PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγίες για λήψη για Πρωτεΐνη και Κρεατίνη?!?



200sx
01-11-05, 01:33
Γειά σας, Είμαι καινούργιος στο φορουμ και χαίρομαι που επιτέλους φτιάχτηκε :)


Είμαι 19χρονών φοιτητής 1.78 περίπου 66κιλά, γυμναζόμουνα στο παρελθόν αλλά ποτέ για μεγάλο χρονικό διάστημα! Τελευταία γυμναζόμουνα Μάρτη -Απρίλη- Μαϊ 2005 αλλά με αραιές επισκέψεις και χρήση πρωτεΐνης!

Τώρα κάνω εδώ και ένα μήνα γυμναστήριο..! Παίρνω πρωτεΐνες : X-TREME Whey Protein (90% Whey έχει και L-Glutamine extra), X-TREME Muscle Gainer (85% milk&egg έχει και carnitine νομίζω)!
Μόλις ξυπνουσα έπαιρνα Whey, μετά την προπόνηση Whey και πριν κοιμηθώ την άλλη που επειδή έχει αυγό είναι αργά αφομοιώσιμη!
Η κάθε δόση μου είναι μια γεμάτη γεμάτη κουταλιά σούπας!

Μου χάρησε ο θείος μου που έχει γυμναστήριο (όχι στην πόλη που σπουδάζω.. και μην μου πείτε γιατί δεν ρωτάς τον θείο σου.. :) ) μια κρεατίνη EAS Phosphagen 99.9% 1.4kg και μου είπε άρχισε την απο τώρα!
Είμαι σε φάση φόρτωσης όπως μου είπε πρέπει να παίρνω δυο κοφτά κουταλάκια πλαστικά τσαγιού 3 φορές την μέρα για 5 μέρες.. μετά για άλλες 25 μέρες θα παίρνω 2κουταλάκια μετά την προπόνηση και μετά 2-3βδομάδες OFF απο κρεατίνη!

Έχω χάσει την μπάλα όμως.. δεν ξέρω πολλά πράγματα..!!!

Πότε να παίρνω τώρα πρωτεΐνη??
Μου είπε να παίρνω πρωτεΐνη μόνο πριν την προπόνηση και πριν κοιμηθώ!
Εσείς τι λέτε για αυτό?

Πρωτεΐνη να παίρνω τις μέρες που δεν γυμνάζομαι?

Την κρεατίνη πως πρέπει να την παίρνω? Με δεξτρόζη? Αγόρασα μια δεξτρόζη..! Πρέπει να είναι άδειο το στομάχι μας άκουσα.. ισχύει? Και για πόση ώρα μετά δεν πρέπει να τρώμε?

Πρωτεΐνη με δεξτρόζη τα ανακατεύω μαζί?

Πρωτεΐνη κρεατίνη δεξτρόζη γίνετε να τα πάρω όλα μαζί? Αν όχι τότε πόση ώρα θέλουν ενδιάμεσα πρωτεΐνη και κρεατίνη-δεξτρόζη?

Δεξτρόζη παίρνω στον loading και στις 3 δόσεις της ημέρας?

Πρέπει να πίνω πολλά λίτρα νερό άκουσα ε? Η κρεατίνη κρατάει στους μυς νερό? Κάπου άκουσα οτι κρατάει και λίπος και νερό.. ισχύει?


Ελπίζω να μου δώσετε αναλυτικές απαντήσεις γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω ακούσει και κάτι πρέπει να κάνω..!

Πληροφοριακά βρίσκομαι στην πρώτη μέρα του loading.. την πρώτη δόση το πρωί την πήρα χωρίς δεξτρόζη μαζί με ένα σάντουιτς…! Το μεσημέρι έφαγα κοτόπουλο.. Μια ώρα πριν την προπόνηση πήρα πρωτεΐνη.. Στις 4:30 πήγα γυμναστήριο.. στις 6 πήρα κρεατίνη με δεξτρόζη μετά από 10 λεπτά πήρα και πρωτεΐνη Whey και στις 8 έφαγα κοτόπουλου στις 10:30 πήρα κρεατίνη και πριν από λίγο πήρα πρωτεΐνη και πάω για ύπνο..! Σαν πολλά δεν είναι? Αν παίρνω και το πρωί θα είναι 4 δόσεις πρωτεΐνης την ημέρα!!!!!

200sx
01-11-05, 02:13
The best results have been noticed when creatine is combined with a high carbohydrate base, such as dextrose (glucose) and taken about one-half hour before training.
Απο το bodybuiling.com στο guide για κρεατίνη!
Ε τώρα τι να πούμε!! Δεν ξέρω ο άνθρωπος τελικά τι να κάνω!! Καινούργια απορία... πριν ή μετά?

Muscleboss
02-11-05, 13:01
Afou kaneis to fortoma, kreatini me dextrozi MONO META tin proponisi kai an thes kai 5gr mona tous to proi.
Proteini aparaitita meta tin proponisi.

Proteini mporeis na sympliroseis opoiadipote stigmi mesa sti mera anamesa sta geymata sou.

Muscleboss

gorilakos
02-11-05, 13:51
Afou kaneis to fortoma, kreatini me dextrozi MONO META tin proponisi kai an thes kai 5gr mona tous to proi.
Proteini aparaitita meta tin proponisi.

Proteini mporeis na sympliroseis opoiadipote stigmi mesa sti mera anamesa sta geymata sou.

Muscleboss

kai kati akoma poli simantiko,kreatini pernoume kai tis meres pou den pame proponisi mia fora molis ksipname.

proteini tha sou proteina na perneis toulaxiston dyo me treis fores tin mera dioti eisai adinatos kai tha se boithisei na pareis ongo.

nero prepei na pineis toulaxiston 3 litra tin mera.

proteini kai kreatini min ta pineis kai ta dyo mazi kai eidika min pineis kreatini me gala.pies prota tin kreatini afise ena eikosalepto kai meta pies tin proteini.