PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλάτι, καλό ή κακό για την διατροφή;



Billy
27-12-06, 14:14
υπάρχουν πολλές τροφές κυρίως ψάρια που είναι παστά (σκουμπρί) ή καπνιστά (σολωμός) τα οποία εφ'ενός έχουν πολύ καλά συστατικά για την διατροφή αλλά επίσης περιέχουν σημαντική ποσότητα αλατιού.
Μήπως θα πρέπει να τα αποφεύγουμε λόγω του αλατιού;
Γενικότερα ποιό ρόλο παίζει το αλάτι σε μία σωστή διατροφή;

billys15
27-12-06, 21:00
Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να τρωμε ψαρια γιατι εχουν πολλες πρωτεινες.Δεν γνωριζω ομως αν,λογω του αλατιου που λες,χρειαζεται να αποφευγουμε την πολυ συχνη χρηση τους

stevengr
27-12-06, 21:48
Με μια συχνη χρηση "παστων" τροφων ειναι φυσιολογικο καποια στιγμη η αυξηση αλατος στο οργανισμο σου και η μαχροχρονια χρηση του να προκαλεσει αυχενικα προβληματα.

Επισημαινω παλι μονο σε "συχνη" χρηση. Υπαρχει και φθηνοτερη λυση σε μορφη ψαριου η ληψη πρωτεινης οπως λχ. ο τονος σε νερο.

Billy
27-12-06, 23:07
λχ. ο τονος σε νερο.

σε νερό;;;
βρέ μέχρι καί sauna θα του κάνω για να ξαλμυρίσει.

stevengr
27-12-06, 23:57
Κυκλοφορει τονος σε νερο + σε λαδι. Προτιμοτερο να παρεις αυτον που ειναι σε νερο καθως ειναι καλυτερος και φθηνοτερος, και αν θελεις να βαλεις λαδι προσθεσε αυτο που εχεις σπιτι σου διοτι θα ειναι καλυτερο εναντι της κονσερβας 8)

ajax
28-12-06, 13:26
Αν εχεις προβλημα πιεσης αποφυγε το...... :lol:

everydaypanos
02-01-07, 18:18
Εγώ προτιμώ να μην βάζω παραπάνω αλάτι απ' ότι ήδη υπάρχει στις τροφές. Η κονσέρβα τόνου σε νερό Calvo είναι η προτίμησή μου, αφού έχει ακόμα λιγότερο Νάτριο.

wolf
03-01-07, 20:51
Εγώ προτιμώ να μην βάζω παραπάνω αλάτι απ' ότι ήδη υπάρχει στις τροφές. Η κονσέρβα τόνου σε νερό Calvo είναι η προτίμησή μου, αφού έχει ακόμα λιγότερο Νάτριο.
Σαν τον ριομαρε κανενας!!!Μακραν !!! :army2:
Αν αρχισουμε ναχουμε τυψεις κ οταν τρωμε τονο σε νερο τοτε αστα καλυτερα...
Για το αλατι ειχα διαβασει κ σε ενα βιβλιο για κοιλιακους* που εχω πως αλατι+Κοιλιακοι δεν πανε μαζι.... :cry:


*:(λετε να το σκαναρω να το κανω ενα ποστ ή απαγορευεται??)

everydaypanos
04-01-07, 00:48
Είναι κρίμα που βλέπεις μια χρήσιμη λεπτομέρεια ως τύψεις.

Το πως τρως και το τι διαλέγεις να βάλεις στο στόμα σου δεν είναι απλά θέμα γυμναστικής. Είναι τρόπος ζωής και όταν βλέπεις ότι κάτι έχει καταντήσει να είναι απλά μια παραπάνω τύψη τότε είτε θέλεις διακοπές είτε πρέπει να αλλάξεις μυαλά.

Το ΡΙΟ ΜΑΡΕ σε νερό είναι καλή επιλογή καθώς μπορείς να το βριες 'παντού'. Εάν όμωςέίσαι τυχερός και βρεθείς σε σουπερ μαρκετ με ΚΑΛΒΟ τότε δοκίμασέ το.

Gasturb
04-01-07, 02:39
*:(λετε να το σκαναρω να το κανω ενα ποστ ή απαγορευεται??)

Just do it!

Gasturb

wolf
04-01-07, 13:28
Είναι κρίμα που βλέπεις μια χρήσιμη λεπτομέρεια ως τύψεις.

Το πως τρως και το τι διαλέγεις να βάλεις στο στόμα σου δεν είναι απλά θέμα γυμναστικής. Είναι τρόπος ζωής και όταν βλέπεις ότι κάτι έχει καταντήσει να είναι απλά μια παραπάνω τύψη τότε είτε θέλεις διακοπές είτε πρέπει να αλλάξεις μυαλά.

Το ΡΙΟ ΜΑΡΕ σε νερό είναι καλή επιλογή καθώς μπορείς να το βριες 'παντού'. Εάν όμωςέίσαι τυχερός και βρεθείς σε σουπερ μαρκετ με ΚΑΛΒΟ τότε δοκίμασέ το.

Βασικα ισως δε ξερω το ποσο πολυ μπορει να βλαπτει το αλατι απο ενα κονσερβακι ριο μαρε σε νερο(!),τι να πει κ ο καημενος ο μπακαλιαρος...Απο αυτη την αποψη...
Και δεν λεω πως εχω τυψεις μαλλον παρεξηγησες :wink:
Απλα ειμαι της αποψης πως οταν κανεις μια σωστη διατροφη (κ συμφωνω μαζι σου) κ τρως
π.χ. ενα στηθος κοτοπουλο-δεν λεω να το τηγανισεις κ να ριξεις κ πατατουλες μεσα,λεω να το φας ή ψητο ή βραστο,απλα οπως σαρεσει περισσοτερο απτα δυο...
,οταν τρως ενα τονακι-δεν λεω να παρεις εκεινο με το λαδι,παρε εκεινο που ειναι σε νερο,απλα να παιρνεις εκεινο που σαρεσει περισσοτερο...αυτο ειναι τροπος ζωης :wink:

"
Υ.Γ.:Σε ενα αλλο ποστ σου για τη βρώμη ο ιδιος εγραφες...:

Bliax. Merika themata, opos h gefsi, ine adiapragmatefta. Ego ime tis apopsis oti h gefsi ine poli simadiki oso afstiri kai ean ine h diatrofi.

Etsi, vromi. No way... Protimo to Fruit Muesli.
.....

:army2:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=894&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

wolf
08-01-07, 07:14
To αλατι ρυθμιζει τη ρευστη ισορροπία. Βοηθα στην ρυθμιση ισορροπιας οξυ/βαση στη κυκλοφορια του αιματος και διευκολυνει την ενεργο κυψελοειδη μεταφορα περα από κυψελοειδης μεμβρανες.:shock:
Εαν ιδρωνεις πολυ κατα τη διαρκεια της μερας (δηλ. κατα τη διαρκεια των workouts) πρεπει να χρησιμοποιεις αλάτι στα τροφιμα για να αντικαταστήσει το νάτριο και να αποφυγεις κραμπες στους μυς σου...

jiujitSu
27-03-07, 14:27
Ξεθαψα το παρακατω τοπικ γιατι εχω να προσθεσω κατι...

Απο αλλο τοπικ...


Το αλάτι είναι καλό ειδικά για πριν και μετά την προπόνηση.
Η αυξημένη πίεση (που σε αυτη την περίπτωση την "θέλουμε") συν των άλλων και γενικά το αλάτι, αν πάρουμε πριν την προπόνηση, προσφέρει αυξημένο πρήξιμο, καλύτερες συστολές και συσπάσεις των μυων, αλλά και άλλα όπως αγγειοδιαστολή κ.λ.π.
Για τα καλά του μετα την προπόνηση, νομίζω υπάρχει σχετικό άρθρο του MuscleBoss περι μεταπροπονητικής διατροφής.
Το αλάτι σε κανονικές ποσότητες (ανάλογα τις απαιτησειος του καθένα) δεν πρέπει να λείπει απο την διατροφή.
Το ότι ελλατώνεται ή και κόβεται προς το τέλος μιας δίαιτας για γράμμωση ή το ότι γίνονται διάφορα κόλπα με αυτό την τελευταία εβδομάδα προετοιμασίας πριν απο αγωνες, ειναι μια άλλη ιστορία και δεν αφορά τους αρχάριους, γιατι δεν ειναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο κατα την άποψή μου.
Το κάθε πράγμα με την σειρά του.
Αυτα που ειπε ο brawny +

Ολοι ξερουμε οτι οι ορμονες του θυρεοειδη παιζουν σημαντικο ρολο στον μεταβολισμο. Οι ορμονες αυτες ομως χρειαζονται ιωδιο για την συνθεση τους.
Το μαγειρικο αλατι εχει και ιωδιο σε συγκεντρωσεις 30-100ppm(parts per milion) το οποιο σημαινει οτι σε 1 γραμμαριο αλατι εχεις περι τα 30-100mcg ιωδιο.

alexander
21-01-08, 19:39
Αλάτι, πόσο και γιατί;

:???:

gpol
21-01-08, 20:33
' ' Το αλάτι είναι καλό ειδικά για πριν και μετά την προπόνηση.
Η αυξημένη πίεση (που σε αυτη την περίπτωση την "θέλουμε") συν των άλλων και γενικά το αλάτι, αν πάρουμε πριν την προπόνηση, προσφέρει αυξημένο πρήξιμο, καλύτερες συστολές και συσπάσεις των μυων, αλλά και άλλα όπως αγγειοδιαστολή κ.λ.π.
Για τα καλά του μετα την προπόνηση, νομίζω υπάρχει σχετικό άρθρο του MuscleBoss περι μεταπροπονητικής διατροφής.
Το αλάτι σε κανονικές ποσότητες (ανάλογα τις απαιτησειος του καθένα) δεν πρέπει να λείπει απο την διατροφή.
Το ότι ελλατώνεται ή και κόβεται προς το τέλος μιας δίαιτας για γράμμωση ή το ότι γίνονται διάφορα κόλπα με αυτό την τελευταία εβδομάδα προετοιμασίας πριν απο αγωνες, ειναι μια άλλη ιστορία και δεν αφορά τους αρχάριους, γιατι δεν ειναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο κατα την άποψή μου.
Το κάθε πράγμα με την σειρά του.' '

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=994


Συστηνεται μεχρι και 3gr για ατομα που κανουν bodybuilding. Για υγιή άτομα (οχι αθλητες) οι νέες διατροφικές συστάσεις προσδιορίζουν ως ανώτατο ασφαλές όριο μέχρι και τα 2.400 mg νατρίου ημερησίως, δηλαδή περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι. Το αλάτι απορροφάται καλύτερα από το έντερο όταν συγχρόνως γίνεται και απορρόφηση γλυκόζης

alexander
21-01-08, 20:50
ευχαριστώ 8)

Kntrns_MD
24-01-08, 17:20
με πιο απλά λόγια, μέτρια κατανάλωση αλατιού στην περίοδο αύξησης βάρους, και μειωμένη στη δίαιτα, αλλά σχεδόν ποτέ μηδενική!

argyrakis
24-01-08, 18:32
Σωστός :army2:

slaine
13-10-08, 13:16
Ξεθαψα το παρακατω τοπικ γιατι εχω να προσθεσω κατι...

Απο αλλο τοπικ...


Το αλάτι είναι καλό ειδικά για πριν και μετά την προπόνηση.
Η αυξημένη πίεση (που σε αυτη την περίπτωση την "θέλουμε") συν των άλλων και γενικά το αλάτι, αν πάρουμε πριν την προπόνηση, προσφέρει αυξημένο πρήξιμο, καλύτερες συστολές και συσπάσεις των μυων, αλλά και άλλα όπως αγγειοδιαστολή κ.λ.π.
Για τα καλά του μετα την προπόνηση, νομίζω υπάρχει σχετικό άρθρο του MuscleBoss περι μεταπροπονητικής διατροφής.
Το αλάτι σε κανονικές ποσότητες (ανάλογα τις απαιτησειος του καθένα) δεν πρέπει να λείπει απο την διατροφή.
Το ότι ελλατώνεται ή και κόβεται προς το τέλος μιας δίαιτας για γράμμωση ή το ότι γίνονται διάφορα κόλπα με αυτό την τελευταία εβδομάδα προετοιμασίας πριν απο αγωνες, ειναι μια άλλη ιστορία και δεν αφορά τους αρχάριους, γιατι δεν ειναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο κατα την άποψή μου.
Το κάθε πράγμα με την σειρά του.
Αυτα που ειπε ο brawny +

Ολοι ξερουμε οτι οι ορμονες του θυρεοειδη παιζουν σημαντικο ρολο στον μεταβολισμο. Οι ορμονες αυτες ομως χρειαζονται ιωδιο για την συνθεση τους.
Το μαγειρικο αλατι εχει και ιωδιο σε συγκεντρωσεις 30-100ppm(parts per milion) το οποιο σημαινει οτι σε 1 γραμμαριο αλατι εχεις περι τα 30-100mcg ιωδιο.

δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να παίρνει κάποιος οπωσδήποτε επιπλέον αλάτι από αυτο που παίρνει μέσω των τροφών (δεν αναφέρομαι για τροφές πλούσιες σε αλάτι, μπακαλιάρος, πιτόγυρα κλπ) μόνο και μόνο για το ιώδιο και το θυρεοειδή? συνεπώς κάποιος που έχει πρόβλημα στο θυρεοειδή τι να κάνει? γιατί εμένα που είχα πρόβλημα μου είχαν πει να κόψω το ιώδιο τελείως ακόμα και το μπεταντίν για να καταλάβεις.... αν και ψάρια μου λέγανε να τρώω... :???:

slaine
16-11-08, 23:11
ο ΜΒ στη διατροφή όγκου λέει όχι αλάτι. τελικά να παίρνουμε ή όχι? αναφέρομαι σε όγκο.
(στη γράμμωση υποθέτω βάζουμε λόγω υγρών που χάνουμε και στο τέλος το μειώνουμε-κόβουμε)

ανεβάζει την αρτηριακή πίεση και βοηθάει για την προστασία των αρθρώσεων. κάτι που το θέλουμε όταν πάιζουμε με βαριά κιλά που γίνεται στον όγκο.

εγώ παλιά δεν έβαζα ποτέ αλάτι στο φαγητό. τελικά αυτό το άκρο μάλλον δεν ήταν καλό και τώρα προσθέτω στο φαγητό αλλά με μέτρο και κυρίως γύρω από την προπόνηση.

τι λέτε?

thegravijia
16-11-08, 23:26
ξερω πως το αλατι βοηθαει στην κατακρατηση υγρων...

slaine
16-11-08, 23:36
:inandout: :wave:

RUHL
17-11-08, 00:06
ο ΜΒ στη διατροφή όγκου λέει όχι αλάτι. τελικά να παίρνουμε ή όχι? αναφέρομαι σε όγκο.
(στη γράμμωση υποθέτω βάζουμε λόγω υγρών που χάνουμε και στο τέλος το μειώνουμε-κόβουμε)

ανεβάζει την αρτηριακή πίεση και βοηθάει για την προστασία των αρθρώσεων. κάτι που το θέλουμε όταν πάιζουμε με βαριά κιλά που γίνεται στον όγκο.

εγώ παλιά δεν έβαζα ποτέ αλάτι στο φαγητό. τελικά αυτό το άκρο μάλλον δεν ήταν καλό και τώρα προσθέτω στο φαγητό αλλά με μέτρο και κυρίως γύρω από την προπόνηση.

τι λέτε?

Λεω να κοιταξεις το αρθρο μετα προπονετικη διατροφη επειδη αυτο λεει πανω^

Stephany
13-03-09, 13:40
υπάρχουν πολλές τροφές κυρίως ψάρια που είναι παστά (σκουμπρί) ή καπνιστά (σολωμός) τα οποία εφ'ενός έχουν πολύ καλά συστατικά για την διατροφή αλλά επίσης περιέχουν σημαντική ποσότητα αλατιού.
Μήπως θα πρέπει να τα αποφεύγουμε λόγω του αλατιού;
Γενικότερα ποιό ρόλο παίζει το αλάτι σε μία σωστή διατροφή;
πόσο αλάτι να λαμβάνουμε μεταπροπονητικά? 500mg είναι αρκετή ποσότητα η υπάρχει κάποιος τύπος & εδώ ανάλογα με την άπαχη μάζα κλπ..? Συγνώμη που το ποστάρω 2φορές :-/

BRaWNy
13-03-09, 15:24
πάντως για το αλάτι έχουμε συζητήσει και εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=49805&postcount=14


Όσο για το πόσο ακριβως μεταπροπονητικά, δεν γνωρίζω ακριβως και δε νομίζω ότι είναι κάτι που θα πρέπει να μας απασχολεί ιδιαίτερα, απλά βάλτε αλάτι στο γεύμα σας.

RUHL
23-04-09, 23:26
ΟΧΙ


High Sodium Levels Don't Raise Blood Pressure


Study did find connection between salt intake and diabetes incidence


-- Robert Preidt

FRIDAY, Oct. 24 (HealthDay News) -- Elevated sodium levels in the blood aren't related to the future risk of high blood pressure, say U.S. researchers who looked at almost 2,200 people.
At the start of the four-year study, the participants' blood pressure levels were defined as optimal, normal or high-normal. None of them had high blood pressure. Sodium levels increased with age, and those with higher sodium levels had a higher rate of diabetes and higher creatine levels, which suggests decreased kidney function.
However, study leader Dr. Rodrigo M. Lago and colleagues found no association between blood sodium levels and blood pressure, and no link between sodium and gender or body weight.
During the study, blood pressure increased by at least one stage (for example, from normal to high-normal) in 37 percent of the participants, including 15 percent who developed high blood pressure. But the risk of increasing blood pressure was unrelated to blood sodium levels. In fact, the study found that those with the highest sodium levels had a lower risk of developing high blood pressure.
The findings, which were published in the November issue of the Journal of Hypertension, suggest that many different factors contribute to differences in blood pressure between individuals, the study authors said.


Εκαναν ερευνα κοντα στα 2200 ατομα για 4 χρονια και τελικα δεν ανεβαζει την πιεση ισως την μειωνει κιολας:weights:

destroyerody94
02-05-09, 17:43
πραγματικα ανατρεπτικο και μαλλον καλη ερευνα,με λιγα λογια περισσοτερη γευσ αφοβα
:P

sTeLaKoS
20-02-10, 15:06
Επαναφέρω το τοπικ γιατί με απασχολεί το θέμα αλάτι, μιας και φτάνει η περίοδος γράμμωσης σιγά σιγά.
Εγώ τόσο καιρό ήξερα πως πρέπει να απογεύγουμε το αλάτι, τα παραπάνω ποστς λένε πως το αλάτι είναι απαραίτητο.

Καμιά γνώμη;

thegravijia
20-02-10, 15:33
Επαναφέρω το τοπικ γιατί με απασχολεί το θέμα αλάτι, μιας και φτάνει η περίοδος γράμμωσης σιγά σιγά.
Εγώ τόσο καιρό ήξερα πως πρέπει να απογεύγουμε το αλάτι, τα παραπάνω ποστς λένε πως το αλάτι είναι απαραίτητο.

Καμιά γνώμη;
νομιζω οι pro κατι κανουν με τις ποσοτητες μια βδομαδα πριν τον αγωνα..
αν δεν εισαι σε τετοια φαση μην σε αποσχολει

The Rock
20-02-10, 15:55
Ναι χρειάζεται για την καλή λειτουργία των αρθρώσεων και την σύσπαση των μυών.

Apostolis123
01-03-11, 21:58
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατα τη διαρκεια ογκου επιτρεπεται η καταναλωση αλατιου και σε τι ποσοτητες.

sTeLaKoS
01-03-11, 23:40
Αποστόλη υπήρχε θέμα για το αλάτι και έκανα συγχώνευση.

Στα παραπάνω ποστ υπάρχουν κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις, αξίζει να διαβαστούν. :thumbup:

Apostolis123
02-03-11, 21:27
ωραιος φιλε ευχαριστω

giannis64
06-08-11, 21:21
Διαφωνώ με ορισμένες επιλογές τροφών , ειδικότερα όταν πρόκειται για απώλεια λίπους.

π.χ. με μακαρόνια, μέλι, ψωμί και γενικά χρηση όλων των φρούτων.

Επίσης, διαφωνώ με την μιξη λιπαρών με σχετικά μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων.

Το κόψιμο των υδατανθάκων το βραδυ είναι σχετικό, αν η προπόνηση είναι σχετικά αργά το βραδυ, θα χρειαστεί υδατάνθρακες μετα απο αυτή.

Διαφωνώ επίσης με το κόψιμο του αλατιού.
Μεγάλο λάθος.
Χωρις αλάτι (και ειδικά ιωδιούχο) υπάρχει πιθανότητα κατακράτησης νερών, δεν θα έχεις κατάλληλη πίεση, δεν θα έχεις καλά contractions στους μυες, θα ρίξεις τις λειτουργίες του θυροειδή, θα δυσχεραίνεις την πέψη κ.α. που δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή.

Είναι μύθος το κόψιμο του αλατιού, που όλο και τελευταία τείνει να εκλείψει (και με τις νέες updated απόψεις των ειδικών).
Φυσικά όταν έχεις αυξημένο το αλάτι και δεν πίνεις πολύ νερό, δεν είναι καλό, και είναι ακόμη ένας λόγος για κατακράτηση νερών.

Τα διαφορα κόλπα με το αλάτι γίνονται μόνο απο αγωνιστικούς μποντυμπίλντερς και αυτό την τελευταία εβδομάδα.
Δεν νοείται μποντυμπίλντιγκ ή αν θέλετε προπόνηση με βάρη κλπ για μένα, χωρις αλάτι.

Απλά απόψεις που ασπάζομαι.


Πάντως κάποιος που αρχίζει προπόνηση, μάλλον θα πρέπει να το αυξήσει αντι να το μειώσει.

Όσο για την τελευταία εβδομάδα πριν τους αγωνες, υπάρχουν και μερικοί που δεν το κόβουν.
Εξάλλου όταν το κόβουν όσοι το κόβουν, δημιουργούν κάποιες "προϋποθέσεις" λίγες μερες πριν, για να δουλέψει το κόψιμο.
Βέβαια στο παιχνίδι μπαίνουν κι άλλα πράγματα και κόλπα.


Αν δεν κάνει προπόνηση, θα πρέπει ακόμη πιό πολύ να προσέχει με την διατροφή του.
Οι προπονήσεις και ειδικά οι βαριές, δίνουν κάποια περιθώρια να ξεφύγεις καμμιά φορα, ειδικά σε ποσότητα.

Σε αγωνιστικό επίπεδο όμως δεν υπάρχουν περιθώρια, ειδικά προς το τελος μιας προετοιμασίας, θα πρέπει να είσαι αυστηρός.


Όσο να' ναι (και μαζί με τα άλλα), ανεβάζει την βελτιστοποίηση της προπόνησης και των αποτελεσμάτων της.

Μπορει το πρήξιμο να μην είναι ακριβως κρητήριο ανάπτυξης, αλλά έχει την σημασία του όσων αφορά την βέλτιστη ανάπτυξη.
Φυσικά μιλάμε για "σωστό" πρήξιμο απο καλή και σκληρή προπόνηση και όχι τόσο απο το να κάνουμε απλά πρηξιμο με κάποιο ελαφρύ βάρος, διότι με μεγαλύτερη ένταση δημιουργούμε και καλύτερες προϋποθέσεις στους μυες για να χρησιμοποιήσουν το πρήξιμο και τα ωφέλη που μπορει να προσφέρει.

...ένα μέρος απο άρθρο του Thibaudeau
The importance of the pump

Iʼm going to kick a sacred cow here. If all you want is to gain quality muscle size, and
lots of it, achieving a good pump is important. A lot of people will argue that a pump is
not necessary to stimulate growth. Theyʼre right! To stimulate growth itʼs not necessary.
But to stimulate maximal growth it certainly is!
Understand that during a pump the blood flow to the specific muscle being worked is
greatly increased. Provided that you are smart people and read John Berardiʼs stuff on
pre-workout nutrition you will have a lot of amino acids floating around in your blood
stream. Well guess what? An increased blood flow to a specific muscle will increase the
amount of amino acids being pumped into that muscle and it will significantly increase
amino uptake. This means a much greater anabolic (muscle building) response from
training.



ουτε πρασινο(αλατι);;μαρτυριο ειναι τελικα το φετιασμα μεχρι κοκαλο!!καλα ολα τ'αλλα.......αλλα αλατι κ γαλακτοκομικα δεν κοβω με τιποτα,γι'αυτο εχω ξεμεινει στον ογκο εδω κ κατι χρονια::turtle: στο θεμα μας τωρα......φιλε εχεις κανει τρομερη δουλεια,συνεχισε ετσι....μην ακους πικροχολα σχολια!!KEEP ΦΕΤΙΝΓΚ KEEP ΤΟΥΜΠΑΝΙΝΓΚ!!!!:clap::clap::clap::clap::clap:


πολυ καλη δουλεια φιλε μου, μπραβο!!!
για το αλατι δεν χρειαζεσαι λιγο??? δεν σου φευγουν τα υγρα στο σωμα σου???
δεν εχεις ζαλαδες καθολου??
συγνωμη που ρωταω στο ποστ σου αλλα μολις σταματησα τα αλλαντικα ( γαλοπουλα ) που εχει αλλατι εχασα 2 κιλα σε υγρα... και μου επεβαλε η διατροφολογος να βαζω αλατι


Το νατριο που περιεχουν οι διαφορες τροφες ειναι

υπεραρκετο για να καλυψει τις αναγκες του οργανισμου μας..

Το προσθετο ειναι για γευση μονο.

Οταν σταματησει να μας απασχολει η γευση τοτε ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα..


Αλάτι?? ξέρει κανείς τι είναι το αλάτι?? Έχω ξεχάσει τι είναι αυτό εδώ και 3 χρόνια περίπου!

Στο θέμα μας , πολύ καλή δουλεια φίλε!! συνέχισε δυναμικά !! :clap::clap:

το αλατι ειδικα στον ογκο, ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο για οποιους ξερουν να το δουλεψουν, και για οσους δεν ξερουν τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα στην αποκτηση μυικης μαζας αλλα και προφυλαξης απο τραυματισμους.

Spyrous
06-08-11, 21:54
το αλατι ειδικα στον ογκο, ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο για οποιους ξερουν να το δουλεψουν, και για οσους δεν ξερουν τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα στην αποκτηση μυικης μαζας αλλα και προφυλαξης απο τραυματισμους.

Μπορεις να γινεις πιο αναλυτικος :unsure:

jannous44
06-08-11, 21:55
το αλατι ειδικα στον ογκο, ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο για οποιους ξερουν να το δουλεψουν, και για οσους δεν ξερουν τα πραγματα θα ειναι ακομα πιο δυσκολα στην αποκτηση μυικης μαζας αλλα και προφυλαξης απο τραυματισμους.

μπορεις να μας πιεις καποιες παραπανω λεπτομερειες?? ας που πως μπορουμε να δουλεψουμε με το αλατι στον ογκο...:thumbup::thumbup:

giannis64
06-08-11, 22:15
το αλατι στηριζει το νευρικο μας συστημα, την συσπαση των μυων αλλα και την αναπτυξη τους.
βοηθα στον μεταβολησμο των υδαταβθρακων, την μετατροπη τους σε γλυκοζη αλλα και την αποροφηση του γλυκογονου απο τους μυς.
βοηθα στην γρηγορη μεταφορα των αμινο στους μυες, αρα και στην αναπτυξη τους.
μια ποσοτητα των 3000μγ την μερα βοηθα στην θερμογεννηση του οργανισμου, αρα και στην καυση του λιπους.
η ληψη αλλα και η αυξηση του αλατιου θα πρεπει να γινετε σταδιακα και οχι αποτομα για να αποφυγουμε την αυξηση της αλδοστερονης, η οποια ειναι η αιτια για την κατακρατηση των υγρων στο σωμα. φυσικα με την σταδιακη μειωση του αλλατιου (τελευταιο σταδιο γραμμωσης) τα νερα αποβαλοντε και ετσι φαινομαστε πιο σκληροι. ενα μεγαλο και σημαντικο σημειο ειναι η διαχειρηση της ποσοτητας νερου στον ογκο αλλα και μετα απο την αρχη της γραμμωσης μεχρι το τελος της.

αυτα τα λιγα για αρχη. δεν θα αναφερθω καθολου σε αγωνηστικες περιοδους.

υγ. η ποσοτητα ληψης του αλατιου ειναι 3000μγ. για καθε κιλο που χανουμε απο νερα η οτι αλλο μετα απο μια προπονηση η μετα απο τον υπνο, η ημερισια δοση αυξανετε ανα 1000μγ.

Andrikos
06-08-11, 23:03
Νομίζω πως ο Thibedau συγκρίνεται στην ανοησία μόνο με τον Berardi. Τώρα θέματα αλατιού είναι για όσους είναι γραμμωμένοι. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως σπάνια αναφέρεται το πόσο συνεισφέρει το στρες στην κατακράτηση υγρών . Μπορεί η δίαιτα να είναι ΟΚ και ο άλλος να μην στεγνώνει καλά γιατί είναι στρεσαρισμένος. Στρες δεν είναι μόνο η συναισθηματική φόρτιση μπορεί να είναι και η έκθεση στον ήλιο ή μία επίσκεψη στον οδοντίατρο για ένα σφράγισμα.

giannis64
06-08-11, 23:05
προφανος το ποστ σου δεν αφορα το δικο μου?
γιατι αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που γραφω εγω. μαλλον στο κουοτ που εκανα πιο πανω αναφερεσαι.

Andrikos
06-08-11, 23:15
προφανος το ποστ σου δεν αφορα το δικο μου?
γιατι αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που γραφω εγω. μαλλον στο κουοτ που εκανα πιο πανω αναφερεσαι.

Σε αυτά που παρέθεσες ναι.Έχει περάσει και καιρός ίσως να έχει αναθεωρήσει και ο Brawny που τα πόσταρε.

Eddie
07-08-11, 04:11
Νομίζω πως ο Thibedau συγκρίνεται στην ανοησία μόνο με τον Berardi. Τώρα θέματα αλατιού είναι για όσους είναι γραμμωμένοι. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως σπάνια αναφέρεται το πόσο συνεισφέρει το στρες στην κατακράτηση υγρών . Μπορεί η δίαιτα να είναι ΟΚ και ο άλλος να μην στεγνώνει καλά γιατί είναι στρεσαρισμένος. Στρες δεν είναι μόνο η συναισθηματική φόρτιση μπορεί να είναι και η έκθεση στον ήλιο ή μία επίσκεψη στον οδοντίατρο για ένα σφράγισμα.

Αυτο Ανδρεα μεσω της αλδοστερονης η καμια σχεση?

Το παρατηρησα και σε μενα παντως που ειχα εμμονη με τη ζυγαρια στη διαιτα και ημουν συνεχεια αγχωμενος.Οταν ξεκολλησα το κεφαλι μου,χαλαρωσα και εκοψα τα πολλα ζυγισματα τοτε εχω την εντυπωση οτι καθαριζα πιο ευκολα/γρηγορα..αλλα οπως λεω αυτο μπορει να ειναι εντυπωση μου,δε το λεω με σιγουρια.

Andrikos
07-08-11, 09:42
Αυτο Ανδρεα μεσω της αλδοστερονης η καμια σχεση?

Το παρατηρησα και σε μενα παντως που ειχα εμμονη με τη ζυγαρια στη διαιτα και ημουν συνεχεια αγχωμενος.Οταν ξεκολλησα το κεφαλι μου,χαλαρωσα και εκοψα τα πολλα ζυγισματα τοτε εχω την εντυπωση οτι καθαριζα πιο ευκολα/γρηγορα..αλλα οπως λεω αυτο μπορει να ειναι εντυπωση μου,δε το λεω με σιγουρια.

Και μέσω της αλδοστερόνης και μέσω της κορτιζόλης. Δεν είσαι ο μόνος που το έχει παρατηρήσει αυτό.

Stella
07-08-11, 10:52
Αυτο Ανδρεα μεσω της αλδοστερονης η καμια σχεση?

Το παρατηρησα και σε μενα παντως που ειχα εμμονη με τη ζυγαρια στη διαιτα και ημουν συνεχεια αγχωμενος.Οταν ξεκολλησα το κεφαλι μου,χαλαρωσα και εκοψα τα πολλα ζυγισματα τοτε εχω την εντυπωση οτι καθαριζα πιο ευκολα/γρηγορα..αλλα οπως λεω αυτο μπορει να ειναι εντυπωση μου,δε το λεω με σιγουρια.

+1000:thumbup:

jannous44
07-08-11, 11:13
το αλατι στηριζει το νευρικο μας συστημα, την συσπαση των μυων αλλα και την αναπτυξη τους.
βοηθα στον μεταβολησμο των υδαταβθρακων, την μετατροπη τους σε γλυκοζη αλλα και την αποροφηση του γλυκογονου απο τους μυς.
βοηθα στην γρηγορη μεταφορα των αμινο στους μυες, αρα και στην αναπτυξη τους.
μια ποσοτητα των 3000μγ την μερα βοηθα στην θερμογεννηση του οργανισμου, αρα και στην καυση του λιπους.
η ληψη αλλα και η αυξηση του αλατιου θα πρεπει να γινετε σταδιακα και οχι αποτομα για να αποφυγουμε την αυξηση της αλδοστερονης, η οποια ειναι η αιτια για την κατακρατηση των υγρων στο σωμα. φυσικα με την σταδιακη μειωση του αλλατιου (τελευταιο σταδιο γραμμωσης) τα νερα αποβαλοντε και ετσι φαινομαστε πιο σκληροι. ενα μεγαλο και σημαντικο σημειο ειναι η διαχειρηση της ποσοτητας νερου στον ογκο αλλα και μετα απο την αρχη της γραμμωσης μεχρι το τελος της.

αυτα τα λιγα για αρχη. δεν θα αναφερθω καθολου σε αγωνηστικες περιοδους.

υγ. η ποσοτητα ληψης του αλατιου ειναι 3000μγ. για καθε κιλο που χανουμε απο νερα η οτι αλλο μετα απο μια προπονηση η μετα απο τον υπνο, η ημερισια δοση αυξανετε ανα 1000μγ.

ομως αλατι δεν υπαρχει και μεσα στο φαγητο υπολογιζουμε και αυτο (αν κ ειναι δυσκολο να βρουμε ποσο εχει το καθε τι)? η μιλας για το απλο αλατι του εμποριου?

deluxe
10-10-11, 16:50
Υπαρχει καποιος πινακας που να δειχνει την περιεκτικοτητα αλατιου που εχουν τα διαφορα γαλακτοκομικα προϊοντα;

Το κοτατζ λεει οτι περιεχει αλατι 1.11% που στα 250μλ ειναι κοντα στα 2.5γρ! ΤΕΡΑΣΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ!

Το ιδιο και η φετα εχει παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα και το κασερι, οπως και το κεφιρ!

Τι γινεται με το γαλα και το γιαουρτι; Θελει κοψιμο ολα σε περιοδο γραμμωσης;

NASSER
10-10-11, 17:06
Tα γαλακτοκομικά δεν τα κόβουμε γενικά...
Οι αγωνιστικοί τα αποφεύγουν την τελευταία περίοδο πριν μια αγωνιστική αναμέτρηση καθώς η λακτόζη κάνει κατακράτηση υγρών επιφανειακά.
Ένα γεύμα που θα περιέχει γαλακτοκομικά δεν είναι κακό και στις περισσότερες δίαιτες συνιστούν γεύματα με γαλακτοκομικά.

deluxe
10-10-11, 17:11
Ναι αλλα μεγαλη ποσοτητα νατριου δεν ειναι και ο.τι καλυτερο για τον οργανισμο. Μετα απο αυτο που ειδα στο κοτατζ, αρχισα να φοβαμαι..!

tolis93
10-10-11, 18:19
Ναι αλλα μεγαλη ποσοτητα νατριου δεν ειναι και ο.τι καλυτερο για τον οργανισμο. Μετα απο αυτο που ειδα στο κοτατζ, αρχισα να φοβαμαι..!
friend deluxe να θυμασαι ομως οτι λογω γυμναστικης υδρωνεις κ χανεις αρκετα υγρα.το νατριο μας ειναι απαραιτητο σε καποια ποσοτητα λιγο πιο υψηλη απο τα νορμαλ.αν πινεις πολυ νερο δε μενει τοσο πανω σου.Εγω τα 2-3α της πρωτεινης μου τα παιρνω απο γαλακτομικα προιοντα.γιαουρτι κυριως.κανει καποιο θολωμα μεν αλλα οχι σε βαθμο ανισυχιας.οσο για τα κοτατζ. ποσα τρως μεσα στη μερα?αν τρως 3-4 οκ μαζευεται αλλατι αρκετο.αλλιως (με 1-2) δε νομιζω να υπαρχει θεμα.

deluxe
11-10-11, 16:24
1 τρωω και οχι καθε ημερα, αλλα αν δε κανω λαθος η μεγιστη ποσοτητα νατριου για τον ανθρωπο ειναι κοντα στα 3-5γρ την ημερα. Σωστα;

tolis93
11-10-11, 16:44
1 τρωω και οχι καθε ημερα, αλλα αν δε κανω λαθος η μεγιστη ποσοτητα νατριου για τον ανθρωπο ειναι κοντα στα 3-5γρ την ημερα. Σωστα;

για μη αθλουμενο.εμεις π αθλουμαστε?6-8 θα λεγα χαλαρα

gym
16-01-12, 10:37
38056Στη σημερινή εποχή η σύσταση για περιορισμό της κατανάλωσης αλατιού είναι ιδιαίτερα επίκαιρη και σημαντική. O μέσος άνθρωπος στις δυτικού τύπου κοινωνίες καταναλώνει περίπου 3,400 mg νατρίου τη μέρα, την ώρα που η συνιστώμενη πρόσληψη για τους υγιείς ενήλικες είναι 2,400 mg, που αντιστοιχούν σε 6γρ αλατιού, ενώ για τα άτομα με υπέρταση μόλις 1,500. Για να αντιληφθούμε πόσο εύκολο είναι να υπερβούμε αυτήν την ποσότητα, απλά να αναφέρουμε ότι ένα κουταλάκι του γλυκού αρκεί για να την φτάσουμε.

Ωστόσο μόνο το 10% της ημερήσιας κατανάλωσης αλατιού προέρχεται από το επιτραπέζιο αλάτι, το αλάτι δηλαδή που προσθέτουμε εμείς στα φαγητά μας. Το υπόλοιπο προέρχεται από τα τρόφιμα, ακόμη κι από πηγές που ... δεν τις «πιάνει» το μάτι μας. Έτσι τα 100 γρ παστού ψαριού περιέχουν 5 γρ αλατιού, τα 100 γρ επεξεργασμένου κρέατος (μπέικον, λουκάνικο, ζαμπόν) 2-6 γρ, ενώ σνάκς τύπου πατατάκια, γαριδάκια και οι αλατισμένοι ξηροί καρποί περισσότερο από 5 γρ αλατιού στα 100 γρ προϊόντος. Ακόμη μία σημαντική πηγή νατρίου στη διατροφή μας είναι το λευκό ψωμί, καθώς εκτιμάται ότι μόλις σε 3 φέτες καλύπτουμε την ημερήσια πρόσληψη αλατιού.

Απλοί τρόποι μείωσης της κατανάλωσης αλατιού
• Χρησιμοποίησε μπαχαρικά και βότανα αντί για αλάτι στο μαγείρεμα. Ρίγανη, πιπέρι, χυμός λεμονιού είναι μερικές καλές εναλλακτικές. Για παράδειγμα βάλε λίγο πιπέρι στη σούπα σου, ή στύψε λίγο λεμόνι στο ψάρι και βραστά λαχανικά σου και προτίμησε ξύδι/βινεγκρετ στη σαλάτα σου.
• Όταν αγοράζεις κονσέρβες φρόντισε να επιλέγεις αυτές με ένδειξη «όχι αλατισμένα».
• Προτίμησε φρέσκα λαχανικά και φρούτα, αντί για προπαρασκευασμένες εκδόσεις τους πλούσιες σε αλάτι.
• Στις ετικέτες εκτός από την περιεκτικότητα σε αλάτι πρόσεχε και την περιεκτικότητα σε μαγειρική σόδα (1 κ.γλ. μαγειρική σόδα ισοδυναμεί με 1000 mg νατρίου), όπως και το συνηθισμένο ενισχυτικό γεύσης MSG (Γλουταμινικό μονονάτριο) που είναι πλούσια πηγή νατρίου.
• Σε Μεξικάνικες, Ινδικές Πολυνησιακές και Κινέζικες κουζίνες φρόντισε οι επιλογές σου να είναι φτωχές σε νάτριο. Σόγια σως, περίεργες σάλτσες και ιδιαίτερα πικάντικα φαγητά χρειάζονται μια δεύτερη σκέψη.

Συγγραφείς: Παπαλαζάρου Αναστάσιος, PhD
http://www.nutrimed.gr/diatrofi__ygeia/ypertasi/akrummenoa_alati_mia_sugxroni_apeili.html

ArgoSixna
18-01-12, 03:30
Εγω με την σειρά μου να καταθέσω και την "γευση" που δίνει το αλάτι σε διαφορα γευματα , έτσι ώστε να τα κάνει πιο ευκολοχωνευτα , πιο ευχαριστα και με την σειρα του βοηθαει στους στοχους μας.

Αν δεν κάνω λαθος , έχει παρομοια κατακρατηση υγρων οπως η κρεατίνη? Μην βαρέσετε αν κάνω λαθος , αλλά αυτό καλό είναι αν ισχυει :green:

Και αν ισχυει , μήπως να μειώσω τα 10γρ σε 8? :Ρ

giannis64
18-01-12, 17:32
το αλατι στηριζει το νευρικο μας συστημα, την συσπαση των μυων αλλα και την αναπτυξη τους.
βοηθα στον μεταβολησμο των υδαταβθρακων, την μετατροπη τους σε γλυκοζη αλλα και την αποροφηση του γλυκογονου απο τους μυς.
βοηθα στην γρηγορη μεταφορα των αμινο στους μυες, αρα και στην αναπτυξη τους.
μια ποσοτητα των 3000μγ την μερα βοηθα στην θερμογεννηση του οργανισμου, αρα και στην καυση του λιπους.
η ληψη αλλα και η αυξηση του αλατιου θα πρεπει να γινετε σταδιακα και οχι αποτομα για να αποφυγουμε την αυξηση της αλδοστερονης, η οποια ειναι η αιτια για την κατακρατηση των υγρων στο σωμα. φυσικα με την σταδιακη μειωση του αλλατιου (τελευταιο σταδιο γραμμωσης) τα νερα αποβαλοντε και ετσι φαινομαστε πιο σκληροι. ενα μεγαλο και σημαντικο σημειο ειναι η διαχειρηση της ποσοτητας νερου στον ογκο αλλα και μετα απο την αρχη της γραμμωσης μεχρι το τελος της.

αυτα τα λιγα για αρχη. δεν θα αναφερθω καθολου σε αγωνηστικες περιοδους.

υγ. η ποσοτητα ληψης του αλατιου ειναι 3000μγ. για καθε κιλο που χανουμε απο νερα η οτι αλλο μετα απο μια προπονηση η μετα απο τον υπνο, η ημερισια δοση αυξανετε ανα 1000μγ.

αυτο :thumbup:

mitsoulas
19-01-12, 10:08
Να πω και την δικη μου αποψη το αλατι κανει καλο αρκει να μην το παρακανεις νομιζω 6 γραμμαρια ημερησιως την ημερα εισαι ενταξει αυτα.

margarita02
24-05-12, 23:04
Ξέρει κανείς για πόσο καιρό μπορούμε να κόψουμε το αλάτι με ασφάλεια;

Για κάποιον που δεν καταναλώνει συσκευασμένα, τυριά, αλλαντικά, κονσέρβες κτλ. που το περιέχουν και για κάποιο διάστημα δεν προσθέτει και στο φαγητό ενώ συγχρόνως γυμνάζεται, ιδρώνει, πίνει αρκετό νερό κτλ. πόσο μπορεί να αντέξει;

Από τη στιγμή που δεν προσλαμβάνεται το αλάτι από άλλες πηγές, π.χ. ψωμί, πόσο πρέπει περίπου να προσθέτουμε από μόνοι μας ώστε να μην είναι ούτε πολύ ούτε λίγο; Εμπειρικά το βρίσκουμε;

Ηλαπ
25-05-12, 01:55
Εγω αυτο που ξερω, μπορει να ειναι και λαθος βεβαια, ειναι οτι σε ολες τις τροφες υπαρχει αλατι αλλα με το ψησιμο πχ χανεται ενα μερος του..Γι αυτο μπορει να χρειαστει να βαλουμε λιγο επιπλεον αλατι στην διατροφη μας...Εγω ποτε δν ημουν φιλος και τον τελευταιο καιρο το εχω ψιλοκοψει τελιως...Δλδ σε οσα φαγητα ειναι στο χερι μου να μην βαλω δν βαζω....Δεν εχω παρατιρισει παντως καποια διαφορα στις επιδοσεις μου σε σχση με τοτε που ετρωγα περισσοτερο...

gym
27-06-12, 20:55
Το αλάτι αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά συστατικά στη διαμόρφωση της γεύσης ενός τροφίμου ή ενός φαγητού. Από τη μια λοιπόν, μπορεί να δίνει μια πιο ευχάριστη γεύση στα τρόφιμα, από την άλλη μεριά όμως, η αλόγιστη και συχνή χρήση του, μπορεί να επιφέρει διάφορα προβλήματα στην υγεία του ανθρώπου (π.χ. υπέρταση, καρδιακές παθήσεις κ.α.).

Θα πρέπει να σημειωθεί εδώ, ότι το αλάτι είναι ζωτικής σημασίας συστατικό για τον οργανισμό και ότι όλα τα φυσικά τρόφιμα περιέχουν αλάτι. Η πρόσληψη αλατιού από τα γεύματα (όταν ο άνθρωπος είναι υγιής) δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2,4 gr νάτριου, που αντιστοιχεί σε μια κουταλιά του γλυκού αλάτι.

Παρακάτω θα δοθούν μερικές μικρές και χρήσιμες συμβουλές, για να περιορίσετε το αλάτι από την καθημερινή σας διατροφή.


-Προτιμήστε υποκατάστατα αλατιού που περιέχουν λιγότερο νάτριο και μεγαλύτερες ποσότητες καλίου.

-Ελέγξτε πάντα τις ετικέτες στα τρόφιμα (για την περιεκτικότητά τους σε νάτριο) που θέλετε να αγοράσετε. Εκτός από το αλάτι, το νάτριο μπορεί να περιέχεται και σε άλλες χημικές μορφές, όπως για παράδειγμα το χλωριούχο νάτριο, το baking-powder, το θειώδες νάτριο κ.α.

-Αποφύγετε τα επεξεργασμένα τρόφιμα. Όσο πιο επεξεργασμένο είναι ένα τρόφιμο, τόσο πιο πιθανό είναι να έχει μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού. Αφαιρέστε λοιπόν από τη διατροφή σας, τα διάφορα αλλαντικά, τα προμαγειρευμένα φαγητά, τους κύβους λαχανικών, τις “έτοιμες” σούπες, τα κάθε λογής παστά, κ.α.

-Χρησιμοποιείστε φυσικές γεύσεις (π.χ. λεμόνι, ξύδι κ.α.) ή διάφορα φυτικά μυρωδικά, για να νοστιμίσετε τα γεύματά σας.

-Αποφύγετε τη χρήση αλατιού, κατά τη διάρκεια του γεύματός σας.

-Προτιμήστε να κάνετε χρήση προϊόντων που δεν περιέχουν καθόλου αλάτι.

-Αποφύγετε τις έτοιμες σάλτσες, διότι οι περισσότερες απ αυτές, περιέχουν μεγάλη ποσότητα αλατιού.

-Ξεπλύνετε καλά τις κονσερβοποιημένες τροφές, οι οποίες περιέχουν αλάτι για την διατήρησή τους.

-Περιορίστε τα τρόφιμα που περιέχουν νάτριο, όπως το ψωμί, τα πατατάκια, τους αλατισμένους ξηρούς καρπούς, τα μπισκότα, το τυρί κ.α.

-Εντάξτε στη διατροφή σας περισσότερα φρούτα και λαχανικά. Τα τρόφιμα αυτά είναι πλούσια σε κάλιο, μαγνήσιο και φυτικές ίνες.

-Ακολουθήστε μια διατροφή πλούσια σε κάλιο. Το κάλιο έχει την ιδιότητα και αμβλύνει τις επιδράσεις του νατρίου στον οργανισμό. Εντάξτε λοιπόν τρόφιμα, όπως σταφίδες, γλυκοπατάτες, μπανάνες, σπανάκι, μανιτάρια κ.α.

-Στα εστιατόρια και τις ταβέρνες αποφύγετε τα φαγητά, τα οποία συνοδεύονται από κάποια σος.


Πηγη
http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/ea83bad32870765c/88b8b8be1c729ad9.html