PDA

Επιστροφή στο Forum : Adam (Now Foods)



asdf
22-02-08, 18:29
ADAM Superior Mens Multiple Vitamin (NOW)

http://www.bodybuilding.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Adam_male_multi_4d8896a228355.jpg

Amount Per Servings:
Beta-Carotene (as pro-Vitamin A 6 mg) 10,000 IU 200%
Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 350 mg 580%
Vitamin D (as Ergocalociferol) 400 IU 100%
Vitamin E (from d-alpha Tocopheryl Succinate) 200 IU 670%
Vitamin K (as Phytonadione) 50 mcg 60%
Thiamine (Vit. B-1) (from Thiamine HCI) 25 mg 1670%
Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg 1470%
Niacin (Vitamin B-3) (from Niacinamide and Inositol Hexaniothinate) 50 mg 250%
Vitamin B-6 (from Pynidoxine HCI and Pyridoxal-5 Phosphate (P-5-P) 25 mg 1250%
Folate (as Folic Acid) 800 mcg 200%
Vitamin B-12 (as Methylobalamin) 250 mg 4170%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (Vitamin B-5) (from Calcium d-Pantothenate) 100 mg 1000%
Calcium (from Calcium Carbonate and Calcium Ascorbate) 350 mg 35%
Iodine (from Kelp) 225 mcg 150%
Magnesium (from Magnesium Oxide, Magnesium Citrate and ZMA®) 100 mg 25%
Zinc (from ZinMax® (Zinc Picolinate) and ZMA®) 30 mg 200%
Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 290%
Copper (from Copper AAC*) 500 mcg 25%
Manganese (from Manganese AAC*) 3 mg 150%
Chromium (from Chromium Chelavite®) 200 mcg 170%
Molybedunum (from Molybdenum AAC*) 50 mcg 70%
Potassium (from Potassium Chloride) 50 mg 1%
Coral Calcium 165 mg †
Saw Palmetto Extract (Berries) (Serenoa repens) 160 mg †
Panax Ginseng Extract (Roots) (min. 5% Ginsenosides) 100 mg †
ZMA® 55 mg †
Alpha Lipoic Acid 50 mg †
Choline (from Choline Bitartrate) 50 mg †
Royal Jelly 50 mg †
Kelp (Laminaria digitata) (Whole Plant) 45 mg †
Ginkgo Biloba Extract (Leaf) (min. 24% Ginkgoflavonglycerides) 30 mg †
Nettle Extract (Root) (Urtica dioica) (min. 30 ppm Socopoletin) 25 mg †
Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (min. 90% Total Polyphenols) 25 mg †
Inositol (from Inositol Granules and Inositol Nicotinate) 25 mg †
Bromelain (2400 GDU) 25 mg †
Lipase (60,000 FCC) 12.5 mg †
Papain (2,000 USP) 12.5 mg †
Pepsin (1:10:000) 12.5 mg †
Amylase (5000 FCC) 5 mg †
CoQ10 (as Ubidecarenone) 5 mg †
Lycopene (from LYC-O-MATO®) 1 mg †
Boron (from Boron AAC*) 1 mg †
Lutein (from FloraGLO®) 500 mcg †Vanadium (from Vanadium AAC*) 100 mcg †

Other Ingredients:
Cellulose, Maltodextrin, Stearic Acid (vegetable soruce), Croscarmellose Sodium, Silic and Magnesium Stearate (vegetable source). Vegetarian Formula.


Την εχει χρησημοποησει κανεις την εν λογο πολυβιταμινη ??

Gasturb
22-02-08, 18:33
Όχι αλλά καλή μου φαίνεται, κ επειδή είναι now πρέπει να ειναι κ οικονομική

Gt

RUHL
22-02-08, 18:38
Το συμπλεγμα β το βλεπω μικρο δεν ξερω :P

ασε asdf τοσο καιρω ψαχνω μια πολυβιταμινη :banghead: δεν ξερουμε και τι να κοιταμε δλδ ποια συστατικα ειναι καλα και επιτρεπτα σε δοσολογιες


Γκας σε αλλο φορουμ αμερικανικο κατι ελεγαν για σιδηρο στις πολυβιταμηνες οτι πρεπει να εχουν? κανει καλο τελικα?



25 ευρω για 2 μηνες πολυβιταμινης καλη τιμη ειναι με αυτα τα πανω ????

Gasturb
22-02-08, 18:43
Eγώ άκουσα το αντίθετο να αποφεύγουμε δλδ τον σίδηρο! Δεν το έψαξα ποτέ οπότε όταν έχω προσωπική άποψη θα το αναφέρω εδώ - αν μέχρι τότε έχει κάποιος να πει κάτι πάνω
στο θέμα αυτό τον ακούμε :wink:


25 ευρω για 2 μηνες πολυβιταμινης καλη τιμη ειναι με αυτα τα πανω ????
δλδ 19 λίρες? τότε :evilno:

Gt

pikolo
22-02-08, 20:22
ενοειται οτι χρειζομαστε σιδηρο ειδικα οσοι δεν τρωνε πολλα κοκκικα κρεατα..
εγω στην αρχη ειχα αδυναμια και κοπωση επειδη ετρωγα μονο γαλοπουλα ψαρι και κοτοπουλο.μου χαν βρει αιματοκριτη 40.και μ δοσαν σιδηρο.αυτα απο μενα.

asdf
22-02-08, 20:28
Eμενα με νοιαζει να μην ειναι τσιμπημενη σε stats. :clown2:

Fotis_Patra
22-02-08, 20:44
Αυτες περνω τωρα! Καλες μου φαινονται

Gasturb
22-02-08, 20:59
ενοειται οτι χρειζομαστε σιδηρο ειδικα οσοι δεν τρωνε πολλα κοκκικα κρεατα...
που στηρίζεις την σιγουρία σου? καμμία έρευνα?

Gt

pikolo
23-02-08, 07:03
βασικα οχι ερευνα.απλα ο γιατρος μ ειναι η πηγη.αν το θεωρειτε αξιοπιστο...

asdf
05-03-08, 00:09
Και για πιο ολοκληρωμενη εικονα του προιοντος :


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00147.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00147.jpg)

RUHL
05-03-08, 00:13
καλα τα βλεπω λιγο μεγαλα αυτα αλλα λιγο τα πιο μεγαλα χαπια σε πολυβιταμηνη παλι της NOW ηταν αλλα ηταν πιο μεγαλα και απο αυτα που βλεπουμε εδω Vit min 100 :bowdown: :bowdown: γμτ δεν τα βρησκω πλεον :sneaky: :sneaky:

asdf
20-04-08, 16:40
Tις δοκιμασα και μπορω να πω οτι οι Opti-men ειναι μακραν καλυτερες..

dreads
20-04-08, 18:03
ενοειται οτι χρειζομαστε σιδηρο ειδικα οσοι δεν τρωνε πολλα κοκκικα κρεατα...
που στηρίζεις την σιγουρία σου? καμμία έρευνα?

Gt

υπαρχει και ο αποθηκευμενος σιδηρος (φερετινη) αν θυμαμαι καλα οποτε δν σημαινει οτι αν δν τρως κοκκινο κρεας δν θα εχεις:)

billys15
20-04-08, 18:25
Tις δοκιμασα και μπορω να πω οτι οι Opti-men ειναι μακραν καλυτερες..

Απο που το καταλαβες? Αφου δεν μπορεις να δεις τα αποτελεσματα :? :army1:

asdf
20-04-08, 19:01
Oταν παιρνω Opti-men μετα απο την προπονση και το μετα/νικο νιωθω μεγαλη ενεργεια μεσα μου σαν να μην εχω κανει προπονηση ενω με της NOW με πιανουν κατι νυστες νιωθω κουραση κτλ....Δλδ δεν εχουν τον μετατονοτικο χαρακτηρα της Opti-men οι ADAM.Και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν ειναι placebo effect :chinese:

Antonio
20-04-08, 19:32
Η νύστα είναι μια από τις αντεδείξεις της χρήσης πολυβιταμινών-δεμ θυμαμαι αν οφείλεται κ στην υπερδοσολογηση.

RUHL
20-04-08, 21:22
Oταν παιρνω Opti-men μετα απο την προπονση και το μετα/νικο νιωθω μεγαλη ενεργεια μεσα μου σαν να μην εχω κανει προπονηση ενω με της NOW με πιανουν κατι νυστες νιωθω κουραση κτλ....Δλδ δεν εχουν τον μετατονοτικο χαρακτηρα της Opti-men οι ADAM.Και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν ειναι placebo effect :chinese:

Συγνωμη εχω χασει επισοδεια απο ποτε μεταπροπονετικο η πολυβιταμινη?

αν προπονησε το πρωι οκ αλλα αλλες ωρες γιατι οχι στο πρωινο να εισαι απο το πρωι με ολες τις βιταμηνες(περα απο την αποροφηση που γινετε με ινσουλινες κτλ μεταπορπονετικα)

Πολυ πλασεμπο ρε ενταξη υπαμε αλλα οχι και ετσι φαντασου εγω απο εκει που πηγαινα με ενα γαιδουρακι(σουμπραντιν αναβραζον απο φαρμακειο το πολυ 100%ΗΣΔ) τωρα εδω και 2 εβδομαδες ειμαι με φεραρι(optimen :chinese: ) αλλα δεν ειδα αυτα που λες εσυ τι γινεται μηπως επηρεαστηκα απο το αντιπλασεμπο εφεκτ επειδη ξερω οτι δεν κανουν τιποτα οι πολυβιταμηνες :rabbit: ετσι ακομα και να υπαρχουν αποτελεσματα εχω αρνητικη ψυχολογια(αντιπλασεμπο ) και δεν με πιασανε :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit:



:geek: :geek: :geek: :drunken:

asdf
20-04-08, 23:16
1ov : Ποτε ειπα εγω οτι την περνω μεταπροπονητικα ? To πρωι την λαμβανω.

2ον : Εγω καταλαβαινω αμα δουλευει η βιταμινη η οχι σε μεταπροπονητικο σταδιο, δεν εχω αυτο το δικαιωμα ?

πολυ στο ψiλο με εχετε παρει ..... :|

boom123
13-06-09, 01:23
Καλησπέρα,

έχω πάρει τις πολυβιταμίνες του τίτλου.

http://www.nowfoods.com/idc/groups/public/documents/digital_asset/I129318.jpg


Suggested Usage: As a dietary supplement, take 3 Vcaps® daily with food.

Δεν είναι λίγο υπερβολική η συνιστώμενη δοση;



*** Aπαγορεύονται τα λινκς καταστηματων με συμπληρωματα πλην των χορηγων,ειναι κανονας του φόρουμ.Edit by Mods Team ****

skrwz21
13-06-09, 01:48
Καλησπέρα,

έχω πάρει τις πολυβιταμίνες του τίτλου.

http://www.nowfoods.com/idc/groups/public/documents/digital_asset/I129318.jpg




Suggested Usage: As a dietary supplement, take 3 Vcaps® daily with food.

Δεν είναι λίγο υπερβολική η συνιστώμενη δοση;


οχι αλλα και 2 ημερησιως να παιρνεις καλα ειναι..
μια να παιρνεις μαζι με το βραδυνο και μια το μεσημερι με το γευμα σου..

sctp
13-06-09, 09:02
οχι αλλα και 2 ημερησιως να παιρνεις καλα ειναι..
μια να παιρνεις μαζι με το βραδυνο και μια το μεσημερι με το γευμα σου..

Μηπως εννοεις με το πρωινο?:)

leangains
13-06-09, 09:44
οχι αλλα και 2 ημερησιως να παιρνεις καλα ειναι..
μια να παιρνεις μαζι με το βραδυνο και μια το μεσημερι με το γευμα σου..

:turtle::turtle::turtle:

αν αρχισεις να ουρας χρωματα περα από αυτα του ουρανιου τόξου, μη φοβηθεις είναι ενα φυσιολογικό φαινόμενο που ονομάζεται ουροχρωμια του ιδιώτη.

επίσης αν δεις οτι εχεις δυσκολια να κοιμηθεις ειναι ενα αλλο φυσιολογικο φαινομενο που προκαλιεται απο κατι παλιο ρωσσικα-κινεζικα ματζουνια ακα τζινσενγκ.

σε καθε περιπτωση για να εξαφανίσεις τα παραπάνω φυσικά φαινόμενα θα πρεπει να παρεις επιπλεον μια ταμπλετα στο πρωινό με αδειο στομάχι και άλλη μια κατα τη διάρκεια της νυχτας. αν αρχισεις να ουρας κατι σε πινακα του Ρεμπραντ εισαι σε καλο δρομο, αν αντι αυτου ο πινακας ειναι κατι σε Le Salvador Dali aka L.S.D
θα πρεπει να μειώσεις λιγο το νερό που πίνεις . σε καθε περιπτωση καλη τυχη, εχε κ τον αριθμο μιας καλης κλινικης σταντ-μπαι, μπορει κ να χρειαστει ίσως.


Υ.Γ. το παραπάνω μηνυμα ειναι Κου Κου, τραλαλι κ τραλαλο. Κ ουδεμία σχεχη εχει με την πραγματικότητα. Ο συγραφεας αυτου τελει υπό την επηρεια μεγαλης δοσης ACV και ειναι ισχυρα αποκομμνεος αποτην πραγματικότητα.

Λεφτερια στη Βοειρα Μυκονο!!! Vegans rule!!

skrwz21
13-06-09, 14:47
δεν εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε συστατικα αμα προσεξεις, υπαρχουν αλλες πολυβιταμινες με πολυ περισσοτερα mg, οποτε και τα 3 που συνιστα καλα ειναι.

Για τη βραδυνη ληψη παντως παιζει να'χεις και δικιο σαυτο που λες με τις αυπνιες, καποτε το παθαινω και γω με το ανιμαλ πακ που το παιρνω βραδυ παντα. Ισως ομως, δεν βαζω κι ορκο οτι φταιει η πολυβιταμινη ετσι? για να μην παρεξηγηθω.
Το πιο πιθανο ομως ειναι να φταιει το πακ λογω του ginseng κυριως αν και δε ξερω παλι ποσο ψηλη σε δοση βρισκετε αυτη η ουσια στα εν λογω σκευασματα.

sctp
13-06-09, 18:04
Απ'οτι γνωριζω καποιες βιταμινες του συμπλεγματος Β διεγειρουν το νευρικο συστημα αρα δεν ειναι οτι καλυτερο να παιρνεις βιταμινες γενικοτερα το βραδυ,αλλα και ΙΣΩΣ απο την αποψη οτι δεν πας για κατουρημα οσο συχνα οσο αν ησουν ξυπνιος και οι πιθανων βιταμινες που παιρνουμε μαλλον σε υπερβολικες δοσεις παραμενουν μεσα στο συστημα ισως παραπανω και το επιβαρυνουν.:shock:

mantus3
13-06-09, 19:32
εγω περνω απο αυτες η το πρωι κ μια μετα την προπονιση (βραδι), κ κοιμαμαι σαν πουλακι... τωρα περι ουρων κτλ οντως δινουν λιγο χρομο αλλα η θεωρια του οτι το βραδι δεν κατουραμε τοσο κτλ δεν στεκει για τον λογο του οτι για να κατουρισεις κατι, πρεπει πρωτα να το χονεψεις. κ δυστοιχως η πεψη δεν επιρεαζεται απο την ωρα κ το αν κοιμομαστε η οχι αλλα απο αλους παραγοντες

skrwz21
13-06-09, 19:40
εγω κατουραω πριν την πεσω και μετα απο 4-5 ωρες υπνου ξυπναω επειδη κατουριεμαι αγρια και ειναι σε φαση να εκραγει !! :turtle::turtle::shock::shock:

τωρα το αλλο που λεει ο φιλος απο πανω δε παιζει, γιατι τοτε να μην ισχυει το ιδιο και για την πρωτεινη και γενικα για το φαι που τρωμε το βραδυ ??

asdf
17-06-09, 17:29
Παρακαλω πολυ συνεχιστε την συζητηση σας για το ιδιο θεμα στο παρακατω link. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1686 ;)

skrwz21
17-06-09, 19:32
Για τα λεφτα τους καλες ειναι παντως αν θελετε κατι πιο αποτελεσματικο παρτε animal pak (3πλασια περιεκτικοτητα βιταμινων) αν και τσιμπαει λιγο η τιμη τους.

The Rock
14-10-09, 14:41
http://www.discount-supplements.co.uk/images/web/NOW-FOODS-ADAM-120TABS.JPG

Amount Per Serving

Per 2 tablets:
Beta-Carotene (as pro-Vitamin A 6 mg): 10,000 IU
Vitamin C (from Calcium Ascorbate): 350 mg
Vitamin D (as Ergocalociferol): 400 IU
Vitamin E (from d-alpha Tocopheryl Succinate): 200 IU
Vitamin K (as Phytonadione): 50mcg
Thiamine (Vit. B-1) (from Thiamine HCI): 25mg
Riboflavin (Vitamin B-2): 25mg
Niacin (Vitamin B-3) (from Niacinamide and Inositol Hexaniothinate): 50mg
Vitamin B-6 (from Pynidoxine HCI and Pyridoxal-5 Phosphate (P-5-P): 25mg
Folate (as Folic Acid): 800mcg
Vitamin B-12 (as Methylobalamin): 250mg
Biotin: 300mcg
Pantothenic Acid (Vitamin B-5) (from Calcium d-Pantothenate): 100mg
Calcium (from Calcium Carbonate and Calcium Ascorbate): 350mg
Iodine (from Kelp): 225mcg
Magnesium (from Magnesium Oxide, Magnesium Citrate and ZMA®): 100mg
Zinc (from ZinMax® (Zinc Picolinate) and ZMA®): 30mg
Selenium (from L-Selenomethionine): 200mcg
Copper (from Copper AAC): 500mcg
Manganese (from Manganese AAC): 3mg
Chromium (from Chromium Chelavite®): 200mcg
Molybedunum (from Molybdenum AAC*): 50mcg
Potassium (from Potassium Chloride): 50mg
Coral Calcium: 165mg
Saw Palmetto Extract (Berries) (Serenoa repens): 160mg
Panax Ginseng Extract (Roots) (min. 5% Ginsenosides):100mg
ZMA®: 55mg
Alpha Lipoic Acid: 50mg
Choline (from Choline Bitartrate): 50mg
Royal Jelly: 50mg
Kelp (Laminaria digitata) (Whole Plant): 45mg
Ginkgo Biloba Extract (Leaf) (min. 24% Ginkgoflavonglycerides): 30mg
Nettle Extract (Root) (Urtica dioica) (min. 30 ppm Socopoletin): 25mg
Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (min. 90% Total Polyphenols): 25mg
Inositol (from Inositol Granules and Inositol Nicotinate): 25mg
Bromelain (2400 GDU): 25mg
Lipase (60,000 FCC): 12.5mg
Papain (2,000 USP): 12.5mg
Pepsin (1:10:000): 12.5mg
Amylase (5000 FCC): 5mg
CoQ10 (as Ubidecarenone): 5mg
Lycopene: 1mg
Boron (from Boron AAC): 1mg
Lutein (from FloraGLO®): 500mcg
Vanadium (from Vanadium AAC): 100mcg
Other Ingredients

Cellulose, Maltodextrin, Stearic Acid (vegetable soruce), Croscarmellose Sodium, Silic and Magnesium Stearate (vegetable source).

Contains no: sugar, salt, yeast, wheat, gluten, milk, egg, shellfish or preservatives.
Vegetarian/Vegan Product.

Ποια είναι η άποψη σας ?

manos_
14-10-09, 14:44
Mετριες τις ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι οταν εκοψα για λιγο το πακ.

The Rock
14-10-09, 14:51
Mετριες τις ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι οταν εκοψα για λιγο το πακ.
Μέτριες από ποια άποψη ?
Έχουν έλλειψη βιταμινών και μετάλλων ή δεν διαθέτουν επαρκή ποσότητα στην δοσολογία ?

manos_
14-10-09, 14:52
Επεσα αρκετα σε αντοχη γιατι ειχα συνηθισει στο πακ το οποιο δεν ξαναλλαζω με τιποτα.

Ballbreaker
14-10-09, 14:57
Εχει τα παντα όλα μεσα...
Εχει πχ Λυκοπένιο και Ριμποφλαβίνη που δεν απαντώνται συχνά σε τετοια σκευάσματα και θεωρουνται πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο,εχει και Ιώδιο αλλά φυτικό.
Εχει μαγνήσιο και βιταμίνη Β ξεχωριστά αλλά έχει και ΖΜΑ,μαλλον για λογους marketing.
Αν καποιος πιστευει οτι χρειαζεται πολυβιταμινη τοτε ειναι ισως η καλυτερη επιλογη,οχι μονο για τα πολλα καλά συστατικα αλλα και γιατι η NOW ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες εταιρειες.

The Rock
14-10-09, 15:20
Εχει τα παντα όλα μεσα...
Εχει πχ Λυκοπένιο και Ριμποφλαβίνη που δεν απαντώνται συχνά σε τετοια σκευάσματα και θεωρουνται πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο,εχει και Ιώδιο αλλά φυτικό.
Εχει μαγνήσιο και βιταμίνη Β ξεχωριστά αλλά έχει και ΖΜΑ,μαλλον για λογους marketing.
Αν καποιος πιστευει οτι χρειαζεται πολυβιταμινη τοτε ειναι ισως η καλυτερη επιλογη,οχι μονο για τα πολλα καλά συστατικα αλλα και γιατι η NOW ειναι απο τις πλεον αξιοπιστες εταιρειες.
Προσωπικά με ενδιαφέρει από άποψη ποιότητας πως σας φάνηκαν .. ξέρω βέβαια ότι η εταιρεία είναι μεγάλο όνομα στον χώρο ..

Εμένα με ενδιαφέρουν κυρίως οι Βιταμίνες C,B6(Πυριδοξίνη) και B2(Ριβοφλαβίνη) γιατί αποτελούν τους πιο σημαντικούς υποστηρικτές παραγωγής τεστοστερόνης .
Και για τον ίδιο λόγο από πλευράς μετάλλων το ΖΜΑ (Ψευδάργυρος και μαγνήσιο)
Και τέλος το ένζυμο Bromelain που βρίσκεται στην μπανάνα και αποτελεί υποστηρικτή της τεστοστερόνης !

Όλα αυτά για την υποστήριξη της είναι πολύ βασικά !

Από κει και πέρα από πλευράς υγείς έχει πάρα μα πάρα πολλά φυτικά συστατικά που βοηθούν τον οργανισμό σε διάφορες λειτουργίες (Saw Palmetto Extract,CoQ10,Nettle Extract κ.λ.π.)

Μάνο πως γίνεται να σου φέρνει μια πολυβιταμίνη υπνηλία ? Σίγουρα δεν έκανες κάτι σωστά με την δοσολογία ...

manos_
14-10-09, 15:23
Χρησιμοποιησα εγω την λεξη υπνηλια????Τεσπα για μενα ειναι μετριες απο κει και περα δεν εχω τιποτα αλλο να πω.

The Rock
14-10-09, 15:34
Χρησιμοποιησα εγω την λεξη υπνηλια????Τεσπα για μενα ειναι μετριες απο κει και περα δεν εχω τιποτα αλλο να πω.
Σόρρυ λάθος έκανα στα τόπικς ...

Όταν λες έπεσες σε αντοχή ? Γίνεται αν πέσεις από τις βιταμίνες ?

mantus3
16-10-09, 18:35
νομιζω καπου πρεπει να υπαρχει τοπικ σχετικα με το εν λογο προιον...

Ροκ, κατα την γνωμη μου ειναι κοριφη (αν εξερεσουμε το μεγεθος τους κ το αρωμα τους). απο εκει κ περα ειναι φυτικες οποτε εχουμε 2 θετικα: 1 δεν ειναι χημεικες κ 2 ειναι οκ για χορτοφαγους

Machiavelli
20-10-09, 21:26
Και παίρνουμε 2 την ημέρα;

ioannis1
20-10-09, 22:29
εγω αυτο χρησιμοποιω τωρα και στην αγγλια ειναι πολυ δημοφιλες.

tommygunz
21-06-10, 21:16
Παιδιά, μου ήρθαν σήμερα οι Adam's. Μου ήρθαν οι 90 V-Caps όμως, όχι 90 softgels (διαφορά τους πως η δόση με V-caps είναι 3 την ημέρα, ενώ με τα softgels είναι 2 την ημέρα).

H δόση λοιπόν είναι 3 V-caps την ημέρα. Συγκεκριμένα το κουτί γράφει: Suggested Usage: As a dietary supplement, take 3 Vcaps® daily with food.


Με ποιά γεύματα να τις τρώω? Το ένα θα είναι σίγουρα το πρωινό. Το άλλο λογικά το μεταπροπονητικό. Την 3η σε ποιό γεύμα να την χώσω? Θα πείραζε να φάω 2 με το πρωινό? (Και τις 3 με το πρωινό???:green:.)

Επίσης, διάβαζα στο log του stamthedrum ("The road to toumpaniasma αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο) πως δεν είναι και τόσο καλό να παίρνουμε αντιοξειδωτικά κοντά στην προπόνηση (εδώ το λίνκ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5639&page=27). Στο συγκεκριμένο topic αναφέρονταν για την βιταμίνη C...
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Devil
22-06-10, 05:03
Παιδιά, μου ήρθαν σήμερα οι Adam's. Μου ήρθαν οι 90 V-Caps όμως, όχι 90 softgels (διαφορά τους πως η δόση με V-caps είναι 3 την ημέρα, ενώ με τα softgels είναι 2 την ημέρα).

H δόση λοιπόν είναι 3 V-caps την ημέρα. Συγκεκριμένα το κουτί γράφει: Suggested Usage: As a dietary supplement, take 3 Vcaps® daily with food.


Με ποιά γεύματα να τις τρώω? Το ένα θα είναι σίγουρα το πρωινό. Το άλλο λογικά το μεταπροπονητικό. Την 3η σε ποιό γεύμα να την χώσω? Θα πείραζε να φάω 2 με το πρωινό? (Και τις 3 με το πρωινό???:green:.)

πρωινο και βραδινο στανταρ το αλλο βαλτω σε ενα ενδιαμεσο


Επίσης, διάβαζα στο log του stamthedrum ("The road to toumpaniasma αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο) πως δεν είναι και τόσο καλό να παίρνουμε αντιοξειδωτικά κοντά στην προπόνηση (εδώ το λίνκ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5639&page=27). Στο συγκεκριμένο topic αναφέρονταν για την βιταμίνη C...
Ισχύει κάτι τέτοιο?

ναι το εχω ακουσει και εγω αυτο
οταν λες κοντα στην προπονηση εννοεις pre η' post η' και τα 2 ?
κοιτα εγω εχω ακουσει για ποστ οτι δεν ειναι καλο να την παιρνεις
για πρε συνηθως την παιρνεις μαζι με ''νιτρικο'' (ναι οσο και αν φαινετε περιεργο)
για καλητερο pump

tommygunz
22-06-10, 10:04
ναι το εχω ακουσει και εγω αυτο
οταν λες κοντα στην προπονηση εννοεις pre η' post η' και τα 2 ?
κοιτα εγω εχω ακουσει για ποστ οτι δεν ειναι καλο να την παιρνεις
για πρε συνηθως την παιρνεις μαζι με ''νιτρικο'' (ναι οσο και αν φαινετε περιεργο)
για καλητερο pump

Και για pre και για post εννοούσα... Αυτό με το νιτρικό δεν το ήξερα, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω νιτρικο...

Καμία πρόταση ωστόσο?
Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι 1 με το πρωινό, 1 με το 2ο γεύμα και 1 με το 2ο γεύμα μετά την προπόνηση (περίπου 4 ώρες μετά την προπόνηση δηλαδή...)

Και τις 3 μαζί με το πρωινό παίζει?

Eddie
22-06-10, 12:48
Και τις 3 μαζί με το πρωινό παίζει?

Λογικα δε θα μπορεσουν να αφομοιωθουν ολα τα στοιχεια.

beefmeup
22-06-10, 12:51
καλυτερα 3 την μερα απο μια καθε φορα..τις εχω παρει κ γω αυτες,μια χαρα ειναι.

Eddie
22-06-10, 13:00
καλυτερα 3 την μερα απο μια καθε φορα..τις εχω παρει κ γω αυτες,μια χαρα ειναι.

Δλδ τι μια χαρα?Με τις βιταμινες καταλαβαινετε κατι?:unsure:

Τις προαλλες λεγαμε για το πακ,αλλα το πακ δεν εχει μονο βιταμινες,εκει μαλιστα να δεις καποια επιδραση.Αλλα απο αυτες τι μπορεις να περιμενεις?Εκτος απ την κιτρινιλα στα ουρα:shifty:

Εγω σε λιγο ξεκιναω τα softgels.

beefmeup
22-06-10, 13:04
Δλδ τι μια χαρα?Με τις βιταμινες καταλαβαινετε κατι?:unsure:

Τις προαλλες λεγαμε για το πακ,αλλα το πακ δεν εχει μονο βιταμινες,εκει μαλιστα να δεις καποια επιδραση.Αλλα απο αυτες τι μπορεις να περιμενεις?Εκτος απ την κιτρινιλα στα ουρα:shifty:

Εγω σε λιγο ξεκιναω τα softgels.


μια χαρα:καλη εταιρια,καλη τιμη,καλο προφιλ βιαταμινων..

τι αλλο θες ρε??χαχα!

η κιτρινιλα ειναι λογω χλοροφυλης που εχει σαν επικαλυψη στη δισκια.
κατα τα αλλα,εχω παρει ποοοολλααααα πακ,κ ποτε δεν ειδα διαφορα σε δυναμη,η αντοχη.:P

manos_
22-06-10, 13:16
Εγω ειμαι της αποψης η πακ η την αλλη της m double you που εχει μονο βιταμινες και μεταλα αυτη εδω ποτε δεν την συμπαθησα.Υπαρχει και σε ταμπλετες νομιζω που οσο να ναι απο τις καψουλες καλυτερα θα ναι στην αποδεσμευση.Με το πακ μην το συγκρινετε καν μερα με την νυχτα.

Devil
22-06-10, 15:17
Και για pre και για post εννοούσα... Αυτό με το νιτρικό δεν το ήξερα, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω νιτρικο...

για pre η βιταμινη C ειναι οκ

Καμία πρόταση ωστόσο?
Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι 1 με το πρωινό, 1 με το 2ο γεύμα και 1 με το 2ο γεύμα μετά την προπόνηση (περίπου 4 ώρες μετά την προπόνηση δηλαδή...)

οκ καλο φαινετε ετσι;)


Και τις 3 μαζί με το πρωινό παίζει?

καλητερα οχι

Lao
10-07-10, 15:48
Τις παρήγγειλα από Γερμανία. Τα 180 softgels 37 ευρώ, καλή τιμή! :turtle:

deluxe
10-07-10, 17:05
Εχουν οντως απαισια μυρωδια ή χαλασαν οι δικες μου;

Eddie
10-07-10, 17:07
Εχουν οντως απαισια μυρωδια ή χαλασαν οι δικες μου;

Για caps-tablets δε ξερω,με τα softgels παντως μια χαρα δε μυριζει τιποτα.

beefmeup
10-07-10, 17:46
Τις παρήγγειλα από Γερμανία. Τα 180 softgels 37 ευρώ, καλή τιμή! :turtle:

ποοοοσοοοοοοο?????

μαμα μου,το εγκεφαλικο ερχεται:affraid:

The Rock
10-07-10, 19:03
ποοοοσοοοοοοο?????

μαμα μου,το εγκεφαλικο ερχεται:affraid:
120 capsules(μεγαλύτερη περιεκτικότητα στοιχείων σε σχέση σε σχέση με τα softgels) =15 € :welcome:

Eddie
10-07-10, 20:21
120 capsules(μεγαλύτερη περιεκτικότητα στοιχείων σε σχέση σε σχέση με τα softgels) =15 € :welcome:

Ε ναι,απ οσο θυμαμαι και τα 180 softgels 22 δολλαρια ειχαν.

Lao
10-07-10, 20:22
120 capsules(μεγαλύτερη περιεκτικότητα στοιχείων σε σχέση σε σχέση με τα softgels) =15 € :welcome:

Φίλε μου που το βρήκες τόσο;

deluxe
10-07-10, 20:23
Παιδια σε εσας δε μυριζουν καθολου; Να τις πεταξω;

beefmeup
10-07-10, 20:44
Φίλε μου που το βρήκες τόσο;


Παιδια σε εσας δε μυριζουν καθολου; Να τις πεταξω;

ΛΑΟ,αν δεν εβγαλες ακρη με αυτο στειλε πμ.

ντελουξ,ολες οι βιταμινες μυριζουν περιεργα.
αν δεν τις θες πετα τες προς τα εδω,μερια.

The Rock
10-07-10, 20:51
Φίλε μου που το βρήκες τόσο;
PM me.

tonycub
02-10-10, 13:03
Αγορασα αυτην την πολυβιταμινη.Το προβλημα ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο στην δοσολογια.Το serving size ειναι 3 vcaps,αυτα τα συστατικα περιεχονται σε ενα vcap η σε 3?Και κατι αλλο αντι για 3 να περνω 2,ενα με το πρωινο και το αλλο ποτε?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!:green:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=16328&stc=1&d=1286013978




Amount Per Servings:

Beta-Carotene (as pro-Vitamin A 6 mg) 10,000 IU 200%
Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 350 mg 580%
Vitamin D (as Ergocalociferol) 400 IU 100%
Vitamin E (from d-alpha Tocopheryl Succinate) 200 IU 670%
Vitamin K (as Phytonadione) 50 mcg 60%
Thiamine (Vit. B-1) (from Thiamine HCI) 25 mg 1670%
Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg 1470%
Niacin (Vitamin B-3) (from Niacinamide and Inositol Hexaniothinate) 50 mg 250%
Vitamin B-6 (from Pynidoxine HCI and Pyridoxal-5 Phosphate (P-5-P) 25 mg 1250%
Folate (as Folic Acid) 800 mcg 200%
Vitamin B-12 (as Methylobalamin) 250 mg 4170%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (Vitamin B-5) (from Calcium d-Pantothenate) 100 mg 1000%
Calcium (from Calcium Carbonate and Calcium Ascorbate) 350 mg 35%
Iodine (from Kelp) 225 mcg 150%
Magnesium (from Magnesium Oxide, Magnesium Citrate and ZMA®) 100 mg 25%
Zinc (from ZinMax® (Zinc Picolinate) and ZMA®) 30 mg 200%
Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 290%
Copper (from Copper AAC*) 500 mcg 25%
Manganese (from Manganese AAC*) 3 mg 150%
Chromium (from Chromium Chelavite®) 200 mcg 170%
Molybedunum (from Molybdenum AAC*) 50 mcg 70%
Potassium (from Potassium Chloride) 50 mg 1%
Coral Calcium 165 mg †
Saw Palmetto Extract (Berries) (Serenoa repens) 160 mg †
Panax Ginseng Extract (Roots) (min. 5% Ginsenosides) 100 mg †
ZMA® 55 mg †
Alpha Lipoic Acid 50 mg †
Choline (from Choline Bitartrate) 50 mg †
Royal Jelly 50 mg †
Kelp (Laminaria digitata) (Whole Plant) 45 mg †
Ginkgo Biloba Extract (Leaf) (min. 24% Ginkgoflavonglycerides) 30 mg †
Nettle Extract (Root) (Urtica dioica) (min. 30 ppm Socopoletin) 25 mg †
Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (min. 90% Total Polyphenols) 25 mg †
Inositol (from Inositol Granules and Inositol Nicotinate) 25 mg †
Bromelain (2400 GDU) 25 mg †
Lipase (60,000 FCC) 12.5 mg †
Papain (2,000 USP) 12.5 mg †
Pepsin (1:10:000) 12.5 mg †
Amylase (5000 FCC) 5 mg †
CoQ10 (as Ubidecarenone) 5 mg †
Lycopene 1 mg †
Boron (from Boron AAC*) 1 mg †
Lutein (from FloraGLO®) 500 mcg †Vanadium (from Vanadium AAC*) 100 mcg †

Other Ingredients:

Cellulose, maltodextrin, Stearic Acid (vegetable soruce), Croscarmellose Sodium, Silic and Magnesium Stearate (vegetable source). Vegetarian Formula.

Devil
02-10-10, 13:59
αυτα περιχοντε σε 3 καπς

παρε μια με το πρωινο μια με το μεσημεριανο και μια με το βραδινο

COBRA_STYLE
02-10-10, 14:17
ποια ειναι η καλυτερη μορφη,καψουλες,σοφτζελς ή ταμπλετες???σχετικα με την αφομοιωση;)

Devil
02-10-10, 14:30
softgels απο οτι εχω ακουσει

αλλα εγω παιρνω καπς.......λολ

COBRA_STYLE
02-10-10, 14:35
οταν λεμε ταμπλετες εννοουμε τα αναβραζοντα δισκια ετσι δεν ειναι??οπως το Depon

Devil
02-10-10, 14:41
οχι ρε

ταμπλετες ειναι και σε χαπια

αλλο τα αναβραζοντα

tonycub
02-10-10, 15:35
αυτα περιχοντε σε 3 καπς

παρε μια με το πρωινο μια με το μεσημεριανο και μια με το βραδινο

Παντα με αδειο στομαχι ε?

Devil
02-10-10, 15:35
Παντα με αδειο στομαχι ε?

γεματο, μετα το φαγητο

Lao
02-10-10, 17:01
Τα Vcaps είναι οι κάψουλες και τα tablets είναι τα χάπια.

Στην έκδοση των 90 Vcaps, η εταιρεία συστήνει τρία την μέρα. Εγώ προτιμώ να παίρνω δύο. Καλό είναι να μην τα παίρνουμε όλα μαζί, αλλά κατά την διάρκεια της μέρας για καλύτερη αφομείωση.

Από κει και πέρα, θα ήταν καλό να μας πει κάποιος σε ποια μορφή ο οργανισμός έχει καλύτερες πιθανότητες να απορροφήσει τα συστατικά. Έχω ακούσει από πολλούς ότι τα καλύτερα είναι τα softgels μιας και εκεί είναι σε υγρή μορφή. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που τα softgels η Now τα έχει πιο ακριβά από τα Vcaps και τα tablets, αλλά και πάλι δεν είμαι σε θέση να ξέρω.

Πάντως και εγώ την 90άρα Vcaps έχω και την παίρνω τις μέρες που δεν παίρνω το Animal Pak.

Eddie
02-10-10, 20:34
Γιατι οι ταμπλετες εχουν μεγαλυτερη περιεκτηκοτητα απο τα softgels?

Lao
02-10-10, 21:07
Γιατι οι ταμπλετες εχουν μεγαλυτερη περιεκτηκοτητα απο τα softgels?

Δεν έχουν παντού μεγαλύτερη περιεκτικότητα. Αν προσέξεις, τα softgels έχουν περισσότερη βιταμίνη D και Κ. Βέβαια από την άλλη δεν έχουν ZMA και δεν θυμάμαι και τι άλλο, αλλά εν πάσει περιπτώσει μάλλον είναι θέμα κατασκευής.

Lao
01-02-11, 15:11
Off the record, απλά για να το ξέρουμε, οι εκδόσεις με τα χάπια και τις κάψουλες έχουν βιταμίνη D2 και η έκδοση με τα softgels, D3.

Αν δεν κάνω λάθος, η D3 είναι προτιμώτερη της D2 για λόγους που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή...

deluxe
28-04-11, 16:11
Μαλλον θα προτιμησω τα softgels αντι για orange triad. Ιδια τιμη και κρατανε 90 ημερες, ενω οι OT κρατανε μολις 45! Βεβαια δεν εχω το joint complex, αλλα κατι θα βρω για αυτο..

Δε πιστευω να χαλασουν μετα απο τοσο καιρο.. Ε;

Eddie
28-04-11, 16:18
Δε πιστευω να χαλασουν μετα απο τοσο καιρο.. Ε;

Οχι ρε,τρελος εισαι??Δε παιζει..

deluxe
28-04-11, 16:35
Μια χαρα τοτε! Απλα με τα tablets ειχα κακη εμπειρια και εγω και ο φιλος μου. Τις πεταξαμε μετα απο 1 μηνα!!

Απλα ρε γμτ.. δε βρισκω καποιο καλο joint complex.. Δε ξερω τι να κανω. Πολλοι λενε οτι αριστη επιλογη ειναι τα Orange Triad + Orange Greens + Orange FishOil. Αλλα βγαινει ακριβο στακ και ειναι για 45 ημερες μαξ.

Eddie
28-04-11, 16:54
Μια χαρα τοτε! Απλα με τα tablets ειχα κακη εμπειρια και εγω και ο φιλος μου. Τις πεταξαμε μετα απο 1 μηνα!!

Απλα ρε γμτ.. δε βρισκω καποιο καλο joint complex.. Δε ξερω τι να κανω. Πολλοι λενε οτι αριστη επιλογη ειναι τα Orange Triad + Orange Greens + Orange FishOil. Αλλα βγαινει ακριβο στακ και ειναι για 45 ημερες μαξ.

Ταμπλετες δεν εχω δοκιμασει,και ουτε προκειται.Softels και ξερο ψωμι.

Ρε συ,γιατι τοσο καψα για joint support,εχεις καποιο προβλημα??Αν θες απλα για προληψη παρε σκετη γλυκοζαμινη με 7-8 ευρω και καθαρισες..αν και τα joint support δεν ειναι για πολυ καιρο,προτεινεται να τα παιρνεις κυκλικα ανα 3μηνο νομιζω.

exkaliber
28-04-11, 17:16
elastamine και proline σε σκονη για τις αρθρωσεις
αρκετα φθηνα και τα δυο

deluxe
28-04-11, 21:34
Πιστευω οτι καλο ειναι να υπαρχει. Δε το ηξερα οτι πρεπει να το παιρνεις σε κυκλο.

sadistic
28-04-11, 22:17
εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τις adam!.βλεπω μια ουσιωδη ενεργεια στην περιοδο που τις παιρνω.μετα κανω μια παυση 2-2.5 εβδομαδων στο καθε κουτι και βλεπω οτι μετα απο καποιες μερες αισθανομαι τον εαυτο μου κομμενο.οταν ξαναφωρτωσο παλι ξαναερχομαι στα ισα μου.

Lao
29-04-11, 13:26
Η έκδοση των softgels, είναι για μένα η καλύτερη. Εναλλακτικά, κοιτάξτε τις Liquid Multi Gels, επίσης πολύ καλές, πιο φορτωμένες σε βιταμίνες Β, έχουν και λινέλαιο. Από την άλλη έχουν λιγότερη βιταμίνη D3 αλλά αυτό ξεπερνιέται εύκολα με ένα softgel μουρουνέλαιο.

Γενικά, νομίζω ότι οι καλύτερες πολυβιταμίνες της NOW είναι η έκδοση softgels της Adam και η Liquid Multi Gels.

hlias102
02-06-11, 13:58
Πήρα την Adam σε ταμπλέτες για τις μέρες που έχω μόνο αερόβιο και για την Κυριακή που είναι ελεύθερη μέρα.Γαιδουρινά μεγέθη και αυτές όπως οι μεγάλες ταμπλέτες του Animal Pak:)

thanasis7
03-08-11, 16:09
Εγώ είμαι ευχαριστημένος πάντως.Εκει που της αγόρασα μου είπε αυτος να παίρνω 1 την ημέρα μάλλον λόγω επειδή είμαι 65 κιλά.Μπορώ να παίρνω και 2?????Α και κατι άλλο δεν έχουν σίδερο ή μου φένεται????

Lao
04-08-11, 12:06
Εγώ είμαι ευχαριστημένος πάντως.Εκει που της αγόρασα μου είπε αυτος να παίρνω 1 την ημέρα μάλλον λόγω επειδή είμαι 65 κιλά.Μπορώ να παίρνω και 2?????Α και κατι άλλο δεν έχουν σίδερο ή μου φένεται????

Αν έχεις ταμπλέτες, παίρνε 2 την μέρα.

Αν έχεις softgels, την εποχή αυτή και αν σε βλέπει αρκετά ο ήλιος μπορείς να παίρνεις και 1, δεν χάθηκε ο κόσμος. Από φθινόπωρο όμως, 2.

Αν έχεις vcaps, παίρνε 3 την μέρα.

Όχι, δεν έχουν σίδηρο.

sofos
04-08-11, 12:12
κ αυτες Vitamin D (as Ergocalociferol): 400 IU εχουν :(

Lao
04-08-11, 13:28
κ αυτες Vitamin D (as Ergocalociferol): 400 IU εχουν :(

Ναι, εκτός από την έκδοση με τα softgels, η οποία έχει 1.000 IU D3 στις 2 κάψουλες.

Γι'αυτό και είπα στο παιδί πιο πάνω ότι αυτή την εποχή μπορεί να παίρνει και 1, αν τον βλέπει αρκετά ο ήλιος.

Off the record, για άλλη μια φορά συμβουλεύω τους πάντες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην D. Είναι η δυσκολότερη βιταμίνη για να πάρει κανείς με το φαγητό του και όσο παράξενο και αν ακουστεί, ακόμα και το καλοκαίρι στην πραγματικότητα έχουμε μια καλή πιθανότητα πάλι να μην την σχηματίζουμε με την έκθεση στον ήλιο.

sofos
04-08-11, 14:04
Ναι, εκτός από την έκδοση με τα softgels, η οποία έχει 1.000 IU D3 στις 2 κάψουλες.

Γι'αυτό και είπα στο παιδί πιο πάνω ότι αυτή την εποχή μπορεί να παίρνει και 1, αν τον βλέπει αρκετά ο ήλιος.

Off the record, για άλλη μια φορά συμβουλεύω τους πάντες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην D. Είναι η δυσκολότερη βιταμίνη για να πάρει κανείς με το φαγητό του και όσο παράξενο και αν ακουστεί, ακόμα και το καλοκαίρι στην πραγματικότητα έχουμε μια καλή πιθανότητα πάλι να μην την σχηματίζουμε με την έκθεση στον ήλιο.

σωστος εχεις δικιο τωρα το τσεκαρα :thumbup: καλες μορφες βιταμινων εχει παντως κ ειναι κ φτηνη κομπλε χεχε

Lao
04-08-11, 14:15
σωστος εχεις δικιο τωρα το τσεκαρα :thumbup: καλες μορφες βιταμινων εχει παντως κ ειναι κ φτηνη κομπλε χεχε

Καλή είναι, έχει όμως ένα μειονέκτημα: 6% μαγνήσιο.

Βέβαια αυτό λύνεται με έξτρα πρόσληψη και αν κάποιος τρώει πολύ καλά μπορεί να το πάρει με την διατροφή του αλλά και πάλι εγώ θεωρώ ότι δεν είναι τόσο εύκολο. Anyway.

john john
15-09-11, 21:19
το πρωι μαζι με πρωτεινουλα δεν υπαρχει προβλημα ετσι?

exkaliber
15-09-11, 22:27
καλυτερα με φαγητο
για τις λιποδιαλυτες βιταμινες

Niiick
16-09-11, 04:02
Ναι, εκτός από την έκδοση με τα softgels, η οποία έχει 1.000 IU D3 στις 2 κάψουλες.

Γι'αυτό και είπα στο παιδί πιο πάνω ότι αυτή την εποχή μπορεί να παίρνει και 1, αν τον βλέπει αρκετά ο ήλιος.

Off the record, για άλλη μια φορά συμβουλεύω τους πάντες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην D. Είναι η δυσκολότερη βιταμίνη για να πάρει κανείς με το φαγητό του και όσο παράξενο και αν ακουστεί, ακόμα και το καλοκαίρι στην πραγματικότητα έχουμε μια καλή πιθανότητα πάλι να μην την σχηματίζουμε με την έκθεση στον ήλιο.

Και αμα δε παιρνεις αρκετη D? Δε θελω να παμε σε ακροτητες, ελλειψη σε οποιαδηποτε βιταμινη εχει και πιο απτες επιδρασεις αλλα και πολυ χοντρα προβληματα αμα το τραβηξεις καιρο.

Lao
17-09-11, 23:39
Και αμα δε παιρνεις αρκετη D? Δε θελω να παμε σε ακροτητες, ελλειψη σε οποιαδηποτε βιταμινη εχει και πιο απτες επιδρασεις αλλα και πολυ χοντρα προβληματα αμα το τραβηξεις καιρο.

Προφανώς.

andrikos3kala
18-09-11, 00:36
Πολυ καλη πολυβιταμινη την χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια και με υπερκαλύπτει στις διατροφικες μου αναγκες, στα μεταλλα και στα ιχνοστοιχεια του. Μια από τις 3 καλύτερες πολυβιταμινες της αγορας για μενα

psilos85
12-10-11, 00:44
Σκεφτομαι να τις παρω τις συγκεκριμενες βιταμινες. Απλα θελω να ρωτησω αν επειδη παιρνω εξτρα ψευδαργυρο (330% ΣΗΠ) να τον συνεχισω μαζι με την adam η οχι?

oftopic αλλα ο ψευδαργυρος εκανε θαυματα στα μαλλια μου, αρκετα μεγαλη μειωση στις τριχες που εμεναν στα χερια μου μετα το λουσιμο..

Lao
12-10-11, 01:34
Σκεφτομαι να τις παρω τις συγκεκριμενες βιταμινες. Απλα θελω να ρωτησω αν επειδη παιρνω εξτρα ψευδαργυρο (330% ΣΗΠ) να τον συνεχισω μαζι με την adam η οχι?

oftopic αλλα ο ψευδαργυρος εκανε θαυματα στα μαλλια μου, αρκετα μεγαλη μειωση στις τριχες που εμεναν στα χερια μου μετα το λουσιμο..

http://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_Reference_Intake

Νομίζω πως όποια ADAM και να πάρεις, θα πας πολύ κοντά στο άνω ασφαλές όριο.

Vassilis_X
30-10-11, 19:01
εχω τις adams 180 softgel και η ερωτηση μου ειναι η εξης. Σας πιανει συχνοουρια με τις adams?

Lao
30-10-11, 19:14
εχω τις adams 180 softgel και η ερωτηση μου ειναι η εξης. Σας πιανει συχνοουρια με τις adams?

Προσωπικά, όχι.

exkaliber
30-10-11, 19:18
δεν εχω ακουσει να συνδεεται καποια πολυβιταμινη μα συχνοουρια
μαλον λογο καιρου ειναι

sTeLaKoS
30-10-11, 22:21
Ούτε εμένα. Μήπως η χρήση της συνέπεσε με ξεκίνημα κύκλου κρεατίνης;

dio32
30-10-11, 22:32
Γενικά, νομίζω ότι οι καλύτερες πολυβιταμίνες της NOW είναι η Liquid Multi Gels.[/QUOTE]
ωπα?ποτε τις βγαλανε σε τετοια εκδοση?
για να κοιταξω μια στιγμη στο γνωστο αμερικανικο σαιτ χεχε

Lao
30-10-11, 22:44
ωπα?ποτε τις βγαλανε σε τετοια εκδοση?
για να κοιταξω μια στιγμη στο γνωστο αμερικανικο σαιτ χεχε



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13669-Liquid-Multi-Gels-(NOW)&highlight=liquid+multi+gels

Vassilis_X
30-10-11, 23:48
Ούτε εμένα. Μήπως η χρήση της συνέπεσε με ξεκίνημα κύκλου κρεατίνης;

αυριο ξεκιναω το κυκλο κρεατινης.

sTeLaKoS
17-12-11, 17:46
Έχει προσέξει κανείς ελαφρύ πόνο στο στομάχι και φούσκωμα κανένα μισάωρο μετά τη λήψη; Στην έκδοση softgel, με γεμάτο στομάχι πάντα...
Μου το ανέφερε ο πατέρας μου μετά από 2-3 μέρες λήψης, και είναι σίγουρος πως είναι απ' τη μουλτι.
Παράξενο :unsure:

Lao
17-12-11, 17:58
Έχει προσέξει κανείς ελαφρύ πόνο στο στομάχι και φούσκωμα κανένα μισάωρο μετά τη λήψη; Στην έκδοση softgel, με γεμάτο στομάχι πάντα...
Μου το ανέφερε ο πατέρας μου μετά από 2-3 μέρες λήψης, και είναι σίγουρος πως είναι απ' τη μουλτι.
Παράξενο :unsure:

Εγώ ποτέ δεν είχα κάτι τέτοιο.

Παράξενο όντως, υποτίθεται ότι τα softgels είναι πιο ευκολοχώνευτα.

Μήπως ο πατέρας σου παίρνει ταυτόχρονα και κάτι άλλο;

average_joe
17-12-11, 19:26
η συγκεκριμενη πολυβιταμινη ειναι η πρωτη που στοκαρω καθε χρονο.
δε μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με βαση οτι νοιωθω ενεργεια, ευεξια κτλ αλλα οτι ειμαι ευχαριστημενος με βαση το label. αγορα που αξιζει τα λεφτα της.

Andrikos
17-12-11, 19:40
εχω τις adams 180 softgel και η ερωτηση μου ειναι η εξης. Σας πιανει συχνοουρια με τις adams?

Το κρύο προκαλεί διούρηση, μήπως το πρωί που ξυπνάς και παίρνεις την πολυβιταμίνη έχει σχετική ψύχρα στο σπίτι σου ή/και κοιμάσαι με ελαφρά ρούχα και σκεπάσματα; Aυτό που περιγράφεις ως συχνοουρία (δηλαδή η υπερλειτουργική κύστη) είναι άλλο πράγμα, παθολογική κατάσταση.

Αντωνης
17-12-11, 19:52
Το κρύο προκαλεί διούρηση, μήπως το πρωί που ξυπνάς και παίρνεις την πολυβιταμίνη έχει σχετική ψύχρα στο σπίτι σου ή/και κοιμάσαι με ελαφρά ρούχα και σκεπάσματα; Aυτό που περιγράφεις ως συχνοουρία (δηλαδή η υπερλειτουργική κύστη) είναι άλλο πράγμα, παθολογική κατάσταση.

Γνωριζεις καθε ποση ωρα θεωρειται συχνοουρια?Δηλαδη π.χ αν πηγαινεις καθε μια ωρα ειναι οκ?

Andrikos
17-12-11, 20:17
Γνωριζεις καθε ποση ωρα θεωρειται συχνοουρια?Δηλαδη π.χ αν πηγαινεις καθε μια ωρα ειναι οκ?

Αν πίνεις παραπάνω νερό απ' ότι χρειάζεσαι (δηλαδή αγνοείς την δίψα σου) είναι αναμενόμενο να υπάρχει τόσο συχνή ούρηση, αν όχι τότε μπορεί να είναι διαβήτης. Αν μιλάμε για αθλούμενους επειδή βομβαρδίζονται με πληροφορίες από τα περιοδικά ότι πρέπει να πίνουν παραπάνω νερό απ' ότι χρειάζονται τότε είναι φυσιολογικό να υπάρχει συχνή ούρηση.Έχω γράψει στο blog μου σχετικά , αν θες δες τα, γιατί είμαστε off topic.

sTeLaKoS
18-12-11, 00:17
Εγώ ποτέ δεν είχα κάτι τέτοιο.

Παράξενο όντως, υποτίθεται ότι τα softgels είναι πιο ευκολοχώνευτα.

Μήπως ο πατέρας σου παίρνει ταυτόχρονα και κάτι άλλο;

Μπα όχι, δε παίρνει τίποτα άλλο μέσα στη μέρα.
Anyway, θα συνεχίσω εγώ το κουτί που δε με ενοχλούν καθόλου ;)

kleiza7
11-02-12, 03:35
λεω να τις δοκιμασω κι εγω....

Stamer
11-02-12, 03:40
πολυ καλη!!μετραει :thumbup:

Lao
11-02-12, 14:53
Ουπς ξεχάστηκα εδώ!

Είχα στην κατοχή μου ένα 180άρι Opti-Men και το αντάλλαξα με ένα 120άρι Adam (ταμπλέτες), γιατί αφενός είχα πάρει vcaps και softgels και ήθελα να δω και τις ταμπλέτες και αφετέρου ήθελα και μια αλλαγή.

Όπως είναι ευνόητο, προσθέτω D3, μαγνήσιο και C, όπως συνηθίζω.

Όλα μια χαρά, όπως αναμενόταν άλλωστε. Στα συν της έκδοσης των ταμπλετών (όπως και με τα vcaps) το ότι η Β12 είναι εξόλοκλήρου ως Methylocobalamin, μέρος της Β6 είναι P-5-P, έχεις και 100 mg κορεάτικο ginseng.

Ειδικά για το τελευταίο, θέλω να τονίσω το εξής: στο Pak, στο ένα packet έχεις 125 mg ginseng και 875 mg eleuthero. Με 2 ταμπλέτες Adam και 2 κάψουλες eleuthero της NOW, παίρνεις αντίστοιχα 100 και 1.000 mg.

Με τιμές βοτάνου, το 120άρι της Adam βγαίνει κάπου στα 20 ευρώ, το δε eleuthero κάνει 10 ευρώ και βγάζει και για 2-3 μήνες. Ανάλογα πράγματα έχω γράψει στο θέμα με τα home-made paks.

Που θέλω να καταλήξω; Στο ότι καλό είναι να ψαχνόμαστε και να μην τρώμε την καραμέλα του marketing.;)

kleiza7
11-02-12, 19:46
Ουπς ξεχάστηκα εδώ!

Είχα στην κατοχή μου ένα 180άρι Opti-Men και το αντάλλαξα με ένα 120άρι Adam (ταμπλέτες), γιατί αφενός είχα πάρει vcaps και softgels και ήθελα να δω και τις ταμπλέτες και αφετέρου ήθελα και μια αλλαγή.

Όπως είναι ευνόητο, προσθέτω D3, μαγνήσιο και C, όπως συνηθίζω.

Όλα μια χαρά, όπως αναμενόταν άλλωστε. Στα συν της έκδοσης των ταμπλετών (όπως και με τα vcaps) το ότι η Β12 είναι εξόλοκλήρου ως Methylocobalamin, μέρος της Β6 είναι P-5-P, έχεις και 100 mg κορεάτικο ginseng.

Ειδικά για το τελευταίο, θέλω να τονίσω το εξής: στο Pak, στο ένα packet έχεις 125 mg ginseng και 875 mg eleuthero. Με 2 ταμπλέτες Adam και 2 κάψουλες eleuthero της NOW, παίρνεις αντίστοιχα 100 και 1.000 mg.

Με τιμές βοτάνου, το 120άρι της Adam βγαίνει κάπου στα 20 ευρώ, το δε eleuthero κάνει 10 ευρώ και βγάζει και για 2-3 μήνες. Ανάλογα πράγματα έχω γράψει στο θέμα με τα home-made paks.

Που θέλω να καταλήξω; Στο ότι καλό είναι να ψαχνόμαστε και να μην τρώμε την καραμέλα του marketing.;)

Φιλε Λαο να εισαι καλα με βοηθας πολυ με τις πληροφοριες σου. ειμαι 75 κιλα 1.80 με μετρια προς εντονη ασκηση δηλαδη 3-4 φορες την εβδομαδα.. χαλαρος καπνιστης(για τη vitC το αναφερω) και γενικα καλη διατροφη.λογω της εξεταστικης αλλα και του οτι πρεπει να ξυπναω νωρις για να προλαβαινω διαφορες δουλειες και επειδη με βλεπω γυρω στις 7 το απογευμα να τα φτινω σκεφτηκα να δοκιμασω εναν συνδιασμο πολυβιταμινης με καποιο δυναμωτικο συμπληρωμα...δεν περιμενω να βγαλω φτερα ουτε τρελες τσιτες απλα ενα εξτρα Push λιγο παραπανω ενεργεια σε συνδιασμο παντα με καλη διατροφη που παντα ακολουθαω...
Πως να συνδιασω τον ελευθεροκοκο(eleythero now) με μια πολυβιταμινη(adam)?μπορεις να μου προτεινεις? την adam na την προτιμησω σε ταμπλετα softgel ή vcaps? το ginseng της ταμπλετας που λες ειναι απο βοτανα που γνωριζω για διεγερτικο τονωτικο και ειναι υετικο της ταμπλετας. γενικα για το στομαχι θα ειναι βαρια?
ευχαριστω πολυ!!
btw τι γνωμη εχεις για τα παρακατω συμπληρωματα της now: L-arginine "Η αργινίνη είναι απαραίτητη για τον μεταβολισμό της αμμωνίας που παράγεται από τη διάσπαση των πρωτεϊνών. Επίσης χρησιμοποιείται, για να μεταφέρει το άζωτο που χρησιμοποιείται στον μεταβολισμό των μυών. Είναι ένα από τα μπόντυ μπίλντινγκ αμινοξέα και επίσης επηρεάζει διάφορες ορμονικές λειτουργίες. Έχει φανεί ότι διεγείρει τον αδένα της υπόφυσης να παράγει και να εκκρίνει ανθρώπινη αυξητική ορμόνη σε νέους άνδρες σε δόση μεγαλύτερη των τριών γραμμαρίων την ημέρα. Η ανθρώπινη αυξητική ορμόνη βοηθά στο κτίσιμο των μυών, οδηγεί σε αυξημένη μυϊκή δύναμη και τόνο και ενισχύει τον μεταβολισμό του λίπους (αυξάνει το κάψιμο των λιπών), που βοηθά στην απώλεια βάρους. Η αυξητική ορμόνη γενικά φαίνεται ότι αυξάνει τον μεταβολισμό και την ενέργεια. Η αργινίνη έχει θετική επίδραση στο ανοσοποιητικό σύστημα, διεγείροντας τη δραστηριότητα του θύμου και επίσης βοηθά το σώμα να θεραπευτεί από τραύματα. Η πιθανή δράση της L-arginine στο να επισκευάζει τα τραύματα είναι λόγω του ρόλου της να σχηματίζει L-proline, ένα αμινοξύ που είναι απαραίτητο για τη σύνθεση του κολλαγόνου. Μερικές έρευνες έχουν δείξει ότι υψηλές δόσεις L-arginine αυξάνουν την ανδρική γονιμότητα αυξάνοντας την παραγωγή και την κινητικότητα του σπέρματος."

Arginine & Ornithine: Συμπλήρωμα το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως από αθλητές. Πιστεύεται ότι διεγείρει την έκκριση αυξητικής ορμόνης, με αποτέλεσμα την ανάπτυξη και επιδιόρθωση των μυών και το κάψιμο του λίπους. Βοηθά στην αποβολή της πλεονάζουσας αμμωνίας.

ευχαριστω πολυ Lao:bowdown:

Devil
11-02-12, 20:47
τα κομμεντ για τις βιταμινες τα αφηνω στον Λαο που το κατεχει το αθλημα....

τωρα οσο για τα αλλα 2 που ειπες.... Arginine & Ornithine και L-arginine.... καλητερα οχι... θα κλες τα λεφτα σου πραγματικα... καλητερα να τα δωσεις αλλου...;)

Lao
11-02-12, 22:51
Φιλε Λαο να εισαι καλα με βοηθας πολυ με τις πληροφοριες σου. ειμαι 75 κιλα 1.80 με μετρια προς εντονη ασκηση δηλαδη 3-4 φορες την εβδομαδα.. χαλαρος καπνιστης(για τη vitC το αναφερω) και γενικα καλη διατροφη.λογω της εξεταστικης αλλα και του οτι πρεπει να ξυπναω νωρις για να προλαβαινω διαφορες δουλειες και επειδη με βλεπω γυρω στις 7 το απογευμα να τα φτινω σκεφτηκα να δοκιμασω εναν συνδιασμο πολυβιταμινης με καποιο δυναμωτικο συμπληρωμα...δεν περιμενω να βγαλω φτερα ουτε τρελες τσιτες απλα ενα εξτρα Push λιγο παραπανω ενεργεια σε συνδιασμο παντα με καλη διατροφη που παντα ακολουθαω...
Πως να συνδιασω τον ελευθεροκοκο(eleythero now) με μια πολυβιταμινη(adam)?μπορεις να μου προτεινεις? την adam na την προτιμησω σε ταμπλετα softgel ή vcaps? το ginseng της ταμπλετας που λες ειναι απο βοτανα που γνωριζω για διεγερτικο τονωτικο και ειναι υετικο της ταμπλετας. γενικα για το στομαχι θα ειναι βαρια?
ευχαριστω πολυ!!


Φίλε μου, δεν μπορώ να ξέρω τι θα σου πέσει βαρύ στο στομάχι ή τι θα δουλέψει καλύτερα επάνω σου. Όπως έχουμε ξαναπεί, στα θέματα αυτά πρέπει να ακολουθούμε την λογική «trial and error».

Κάθε έκδοση της Adam, έχει τα δικά της συν και πλην.

Έχω αναφερθεί αναλυτικά εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16907-%CE%A3%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD&p=442438&viewfull=1#post442438

Anyway, πρακτικά δεν θα δεις τρελές διαφορές μεταξύ της κάθε έκδοσης στην καθημερινότητά σου. Είναι θέμα του τι σου «κάθεται» εσένα καλύτερα. Μπορεί να σε εξυπηρετεί η απλότητα των softgels, να έχεις ανάγκη από τις λίγες παραπάνω Β των ταμπλετών ή να σε βολεύει το ότι το serving των Vcaps είναι 3 την μέρα.

Μια καλή λύση για σένα, μπορεί να είναι να πάρεις ένα 180άρι softgels και ένα 120άρι ταμπλέτες. Αυτό σημαίνει ότι έχεις μια καλή βάση για 5 μήνες πάνω στην οποία προσθέτεις ό,τι θέλεις. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω συνήθως, στοκάρω και χρησιμοποιώ ανάλογα με τις ανάγκες που θεωρώ ότι έχω.

Τον ελευθερόκοκκο, τον κολλάς όπως θέλεις. Απλά παίρνε τον με άδειο στομάχι και ξεκινάς με 2 κάψουλες την μέρα. Αργότερα, πειραματίζεσαι και με 4 αν θέλεις.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, απάντησε ο Devil ο οποίος είναι πολύ καλύτερα κατατοπισμένος σε σχέση με εμένα.

kleiza7
11-02-12, 23:28
Devil & Lao ευχαριστω πολυ! καλο βραδυ:bowdown:

christos_7
16-02-12, 23:19
γεια σας μαγκες πηρα την adam αλλα δε μπορω να τη καταπιω και ετσι τη σπαω σε κομματακια...υπαρχει προβλημα η μπορω να συνεχισω να τη παιρνω ετσι κανονικα; :)

Mcstefan7
16-02-12, 23:46
εγώ το πρόβλημα που έχω με αυτές τις πολυβιταμίνες είναι οτι μ τουμπανιάζουν την κοιλία (πρίζεται) αυτό γίνεται όταν πέρνω 2 την ημέρα όπως λέει στο κουτί.Τώρα πέρνω 1 και είμαι καλύτερα.Επίσης αυτόν τον καιρό κάνω και χρήση κρεατίνης.Έχω την συσκευασία των 120 ταμπλετών.

sTeLaKoS
17-02-12, 00:04
Δεν είσαι ο μόνος. Το ίδιο και ο πατερας μου όταν του χα δώσει. Εγώ δεν έχω θέμα..


Έχει προσέξει κανείς ελαφρύ πόνο στο στομάχι και φούσκωμα κανένα μισάωρο μετά τη λήψη; Στην έκδοση softgel, με γεμάτο στομάχι πάντα...
Μου το ανέφερε ο πατέρας μου μετά από 2-3 μέρες λήψης, και είναι σίγουρος πως είναι απ' τη μουλτι.
Παράξενο :unsure:

Stamer
19-02-12, 21:13
εγώ το πρόβλημα που έχω με αυτές τις πολυβιταμίνες είναι οτι μ τουμπανιάζουν την κοιλία (πρίζεται) αυτό γίνεται όταν πέρνω 2 την ημέρα όπως λέει στο κουτί.Τώρα πέρνω 1 και είμαι καλύτερα.Επίσης αυτόν τον καιρό κάνω και χρήση κρεατίνης.Έχω την συσκευασία των 120 ταμπλετών.


φιλε το ιδιο και σε εμενα..και επαιρνα μια τη μερα..τι να πω..

aqua_bill
20-03-12, 13:06
πηρα τη συσκευασια των 180 και εχουν διαφορετικα δισκια.ειναι πλεον μπλε.δεν ξερω αν εχει και διαφορα στα συστατικα

Lao
20-03-12, 13:59
πηρα τη συσκευασια των 180 και εχουν διαφορετικα δισκια.ειναι πλεον μπλε.δεν ξερω αν εχει και διαφορα στα συστατικα

Στο site της NOW πάντως, δεν έχουν αλλάξει κάτι στην φόρμουλα.

john john
20-03-12, 14:48
εγω παντως παιδια οταν την επερνα 2 την μερα περιπου για 3 βδομαδες ημουν παντα κουρασμενος και νυσταζα πολυ...και τις εκοψα..

Lao
20-03-12, 14:52
εγω παντως παιδια οταν την επερνα 2 την μερα περιπου για 3 βδομαδες ημουν παντα κουρασμενος και νυσταζα πολυ...και τις εκοψα..

Και με το που την σταμάτησες, τα συμπτώματα έφυγαν;

Mcstefan7
21-03-12, 22:01
εγω παντως παιδια οταν την επερνα 2 την μερα περιπου για 3 βδομαδες ημουν παντα κουρασμενος και νυσταζα πολυ...και τις εκοψα..

Και εγω από οταν τις ξεκίνησα όλο νυστάζω αλλα μ αρέσει γτ πρν δν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα!

john john
04-04-12, 12:09
Και με το που την σταμάτησες, τα συμπτώματα έφυγαν;

απλα..ναι

dio32
04-04-12, 14:48
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα softgel οπως λενε τα παιδια ποιο πανω δημιουργει τουμπανιασμα στην κοιλια?εχει δοκιμασει κανεις που εχει το θεμα με την κοιλια σε ταμπλετα?αμα κανει το ιδιο?

Lucif3r
04-04-12, 17:48
Και εγω από οταν τις ξεκίνησα όλο νυστάζω αλλα μ αρέσει γτ πρν δν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα!


εγω παντως παιδια οταν την επερνα 2 την μερα περιπου για 3 βδομαδες ημουν παντα κουρασμενος και νυσταζα πολυ...και τις εκοψα..



αυτο το παθαίνεις και με αλλες πολυβιταμινες?? ελεγα να τις παρω αλλα με αυτα που ακουω οτι σε κοιμίζει ξενερωσα

Roid Rage
04-04-12, 20:43
Μακαρι να με κοιμιζε και μενα, δε θα επαιρνα βοηθηματα για τον υπνο.

Mcstefan7
04-04-12, 22:01
Εμένα με χαλαρώνει κατα τη διάρκεια της μέρας..Το βράδυ ανάλογα με τη καφείνη π έχω πάρει..4 κάψουλες και τέλος...και έχει αργήσει το δέμα μ απο Αμέρικα :unsure:

kleiza7
04-04-12, 23:03
αυτο το παθαίνεις και με αλλες πολυβιταμινες?? ελεγα να τις παρω αλλα με αυτα που ακουω οτι σε κοιμίζει ξενερωσα

φιλε μου εγω την παιρνω εδω και καιρο. και ουτε με κοιμιζει ουτε τπτ :green: χαχαχα Δεν το καταλαβαινω αυτο που λενε τα παιδια. εχω tis Vcaps

john john
05-04-12, 13:16
δεν εχω να κερδισω τπτ αμα την παρετε η οχι ρε παιδια..απλα εγω σας λεω τι ενοιωσα εχω μισο κουτι σπιτι..και δεν τις ξαναπερνω..

exkaliber
05-04-12, 19:47
ρε τι γινεται?
ειναι η μοναδικη πολυβιταμινη που ακουγονται αρνητικα..

Lao
05-04-12, 20:03
ρε τι γινεται?
ειναι η μοναδικη πολυβιταμινη που ακουγονται αρνητικα..

Για όλες μπορεί να τύχει να διαβάσεις κάτι αρνητικό. Φυσιολογικό είναι, δεν δουλεύουν όλα το ίδιο σε όλους.

exkaliber
05-04-12, 20:52
Για όλες μπορεί να τύχει να διαβάσεις κάτι αρνητικό. Φυσιολογικό είναι, δεν δουλεύουν όλα το ίδιο σε όλους.

εχεις δει εσυ καμια αλλη να εχει δημιουργησει προβληματα σε τοσους?

Lao
06-04-12, 02:11
εχεις δει εσυ καμια αλλη να εχει δημιουργησει προβληματα σε τοσους?

Εάν αναφέρεσαι στα του οίκου μας, δεν είμαστε επαρκές στατιστικό δείγμα για να βγει κάποιο συμπέρασμα που να δείχνει ότι η Adam είναι «προβληματική» multi.

Όποτε έχεις χρόνο, μπες σε κάποιο μεγάλο forum του εξωτερικού και ψάξε να βρεις σχόλια για διάφορες multies. Τηρουμένων των αναλογιών, θα δεις ότι για όλες όλο και κάποιος αναφέρει το Χ πρόβλημα, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.

exkaliber
07-04-12, 20:07
Εάν αναφέρεσαι στα του οίκου μας, δεν είμαστε επαρκές στατιστικό δείγμα για να βγει κάποιο συμπέρασμα που να δείχνει ότι η Adam είναι «προβληματική» multi.

Όποτε έχεις χρόνο, μπες σε κάποιο μεγάλο forum του εξωτερικού και ψάξε να βρεις σχόλια για διάφορες multies. Τηρουμένων των αναλογιών, θα δεις ότι για όλες όλο και κάποιος αναφέρει το Χ πρόβλημα, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό.

μια χαρα δειγμα ειμαστε

sadistic
09-04-12, 04:20
εω παει κουτια και κουτια απο δαυτη.μια χαρα πολυβιταμινη ειναι!ποτε δεν ειχα ποβλημα.ομως παντα θα ακουσεις κατι απο καποιον.εγω πχ πριν κανα 1.5 χρονο δοκιμασα τισ muscletech tin vitakits και με το που πηρα το πρωτο χαπι ενιωσα ενα φουντωμα που λεω...παει θα μεινω:(.μετα απο 2 μερες ξαναπαιρνω αλλο ενα μηπως και ηταν η φαντασια μου.ελα μου ομως που ξαναενιωσα το ιδιο.την επομενη μερα την χαρισα σε ενα παιδι απο ενα bb φορουμ.ολοι τοτε μου ειπαν οτι κανεις τους δεν ειχε προβλημα.οποτε ετσι γινετε με ολες.....οι adam για μενα ειναι εξαιρετικες πολυ....:thumbup:

sadistic
09-04-12, 06:35
[QUOTE=sadistic;551197]εxω παρει κουτια και κουτια απο δαυτη.μια χαρα πολυβιταμινη ειναι!ποτε δεν ειχα προβλημα.ομως παντα θα ακουσεις κατι απο καποιον.εγω πχ πριν κανα 1.5 χρονο δοκιμασα τισ muscletech tin vitakits και με το που πηρα το πρωτο χαπι ενιωσα ενα φουντωμα που λεω...παει θα μεινω:(.μετα απο 2 μερες ξαναπαιρνω αλλο ενα μηπως και ηταν η φαντασια μου.ελα μου ομως που ξαναενιωσα το ιδιο.την επομενη μερα την χαρισα σε ενα παιδι απο ενα bb φορουμ.ολοι τοτε μου ειπαν οτι κανεις τους δεν ειχε προβλημα.οποτε ετσι γινετε με ολες.....οι adam για μενα ειναι εξαιρετικες πολυ....:thumbup:

kleiza7
12-04-12, 22:11
παιδια απορια: αυτο το μικρο τετραγωνο σαν χαρτακι που ειναι μεσα ειναι για τη συντηρηση τους? πρεπει να το πεταξω αφου τις ανοιξω η να μην ασχοληθω και πολυ? χαζοαπορια αλλα λεμε τωρα.... :P

sTeLaKoS
12-04-12, 22:14
Αφυγραντικό είναι, άστο μέσα στο κουτί. ;)

kleiza7
02-05-12, 23:09
ευχαριστω αν και καθιστερημενα !!

Lao
30-08-12, 23:57
Μαντέψτε... άλλαξαν και εδώ την φόρμουλα.

Έχουμε και λέμε:

ΠΑΛΙΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ



Supplement Facts
Serving Size: 2 Tablets
Servings Per Container: 60

Amount Per Serving % Daily Value

Beta-Carotene (as pro-Vitamin A 6 mg) 10,000 IU 200%
Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 350 mg 583%
Vitamin D (as Ergocalciferol) 400 IU 100%
Vitamin E (from d-alpha Tocopheryl Succinate) 200 IU 667%
Vitamin K (as Phytonadione) 50 mcg 63%
Thiamine (Vit. B-1) (from Thiamine HCl) 25 mg 1667%
Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg /td> 1471%
Niacin (Vitamin B-3)(as Niacinamide) 50 mg 250%
Vitamin B-6 (from Pyridoxine HCl and Pyridoxal-5-Phosphate (P-5-P) 25 mg 1250%
Folate (as Folic Acid) 800 mcg 200%
Vitamin B-12 (as Methylcobalamin) 250 mcg 4167%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (Vitamin B-5) (from Calcium d-Pantothenate) 100 mg 1000%

Calcium (from Calcium Carbonate and Calcium Ascorbate) 350 mg 35%
Iodine (from Kelp) 225 mcg 150%
Magnesium (from Magnesium Oxide, Magnesium Citrate and ZMA) 100 mg 25%
Zinc (from ZinMax (Zinc Picolinate) and ZMA) 30 mg 200%
Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 286%
Copper (from Copper AAC*) 500 mcg 25%
Manganese (from Manganese AAC*) 3 mg 150%
Chromium (from Chromium Chelavite) 200 mcg 167%
Molybdenum (from Molybdenum AAC*) 50 mcg 67%
Potassium (from Potassium Chloride) 50 mg 1%

Saw Palmetto Extract (Berries) (Serenoa repens) (min. 45% Fatty Acids) 160 mg †
Panax Ginseng Extract (Roots) (min. 5% Ginsenosides) 100 mg †
ZMA 55 mg †
Alpha Lipoic Acid 50 mg †
Choline (from Choline Bitartrate) 50 mg †
Kelp (Laminaria digitata (Whole Plant) 45 mg †
Ginkgo Biloba Extract (Leaf) (min. 24% Ginkgoflavonglycosides) 30 mg †
Nettle Extract (Root) (Urtica dioica) 25 mg †
Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (min. 90% Total Polyphenols) 25 mg †
Inositol (from Inositol Granules and Inositol Nicotinate) 25 mg †
Bromelain (2400 GDU/g) 25 mg †
Lipase (80,000 LU/g) 12.5 mg †
Papain (2000 USP/mg) 12.5 mg †
Amylase (5000 FCC/g) 5 mg †
CoQ10 (as Ubiquinone) 5 mg †
Lycopene (from Natural Tomato Extract) 1 mg †
Boron (from Boron AAC*) 1 mg †
Lutein (from FloraGLO) 500 mcg †
Vanadium (from Vanadium AAC*) 100 mcg †

ΝΕΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ


Serving Size: 2 Tablets
Servings Per Container: 60

Amount Per Serving % Daily Value*

Vitamin A (75% as Beta-Carotene and 25% as Retinyl Palmitate) 10,000 IU 200%
Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 250 mg 417%
Vitamin D (as Ergocalciferol) 1,000 IU 250%
Vitamin E (as d-alpha Tocopheryl Succinate) 150 IU 500%
Vitamin K (as Menaquinone K2 and Phytonadione K1) 80 mcg 100%
Thiamin (Vitamin B-1) (from Thiamin HCl) 25 mg 1667%
Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg 1471%
Niacin (Vitamin B-3) (as Niacinamide and from Inositol Hexanicotinate) 35 mg 175%
Vitamin B-6 (from Pyridoxine HCl and Pyridoxal-5-Phosphate (P-5-P)) 25 mg 1250%
Folate (as Folic Acid) 400 mcg 100%
Vitamin B-12 (as Methylcobalamin) 250 mcg 4167%
Biotin 300 mcg 100%
Pantothenic Acid (Vitamin B-5)(from D-Calcium Pantothenate) 50 mg 500%

Calcium (from Calcium Ascorbate and Calcium Citrate) 50 mg 5%
Iodine (from Potassium Iodide) 150 mcg 100%
Magnesium (from Magnesium Citrate) 25 mg 6%
Zinc (from Zinc Bisglycinate) (TRAACS®) 30 mg 200%
Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 286%
Copper (from Copper Bisglycinate) (TRAACS®) 0.5 mg 25%
Manganese (from Manganese Bisglycinate) (TRAACS®) 2 mg 100%
Chromium (from Chromium Picolinate) 200 mcg 167%
Molybdenum (from Sodium Molybdate) 75 mcg 100%
Potassium (from Potassium Chloride) 25 mg < 1%

Saw Palmetto Extract (Berry) (Serenoa repens) (min. 45% Fatty Acids) 160 mg †
Alpha Lipoic Acid 50 mg †
Aloe Vera (Leaf) (200:1 Concentrate) 50 mg †
Grape Seed Extract (Vitis vinifera) (Standardized for Polyphenols) 25 mg †
Choline (from Choline Bitartrate) 25 mg †
Inositol 25 mg †
CoQ10 (Coenzyme Q10) 15 mg †
Natural Trans-Resveratrol [from Japanese Knotweed Extract (Polygonum cuspidatum) (Root)] 10 mg †
Lycopene (from Natural Tomato Extract) 3 mg †
Lutein (from Marigold Flowers) 500 mcg †

Η αλλαγή αυτή αφορά ταμπλέτες και Vcaps, αν δεν κάνω λάθος τα softgels τα άφησαν όπως είναι.

Με μια πρώτη ματιά, άλλαξαν αρκετά την σύνθεση και κάτι που χτυπάει στο μάτι με την μία, είναι τα 1.000 IU της... D2 :banghead:

Έριξαν αρκετά μαγνήσιο και ασβέστιο, έβγαλαν ginseng, Α από 2 πηγές, κτλ κτλ κτλ. Ανάμεικτη εντύπωση...

panos 077
10-11-12, 16:12
οποιος θελει κ μπορει ασ μου στηλει ενα μημημα η εδω κ να μ πει ποτε πρεπει να την περνω (adam) κ ποση ωρα πριν οταν παω gim...ευχαριστω

dio32
10-11-12, 17:37
οποιος θελει κ μπορει ασ μου στηλει ενα μημημα η εδω κ να μ πει ποτε πρεπει να την περνω (adam) κ ποση ωρα πριν οταν παω gim...ευχαριστω

αναλογα ποια εκδοση εχεις αμα εχεις τις softgel που εχω εγω ειναι δυο μια με το πρωινο σου και αλλη μια με το μεσημεριανο φαγητο

Stamer
17-11-12, 04:11
Μαντέψτε... άλλαξαν και εδώ την φόρμουλα.

Έχουμε και λέμε:

ΠΑΛΙΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ



ΝΕΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ



Η αλλαγή αυτή αφορά ταμπλέτες και Vcaps, αν δεν κάνω λάθος τα softgels τα άφησαν όπως είναι.

Με μια πρώτη ματιά, άλλαξαν αρκετά την σύνθεση και κάτι που χτυπάει στο μάτι με την μία, είναι τα 1.000 IU της... D2 :banghead:

Έριξαν αρκετά μαγνήσιο και ασβέστιο, έβγαλαν ginseng, Α από 2 πηγές, κτλ κτλ κτλ. Ανάμεικτη εντύπωση...


την καινουργια εκδοση απο που μπορουμε να την αγορασουμε?

Lao
17-11-12, 15:38
την καινουργια εκδοση απο που μπορουμε να την αγορασουμε?

Από το βότανο, I guess...

Mikekan
14-01-13, 11:16
Παίδες λέει ότι η δόση είναι 2 softgels, μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου, και τα δύο μαζί μετά το πρωινό ας πούμε? Η το σπάμε σε δύο δόσεις? Η δεν έχει και πολύ σημασία?

Ευχαριστώ!

spartan77
14-01-13, 12:07
Παίδες λέει ότι η δόση είναι 2 softgels, μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση μου, και τα δύο μαζί μετά το πρωινό ας πούμε? Η το σπάμε σε δύο δόσεις? Η δεν έχει και πολύ σημασία?

Ευχαριστώ!

εγω προσωπικα την παιρνω σπαστα μεσα στη μερα μια με το πρωινο και μια στο μεσημεριανο...

Mikekan
14-01-13, 12:10
εγω προσωπικα την παιρνω σπαστα μεσα στη μερα μια με το πρωινο και μια στο μεσημεριανο...

Thanks φίλε μου, θα κάνω το ίδιο, φαντάζομαι θα έχεις και καλύτερη απορρόφηση έτσι!

spartan77
14-01-13, 12:11
Thanks φίλε μου, θα κάνω το ίδιο, φαντάζομαι θα έχεις και καλύτερη απορρόφηση έτσι!

:thumbup:ναι! θεωρω οτι εχει καλυτερη απορροφηση μεσα στην μερα...και γενικα οτι μουλτι παιρνω που εχει 2-3καπς τις λαμβανω σπαστα μεσα στην μερα...

Lao
14-01-13, 14:36
:thumbup:ναι! θεωρω οτι εχει καλυτερη απορροφηση μεσα στην μερα...και γενικα οτι μουλτι παιρνω που εχει 2-3καπς τις λαμβανω σπαστα μεσα στην μερα...

Πως και πήρες την Adam;

spartan77
14-01-13, 15:50
Πως και πήρες την Adam;

ετσι για αλλαγη Λαο,
μου ειχε μεινει απο μια παραγγελια οποτε ειπα να την παρω τωρα μεχρι να μπορεσω να ξαναστακαρω multies...

KARAOLANIS
14-01-13, 16:02
καμια κριτικη απο τη νεα φορμουλα των tablets εχουμε? για πολυ καιρο χρησιμοποιουσα τη παλια μορφη και ημουν ευχαριστημενος αν και μερικεσ φορεσ με κοιμηζε και εμενα..:evil2:

liveris
14-01-13, 16:14
καμια κριτικη απο τη νεα φορμουλα των tablets εχουμε? για πολυ καιρο χρησιμοποιουσα τη παλια μορφη και ημουν ευχαριστημενος αν και μερικεσ φορεσ με κοιμηζε και εμενα..:evil2:

εσυ δεν εισαι που επαιρνες την adrenalaina?

KARAOLANIS
14-01-13, 16:23
εσυ δεν εισαι που επαιρνες την adrenalaina?


ναι μετα απο διαστημα μηνων το γυρισα σε απλες multies του φαρμακειου. γτ ρωτας?

liveris
14-01-13, 16:29
ναι μετα απο διαστημα μηνων το γυρισα σε απλες multies του φαρμακειου. γτ ρωτας?

γιατι πριν ενα μηνα τοπαιζες τελειως αρχαριος ποσταρες συνεχεια τι βιταμινες να παρεις κ ξαφνικα επαιρνες για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτες..!:unsure:

KARAOLANIS
14-01-13, 16:32
ναι μα ειμαι αρχαριος..δεν ηξερα τι επαιρνα και για την γυμναστικη π εκανα. απο φαρμακιου δεν ειχα ιδεα για αυτο ρωτουσα.κακο ειναι?

spirus
03-02-13, 20:33
πηρα τις καψουλες..
ρε παιδια πως τις κατεβαζετε?
πηγα να πνιγω..!!!

KARAOLANIS
04-02-13, 18:56
που να κατεβασεις τισ ταμπλετες..χαχαχ:thumbup:

Lao
05-02-13, 15:03
καποιος τροπος να τις κατεβασω πιο ευκολα?
η να τις διαλυσω καπως...?

Μπορείς να δοκιμάσεις να τις ανοίξεις και να ρίξεις την σκόνη σε ένα κουταλάκι.

spirus
05-02-13, 19:08
καποιος τροπος να τις κατεβασω πιο ευκολα?
η να τις διαλυσω καπως...?

spirus
06-02-13, 17:21
lao το δοκιμασα αυτο που λες αλλα πηγα να .. ξερ......
τσαμπα την πηρα ρε γμτ..

Lao
06-02-13, 17:27
lao το δοκιμασα αυτο που λες αλλα πηγα να .. ξερ......
τσαμπα την πηρα ρε γμτ..

Ρίχτο σε χυμό, τι να σου πω... κάτι καλύτερο δεν μπορώ να σκεφτώ.

Ακόμα και αυτό που σου πα δεν είναι ό,τι καλύτερο για να δουλέψει η multi σου, απλά είναι μια λύση ανάγκης.

Πάντως, μήπως είναι απλά ψυχολογικό το θέμα;

Lao
09-02-13, 17:22
Ένα update εδώ: όσοι έχουν την έκδοση με τα softgels καλό είναι να προσέχουν λίγο την Α.

Στην έκδοση αυτή, στο serving size αντιστοιχούν 4.000 IU, οπότε αν κάποιος έχει την ανάλογη διατροφή, είναι αρκετά εύκολο να ξεπερνάει κατά πολύ την ΣΗΔ. Ναι, το ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις η ΣΗΔ είναι αστεία, αλλά στην Α το εύρος ασφαλείας δεν είναι μεγάλο.

Mikekan
09-02-13, 21:06
Ένα update εδώ: όσοι έχουν την έκδοση με τα softgels καλό είναι να προσέχουν λίγο την Α.

Στην έκδοση αυτή, στο serving size αντιστοιχούν 4.000 IU, οπότε αν κάποιος έχει την ανάλογη διατροφή, είναι αρκετά εύκολο να ξεπερνάει κατά πολύ την ΣΗΔ. Ναι, το ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις η ΣΗΔ είναι αστεία, αλλά στην Α το εύρος ασφαλείας δεν είναι μεγάλο.

10.000IU λέει, 200% daily value, 60% as beta carotene (betatene) and 40% as retinyl palmitate

Lao
09-02-13, 21:31
10.000IU λέει, 200% daily value, 60% as beta carotene (betatene) and 40% as retinyl palmitate

Ναι, το ξέρω. αναφέρομαι στην προσχηματισμένη A.

Mikekan
09-02-13, 21:33
Ναι, το ξέρω. αναφέρομαι στην προσχηματισμένη A.

Απο το ποσοστά να φανταστώ ότι προσχηματισμενη εννοείς τη retinyl!

Lao
09-02-13, 21:40
Απο το ποσοστά να φανταστώ ότι προσχηματισμενη εννοείς τη retinyl!

Πολύ σωστά. ;)

mahecre
24-02-13, 20:38
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα μπορεί να καταναλωθεί ενω καποιος παίρνει λιποδιαλύτες (thermo cuts) ή αν επιβαρύνει κάπου τον οργανισμό ?

cuntface
25-02-13, 00:55
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο σκεύασμα μπορεί να καταναλωθεί ενω καποιος παίρνει λιποδιαλύτες (thermo cuts) ή αν επιβαρύνει κάπου τον οργανισμό ?

οχι δν εχεις κανενα προβλημα

karl
02-04-13, 18:34
Ένα update εδώ: όσοι έχουν την έκδοση με τα softgels καλό είναι να προσέχουν λίγο την Α.

Στην έκδοση αυτή, στο serving size αντιστοιχούν 4.000 IU, οπότε αν κάποιος έχει την ανάλογη διατροφή, είναι αρκετά εύκολο να ξεπερνάει κατά πολύ την ΣΗΔ. Ναι, το ξέρω ότι σε πολλές περιπτώσεις η ΣΗΔ είναι αστεία, αλλά στην Α το εύρος ασφαλείας δεν είναι μεγάλο.

τι ακριβως να προσεξουμε εγω περνω 2 softgels καθημερινα....

Lao
02-04-13, 23:13
τι ακριβως να προσεξουμε εγω περνω 2 softgels καθημερινα....

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από το μήνυμά μου που παρέθεσες;

karl
03-04-13, 00:25
Λες να προσεξουμε την βιταμινη Α..δλδ να μην την περνουμε απο τροφη;επειδη εχω softgel θελω να μου πεις τι να προσεξω επειδη πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμαι με το bb.

Lao
03-04-13, 01:02
Λες να προσεξουμε την βιταμινη Α..δλδ να μην την περνουμε απο τροφη;επειδη εχω softgel θελω να μου πεις τι να προσεξω επειδη πριν λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμαι με το bb.

Απλά, εάν παίρνεις για καιρό και εξακολουθήσεις και στο μέλλον να χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη multi για μακροχρόνια διαστήματα, έχε στο μυαλό σου ότι η A έχει μικρό εύρος ασφαλείας. Συνεπώς, κάνε λίγο κράτει με τροφές πλούσιες σε Α ώστε να αποφύγεις τυχόν overdose.

Μην με ρωτήσεις ποιες είναι αυτές οι τροφές, είναι πραγματικά εύκολο να τις βρεις με ένα απλό search στο Google.

karl
03-04-13, 01:15
Απλά, εάν παίρνεις για καιρό και εξακολουθήσεις και στο μέλλον να χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη multi για μακροχρόνια διαστήματα, έχε στο μυαλό σου ότι η A έχει μικρό εύρος ασφαλείας. Συνεπώς, κάνε λίγο κράτει με τροφές πλούσιες σε Α ώστε να αποφύγεις τυχόν overdose.

Μην με ρωτήσεις ποιες είναι αυτές οι τροφές, είναι πραγματικά εύκολο να τις βρεις με ένα απλό search στο Google.

Διαβασα οτι βρισκετε σε ροδακινα,καροτα,κολοκυθια,σπανακι,πορτοκαλια κτλ..τα περισοττερα τα τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα,αλλα η παραπανω κροσληψη τι κακο μπορει να σου κανει;οταν δλδ καποια μερα τρωω κατι απο αυτα να περνω 1 softgel?

Lao
03-04-13, 01:20
Διαβασα οτι βρισκετε σε ροδακινα,καροτα,κολοκυθια,σπανακι,πορτοκαλια κτλ..τα περισοττερα τα τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα,αλλα η παραπανω κροσληψη τι κακο μπορει να σου κανει;οταν δλδ καποια μερα τρωω κατι απο αυτα να περνω 1 softgel?

Φίλε μου, δεν μπορώ να σου δώσω τόσο συγκεκριμένη απάντηση για σένα.

Ο καθένας μας διαβάζει, ενημερώνεται, αξιολογεί τι κάνει στην καθημερινότητά του και πορεύεται αναλόγως. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, ούτε έχουν τις ίδιες ανάγκες, ούτε τον ίδιο τρόπο ζωής.

karl
03-04-13, 01:23
Το τι μπορει να γινει αν εχουμε overdose της vit a μηπως θα μπορουσες να μου απαντησεις;

Lao
03-04-13, 01:26
Το τι μπορει να γινει αν εχουμε overdose της vit a μηπως θα μπορουσες να μου απαντησεις;

http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminA/index.html#safety

Mikekan
17-05-13, 12:42
Τελείωσα και εγώ ένα κουτί από αυτές. Δεν ξέρω παιδιά προσωπικά εμένα μου προκαλούσαν υπνηλία αυτή την εντύπωση έχω.

Δεν θα τις προτιμήσω ξανά, μάλλον θα καταλήξω στις Opti-men.

Lao
17-05-13, 12:46
Τελείωσα και εγώ ένα κουτί από αυτές. Δεν ξέρω παιδιά προσωπικά εμένα μου προκαλούσαν υπνηλία αυτή την εντύπωση έχω.

Δεν θα τις προτιμήσω ξανά, μάλλον θα καταλήξω στις Opti-men.

Τσέκαρε και αυτήν, την παρήγγειλα και εγώ.


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25946-Men-s-Extreme-Sports-Multi-(NOW)

Mikekan
17-05-13, 12:50
Xμμ,,,η απάντηση της NOW στις Performance Enhancing Vitamins? Ετσι φαίνεται!


Thanks Lao!

Lao
17-05-13, 12:53
Xμμ,,,η απάντηση της NOW στις Performance Enhancing Vitamins? Ετσι φαίνεται!


Thanks Lao!

Στις ποιες;:unsure:

Mikekan
17-05-13, 12:55
ZMA, Tribulus, Amino Acids, Green Tea, ALA κτλ.

Θυμίζει βιταμίνη αθλητή αντί για απλή well being όπως η Adam.

ThanosJJ
24-06-13, 15:33
Και εγώ την πήρα παίδες σε λίγες μέρες θα την έχω στα χέρια μου..


Υ.Γ: Γνωστό φαρμακείο την έχει σε προσφορά :thumbup:

Fluffy
24-06-13, 21:01
Φίλε μου θα μπορούσες να μου στείλεις το link σε pm?

ThanosJJ
28-06-13, 15:18
Καλησπέρα παίδες..παρέλαβα και εγώ σήμερα..με το άνοιγμα του κουτιού είχα μια έκπληξη σχετικά με την μυρωδιά..
Να ρωτήσω κατάποση με νερό θα έχω θέμα η θέλει αποκλειστικά μάσημα>?

Mikekan
28-06-13, 15:52
Τι μάσημα ρε φίλε! :rolf:

Την καταπίνεις δεν τη μασάς!

ThanosJJ
28-06-13, 18:38
Καλά ντέ μην βαράς :P απλά επειδή μπερδεύτηκα με τους όρους soft gel και πολλές βιταμίνες θέλουν όχι "μάσημα" κάπως το είπα έτσι..θέλουν γλύψιμο... :)

Με νερό η χωρίς δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα έτσι?

Mikekan
28-06-13, 19:09
Απλά κατάπιε τη. Όπως σε βολεύει.

No Fear
30-06-13, 08:15
Tην καταπινεις με ενα ποτηρι νερο και εισαι οκ!

ThanosJJ
14-07-13, 22:34
Κάτι ακόμα...μέχρι τώρα την παίρνω μεσημέρι κυρίως και όχι βράδυ..υπάρχει κάποιο θέμα αν πάρω π.χ μετά το φαγητό το βράδυ?

No Fear
07-09-13, 09:34
Oχι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα!;)

TheoV
12-01-14, 18:55
καλησπερα και καλη σας χρονια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μου εχουν μεινει περιπου 90 gels και θα ξαναχρησιμοποιησω σε κανα μηνα ξανα βιταμινες θα υπαρξει προβλημα θα διατηρηθουν η θα πρπει να παραγγειλω αλλες ? γενικα απο την στιγμη ποθ θα ανοιξεισ το κουτι ποσο αντεχουν ευχαριστω εκ των προτερων

Mikekan
12-01-14, 18:58
Δεν θα εχεις θέμα. Εγω παίρνω ενα κουτι και παίρνω οπότε το θυμηθώ, μια χαρά ειναι.

DMTRS90
06-10-14, 11:10
Καλά με 1 softgel πρωί και ψάρωσα με το χρωμα των ούρων μου...τι χρυσοκίτρινο χρώμα είναι αυτό;;χαχα να δω που θα πάρω και το δεύτερο softgel το απόγευμα πως θα γίνουν..

panakos
06-10-14, 23:23
λογικο ειναι μην αγχωνεσαι!!;)

No Fear
07-10-14, 07:33
Μην αγχωνεσαι,ετσι γινεται.Οσο για την δοσολογια,αν η διατροφη σου ειναι οκ,μπορεις να μεινεις και στο 1 softgel αν θες.

sailim
24-03-15, 10:40
Μολις ξεκινησα αυτή την πολυβιταμίνη
Διαβασα πολυ καλα σχόλια, ως επι το πλειστον

am13704
20-04-15, 21:57
Περιμενοντας να ερθει η παραγγελια , διαβασα στο γνωστο ξενο site πολλα σχολια χρηστων οπου γραφουν οτι οι ταμπλετες ειναι τεραστιες και αρχιζω να ανησυχω!

Feth
20-04-15, 22:02
Γιατι ανησυχεις? Μπαμ και κάτω!!:turtle::turtle:

am13704
21-04-15, 21:13
Ακομα δεν τις ανοιξα γιατι λογω μυικου προβληματος εχω σταματησει την προπονηση για 1 εβδομαδα , αλλα απο την εικονα που ειχε στην ετικετα που
εδειχνε το μεγεθος της ταμπλετας , οκ δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο ειχα νομισει!

Billys51
21-04-15, 22:01
*******************************


*** Eδω γίνεται αξιολόγηση συμπληρωμάτων και μόνο.
Η αναφορά τιμών, καταστημάτων e-shops που τα διαθέτουν,είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.Bodybuilding.gr Team ***

am13704
21-04-15, 22:15
********************************

*** Eδω γίνεται αξιολόγηση συμπληρωμάτων και μόνο.
Η αναφορά τιμών, καταστημάτων e-shops που τα διαθέτουν,είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.Bodybuilding.gr Team ***

Feth
21-04-15, 22:19
**********************************************

*** Eδω γίνεται αξιολόγηση συμπληρωμάτων και μόνο.
Η αναφορά τιμών, καταστημάτων e-shops που τα διαθέτουν,είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.Bodybuilding.gr Team ***

am13704
12-05-15, 11:54
Τελικα καταπινεται ευκολα , ειδικα μετα το φαγητο που διψας την βαζεις στο στομα και κατευθειαν νερο και κατω.
Τα ουρα ειναι ισως λιγο πιο εντονα κιτρινα αλλα οχι μεγαλη διαφορα ουτε μυρωδιες .

amplaxoublis
10-06-15, 14:52
Παιδια καλησπερα! Αν καποιος γνωριζει καποιο καταστημα που την εχει σε προσφορα ας μου στειλει ενα π.μ... ευχαριστω

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

leosamcro
23-11-15, 16:00
Καλησπερα,

Σημερα αγορασα αυτην την πολυβιταμινη και εχω την εντυπωση οτι μειωσαν τις τιμες των mg στο μισο και επισης την δοση την καναν 1 χαπι την ημερα.παραθετω φωτογραφιες.και θα ηθελα να μου πειτε αν θα πρεπει να παρω 1 οπως λεει πανω στο κουτι η 2 οπως λεει μια κολημενη ετικετα στα ελληνικα πανω στο κουτι?επισης εχω κατι ωμεγα 3 λιπαρα σε χαπια τα οποια ειναι 500mg το χαπι,ποσα πρεπει να παρω την μερα και πια ωρα της ημερας ειναι καλυτερα?να σπαω της δωσεις η ολο μαζι?

99955

leosamcro
23-11-15, 16:03
99956

raziel13epsilon
23-11-15, 17:18
To Παλιο κουτι ειχε τις δοσεις για 2 ταμπλετες ενώ το καινουργιο εχει για 1. Δεν εχει αλλαξει η πολυβιταμινη. Είναι ακριβως η ιδια. Οσο αφορα την δοσολογια θελει 2 την μερα για οσους κανουν εντατικη προπονηση. Για καποιον που
δεν γυμνάζεται και θελει να συμπληρωνει τα γευματα του , τοτε 1 είναι καλα.

leosamcro
23-11-15, 20:39
εγω δηλαδη που κανω βαρη 5-6 φορες την εβδομαδα διαρκειας το πολυ 1μιση ωρας και 3 προπονησεις μπασκετ διαρκειας 1 ωρας ποσο πρεπει να περνω? λεω να ξεκινησω με 1μιση χαπι την μερα.τι λετε?

raziel13epsilon
24-11-15, 00:36
2 την ημερα . ξεχωριστες ωρες η μια από την άλλη !!

LuNaT1C
24-11-15, 03:19
Δεν είναι όλα κομμένα στην μέση όμως...
Σε μερικά έχει μείνει η δοσολογία όσο των 2 ... πχ Zinc 15

leosamcro
25-11-15, 20:46
εχει 3 μερες που ξεκινησα την συγκεκριμενη πολυβιταμινη σε συνδυασμο με 3γρ ωμεγα 3 της muscle pharm.παιδια δεν ξερω αν ειναι placebo effect αλλα εχω τρομερη αποκατασταση τις τελευταιες μερες παρολο που το προγραμμα μου ειναι ιδιο και ανεβαζω κιλα καθε βδομαδα νιωθω πολυ πιο ξεκουραστος κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και μετα την προπονηση.λετε να κανει την δουλεια το fish oil η ειναι ο συνδυασμος?ισως 3 μερες ειναι πολυ λιγος χρονος για να δουλεψουν τα συγκεκριμενα συμπληρωματα αλλα σας γραφω αυτο που νιωθω!

OLDMAN PTOLEMAIDA
13-06-16, 18:39
http://prntscr.com/bfvg0f
παίδες αυτή είναι η adam ? ποια η διαφορά με αυτή http://prntscr.com/bfvj8m ?
μόνο στην ποσότητα διαφέρει?

aepiskeptis
13-06-16, 19:12
Young man with an old soul

Aυτη είναι η Αδαμ vcaps. Και η κάτω είναι tablets

Έχει vcsps, tablets, softgels.

OLDMAN PTOLEMAIDA
13-06-16, 20:20
ποια η διαφορά?
δεν έχω ιδεα

Lao
14-06-16, 14:33
ποια η διαφορά?
δεν έχω ιδεα

Η Adam βγαίνει σε ταμπλέτες, κάψουλες και softgels.

Το προφίλ στις ταμπλέτες και στις κάψουλες είναι το ίδιο, αυτό που αλλάζει είναι η δοσολογία (ταμπλέτες ---> 2 την μέρα, κάψουλες ---> 3 την μέρα).

Παράλληλα, το προφίλ της έκδοσης με τα softgels είναι διαφορετικό και η δοσολογία είναι 2 την μέρα.

Το ποια έκδοση θα προτιμήσεις, είναι καθαρά δική σου επιλογή. Κάθε έκδοση έχει τα δικά της συν και πλην.

fazer
03-04-20, 21:53
μια αξιολογηση και απο μενα,καθως εχω δοκιμασει αρκετα απο τα γνωστα σκευασματα πολυβιταμινης (optimen.anavite,nexgen κλπ)
μπορω να πω οτι η adam δουλευει τουλαχιστον σε εμενα δινοντας μου ενεργεια και μειωση κοπωσης αντιστοιχα.επισης μου δουλεψε και η nexgen που ειναι φαρμακευτικης μορφης.οι optimen kai anavite μου δωσαν το συμπερασμα οτι δεν θα τις ξαναπροτιμησω γιατι δεν ειδα κατι ουσιαστικο.βεβαια ειδικα στις anavite επαιρνα την μιση δοση,δηλ 3 ταμπλετες αντι για 6,ισως και αυτο να παιζει ρολο.
συμπερασματικα η adam αξιζει για εμενα και θα την εχω στην λιστα με τα βασικα συμπληρωματα