PDA

Επιστροφή στο Forum : Κούραση - Υπνηλία



Geo84
13-10-09, 08:54
Τον τελευταίο καιρό εδώ και περίπου ενάμιση μήνα νιώθω να κουράζομαι πολύ γενικά κατά τη διάρκεια της μέρας. Η δουλειά μου αν και φορτωμένη είναι καθιστική. Όταν γυρίζω από δουλειά οδηγώντας νιώθω να κλείνουν τα μάτια μου μόνα τους σε φάση του να προσπαθώ να κρατηθώ ξύπνιος ευτυχώς επιτυχημένα ^^ Με το που μπαίνω στο σπίτι το μόνο που θέλω να κάνω είναι να πέσω στο κρεβάτι όπως και γίνεται συνήθως για 1-2 ώρες και μετά φεύγω για τζιμ αφού κάνω κανα 10λεπτο να συνέλθω. Μερικές φορές δε τη παλεύω να σηκωθώ και το τζιμ μετατίθεται. Μπορώ να κοιμηθώ από τις 5-6 το απόγεμα μέχρι την άλλη μέρα το πρωί άντε να σηκωθώ το βράδυ για να φάω γευμα. Καλά όταν έχω off μέρα δε το συζητάω. Να πω ότι ξυπνάω 6 η ώρα για δουλειά και κοιμάμαι δώδεκα-μία κανονικά. Λίγες ώρες ναι. Επίσης βλέπω και κύκλους κάτω από τα μάτια. Όσες ώρες και να κοιμηθώ όμως ακόμα και το σκ δε ξεκουράζομαι. Αυτό δε μου συνέβαινε ούτε παλιά που πήγαινα κάθε μέρα τζιμ τώρα πάω 4 φορές τη μέρα. Σκέφτηκα μήπως είναι τίποτα αιματολογικό και έχω να κάνω και εξετάσεις κάμποσο καιρό. Σκεφτομαι μήπως είναι και από τα συμπληρώματα ενέργειας (νιτρικό, κρεατίνη, ανιμαλ πακ) που ναι μεν δίνουν αλλά φαντάζομαι μετά καταβάλλουν. Έχετε ποτέ παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

thegravijia
13-10-09, 11:15
μηπως πρεπει να παρεις μια βδομαδα οφφ απο το γυμναστηριο?

Geo84
13-10-09, 11:17
Το σκέφτομαι αλλά δε νομίζω να σταματάει εκεί.

Επίσης να πω ότι στο γυμναστήριο έχω και πολύ δύναμη και ενέργεια...

thegravijia
13-10-09, 11:23
Το σκέφτομαι αλλά δε νομίζω να σταματάει εκεί.

Επίσης να πω ότι στο γυμναστήριο έχω και πολύ δύναμη και ενέργεια...
κοψε τα νιτρικα κ ελα ξαναπες μας:P

Geo84
13-10-09, 11:25
Επίσης να πω ότι η όλο αυτό ξεκίνησε πριν αρχίσω το νιτρικό.

thegravijia
13-10-09, 11:28
εγω οποτε παθαινω κατι τετοιο. πλακωνομαι στα cheat πολυ φαι και μειωνω τον ογκο της προπονησης
τι διατροφη κανεις? ειναι σωστη?

Geo84
13-10-09, 11:30
Όγκου τέρα η κλασσική. Πολύ φαί κάθε 3 ώρες ρύζια, μακαρόνια, πατάτες βραστές, κοτατζ γιαούρτια τα γνωστά.

Cheat meal δεν έκανα καθόλου τώρα ξεκίνησα ένα κάθε δυο βδομάδες. Τώρα που το λες λες να αρχίσω τη σαβούρα 2-3 φορές τη βδομάδα? :P

Προπόνηση δε κάνω πολύ μιαμιση - δυο ώρες 4 φορές τη βδομάδα...

thegravijia
13-10-09, 11:33
Όγκου τέρα η κλασσική. Πολύ φαί κάθε 3 ώρες ρύζια, μακαρόνια, πατάτες βραστές, κοτατζ γιαούρτια τα γνωστά.

Cheat meal δεν έκανα καθόλου τώρα ξεκίνησα ένα κάθε δυο βδομάδες. Τώρα που το λες λες να αρχίσω τη σαβούρα 2-3 φορές τη βδομάδα? :P

Προπόνηση δε κάνω πολύ μιαμιση - δυο ώρες 4 φορές τη βδομάδα...
πλακα με κανεις??
σε 1 ωρα πρεπει να εχεις τελειωσε...μειωσε τα σετ εννοω

Geo84
13-10-09, 11:35
Κοίτα τα βάρη πάνω από μια ώρα και τέταρτο δε παίρνουν. Τα υπόλοιπα είναι κοιλιακοί-ραχιαίοι τις δυο μέρες απ τις τέσσερεις. και πολύ είπα. Το πολύ μιαμιση ώρα κάνω.

Sourlas
13-10-09, 11:39
Overtraining λέγεται... :welcome:

Geo84
13-10-09, 11:47
Να μειώσω ασκήσεις, να μειώσω ένταση και κιλά να σταματησω το γυμναστήριο για κάποιο διάστημα?

Geo84
13-10-09, 11:50
Οι ασκήσεις που κάνω είναι ακριβώς το πρόγραμμα για βάρη του Ηλία. (θα βρω το λινκ να το βάλω εδώ).

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3970

Τα συμπληρώματα που χρησιμοποιώ είναι.

Πρωτείνη ορού γάλακτος.
Κρεατίνη (τελειώνει σε καμια βδομάδα ο κύκλος)
Νιτρικό (το αυτό)
Πολυβιταμίνη (κάτι παραπάνω απ αυτό animal pak λέγεται)
Vit c 1000
Fish oil
Malto-dextro
ZMA
Tribulus
Amino ON

Αυτά.........

kyriakos23
13-10-09, 20:56
πολυ συμπληρωμα βλεπο:green:

Geo84
13-10-09, 23:41
άμα δεις και το φαί....

thegravijia
14-10-09, 01:18
πολυ συμπληρωμα βλεπο:green:
περιτο οντος

Ballbreaker
14-10-09, 06:39
To ZMA υποτιθεται οτι φερνει υπνηλια (αλλα και ξεκουραζει καλυτερα).
Σε μενα παντως δεν κανει τιποτα.

Billy
14-10-09, 07:32
κάνε τεστ για τον Θυρεοειδή,
Τ3, Τ4, TSH, FT3, FT4 και Αντιθυρεοειδικά Αντισώματα.

Levrone
14-10-09, 07:55
εγω παλι 8α λεγα οτι με 1,5 ωρα προπονηση τη μερα (εστω και 4 φορες)
και με 5 ωρες υπνο δε γινεται να δεις προκοπη.

Geo την αποψη μου σου λεω. 2-3 cheat meals την εβδομαδα ειναι και πολλα και δε νομιζω πως αυτα θα σε "ξυπνησουν"..

κοιμησου ρε αντρα μου 7 ωρες τη μερα και θα δεις πως θα σαι οκ! απλο ειναι.
και εννοειται μια εβδομαδα off χρειαζεται.

Geo84
15-10-09, 11:14
περιτο οντος


Συμπληρώματα!!!

Απαραίτητα συμπληρώματα τα οποία βοηθούν στην μυϊκή ανάπτυξη και πρέπει α καταναλώνονται ανεπιφύλακτα είναι τα εξής:

1) Πρωτείνη ορού γάλακτος
2) Πολυβιταμίνη και μέταλλα
3) Κρεατίνη για αυξημένα επίπεδα ΑΤΡ
4) Μαλτοδεξτρίνη και δεξτρόζη για τη μεταπροπονητική διατροφή
5) ΖΜΑ για αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης, αυξητικής ορμόνης και καλύτερη ανάρρωση
6) Βιταμίνη C
7) Λινέλαιο

Απόσπασμα διατροφής όγκου από Muscleboss.

Το μόνο που πέρνω παραπάνω απ αυτά που λέει είναι το tribulus και όλοι ξέρετε οτι το νιτρικό είναι κάτι το οποίο δε το παίρνεις επ αόριστον. Σύντομα το σταματάω.

mantus3
17-10-09, 21:31
απο την στιγμη που κανεις διατροφη ογκου η εχεις τσιμπισει καμια υπερπροπονιση λογο κακης ξεκουρασης η εχεις βγει απο κανεναν κυκλο... αμα θες κανε βιοχημικες κ θα φανει αν ειναι το πρωτο...

Geo84
06-11-09, 10:00
Λοιπόν εδώ και περίπου δυο εβδομαδες χρησιμοποιώ μόνο πρωτείνη υδατάνθρακα και αμινοξέα.

Είμαι μια χαρά ούτε υπνηλία ούτε κούραση. Τώρα τι με πείραζε..... Έχω την εντύπωση ότι ήταν το ανιμαλ πακ.

Πάντως τώρα με ενα καφεδάκι πριν την προπόνηση σηκώνω 20 κιλά παραπάνω πάγκο, νιώθω ότι μπορώ να σηκώσω όσα κιλά και να βάλω με την πλάτη μου και έχω πολύ περισσότερη ενέργεια στο γυμναστήριο τεραβίγια. :green:

Κατι δε πάει καλά με μένα............... ^^

thegravijia
06-11-09, 11:23
Λοιπόν εδώ και περίπου δυο εβδομαδες χρησιμοποιώ μόνο πρωτείνη υδατάνθρακα και αμινοξέα.

Είμαι μια χαρά ούτε υπνηλία ούτε κούραση. Τώρα τι με πείραζε..... Έχω την εντύπωση ότι ήταν το ανιμαλ πακ.

Πάντως τώρα με ενα καφεδάκι πριν την προπόνηση σηκώνω 20 κιλά παραπάνω πάγκο, νιώθω ότι μπορώ να σηκώσω όσα κιλά και να βάλω με την πλάτη μου και έχω πολύ περισσότερη ενέργεια στο γυμναστήριο τεραβίγια. :green:

Κατι δε πάει καλά με μένα............... ^^

αμα λεω εγω περιτα συμπληρωματα.
μονο κρεατινη -πρωτεινη- και ω3 χρειαζεται καποιος

NASSER
06-11-09, 11:32
αμα λεω εγω περιτα συμπληρωματα.
μονο κρεατινη -πρωτεινη- και ω3 χρειαζεται καποιος

και καμια C χρειαζεται που και που... :)

thegravijia
06-11-09, 11:37
και καμια C χρειαζεται που και που... :)
ναι το ξεχασα και βιτσμινη c και πολυβιταμινη.
και τα νιτρικα καλα ειναι...:bbbiceps::)

primordial
25-11-09, 16:10
Πρωτείνη ορού γάλακτος.
Κρεατίνη (τελειώνει σε καμια βδομάδα ο κύκλος)
Νιτρικό (το αυτό)
Πολυβιταμίνη (κάτι παραπάνω απ αυτό animal pak λέγεται)
Vit c 1000
Fish oil
Malto-dextro
ZMA
Tribulus
Amino ON

-


ναι το ξεχασα και βιτσμινη c και πολυβιταμινη.
και τα νιτρικα καλα ειναι...:bbbiceps::)

+


αμα λεω εγω περιτα συμπληρωματα.
μονο κρεατινη -πρωτεινη- και ω3 χρειαζεται καποιος


=

Το βρήκα φταίει το ZMA και
Tribulus :P:P

TRIANTAFYLLOU
25-11-09, 18:51
τωρα είδα το τόπικ και όπως διάβαζα τα πάνω αυτό θα εγραφα , οτι μπορεί να προέρχετε απο κα΄ποιο συμπλήρωμα , αλλα το λέω γιατι δεν παρουσιαζεις αλλα συμπτώματα .

το θεμα το εχω ψάξει γιατι και γω μαλωμένος είμαι με τον ύπνο και μετα εχω υπνηλία σε περίεργες ώρες αν και σπάνιο , σε μενα είναι καθαρα ψυχολογικός παραγοντας μάλον πρέπει να παω στην αυστραλία εκεί ταιριάζει το βιολογικό ρολόι μου που η νύχτα είναι μερα εκει .

πάντως να ξερεις καλό είναι να κάνεις κάπου κάπου και εξετασεις αν και τα συμπτωματα προέρχονται απο τον λόγο που ανέφερες και να ξερεις πως το σωμα δεν είναι σαν μια μηχανή που πάντα βγαζει τους ίδιους ίππους έχει τα πάνω και τα κάτω του και επισης δεν εχει σημασία αν κοιμάσε νωρίς αλλα η ποιότητα του ύπνου που μπορεί και να οφείλετε και σε ψυχολογικούς λόγους και στρές και μετα όλη την μερα νοιώθεις βαρύς και σε κατασταση να νηστάζεις ,υπάρχουν τροφες που βοηθάνε όπως και συμπληρώματα εγω δοκίμασα πολλα τελευταία αλλα τίποτε απλα μια ελαφρα βελτίωση στην ποιότητα του υπνου .

επίσης να προσεχεις και τι έφαγες πρίν τον ύπνο μηπως παίζει ρόλο και αυτό άλλος πχ αν δεν φαει δεν μπορεί να κοιμηθεί και άλλος πάλι δεν μπορεί με γεματο στομάχι , πάντα όμως το πολύ φαγητο επηρεάζει την ποιότητα του υπνου

Brύno
27-11-09, 19:09
Εδώ θα ξανασυμφωνήσω με τον προ λαλίσαντα και θα πώ πως πολλές φορές δεν είναι θέμα ούτε συμπληρωμάτων ούτε διατροφής. Σε πολλούς (συμπεριλαμβανομένου και 1 φίλου μου) παρατηρείται κόπωση η οποία οφείλεται καθαρά σε ψυχολογικά αίτια (πές το καυγά με το αίσθημα, άγχος, κλπ)

philipposmich
11-02-10, 13:27
Απο το Σαββατο το βραδυ εχω τα συμπτωματα υπνηλιας,κοπωσης και αδυναμιας στις αρθρωσεις. Συνεχιστηκε και την Κυριακη καλυτερευοντας οσο περνουσε η μερα η κατασταση. Τη Δευτερα ενιωθα μια χαρα. Τριτη ολα καλα μεχρι το βραδυ κατα τις 21.30 οπου και εφαγα βραδυνο (μενοντας δυστυχως αρκετες ωρες νηστικος), που με ξαναπιανει αυτη η υπνηλια. Η εβδομαδα που διανυουμε ειναι η τριτη αποχης απο το γυμναστηριο. Απο συμπληρωματα το μονο που επαιρνα ειναι πρωτεινη, κι αυτη μονο τις μερες της προπονησης. Θα κανω αιματολογικες εξετασεις εννοειται, απλα με παρεξενεψε αυτο το ξαφνικο του Σαββατου. Εχει κανεις να πει καποια γνωμη· Ανησυχω... για να μην πω φοβαμαι...:unsure::(

Doctorg
11-02-10, 13:39
Το θέμα της υπνηλίας σε αρκετούς σχετίζεται με κατάθλιψη. Είναι ένα απο τα συμπτώματα της.

Jeik
11-02-10, 13:41
φίλε όλοι έχουμε περάσει απο το στάδιο της κόπωσης και της υπνηλίας..κάνε μια περίοδο οφ μέχρι να ξεκουραστείς,να τρως σωστά και να κοιμάσαι καλά και θα δεις..παροδικό είναι..κα ιεμένα με έχει πιάσει γιατί έκανα πολύ δυνατέςπροπονήσεις σταμάτησας ένα μήνα και τώρα είμαι μαι χαρά..γενικά άκου το σώμα σου!!

gj
11-02-10, 13:49
Εκτός από όλα αυτά που αναφέραται η έλλειψη σιδήρου δεν μπορεί να είναι μια πιθανή αιτία ?
Ή μήπως είμαι λάθος ?

TRIANTAFYLLOU
11-02-10, 17:10
Εκτός από όλα αυτά που αναφέραται η έλλειψη σιδήρου δεν μπορεί να είναι μια πιθανή αιτία ?
Ή μήπως είμαι λάθος ?


όχι εχει μια σχέση και αυτό γιατι η έλειψη σιδήρου δημιουργεί τέτοιες τασεις και ατονία με μειωμένη απόδοση , αλλα και ψυχολογικοι παραγοντες επηρεάζουν πάρα πολυ

philipposmich
13-02-10, 12:26
Αυτο που μου τη "σπαει" ειναι πως μια μερα μπορει να νιωθω μια χαρα και την αλλη κομματια!Προχτες πονουσαν τα κοκκαλα μου στο στηθος πανω και ολη η πλατη.Χτες ημουν νορμαλ και σημερα ξυπνησα με αδυναμια στα χερια. Μεχρι την Τεταρτη που θα κανω τις εξετασεις θα με ζωσουν τα φιδια. Παιρνω πολυβιταμινη και συνερχομαι αλλα δεν ειναι λυση αυτη. Με εχει στενοχωρησει πολυ αυτη η κατασταση.Υποψιαστηκα μηπως εχω κρυωσει, ομως πυρετο δεν επρεπε να κανω; Ειμαι μια βδομαδα σε αυτη την κατασταση και διχως πυρετο. Εννοειται πως σημερα κλεινω 3 εβδομαδες εκτος γυμναστηριου... :(:(

AnDrikos_
10-07-12, 20:37
γεια σασ παιδια..εχω παρατήρηση οτι νυστάζω συνεχεία.. ξυπνάω και μετά πάλη υπνο τι να κανω..μηπως πρεπει να πιω βιταμινες η κατι αλλο?

72K
10-07-12, 20:39
γεια σασ παιδια..εχω παρατήρηση οτι νυστάζω συνεχεία.. ξυπνάω και μετά πάλη υπνο τι να κανω..:(

Ξερω γω;
Δοκίμασες να ξανακοιμηθείς; :unsure:

AnDrikos_
10-07-12, 20:50
τωρα ξυπνησα απο τις 12..να κανω εξετασεις αιματος?

vagg
10-07-12, 21:24
kai to βραδυ ποσες ωρες ειχες κοιμηθει??

vaggan
11-07-12, 09:01
γεια σασ παιδια..εχω παρατήρηση οτι νυστάζω συνεχεία.. ξυπνάω και μετά πάλη υπνο τι να κανω..μηπως πρεπει να πιω βιταμινες η κατι αλλο?καταρχην με τι ασχολησαι??γενικα γιατι για να κοιμασαι πολυ πρεπει να εχεις πολυ ελευθερο χρονο

AnDrikos_
11-07-12, 10:09
καταρχην με τι ασχολησαι??γενικα γιατι για να κοιμασαι πολυ πρεπει να εχεις πολυ ελευθερο χρονο


τώρα το καλοκαίρι δεν ασχολούμαι με κάτι..κάνω γυμναστική 1:30 ώρα την ημέρα..και επίσης κάνω δίαιτα μήπως είναι γιαυτό?έχω κόψη τα γλυκά και τρώγο 1 φορά την εβδομάδα όσπρια..μήπως να αυξήσω τα όσπρια?:unsure:

tasos2
11-07-12, 12:15
Εγω δεν ειχα θεμα ολο το χειμωνα αλλα τωρα το καλοκαιρι με επιασε. Δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα παρολο που ξυπναω νωρις το πρωι. Ισως να φταιει και η ζεστη

TRIANTAFYLLOU
11-07-12, 19:45
το καλοκαίρι είναι φυσιολογικα τέτοια συμπτώματα , γιατι λόγω ζέστης δεν κοιμόμαστε καλα και με αποτέλεσμα όλη μέρα να έχουμε συμπτώματα υπνηλίας , εγω είδικα που είμαι βάμπηρας και δεν κοιμάμε νωρίς και σωστές ώρες 4-5 έχω μια προδιάθεση μεσημέρι πρός απόγευμα υπνηλίας αλλα το άσχημο είναι πως ποτε δεν κοιμάμε μεσημέρι απο μωρό εχω να κοιμηθώ

όποιος μπορεί και κοιμάτε και μεσημέρι καλύπτει την βραδυνή έλειψη , αλλα και όσο περισσότερο κοιμάτε κάποιος τόσο θέλει να κοιμάτε , τουλάχιστον να το βλέπει απο την θετική πλευρα , είναι καλός στο κρεβάτι του δίνει και καταλαβαίνει στον ύπνο:P:P:P

Δημήτρης22
12-07-12, 00:16
@¨ανδρικοε τέτοια συμπώταματα γίνονται κλασίκά.

αν και εγώ 4 - 5 ώρες κοιμάμαι το βράδυ μόλις έκοψα λίγο τον καφέ φτιάχτικα.

Όπως έχω ακόυσει ο καφές διώχνει πολλά θρεπτικά συστατικά.

για αυτό να το δοκιμάσεις να τον κόψεις αμα πίνεις πολύ. να τον πίνεις τον καφέ μ σχέδον άδειο στομάχι καλυτερα.
και μέτα χτύπα ότι θες.

καφεινη περιεχει και ο λιποδιαλυτης οπως ξερεις..

Δες τι εκανα εγω και σωθηκα...

οπως ειπα παραπανω .... και
πηρα το νουνου κιντ το γαλα π ειναι σαν πολυβιταμινουχο[δν μ νοιαζει π ειναι για μικρα]
πινω 1 ποτηρι 100/150μλ πρωι μεσημερι βραδυ και το ιδιο κανω και με αναμικτο χυμο ετοιμο με 10 φρουτα της λαιφ βρηκα που δεν εχει πολυ ζαχαρη.[τρωω κ αλλα 4 - 5 φρουτα τη μερα]

Επισης μην αποφευγεις το αλατι και τη ζαχαρη τρελα .. [ βοηθάνε πολυ ειδικα μετα απο τν προπονηση][κανω κ διατροφη μ οσπρια,κρεατα,ψαρια κ απο ολα κ η αποδοση μ εχει ανεβει πολυ παροτι μπορει καμια φορα ν πηγαινω γυμναστηριο εχοντας κοιμηθει 6 ωρες.

Εγω λεω να πινεις ενα κουτι γαλα κ ενα κουτι αναμικτρο χυμο την μερα αν προπονησε σκληρα.[Εμενα για τις 2, 5 ωρες προπονηση που κανω μου φτανουν αν κ χαλαω πολλα λεφτα.

Ελπιζω να βρεις ακρη.

AnDrikos_
12-07-12, 11:33
Evxaristo dimitri tha kopso ton kafe ma den mporo na tro zaxari,glika..opos ipa kai prin kano diaita

Jumaru
12-07-12, 11:37
Κάτι που δεν ανέφερε κανένας και ίσως να οφείλετε σε αυτό και μόνο, μήπως έχεις άπνοιες;

TRIANTAFYLLOU
12-07-12, 21:16
Κάτι που δεν ανέφερε κανένας και ίσως να οφείλετε σε αυτό και μόνο, μήπως έχεις άπνοιες;

αυτο είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο και δεν είναι καλό πράμα και όποιος το παθαίνει θα την πάρει χαμπάρι , δεν υπάρχει περίπτωση κόβετε η αναπνοή στον ύπνο

οι αυπνίες έχουν να κάνουν με πολλούς παράγοντες όπως αναφέρθηκε , με το στρές , την ζέστη ακόμα και το φαγητό πρίν τον ύπνο , κακιές συνήθειες και ξερύθμισμα του βιολογικού μας ωρολογιού

Jumaru
13-07-12, 09:27
Η απλά με την κατασκευή του ρινικού συστήματος. Ο αδερφός μου κοιμάται με μηχάνημα και τα ξέρω. Υπάρχει και στάδιο άπνοιας που δεν γίνεται αντιληπτό. Δεν είναι ανάγκη να πνίγεται κάποιος δηλαδή στον ύπνο του. Μικρές άπνοιες δεν σε ξυπνάνε αλλά δεν αφήνουν και τον εγκέφαλο να ξεκουραστεί. Τέσπα. Είπα να πω ένα ενδεχόμενο.

primordial
13-07-12, 21:48
Θα συμφωνήσω με τον Jumaru. Η υπνικές διαταραχές δυστυχώς δεν γίνονται αντιληπτές από τους ίδιους τους "πάσχοντες". Παρόλ' αυτά μπορούν να δημιουργήσουν διάφορες δυσλειτουργίες κατά την διάρκεια της ημέρας, οπού εάν κάποιος δεν είναι λίγο ψιλιασμένος με την συγκεκριμένη "πάθηση" είναι πολύ εύκολο να τα δικαιολογήσει είτε λόγω ζέστης, είτε λόγο καθημερινότητας και πολλά άλλα.
Θα συμφωνήσω με όποιον μου πεί ότι είναι μια ακραία άποψη, αλλά επειδή είναι μια κατάσταση που την έχει βιώσει ένας δικός μου άνθρωπος, μπορώ να πώ ότι στην εξέλιξή της κ στην πορεία της μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη.
Είναι καλό να είμαστε pro-active σε θέματα υγείας. Οπότε εάν αυτή η υπνηλία κ κούραση συνεχιστεί δεν πιστεύω ότι θα ήταν τραβηγμένο κάποιος να αναζητήσει κ πιθανά παθολογικά αίτια.

sorry αν σας κούρασα...:green:

ROMAIOS
14-07-12, 11:57
Η απλά με την κατασκευή του ρινικού συστήματος. Ο αδερφός μου κοιμάται με μηχάνημα και τα ξέρω. Υπάρχει και στάδιο άπνοιας που δεν γίνεται αντιληπτό. Δεν είναι ανάγκη να πνίγεται κάποιος δηλαδή στον ύπνο του. Μικρές άπνοιες δεν σε ξυπνάνε αλλά δεν αφήνουν και τον εγκέφαλο να ξεκουραστεί. Τέσπα. Είπα να πω ένα ενδεχόμενο.

Το επιβεβαιώνω....είχα και εγώ υπνική άπνοια..Αυτός είναι ο ορισμός της...Έχει όπως σωστά ειπώθηκε να κάνει με την κατασκευη του ρινικού συστήματος...Είναι δηλαδή ανατομικό το ζήτημα..Είχα κρεατάκια, υπερτροφικές ρινικές κόγχες και θεόστραβο διάφραγμα....Κανονικά φαινόταν εξωτερικά η μύτη, αλλά μέσα το ρινικό διάφραγμα ήταν στραβό..Αποτέλεσμα το πρόβλημα με τις υπερτροφικές ρινικές κόγχες και η αδυναμία σωστής αναπνοής...Τουτέστιν, απαράδεκτος ύπνος...Όταν ξυπνούσα και πήγαινα μέχρι το μπάνιο λαχάνιαζα σαν να έτρεχα μαραθώνιο...Επίσης στον ύπνο μου ροχάλιζα απίστευτα, σε βαθμό με κλειστές πόρτες και να ξυπνάω τους άλλους στα δίπλα δωμάτια, ενώ όπως χαρακτηριστικά μου ανέφεραν οι οικείοι μου, αρκετές φορές σταματούσε η αναπνοή μου για κάποια δευτερόλεπτα, χωρίς εγώ φυσικά να το αντιλαμβάνομαι... :/ Μέσα στην διάρκεια της ημέρας, ένιωθα τρομερή υπνηλία, αδυναμία συγκέντρωσης ενώ η μνήμη ήταν λες και δεν λειτουργούσε..
Μετά από δύο χειρουργεία έχει βελτιωθεί η κατάσταση, ωστόσο και πάλι ροχαλίζω πάρα πολύ και θεωρώ -κάτι το οποίο άλλωστε επιβεβαιώνει και ο ιατρός μου που με εγχείρησε (που με παρακολουθεί πάρα πολλά χρόνια σε αυτό το ζήτημα, καθώς τυγχάνει να είναι και θείος μου)- πως αυτός είναι κυρίαρχος λόγος για την απουσία ποιοτικού ύπνου που βιώνω, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την μεταπροπονητική αποκατάσταση, την επίδοση στις προπονήσεις αλλά και στα μαθήματα της σχολής, καθώς και σε ένα πλήθος άλλων δραστηριοτήτων..Σόρρυ για το μεγάλο reply, αλλά πιστεύω είναι σημαντικό ζήτημα κ ίσως συμβαίνει και σε αρκετούς άλλους το ζήτημα της χαμηλής ποιότητας ύπνου, γεγονός που θα μπορούσε να ερμηνεύει σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση κόπωσης και υπνηλίας που αισθάνονται...

TRIANTAFYLLOU
14-07-12, 21:52
αυτο που αναφέρεις είναι ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα και ακαθόλου ασυνήθιστο , θέλει προσοχή και κυρίως παρακολούθηση και τα άτομα που έχουν εντοπίσει ότι έχουν αυτο το πρόβλημα πρέπει να είναι πιο προσεκτικα με τον τρόπο ζωής την διατροφή τους και ειδικα τα γεύματα πρίν τον ύπνο , για να μην επιβαρύνουν περισσότερο την κατάσταση

και χωρίς αυτό το πρόβλημα όμως μπορεί να έχει κάποιος κακό ύπνο και σαν συνέπεια υπνηλία και ατονία κατα την διάρκεια της μέρας , για τούς λόγους που προαναφέραμε πιο πάνω όπως ζέστη ψυχολογική κατάσταση στρές κτλ