PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπομέτρηση - και πολλά άλλα



Andrew
04-01-07, 12:58
Για σας παιδιά και καλή χρονιά δήμε 16 χρονών και νέος στο φόρουμ και οπός βλέπω απαντάτε σε όλα τα θέματα και το εκτιμώ.

Λοιπόν ας μπούμε απευθείας στο θέμα γιατί είναι η δεύτερη φορά που το γραφώ αυτό .
Πηγαίνω γυμναστήριο εδώ και 4 μήνες τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά αλλά το γνωστό πρόβλημα του λίπους.
Κανό κοιλιακούς εδώ και 4 μήνες με πολλές επαναλιπσις δυνατές ασκήσεις και καλή με μέτρια μπορώ να πω διατροφή.
Πρόσφατα έκανα λιπομετρηση και θα σας δειλό τώρα τα αποτελέσματα αλλά ο γυμναστής μου λέει πως είμαι μικρός ακόμα για να αγχώνομαι για το λίπος αλλά δεν ξέρει πως νιώθουμε “εμείς”.

Body Type: Standard
Gender: Male
Age:16
Height:174cm xeric Papoutsis
BMI:22.7
BMR:7834 kJ
1872kcal
Impedance:515
Fat%:17,1%
Fat Mass:11.7kg
FFM:56.9kg
TBW:41.7kg

-----------
--
Target% is:10%
Predicted wight:63.2kg
Predicted fat mass:6.3kg
Fat to lose:5.4kg

Αυτά ήταν τα αποτελέσματα και οι απορίες μου είναι η εξής:
Για να αρχίσουν να φαίνονται οι κοιλιακοί πρέπει να πάω στο 10% λίπους ακριβός?
Να προσθέσω ότι πάω 4-5 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα και πεζό αρκετό ποδόσφαιρο στο σχολείο.
Ποσά κοίλα επιτρέπετε να σηκώνω στην ηλικία μου και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν ξέρετε Ποσά και σε πια μέρη του σώματος μου.
Για να βάλω όγκο πρέπει να κατεβάζω αργά τα κιλά από τα μιχανιματα η να τα ανεβάζω αργά?
Έχω και κάτι ταμπλέτες που μου έδωσε ο φυσιοθεραπευτής μου για μαγνήσιο και πολυβιταμινες
Επίσης αλλάζω το πρόγραμμα μου κάθε 2 μήνες και πρόσφατα το άλλαξα και αυτή τη φορά ο γυμναστής μου το χώρισε σε 3 μέρη αίνο παλιά ήταν σε 2 μέρη και οι επαναλήψεις ήταν 3χ12 ενώ τώρα είναι 4χ10

Δευτερα:10 λεπτά προθέρμανση ποδηλατο+Στηθος+Δικεφαλοι+Κοιλιακοι+15 λεπτά ξεκούραση στον δρόμο

Τεταρτη:10 λεπτά προθέρμανση ποδηλατο+Πλατη+Ομοι+Κοιλιακοι+15 λεπτά ξεκούραση στον δρόμο
Παρασκευη:10 λεπτά προθέρμανση δρομος+Ποδια+Τρικεφαλοι+Ραχιεοι+15 λεπτά ξεκούραση στο ποδήλατο

Billy
04-01-07, 13:49
καλύτερα γράψε στα Ελληνικά γιατί οι Admins δεν επιτρέπουν μυνηματα σε Greeklish.
τα υπόλοιπα θα σου τα απαντησουν κάποιοι άλλοι που ξέρουν καλύτερα..

billys15
04-01-07, 14:07
Κατ'αρχας καλωσηρθες Andrew.Λοιπον,ας αρχισω με τη σειρα.Το 17 % λιπος ειναι πολυ καλο.Και αν πεσεις στο 10% που ειναι ο στοχος σου,θα φανεις ακομα πιο μυωδης,αν κανεις καλη γυμναστικη και καλη διατροφη.Οι κοιλιακοι σου θελουν σφιξιμο για να φανουν.Οπως μου ειχε πει ενας,υπαρχουν καποιοι με 10% λιπος που δεν εχουν κοιλιακους,αλλα υπαρχουν και καποιοι με 15% που οι κοιλιακοι τους ειναι φετες.Οποτε εχε υπομονη και επιμονη.Τωρα για τις επαναληψεις που ρωτησες,αυτες που σου δινει ο γυμναστης σου οντως θα σε βοηθησουν να αυξησεις τον ογκο σου.Το προγραμμα δεν θα σε βοηθησει αμεσα να καψεις πολυ λιπος.Εμμεσα ομως,αφου θα αποκτησεις μεγαλυτερη μυικοτητα σιγα σιγα,ο οργανισμος σου θα αρχισει να καιει περισσοτερο λιπος.Για το στυλ κινησης που λες,ναι θελει να κατεβαζεις ελεγχομενα τα χερια σου..Με τα κιλα δεν υπαρχει "ποσα δικαιουσαι",αλλα ειναι "ποσα μπορεις".Δηλαδη σταδιακα θα αυξηθει και η δυναμη σου και θα σηκωνεις περισσοτερα.Και προσεχε,μιας και εισαι καινουργιος,μην τραβηξεις καμια μεση και ψαχνεσαι!


Υ.Γ. καλα που δεν σε "παρεσυρε" ο φιλος σου και συνεχισες γυμναστηριο! :D

Andrew
04-01-07, 14:22
billys15 ευχαριστώ φιλέ για τις συμβουλές σου μου ψήλωσαν το ηθίκο :bodybuilder2: :bodybuilder1: ομώς για τα κίλα που λές ο φυσιοθεραπεφτης μου είπε να μην συκώνω αρκετα γιατι ακόμα το σώμα μου δεν τελιοπιηθίκε και το προβλήμα μου δεν είναι οτι δεν συκώνω αρκετα κίλα,αλλα ακριβώς το αντίθετο,μπορώ να σηκώνω αρκετά κιλα απλώς θα ήθελα να ξέρω ποσα κιλα περίπου είναι καλο για την ηλικία μου και σε πια μέρη του σώματος μου.
Είχα ενα μικροτραμβατισμό στο αριστερό μου ποδι στον τετρακέφαλο λόγο των κιλών που σήκωνα (40 κίλα σταθερα για 2 μήνες)

Υ.Γ Αν δεν φαώ 3 ωρές πριν παό γυμναστηριο είναι αλήθεια ότι θα κάψω μόνο λιπός?

ajax
04-01-07, 15:32
φιλε μου θα σου απαντησω σε αυτο που ξερω σιγουρα και θα αφησω τα αλλα για ποιο εμπειρους του bb.Αν θες να καψεις λιπος κανε 3 φορες την βδομαδα αεροβικη,ειναι ο μονος τροπος για να καψεις γρηγορα και αποτελεσματικα λιπος,Επισης η σωστη διατροφη ειναι must μακρια απο τηγανιτα κτλ καθως και απο υδατανθρακες για βραδυνο

billys15
04-01-07, 17:20
Andrew και εγω στα 16 ειμαι και σηκωνω οσα μπορω.Δεν παω με τη λογικη "πιο λιγα,πιο ασφαλη".Απλως προσεξε σε καποιες ασκησεις,οπως αρσεις θανατου και κωπηλατικη στο σταυρο.Εκει ειναι που θελει να βαζεις πιο λιγα κιλα και να χρησιμοποιεις σωστη τεχνικη (η οποια απαιτειται ουτως ή αλλως απο ολες τις ασκησεις για να αποφυγεις τραυματισμο και να εχεις και την μεγιστη δυνατη ααπτυξη).Για τον τραυματισμο που λες,μηπως δεν εκανες καλο ζεσταμα και διατασεις ή χρησιμοποιουσες καποια λαθος τεχνικη; Πρεπει να τα προσεξεις αυτα.Και τελος,ξερω οτι αν πας το πρωι οταν ξυπνας για αεροβικη,στα πρωτα 5-10 λεπτα θα αρχισεις να καις λιπος,ενω αν πας π.χ. το μεσημερι ή το απογευμα,αφου θα εχεις ηδη φαει πιο πριν,θα καψεις λιπος μετα τα πρωτα 20 λεπτα,αφου πρωτα θα καουν οι υδατανθρακες.Και δωσε σημασια στο εξης:αν μπορεις να πηγαινεις γυμναστηριο 5-6 το απογευμα θα κανεις καλυτερη γυμναστικη,επειδη ο μεταβολισμος αυτην την ωρα ειναι στα υψη.Καποιοι αθλητες το εκαναν αυτο για καμποσο διαστημα και ειχαν καλυτερα αποτελεσματα.

Andrew
04-01-07, 17:54
Ευχαριστω φιλε και παλη αλλα πηγαινω συνηθως 6:30-8:00

billys15
04-01-07, 19:01
Καλα ειναι και τοτε.Συνεχισε να πηγαινεις τετοια ωρα αν μπορεις

Andrew
04-01-07, 22:23
Συγνωμη που ενοχλω ξανα θα ηθελα να μαθω κατι ακομα.
Σημερα εφαγα το τελευταιο μου γευμα κατα τις 4 και κατα τις 7 πηγα γυμναστηριο δηλαδη 3 ωρες δεν εφαγα τιποτε εχτος που ηπια ενα Mr Brown καφες κατα τις 5:30 εκανα κανονικα το προγραμμα μου με 10 λεπτα ζεσταμα σημερα ποδηλατο στο τελοσ ειχα 15 λεπτα χαλαροση δρομο ιθελα να καψο λιπος ετσι εκανα τα πρωτα 7 λεπτα γριγορο περπατιμα 7-10 τρεξιμο 10-15 περπατημα παλε και 15-22 τρεξιμο.
Εκαψα καθολου λιπος η ******* εκανα?
Μετα απο το δρομο πηγα να πιασο ταξι περπατιτοσ οποτε προσθεστε αλλο 7 λεπτα.


-----------
Moderated by Gasturb

Gasturb
04-01-07, 22:47
Καλωςήρθες Andrew στο φόρουμ κ καλό posting!


Για να αρχίσουν να φαίνονται οι κοιλιακοί πρέπει να πάω στο 10% λίπους ακριβός?
Απλή απάντηση αρχίζουν να φαίνονται οι κοιλιακοί όποτε τους βλέπουμε! Μην τυραννιέσαι με ποσοστά κάνε σωστη gym και αεροβική κ θα αρχίσουν να έρχονται τα αποτελέσματα σιγα σιγά.



Ποσά κιλά επιτρέπετε να σηκώνω στην ηλικία μου και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν ξέρετε Ποσά και σε πια μέρη του σώματος μου.
Σηκώνουμε όσα μπορούμε δεν υπάρχει ειδική φόρμουλα για την κάθε ηλικία



Για να βάλω όγκο πρέπει να κατεβάζω αργά τα κιλά από τα μιχανιματα η να τα ανεβάζω αργά?
Αλλαγή δεν κανουε σε όλες τις ασκήσεις αλλα σε αυτές που χρειάζεται προσωπικά ανεβάζω κιλά.



Έχω και κάτι ταμπλέτες που μου έδωσε ο φυσιοθεραπευτής μου για μαγνήσιο και πολυβιταμινες
Επίσης αλλάζω το πρόγραμμα μου κάθε 2 μήνες
Correct και τα 2.

Gt

Gasturb
04-01-07, 22:53
Συγνωμη που ενοχλω ξανα θα ηθελα να μαθω κατι ακομα.
Σημερα εφαγα το τελευταιο μου γευμα κατα τις 4 και κατα τις 7 πηγα γυμναστηριο δηλαδη 3 ωρες δεν εφαγα τιποτε εχτος που ηπια ενα Mr Brown καφες κατα τις 5:30 εκανα κανονικα το προγραμμα μου με 10 λεπτα ζεσταμα σημερα ποδηλατο στο τελοσ ειχα 15 λεπτα χαλαροση δρομο ιθελα να καψο λιπος ετσι εκανα τα πρωτα 7 λεπτα γριγορο περπατιμα 7-10 τρεξιμο 10-15 περπατημα παλε και 15-22 τρεξιμο.
Εκαψα καθολου λιπος η ******* εκανα?
Μετα απο το δρομο πηγα να πιασο ταξι περπατιτοσ οποτε προσθεστε αλλο 7 λεπτα.


-----------
Moderated by Gasturb

Το κάψιμο λίπους ξεκινάει μετά απο τα πρώτα 20 λέπτα χαμηλής έντασης αερόβιας.

Gt

Gasturb
04-01-07, 22:55
καλύτερα γράψε στα Ελληνικά γιατί οι Admins δεν επιτρέπουν μυνηματα σε Greeklish.

Σωστός ο Billy

Gt

Andrew
04-01-07, 23:16
Μετα απο τα 20 λεπτα? :shock:

Χμ Ευχαριστώ, δηλαδη τα πρωτα 20 λεπτα να τα κανο περπατητος και μετα να αρχισο τρεξιμο?

Gasturb
04-01-07, 23:28
Μετα απο τα 20 λεπτα? :shock:

Χμ Ευχαριστώ, δηλαδη τα πρωτα 20 λεπτα να τα κανο περπατητος και μετα να αρχισο τρεξιμο?

Στα πρώτα 20 λεπτά ο οργανισμός καίει τα αποθέματα των υδατανθράκων πριν παει για το λίπος. Χαμηλής έντασης εννοούμε σε σχέση με τους καρδιακούς παλμούς. Υπολόγισε να τρέχεις χαλαρά κ να είσαι κοντά στους 135 παλμούς ανά λεπτο.

Gt

Andrew
05-01-07, 01:12
Φιλε και κατι τελευταιο

Δευτερα:10 λεπτά προθέρμανση ποδηλατο+Στηθος+Δικεφαλοι+Κοιλιακοι+15 λεπτά ξεκούραση στον δρόμο

Τεταρτη:10 λεπτά προθέρμανση ποδηλατο+Πλατη+Ομοι+Κοιλιακοι+15 λεπτά ξεκούραση στον δρόμο
Παρασκευη:10 λεπτά προθέρμανση δρομος+Ποδια+Τρικεφαλοι+Ραχιεοι+15 λεπτά ξεκούραση στο ποδήλατο

Πια μερα απο αυτες θα ητανε καλο για πανο απο 20 λεπτα δρομο? δευτερα η τεταρτη οταν τελιοσο τα βαρη? η παρασκευη οταν κανο προθερμανση?
Και θα προσπαθησω να πηγενω τριτη-πεμπτη για κανα τρεχαματακι extra

BRaWNy
05-01-07, 01:21
Andrew....
Με την αεροβική απλά θερμίδες καις και ανεβαίνει ο μεταβολισμός.
Ο ανεβασμένος μεταβολισμός αλλά και το αρνητικό ισοζυγιο θερμιδων είναι που θα σε κάνουν να κάψεις λίπος και όχι ακριβως οι αεροβικές.
Μαζί με αυτά παιζουν πολύ μεγάλο ρόλο το μυικό επίπεδό σου (όσο περισσότερους μυς έχεις, πιό εύκολα θα καις λίπος, αλλά και θα φαίνεται ο διαχωρισμός τους) και οι επιλογές τροφών απο την άποψη επιτυχίας της γράμμωσης.
Δηλαδή με λίγα λόγια η γράμμωση δεν είναι μόνο απώλεια λίπους.
Επίσης, με προπόνηση με βάρη και μεγάλη ένταση ανεβάζεις περισσότερο τον μεταβολισμό σου απο ότι με τις αερόβιες.
Ο μεταβολισμός μπορει να ανεβει επίσης και απο τα πόσα γεύματα κάνεις την μέρα αλλά και απο τις θερμίδες που λαμβάνεις.
Μείωση θερμιδών αλλά και μείωση συχνότητας γευματων οδηγούν και σε πτωση μεταβολικού ρυθμού.
Οπότε ένας κατάλληλος συνδιασμός και σωτές αναλογίες/ποσότητες κ.λ.π. όλων αυτών θα οδηγήσει σε απώλεια λίπους αλλά και σε γράμμωση.
Βλέποντας αυτά που γράφεις, νομίζω ότι έπεσες και εσυ θύμα παραπληροφόρησης.
Το πρωτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς είναι οι μυς σου και όχι το λίπος σου.
Αφου όλα για τους μυς γίνονται και για την εμφάνισή τους.
Να σκεφτείς δηλαδή, αν είσαι σε "ανάλογο" επίπεδο ωστε να επιδιώξεις απώλεια λίπους και γράμμωση.
Με λίγα λόγια αν δεν έχεις τους μυς που πρέπει δεν μπορει να κάνει τίποτε το χαμηλό % λίπους.
Αν δεν έχεις μυικό επίπεδο, θα χάσεις λίπος αλλά δεν θα έχεις καλή γράμμωση.
Επίσης θα χάσεις και μυς σε αυτη την περίπτωση, οπότε φέρε την κατασταση να έχουν το πάνω χερι οι μυες σου εναντι του λίπους και μετά διωξε αυτό το λίπος.
Υπάρχει πιθανότητα ακόμη και να αποκτησεις κάποια γράμμωση μόνο και μόνο αν αυξήσεις το μεγεθος των μυων και χωρις καν να χάσεις λίπος.
Ποιός ο λόγος να κάνεις γράμμωση και απώλεια λίπους, όταν το αποτέλεσμα που θα έχεις δεν θα ειναι ικανοποιητικό και θα σε κάνει σε κάποια φάση να θέλεις να βάλεις ότι έχασες ή ότι δεν είχες σε μυς, τρωγοντας πάλι πολύ κ.λ.π. και προσπαθώντας να βάλεις βάρος.
Αυτό το βάρος που θα βάζεις δεν θα ειναι μόνο μυς, θα βάζεις και λίπος πάλι.
Είναι καλύτερα να φτάσεις σε ενα ικανοποιητικό και αρκετά υψηλό επίπεδο μυικό πρωτα και με τα να ασχοληθείς με γράμμωση, μόνο που τότε θα "παιζεις" σε άλλα επίπεδα, αν με καταλαβαίνεις και το εργο θα ειναι και πιό ευκολο.

Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν γράμμωση ή τουλάχιστον ικανοποιητική γράμμωση και καλη και σκληρή εμφανιση μυων, όταν βρίσκονται στο 8% λίπος και υπάρχουν και άτομα που εμφανίζουν γράμμωση και με 13% λίπος ακόμη και στους κοιλιακούς.
Υπάρχουν άτομα που αυτό που εμφανίζουν στο 10% να μπορουν να το εμφανίζουν άλλοι στο 18%.
Σε έναν μποντυμπίλντερ με 45 πόντους μπράτσο και 18% λίπους θα φαίνονται περισσότερα πράγματα (ειδικότερα σε σχημα) απο ότι σε έναν με 35 πόντους μπράτσο και 10% λίπος.
Οπότε καταλαβαίνεις εκτός απο θεμα επιπέδου, είναι και ατομικό, αλλά και θεμα γονιδίων.

Το πόσο λίπος θα χάνεις σε αναλογική σχέση με το πόσους μυς θα χανεις σε μια δίαιτα είναι κυρίως θεμα γονιδίων αλλά και ως ενα βαθμό θέμα ρυθμίσεων διατροφής και δραστηριοτήτων, που μπορουν να το βελτιωσουν κάπως να ειναι θετικό υπερ των μυων, όμως όσο να' ναι η διαφορά δεν ειναι μεγάλη.
Το ίδιο συμβαινει και αντιθετα με την αναλογία μυων και λίπους, όταν βαζεις βάρος.

Τωρα, εαν έχεις μυικό επίπεδο ανάλογο, τότε πέρνα σε απώλεια λίπους και κάνε γράμμωση, μόνο που θα έλεγα να εστιαστείς σε άλλα πράγματα και όχι σε αυτά που εστιάζεσαι.

Aυτά κατα την άποψη και γνωμη μου.

Andrew
05-01-07, 01:31
φιλε διαβασα το post σου και νομιζο εχεις δικαιο δεν πρεπει να βιαζομαι απλος μου <<ανοιγει>> η ορεξη για περισοτερη γυμναστικη :lol:

αν κοιταξες το προγραμμα μου με 10 λεπτα προθερμανση και 15 λεπτα ξεκουραση καλο ειναι? θα βλεπω αποτελεσμα με τα 15 λεπτα ξεκουραση?
επισης δεν παο για γραμμωση αν αυτο νομισες αν και δεν νομιζο :^^: παο για ογκο αλλα επειδει σχετικα ολα τα μερη του σωματος μου τα παραπανο καλογραμμηθηκαν με ογκο απομενοι οι κοιλιακοι χωρα να με ανισιχοι αρκετα.

Υ.Γ Δηλαδη φιλε αν βαλο τορα ογκο και ασχοληθο μετα με το λιπος δεν θα ειναι κριμα να χασο τον ογκο μου για να να χασο το λιπος μετα?
Δεν θα ηταν καλιτερα να χασο τορα αρκετο λιπος και μετα να βαλο τον ογκο? η δεν παει ετσι

billys15
05-01-07, 14:35
Εχει δικιο ο BRaWNy.Καλυτερα να βαλεις τωρα ογκο και μετα να καψεις το λιπος σου.Μην φοβασαι το 17% λιπος.Δεν ειναι πολυ.Απλα προσεξε τι θα περιεχει η διατροφη σου,για να μην ανεβει κατα πολυ το λιπος,αν και αυτο ειναι λιγο δυσκολο.Δηλαδη μην τρως γλυκα,πιτσες και τετοια.Καλα μια φορα την εβδομαδα κανε κι ενα cheat meal,αλλα οχι συνεχεια.Κανε ποιοτικη διατροφη,σωστη γυμναστικη,με ενταση,και σε 2 μηνες απο τωρα αν ακολουθησεις καλο προγραμμα διατροφης/γυμναστικης,θα δεις ωραια αποτελεσματα.

Ο γυμναστης σου εβαλε τα τελευταια 15 λεπτα αποθεραπειας για να κυκλοφορησει παλι γρηγορα το αιμα σε ολο σου το σωμα,επειδη οταν κανεις βαρη συγκεντρωνεται στους μυς που γυμναζεις.Δεν εχουν σχεση με την απωλεια λιπους,γιατι ειναι και πολυ λιγα.Προσωπικα ποτε δεν εκανα αποθεραπεια.

Σχετικα με το τελευταιο,ολοι οταν κανουν γραμμωση χανουν και καποιους μυς,αλλιως ειναι πολυ δυσκολη εως αδυνατη η επιτευξη της.

Gasturb
05-01-07, 14:43
Εχει δικιο ο BRaWNy.Καλυτερα να βαλεις τωρα ογκο και μετα να καψεις το λιπος σου.

Εγώ θα διαφωνήσω - ποιος ο λόγος να μην κάνει και αεροβική?! Προσωπικά τα κάνω συγχρόνως δλδ 3 φορές αεροβική το πρωί και το απόγευμα βάρη.

Gt

billys15
05-01-07, 14:52
Εγώ θα διαφωνήσω - ποιος ο λόγος να μην κάνει και αεροβική?! Προσωπικά τα κάνω συγχρόνως δλδ 3 φορές αεροβική το πρωί και το απόγευμα βάρη.

Gt

Gasturb λογω της διατροφης,δεν πιστευω να χασει λιπος.Αφου θελει για ογκο,πρεπει να τρωει πολλες θερμιδες,μεγαλες ποσοτητες γευματων κλπ κλπ.Για να χασεις λιπος θελει να εισαι και λιγο πεινασμενος παντα και να μην τρως πολλες θερμιδες (αν και ξερω οτι ο BRaWNy θα διαφωνησει σε αυτο :D ).Αλλα αν μπορει να συνδιασει και ογκο και γραμμωση μαζι,τοτε ΟΚ.Εσυ εχεις δει και απωλεια λιπους και αυξηση του ογκου ταυτοχρονα με αυτο το συστημα που χρησιμοποιεις;

Andrew
05-01-07, 15:59
ευχαριστω και παλλι,δεν θελο να χασο αμεσα λιπος θα ηθελα να <<φτιαξω>> το λοιπος μεχρι το καλοκαιρι με το προγραμμα που εχο μεχρι τωρα θα το αλλαζω βεβαια καθε 2 μηνες

Υ.Γ Δεν ξεκινησα γυμναστηριο για το καλοκαιρι αρχισα τον αυγουστο αλλα οπως σας ηπα εγινα <<Αρρωστος>> με αυτο :twisted: :bodybuilder1:

Οσο για Ογκο δεν θελο να γινο και φουσκοτος ειπαμε, ογκο αλλα σε πλαισια :^^:

wolf
05-01-07, 16:21
...Οσο για Ογκο δεν θελο να γινο και φουσκοτος ειπαμε, ογκο αλλα σε πλαισια :^^:
Πρεπει ομως να βαλεις λιγο "κρέας",γιατι τι θα "γραμμωσεις" μετα,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις....Περα απο ολλα ταλλα διατροφες κλπ,Ενα μικρο τιπ:
ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΙΕΣ!
4(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)-5-6,ΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ...
ΜΗ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΨΑΣ..ΠΙΕΣ
Εχει σημασια στο χασιμο λιπους,ποσο μαλλον στους ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!!
Ενας μουπε μια φορα:
"Οταν χτιζεις το ΣΩΜΑ σου,ειναι σαν να σκαβεις συνεχεια,οταν ακουσεις το "ντινκ"(!),γιατι καπου "βρήκε" το φτυαρι σου,τοτε θανε ο θησαυρος σου..οι κοιλιακοι..."
Καταλαβαινεις πως δεν ειναι κ ευκολη υποθεση!
Κατι αλλο,μεχρι τα 18 σου ησουν παχυς...Δηστυχως τοτε πρεπει να "σκαψεις" κανα δυο μετρα παραπανω...Γιατι μεχρι τα 18 σου φτιαχνει λιποκυτταρα ο οργανισμος...
Αν ησουν κανονικος δλδ ή αδυνατος θαναι πιο ευκολα για σενα...
Α,κ κατι αλλο..Αλατι ....πεταξε το αν θες κοιλιακους

Duke-Nukem
05-01-07, 17:26
Για να γραμμώσεις πρέπει να έχεις κάτι να δείξεις αλλιώς θα είσαι σαν στέκα.

Gasturb
05-01-07, 18:00
Gasturb λογω της διατροφης,δεν πιστευω να χασει λιπος.Αφου θελει για ογκο,πρεπει να τρωει πολλες θερμιδες,μεγαλες ποσοτητες γευματων κλπ κλπ.Για να χασεις λιπος θελει να εισαι και λιγο πεινασμενος παντα και να μην τρως πολλες θερμιδες (αν και ξερω οτι ο BRaWNy θα διαφωνησει σε αυτο :D ).Αλλα αν μπορει να συνδιασει και ογκο και γραμμωση μαζι,τοτε ΟΚ.Εσυ εχεις δει και απωλεια λιπους και αυξηση του ογκου ταυτοχρονα με αυτο το συστημα που χρησιμοποιεις;

Αγαπητέ junior Billy15 ο καθένας μας έχει 3 επιλογές ανάλογα με τον σωματοτυπό και τα κιλά του..

1. Ο υπέρβαρος εστιάζεται στην αρχή στο fatburning και έπειτα στα βάρη
2. Ο αδύνατος εστιάζεται στον όγκο οπότε περισσότερη 'στεγνή' τροφή και βάρη
3. Ο normal κάνει κ τα 2 οπότε η ζυγαρια δεν έχει σοβαρές διακυμάνσεις αλλά το κέρδος είναι διπλό (fat loss, muscle gain)

Οπότε για ακόμη μια φορά δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη φόρμουλα για όλους.

Gt

billys15
05-01-07, 18:16
ΑΑΑΑ!!! Πες το ετσι ρε συ :D :green: .ΟΚ sorry τοτε :oops:

Andrew
05-01-07, 18:46
wolf 16 χρονων ειμαι φιλε οχι 18 :drunken: ποτε δεν ιμουν υπερβαρος παντα ιμουν αθλητικος τυπος επεζα 5 χρονια τεννις 3 χρονια προπονηση σε ποδοσφαιρικη ομαδα απλοσ τα τελευταια 2-3 χρονια δεν ιμουν αθλητικος και φουσκωνα με πατσαβουρες οποσ coca coles και σοκολατες.

<<Gasturb>>

Φιλε αεροβικη κανο δεν τιθεται θεμα οπος σας ειπα παιζο και ποδοσφαιρο στο σχολειο 1 ωρα την ημερα αλλα επειδει τορα ειναι κρυο και γενικα βρεχη δεν εχο την ευκαιρια για τρεξιμο εξω η ποδηλασια εξω οπος κανο το καλοκαιρι.

απλως αυτο που θελω να μαθω με απλα λογια εν με το προγραμμα που εχο θα δο βελτιωση στο λυπος χορις εχτρα αεροβικη(30+min) δρομο

Υ.Γ νομιζο καλυπτικα παιδια ευχαριστω για να μην σας κουρασο αλλω, αν εχετε κατι τελευταιο να πιτε πιτετο :o

Andrew
05-01-07, 18:58
30-45 λεπτα μετα τα βαρη? δεν θα κουρασω παραπανο το σωμα μου? οταν τελιωνω τα βαρη θελω περιπου 1 ωρα ι λιγο παραπανο

BRaWNy
06-01-07, 15:44
Η δική μου άποψη.
Εαν κάνετε αερόβια μαζί με βάρη, ειτε πριν (χειρότερο) ειτε μετα απο αυτά, bye bye muscles ή και where are the results?.
Αερόβια μετα απο βάρη κάνουν οι πολλοί προχωρημένοι και αυτό όχι πάντα, αλλά μόνο προς το τέλος της προετοιμασίας τους γαι αγωνες ή προς το τέλος της δίαιτας όταν κάνουν γράμμωση.

Μια δοκιμή (πείραμα) θα σας πείσει, μόνο που τα αποτελέσματα του πειράμτος θα χρειαστούν αρκετό καιρό για να φανούν κι αν ειναι αρνητικά, τότε θα έχετε χάσει και μυς αλλά και πολύτιμο χρόνο.

Δεν ξερω ποιό ειναι χειρότερο ή καλύτερο, να αφήνεις τον άλλον να πειραματίζεται και να κάνει λάθη ωστε μεσα απο αυτά να καταλάβει καλύτερα, εστω κι αν χασει χρόνο ή να τον βοηθάς να μην κάνει λάθη ή τουλάχιστον να τα λιγοστέψει, με πιθανότητα να μην καταλάβει αυτά που πρέπει (γενικά να μαθει τον εαυτό του) καλύτερα.

Εγω πάντως έχω χασει στη ζωή μου πολύ χρόνο και δεν θα' θελα να βρεθούν κι άλλοι σε τέτοια θέση.

ajax
06-01-07, 15:55
Συμφωνω με τον brawny καποιος που κανει bb το τρεξιμο το χρειαζετε μονο για χασει λιπος,αλλιως ειναι καθαρη αυτοκτονια για τους μυσ του

ikamak
06-01-07, 16:00
Φιλε Andrew ειτε εχεις στοχο να φτιαξεις σωμα σαν του Ρουβα ειτε σαν του Coleman, την ιδια ενταση και πλανο πρεπει να εχεις στη γυμναστικη σου.

Andrew
06-01-07, 20:20
μιας και που μιλαμε για σωματα αυτο ειναι το προτυπο προς το παρον ! :twisted:

http://forums.steroid.com/attachment.php?s=67cab53095ab19e79e8657b393bc510d&attachmentid=43555&d=1104631672

jiujitSu
07-01-07, 00:08
Δεν ξερω ποιό ειναι χειρότερο ή καλύτερο, να αφήνεις τον άλλον να πειραματίζεται και να κάνει λάθη ωστε μεσα απο αυτά να καταλάβει καλύτερα, εστω κι αν χασει χρόνο ή να τον βοηθάς να μην κάνει λάθη ή τουλάχιστον να τα λιγοστέψει, με πιθανότητα να μην καταλάβει αυτά που πρέπει (γενικά να μαθει τον εαυτό του) καλύτερα.

Εγω πάντως έχω χασει στη ζωή μου πολύ χρόνο και δεν θα' θελα να βρεθούν κι άλλοι σε τέτοια θέση.

καλο ερωτημα ! ...το ιδιο σκεφτομουνα και εγω.
και εγω εχασα αρκετο χρονο και εκανα πολλα μα πολλα λαθη αλλα αυτα με κανανε αυτο που ειμαι.
Θυμαμαι οταν πηρα την πρωτη μου πρωτεινη νομιζα οτι με ενα κουτι θα γινω οπως το "τερας" που ειχε στην ετικετα ! ... :lol: :lol: :lol:

Andrew το προτυπο σου δεν μου φαινεται πολυ "natural" ... μοιαζει λιγο με αυτον που ειχε στην πρωτεινη που ειχα παρει μικρος. :wink:

Muscleboss
07-01-07, 00:49
μιας και που μιλαμε για σωματα αυτο ειναι το προτυπο προς το παρον ! :twisted:

http://forums.steroid.com/attachment.php?s=67cab53095ab19e79e8657b393bc510d&attachmentid=43555&d=1104631672

world's stronger man αν θυμάμαι καλά. δεν είναι και ο αγαπημένος μου τύπος σώματος πάντως (εξάλλου ο τύπος δεν κάνει bodybuilding, αλλά συμμετέχει σε αθλήματα δύναμης)

MB

Andrew
07-01-07, 02:51
ναι,δεν κανη bodybuilding αλλα τα βαρη που συκονει ουτε ο bodybuilder δεν τα κανει :twisted:

το eurosport διχνει ακομα world stronget men οποτε οσοι εχετε κοιταξτε το αξοιζει! :D

billys15
07-01-07, 13:20
Andrew πρεπει να ξεχωρισεις το bodybuilding και το powerlifting.Στο πρωτο σηκωνεις οσα κιλα μπορει ο μυς που γυμναζεις,ας ειναι και λιγα για τους πιο προχωρημενους,αρκει να γυμναστεις εσυ με ενταση και να σου φαινονται εσενα πολλα και ως αποτελεσμα να εχεις σωματικη διαπλαση.Στο δευτερο,οσοι ασχολουνται δεν τους ενδιαφερει το αν θα αναπτυχθει το σωμα,αλλα τους ενδιαφερει να αυξησουν τη δυναμη τους.Αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως ο pudzianowski που συνδιαζουν και τα 2

Billy
07-01-07, 17:08
Δεν ξερω ποιό ειναι χειρότερο ή καλύτερο, να αφήνεις τον άλλον να πειραματίζεται και να κάνει λάθη ωστε μεσα απο αυτά να καταλάβει καλύτερα, εστω κι αν χασει χρόνο ή να τον βοηθάς να μην κάνει λάθη ή τουλάχιστον να τα λιγοστέψει, με πιθανότητα να μην καταλάβει αυτά που πρέπει (γενικά να μαθει τον εαυτό του) καλύτερα.

Εγω πάντως έχω χασει στη ζωή μου πολύ χρόνο και δεν θα' θελα να βρεθούν κι άλλοι σε τέτοια θέση.

καλο ερωτημα ! ...το ιδιο σκεφτομουνα και εγω.
και εγω εχασα αρκετο χρονο και εκανα πολλα μα πολλα λαθη αλλα αυτα με κανανε αυτο που ειμαι.
Θυμαμαι οταν πηρα την πρωτη μου πρωτεινη νομιζα οτι με ενα κουτι θα γινω οπως το "τερας" που ειχε στην ετικετα ! ... :lol: :lol: :lol:

Andrew το προτυπο σου δεν μου φαινεται πολυ "natural" ... μοιαζει λιγο με αυτον που ειχε στην πρωτεινη που ειχα παρει μικρος. :wink:

σε θέματα που γνωρίζω καλά κι'εγώ συμβουλεύω τους άλλους.
αλλοι με λαμβάνουν υπ'όψην τους άλλοι όχι έτσι είναι η ανθρώπινη φύση.
Εγω όμως έχω την συνειδηση μου ήσηχη