PDA

Επιστροφή στο Forum : Περισσοτεροι παλμοι = Περισσοτερες θερμιδες;



deluxe
04-10-09, 08:50
ΠΩς ακριβως καιγονται οι θερμιδες; Ολα ειναι θεμα παλμων; Δλδ μπορω να ειμαι στο σπιτι ορθιος και να κανω εικονικο σχοινακι, να δινς κλωτσιες και μπουνιες και να χανω θερμιδες, μονο και μονο επειδη θα εχω ανεβασει κατα πολυ τους παλμους μου; Βοηθαει το να παιρνεις γρηγορες ανασες;

Jumaru
04-10-09, 10:24
ΠΩς ακριβως καιγονται οι θερμιδες; Ολα ειναι θεμα παλμων; Δλδ μπορω να ειμαι στο σπιτι ορθιος και να κανω εικονικο σχοινακι, να δινς κλωτσιες και μπουνιες και να χανω θερμιδες, μονο και μονο επειδη θα εχω ανεβασει κατα πολυ τους παλμους μου; Βοηθαει το να παιρνεις γρηγορες ανασες;

Καλημερα , παλμούς ανεβάζεις και όταν βλέπεις θριλλερ η πας να τρακάρεις δεν καίς και λίπος τότε. Η λιποδιάλυση είναι γύρω στους 120 παλμούς ανά λεπτό. 130+ είναι φυσική κατάσταση αν τα λέω καλά. Για να πετύχεις λιποδιάλυση θέλει να πιάσεις 120 και μετά τα 20 λεπτά αερόβια αρχίζει το καλό κάψιμο. Επίσης βάλε κανενα ρούχο φίλος χειμώνιασε :rolf:

vAnY
04-10-09, 15:35
Καλημερα , παλμούς ανεβάζεις και όταν βλέπεις θριλλερ η πας να τρακάρεις δεν καίς και λίπος τότε. Η λιποδιάλυση είναι γύρω στους 120 παλμούς ανά λεπτό. 130+ είναι φυσική κατάσταση αν τα λέω καλά. Για να πετύχεις λιποδιάλυση θέλει να πιάσεις 120 και μετά τα 20 λεπτά αερόβια αρχίζει το καλό κάψιμο. Επίσης βάλε κανενα ρούχο φίλος χειμώνιασε :rolf:

:green:

TRIANTAFYLLOU
05-10-09, 22:09
με την λογική των παλμών ενας που δεν εχει καλή φυσική κατασταση θα καίει περισσότερες θερμίδες , επειδη θα ανεβάζει περισσότερους παλμούς και ενας που εχει σούπερ φυσική κατασταση δεν θα καίει τίποτε .

είπαμε και μετριας εντασης γύρω στους 120 σφυγμούς με διάρκεια μας κάνει δουλεια στην καύση λίπους σε συνδιασμό με ισοζυγίου θερμίδων να παίρνουμε λιγότερες απο αυτες που καιμε θα εχουμε και εμφανη αποτελέσματα

Μαρία
06-10-09, 16:26
ΠΩς ακριβως καιγονται οι θερμιδες; Ολα ειναι θεμα παλμων; Δλδ μπορω να ειμαι στο σπιτι ορθιος και να κανω εικονικο σχοινακι, να δινς κλωτσιες και μπουνιες και να χανω θερμιδες, μονο και μονο επειδη θα εχω ανεβασει κατα πολυ τους παλμους μου; Βοηθαει το να παιρνεις γρηγορες ανασες;



Ανάλογα,οι θερμίδες καιγονται και χωρίς να ανεβάσεις παλμούς με βάση τον βασικό μεταβολισμό σου,καις θερμίδες και στον ύπνο συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλα 70 kcal την ωρα.Με το θέμα των παλμών και προπόνηση πάλι είναι σχετικό.Με οποιαδήποτε μορφή άσκησης καις θερμίδες το θέμα είναι τι ενεργειακά αποθέματα χρησιμοποιείς την κάθε φορά!Παράδειγμα αν κάνεις 100μέτρα ταχύτητα θα ανεβάσεις τους μέγιστους παλμούς σου δηλ για 10-13 περίπου sec θα πας στους 190+ παλμούς αλλα οι ενεργειακές αποθήκες που θα χρησιμοποιήσει ο οργανισμός σου θα είναι κατα κύριο λόγο ATP(φωσφοκρεατίνη)άμεση αποθήκη ενέργειας για μικρό χρονικό διάστημα.Αν τρέχεις για περίπου 1ώρα με την καρδιακή σου συχνότητα στο 60% περίπου 120-130 παλμούς θα κάψεις περίπου το 80%των αποθεμάτων γλυκογόνου και ο οργανισμός σου θα στραφεί στο λίπος ως αποθήκη ενέργειας(αργή αποθήκη ενέργειας που δεν θα χρησιμοποιήσεις στα 100μ ταχύτητας).
Οσο αφορά το θέμα της αναπνοής το ρυθμίζεις εσυ με βάση την ένταση της άσκησης.

sctp
06-10-09, 18:15
Αν τρέχεις για περίπου 1ώρα με την καρδιακή σου συχνότητα στο 60% περίπου 120-130 παλμούς θα κάψεις περίπου το 80%των αποθεμάτων γλυκογόνου και ο οργανισμός σου θα στραφεί στο λίπος ως αποθήκη ενέργειας(αργή αποθήκη ενέργειας που δεν θα χρησιμοποιήσεις στα 100μ ταχύτητας).
Οσο αφορά το θέμα της αναπνοής το ρυθμίζεις εσυ με βάση την ένταση της άσκησης.

Σιγουρα τοσο πολυ γλυκογονο καιμε σ'αυτους τους σφυγμους?ειχα την εντυπωση οτι ηταν καμια 20% λιγοτερο και λιγο περισσοτερο απο τις λιποαποθηκες :)

Μαρία
06-10-09, 18:27
Σιγουρα τοσο πολυ γλυκογονο καιμε σ'αυτους τους σφυγμους?ειχα την εντυπωση οτι ηταν καμια 20% λιγοτερο και λιγο περισσοτερο απο τις λιποαποθηκες :)

Μετά από 1ώρα+ συνεχόμενου τρεξιματος αυτης της εντασης,επιστρατευεται περισσότερο η καυση των λιπών,οταν ο οργανισμος εξαντλει μεγάλο μερους γλυκογόνου στρεφεται σε άλλη μορφή ενεργειας(λίπος)για την παραγωγή ενέργειας και συνεχιση της παρατεταμένης προσπάθειας.

RAMBO
07-10-09, 16:59
και γιατι να ανχωνομαστε με τουσ παλμουσ ..οταν ηπαρχει το σεξ:box1:????

TRIANTAFYLLOU
10-10-09, 16:35
και γιατι να ανχωνομαστε με τουσ παλμουσ ..οταν ηπαρχει το σεξ:box1:????


πάλι αυτό το παιδί εδωσε την λύση , γι αυτό είναι φετες χωρίς αερόβια , αλλα επιδίδετε ανεληπώς σ αυτο το σπόρ , απλα φανταζομαι τα μηχανήματα του σεχ θα τα βγαζει νοκ αουτ και θα πρέπει να τα εναλλάσει

είπαμε αν το κριτήριο είναι οι ανεβασμένοι σφυγμοι αυτοι με χαλια φυσική κατασταση θα επρεπε να καίν περισσότερο λίπος , αλλα δεν είναι έτσι , αυτός με καλη φυσικη κατασταση και μυώδης με καλό μεταβολισμό θα χασει πιο εύκολα

jjx
12-10-09, 12:14
Καλημερα , παλμούς ανεβάζεις και όταν βλέπεις θριλλερ η πας να τρακάρεις δεν καίς και λίπος τότε. Η λιποδιάλυση είναι γύρω στους 120 παλμούς ανά λεπτό. 130+ είναι φυσική κατάσταση αν τα λέω καλά. Για να πετύχεις λιποδιάλυση θέλει να πιάσεις 120 και μετά τα 20 λεπτά αερόβια αρχίζει το καλό κάψιμο. Επίσης βάλε κανενα ρούχο φίλος χειμώνιασε :rolf:


Οποτε να στοχευουμε στους 120-130 παλμους και με ενταση...
Το θεμα ειναι να τρεχουμε 1 ωρα στους 120-130 παλμους ή 40 λεπτα στους 150? Υπάρχει κάποια αναλογια ή η διάρκεια της ασκησης ειναι ο απόλυτος στόχος?

NASSER
12-10-09, 15:11
Οποτε να στοχευουμε στους 120-130 παλμους και με ενταση...
Το θεμα ειναι να τρεχουμε 1 ωρα στους 120-130 παλμους ή 40 λεπτα στους 150? Υπάρχει κάποια αναλογια ή η διάρκεια της ασκησης ειναι ο απόλυτος στόχος?


Δεν προκειται να τρεχεις συνεχόμενο στους 150 για 40λεπτα γιατί θα γαλακτώσεις νωρίτερα και θα σταματήσεις.

Ballbreaker
13-10-09, 11:01
Οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι ειναι καλυτερη η διαλλειματικη προπονηση,τοσο για απωλεια λιπους οσο και για βελτιωση καρδιοαγγειακης λειτουργιας.
Αν καποιος εχει προβλημα με την καρδια του,καλυτερο ειναι να παραμεινει στα γνωστα,δηλαδη σταθερη ενταση και παλμοι καπου στους 120 (αναλογα και με την ηλικια).

Μαρία
13-10-09, 11:09
Οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι ειναι καλυτερη η διαλλειματικη προπονηση,τοσο για απωλεια λιπους οσο και για βελτιωση καρδιοαγγειακης λειτουργιας.
Αν καποιος εχει προβλημα με την καρδια του,καλυτερο ειναι να παραμεινει στα γνωστα,δηλαδη σταθερη ενταση και παλμοι καπου στους 120 (αναλογα και με την ηλικια).

Αναλόγως τι εννοεις με την έννοια διαλειμματική!!!!
Διαλειμματική είναι και 10 * 1000μ στο 4 με 4-5 λεπτα διάλειμμα(για καποιον που εχει vo2max με αυτο το ρυθμο)Ναι εκει να το καταλάβω για λίπος γιατί φτιαχνεις και την αγαλακτική ικανότητα.
Διαλειμματική είναι επισης και 10 *60μ στο 90-100% οπου εκει λειτουργεις καθαρα αναερόβια και εννοειται χρησιμοποιείς ATP και οχι λιπος.
Και στα δυο φτιαχνεις το καρδιοαναπνευστικό σου.

Ballbreaker
13-10-09, 11:26
Διαλειμματική είναι και 10 * 1000μ στο 4 με 4-5 λεπτα διάλειμμα
Διαλειμματική είναι επισης και 10 *60μ στο 90-100%.

Αυτο δεν ειναι διαλλειματικη προπονηση,σε καμια βιβλιογραφια.

NASSER
13-10-09, 11:30
Αυτο δεν ειναι διαλλειματικη προπονηση,σε καμια βιβλιογραφια.

Μαλλον δεν διαβαζεις σωστα ή δεν κατανοεις τον ορισμο διαλειμματικη προπόνηση. Δινε ποιο τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Ballbreaker
13-10-09, 11:34
Διαβαζω σωστα και κατανοω ορισμους που εχω σπουδασει.
Για να μιλαμε στην ιδια γλωσσα,αναφερομαι στην προπονηση μεταβαλλομενης εντασης (ενίοτε και διαρκειας) interval training στα αγγλικα,αυτο δεν ειναι οταν κανουμε "κομμάτια" με συγκεκριμενη ενταση.

NASSER
13-10-09, 11:46
Διαβαζω σωστα και κατανοω ορισμους που εχω σπουδασει.
Για να μιλαμε στην ιδια γλωσσα,αναφερομαι στην προπονηση μεταβαλλομενης εντασης (ενίοτε και διαρκειας) interval training στα αγγλικα,αυτο δεν ειναι οταν κανουμε "κομμάτια" με συγκεκριμενη ενταση.

Το ειπες και μονος σου. Αλλο μεταβαλομενη ενταση και αλλο διαλειμματικη προπονηση. Το σωστο ειναι να ανεφερνες τη μεταβαλλομενη ενταση και οχι τη διαλειμματικη προπονηση.

αυτο εγραψες εσυ

Οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι ειναι καλυτερη η διαλλειματικη προπονηση,τοσο για απωλεια λιπους οσο και για βελτιωση καρδιοαγγειακης λειτουργιας.
Αν καποιος εχει προβλημα με την καρδια του,καλυτερο ειναι να παραμεινει στα γνωστα,δηλαδη σταθερη ενταση και παλμοι καπου στους 120 (αναλογα και με την ηλικια).

Καταλαβες το λαθος?

Ballbreaker
13-10-09, 12:11
Σε μπερδευει (οχι αδικα) η χρηση της γλωσσας που γινεται εδω.
Διαλλειματικη προπονηση δεν ειναι αυτη που κανουμε διαλλειματα αναμεσα στις ασκησεις,αλλα αυτη που χρησιμοποιουμε μεταβαλλομενη ενταση.

NASSER
13-10-09, 12:35
Σε μπερδευει (οχι αδικα) η χρηση της γλωσσας που γινεται εδω.
Διαλλειματικη προπονηση δεν ειναι αυτη που κανουμε διαλλειματα αναμεσα στις ασκησεις,αλλα αυτη που χρησιμοποιουμε μεταβαλλομενη ενταση.

Ρε φιλε ελληνικα μιλάμε. Εσυ παρτο οπως θες. Στα ελληνικα αυτη ειναι η εξηγηση που δινουμε και γιαυτο σου εγιναν οι επεξηγήσεις πιο πανω. Οταν λες εναν ορισμο δινε μετα και επεξηγηση τι εννοεις για να καταλαβαινει ο αναγνωστης τι εννοεις. Δεν χριαζεται να κανουμε περετερο ποστ να επεξηγουμε δυο λεξεις πως τις καταλαβαινει ο καθενας.
Εδω διαφορετικα κατανοουμε την εννοια διαλημματικη και διαφορετικα την εννοια μεταβαλλομενη. Εγινα κατανοητος?

jjx
13-10-09, 16:05
Το νου σου!! ο admin εχει παντα δικιο :)

[πλακιτσα]

Ballbreaker
13-10-09, 16:30
Το νου σου!! ο admin εχει παντα δικιο :)

[πλακιτσα]

LOL! :rolf:
********************************************************* μεινε οn topic. Τα ασχετα σβηνονται ****mod team***

egw
22-10-09, 03:32
Βλέπω την συζήτηση που κάνετε για παλμούς και εγώ έχω μια απορία για τους παλμούς.Όταν κάνω διάδρομο τρέχω 20 λεπτά συννεχομενα στο 8.5 κι όταν βάζω μετά από περιέργεια τα χέρια μου στον διάδρομο που λέει ότι σου μετράει τους παλμούς μου βγάζει 65 παλμούς κι ας έτρεχα 20 λεπτά,βέβαια δεν είμαι λαχανιασμένος,αλλά συγκρίνω τους παλμούς αυτούς με τους δίπλανους μου που κάνουνε διάδρομο κι όλους τους έβλεπα πάνω από 100 παλμούς να έχουνε με λιγότερο τρέξιμο από μένα.Το ότι έχω τόσο χαμηλούς παλμούς είναι καλό,κακό ή δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία?

Μαρία
22-10-09, 10:36
Βλέπω την συζήτηση που κάνετε για παλμούς και εγώ έχω μια απορία για τους παλμούς.Όταν κάνω διάδρομο τρέχω 20 λεπτά συννεχομενα στο 8.5 κι όταν βάζω μετά από περιέργεια τα χέρια μου στον διάδρομο που λέει ότι σου μετράει τους παλμούς μου βγάζει 65 παλμούς κι ας έτρεχα 20 λεπτά,βέβαια δεν είμαι λαχανιασμένος,αλλά συγκρίνω τους παλμούς αυτούς με τους δίπλανους μου που κάνουνε διάδρομο κι όλους τους έβλεπα πάνω από 100 παλμούς να έχουνε με λιγότερο τρέξιμο από μένα.Το ότι έχω τόσο χαμηλούς παλμούς είναι καλό,κακό ή δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία?

Οταν τελειωνεις το τρεξιμο βάζεις τα χέρια σου στο διάδρομο(εχει περασει λιγο η ώρα που σταματησες το τρεξιμο)η κατα την διάρκεια?Το δικίμασες σε άλλο διαφορετικο διαδρομο(μήπως αυτος που τρεχεις εχει προβλημα να κανεις σύγκριση).
Αν δεν ισχύει τιποτα απο αυτα τοτε 65 παλμοι στο 8,5 με τρεξιμο είναι πολύ λιγοι.Εκτος αν είσαι δρομεας χρόνια υψηλού επιπεδου (μαραθωνοδρόμος)και εχεις βραδυκαρδια σε αυτην την ενταση.

Ballbreaker
22-10-09, 10:47
Γενικα κατω των 60 παλμων (σε φαση ηρεμιας) θεωρειται βραδυκαρδία.
Βεβαια σε αθλητες αντοχης κτλ δεν θεωρειται οτι υπαρχει προβλημα ακομα και αν εχουν 40 παλμους.Αν εχεις σταθερα κατω απο 50 παλμους το λεπτο σε φαση ηρεμιας,το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχεις και συμπτωματα οπως αδυναμίες, ζαλάδες, κούραση, δύσπνοια,αν δεν εχεις τιποτα απο αυτα τοτε εισαι απλως πολυ γυμνασμενος ή ο διαδρομος λεει τα δικά του!

egw
23-10-09, 03:43
Τα βάζω τα χέρια μου μόλις τελειώσω το τρέξιμο κι ενώ κάνω περπάτημα γρήγορο στο 7.Το έχω δοκιμάσει και στον διπλανό διάδρομο και πάνω κάτω τα ίδια μου έβγαζε,έχει τύχει να μου βγάλει το πολύ μέχρι 75 παλμούς,βέβαια όσο κρατώ τα χέρια μου σταθερά εκεί μου ανεβαίνει ανά μια μονάδα σιγά σιγά.Εγώ είχα υποθέσει ότι δεν είναι έμπιστες αυτές οι μετρήσεις απλά είδα δίπλα συγκριτικά που έκαναν κάποιοι άλλοι κι έβλεπα κάτι τρελούς αριθμούς 120-130 κι είχα μείνει κάγκελο.Δεν ξέρω αν έχει καθόλου σχέση ότι ιδρώνω πάρα πολύ εύκολα,ενώ δεν λαχανιάζω δεν νιώθω κουρασμένος δηλαδή έχει τύχει ταυτόχρονα την ώρα που τρέχω να μιλάω για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και πάλι να μην έχω λαχάνιασει,αλλά παρά όλα αυτά βγάζω πολύ μεγάλες ποσότητες ιδρώτα.

Μαρία
23-10-09, 10:16
Τα βάζω τα χέρια μου μόλις τελειώσω το τρέξιμο κι ενώ κάνω περπάτημα γρήγορο στο 7.Το έχω δοκιμάσει και στον διπλανό διάδρομο και πάνω κάτω τα ίδια μου έβγαζε,έχει τύχει να μου βγάλει το πολύ μέχρι 75 παλμούς,βέβαια όσο κρατώ τα χέρια μου σταθερά εκεί μου ανεβαίνει ανά μια μονάδα σιγά σιγά.Εγώ είχα υποθέσει ότι δεν είναι έμπιστες αυτές οι μετρήσεις απλά είδα δίπλα συγκριτικά που έκαναν κάποιοι άλλοι κι έβλεπα κάτι τρελούς αριθμούς 120-130 κι είχα μείνει κάγκελο.Δεν ξέρω αν έχει καθόλου σχέση ότι ιδρώνω πάρα πολύ εύκολα,ενώ δεν λαχανιάζω δεν νιώθω κουρασμένος δηλαδή έχει τύχει ταυτόχρονα την ώρα που τρέχω να μιλάω για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και πάλι να μην έχω λαχάνιασει,αλλά παρά όλα αυτά βγάζω πολύ μεγάλες ποσότητες ιδρώτα.

Για καλύτερα αποτελεσματα βαλε καποιον να σου παρει παλμους(με χρονόμετρο)μολις σταματησεις το τρεξιμο.

jmone
28-10-09, 07:05
έχω βρει αυτό το άρθρο ελπίζω να βοηθήσει


Για να πάρουμε τα πράγματα με μια σειρά και να μη λέμε αερολογίες:

-Απαιτούνται 2-3 πραγματάκια για να κάψουμε το λίπος μας: αερόβια άσκηση, διατροφή και ξεκούραση. Αν κάποιος δεν τηρεί τα παραπάνω, ΔΕΝ βλέπει αποτέλεσμα.

-Τα λιποκύτταρα στην ουσία δεν καίγονται, αλλά "στραγγίζουν" από το λίπος που περιέχουν και γίνονται μικρότερα, με αποτέλεσμα να μειώνεται η περίμετρος του μηρού, του γλουτού και όπου -τέλος πάντων- υπάρχει.

-Αν είναι να ξεκινήσει κάποιος μια τέτοια διαδικασία (κάψιμο του λίπους) θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα πρέπει να πεινάσει και λίγο. Όχι όμως να πεθάνει της πείνας. Αυτό είναι ακρότητα και επιφέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.

-ΠΡΕΠΕΙ να τρώτε για να κάψετε το λίπος σας. Αλλά πρέπει να τρώτε ΣΩΣΤΑ.

Δεν ξέρω τι σας έχουν πει και τι έχετε μάθει ή ακούσει ως τώρα για το κάψιμο του σωματικού λίπους. Προφανώς, για να κατανοήσετε τα παρακάτω, καλό θα ήταν να ξεχάσετε όλα όσα ξέρετε.
Ο μόνος τρόπος για να κάψετε το σωματικό σας λίπος σίγουρα και με ασφάλεια, είναι αυτός της αερόβιας άσκησης. ΑΕΡΟΒΙΑ είναι η άσκηση, η οποία για να την πραγματοποιήσουμε, απαιτείται η κατανάλωση αρκετού οξυγόνου (έτσι γενικά για να μην τα κάνουμε επιστημονικά).
Με λίγα λόγια αν ανεβείτε πάνω σε ένα διάδρομο για γρήγορο περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο, μπαίνετε σε αερόβια φάση και καίτε λίπος. Το ίδιο γίνεται όταν ανεβείτε στο ποδήλατο, ή στο stepper, ή στο ελλειπτικό μηχάνημα, ή πάτε για jogging στην ύπαιθρο.
Υπάρχει όμως μια λεπτομέρεια: πόσο χαλαρό ή ζόρικο πρέπει να γίνει το περπάτημα, το τρέξιμο, το ποδήλατο, το ελλειπτικό κλπ κλπ;
Αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο. Ο μόνος τρόπος για να είστε σίγουροι ότι κάνετε δουλειά (ότι δηλαδή καίτε λίπος), είναι να επιβλέπετε την ένταση της άσκησης που κάνετε. Πως; Μετρώντας τους σφυγμούς σας.

Ο κανόνας λέει, ότι κάποιο άτομο για να είναι σίγουρο ότι καίει σωματικό λίπος κατά τη διάρκεια αερόβιας άσκησης, θα πρέπει οι σφυγμοί του να είναι στο 65% του μέγιστου καρδιακού ρυθμού (ΜΚΡ).
Ο μέγιστος καρδιακός ρυθμός (ΜΚΡ) ενός ατόμου, βρίσκεται αν από το 220 αφαιρέσουμε την ηλικία του. Αν κάποιος ( ή κάποια) είναι 26 ετών, τότε ο ΜΚΡ του (της) θα είναι 220-26=194 σφυγμοί το λεπτό. Αυτό το νούμερο βέβαια είναι θεωρητικό, γιατί ΜΚΡ σημαίνει το μέγιστο των σφυγμών που η καρδιά ενός ατόμου μπορεί να αναπτύξει. Δεν είναι δυνατό να βρούμε ποιο ακριβώς είναι αυτό το νούμερο, γιατί πολύ απλά είναι επικίνδυνο.

Εφόσον λοιπόν ο ΜΚΡ του ατόμου βρήκαμε ότι είναι 194, μας απομένει να βρούμε πόσο είναι το 65% του ΜΚΡ για να βρούμε σε πόσους σφυγμούς πρέπει να λειτουργεί, ώστε το άτομο να κάνει καύση του λίπους του. Το 65% του 194 είναι 126. Άρα ένα άτομο των 26 ετών, θα πρέπει να έχει κατά τη διάρκεια της αερόβιας άσκησης 126 σφυγμούς το λεπτό.
Τώρα θα μου πείτε: "μα καλά, 126 ακριβώς";
Όχι ακριβώς, αν είναι δυνατόν! Δεν μπορείς να είσαι συνέχεια με το ένα χέρι πάνω στο άλλο και να μετράς. Μπορείτε λοιπόν να είστε =/- 10 σφυγμούς από το νούμερο που βρήκατε. Δηλαδή 126+10=136 και 126-10=116. Οπότε έχουμε από 116 εώς 136 σφυγμούς το λεπτό. Σε αυτή την κλίμακα ένα άτομο των 26 ετών θα καίει λίπος. Αν πέσουν οι σφυγμοί του κάτω από τους 116, τότε δεν καίει τίποτα. Αν, ωστόσο, υπερβεί το όριο των 136 σφυγμών, τότε η άσκηση γίνεται αρκετά έντονη και σταματά η παραγωγή ενέργειας μέσω της αερόβιας οδού. Ξεκινά τότε η παραγωγή ενέργειας μέσω της αναερόβιας οδού, κάτι που απλά θα μας καταβολίσει (κάψει) μυική μάζα. Αυτό γιατί το σώμα δεν μπορεί να βρει ενέργεια από την καύση του λίπους και απορροφά από το πιο εύκολο σημείο: του μύες.
Πολλοί μπορεί να πείτε ότι δεν σας νοιάζει αν κάψετε μυική μάζα (για οποιοδήποτε λόγο). Κάνετε όμως λάθος. Η μυική μάζα, σας χρειάζεται για να αυξήσετε τον μεταβολισμό σας (την ταχύτητα με την οποία το σώμα καίει θερμίδες). Όσο πιο πολύ τη γυμνάσετε, τόσο πιο μεγάλος ο μεταβολισμός σας. Τόσες πιο πολλές θερμίδες δηλαδή από λίπος θα καίτε. Και όταν λέμε για μυική μάζα, μην πάει το μυαλό σας σε κάτι τρελό. Όσο μεγάλη και αν σας φαίνεται, δεν είναι.

manosvdm
06-11-09, 09:40
:shock:νομιχω οτι οσοι ενδιαφερεστε για πραγματικη απωλεια λιπους θα πρεπει να επισκεφτειτε την βιοανακτηση και να κανετε μια μετρηση μεγιστησ καυσης λιπους,

αυτο που θα πετυχετε ειναι να βρειτε το σημειο ανωτερο σημειο που ξεκιναει η καυση υδατανθρακων και ετσι να μαθετε τους παλμους με την μεγαλυτερη απωλεια λιπους,

ειναι μια εξεταση σε διαδρομο με μασκα που μετραει το διοξειδιο σε διαφορους παλμους.

Επειδη ολοι κανουμε αεροβια 40-60 λεπτα πανω στο διαδρομο ξημερωματα καλο θα ηταν να κανουμε τα μεγιστα.

Σκεψου εμενα που ειχα να χασω 30 κιλα να δουλευα και τουσ 7 μηνες στους 120-130 παλμους

θα ειχα μεινει πολυ πισω

η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ετσι εκανε 110-120 120-130 130-135
και κολυμπι δυο μηνες στο 135 για μια ωρα(υδροβια ζωνη SUUNTO)

Μετα απο 4 μηνες η μετρηση στο εργαστηριο εδειξε οτι υδατανθρακες καιγονταν μετα τους 145 παλμους

ετσι ο πινακας μας εδειχνε οτι η μεγιστη ηταν απο 137-144 παλμους
ετσι εκανε και ειδια να φευγουν και τα πολλα κιλα.

εχω την εντυπωση οτι ο καθε οργανισμος εχει διαφορετικο οριο
δεν μπορω να φανταστω στους 120-125 παλμους τον οργανισμο μου
νομιζω οτι δεν θα κανω τιποτα εκει

sctp
06-11-09, 11:54
Μανο μην ξεχνας παιζει ρολο το ατομο, η φυσικη κατασταση και τα κιλα που κουβαλας,για να φτασω προσωπικα τους 145~ παλμους πρεπει να τρεχω με 11km/h η να βαλω καμια 10% κλιση με 6.5km/h,για αυτο σε γενικες γραμμες καλο ειναι να ακολουθουμε το 62-65% του VO2 max,πιστευω ειναι τυπος που δυσκολα πεφτει εξω και η αεροβια δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να σε κανει αισθανεσαι ιδιαιτερα εξαντλημενος,αυτο αναφερεται ιδιαιτερα για ατομα που κανουν και βαρη.

manosvdm
06-11-09, 13:16
ακομα και το vo2 max ποιος θα σου το πει
παλι η πιοιο αξιπιστη μετρηση ειναι σε εργαστηριο με την μετρηση διοξειδιου

εμενα μου βγαζει 42 vo2 οποτε με 65% ειναι στο 27vo2 οποτε ειμαι εκει 130-135

sctp
06-11-09, 13:26
ακομα και το vo2 max ποιος θα σου το πει
παλι η πιοιο αξιπιστη μετρηση ειναι σε εργαστηριο με την μετρηση διοξειδιου

εμενα μου βγαζει 42 vo2 οποτε με 65% ειναι στο 27vo2 οποτε ειμαι εκει 130-135

Υπαρχουν τυποι για υπολογισμο του VO2max ενας που θυμαμαι τωρα ειναι 220-ηλικια δλδ για μενα βγαινουν 120-135 σφυγμοι για το 62-67%,νομιζω αρκετα ακριβες.

Μαρία
06-11-09, 17:52
%VO2max - %ΚΣ
100 - 100
95 - 97
90 - 93
85 - 90
80 - 87
75 - 83

jjx
08-11-09, 23:08
Που μπορουμε να κανουμε τετοιες εξατασεις???


ooopppsssss... "βιοανακτηση". sorry, τωρα το ειδα

NASSER
09-11-09, 03:49
Που μπορουμε να κανουμε τετοιες εξατασεις???


ooopppsssss... "βιοανακτηση". sorry, τωρα το ειδα

το ειδες αλλα σκεφτηκες να το γραψεις κιολας... Θα την κανεις την εξεταση?

jjx
15-11-09, 14:22
το ειδες αλλα σκεφτηκες να το γραψεις κιολας... Θα την κανεις την εξεταση?

την εκανα ηδη :)

βελτιστοι παλμοι: 126-135
19% λιπομετρηση (damn! εχει πολυ δουλεια ακομα!)

NASSER
15-11-09, 22:54
την εκανα ηδη :)

βελτιστοι παλμοι: 126-135
19% λιπομετρηση (damn! εχει πολυ δουλεια ακομα!)

Συνεχισε με διατροφη και αεροβικη :thumbup:

deluxe
19-11-09, 21:06
Εγω βασικα αναφερομουν οχι στο τρεξιμο, αλλα σε κατι αλλο. Πχ στεκομαι ακινητος και παιρνω γρηγορες αναπνοες με αποτελεσμα να αυξανονται οι παλμοι μου. Καιω περισσοτερες θερμιδες; Ή οταν ειμαι ορθιος και κανω επιτοπιο τρεξιμο. Ή οταν δινω μπουνιες και κλωτσιες.

platonas1
12-10-10, 00:10
Καλησπέρα στο Forum,
Έχω και εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τους παλμούς,
Δουλεύω με το micoach όπου μετρά τους παλμούς και βάση ενός προγράμματος online σου λέει σε ποιες ζώνες θα τρέχεις.
Μπορείτε να δείτε το σημερινό μου πρόγραμμα στον διάδρομο εδώ :
http://www.adidas.com/gr/miCoach/WorkoutDetails.aspx?WID=fed2949c-70e1-4008-96b1-97470c6d4bbd
Από ότι διάβασα στο Forum, για να κάψω λίπος πρέπει να τρέχω γύρω στους 120 παλμούς, και εδώ είναι που με ανησυχεί το εξής, εγώ ανεβάζω στους 120 όταν κάνω έντονο περπάτημα σε 3 λεπτά max, πολύ γρήγορα δηλαδή, μήπως αυτό είναι πρόβλημα? Όπως θα δείτε και στο graph η παλμοί μου που βρίσκονται στην κίτρινη ζώνη τους έβγαλα πολύ άνετα, ούτε καν λαχάνιασα, μήπως και αυτό είναι πρόβλημα?

Τρέχω τουλάχιστον 5 μήνες και αυτό που συμπεραίνω είναι ότι ανεβάζω παλμούς εύκολα, όχι όμως πάντα, υπήρχαν και μέρες που στην κίτρινη ζώνη δεν μπορούσα να κρατηθώ για 30 δευτερόλεπτα.
Το πρόγραμμα αυτό συνήθως με έχει για πιο πολύ ώρα στην πράσινη ζώνη, πως το βλέπετε? Κάνει δουλεία?
Πως θα το χαρακτηρίζατε ένα τέτοιο workout? Διαλειματική?
( Ηλικία 34, 80 Kg, για όποιον χρειαστεί )
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Φιλικά