNy
22-12-06, 19:45
Φιλε μου εγω παντος ειμαι εναντιον στα βαρια βαρη λογο του αθληματος σου.Σου προτεινω 2 φορες την εβδομαδα εκρηκτικα βαρη δηλαδη λιγα κιλα αλλα γρηγορες επαναληψεις και μια φορα την βδομαδα μεγιστη δυναμη.Ακομα πιστευω οτι οι αντιστασεις θα σου κανουν κανουν ιδιαιτερα καλο.....Κανε αυτα και καλο γροθοκοπημα στους αντιπαλους σου χεχεχε :wink:Απο τη μία δεν προτείνεις βαριά και απο την άλλη προτείνεις 1 φορά/εβδομάδα μέγιστη δύναμη.
Μήπως θα μπορουσες να μας εξηγήσεις, πως θα μπορουσε να προπονηθεί για μέγιστη δύναμη ή για δύναμη γενικά χωρις να κάνεις με βαριά κιλά?

ikamak
22-12-06, 23:15
παιδια μια βοηθεια θελω αν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα προγραμμα 2 ημερων για ολο το σωμα εκτος απο τα ποδια τα οποια δεν τα γυμναζω με βαρη! (στοχος δυναμη και καποια αυξηση μυικης μαζας)!
δυστηχως τον τελευταιο καιρο εχει πεσει πολύ προπόνηση και δεν προλαβαίνω να παω 3 φορές την εβδομαδα στο γυμναστήριο!
help please γιατι εχω λιγο καιρο να προπονηθω λογο αγωνων!
κιλα τονιζω οτι δεν χρησιμοποιω παρα πολλα..
με ενδιαφερει κυριως να μου πειτε τι να γυμναζω την μια μερα και τι την αλλη (δηλ τι να συνδιασω) αλλα και ασκησεις , σετ ή οτιδιποτε αλλο!
ευχαριστω απο τωρα!
keep :bodybuilder2:

Αν κανεις πολεμικες τεχνες και δε προπονεις τα ποδια σου εισαι χαμενος απο χερι 8)

Δουλευε fast reps, μετρια κιλα, αλλα με προγραμμα (αν δε σε ενδιαφερει το bodybuilding). Συνηθως στις πολεμικες τεχνες εχει σημασια να περασεις ισοδυναμα χτυπηματα σε πολυ γρηγορο χρονο. Ενα προγραμμα bodybuilding δε σου κανει, ουτε προγραμμα powerlifting.

Οπως και να εχει ΜΗ ΠΑΡΑΜΕΛΕΙΣ να γυμναζεις τα ποδια με βαρη!

muaythaispirit
23-12-06, 01:34
Φιλε μου εγω παντος ειμαι εναντιον στα βαρια βαρη λογο του αθληματος σου.Σου προτεινω 2 φορες την εβδομαδα εκρηκτικα βαρη δηλαδη λιγα κιλα αλλα γρηγορες επαναληψεις και μια φορα την βδομαδα μεγιστη δυναμη.Ακομα πιστευω οτι οι αντιστασεις θα σου κανουν κανουν ιδιαιτερα καλο.....Κανε αυτα και καλο γροθοκοπημα στους αντιπαλους σου χεχεχε :wink:Απο τη μία δεν προτείνεις βαριά και απο την άλλη προτείνεις 1 φορά/εβδομάδα μέγιστη δύναμη.
Μήπως θα μπορουσες να μας εξηγήσεις, πως θα μπορουσε να προπονηθεί για μέγιστη δύναμη ή για δύναμη γενικά χωρις να κάνεις με βαριά κιλά?

1) η δυναμη κ η μυικοτητα δεν βελτιωνεται ΚΑΙ με λιγοτερα κιλα παρα μονο σε προγραματα ογκου ή powerlifting? π.χ. με μικροτερα διαλειματα σουπερ σετ ή αλλες μεθοδους?

2)εχεις να προτεινεις κατι για την περιπτωση μου?

muaythaispirit
23-12-06, 01:36
παιδια μια βοηθεια θελω αν μπορει καποιος να μου προτεινει ενα προγραμμα 2 ημερων για ολο το σωμα εκτος απο τα ποδια τα οποια δεν τα γυμναζω με βαρη! (στοχος δυναμη και καποια αυξηση μυικης μαζας)!
δυστηχως τον τελευταιο καιρο εχει πεσει πολύ προπόνηση και δεν προλαβαίνω να παω 3 φορές την εβδομαδα στο γυμναστήριο!
help please γιατι εχω λιγο καιρο να προπονηθω λογο αγωνων!
κιλα τονιζω οτι δεν χρησιμοποιω παρα πολλα..
με ενδιαφερει κυριως να μου πειτε τι να γυμναζω την μια μερα και τι την αλλη (δηλ τι να συνδιασω) αλλα και ασκησεις , σετ ή οτιδιποτε αλλο!
ευχαριστω απο τωρα!
keep :bodybuilder2:

Αν κανεις πολεμικες τεχνες και δε προπονεις τα ποδια σου εισαι χαμενος απο χερι 8)

Δουλευε fast reps, μετρια κιλα, αλλα με προγραμμα (αν δε σε ενδιαφερει το bodybuilding). Συνηθως στις πολεμικες τεχνες εχει σημασια να περασεις ισοδυναμα χτυπηματα σε πολυ γρηγορο χρονο. Ενα προγραμμα bodybuilding δε σου κανει, ουτε προγραμμα powerlifting.

Οπως και να εχει ΜΗ ΠΑΡΑΜΕΛΕΙΣ να γυμναζεις τα ποδια με βαρη!

1)τι εννοεις με προγραμμα?

δηλ λετε να προσθεσω και ποδια ??και ποια μερα να τα χωσω μαζι με πλατη?
αν ειναι καλυτερα οκ να το κανω απλα δεν θελω να πρηστουν καθολου γιατι ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΕΓΑΛΑ απο κατασκευη

παιδια help γιατι φλεγομαι!! :box1:

BRaWNy
23-12-06, 14:06
1) η δυναμη κ η μυικοτητα δεν βελτιωνεται ΚΑΙ με λιγοτερα κιλα παρα μονο σε προγραματα ογκου ή powerlifting? π.χ. με μικροτερα διαλειματα σουπερ σετ ή αλλες μεθοδους?

>>>Με τέτοιες μεθόδους εαν τα κιλά είναι χαμηλά όχι, απλά προάγεται η υπερτροφία κάπως.
Όπως και να έχει, για δύναμη θέλει βαριά κιλά είτε με μεθόδους είτε χωρίς.
Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, το ίδιο νομίζω και για την υπερτροφία για βέλτιστα αποτελέσματα.

Αυτά κατά την άποψή μου, περιμένω να ακούσω βέβαια και την άποψη του ajax, σχετικά με αυτό που ρώτησα.

Δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο για κάποιον που κάνει πολεμικές τέχνες, συμφωνώ και με τον ikamak στα όσα είπε.
Απλά ρώτησα πάνω σε αυτό που είπε ο ajax.

BRaWNy
23-12-06, 14:09
....γιατι ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΕΓΑΛΑ απο κατασκευη


>>>Έχοντας πόδια στο πρόγραμμά σου (ειδικά Σκουωτ), θα σε βοηθήσει στο να αυξήσεις μάζα και δύναμη και στο πάνω σώμα σου, οπότε θα έλεγα, κάνε τουλάχιστον Σκουωτ για αυτόν τον σκοπό.

ajax
23-12-06, 18:23
Με μια φορα την βδομαδα θα αυξανετε η μεγιστη απλα λιγοτερο με το αν εκανε 3 η 4 φορες.Φιλε brawny τις γνωσεις σου στα βαρη δεν τις φτανω ουτε κατα ιδεα απλα επειδη εκανα καρατε 11 χρονια και τωρα στιβο συνιστω να κανει μονο 1 φορα μεγιστη και 2 εκρηκτικα ωστε να δουλεψει την ταχυδυναμη του καθαρα ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ!!αν σφυξουν οι μυς του θα χασει την ταχυτητα του και μεσα στον αγωνα θα ειναι χαμενος απο χερι :evilno: και πιστεψε με εγω το ειχα παθει αυτο.....Φυσικα η απαντηση που εδωσα στο ποσες φορες ειναι καπως προχειρη(απλως ηθελα να θεσω ενα παραδειγμα στο πως θα δουλεψει) καθως αν θελει τα μεγιστα αποτελεσματα θα πρεπει να φτιαξει ενα πλανο αναλογα με το ποτε ειναι οι αγωνες ωστε να δουλεψει τα βαρη σωστα και να μην εχει κανενα αγωνιστικο προβλημα

muaythaispirit
23-12-06, 19:25
παιδεια thanks σε ολους για τις απαντησεις!
απο αυτα που υπόθηκαν και συμφωνα με τις απαιτήσεις που εχω για την συγκεκριμένη περίοδο που είναι αγωνιστική και όχι bodybuilding θα πρεπει να δουλέψω λοιπον με λιγότερα βάρη και περισότερες επαναληψείς αν ειναι δυνατόν εκρηκτικές!
ομως μου έχει μείνει ακόμα η απορία πως θα χωρίσω το σώμα για καλύτερα αποτελέσματα σε δύο ημέρες! συμφωνείτε με την πρόταση του φίλου gpol για πρώτη ημέρα στήθος - ωμοι - 3κέφαλα και δεύτερη πλάτη - δικέφαλα -ΠΟΔΙΑ (λεω να ξαναρχισω και αυτα δειλα - δειλά :) )
εχω συνηθισει απο μποντυμπιλντινγ να κάνω π.χ γύρω στα 12 σετ για μεγάλες μυικες και γυρω στα 9 για τις μικρές!τωρα που γυμνάζω ομως 3 ομάδες καθε φορά σε 2 ημέρες ποσα σετ να κάνω για κάθε ομάδα?
τα σουπερ σετ πως τα βλεπετε για μένα που ειναι με λιγοτερα κιλα??
θα με βοηθούσε ενα πλάνο ασκήσεων - επαναληψεων πολύ!
ξέρω οτι οι πιο πολλοι εχουν γνωσείς κυριώς σε προγράμματα καθαρα <<γυμναστηριακά>> αλλα κάθε βοηθεια ειναι χρήσιμη!

ilias1983
28-06-10, 11:58
παιδεια thanks σε ολους για τις απαντησεις!
απο αυτα που υπόθηκαν και συμφωνα με τις απαιτήσεις που εχω για την συγκεκριμένη περίοδο που είναι αγωνιστική και όχι bodybuilding θα πρεπει να δουλέψω λοιπον με λιγότερα βάρη και περισότερες επαναληψείς αν ειναι δυνατόν εκρηκτικές!
ομως μου έχει μείνει ακόμα η απορία πως θα χωρίσω το σώμα για καλύτερα αποτελέσματα σε δύο ημέρες! συμφωνείτε με την πρόταση του φίλου gpol για πρώτη ημέρα στήθος - ωμοι - 3κέφαλα και δεύτερη πλάτη - δικέφαλα -ΠΟΔΙΑ (λεω να ξαναρχισω και αυτα δειλα - δειλά :) )
εχω συνηθισει απο μποντυμπιλντινγ να κάνω π.χ γύρω στα 12 σετ για μεγάλες μυικες και γυρω στα 9 για τις μικρές!τωρα που γυμνάζω ομως 3 ομάδες καθε φορά σε 2 ημέρες ποσα σετ να κάνω για κάθε ομάδα?
τα σουπερ σετ πως τα βλεπετε για μένα που ειναι με λιγοτερα κιλα??
θα με βοηθούσε ενα πλάνο ασκήσεων - επαναληψεων πολύ!
ξέρω οτι οι πιο πολλοι εχουν γνωσείς κυριώς σε προγράμματα καθαρα <<γυμναστηριακά>> αλλα κάθε βοηθεια ειναι χρήσιμη!

1η Μέρα
ΠΟΔΙΑ
ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ
3*15


ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΝΣΙΟΝ
3*15


ΛΕΓΚ ΚΕΡΛ
3*15


ΓΑΜΠΕΣ
3*15

ΣΤΗΘΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ
3*15


ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ
3*15


ΠΟΥΛ ΟΒΕΡ
3*15

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
3*15


ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΚΩΤ
3*15
2η Μέρα
ΠΛΑΤΗ
ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
3*15


ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ
3*15


ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΘΕΤΗ ΛΑΒΗ
3*15

ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΤΟ SMITH
3*15


ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
3*15


ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΚΥΦΤΟΣ
3*15

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
3*15


ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
3*15
Καθημερινά
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
ΡΟΚΑΝΙΣΜΑΤΑ
3*20


ΑΡΣΕΙΣ ΠΟΔΙΩΝ
3*15

ΡΑΧΙΑΙΟΙ
ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ
3*15

ilias1983
28-06-10, 11:59
1η Μέρα
ΠΟΔΙΑ
ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ
3*15


ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΝΣΙΟΝ
3*15


ΛΕΓΚ ΚΕΡΛ
3*15


ΓΑΜΠΕΣ
3*15

ΣΤΗΘΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ
3*15


ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ
3*15


ΠΟΥΛ ΟΒΕΡ
3*15

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
3*15


ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΚΩΤ
3*15
2η Μέρα
ΠΛΑΤΗ
ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
3*15


ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ
3*15


ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΘΕΤΗ ΛΑΒΗ
3*15

ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΤΟ SMITH
3*15


ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
3*15


ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΚΥΦΤΟΣ
3*15

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
3*15


ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
3*15
Καθημερινά
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
ΡΟΚΑΝΙΣΜΑΤΑ
3*20


ΑΡΣΕΙΣ ΠΟΔΙΩΝ
3*15

ΡΑΧΙΑΙΟΙ
ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ
3*15

1η Μέρα
ΠΛΑΤΗ
ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
4*15


ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
4*15


ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ
4*15


ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ
4*15

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
4*15


ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ
4*15


ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΚΩΤ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ
4*15
2η Μέρα
ΠΟΔΙΑ
ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ
4*15


ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΝΣΙΟΝ
4*15


ΛΕΓΚ ΚΕΡΛ
4*15


ΠΡΟΒΟΛΕΣ
4*15

ΩΜΟΙ
ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟ SMITH
4*15


ΟΡΘΙΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ
4*15


ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
4*15


ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
4*15
3η Μέρα
ΣΤΗΘΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ
4*15


ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ
4*15


ΠΕΓΚ ΝΤΕΚ
4*15


ΠΟΥΛ ΟΒΕΡ
4*15

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΣΤΡΑΒΟΜΠΑΡΑ
4*15


ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ
4*15


ΒΥΘΙΣΕΙΣ
4*15
Καθημερινά
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
ΡΟΚΑΝΙΣΜΑΤΑ
4*30


ΑΡΣΕΙΣ ΠΟΔΙΩΝ
4*15


ΠΛΑΓΙΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
4*15

ΡΑΧΙΑΙΟΙ
ΡΩΜΑΪΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ
4*15

beefmeup
28-06-10, 12:00
ποιος ηρθε???

giannis64
28-06-10, 12:06
ilias1983 όπως θα είδες το τελευταίο ποστ πριν από σένα είναι το 2006.

οπότε είναι μάταιο να ποστάρεις τις απόψεις σου
!!