PDA

Επιστροφή στο Forum : ρηξη οπισθιου επιχειλιου χονδρου στων ωμο!



sidirocastro
28-09-09, 17:53
Δυσκολο σημειο παιδια με πολυ πονο!αν εντοπισει κανενας καμια περιεργη συμπεριφορα του ωμου στο να παλαντζαρει και να ποναει αμεσως σε ορθοπαιδικο!εγω το αφησα και τωρα περισσοτερξη ταλαιπωρεια!

Billy
09-10-09, 18:23
πώς έγινε;;

συνήθως αυτός ο τραυματισμός είναι επακόλουθο Εξάρθρωσης και δημιουργεί αστάθεια.

sctp
11-10-09, 10:33
Εγω εχω παντως μια αισθηση στο δεξι ωμο οταν περπαταω χαλαρος καπως σαν να κουνιετε μεσα στην αρθρωση το χερι αλλα δε το εχω δωσει ιδιαιτερη σημασια :P το εχω αυτο το προβλημα απο τοτε που ξεπερασα την αυχενικη δισκοκηλη,ομως παντα 2-3 μερες μετα απο προπονηση πλατης δεν συμβαινει αρα μαλλον ισως ειναι μυικο στην περιπτωση μου.:(

Billy
14-10-09, 07:49
Όλοι αυτοί οι ήχοι, χράτσ-χρούτσ, κλικ-κλάκ, που ακούγονται μέσα από τον ώμο οφείλονται σε χαλάρωση των Τενόντων η οποία προήλθε από διάφορους λόγους, κυρίως τραυματισμός ή από ελλειπή αιμάτωση.

Για να μην έχεις πρόβλημα θα πρέπει να κάνεις κάποιες ειδικές ασκήσεις που σκοπό έχουν την ενδυνάμωση των Τενόντων. Συνήθως όμως τις παραβλέπουμε και σιγά-σιγά δημιουργείται το πρόβλημα.

sctp
14-10-09, 11:49
Όλοι αυτοί οι ήχοι, χράτσ-χρούτσ, κλικ-κλάκ, που ακούγονται μέσα από τον ώμο οφείλονται σε χαλάρωση των Τενόντων η οποία προήλθε από διάφορους λόγους, κυρίως τραυματισμός ή από ελλειπή αιμάτωση.

Για να μην έχεις πρόβλημα θα πρέπει να κάνεις κάποιες ειδικές ασκήσεις που σκοπό έχουν την ενδυνάμωση των Τενόντων. Συνήθως όμως τις παραβλέπουμε και σιγά-σιγά δημιουργείται το πρόβλημα.

Δωσε μας τα φωτα σου billy! κανω καποιες ασκησεις για ενδυναμωση του περιστροφεα την μερα της πλατης αλλα μαλλον το προβλημα μου φαινεται να ειναι μονιμο..αλλα δεν εχω καποια ενοχληση η απωλεια δυναμης στο δεξι και δεν αγχωνομαι πολυ :P

Billy
14-10-09, 15:40
συνήθως ρίχνουμε το βάρος στους εξωτερικούς μύς γιατί δεν αντιλαμβανόμαστε το πόσο σοβρό είναι το θέμα των Στροφέων.
Οι περισσότεροι τραυματισμοί στους ώμους γίνονται λόγω χαλάρωσης των στροφέων.
Πολύ καλές ασκήσεις για την ενδυνάμωση των Στροφέων θα βρείς στο λίνκ πιό κάτω. Το βάρος που θα πρέπει να χρησιμοποιείς δεν πρέπει να είναι πάνω από 1-1.5 κιλό. Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο ή αστείο αλλά οι Στροφείς γυμνάζονται με τόσο μικρά βάρη και πάρα πολλές επαναλήψεις. Αν βάλεις μεγαλύτερο βάρος ΑΠΛΑ γυμνάζεις τους εξωτερικούς μυς τους οποίους ούτως ή άλλως τους γυμνάζεις και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερα βάρη.

Το "μυστικό" είναι όπως είπα στο μικρό βάρος και πάρα πολλές επαναλήψεις,
στο λινκ χρησιμοποιεί 5σετ των 30 επαναλήψεων αλλα μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερες επαναλήψεις, εγώ δεν μετράω επαναλήψεις αλλά βάζω χρονόμετρο, κάνω 2 λεπτά, 4 λεπτά, 6 λεπτά και μετά αισθάνεσαι εσωτερικά την άρθρωση να "καίγεται" από την αιμάτωση, τότε είναι που γυμνάζεις τους Στροφείς και τότε είναι που δυναμώνουν.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να τις κάνεις κάθε μέρα, όχι όλες τις ασκήσεις μπορείς να διαλέξεις 3-4, αλλά μετά την προπόνηση ΒΒ.

http://www.physioroom.com/experts/asktheexperts/answers/qa_mb_20050225.php

sctp
14-10-09, 16:19
Πανω κατω ολες ιδιες μου φαινονται,θα διαλεξω μια και αρχισω να βαραω 30αρες+,ως τωρα εκανα 10-15 μαξ,thx billara

dondale
31-10-09, 00:42
Αυτος ο τραυματισμος με εχει κρατησει μακρια απο βαρη κοντα ενα χρονο τωρα........με φυσικο επακολουθο να κρεμασει και η κοιλια!!!!

Σκεφτομαι ομως να ξαναρχησω σιγα σιγα με αυτες τις ασκησεις που μου προτηνε ο ορθοπεδικος.

Υπαρχει ομως καποιο συμπληρωμα που θα δυναμωνε ποιο γρηγορα τους

στρωφεις ????

Billy
31-10-09, 22:18
Αυτή η έννοια δεν υπάρχει,
δηλαδή εννοώ ότι οι Στροφείς θα σου πάρουν εντελώς συγκεκριμένο χρόνο για να θεραπευτούν.
Είναι τένοντες με πολύ μικρή αιμάτωση και δεν μπορείς να τους ζορίσεις για να επιταχύνεις την αποθεραπεία, αν τους ζορίσεις μπορεί να τους τραυματίσεις θα σε πάνε πίσω και θα χάσεις χρόνο.
Βοηθητικά μπορείς να παίρνεις Γλυκοζαμίνη και Χονδροϊτίνη αλλά μην φανταστείς θαύματα.

Οι στροφείς θέλουν ελάχιστο βάρος και "ατέλειωτες" επαναλήψεις,
εγώ πλέον έχω σταματήσει να μετράω επαναλήψεις όταν γυμνάζω τους στροφείς και βάζω χρονόμετρο, πχ 3 λεπτά, 5 λεπτά, 7 λεπτά.

Κατά την γνώμη μου ο πιό δύσκολος στροφέας για να γυμνάσεις είναι ο Υποπλάτιος (subscapularis) διότι είναι πολύ δύσκολο να τον απομονώσεις.

john pavloudis
02-02-10, 12:57
μια αλοιφη γλυκοσαμινης-χονδροιτινης με μσν θα βοηθησει πολυ στην θεραπεια!