PDA

Επιστροφή στο Forum : Πατάτες και γλυκοπατάτες



wolf
04-01-07, 14:30
Ρε σεις πατατες τρωτε...
Η πατατα διατροφικα ειναι "Δυναμη" δεν νομιζω πως χωραει αμφισβητηση αυτο.Και αμυλο εχει,αντιοξειδωτικη δραση σαν αυτην του μπροκολου(!),Βιταμινη C εχει καμια 20mgr,υψηλη σε ποτασιο,και φυτικη ινα(αν την φας με φλουδα),κ απο λιπος και χοληστερολη...0!
Και τωρα τα ερωτηματα μου:

--->1.Πως ειναι υγειινο ειναι,το θεμα ειναι κανει για διατροφη BODYBUILDING?
Και αν ναι ποτε πρεπει να την καταναλωνουμε?Σημειωνω πως εχει κ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη...

--->2.Ειχε "κυκλοφορήσει" πως τη πατατα δεν πρεπει να την καταναλώνουμε με κρεας γιατι δεν γινεται καλη συνθεση της πρωτεινης απτο οργανισμο.Τωρα "κυκλοφορησε" πως τελικα αυτο δεν ισχυει,τι γινεται τελικα??

--->3.Ποια ειναι αυτην η "Sweetpotato" ξερεις κανεις?
Γιατι γλυκοπατατα διαβαζω,γλυκοπατατα ακουω αλλα δεν την εχω δει ποτε?Λενε πως ειναι η καλυτερη επιλογη,ειναι?

http://www.gifmaniacos.com/Mr_Potato/poteto.gif

giorgos_xania
04-01-07, 16:39
--->3.Ποια ειναι αυτην η "Sweetpotato" ξερεις κανεις?
Γιατι γλυκοπατατα διαβαζω,γλυκοπατατα ακουω αλλα δεν την εχω δει ποτε?Λενε πως ειναι η καλυτερη επιλογη,ειναι?

αν ειναι καλη επιλογη δεν ξερω παντως θα την βρεις ευκολα σε μαγαζια με βιολογικα προιοντα

billys15
04-01-07, 17:09
Για το 1:πιστευω η πατατα ειναι καλη για το bodybuilding,αρκει να την τρωμε ψητη και οχι τηγανιτη.Και για το 2:παλι imo ειναι ωραιος συνδιασμος πατατα-κρεας,γιατι σου δινει και πρωτεινες και υδαταθρακες

Gasturb
04-01-07, 17:11
Wolf η πατάτα μαζί με το λευκό ψωμί δεν αποτελούν κάλές διατροφικές συνήθειες (αλλά την χρειαζόμαστε λόγω των θρεπτικών της συστατικών). Η λύση για το ψωμί ακούει στο όνομα μαύρο ψωμί και η λύση για την πατάτα στην γλυκοπατάτα.

Η γλυκοπατάτα απο την άποψη του παραγωγού είναι πιο κερδοφόρα διότι απαιτεί 90 με 150 ημέρες να αναπτυχθεί σε σχέση με τις 180 - 360 ημερές του άλλου τύπου και απο την άποψη του καταναλωτή είναι μια άριστη πηγή ενέργειας και σύνθετων υδατανθράκων. Έχουν κοκκινοπό χρώμα, λίγο γλυκιά γέυση, είναι πιο μαλακες, περιέχει αντιοξιδωτικά, σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες C κ E, πολύ υψηλή συγκεντρωση Beta Carotene (υπεύθυνη για το χαρακτηριστικό χρώμα της) και γλυκαιμικό δείκτη 61 σε σχέση με το 150 της κοινής πατάτας!!

Απλά να σου πω ότι οι διατροφολόγοι του 'Center for Science in the Public Interest (CSPI)' την ανακήρυξαν σαν το καλύτερο λαχανικό!

Sweet potato baked 184
Potato, baked 83
Spinach 76
Kale 55
Mixed Vegetables 52
Broccoli 52
Winter Squash, Baked 44
Brussels Sprouts 37
Cabbage, Raw 34
Green Peas 33
Carrot 30
Okra 30
Corn on the Cob 27
Tomato 27
Green Pepper 26
Cauliflower 25
Artichoke 24
Romaine Lettuce 24

http://forum.bodybuilding.gr/upload/sweetpotatoes.jpg

Gasturb

Gasturb
04-01-07, 17:19
..αρκει να την τρωμε ψητη και οχι τηγανιτη..

Σωστά Billy15 μιας και η τηγανιτή πατάτα είναι πλούσια σε trans fat τα οποιά πρέπει να αποφεύγοντε μακράν.

Gasturb

wolf
05-01-07, 09:45
Oυαααου,τετοια στιγμη ειναι που λεμε "με καλυψατε"!
Μυθμπαστερς,αλλος ενας μυθος καταριφθηκε...

Η γλυκοπατατα ειναι αυτην η ροζέ στη φωτο σου gasturb?

BRaWNy
05-01-07, 13:10
....Wolf η πατάτα μαζί με το λευκό ψωμί δεν αποτελούν κάλές διατροφικές συνήθειες...


>>>Γιατί η πατάτα δεν αποτελεί καλή διατροφική συνήθεια?
Εγω πάντως είμαι αντίθετης άποψης.

Gasturb
05-01-07, 14:26
>>>Γιατί η πατάτα δεν αποτελεί καλή διατροφική συνήθεια?
Εγω πάντως είμαι αντίθετης άποψης.

Brawny η αιτία είναι το πολύ υψηλό GI (150) αλλά όπως είπα είναι απαραίτητη λόγω των πλούσιων θρεπτικών της συστατικών.

Gt

Gasturb
05-01-07, 14:29
Η γλυκοπατατα ειναι αυτην η ροζέ στη φωτο σου gasturb?

Ακριβώς Wolf, η γλυκοπατάτα είναι στα αριστερά.

Gt

BRaWNy
05-01-07, 19:06
Μην δινετε πολύ σημασια σε ΓΔ και τέτοια, δεν παίζουν και τοσο μεγάλο ρόλο όπως πιστευεται απο τους περισσότερους.
Μόνο να σκεφτεί κανείς ότι τρωμε μικτά τα γευματά μας (πρωτεΐνες, υδατανθρακες, λίπη) αλλάζει και ο ΓΔ του γεύματος, οπότε....
Πέρα απο αυτό υπάρχει και το Glycemic load αλλά και ο ινσουλινικός δείκτης κάθε τροφής, που δεν ειναι πάντα ίδια και ανάλογα μεταξύ τους.
Δεν θα πρέπει κανεις να μένει μόνο στον ΓΔ και να αγνοεί τα άλλα.
Οπότε η πατάτα δεν πρόκειται να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα, εαν την έχουμε στην διατροφή μας.

Να επισημάνω επίσης, ότι ο φίλος μου ο Στέλιος που ειχα αναφέρει παλαιότερα (παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία του τον πρόσφατο Νοέμβριο) έκανε όλη την προετοιμασία του τρωγοντας πατάτα για κυριο υδατάνθρακα και χρησιμοποιώντας για συμπλήρωμα αυτη την περίοδο μόνο Καρνιτινη.

Κατα την δική μου άποψη την πατάτα την τρωμε περισσότερο για τον υδατάνθρακα που εχει και για την ενέργεια που προσφέρει αυτός και όχι για τα άλλα θρεπτικά στοιχεία που περιέχει, αν μη τι άλλο όλες οι τροφές περιέχουν σε κάποιο σημείο κάποια θρεπτικά στοιχεία, για να "αποδόσουν" αυτά θα πρέπει να κοιτάμε την διατροφή στο συνολό της, ωστε να ειναι ισορροπημένη κ.λ.π.

Κατα την γνώμη μου για μποντυμπίντιγκ the best carb sources are:
απο Ρυζι μπασμάτι και καστανό ρυζι
απο Πατάτα και Γλυκοπατάτα
απο Δεξτρόζη/γλυκοζη/Μάλτοδεξτρινη (για εκει που χρειάζεται)

και κάπως σε λιγότερες ποσότητες
απο Βρώμη κι άλλα δημητριακά
απο Ζυμαρικά

και μετά θα έλεγα όλα τα άλλα

Gasturb
05-01-07, 19:15
Φίλε Brawny συμφωνώ σε όλα σχετικα με τον ινσουλικό δείκτη, γλυκαιμικό φόρτωμα κτλ που ανέφερες και δεν είπα ότι την αφαιρούμε απο το διαιτολόγιο μας και σίγουρα είναι μία άριστη πηγή ενέργειας.

Απλά είπα σας εναλλακτική και καλύτερη λύση της πατάτας είναι η γλυκοπατάτα.

Gt

BRaWNy
05-01-07, 19:56
Πάντως οι γλυκοπατάτες ειναι δυσεύρετες, ειδικά εδω πάνω (Μακεδονία).
Τωρα ξαναβρήκα (ξαναφέρνουν σε σουπερμάρκετς απο Ισραήλ και Ισπανία νομίζω) μετά απο 5-6 χρόνια.

everydaypanos
07-01-07, 00:22
Εγώ φροντίζω να τρώω μισή βραστή γλυκοπατάτα κάθε μέρα. Έχει πραγματικά την χειρότερη γεύση που μπορεί να φανταστεί κανείς. Χειρότερη και από μπρόκολλο. Είναι πολύ μαλακή και με το βράσιμο μαζεύει νερό και γίνεται σπογγώδης και τόσο μαλακή που μπορείς να την κάνεις πουρέ μόνο φυσώντας την... Μπλιαχ...

Παρόλα αυτά είναι πολύ χρήσιμη αφού είναι πλούσια σε αντιοξιδωτικά κ.λπ. Εγώ την βρίσκω στον Μαρινόπουλο της Τούμπας και στο Carrefour στο εμπορικό κέντρο Μακεδονία. Για κάποιο διάστημα έφερναν και κάποιο είδος που δεν ήταν κοκκινοπό που είχε κανονική γεύση πατάτας. Είχα ενθουσιαστεί... Εδώ και 1 μήνα όμως, έχουν φέρει πάλι την κοκκινοπή. Κρίμα.

Πολύ λεμόνι και μουστάρδα. Αυτή είναι η συμβουλή μου. Όποιος πάντως σκεφτεί κάποια καλή συνταγή που να την κάνει πιο γευστική και που να μην περιλαμβάνει αλάτια και τυριά ας την πει. Θα του είμαι ευγνώμων.

Andrew
08-01-07, 21:36
Παιδια μου ειπε ο θειος μου χθες σαν μιλουσαμε για διατροφη πως οταν τρως πατατες την νυχτα γινονται λυπος.
Αυτο αληθεβη?

billys15
08-01-07, 21:55
Οι πατατες εχουν υδατανθρακες.Οι υδατανθρακες ενεργοποιουν την ινσουλινη,η οποια εκτος απο την δυνατοτητα του να μεταφερει περισσοτερα συστατικα στους μυες,μπορει ευκολα να αποθηκευσει και λιπος.Σχεδον ο,τι υδατανθρακα και να φας πριν κοιμηθεις,θα παει καποιο ποσοστο (αν οχι ολο) σε λιπος,επειδη δεν θα κινηθεις,αρα δεν θα χρειαστεις ενεργεια και δεν θα καψεις υδατανθρακες.Γι'αυτο για σιγουρα αποφευγε υδατανθρακες πριν κοιμηθεις.Οποτε ο θειος σου εχει δικιο

Andrew
08-01-07, 22:00
Ωρεα τα cornflakes κανουν πριν κοιμηθω? 2-4 ωρες πριν κοιμηθω.
Μολις ηρθα απο το gym εφαγα ελαχιστο κοτοπουλο γιατι το φαγητο περιιχε και πατατες οποτε της αποφηγα αλλα ακομα πιναο.

billys15
08-01-07, 22:04
Γι'αυτο τον λογο σου ειπα "σχεδον".Ας πουμε ξερω οτι η βρωμη δεν ειναι "κακια".Το ιδιο και τα corn flakes,σε μικρη ποσοτητα.4 ωρες πριν κοιμηθεις ειναι καλα,αλλα επαναλαμβανω σε μικρη ποσοτητα.Καλα μην το παρεις και,για παραδειγμα,μια πατατα=πολυ λιπος.Δυο-τρεις πατατες δεν ειναι και κακο.Απλα αν μπορεις να τρως υδατανθρακες (που χρειαζονται στην φαση ογκου,αρα τους χρειαζεσαι) στην υπολοιπη διαρκεια της ημερας.Να θυμασαι οτι η μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακων πειραζει.

Υ.Γ. ξεχασα να αναφερω το εξης:σχεδον ολα τα τροφιμα εχουν υδατανθρακες.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να τρωμε τιποτα το βραδυ.Οι πατατες που λεει ο θειος σου,ειναι πλουσιες σε υδατανθρακες.Τετοια τροφιμα χρειαζονται σε μικρες ποσοτητες το βραδυ.Πατατες,μακαρονια,πολυ ψωμι κτλ κτλ

Billy
08-01-07, 22:11
φάε κι'άλλο κοτόπουλο καί λίγα λαχανικά

αν δεν είσαι σε περίοδο γράμμωσης πιές 2-3 ποτήρια γάλα.
ε, κι'αλλο θες να φάς;
ελεος!!!!

μπορείς να φάς αμύγδαλα καί δαμάσκηνα πρίν τον υπνο.

Gasturb
08-01-07, 22:15
Οι υδατανθρακες ενεργοποιουν την ινσουλινη
Mη μας φοβίζουν οι υδατάνθρακες δεν ειναι όλοι το ίδιο. H ινσουλίνη ενεργοποιείτε κυρίως από τροφές πλούσιες σε απλούς υδατάνθρακες οπότε και πρέπει να αποφεύγονται.



Ωρεα τα cornflakes κανουν πριν κοιμηθω?
Αυτά να τα αποφεύγεις γενικώς - προτίμησε all bran, bran flakes, musli και γενικά όσο γίνεται περισσότερη ακάτέργαστη τροφή και όχι επεξεργασμένη full of ζάχαρη (corn flakes άσπρο ψωμί). Πριν κοιμηθείς φάε ψάρι - πχ τόνο - με 1 2 φέτες μαύρο ψωμί. Γενικά για βραδυνό προτίμησε λίγους σύνθετους υδατάνθρακες με περισσότερη πρωτείνη - το μεσημεριανό σου ενίσχυσε το με υδατάνθρακες έναντι της πρωτείνης για να καλύψεις τις ενεργειακές σου ημερήσιες ανάγκες.


GT

billys15
08-01-07, 22:17
Ναι Gasturb γι'αυτο εκανα και ενα edit στο post.Να γινω και ευκολα κατανοητος

Andrew
08-01-07, 22:36
Οι υδατανθρακες ενεργοποιουν την ινσουλινη
Mη μας φοβίζουν οι υδατάνθρακες δεν ειναι όλοι το ίδιο. H ινσουλίνη ενεργοποιείτε κυρίως από τροφές πλούσιες σε απλούς υδατάνθρακες οπότε και πρέπει να αποφεύγονται.



Ωρεα τα cornflakes κανουν πριν κοιμηθω?
Αυτά να τα αποφεύγεις γενικώς - προτίμησε all bran, bran flakes, musli και γενικά όσο γίνεται περισσότερη ακάτέργαστη τροφή και όχι επεξεργασμένη full of ζάχαρη (corn flakes άσπρο ψωμί). Πριν κοιμηθείς φάε ψάρι - πχ τόνο - με 1 2 φέτες μαύρο ψωμί. Γενικά για βραδυνό προτίμησε λίγους σύνθετους υδατάνθρακες με περισσότερη πρωτείνη - το μεσημεριανό σου ενίσχυσε το με υδατάνθρακες έναντι της πρωτείνης για να καλύψεις τις ενεργειακές σου ημερήσιες ανάγκες.


GT

Καθε μερα μαθενουμαι και κατι καινουργιο :^^:
ευχαριστω παιδια επειδη ομως δεν εχο τα all bran αποψε θα την βγαλω με τα Frosties απο τη κηταξα εχουν τα λιγοτερα λιπαρα και παραπανο προτεινες απο τα αλλα corn flakes που εχο

Gasturb
08-01-07, 22:52
Andrew ένας από τους κύριους λόγος που πρoτείνουμε τα all bran πέρα απο το low glycemic response τους..

LOW GLYCEMIC INDEX FOODS (55 or less)
(choose most often vvv)

Skim milk
Plain Yogurt
Soy beverage
Apple/plum/orange
Sweet potato
Oat bran bread
Oatmeal (slow cook oats)
All-Bran™
Converted or Parboiled rice
Pumpernickel bread
Al dente (firm) pasta
Lentils/kidney/baked beans
Chick peas


MEDIUM GLYCEMIC INDEX FOODS (56-69)
(choose more often vv)

Banana
Pineapple
Raisins
New potatoes
Popcorn
Split pea or green pea soup
Brown rice
Couscous
Basmati rice
Shredded wheat cereal
Whole wheat bread
Rye bread

HIGH GLYCEMIC INDEX FOODS
(choose less often v )

Watermelon
Dried dates
Instant mashed potatoes
Baked white potato
Parsnips
Rutabaga
Instant rice
Corn Flakes™
Rice Krispies™
Cheerios™
Bagel, white
Soda crackers
Jellybeans
French fries
Ice cream
Digestive cookies
Table sugar (sucrose)


.. είναι η μεγάλη περιεκτικότητα τους σε φυτικές ίνες που δεν πρέπει να μας διαφεύγουν. Δεν παίρνεις με άλλα λόγια τα bran - oats - musli για την πρωτεϊνη τους (γιαυτο παίρνουμε συγχρόνως με το πρωινό μας extra πρωτεϊνη) αλλα το fiber που περιέχουν.


Gasturb

Andrew
09-01-07, 18:56
τουλαχιστον αυτα τα all bran τρωγωνται η με βλεπω για εμετους? :D

Gasturb
09-01-07, 20:52
Eμένα τα musli δεν μου αρέσουν, τα bran flakes και all bran ακόμα και σκέτα..

Gt

yr
13-01-07, 01:01
Γεια!
Είμαι καινούριος εδώ..
Διαβάζω αυτά που γράφετε για την γλυκοπατάτα ...Οκ είναι καλύτερη από την κοινή πατάτα, ροζ κ.λ.π... Υποθέτω πως την τρώμε πριν την προπόνηση αφού είναι πολύπλοκος υδατάνθρακας, σωστά?

Αν ναί, κάνει να την συνοδεύουμε με ποσότητα πρωτεϊνης? κάτι έχω ακούσει για αύξηση λίπους και δεν το έχω επισειρήσει ακόμη..

DENNISGR
11-03-10, 04:39
:unsure:Παιδια εψαξα να βρω ενα τοπικ σχετικα με την διαφορα της γλυκοπατας με την κανονικη και γενικα τις αναλογιες τις καθε μιας και δεν μπορεσα!! Για αυτον τον λογο ανοιγω αυτο το τοπικ ... οποιος ξερει κατι ας το γραψει εδω για να μαθουμε τελικα επισης η κανονικη πατατα ειναι συνθετος υδατανθρακας ετσι?:unsure::unsure:

stamthedrum
11-03-10, 10:03
Και οι 2 πατάτες είναι πηγές σύνθετων υδατανθράκων.

ΑΣΠΡΗ ΠΑΤΑΤΑ 100γρ
Θεμίδες: 103,6
Πρωτεΐνες: 1,7γρ
Υδατάνθρακες: 19,4γρ (εκ των οποίων 1,7γρ φυτικές ίνες)
Λίπη: 2,4γρ


ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ 100γρ
Θερμίδες: 114,4
Πρωτεΐνες: 1,9γρ
Υδατάνθρακες: 20γρ (εκ των οποίων 3,2γρ φυτικές ίνες)
Λίπη: 3,3γρ

Θερμιδικά η διαφορά είναι ανεπαίσθητοι. Απλά επειδή οι γλυκοπατάτες έχουν περισσότερες φυτικές ίνες και περισσότερα λιπαρά, έχουν και χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Ωστόσο, όποια απ' τις 2 και να διαλέξεις να φας, μια χαρά θα είσαι

sctp
11-03-10, 11:01
Που τα βρηκε τοσα λιπαρα η πατατα ρε stam :P http://caloriecount.about.com/calories-potatoes-white-flesh-skin-i11354

DENNISGR
11-03-10, 11:47
Θερμιδικά η διαφορά είναι ανεπαίσθητοι. Απλά επειδή οι γλυκοπατάτες έχουν περισσότερες φυτικές ίνες και περισσότερα λιπαρά, έχουν και χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Ωστόσο, όποια απ' τις 2 και να διαλέξεις να φας, μια χαρά θα είσαι πΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ !

stamthedrum
11-03-10, 12:13
Που τα βρηκε τοσα λιπαρα η πατατα ρε stam :P http://caloriecount.about.com/calories-potatoes-white-flesh-skin-i11354

Μιλάω πάντα για ΩΜΕΣ πατάτες. Άμα τις μαγειρέψεις τα ποσοστά και οι περιεκτικότητες αλλάζουν προφανώς. Πάντως το fitday αυτά το στοιχεία μου έβγαλε :P

sctp
11-03-10, 13:18
Μιλάω πάντα για ΩΜΕΣ πατάτες. Άμα τις μαγειρέψεις τα ποσοστά και οι περιεκτικότητες αλλάζουν προφανώς. Πάντως το fitday αυτά το στοιχεία μου έβγαλε :P

Αυτο το λινκ ειναι για raw πατατα :green:

DENNISGR
11-03-10, 21:56
ΕΣΥ sctp (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2121) ποια απο τις δυο χρησιμοποιεις?

sctp
12-03-10, 20:42
Τρωω σπανια πατατες σε περιοδο γραμμωσης,αλλα αν φαω ειναι η κλασσικη "ασπρη" πατατα :)

Fouskoter
13-03-10, 16:59
Συγγνωμη η γλυκοπατατα ειναι μια που μοιαζει με ξεραμενα κλαδια δεντρου? Σημερα την ειδα στο super market και τρομαξα. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω :D

homer simpson
26-10-10, 22:41
Γειας σας παιδια:turtle:πρωτο thread απο τοτε που γραφτηκα στο forum....Λοιπον,θα ηθελα να ηξερα ποια γλυκοπατατα εχει μικροτερο γλυκαιμικο δεικτη μαγειρεμενη στον ατμο ή στο φουρνο:η ροζ ή η ασπρη?Βλεπετε στη λαϊκη μπορω να τη βρω μονο ως ασπρη και σε ενα thread σχετικα με τη γλυκοπατατα ειδα σε μια φωτογραφια οτι η γλυκοπατατα ειναι ροζ.Ασπρη=ροζ ή με δουλευει ο πατατάς?????:shock:

giannis64
27-10-10, 11:51
τα θεματα συγχωνευτηκαν.

καλα ειναι να κανουμε αναζητηση να βλεπουμε αν προυπαρχει ενα θεμα πριν ανοιξουμε ενα καινουργιο.

aerikota
13-05-12, 18:16
Παιδια ζητω αμεσα τη βοηθεια σας. Σημερα εχω υδατανθρακωση δλδ πρεπει να φαω 600 γρ υδατανθρακα. Επειδη τοσο καιρο δουλευα υδατανθρακωση μονο με ρυζι αποφασισα να δω πως θα με παει και η πατατα. Ομως εμαθα οτι η πατατα εχει 17% περιεκτικοτητα σε υδατανθρακες. Αρα εβραζα περιπου 3,5 kg πατατες καθαρισμενες. Ισχυει οτι κατα το βρασιμο αλλαζει η περιεκτικοτητα της πατατας σε υδατανθρακες??

beefmeup
13-05-12, 19:52
Ισχυει οτι κατα το βρασιμο αλλαζει η περιεκτικοτητα της πατατας σε υδατανθρακες??

αυτο που το διαβασες?

aerikota
13-05-12, 19:53
μ το ειπανε... δν το διαβασα καπου!!

beefmeup
13-05-12, 20:00
δεν ισχυει μαν...τα μακρος ειναι ιδια στα τροφιμα,εκτος αν τα μαγειρεψεις με αλλα πραγματα οπως λαδια,σαλτσες κλπ..
απλα να τις ζυγιζεις πριν τις βρασεις.

aerikota
13-05-12, 20:34
δεν ισχυει μαν...τα μακρος ειναι ιδια στα τροφιμα,εκτος αν τα μαγειρεψεις με αλλα πραγματα οπως λαδια,σαλτσες κλπ..
απλα να τις ζυγιζεις πριν τις βρασεις.


Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!! κ ειχα αγχωθει :P

exkaliber
14-05-12, 22:11
εμενα παλι οι πατατες οταν τις βραζω λιωνουν :turtle:
εχουν βεβαια εκπληκτικη γευση και μυρωδια,αλλα ειναι προβλημα

Bellerophont
02-07-12, 16:03
εμενα παλι οι πατατες οταν τις βραζω λιωνουν :turtle:
εχουν βεβαια εκπληκτικη γευση και μυρωδια,αλλα ειναι προβλημα

Παιχταρά μου θα μου πείς και μένα το μυστικό για να έχει η βραστή πατάτα "εκπληκτική γεύση" γιατί δεν μπορώ να την κατεβάσω σκέτη με τπτ???

Βάζεις κανένα μπαχάρι ή κάτι άλλο? Την τρώω μεταπροπονητικά μαζί με ασπράδια αυγού. Αν έχεις καμία καλή συμβουλή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος...

gym
02-07-12, 16:07
Παιχταρά μου θα μου πείς και μένα το μυστικό για να έχει η βραστή πατάτα "εκπληκτική γεύση" γιατί δεν μπορώ να την κατεβάσω σκέτη με τπτ???

Βάζεις κανένα μπαχάρι ή κάτι άλλο? Την τρώω μεταπροπονητικά μαζί με ασπράδια αυγού. Αν έχεις καμία καλή συμβουλή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος...

1.ρωτας μελος που εχει μπαναριστει
2.ξαναρωτας την ιδια ερωτηση ενω σου απαντησα ηδη στις γενικες ερωτησεις...

Bellerophont
02-07-12, 16:15
1.ρωτας μελος που εχει μπαναριστει
2.ξαναρωτας την ιδια ερωτηση ενω σου απαντησα ηδη στις γενικες ερωτησεις...

Συγγνώμη, αλλά την ερώτηση εδώ την έκανα πριν δω την απάντηση σου.

psonara
02-07-12, 19:08
Συγγνώμη, αλλά την ερώτηση εδώ την έκανα πριν δω την απάντηση σου.

βαλε μουσταρδα και παπρικα και μαιντανο πιπερι και βρασε και ενα καροτο και χτυπα τα ολα στο μπλεντερ και θα βγει ενας τελειος και υγιεινος πουρες

psonara
02-07-12, 19:08
βαλε μουσταρδα και παπρικα και μαιντανο πιπερι και βρασε και ενα καροτο και χτυπα τα ολα στο μπλεντερ και θα βγει ενας τελειος και υγιεινος πουρες

αααααααα την πατατα μην ξεχασεις

tolis93
08-07-12, 23:55
αυτο που λεγεται παραπανω πρεπει να ισχυει.οτι χανει δλδ καποια ποσοτητα υδατανθρακα.κ αυτο γιατι το αμυλο περναει στο νερο. μιλουσα με ενα σεφ πριν κατι φεγγαρια και για μια σουπα μου λεγε οτι αφηνεις το νερο της πατατας οπως ειναι μετα το βρασιμο για να αμυλωθει και δεν αλλαζεις νερο.και οταν ρωτησα τι εννοουσε μ πε οτι το αμυλο της πατατας περναει στο νερο.δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια ουτε εχω διαβασει καπου κατι σχετικα με αυτο.

aerikota
10-07-12, 14:45
παιδια μπορει να μας απαντησει καποιος υπευθυνα ποσα γρ υδατανθρακα εχει μια ωμη καθαρισμενη πατατα??

Nikolas_mk2
10-07-12, 15:08
παιδια μπορει να μας απαντησει καποιος υπευθυνα ποσα γρ υδατανθρακα εχει μια ωμη καθαρισμενη πατατα??

Είχες ανοίξει ξανά ενα παρομοιο θέμα νομίζω αλλά τεσπα,κοντά στο 20% του βαρους της να υπολογίζεις...

aerikota
10-07-12, 15:18
Είχες ανοίξει ξανά ενα παρομοιο θέμα νομίζω αλλά τεσπα,κοντά στο 20% του βαρους της να υπολογίζεις...



Με το κοντα και το περιπου δεν γινεται δουλεια. Γι αυτο ρωταω! Εχει περιπου 17 ή 18%. Αλλα το θεμα ειναι τι τελικα ισχυει..

Nikolas_mk2
10-07-12, 15:37
Με το κοντα και το περιπου δεν γινεται δουλεια. Γι αυτο ρωταω! Εχει περιπου 17 ή 18%. Αλλα το θεμα ειναι τι τελικα ισχυει..

19,8% ειναι η ακριβής απάντηση Κλινικού Διαιτολογου...

DimitrisT
10-07-12, 16:59
Με το κοντα και το περιπου δεν γινεται δουλεια. Γι αυτο ρωταω! Εχει περιπου 17 ή 18%. Αλλα το θεμα ειναι τι τελικα ισχυει..

Με ολο το σβασμο, τι καθεστε και ψαχνετε ποσα δεκαδικα ψηφια εχει το ποσοστο υδατανθρακα μιας πατατας...
Δεν κανει αυτο τη διαφορα, δηλαδη αμα φας 50gr πατατας παραπανω η παρακατω θα υπαρχει διαφορα; :unsure: Ουτε καν.
Μη κοιταμε το δενδρο και χανουμε το δασος...

gsisr
03-09-12, 17:12
Καλησπέρα!αυτά είναι τα διατροφικά στοιχεία της γλυκοπατάτας ψημένη ολόκληρη http://www.calorieking.com/foods/calories-in-fresh-or-dried-vegetables-sweet-potato-baked-in-skin_f-ZmlkPTcxMTMz.html κι αυτός της πατάτας ψημένη επίσης http://www.calorieking.com/foods/calories-in-fresh-or-dried-vegetables-potatoes-baked-flesh-skin_f-ZmlkPTcxMDc0.html.

πως ακριβώς είναι καλύτερη η γλυκοπατάτα απ την πατάτα όταν στην ίδια ποσότητα έχουν περίπου τα ίδια γρ υ/α αλλά σχεδόν τα μισά απ αυτά στη γλυκοπατάτα είναι ζάχαρη;; οκ δεκτό απ όλους ότι η γλυκοπατάτα είναι καλύτερη απ τη πατάτα διατροφικά αλλά τι παίζει;