PDA

Επιστροφή στο Forum : The Best Mr Olympia



Σελίδες : [1] 2

Polyneikos
21-10-09, 19:49
Ποιον θεωρείτε τον πληρέστερο Mr Olympia από αυτους που έχουν περασει ως τωρα στο άθλημα;Ποιος σας "γοήτευσε" περισσότερο με την πορεία του;
Δεν μας ενδιαφερει απαραίτητα πόσους τίτλους πήρε, πόσα χρόνια έμεινε στο άθλημα,απλα ο καθενας περα από την ψηφο του θα ήθελα να αιτιολογεί και την προτίμηση του (π.χ. ψηφίζω τον Arnold επειδη ήταν επιτυχημενος σε ότι έκανε κτλ)



59917
59918
59915
59916

Polyneikos
21-10-09, 20:24
Ψηφισα Dorian Yates γιατί μου αρεσει που ήταν σκληροπυρηνικος,έθεσε καινουργια δεδομενα στον χώρο ώς προς την μάζα και την μυικότητα και γενικα μου άρεσε που ήταν χαμηλων τόνων και όχι υπερφίαλος,Βlood and Guts....Ηρθε και έφυγε νικητης.

manos_
21-10-09, 21:18
Αρνολντ λογω προσωπικοτητας και καλουπιου.

The Rock
21-10-09, 22:23
Dexter Jackson παιδιά !
Γονίδια όχι αστεία ! :clapping:

the_big_litho
22-10-09, 01:15
Dorian Yates για τους ιδιους ακριβως λογους με τον Κωστα.

tower nikolas
22-10-09, 09:14
Ronnie Coleman ο αθλητης που πάντα ξεχωριξε απο τους αντιπαλους του(μεγαλος ογκος και γραμωση), ειμαι φανατικος οπαδος του.Το καλυτερο mr olympia για μενα ήταν το 2004 όπου ο coleman ήταν στο μεγιστο της καριερας τους.Και η καλυτερη σκηνη του 2004 οπου ο coleman κατατροπονει το jay στην ποζα πλατης.Κορυφαιος αγωνας.Δεν ξερω αλλα έτσι μπορει να το αισθανομε εγω αλλά το bodybuilding 74-2004 πιστευω είναι το πιο ξεχωριστω και με πιο πολλες συγκινισεις.

spirospros
22-10-09, 19:33
Jay Cutler απόλυτη συμμετρια απίστευτος διαχωρισμός με βαθειά κοψιματα απόλυτη φλεβικοτητα - top of the best -

mantus3
24-10-09, 23:07
με κλειστα ματια yates. ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του, τρελη μαζα κ συμετρια... μιλουσε μονο στην σκηνη... οχι σαν κατι αλους που απο διλοσεις αλλο τιποτα...

Polyneikos
25-10-09, 00:20
Ρίξε και την ψήφο σου Μαντους στον Yates ,αφού τον προτιμας,μπας και ισοφαρίσουμε !!:green:

Bulky
26-10-09, 09:59
Καθαρα υποκειμενικη αλλά και συναισθηματικη η επιλογή μου,Lee Haney επέλεξα.Τον θαυμαζω !

sTeLaKoS
27-10-09, 23:49
Δεν είχα ψηφίσει μέχρι τώρα μιας και παρακολουθώ mr.olympia μονο μετα το 2007, θα ητανε σφάλμα να "αδικήσω" τους παλαιότερους με τη ψήφο μου πχ στον Coleman ¨η στον Cutler.
Μετά τη νεα φωτο στο avatar του Polyneikos αποφασισα να ψηφίσω Yates!

ΜrΚommatias
28-10-09, 11:48
ARNOLD πολυ μπροστα για την εποχη του:clap::clap::clap:

ioannis1
30-10-09, 14:13
collemanδεν υπαρχει αλλος...:shock:

SOLID
30-10-09, 19:08
Σαν τον Αρνολντ και την παρεα του ΚΑΝΕΙΣ.Ειμαι παρα πολυ φαν της παλιας σχολης απο ολες τις αποψεις.Εννοειται οτι ψηφιζω Αρνολντ.
Απο στηθος χερια και πλατη μπορει να συγκριθει στα ισα ακομα και με τους τωρινους πρωταθλητες!!!!!!!!!

Muscleboss
30-10-09, 20:49
όλοι ξεχωριστοί, αγαπημένος ο άρνολντ, αλλά ψήφισα frank zane γιατί κατάφερε να διατηρεί ένα φυσιολογικό σώμα και να κερδίζει ογκοδέστερους αθλητές....

Αν μπορούσα να διαλέξω ένα σώμα για όλη μου τη ζωή θα διάλεγα το δικό του :bowdown:

ΜΒ

D.ANTONIADIS
30-10-09, 23:07
ARNOLD

SOLID
31-10-09, 00:21
όλοι ξεχωριστοί, αγαπημένος ο άρνολντ, αλλά ψήφισα frank zane γιατί κατάφερε να διατηρεί ένα φυσιολογικό σώμα και να κερδίζει ογκοδέστερους αθλητές....

Αν μπορούσα να διαλέξω ένα σώμα για όλη μου τη ζωή θα διάλεγα το δικό του :bowdown:

ΜΒ



+1.000.000

Paco
04-11-09, 13:27
Ronnie "lightweight babyyyyy" Coleman !!

NASSER
09-11-09, 03:24
Arnold παιδια! ΞΕκινησε απο την Αυστρια σε νεανικη ηλικια και σημερα ειναι ακομα στην επικαιροτητα τοσο στη πορεια του σαν αθλητής, ηθοποιός και πολιτικός! Τελος ειναι και ενας πετυχημενος επιχειρηματιας!
Εχει αποδειξει πως ενας bodybuilder μπορει να εχει πολυπλευρη προσοπικοτητα και να πειθει! Η πορεια του αποτελει πρότυπο για καθε ανθρωπο που εχει φιλοδοξίες!

James
10-11-09, 11:48
Μου αρεσε πολυ ο Yates,σκληροπυρηνικος και με ιδιαιτερη κουλτουρα κ φιλοσοφία.

Logan
02-02-10, 16:53
Ronnie γιατί ήταν απλά απίστευτος και κορυφαίος πρωταθλητής γι'αυτό κ το πήρε και 8 φορές!Squeeze them ronnie!!!!

Adriano10
02-02-10, 17:54
ψήφισα Franco Columbu γιατί είναι το είδωλο μου..πιστεύω ότι ήταν ο πιο δυνατός απ όλους τους αθλητές(γνώμη μου)...και έχουμε την ίδια καταγωγή :D :D

Dillet
03-02-10, 21:32
Ronnie Coleman:bowdown:

KATERINI 144
04-02-10, 00:18
αρνολντ για αυτό το λόγο Ποιος σας "γοήτευσε" περισσότερο με την πορεία του;

άσχετα αν μετα βγηκαν άλλοι πληρέστεροι σωματικά.

Haris Pilton
04-02-10, 00:55
O arnold ειναι ο μοναδικος με τελεια συμετρεια,εχει σχημα!Δεν ειναι Α-σχημος,ειναι ομορφος!

Ο κολεμαν ειναι μια καρτουνιστικη κλεψυδρα ετοιμη να σκασει!
Γνωμη μου και γουστο μου. :toast:

Luffy
04-02-10, 01:19
Μια ζωη Arnold!

-Nikolakis-
07-02-10, 18:46
A
R
N
O
L
D
ηταν ειναι και θα ειναι........ο μοναδικος...σταματαω γιατι θα κατσω και θα γραφω για ωρες...εχω στο δωματιο μου 36 αφισες του!!!!!!Δεν βλεπεις τοιχο!!!

albertob30
08-02-10, 03:15
O arnold ειναι ο μοναδικος με τελεια συμετρεια,εχει σχημα!Δεν ειναι Α-σχημος,ειναι ομορφος!

Ο κολεμαν ειναι μια καρτουνιστικη κλεψυδρα ετοιμη να σκασει!
Γνωμη μου και γουστο μου. :toast:

δεν φωναζει light weight babeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ομως :green:

Haris Pilton
08-02-10, 11:24
δεν φωναζει light weight babeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ομως :green:

Λεει ωμος Hasta la vista, baby !

Και κυβερναει την πιο γαματη πολιτεια της USA :rolf:

No Cash
09-02-10, 21:14
dexter the blade... γιατι αν μου ελεγαν σου χαριζουμε το σωμα ενος απο ολους αυτους... το δικο του θα διαλεγα...

συν οτι ειναι ο μοναδικος που εχει και λιγο style...:thumbup:

thegravijia
09-02-10, 21:33
Λεει ωμος Hasta la vista, baby !

Και κυβερναει την πιο γαματη πολιτεια της USA :rolf:
χΑΧ καλο!

gj
09-02-10, 22:57
Αν και δεν είναι και ο καλύτερος κατά κοινή ομολογία ψηφίζω τον dexter. Μαρέσει εξωφρενικά πολύ το σώμα αυτό

w00t
26-03-10, 14:36
Dorian Yates .....

Eddie
26-03-10, 15:10
Σαν τον Αρνολντ και την παρεα του ΚΑΝΕΙΣ.Ειμαι παρα πολυ φαν της παλιας σχολης απο ολες τις αποψεις.Εννοειται οτι ψηφιζω Αρνολντ.
Απο στηθος χερια και πλατη μπορει να συγκριθει στα ισα ακομα και με τους τωρινους πρωταθλητες!!!!!!!!!

Πες τα χρυσοστομε..

Αρνολντ για μια ζωη..τρελα γενετικα,τελειο σωμα,σκληρες προπονησεις..επισης οπως λεει ο Νασερ ειναι αυτος που πηγε το bodybuilding ενα βημα πιο περα.Δειτε πως μιλαει,πως συμπεριφερεται.Τρελη αυτοπεποιθηση,πολυ φιλικος γελαστος.Δε χορταινω να βλεπω το pumping iron.Κατ εμε,ετσι πρεπει να ειναι στο συνολο τους οι αθλητες,γιατι μιλαμε για ανθρωπους και οχι για ρομποτ η αγαλματα.:thumbup:

Ρόνης Κώλιας
26-03-10, 15:52
Το αποτέλεσμα πιστεύω είναι αποκύημα της αστικής αμερικανοκίνητης junk προπαγάνδας του hollywood..

http://kroppsbygging.files.wordpress.com/2009/02/arnold_schwarzenegger_fat.jpg
ορίστε ο Σβάρτζο σας ο Σιωνιστής

Ronnie for life

Eddie
26-03-10, 18:06
Νομιζω ειναι μουφα.Αλλα και να μην ειναι το ιδιο κανει.Θα ειναι ο καλυτερος των καλυτερων.Οσο και να προχωρησει η γενετικη και η "μεταλλαξη" τετοια σωματα δε θα ξαναβγουν.

Respect.

Machiavelli
26-03-10, 19:48
60+ ετών είναι, κι αν είναι έτσι, τι έγινε;

Haris Pilton
26-03-10, 21:03
Τον κλητήρα θα τον έκραζες αν γινόταν στα 60 διευθυντής τράπεζας;

Τώρα ειναι κυβερνήτης,τότε ήταν ΒΒer

Οτι θελει ο καθενας κανει,αν ηθελε να παραμείνει οπως ηταν,θα παρέμενε ανετοτατα,βλεπε Βασίλειο Μπουζιανα στα 61......

H california εχει πλυθησμο 36.961.664 ...

Eddie
26-03-10, 21:43
60+ ετών είναι, κι αν είναι έτσι, τι έγινε;

Σωστος!!!




Οτι θελει ο καθενας κανει,αν ηθελε να παραμείνει οπως ηταν,θα παρέμενε ανετοτατα,βλεπε Βασίλειο Μπουζιανα στα 61......

John Citrone-64 νομιζω και ειναι Mr Kommatia.
Vince Gironda-Τι να λεμε.
Reg Park-φιλος του αρνολντ και στα 60 του βαρουσε προπονησεις με το γιο του και ειχε καλο σωμα.

Πολλοι ειναι σε τετοια ηλικια και εχουν καλο σωμα,ο Αρνολντ τα παρατησε.Ε και?:thumbup:

Ramrod
29-03-10, 04:31
Arnold! Φοβερή ιδεολογία, πολύπλευρη προσωπικότητα και πολυτάλαντος. Απίστευτη "κατασκευή" το σωμα του, και παρόλο που βγήκε τόσες φορές πάντοτε μου φαινόταν γήινο/ανθρώπινο το σώμα του! Μου φαντάζει λιγάκι και σώμα αρχαιοελληνικού θεού! Των σημερινών ολύμπια μου φαίνονται υπεράνθρωπα!
Πιστεύω ότι έχει δώσει στο άθλημα!

jGod
29-03-10, 05:06
να δωσω και γω +1 στον...ARNY ποιον αλλο..και να πω οτι συμφωνω πολυ παρα πολυ με το ποστ του haris pilton

Muscleboss
29-03-10, 11:36
+1 στους παραπάνω. Κώλια, είσαι εκτός τόπου και χρόνου φίλε...

ΜΒ

The Rock
29-03-10, 14:38
+1 στους παραπάνω. Κώλια, είσαι εκτός τόπου και χρόνου φίλε...

ΜΒ
Ακριβώς αυτό, ότι να ναι Κώλια :green:
Δλδ τι περιμένεις κάποιος σε υψηλά επίπεδα θα παραμείνει έτσι σε όλη του την ζωή ?

GEORGEXX1
29-03-10, 15:15
Φίλε κώλια,τώρα στα 65 του, διακρίνω εγώ με το δικό μου μάτι
και τους κοιλιακούς,και τους δελτοειδείς,και τους τραπεζιοειδής.
Το δικό σου μάτι τι βλέπει;;;;

Ρόνης Κώλιας
29-03-10, 16:13
Φίλε κώλια,τώρα στα 65 του, διακρίνω εγώ με το δικό μου μάτι
και τους κοιλιακούς,και τους δελτοειδείς,και τους τραπεζιοειδής.
Το δικό σου μάτι τι βλέπει;;;;

Βλέπω αρκετούς γέρους στο γυμναστήριο που την παλεύουν ακόμη δεν έχει σχέση τι φαίνεται στον καθένα όταν γεράσει.

Όσον αφορά το τι βλέπω όμως, βλέπω ένα τέρας και έναν άνθρωπο. Μπορεί να μην συμφωνώ με το να παίρνω εγώ φάρμακα (ούτε καν βιταμίνες), αλλά δεν μπορεί να μην το αναγνωρίσω στους άλλους. Για μένα δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης με τον Σβάρτζο, με τον Κάτλερ θα μπορούσε να συγκριθεί και ποιος ξέρει τι άλλο θα βγει σε λίγα χρόνια..
http://media.ebaumsworld.com/mediaFiles/picture/575675/1055189.jpg

Eddie
29-03-10, 16:40
Εχεις αυτη τη φωτο και εξακολουθεις να συγκρινεις το ρονυ με τον αρνολντ?Εχω βλεπω στον αρνολντ μια μεση σαν της κοπελας μου και χερι 57cm ενω στο ρονυ με 30 κιλα επιπλεον 58cm χερι και μια μπακα ισα με του μπαρμπα μου με τη διαφορα οτι εχει και τους κοιλιακους του batman.

Ρόνης Κώλιας
29-03-10, 16:56
Εχεις αυτη τη φωτο και εξακολουθεις να συγκρινεις το ρονυ με τον αρνολντ?Εχω βλεπω στον αρνολντ μια μεση σαν της κοπελας μου και χερι 57cm ενω στο ρονυ με 30 κιλα επιπλεον 58cm χερι και μια μπακα ισα με του μπαρμπα μου με τη διαφορα οτι εχει και τους κοιλιακους του batman.

Αν και δεν ασχολούμαι με posing ή πως το λένε τέλος πάντων μου φαίνεται για διαφορετική στάση κάπως. Ο Αρνυ ρουφάει ενώ ο ρόνυ όχι. Οι κοιλιακοί του ρόνυ είναι περίεργοι, ανατομικά.

Τώρα εάν όντως ο ρόνυ είναι +30 κιλά και 8 εκατοστά πιο κοντός αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να δούμε την γράμμωση και των δυο, το ποσοστό του λίπους. Σωματοδόμηση λέγεται το άθλημα όχι aerobic..

Για τα πόδια τι λες; Σηκώνουν την κοιλιά θα μου πεις..

Georges
29-03-10, 17:11
Για τα πόδια τι λες; Σηκώνουν την κοιλιά θα μου πεις..

:green: :clap:

Polyneikos
29-03-10, 17:20
Παιδια,παιδια,μην ακυρωνουμε αθλητες-πρότυπα που εχουν γραψει χρυση ιστορια επειδη απλα δεν μας αρεσουν...Μην συγκρίνουμε αθλητες που αγωνιστηκαν με διαφορα 25 ετων,είναι άτοπο...Το bodybuilding δεν είναι μόνο ποσα κιλα μυς έχεις βαλει πανω σου γιατί αν ήταν έτσι ο Greg Covacs ή ο Markus Ruhl θα το παίρναν από το σπίτι τους.....Αλλά δεν είναι έτσι...
Ενα χαρακτηριστικο τόπικ της διαφορεικότητας των εποχων υπάρχει εδω :
Virtual Posedowns (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3517) όπου εκει βλεποντας αρκετες φωτογραφίες θα μπορουσαμε να κανουμε κριτικη των εποχων...
Απο εκει και περα το να πει καποιος ότι ο Αρνολντ δεν είχε καλα πόδια ή ότι γερασε και χαλασε ή οτι ο Ρόνι εχει μεγαλη κοιλια είναι αστοχο.όσοι έχουν στεφθει mr Olympia είναι κορυφαίοι.
Δηλαδη αν ένας ποδοσφαιριστης στα 55 του εχει κοιλια ή παίξει σε κανεναν αγωνα βετερανων και δεν μπορεί να παρει τα πόδια του,τι θα πούμε,τελικα ήταν άχρηστος ποδοσφαιριστης στα νιατα του;

Eddie
29-03-10, 20:20
Σωματοδόμηση λέγεται το άθλημα όχι aerobic..

Για τα πόδια τι λες; Σηκώνουν την κοιλιά θα μου πεις..

Και?Τι παει να πει αυτο..ολα στο βωμο του ογκου δλδ?Οπως ανεφερε ο κι πολυνικος τοτε θα το ειχαν παρει Kovacs,Ruhl,James κοκ.Το ξερω οτι λεγεται σωματοδομηση.Παρ ολα αυτα μετραει και η αισθητικη και η συμμετρια.Στο ρονυ δεν βλεπω τιποτα απο αυτα.Τεσπα,επειδη δε προκειτε να καταληξουμε πουθενα σταματαω.Οπως το βλεπει ο καθενας,δεν εχουμε ολοι τα ιδια προτυπα.

savage
31-03-10, 02:21
αν και εχω ψηφισει τον sergio oliva,γιατι με εντυπωσιασε το ποσο μπροστα ηταν απο την εποχη του,τελικα βλεποντας βιντεο και φωτο του Frank Zane,καταληγω οτι αυτος ειναι ο αγαπημενος μου Μρ Ολυμπια.Για πολλους λογους.
Καταρχας ειχε το πιο αισθητικο σωμα
Ειχε απιστευτη συμμετρια κι ας ηταν μολις 85 κιλα.
Τρομερη γραμμωση για τα τοτε δεδομενα.
Και πανω απ'ολα ηταν ενα σωμα που μπορουσες να ονειρευτεις οτι καποια στιγμη θα του μοιασεις η θα το πλησιασεις.
Απο τους σημερινους τι να πλησιασεις???Υπαρχει ποτε περιπτωση να γινει κανεις μας 130 κιλα γραμμωμενος???Αστεια παραματα...:unsure:
Οχι οτι δε σεβομαι την προσπαθεια που κανουν οι σημερινοι,αλλα δεν μπορεις να τους δεις και να πεις"θα γινω ετσι"

dionisos
19-04-10, 23:51
Συγγνώμη για την διόρθωση αλλά 7 φορές κατέκτησε τον τίτλο του Mr Olympia o Arnold όχι 6!!:green::green:
Συμφωνώ με τους περισσότερους πως σπάνια συναντάς τέτοιο σώμα με τέτοια συμμετρία και αρμονία!!!

Polyneikos
20-04-10, 00:12
Συγγνώμη για την διόρθωση αλλά 7 φορές κατέκτησε τον τίτλο του Mr Olympia o Arnold όχι 6!!:green::green:


Σωστη η παρατηρηση σου,διορθωθηκε !!:thumbup:

dionisos
20-04-10, 00:19
:thumbup:

Manos1989
20-04-10, 00:28
Dorian με χίλια!!!!!!!!!!
Ο τύπος είναι έμπνευση για μένα! Καμιά φορά που είμαι πτώμα και δεν έχω δυνάμεις για γυμναστήριο,βλέπω ένα videaki του και έχω τρελό boost,placebo στο full:rolf:

veteran29
20-04-10, 11:36
και η ψηφος μου παει στον.......Dorian
επειδη μου αρεσε η ολη εξελικτικη του πορεια...

TEFAAtzis
25-04-10, 21:49
όλοι ξεχωριστοί, αγαπημένος ο άρνολντ, αλλά ψήφισα frank zane γιατί κατάφερε να διατηρεί ένα φυσιολογικό σώμα και να κερδίζει ογκοδέστερους αθλητές....

Αν μπορούσα να διαλέξω ένα σώμα για όλη μου τη ζωή θα διάλεγα το δικό του :bowdown:

ΜΒ

:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
26-04-10, 01:43
εγω ψήφισα άρνολντ ο λόγος είναι απλα αυτός εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του , αλλα δεν θα μπορούσα να μην θαυμάζω κατ αρχήν τον λη χανει 8 φορές μρ ολύμπια και φοβερό καλούπι που απλα δεν στεκόταν κανείς δίπλα του αφού λέγαμε δεν θα τον ξεπεράσει κανείς είχε για την μάζα του και πολύ καλές αναλογίες και χαμηλών τόνων άνθρωπος , εγω τον γνώρισα και απο κοντα , όπως και ο ντόριαν , σαν ολύμπια βέβαια όλοι είναι καλλοί γι αυτο άλλωστε βγήκαν και ολύμπια , ο κόλεμαν πολύ καλός σκληροπυρηνικός αλλα εμένα δεν με ενθουσιάζουν οι υπερβολές

manos_
26-04-10, 01:59
Ο Αρνολντ ειναι ειδικη κατηγορια βασικα.Ιδιαιτερα εφυης και πλασαρε τον εαυτο του φοβερα μπροστα στην καμερα.Επισης ηταν πολυ ψαρωτικος και σου επιβαλοταν με το βλεμα.Εχουνε να το λενε οι διαφοροι ρεπορτερ που του ειχανε παρει συνεντευξη οτι ητανε επιβλητικος και πανεξυπνος.Βεβαια πισω απο τις καμερες λεγανε οτι ηταν ολιγον καθικι και παρτακιας αλλα χωρις αυτα τα συστατικα δεν θα εκανε αυτα που εκανε.Επισης το πηρε γραμμη νωρις οτι δεν εχει νοημα να συνεχισει εκει αφου ειχε τα προσοντα και το γυρισε στο χολυγουντ με την πορεια που ολοι γνωριζουμε.Ειχε αυτο που λεμε αστρο και εξεπεμπε φοβερη αυτοπεποιθηση και σταριλικι.Καποιοι απλα το εχουνε αυτο ειναι ολο.Αστερι με ολη την ενοια της λεξεως γιαυτο και εμεινε στην ιστορια.

listen your body
14-06-10, 22:43
collemanδεν υπαρχει αλλος...:shock:

:clap::thumbup:

:bowdown::bowdown::bowdown:

TEFAAtzis
14-06-10, 22:49
Frank Zane η τελειοτερη συμμετρεια,χωρις υπερβολες σε ολα(για μενα)
Ειναι απλα το προτυπο μου!!!

G3orge
06-07-10, 01:09
Ψηφισα arlond γιατι πολυ απλα καταφερε να διαδωσει ενα αθλημα το οποιο πολλοι οπισθοδρωμικοι κατεκριναν αμετρητες φορες .Καταφερε με την πολυπλευρη επιτυχια του να κερδισει την ευνοια του κοσμου και να αποδεχτουν ποιο πολλοι ανθρωποι αυτο το σπορ...Και αυτο πιστευω πως ειναι καλυτερο απο καθε συμμετρικο σωμα και και μυικη μαζα...

manosvdm
06-07-10, 09:53
μπορει σημερα ο coleman να ειναι ρομποκοπ, αλλα αθλητικος ειναι ο Αρνι.

arisfwtis
07-07-10, 19:33
χωρις να τους ξερω ολους
και με τα λιγα που εχω διαβασει
coleman kai cutler

noz1989
07-07-10, 19:51
DORIAN YATES!!!

Δεν υπαρχει αλλος!!

Ακομα και σημερα, για μενα αυτος ο ανθρωπος ειναι εμπνευση!

ravi
09-07-10, 17:54
Arnold λογω προσωπικοτητας κ (λογω του στηθους του)χε χε απιστευτα μακρυ!

dkaloge
12-07-10, 11:36
Shadow με τρέλα!

Polyneikos
12-07-10, 12:49
Ετσι,ετσι,hardcore !!:thumbup:

Devil Randime
06-08-10, 18:17
Αρνολντ! Μακρά το πιο ωραίο σμυλευμένο σώμα! Τελειος. Τοσο απλα και επιτυχημένος σε οτιδήποτε έκανε στη ζωλη του. Απιστευτο στήθος , φοβερα χερια (απιστευτα δικέφαλα), απλα τελειο σωμα.

CROCOJET
06-08-10, 18:32
Αν και την πώρωση με το ΒΒ την είχα την εποχή της δύσης του Dorian, ψήφισα Άρνολντ, γιατί όταν λέω τη λέξη "Mr.Olympia" μόνο το σώμα του Αρνολντ μπορεί να μου έρθει στο μυαλό.

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος ποιανού από τους παραπάνω το σώμα θα ήθελα, θα έλεγα Frank Zane χωρίς δεύτερη σκέψη.

TEFAAtzis
06-08-10, 19:04
Αν και την πώρωση με το ΒΒ την είχα την εποχή της δύσης του Dorian, ψήφισα Άρνολντ, γιατί όταν λέω τη λέξη "Mr.Olympia" μόνο το σώμα του Αρνολντ μπορεί να μου έρθει στο μυαλό.

Πάντως, αν με ρωτούσε κάποιος ποιανού από τους παραπάνω το σώμα θα ήθελα, θα έλεγα Frank Zane χωρίς δεύτερη σκέψη.

+100000000000 δικος μου εισαι και εσυ:toast:

CROCOJET
06-08-10, 22:52
+100000000000 δικος μου εισαι και εσυ:toast:

Τι να λέμε τώρα. Το άτομο είχε ΣΩΜΑ όχι αστεία... :toast:

alextg
14-08-10, 10:26
In Jay we trust !

JustOneCrazy
19-08-10, 20:52
δεν ασχολουμε με μιστερ ολυμπια κ τετοιες διωργανωσεις προτιμο τσαμπιονσ λιγκ :P
αλλα η γνωμη μ ειναι ο σβατζενεγκερ γτ ηταν πολυ μπροστα για την εποχη που "θεριζε" και ειχε τ ποιο ωραιο στηθος π ειχε ποτε ανθρωπος κ τ στηθος ειναι τ αγαπημενο μ σημειο.....γνωμη μ παντα μπροει να κανω κ λαθος

Vinn
19-08-10, 21:01
Arnold . . . !!!!:bowdown::bowdown:

Eddie
20-08-10, 00:18
δεν ασχολουμε με μιστερ ολυμπια κ τετοιες διωργανωσεις προτιμο τσαμπιονσ λιγκ :P


:bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::bodybuildinggr::turtle:

seroyjem
21-08-10, 12:16
με κλειστα ματια coleman!!!καλος ο arnold αλλα για την εποχη του μονο.....τα πραγματα οσο περνανε τα χρονια πανε προς το καλυτερο εξωπραγματικο......:shock::shock::shock::shock:

tasos2
07-10-10, 01:12
Ronnie Coleman με κλειστα ματια. Ειναι θεος. Ο βασιλιας του bodybuilding. Για μενα ολοι οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι οταν υπαρχει ο ronnie!!!!!

TZERONIMO
07-10-10, 02:09
Άρνολντ,γιατί αν εμφανιζόταν τη σημερινή εποχή στο χώρο του μποντυμπιλντινγκ θα ήταν ο κορυφαίος με διαφορά!!

Ramrod
07-10-10, 02:48
παρακαλώ να προστεθεί και ο φετινός τίτλος του Cutler στις επιλογές!
:P

Niiick
07-10-10, 03:14
Και οσοι ειχαμε πει οτι θα βγει με διαφορα πρωτος να παρουμε δωρακια:P

Hercules
07-10-10, 04:18
Ronnie Coleman με κλειστα ματια. Ειναι θεος. Ο βασιλιας του bodybuilding. Για μενα ολοι οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι οταν υπαρχει ο ronnie!!!!!

τι ηλικια εχεις?λογικα πρεπει να εισαι γυρω στα 20,ισως και παρακατω..οι 25αριδες και ανω οπως και εγω ειμαστε ενθερμοι υποστηρικτες του αρνι,η νεα γενια ψηφιζει κολεμαν.καπως ετσι παει..

Hercules
07-10-10, 04:19
Άρνολντ,γιατί αν εμφανιζόταν τη σημερινή εποχή στο χώρο του μποντυμπιλντινγκ θα ήταν ο κορυφαίος με διαφορά!!

σωστος!!:clap:

noz1989
07-10-10, 10:30
Άρνολντ,γιατί αν εμφανιζόταν τη σημερινή εποχή στο χώρο του μποντυμπιλντινγκ θα ήταν ο κορυφαίος με διαφορά!!

Δεν νομιζω...

Εχουν αλλαξει οι εποχες...

Eddie
07-10-10, 11:25
Δεν νομιζω...

Εχουν αλλαξει οι εποχες...

145 γραμμωμενα θα εβγαινε με κοντρες στα μαγουλα!Τι λετε τωρα,θεωρειται ως ο πιο προικισμενος ever:bowdown:

noz1989
07-10-10, 12:55
145 γραμμωμενα θα εβγαινε με κοντρες στα μαγουλα!Τι λετε τωρα,θεωρειται ως ο πιο προικισμενος ever:bowdown:

Καλα οκ!! γουστα ειναι αυτα!!

Αν και εμενα μου ερεσει πολυ ο αρνολντ για την εποχη του!!

Αλλα με την σημερινη πληροφορηση, γνωση και προοδο που υπαρχει σημερα δεν νομιζω να ισχυει το οτι θα ηταν ο καλυτερος με διαφορα και οτι θα κατεβαινε 145 γραμμωμενα θα εβγαινε με κοντρες στα μαγουλα!!!


Νομιζω περασε η εποχη που τα μυστικα του BB ηταν προνομια λιγων!!

Αναφερομαι μεταξυ των επαγγλεματιων..

Jeik
07-10-10, 13:33
νοζ διαφωνώ μαζί σου φίλε..γιατί σκέψου ότι όντως τότε δεν είχε εξελιχθεί το bb και κατάφερε να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο΄΄σκέψου πόσο έξυπνος ήταν,τι γονίδια είχε και πόσο παθος είχε για αυτό..σκέψου στη σημερινή εποχή π έχουν εξελιχθεί όλα και έχουν βγει και νές φάρμακα τι θα έκανε αυτός ο άνθρωπος..συμφωνώ απλά με eddie θα έβγαζε παντό κόντρες και σε μεγάλο σωματικό βάρος.

Polyneikos
07-10-10, 15:24
Οταν συγχεουμε προσωπα διαφορετικων εποχων πιστευω αδικουμε και τον εναν και τον αλλο,αναλογα με τις προτιμησεις μας...Ειναι σαν το ερωτημα ποιος είναι καλύτερος,ο Πελε ή ο Μαραντονα..
Anyway,τον Arnold τον αγαπησαμε γιατι είχε ενα πολυ ωραίο καλούπι ,ιδιαιτερα από την μεση και πανω ήταν απαικτος,μεσω της δικιας τους πρωωθησης στους χωρους του κινηματογραφου δώθηκε ώθηση και στο αθλημα μας και γενικα ήταν ενα αυτοφωτο αστερι...
Είχε το πακετο να ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους σιδεραδες,αν κρίνω από τον Lou Ferringo ,δεν μπορουσε καλα καλα μα μιλησει και ο Αρνοld του ασκουσε και ψυχολογικη πίεση,όπως και στους αλλους αντιπαλους του....
Σε ενα Mr Olympia τon Sergio Oliva τον κερδισε γιατι τον επεισε ότι τελειωσε ο αγωνας ,κατεβηκε από την σκηνη και εμεινε ο Arnold να ποζαρει και να κερδίζει τις εντυπωσεις,ενω ο ΟLiva φανηκε ότι τα παρατησε...
Παντως αν ηταν σε αυτη την εποχη δεν ξερουμε αν θα εμενε τόσο πολυ στην ιστορία,ολα υποθετικα είναι,μπορεί να εφτανε και τα 140 κιλα αλλα αυτο δεν λεει τίποτα από μονο του γιατι όπως προανεφερα ο Arnold ξεχωρισε και για τα υπόλοιπα..Επίσης ίσως και λέω ίσως από τις πολυ μαζες να καταστρεφόταν αυτο το καλούπι που εμεινε στην ιστορία ως μοναδικο,γιατι τα τωρινα σωματα τα χαλανε οι υπερβολες.
Εγω πιστεύω ότι ο Arnold ,Ηaney,Yates,Coleman εχουν αφήσει το πιο εντονο στίγμα και χαρακτηρίζουν καποιες αλλαγες εποχης και τασης στο αθλημα.ο Cutler επίσης αξιοσεβαστος αλλα δεν εχει αλλαξει κατι στο αθλημα ,απλα συνεχίζει αυτο που εκανε ο Coleman,τρελλες γραμμωμενες μάζες.

manos_
07-10-10, 16:56
Ο αρνολντ αυτη την εποχη παιζει και να μην κατεβαινε σε αγωνες,ηταν πολυ εξυπνος για να καταστρεψει τον οργανισμο του ειχε αλλα πλανα το bodybuilding το χρησιμοποιησε δεν τον χρησιμοποιησε οπως συμβαινει τωρα.

giannis64
07-10-10, 18:52
Μάνο εδώ δεν συμφωνώ μαζί σου!
η ιστορία αποτι έδειξε του βγήκε τυχαία αυτή η διαδρομή.
δηλαδή μετά το ββ του άνοιξε ο δρόμος της tv και μετά η πολιτική!

απλά του έκατσε!

Εκτός και αν δεν καταλαβα τι εννοείς!

Polyneikos
07-10-10, 19:41
Νομίζω επιασα πως το θετει ο Μανος και συμφωνω.
Πιστευω πως το bbing ήταν ενα μονοπατι για να κανει αλλα πράγματα καθως ήταν φιλόδοξος ο Arnold,ηταν αρκετα εξυπνος για να καταλαβει πως δεν μπορουσε να το κανει αυτο για 30 χρονια και όταν του δόθηκε μια ευκαιρια μεταπήδησε σε αλλο χωρο...Τίποτα στην καριερα του δεν το εκανε τυχαια,χωρις να είμαι στο μυαλο του,αλλα με προοπτικη και πρόβλεψη.
Ακόμα και η επιστρογή του το 1980 στο Mr Olympia χαρακτηριστικε πως δεν ήταν αλλο παρα μια διαφημιστικη καμπανια για μια ταινια που ετοιμαζε...
Ηταν από τους πιο αχαρους ηθοποιους,κακα τα ψέμματα,μονο για δυναμικους ρόλους ήταν, αλλα εφτασε να παίξει ακομα και σε κωμωδίες!

Eddie
07-10-10, 19:41
Μάνο εδώ δεν συμφωνώ μαζί σου!
η ιστορία αποτι έδειξε του βγήκε τυχαία αυτή η διαδρομή.
δηλαδή μετά το ββ του άνοιξε ο δρόμος της tv και μετά η πολιτική!

απλά του έκατσε!

Εκτός και αν δεν καταλαβα τι εννοείς!

Kαι γω αυτο πιστευω!:thumbup:

Ramrod
08-10-10, 15:20
Παιδιά κακά τα ψέματα ο Αρνολντ προώθησε πολύ το BB. Γενικά ήταν αμοιβαίο όφελος...όπως το χρησιμοποίησε ο ίδιος για να προωθήσει τον εαυτό του έτσι και το άθλημα έγινε ευρέως γνωστό απο τη "φιγούρα" του.
Και αργότερα που ήταν γνωστός προώθησε το άθλημα, δεν έριξε μαυρη πέτρα πίσω του. Ακόμα και τώρα που είναι πολιτικός δίνει συνέχεια το παρόν στο Αρνολντ κλασικ το οποίο δεν υπάρχει τυχαία.

Πιστευω πως μετα τον Weider είναι το πιο σημαντικό πρόσωπο για το άθλημα!

Γι αυτό και θεωρώ πως είναι ο πιο σημαντικός Ολυμπια που έχει υπάρξει!

manos_
08-10-10, 17:39
Νομίζω επιασα πως το θετει ο Μανος και συμφωνω.
Πιστευω πως το bbing ήταν ενα μονοπατι για να κανει αλλα πράγματα καθως ήταν φιλόδοξος ο Arnold,ηταν αρκετα εξυπνος για να καταλαβει πως δεν μπορουσε να το κανει αυτο για 30 χρονια και όταν του δόθηκε μια ευκαιρια μεταπήδησε σε αλλο χωρο...Τίποτα στην καριερα του δεν το εκανε τυχαια,χωρις να είμαι στο μυαλο του,αλλα με προοπτικη και πρόβλεψη.
Ακόμα και η επιστρογή του το 1980 στο Mr Olympia χαρακτηριστικε πως δεν ήταν αλλο παρα μια διαφημιστικη καμπανια για μια ταινια που ετοιμαζε...
Ηταν από τους πιο αχαρους ηθοποιους,κακα τα ψέμματα,μονο για δυναμικους ρόλους ήταν, αλλα εφτασε να παίξει ακομα και σε κωμωδίες!

Αυτο ακριβως.Ο αρνολντ σου εδινε αυτο που ηθελες να δεις.Οταν ημουν αγγλια τοτε που ειχε βγαλει μια ταινια και του χε παρει συνεντευξη ενας απο ενα περιοδικο πολυ μεγαλο στην αγγλια τελοσπαντων και λεει αυτο που μου κανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ειναι τοσο εγκεφαλικος και ψαρωτικος οταν μιλας μαζι του προσωπο με προσωπο που καταλαβαινεις οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που σου δωσε σαν ηθοποιος και γενικα σαν εικονα.Ακομα και αυτο που εβαλε να κατεβασουν τις αφισες του απο το γκολντ τζιμ οταν εγινε κυβερνητης δειχνει οτι χρησιμοποιει δεν τον χρησιμοποιει τιποτα.Απλα ηταν αταλαντος αν και σε μια κωμωδια αυτη με τον ντε βιτο εγω προσωπικα τον απολαυσα πολυ καλος.Α ναι και το 80 εκανε ελαχιστη προετοιμασια γιατι γυριζε το κοναν και ειχε γινει ηδη διασημος οποτε τον τιτλο τον ειχε στο τσεπακι.

Hercules
08-10-10, 17:44
Αυτο ακριβως.Ο αρνολντ σου εδινε αυτο που ηθελες να δεις.Οταν ημουν αγγλια τοτε που ειχε βγαλει μια ταινια και του χε παρει συνεντευξη ενας απο ενα περιοδικο πολυ μεγαλο στην αγγλια τελοσπαντων και λεει αυτο που μου κανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι ειναι τοσο εγκεφαλικος και ψαρωτικος οταν μιλας μαζι του προσωπο με προσωπο που καταλαβαινεις οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που σου δωσε σαν ηθοποιος και γενικα σαν εικονα.Ακομα και αυτο που εβαλε να κατεβασουν τις αφισες του απο το γκολντ τζιμ οταν εγινε κυβερνητης δειχνει οτι χρησιμοποιει δεν τον χρησιμοποιει τιποτα.Απλα ηταν αταλαντος αν και σε μια κωμωδια αυτη με τον ντε βιτο εγω προσωπικα τον απολαυσα πολυ καλος.Α ναι και το 80 εκανε ελαχιστη προετοιμασια γιατι γυριζε το κοναν και ειχε γινει ηδη διασημος οποτε τον τιτλο τον ειχε στο τσεπακι.

δεν τον λες και αταλαντο,για αυτου του ειδους τις ταινιες που επαιζε(δρασης κτλ) ηταν οτι πρεπει.για αυτο το λογο αλλωστε εσπαγαν και ταμεια.η χειροτερη του ταινια κατα τη γνωμη μου ηταν αυτη που ηταν εγκυος..

manos_
08-10-10, 17:59
δεν τον λες και αταλαντο,για αυτου του ειδους τις ταινιες που επαιζε(δρασης κτλ) ηταν οτι πρεπει.για αυτο το λογο αλλωστε εσπαγαν και ταμεια.η χειροτερη του ταινια κατα τη γνωμη μου ηταν αυτη που ηταν εγκυος..

Καλα ναι δικιο εχεις οπως το θετεις αλλα καταλαβαινεις με ποια βαση το θετω.Αυτη δεν την ειδα καν το θεωρησα ντροπη ελεος.Ολικη επαναφορα και running man ειναι τα αγαπημενα μου περα απο τα τρελα χιτ terminator 1,2 και το end of days.

Hercules
08-10-10, 18:13
Καλα ναι δικιο εχεις οπως το θετεις αλλα καταλαβαινεις με ποια βαση το θετω.Αυτη δεν την ειδα καν το θεωρησα ντροπη ελεος.Ολικη επαναφορα και running man ειναι τα αγαπημενα μου περα απο τα τρελα χιτ terminator 1,2 και το end of days.

συμφωνω απολυτα..καταλαβα τι εννοεις..

Niiick
12-10-10, 21:28
Εκει που ειναι εγκυος ειναι ολα τα λεφτα παντα το βλεπω οταν το βαζει η τηλεοραση ειδικα οταν γενναει ΧΑΧΑ:turtle:

Galthazar
24-10-10, 02:17
Αρνολντ γιατι ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του καινοτομος σε πολλα πραγματα οπως στις προπονησεις!!Εκανε το ββ γνωστο και εδωσε ερεθισμα σε πολλους να ασχοληθουν απο τοτε..αν υπηρχε τωρα θα τους κατατροπωνε ολους!!:thumbup:

κουλης
24-10-10, 09:19
Γιατι δν στελνουμε και ελληνες αθλητες? η το Olympia ειναι κατι σαν το nba για το μπασκετ?

Polyneikos
24-10-10, 09:43
Γιατι δν στελνουμε και ελληνες αθλητες? η το Olympia ειναι κατι σαν το nba για το μπασκετ?


Ωραια η ερωτηση σου Κουλη και μου δίνει την αφορμη απαντωντας να λυσω καποιες απορίες σε νεοτερους fun του αθληματος...
Καταρχην για να λαβεις μερος στον κορυφαιο επαγγελματικο αγωνα του κοσμου,το Mr Olympia,εννοείται ότι θα πρεπει να κατεχεις την επαγγελματικη καρτα IFBB Pro.Μπορουν να συμμετεχουν όλοι ο ιεπαγγελματιες του κόσμου,χωρις περιορισμους χωρων...
Aυτη την στιγμη εχουμε 2 ενεργους επαγγελματίες,τον Μιχαλη Κεφαλιανο και τον Μανωλη Καραμανλακη,ακουγεται επίσης και η επιστροφη ενος παλαιοτερου επαγγελματία,του Μανωλη Τζινιδη....
Απο εκει και περα για να προκριθεις και να παιξεις σε αυτον τον αγωνα που εχει συνηθως 20-25 αθλητες,παιρνεις μερος σε αλλους επαγγελματικους αγωνες κια παιρνωντας τις πρωτες θεσεις(τριαδα συνηθως) κερδίζεις την πρόκριση,,,
Οπως καταλαβαίνεις αυτο είναι δύσκολο καθως σε αυτο το επίπεδο όλοι οι αθλητες είναι φοβεροι..
Ο μοναδικος Ελληνας που είχε παρει πρόκριση σε Μρ Ολυμπια ήταν ο Μιχαλης Κεφαλιανος,το 2009.Αν σε ενδιαφερει ρίξε μια ματια στο τοπικ του αγωνα.
Mr Olympia 2009 - 24-27.9.2009 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4273)

aaabasilis
25-10-10, 22:37
ειμαι αναμεσα σε σερτζιο και αρνολντ,αυτα τα καλουπια μου εκαναν την περισσοτερη εντυπωση.και του ζειν.η ψηφος μου ομως θα παει στον σερτζιο γιατι ο αρνολντ ειναι κωλοπαιδο,και αυτο που πολλα μελη το θεωρησαν επιτυχια,την καριερα του στην πολιτικη εγω το απεχθανομαι και το σιχαινομαι.συν οτι ειναι ο μονος που κερδισε τον αρνολντ χαχα!!ΣΕΡΤΖΙΟ ΟΛΙΒΑ Ο ΜΥΘΟΣ!!

εντιντ..τωρα ειδα οτι και ο σερτζιο ηταν μπατσος για 25 χρονια,οποτε και αυτος χαλιαμπαλιας,χεχε..παντως ειχε φοβερο σωμα!!!!
ξαναεντιντ..τωρα ειδα οτι δεν μπορω να ψηφισω...επειδη ειχα ψηφισει πιο παλια τον ζειν,το ειχα ξεχασει..επειδη ειναι το πιο γηινο και ειναι πιο κοντα σ αυτο που θα θελα να εχω.αλλα αυτο που με εντυπωσιαζει ειναι του σερχιο..

al1975
01-11-10, 15:54
Ψηφίζω Arnold διότι έκανε το άθλημα διάσημο και του έδωσε την αίγλη που του αρμόζει.:thumbup:

tolis35
15-12-10, 14:57
Dorian Yates, γιατι ειχε βεβαια φοβερο σωμα,αλλα μου αρεσει γιατι ειναι χαμηλων τονων,σοβαρος χωρις να εχει την διαφημηση και την προβολη που ειχαν αλλοι πρωταθλητες.

Gorillas
15-12-10, 15:58
Arnold γιατί αυτός έκανε πολλούς να αγαπήσουν το bodybuilding και βοήθησε το άθλημα όσο κανείς άλλος. Παραθέτω και ένα video

hvOUVil7W5s

Gaspari
15-12-10, 16:38
Arnold παιδια! ΞΕκινησε απο την Αυστρια σε νεανικη ηλικια και σημερα ειναι ακομα στην επικαιροτητα τοσο στη πορεια του σαν αθλητής, ηθοποιός και πολιτικός! Τελος ειναι και ενας πετυχημενος επιχειρηματιας!
Εχει αποδειξει πως ενας bodybuilder μπορει να εχει πολυπλευρη προσοπικοτητα και να πειθει! Η πορεια του αποτελει πρότυπο για καθε ανθρωπο που εχει φιλοδοξίες!

+10000 :clap: :clap: :clap:

Wolve
28-12-10, 20:14
Arnold, τρομερος αθλητης, χωρις αυτον πολλοι δεν θα ειχαν αγαπησει το bodybuilding. :toast:

MichalisPorke
28-12-10, 20:37
Dorian φυσικα!Απλα Τ-Ε-Λ-Ι-Ο-Σ..Σε ολα και θεμα προπονησης και θεμα χαρακτηρα και σε ολα..:weights::weights:

Teo18
31-01-11, 00:49
Ronnie Coleman, το πρότυπο κάθε Έλληνα αστυνομικού..:rolf::rolf:
Πέρα από την πλάκα δεν ήξερα ποιον να πρωτόψηφισώ?
Coleman?Arnold?Cutler ?Dorian?
Και οι τέσσερις τους ήταν,είναι και θα είναι κορυφή!

PMalamas
06-02-11, 14:56
Arnold is the winner!

Pavlos17
06-02-11, 14:59
Arnold is the winner!

+1 ,οι υπολοιποι να πανε να κοψουν το στομαχι τους :P

hiko
02-03-11, 19:50
Dexter! Ο τιπος ειναι σαν γλιπτο..
Ολοι εχουν τελεια σωματα αλλοι σε ογκο αλλοι σε γραμωση κλπ. αλλα ο Dexter ειναι λες και τον εχουν φτιαξει με χαρακα.. ολα στη θεση τους.

johny_8
09-01-12, 22:04
dorian yates. μα αρέσει η φιλοσοφία του και το στυλ προπόνησης του

mitsoulas
16-01-12, 16:57
Δεν ριχνω την ψηφο μου σε κανεναν γιατι παρα πολυ απλα τον μονο που ξερω ειναι ο Arnold Schwarzenegger απο τον κινηματογραφο και αυτον που μου ερχεται στο μυαλο και μου θυμιζει εταιρεια ειδων διατροφης αν δεν κανω λαθος ειναι αυτος Dorian Yates και αλυσιδα γυμναστηριων επισης , τον οποιο ουτε τον εχω ματαξαναδει ποτε μου. Συγγνωμη αλλα στην Ελλαδα δεν μιλανε καθολου για αυτους πρεπει να αγορασεις περιοδικα μονο για bodybuilding :shock:

chourdakis
09-02-12, 04:51
αυτος ο συνδιασμος πλαγιων κιλιακων-τραπεζοειδης-κατω στηθος tou dexter ειναι απιστευτος ..μακαρι να χα τετοιο καλουπι

No Fear
09-02-12, 11:09
Arnold παιδια! ΞΕκινησε απο την Αυστρια σε νεανικη ηλικια και σημερα ειναι ακομα στην επικαιροτητα τοσο στη πορεια του σαν αθλητής, ηθοποιός και πολιτικός! Τελος ειναι και ενας πετυχημενος επιχειρηματιας!
Εχει αποδειξει πως ενας bodybuilder μπορει να εχει πολυπλευρη προσοπικοτητα και να πειθει! Η πορεια του αποτελει πρότυπο για καθε ανθρωπο που εχει φιλοδοξίες!
Και εγω αυτα ακριβως πιστευω,οποτε η ψηφος μου παει εκει!

morgoth
09-02-12, 11:14
2 bodybuilders μου ρχονται στο μυαλο οταν ακουω τη λεξη ββ. αρνι και yates. Τον αρνι επειδή τον χαζευα απο μικρος ( conan κτλ) και ηταν εμπνευση να ασχοληθούμε με βαρη, τον yates επειδή τον εβλεπα σε κανα περιοδικο του χωρου τη δεκαετια του 90 (οταν πρωτοξεκινησα βαρη). Ο τυπος απλά τεραστιος....

Νομιζω παντως πως BB και Αρνι ειναι ταυτοσημες εννοιες.

ελμερ
09-02-12, 11:16
Ειναι γνωστη η αποψη μου...για μενα Frank Zane χωρις δισταγμο.....ο Δαυιδ που κερδισε τους Γολιαθ....και γυμναζεται ακομα.....(μακαρι να ειχα το σωμα του) :welcome:

Ultra_b
17-05-12, 16:46
Εγω ψήφισα Αρνολντ... αλλα αν υπήρχε στην λίστα θα ψήφιζα σίγουρα MIKE MENTZER!!!!!!!!!

Είδα κατι σχόλειο οτι ο yates ήταν συμμετρικός.. δεν νομίζω αν και ειναι απο τους αγαπημένους μου πιστευω οτι η πλάτη ξέφευγε απο το υπόληπο σωμα...

Επισεις ο κολεμαν μπορει να ηταν mass freak αλλα ο ανθρωπος ηταν συμμετρικος μην λεμε οτι θέλουμε.

Αν με ρωτουσαν ομως ποιανου το σώμα θα ηθελα να εχω θα ελεγα Frank Zane!

Dr.Dre
17-05-12, 17:31
καποιος μοντ να προσθεσει και τον Phil Heath:clap:

vaggan
17-05-12, 20:21
αρνι. αμα γουσταρε θα κερδιζε αλλα 7 ολυμπια.ποιος θα τον σταματουσε ο κολουμπο?η ο ζαιην? αλλα σταματησε στα 28 για να κανει κατι αλλο με οτι κι αν ασχολειται ειναι πετυχημενος και εχει λαμπρο μυαλο. φυσικα εκανε και γνωστο το μποντυμπιλντινγκ στα περατα της γης.:clap::clap::clap::clap:

Madd_Chadd
19-05-12, 15:13
Arnold is numero uno!!!;)
Mετα zane και μετα Haney.

Eddie
19-05-12, 18:52
45688

vaggan
19-05-12, 19:18
ο κατλερ ειναι ο μονος μρ ολυμπια που εχασε και επανεκτησε τιτλο. ενδιαφερουσα πληροφορια σας εδωσα:green:

GURU S.
17-12-12, 12:16
Δυσκολη απαντηση.Σχεδον ολοι στην εποχη τους ηταν οι καλυτεροι.Αν ομως ανεβαιναν ολοι στην σκηνη στην καλυτερη τους φορμα αυτος που πιστευω οτι θα νικουσε θα ηταν ο Κολεμαν με δευτερο τον Κατλερ και τριτο τον Υates ,4 τον Ντεξτερ, 5 τον Χανεϊ και 6 τον Αρνολντ και καπου στην πρωτη τριαδα ο Φιλ Χιθ.Γιατι στον αγωνα δεν κρινουμε το καλυτερο παιδι,η το σωμα που μας πηγαινει,η αυτον που ειναι πιο γνωστος απο ταινιες κλπ αλλα αυτον που κουβαλαει τους πιο πολλους μυες αρμονικα κατανεμιμενους,με την καλυτερη γραμμωση ,την καλυτερη συμετρια,το καλυτερο ποζαρισμα κλπ.Σε αυτα γενικα υπερτερουσε ο Κολεμαν.
Αντικειμενικα λοιπον ψηφιζω Κολεμαν αλλα και υποκειμενικα γιατι ειχε και απιστευτη δυναμη.

vaggan
17-12-12, 12:29
εγω παλι πιστευω οτι α αρνολντ εκμεταλευομενος την σημερινη τεχνογνωσια θα τους ειχε ολους με δευτερο τον κολμαν τριτο τον yates και τεταρτο τον haney..αφηνω ενα τεραστιο ερωτηματικο για τον ολιβα ο οποιος στην ακμη του τα εκανε ολα λαθος και ομως ηταν ο ογκωδεστερος και καλυτερα σχηματισμενος bodybuilder της εποχης οχι ομως και μυικα καθορισμενος

warrior s
17-12-12, 13:37
Πολλοί καλοί όλοι αλλά ο Yates είναι το κάτι άλλο :clap: :clap:. Τεράστιος πρωταθλητής, σώμα από γρανίτη :clap: Βέβαια είναι και λίγο άδικο γιατί συγκρίνονται αθλητές από διαφορετικές εποχές. Κάποιοι παλιοί π.χ δεν είχανε πρόσβαση σε αναβολικά στεροειδή κ.τ.λ. Κάποιοι νεώτεροι έκαναν κατάχρηση κ.τ.λ

TheEnonymous
17-12-12, 15:41
Πολλοί καλοί όλοι αλλά ο Yates είναι το κάτι άλλο :clap: :clap:. Τεράστιος πρωταθλητής, σώμα από γρανίτη :clap: Βέβαια είναι και λίγο άδικο γιατί συγκρίνονται αθλητές από διαφορετικές εποχές. Κάποιοι παλιοί π.χ δεν είχανε πρόσβαση σε αναβολικά στεροειδή κ.τ.λ. Κάποιοι νεώτεροι έκαναν κατάχρηση κ.τ.λ
:clap:

makis123
27-12-12, 20:14
bodybuilding στα ελληνικα σωματοδομηση που θα πει ενα υγειες σωμα τορα π.χ o coleman τη υγεια να χει 125 κιλά 1 χιλιόμετρο αν τρεξει θα πεθάνει εγω πιστευω οτι οι καλιτεροι ΒΒΕS ειναι αυτοι ποy ειναι έως 15 κιλα πάνω απ' το ύψως τους και να ακγίζουν τη συμετρία π.χ απο Έλληνες ο Μπουρνάζος και απο ξενους ο Larry Scot.

TheWorst
27-12-12, 20:19
Εχω ψηφησει Αρνολντ βλεπω (ειναι παλιο το τοπικ :P) Αλλα πιο πολυ απο ολους με ΠΟΡΩΝΕΙ ο shawn ray :green:

goldenera
27-12-12, 21:59
Γιατι στον αγωνα δεν κρινουμε το καλυτερο παιδι,η το σωμα που μας πηγαινει,η αυτον που ειναι πιο γνωστος απο ταινιες κλπ αλλα αυτον που κουβαλαει τους πιο πολλους μυες αρμονικα κατανεμιμενους,με την καλυτερη γραμμωση ,την καλυτερη συμετρια,το καλυτερο ποζαρισμα κλπ.Σε αυτα γενικα υπερτερουσε ο Κολεμαν.


Διαφωνώ κάθετα για τον Κόλεμαν όσο αναφορά την καλύτερη συμμετρία, αρμονικά κατανεμημένους μυς, και ειδικά καλύτερο ποζάρισμα. Θεωρώ ότι οι μετά την Yates εποχή ναι μεν η μυικές μάζες πέρασαν σε άλλα επίπεδα-εξωπραγματικά, αλλά χάθηκε η ομορφιά και η χάρη των πρωταθλητών των πριν την εποχή του Haney. Έχω δει πολλές φωτό όλων των Μρ.Ο και έχω τις προσωπικές μου συμπάθειες. Ο αγαπημένος μου είναι ο Χάνεη, αλλά η φόρμα αθλητή που με άφησε με το στόμα ανοιχτό (και συνδιάζει όλα τα στοιχεία που θεωρώ ότι συνθέτουν ένα ολοκληρωμένο σώμα), ήταν αυτή του Σαμίρ Μπανούτ στο Μρ.Ο του 1983.


59361

GURU S.
28-12-12, 13:45
Διαφωνώ κάθετα για τον Κόλεμαν όσο αναφορά την καλύτερη συμμετρία, αρμονικά κατανεμημένους μυς, και ειδικά καλύτερο ποζάρισμα. Θεωρώ ότι οι μετά την Yates εποχή ναι μεν η μυικές μάζες πέρασαν σε άλλα επίπεδα-εξωπραγματικά, αλλά χάθηκε η ομορφιά και η χάρη των πρωταθλητών των πριν την εποχή του Haney. Έχω δει πολλές φωτό όλων των Μρ.Ο και έχω τις προσωπικές μου συμπάθειες. Ο αγαπημένος μου είναι ο Χάνεη, αλλά η φόρμα αθλητή που με άφησε με το στόμα ανοιχτό (και συνδιάζει όλα τα στοιχεία που θεωρώ ότι συνθέτουν ένα ολοκληρωμένο σώμα), ήταν αυτή του Σαμίρ Μπανούτ στο Μρ.Ο του 1983.


59361

Ο Χανευ υστερουσε σε χερια, ποδια σε σχεση με στηθος, πλατη και φυσικα σε μαζα σε συγκριση με Κολεμαν.Ο Σαμιρ παντου καλος αλλα λιγος.Και αυτα τα 5 -10 κιλα επιπλεον καθαρης μαζας που ειχε ο Κολεμαν ειναι "αξιοσεβαστα" γιατι απαιτουν πολυ παραπανω κοπο,χρημα,ρισκο,blood and guts ,ασχετα αν αρεσουν η οχι.

Dejan
28-12-12, 14:03
Arnold λόγω συμμετρίας. Πλέον τα καλούπια είναι λίγο πολύ εξωπραγματικά. Από την άλλη... ο... Phil... που είναι?

Polyneikos
28-12-12, 14:15
Από την άλλη... ο... Phil... που είναι?

Το δημοψήφισμα είναι του 2009 :green:
Θα είχε ουσία να ανοίξω επιλογή για τον Phil ;;:unsure:

Dejan
28-12-12, 16:23
Το δημοψήφισμα είναι του 2009 :green:
Θα είχε ουσία να ανοίξω επιλογή για τον Phil ;;:unsure:
Μήπως αρχίζει και δομεί καινούρια δεδομένα στο χώρο? Ίσως θα έπρεπε να μπει. Τον θεωρώ ιδιαίτερα gifted.


Υ.Γ. δεν παρατήρησα καν ότι είναι από το 2009....

Polyneikos
28-12-12, 17:39
Tον προσέθεσα,αν και θεωρω αδικο να μην εχει κανενα ψήφο,μιας και που οι περισσότεροι εχουν ψηφίσει..;)

reignman007
28-12-12, 18:20
Εχω ψηφησει Αρνολντ βλεπω (ειναι παλιο το τοπικ :P) Αλλα πιο πολυ απο ολους με ΠΟΡΩΝΕΙ ο shawn ray :green:

Εχει κερδισει Ολιμπια ο shawn?

vaggan
28-12-12, 19:35
Εχει κερδισει Ολιμπια ο shawn?οχι

TRIANTAFYLLOU
29-12-12, 00:26
κατ αρχήν με την πάροδο των χρόνων τα πρότυπα αισθητικής έχουν αλλάξει , πλέον αισθητικα όμορφο θεωρείτε όταν ενα σώμα έχει το σχήμα κλεψύδρας και είναι μπαλαρισμένο , ενω παλια δεν υπήρχαν αυτα τα πρότυπα , ο πλάτς πχ που είχε ποδάρες και όλοι έδειχναν μισοί δίπλα του στα πόδια ποτε δεν πήρε ψηλή κατάταξη ενω το δικαιούταν σε ορισμένες περιπτώσεις

ο άρνολντ ήταν εντυπωσιακός και λόγω ύψους και λόγω του ότι είχε το κρέας εκεί που έπρεπε , όπως και ο χανευ τι μικρά πόδια και πράσινα άλογα , ήταν ο μόνος ολύμπια που έπαιζε άνευ συναγωνισμού , δεν θυμάμε ποτε να τον απείλησε κανείς , όπως και ο ντοριαν αν και πιο ογκώδης παρ όλα αυτα δεν είχε τα τεράστια πόδια σαν φούσκες αλλα όμορφα και την μαζα όσο έπρεπε αλλα κυρίως σκληρός σαν κάβουρας

απλα το χειρότερο σκαρί να έχει κάποιος αν φορτωσει τεράστιους μυς καλός θα φαίνετε αφού εντυπωσιάζει η μάζα και η αισθητική είναι κάτι υποκειμενικό , άλλο λέμε ουάου τερας εντυπωσιακός και άλλο όμορφο αισθητικα

οι παλιοί χωρίς υπερβολές είχαν σώματα με χαρακτήρα δεν μοιάζαν ίδιοι όλοι μεταξύ τους σαν καρτούν , γιατι δεν γινόταν να αλλοιωθούν τα γεννετικά τους όπως με τα μεταγεννέστερα μεσα
απλα όπως στον αθλητισμό σπάζαν όλα τα ρεκόρ με το πέρασμα των χρόνων έτσι και στο ββ η εξέληξη έφερε αυτα τα αποτελέσματα και βλέπουμε τεράστιους ββερ να κερδίζουν αγωνες ο άρνολντ η ο μπανούτ , ο ζεην , ο χανευ , να μοιάζουν λίγοι αλλα οι καινούριοι οι περισσότεροι ειδικα αν είναι και κοντοι σαν βατράχια είναι με μάζα δυσανάλογη με το ύψος τους , ενω ο λαμπράντα πχ ήταν αναμφισβήτητα έργο τέχνης , γυμναζόταν έξυπνα ποζάριζε σωστα και έδειχνε το σώμα του σαν έργο τέχνης και με τα ρούχα απο κοντα που τον έχω δεί φαινόταν σαν αθλητής του στίβου
όπως και οι παλιοι ολύμπια ακόμα και οι τεράστιοι για τα τότε δεδομένα

και τοτε ήθελε περισσότερη μαγκια να φτιαχτείς , ενω τωρα με τα κυνίνα που πέρνουν , πεπτίδια και ενα σωρο τεχνολογικά επιτευγματα στην χημεία , σε σύντομο διάστημα γινονται τεράστιοι λες και τούς φουσκώνεις με κοφλέρ

goldenera
29-12-12, 01:45
Ο Χανευ υστερουσε σε χερια, ποδια σε σχεση με στηθος, πλατη και φυσικα σε μαζα σε συγκριση με Κολεμαν.Ο Σαμιρ παντου καλος αλλα λιγος.Και αυτα τα 5 -10 κιλα επιπλεον καθαρης μαζας που ειχε ο Κολεμαν ειναι "αξιοσεβαστα" γιατι απαιτουν πολυ παραπανω κοπο,χρημα,ρισκο,blood and guts ,ασχετα αν αρεσουν η οχι.

Kαι αυτό τί σημαίνει, ότι όποιος έχει τα παραπάνω κιλά είναι και καλύτερος? Μην συγκρίνουμαι σώματα διαφορετικών εποχών απλά με το αν έχουν παραπάνω μυική μάζα.

GURU S.
29-12-12, 13:45
Kαι αυτό τί σημαίνει, ότι όποιος έχει τα παραπάνω κιλά είναι και καλύτερος? Μην συγκρίνουμαι σώματα διαφορετικών εποχών απλά με το αν έχουν παραπάνω μυική μάζα.

Μα δεν ειπα αυτο,απλα η μυικη μαζα ειναι ενα απο τα σημεια που κρινονται οι b.b και αν εχουν και πολλα απο τα υπολοιπα τοτε κερδιζουν.Αν συγκρινουμε κομματι κομματι αυτους που ανεφερες τοτε βλεπουμε νομιζω τις διαφορες αυτων και του Κολεμαν.Ο Κολεμαν απο τον Χανευ υπερτερουσε σε χερια,ποδια,μαζα,γραμμωση,πυκνωτητα πλατης κλπ και σε τιποτα δεν υστερουσε εκτος απο αισθητικη ισως.Απο τον Μπανουτ ηταν τοσο μπροστα σε μυικοτητα που δεν μπορει να υπαρξει συγριση ,παντα με τους ορους που εχει το b.b.Αν λοιπον δεν επαιζε ρολο η μαζα τοτε ο Χανευ δεν επερεπε να κερδισει 8 ολυμπια αλλα να παρει και μερικα ο Λαμπραντα,ο Γκασπαρι,ο Σον Ρει,ο Μπενζαζιζα κλπ.Παντως και οι κριτες εδωσα 8 ολυμπια στον κολεμαν.Κατι θα ξερουν και αυτοι (και τις πιο πολλες νομιζω επαγγελματικες νικες).
Α και σε οτι αφορα το παραφουσκομενο,κατι που δεν μου αρεσει προσωπικα αλλα εδω μιλαμε για μποντυ μπυλντινγκ.,τοτε το σωμα του Χανευ ηταν παραφουσκομενο σε σχεση με του Ζειν και ου το καθεξεις.Αρα?
Υ.γ οι 5 μιστερ ολυμπια με τα πιο πολλα ολυμπια ειχαν πολυ μυικη μαζα.

TheWorst
29-12-12, 14:02
Εχει κερδισει Ολιμπια ο shawn?

οχι , αλλα επρεπε :(

TRIANTAFYLLOU
29-12-12, 17:45
ο χανευ δεν υπερτερούσε μόνο σε μάζα , μαζα είχε και ο κρίστιαν αλλα σε σχήμα και αν τον σύγκρινες πόζα πόζα με τούς λεγόμενους συμμετρικούς αθλητες λαμπράντα , ντε μευ και δεν λέω μπαναζίζα και γκασπάρι γιατι αυτοι απλα για το ύψος τους ήταν τούμπανα

ο κόλεμαν ωραίος εξωγήινος με διαφορα απο όλους αλλα για ποια συμμετρία να πούμε αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί σαν βάτραχος ήταν και αν θέλουμε να ψηρίσουμε το θεμα σαν ολύμπια που ήταν γάμπες χάλια είχε κοιλια αερόστατο ώμους σε σχέση με τα χέρια και στηθος ελειπείς , παρα μόνο σε κάποιες πόζες έδειχναν , αρκεί να δει κανείς παλιες φωτο με λίγα κιλα πρίν γίνει η μετα αφου έγινε επαγγελματίας θα καταλάβει αυτο που λέω για τούς ώμους και γάμπες , μόνο που τοτε είχε καλύτερη κοιλιά
αλλα μην τρελαθούμε τωρα και λέμε για καλαισθησία στο σώμα του κόλεμαν , απλα εντυπωσιακός όγκος που σου θολώνει το ματι και δεν βλέπεις κουσούρια .
ειδικα το πιο σιχαμερο για αρκετούς είναι να βλέπεις πίσω διπλούς δικεφάλους και να νομίζεις ότι στέκετε ανάποδα τα πόδια ίδιο άνοιγμα με την πλάτη , ενω βλέπεις πίσω διπλοί δικέφαλοι τον χάνευ πιο στενα τα πόδια αλλα και ο τρόπος που τα πόζαρε και άνοιγε όμορφα πάνω ο κορμός , όπως και ο γειτς , ο άρνολντ παλιότερα και γενικά πολλοι αισθητικα όμορφοι ββερ και όχι σαν σαμπρέλες φουσκωμένες

γι αυτο λέμε η κρίση στο ββ είναι υποκειμενική και μπορεί ο καθένας να λέει και να στηρίζει με επιχειρήματα την άποψή του , εμάς μας άρεσε το στησιμο του χάνευ η του ντόριαν με μυώδη πόδια αλλα όμορφα και το κρέας εκεί που έπρεπε ώστε να μη δείχνουν σαν φουσκωμένα μπαλόνια αλλα πόδια σε συνδιασμό με στενούς γοφούς και να ανοίγει όμορφα απο χαμηλα η πλάτη

GURU S.
29-12-12, 20:42
Αnyway,εξακολουθω να πιστευω οτι οποιος κι αν ηταν διπλα του στις βασικες ποζες στις οποιες κρινονται οι αγωνες θα τον νικουσε.Ασφαλως και ειχε ατελειες οπως ολοι αλλα και φοβερα δυνατα σημεια.Κι αν παρουμε το μονο που θα μπορουσε να ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο απο οτιδηποτε λεμε, δηλαδη τις νικες στο ολυμπια και τις συνολικες νικες σε αγωνες τοτε ο Κολεμαν ειναι μπροστα απ ολους.
Θα βαλω ενα υποκεινενικο ακομη κριτηριο του οτι ηταν ο πιο δυνατος ολυμπια και πιο σκληρα προπονουμενος μποντυμπιλντερ ολων των εποχων(συμφωνα με γνωμες πολλων μποντυμπυλντερ και ειδικων στο περιοδικο φλεξ )συν του οτι νικησε τους πιο σημαντικους μποντυμπυλντερς σαν τους Flex, Levrone, Shawn Ray, Cormier, Nasser, και Jay Cutler επι σειρα ετων.

BaamBam
30-12-12, 14:47
Frank zane, μακρα για μενα οτι πιο ομορφο εχει περασει απο αυτο το διαγωνισμο απο αποψη συμμετριας και οχι υπερβολης, πραγματικα θυμιζει ανθρωπο...

COBRA_STYLE
30-12-12, 14:58
Αnyway,εξακολουθω να πιστευω οτι οποιος κι αν ηταν διπλα του στις βασικες ποζες στις οποιες κρινονται οι αγωνες θα τον νικουσε.Ασφαλως και ειχε ατελειες οπως ολοι αλλα και φοβερα δυνατα σημεια.Κι αν παρουμε το μονο που θα μπορουσε να ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο απο οτιδηποτε λεμε, δηλαδη τις νικες στο ολυμπια και τις συνολικες νικες σε αγωνες τοτε ο Κολεμαν ειναι μπροστα απ ολους.
Θα βαλω ενα υποκεινενικο ακομη κριτηριο του οτι ηταν ο πιο δυνατος ολυμπια και πιο σκληρα προπονουμενος μποντυμπιλντερ ολων των εποχων(συμφωνα με γνωμες πολλων μποντυμπυλντερ και ειδικων στο περιοδικο φλεξ )συν του οτι νικησε τους πιο σημαντικους μποντυμπυλντερς σαν τους Flex, Levrone, Shawn Ray, Cormier, Nasser, και Jay Cutler επι σειρα ετων.

και ο Jay ομως ειναι ο μονος που τον νικησε στη συνεχεια.Ηταν και πολυ πιο μικρος ο jay τοτε που τα επαιρνε ο Ronnie.Το 2009 θα τα εβρισκε πολυ σκουρα ο Ronnie απεναντι στον Jay.:thumbup:

GURU S.
30-12-12, 17:17
και ο Jay ομως ειναι ο μονος που τον νικησε στη συνεχεια.Ηταν και πολυ πιο μικρος ο jay τοτε που τα επαιρνε ο Ronnie.Το 2009 θα τα εβρισκε πολυ σκουρα ο Ronnie απεναντι στον Jay.:thumbup:

πολυ σωστα ο jay του 2009 ηταν το κατι αλλο.Αλλα για μενα το συνολο μετραει,8 χρονια στην κορυφη ειναι κατι σπουδαιο.οσο για τον jay του 2009 αλλα και γενικα ηταν ο αμεσως επομενος καλος ολυμπια μαζι με τον yates.

GURU S.
30-12-12, 17:34
...Kaι ναι ηταν μικρος ο Jay τοτε που εχανε απο τον Kολεμαν αλλα και ο Kολεμαν ηταν αρκετα μεγαλος τοτε που εχασε απο τον Jay

amateur666
30-12-12, 18:32
και ο Jay ομως ειναι ο μονος που τον νικησε στη συνεχεια.Ηταν και πολυ πιο μικρος ο jay τοτε που τα επαιρνε ο Ronnie.Το 2009 θα τα εβρισκε πολυ σκουρα ο Ronnie απεναντι στον Jay.:thumbup:

μπα με την καμια ο κατλερ δεν ηταν ποτε καλυτερος απο τον κολεμαν...(μονο την τελευταια χρονια)...

COBRA_STYLE
30-12-12, 18:41
ε αμα το λες..

Polyneikos
30-12-12, 19:02
Δεν θυμαμαι ποια χρονια, αλλα ειχε αμφισβητηθεί πολύ έντονα η νίκη του Coleman επί του Cutler

amateur666
30-12-12, 19:20
ε αμα το λες..

υγιες

Nosblos
30-12-12, 19:29
οχι

πολυ....καλυτερος στην φορμα του απο πολλους στην λιστα..;)

vaggan
30-12-12, 20:42
πολυ....καλυτερος στην φορμα του απο πολλους στην λιστα..;)δεν αμφιβαλλω εμενα ειναι μεσα στους πεντε αγαπημενους μου αλλα δυστυχως δεν το πηρε το 1994 για εμενα το αξιζε καθαρα

beefmeup
30-12-12, 20:48
Δεν θυμαμαι ποια χρονια, αλλα ειχε αμφισβητηθεί πολύ έντονα η νίκη του Coleman επί του Cutler

το 2001 ηταν κωστα..τον ειχε κερδισει για 6 ποντους αν δεν απατωμαι..

ΤΥΠΟΣ65
30-12-12, 22:23
Ψηφίζω τον PHIL HEATH γιατί χάρη στο δικό του σωματότυπο το διεθνές bodybuilding αρχίζει να ξαναεκτιμά τα πιό καλλίγραμα και όχι τόσο extreme σώματα με τον τρομερό όγκο αλλά και τις πρησμένες κοιλιές του παρελθόντος.

GURU S.
30-12-12, 23:36
Oι νικες που αμφισβητιθηκαν συμφωνα με το Φλεξ(ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ) ειναι: Ν05 ΚΑΤΛΕΡ- ΜΑΡΤΙΝΕΖ ΤΟ 2007,Νο4 ΧΑΝΕΥ-ΛΑΜΠΡΑΝΤΑ ΤΟ 1990,ΝΟ3 ΚΟΛΕΜΑΝ -ΚΑΤΛΕΡ ΤΟ 2001,Ν02 ΚΟΥΛΟΥΜΠΟ ΤΟ 1981(ΤΟ ΦΛΕΞ λεει οτι επρεπε να ηταν 50ς) ΚΑΙ ΝΟ1 ΑΡΝΟΛΝΤ ΤΟ 1980(τον κατατασει πολυ χαμηλοτερα),

Dreiko
30-12-12, 23:47
εγω θα προσθετα του Wheeler το 99...


https://www.youtube.com/watch?v=LSQR7ENflq8

GURU S.
30-12-12, 23:51
εγω θα προσθετα του Wheeler το 99...


https://www.youtube.com/watch?v=LSQR7ENflq8

το ειχε πει και ο ιδιος ο κολεμαν οτι επρεπε να νικησει ο φλεξ.

goldenera
02-01-13, 00:02
Αnyway,εξακολουθω να πιστευω οτι οποιος κι αν ηταν διπλα του στις βασικες ποζες στις οποιες κρινονται οι αγωνες θα τον νικουσε.Ασφαλως και ειχε ατελειες οπως ολοι αλλα και φοβερα δυνατα σημεια.Κι αν παρουμε το μονο που θα μπορουσε να ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο απο οτιδηποτε λεμε, δηλαδη τις νικες στο ολυμπια και τις συνολικες νικες σε αγωνες τοτε ο Κολεμαν ειναι μπροστα απ ολους.
Θα βαλω ενα υποκεινενικο ακομη κριτηριο του οτι ηταν ο πιο δυνατος ολυμπια και πιο σκληρα προπονουμενος μποντυμπιλντερ ολων των εποχων(συμφωνα με γνωμες πολλων μποντυμπυλντερ και ειδικων στο περιοδικο φλεξ )συν του οτι νικησε τους πιο σημαντικους μποντυμπυλντερς σαν τους Flex, Levrone, Shawn Ray, Cormier, Nasser, και Jay Cutler επι σειρα ετων.

Φίλε μου και εγώ είμαι φαν του Κόλεμαν και έχω αγοράσει DVD του και με έχει εμπνεύσει. Αλλά όπως και να το κάνεις ΒΒuilding δεν είναι μόνο μάζα. Μιλάμε και για συμμετρία και για αρμονία και για καλαισθησία και παρουσίαση (ποζάρισμα), άσχετα αν σήμερα έχουν αλλάξει τα δεδομένα και τα σώματα έχουν μετατραπεί σε εξωπραγματικά και (για εμένα) αντιαισθητικά πολλές φορές ειδικά με τη χρήση απαράδεκτων ουσιών όπως του synthol.
Όσο για τον πιο σκληρά ασκούμενο επέτρεψε μου να σου αναφέρω ονόματα όπως Tom Platz, Casey Viator, Dorian Yates των οπoίων οι προπονήσεις έχουν γράψει ιστορία;)
Προσωπικά o Ρόνι στο Άρνολντ Κλάσικ του 2001 ήταν για μένα και για πολλούς η καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του σε συνδυασμό μάζας συμετρίας και ελέγχου κοιλιάς.

Χριστοφορος123
02-01-13, 00:42
Φίλε μου και εγώ είμαι φαν του Κόλεμαν και έχω αγοράσει DVD του και με έχει εμπνεύσει. Αλλά όπως και να το κάνεις ΒΒuilding δεν είναι μόνο μάζα. Μιλάμε και για συμμετρία και για αρμονία και για καλαισθησία και παρουσίαση (ποζάρισμα), άσχετα αν σήμερα έχουν αλλάξει τα δεδομένα και τα σώματα έχουν μετατραπεί σε εξωπραγματικά και (για εμένα) αντιαισθητικά πολλές φορές ειδικά με τη χρήση απαράδεκτων ουσιών όπως του synthol.
Όσο για τον πιο σκληρά ασκούμενο επέτρεψε μου να σου αναφέρω ονόματα όπως Tom Platz, Casey Viator, Dorian Yates των οπoίων οι προπονήσεις έχουν γράψει ιστορία;)
Προσωπικά o Ρόνι στο Άρνολντ Κλάσικ του 2001 ήταν για μένα και για πολλούς η καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του σε συνδυασμό μάζας συμετρίας και ελέγχου κοιλιάς.

Γιαννη ο Casey Viator τι το ιδιαιτερο ειχε στις προπονησεις του;;
Μηπως εννοεις οτι εκανε προπονηση με παρα πολλες επαναληψεις;

Spiros1994
02-01-13, 01:01
Dorian και απο μενα :thumbup:

TheWorst
02-01-13, 01:41
εγω θα προσθετα του Wheeler το 99...


https://www.youtube.com/watch?v=LSQR7ENflq8

κι εχω συζητησει σε αλλο φορουμ αυτο , λενε οτι δικαια ο Κολμαν το επαιρνε γιατι ο φλεξ ηταν τιγκα συνθολη και ειχε μαλακους ωμους στηθος και ο κολεμαν τον νικησε με αυτην τη σκληραδα καλυτερο στηθος και καλυτερα φορμαρισμενος.. Κατα ποσο ειναι ετσι δε ξερω αλλα αμα το κοιταξω πιο προσεκτικα αρχιζω και το σκεφτομαι , αν και οι περισσοτεροι λεν αυτο που λες εσυ.

TRIANTAFYLLOU
02-01-13, 01:42
ειναι γνωστο ότι στο ββ άνετα αλλάζουν οι καταταξεις χωρίς κανείς να πεί τίποτε και να γκρινιάξει , αλλα όσο καλος πχ και να ήταν σον ρευ τον γειτς ούτε στον ύπνο του δεν το κέρδιζε , άλλο μόνο να τον δεί κανείς θα πεί ναι είναι πιο καλαίσθητος απο τον γειτς , αλλα δίπλα δίπλα πως να το πείς αυτο

ο κολούμπο οι παλιοι ξέρουμε κερδισε λόγω φιλιας με τον άρνολντ , όπως και ο άρνολντ το 80 στην πιο αμφισβητούμενη νίκη του λόγω του ότι ήταν ο άρνολντ και έχει και κάποια λογικη , ταινίες όνομα είχε τα αβανταζ του .

αλλα αυτοι στα περιοδικα είναι σαν τις αθλητικές εφημερίδες στην ελλάδα να χαμε να λέγαμε , δηλαδη ο λαμπράντα όσο καλός και να ήταν υπήρχε περίπτωση να κερδίσει τον χάνευ ? πλάκα κάνουμε ? άσχετα αν στο ββ ενας που θα βγεί 3ος η 4ος κατλ μπορεί λόγω ομορφιάς σωματος να κερδίσει περισσότερα χρηματα εκτός αγώνων απο διαφημήσεις και να είναι πιο αποδεκτός στο κοινό , αλλα με την ψυχρη λογική των αγώνων απο που κι ως που

επίσης εγω βλέπω πράγματα και καθε εμπειρος που έχει ασχοληθει χρόνια που δεν μπορει να τα δεί κάποιος με λιγότερη εμπειρία και δεν μπορω να εξηγήσω γραπτα θελει έκθεση ολόκληρη , αλλα μερικοι να το πω απλα ήταν σαν ψεύτικοι απλα ενα σκασμένο πρήξιμο που είτε ποζάραν είτε ήταν χαλαροί το ίδιο και το αυτο και άλλοι παρα την μαζα τους όπως και ο κόλεμαν που αν περπατούσε λίγο χαλαρός φαινόταν σαν βάτραχος , όταν σφιγκόταν χόρευαν οι ίνες πάνω του δεν ήταν απλα σκασμένος απο το πρήξιμο αλλα σωστα φορτωμένη η κάθε ίνα , αυτα φαίνονται και μην ξεχνάμε εκτός απο τα συμφέροντα και το στησιμο που υπάρχει οι κριτες είναι ψυχροι εκτελεστες σ αυτούς τους αγώνες με μεγάλη εμπειρία άσχετα αν εκτίθονται όταν διαστρευλόνονται τα αποτελέσματα

εμενα με είχε μιλήσει καποτε ενας κριτής μαζι με τον τσοπουρίδη που έκρινε αγώνες απο την εποχη που συμμετείχε ο άρνολντ με τεράστια εμπειρία

γι αυτο καλα τα λέμε έπρεπε ο ένας έπρεπε ο άλλος αλλα σε όχι όλες αλλα σε μερικές περιπτώσεις αν το καλοκοιτάξουμε θα δούμε πως είμαστε υπερβολικοί , αλλα όχι σε όλες όπως είπα ο κολούμπο με τον πλάτς άνετα έβγαινε ο πλάτς , γιατι ακόμα και καλύτερος να ήταν πανω ο φρανκο , φαινόταν μισός διπλα στον πλατς σαν αναπηρος , ενω ο πλάτς απο πάνω δεν τον έλεγες και υποδεέστερο και είχε και κατι κοιλιακούς σαν πατάτες νευροκοπίου
είπαμε είναι και πολιτική και πολλες φορες δεν ξερουν και οι κριτες τι ζηταν όχι οι αθλητες , άλλον τον βγάζουν για την συμμετρία του άλλον για την μαζα και γενικα κατι έχουν να πούν για καθε επιλογή

γι αυτο ενα πράγμα χρειάζετε να έχει όποιος ασχολείτε με το ββ αγωνιστικά , αναισθησία και τρέλα γιατι θα τελειώσει την καριέρα του και δεν θα ξερει τι ζηταν τελικα

TRIANTAFYLLOU
02-01-13, 01:50
κι εχω συζητησει σε αλλο φορουμ αυτο , λενε οτι δικαια ο Κολμαν το επαιρνε γιατι ο φλεξ ηταν τιγκα συνθολη και ειχε μαλακους ωμους στηθος και ο κολεμαν τον νικησε με αυτην τη σκληραδα καλυτερο στηθος και καλυτερα φορμαρισμενος.. Κατα ποσο ειναι ετσι δε ξερω αλλα αμα το κοιταξω πιο προσεκτικα αρχιζω και το σκεφτομαι , αν και οι περισσοτεροι λεν αυτο που λες εσυ.

αυτη η σύγκρηση και ο ντόρος περι ποιός απο τους 2 άξιζε περισσότερο για σασπένς είναι και τίποτε παραπάνω , σιγα να μην προβληματίστηκαν κιόλας οι κριτες για το ποιόν θα βγάλουν , καλός ο φλέξ αναλογίες και σχετικα αλλα που να σταθεί δίπλα στον άλλο που ήταν σαν βύσωνας όσο και να μην είμαι φαν του κόλεμαν δεν μπορεί αυτο να μην το αναγνωρίσω , δείτε όσες φορες θέλετε το βίντεο στα καλύτερα σημεία του φλέξ τον κέρδιζε κατα κράτος ο κόλεμαν , μην πω γατακι ήταν δίπλα του , στο τι κέρδιζε σε πλάτη, πόδια , χέρια , λίγο καλύτερη κοιλιά είχε ο φλέξ αλλα όλα πολυ λιγότερα , έτσι όπως ήταν το λογικό θα ήταν να πεί κάποιος 1-2 χρόνια ακόμα και χτυπάει στα ίσια το ολύμπια με τον καλό κόλεμαν , αλλα ελάτε που δεν έγινε γιατι κλάταρε και ό άλλος ο άλιεν συνέχησε για πολλα χρόνια ακόμα , οπότε τι να λέμε τωρα και τι να συγκρήνουμε

mortu
02-01-13, 03:05
Τι να πει κανείς για τον Arnold τα λόγια είναι περιττά,πηγή έμπνευσης για πολλές γενιές και τα καλά του σημεία ήταν τόσο καλά που έκαναν τα ελαττώματα να μην τα δίνεις σημασία.Ίσως μου φαίνεται εμένα έτσι γιατί είμαι απ'αυτούς που μεγάλωσαν με κοναν,εξολοθρευτήδες,ρόκυ,ράμπο,bruce lee και δε συμμαζέυεται:green:
Sergio Oliva,Franco Columbu,Lee Haney,Phil respect...
Λυπάμαι που το λέω αλλά ο Jay Cutler είναι ο μόνος που μου βγάζει αντιπάθεια έστω και πολύ μικρή.:unsure:
Με ψυχρότητα θα πώ ότι ψήφισα Ronnie γιατί για μένα είναι ότι πιο κοντινό υπήρξε στον πλανήτη μας στον ολοκληρωμένο BBer.Τεράστιος με αρκετά καλή συμμετρία όπως και συνοχή/δέσιμο.Και το γεγονός οτί σήκωνε κιλά κι όχι αστεία παίζει ρόλο.Νομίζω ότι ο επόμενος έρχεται σε αρκετή απόσταση απ'αυτόν.
Ο απόλυτος σεβασμός όμως και άτυπη ψήφος μου πάει στον Dorian Yates διότι η αφοσίωση και προσήλωσή του μου δίδαξαν πολλά.Όχι πολλά λόγια,γυμναζόταν σε μια τρώγλη ενώ οι άλλοι αναπαύονταν στις...φωτογραφήσεις τους.Με σχέδιο,στρατηγική και πολύ...ξύλο στην προπόνηση.Και φυσικά η αεροπλανοφόρα πλάτη του,Παναγίτσα μου!(Την οποία παρεπιπτόντως μόνο ο Ronnie απείλησε,για μένα πάντα,αλλά τον ξεπέρασε σε πολλά άλλα σημεία,όπως και ο Joel Stabs:unsure:)
Έχω τάξει στον εαυτό μου να πάω να τον γνωρίσω κάποια μέρα...

GURU S.
02-01-13, 17:11
Φίλε μου και εγώ είμαι φαν του Κόλεμαν και έχω αγοράσει DVD του και με έχει εμπνεύσει. Αλλά όπως και να το κάνεις ΒΒuilding δεν είναι μόνο μάζα. Μιλάμε και για συμμετρία και για αρμονία και για καλαισθησία και παρουσίαση (ποζάρισμα), άσχετα αν σήμερα έχουν αλλάξει τα δεδομένα και τα σώματα έχουν μετατραπεί σε εξωπραγματικά και (για εμένα) αντιαισθητικά πολλές φορές ειδικά με τη χρήση απαράδεκτων ουσιών όπως του synthol.
Όσο για τον πιο σκληρά ασκούμενο επέτρεψε μου να σου αναφέρω ονόματα όπως Tom Platz, Casey Viator, Dorian Yates των οπoίων οι προπονήσεις έχουν γράψει ιστορία;)
Προσωπικά o Ρόνι στο Άρνολντ Κλάσικ του 2001 ήταν για μένα και για πολλούς η καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του σε συνδυασμό μάζας συμετρίας και ελέγχου κοιλιάς.

Μα με τα σημερινα δεδομενα κρινονται οι bodybuilders και οχι με τα χθεσινα.Αν κρινοταν με το παρελθον τοτε το 1967 ο" Μυθος" θα ηταν εξωπραγματικος.Το φλεξ συμφωνα με την γνωμη ειδικων και αθλητων ειχε γραψει οτι ο Κολεμαν ηταν ο πιο σκληρα αθλουμενος με δευτερο το Πλατζ και μετα αν θυμαμαι καλα τον Γκασπαρι, μετα τον Ντοριαν και ισως τον Γουορεν.Ο Kολεμαν κυριολεκτικα σακατευτhκε απο το τρομερο βαρος και ενταση της προπονησης του.Respect!

GURU S.
02-01-13, 17:31
YΓ.Ασφαλως και το b.b δεν ειναι μονο μαζα γιατι τοτε θα κερδιζαν o Ρουλ,ο Νασερ κλπ.Οσο για το "αντιαισθητικα" ειναι υποκειμενικο ασφαλως και εξαλου το σπορ αυτο γι πολλους ειναι αντιαισθητικο γενικα.Το πιο αισθητικα αποδεκτο σωμα για τον πολυ κοσμο ειναι π.χ του Μπραντ Πιτ, και αλλων αυτης της κατηγοριας.Αρα το αισθητικο ειναι σχετικο.

GURU S.
02-01-13, 17:50
Και κατι γενικο για να κλεισω με το θεμα:η παρελθοντολαγνεια ειναι κατι που με απωθει γενικα και στο συγκεκριμενο θεμα πιστευω οτι π.χ Αρνολντ μπορει να εχει μεινει στις μνημες ολων σαν αυτος που ανεβασε ψηλα το μποντυμπιλντιγκ για πολλους λογους αλλα σαν σωμα ξεπεραστηκε συντομα μαλιστα μετα το τελευταιο του Ολυμπια.

goldenera
05-01-13, 01:10
Όχι δεν κρίνονται μόνο με τα σημερινά δεδομένα οι ΒΒuilder, κρίνονται διαχρονικά με το τί έκαναν στην καριέρα τους τί απήχηση είχαν στον κόσμο πόσο ενέπνευσαν τον χώρο και τί στίγμα άφησαν. Και η απήχηση που είχε ο Sergio όταν πρωτοεμφανίστηκε μπορεί να ήταν ακόμα και μεγαλύτερη από αυτή του Ρόνι ο οποίος χρειάστηκε αρκετά χρόνια για να πάρει το 1ο του Μρ.Ο και αυτό έγινε όταν (εκτός τα καταπληκτικά του γεννετικά, και την σκληρή δουλειά του στο gym) χρησιμοποίησε τα κατάλληλα 'βοηθητικά' το 1998 όταν τον ανέλαβε ο 'γκουρού' της χημείας Chad Nichols. To FLEX είναι σοβαρό περιοδικό η γνώμη του είναι σεβαστή αλλά δεν παύει να είναι η υποκειμενική γνώμη κάποιον αρθογράφων. Σκληρή προπόνηση ο Ρόνι-δεν το συζητάμε- βαριά κιλά στις βασικές ασκήσεις, όχι φουλ επαναλήψεις, και οι υπόλοιπες ασκήσεις (απομονωτικές) σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς. Σε ξένα forum οι περισσότεροι έχουν να λένε για την ένταση του Platz και του Dorian, με περιγραφές αλλά και βίντεο που σε αφήνουν άγαλμα. Άλλο σηκώνω πολύ βαριά κιλά ( όπως και οι αρσιβαρίστες) και άλλο προπονούμαι με τέτοια ένταση που φτάνω ή και ξεπερνώ τα όρια του πόνου και νιώθω το κάψιμο και στην τελευταία ίνα του μυ.
Ως αντιαισθητικό ονόμασα το σώμα που έχει παραμορφωθεί από χρήση synthol ( που πλέον χρησιμοποιείται δυστυχώς κατα κόρον) ή το σώμα που η κοιλιά του θυμίζει 7 μηνών έγκυο γυναίκα. Τα ιδεώδη του καλαίσθητου σώματος (φαρδύς ώμοι στενή κλπ) έχουν οριστεί από παλιά και είναι κοινώς παραδεκτά και θα έπρεπε να αποτελούν τη βάση, αλλά δυστυχώς συμφέροντα (εταιριών συμπληρωμάτων, κλπ) έχουν μετατρέψει το 'όσο το δυνατόν ογκώδες' σε σημερινό ιδεώδες.
Η γνώση του παρελθόντος μας δείχνει το δρόμο για το αύριο. Χίλιες φορές τα 'ψιλο'πειραγμένα γήινα σώματα του παρελθόντος που βλέποντας τους με casual ρούχα μπορεί να μην καταλάβαινες καν ότι γυμνάζονται (πχ Frank Zane), και όταν τους έβλεπες χωρίς αυτά σου προκαλούσαν το θαυμασμό, παρά τα 'χοντρο'πειραγμένα βιοχημικά και ποιός ξέρει τί άλλο σημερινά σώματα τα οποία λες και είναι βγαλμένα από μία κόπια χωρίς κάποιο ξεχωριστό χαρακτηριστικό. Όχι παρελθοντολαγνεία αλλά αντικειμενική διαπίστωση.

just chris
05-01-13, 08:52
δεν εκπλησομαι καθολου που ο αρνολντ ειναι πρωτος με διαφορα αφου τετοιες σωματοδομες βγαινουν καθε 50 χρονια.ΤΕΛΟΣ!

TRIANTAFYLLOU
05-01-13, 22:47
ο άρνολντ πραγματικα σε κάποιες ανοιχτες κλασικες πόζες και τριων τετάρτων είναι άντε γεια και δεν πα να λένε δεν είχε χοντρα πόδια , έτσι πρέπει όμορφα γραμωμένα και όχι απλα κλεψύδρες σωματα , δηλαδη στην καλή του φόρμα στα ολύμπια ήταν μόνος ενα κενό και μετα ακολουθούσαν οι υπόλοιποι , δεν μπορούσες να φανταστείς κάποιον να τον κερδίζει και το ότι πήρε και ενα αμφισβητούμενο ολύμπια το 80 , χαλάλι του έτσι κι αλλιώς το δικαιούταν , εδω ακόμα και σήμερα μόνο για τους χορηγούς και κερδίζουν αγώνες

ήταν και ψηλός και εντυπωσίαζε ακόμα περισσότερο , με εντυπωσιακα στηθια και χερια πρότυπα που ακόμα και ο κόλεμαν δεν είχε την ομορφια απο το στηθος και τα χέρια του άρνολντ , απλα όταν μπλέχτηκε με ταινίες και χόλιγουντ , δεν έμενε χρόνος να δίψα κυρίως να κάνει την προπόνηση και την πεθαρχεία που είχε , απλα πράματα

tasos2
05-01-13, 22:59
Αφου λεμε για πληροτητα νομιζω οτι ο αρνολντ δεν ειναι καν στην πρωτη 5αδα. Εχει δυσαναλογα ποδια και ανω σωμα. Τα ποδια του υστερουσαν.

Εγω θα λεγα κολεμαν γιατι ειναι το ειδωλο μου (οχι ομως προς το τελος της καριερας του αλλα μεταξυ 2001-2003).

Αλλα αν ημουν αντικειμενικος θα ελεγα Dexter. Εχει απιστευτη συμμετρια και δεν εχει την πρησμενη κοιλια του κολεμαν. Και ουτε σε ογκο υστερει που λενε καποιοι απλα ειναι αρκετα κοντος γι αυτο φαινεται ετσι.


Τωρα αν μιλαμε για συγκεκριμενες ποζες (αυτη των δικεφαλων, μοστ μασκιουλαρ κτλ) ισως ο αρνολντ να ηταν ο εντυπωσιακοτερος ολων. Αλλα μιας και μιλαμε για πληροτητα δεν τον θεωρω πληρη

TRIANTAFYLLOU
05-01-13, 23:12
μα αυτο λεμε με τα σημερινα δεδομενα λέμε χανει στα πόδια , ενω αυτο ήταν και η ομορφια στο σώμα του , αυτα τα πόδια ταίριαζαν και αναδείκνυαν τον εντυπωσιακό κορμό του όμορφα με εσω πλατυ να φτανει καθαρός μεχρι ψηλα και μαζα όσο έπρεπε , όπως με αρέσουν σε όγκο τα πόδια του γειτς η του χανευ , που δεν ήταν σαν φουσκωμενα μπαλόνια μιας και μιλάμε για αισθητική .
απλα το ξαναλέω η αισθητικη είναι κατι υποκειμενικό , τι βλέπουν τωρα τι θα πούνε

ο ντεξτερ εγω που τον έχω δεί απο κοντα ήταν λίγος αλλα με την ποιότητα που είχε αυτο δεν φαινόταν αλλα εκείνο που τον κράτησε να μην φτασει ψηλα σε αριθμο κερδισμενων ολύμπια ήταν η πλάτη του χαμηλά , επιηκώς απαράδεκτη για ολύμπια και με τετοια έλειψη δύσκολα να πας ψηλα

vaggan
05-01-13, 23:53
μα αυτο λεμε με τα σημερινα δεδομενα λέμε χανει στα πόδια , ενω αυτο ήταν και η ομορφια στο σώμα του , αυτα τα πόδια ταίριαζαν και αναδείκνυαν τον εντυπωσιακό κορμό του όμορφα με εσω πλατυ να φτανει καθαρός μεχρι ψηλα και μαζα όσο έπρεπε , όπως με αρέσουν σε όγκο τα πόδια του γειτς η του χανευ , που δεν ήταν σαν φουσκωμενα μπαλόνια μιας και μιλάμε για αισθητική .
απλα το ξαναλέω η αισθητικη είναι κατι υποκειμενικό , τι βλέπουν τωρα τι θα πούνε

ο ντεξτερ εγω που τον έχω δεί απο κοντα ήταν λίγος αλλα με την ποιότητα που είχε αυτο δεν φαινόταν αλλα εκείνο που τον κράτησε να μην φτασει ψηλα σε αριθμο κερδισμενων ολύμπια ήταν η πλάτη του χαμηλά , επιηκώς απαράδεκτη για ολύμπια και με τετοια έλειψη δύσκολα να πας ψηλα ηλια μηπως εννοεις οτι η πλατη του ηταν ψηλα και δεν κατεβαιναν τα φτερα χαμηλα?

TRIANTAFYLLOU
06-01-13, 00:06
ηλια μηπως εννοεις οτι η πλατη του ηταν ψηλα και δεν κατεβαιναν τα φτερα χαμηλα?

ακριβως αυτο και αυτο χαλούσε όλη την εικόνα όταν βέβαια μιλάμε για επίπεδο κορυφαίο των κορυφαίων όπως το μρ ολύμπια

tasos2
06-01-13, 00:09
μα αυτο λεμε με τα σημερινα δεδομενα λέμε χανει στα πόδια , ενω αυτο ήταν και η ομορφια στο σώμα του , αυτα τα πόδια ταίριαζαν και αναδείκνυαν τον εντυπωσιακό κορμό του όμορφα με εσω πλατυ να φτανει καθαρός μεχρι ψηλα και μαζα όσο έπρεπε , όπως με αρέσουν σε όγκο τα πόδια του γειτς η του χανευ , που δεν ήταν σαν φουσκωμενα μπαλόνια μιας και μιλάμε για αισθητική .
απλα το ξαναλέω η αισθητικη είναι κατι υποκειμενικό , τι βλέπουν τωρα τι θα πούνε

ο ντεξτερ εγω που τον έχω δεί απο κοντα ήταν λίγος αλλα με την ποιότητα που είχε αυτο δεν φαινόταν αλλα εκείνο που τον κράτησε να μην φτασει ψηλα σε αριθμο κερδισμενων ολύμπια ήταν η πλάτη του χαμηλά , επιηκώς απαράδεκτη για ολύμπια και με τετοια έλειψη δύσκολα να πας ψηλα

Δε διαβασα τι ειχε ειπωθει απλα ειδα τα αποτελεσματα και απαντησα. :P

Το πιο σωστο ειναι αυτο. Απλα εμενα δε μου κολλαει να εχει σχετικα λεπτα ποδια, μου αρεσουν τα ποδια "κλεψυθρες"

Για τον ντεξτερ αν δεις φωτο π.χ. χερια, στηθος διπλα σε κολεμαν δεν ειναι τραγικη η διαφορα (ειδικα χερια). Αυτο για την πλατη ομως δε το χα παρατηρησει

vaggan
06-01-13, 00:39
Δε διαβασα τι ειχε ειπωθει απλα ειδα τα αποτελεσματα και απαντησα. :P

Το πιο σωστο ειναι αυτο. Απλα εμενα δε μου κολλαει να εχει σχετικα λεπτα ποδια, μου αρεσουν τα ποδια "κλεψυθρες"

Για τον ντεξτερ αν δεις φωτο π.χ. χερια, στηθος διπλα σε κολεμαν δεν ειναι τραγικη η διαφορα (ειδικα χερια). Αυτο για την πλατη ομως δε το χα παρατηρησεικαι ομως τασο πραγματικα η πλατη του σε εμπρος ανοιγμα φτερα ηταν σαν να μην υπηρχε

GURU S.
06-01-13, 13:19
Τελικα τα ποδια του Πλατζ που θεωρουνται απ τα καλυτερα ποδια σε bodybuilder και που ηταν τεραστια εναι σωστο αυτο η λαθος?Η το παρελθον ομορφαινει τα πραγματα?

goldenera
06-01-13, 14:08
O Platz είναι νομίζω κοινώς παραδεκτό σε όλη την κοινότητα του σιδερένιου αθλήματος ότι είχε την καλύτερη και αρτιότερη ανάπτυξη ποδιών όσο αναφόρα και μάζα και κοψίματα στη (σύγχρονη τουλάχιστον) ιστορία . Για πολλούς η ανάπτυξη του αυτή υπερτερούσε έναντι του υπολοίπου σώματος του με αποτέλεσμα να 'χάνει' σε συμμετρία. Και ο ίδιος προσπάθησε να πετύχει ισορροπία (και διαβάζω ότι υπήρχαν διαστήματα που προπονούσαι τα πόδια του 1 φορά ο μήνα) θεωρόντας ότι το 1981 ήταν η καλύτερη του χρονιά.

GURU S.
06-01-13, 15:17
Δεν μπορω ουτε καν να φανταστω εναν υποτιθεμενο αγωνα μεταξυ του καλυτερου Aρνολντ με τον καλυτερο η ακομη και χειροτερο Κολεμαν η Yates η Κατλερ.Ακομα και ο πιο ρομαντικος κριτης θα εβρισκε πανευκολη την συγκριση.Μου φαινεται στο δικο μου τουλαχιστον μυαλο τοσο απλο.

goldenera
06-01-13, 16:57
Λοιπόν να το θέσω αλλιώς μιας και όπως ξαναείπα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοιες εποχές, οπότε ο καλύτερος Άρνολντ με τον καλύτερο Κόλεμαν είναι άτοπη-άκυρη σύγκριση. Λοιπόν αν είχαμε τον Άρνι με τη σημερινή τεχνογνωσία (δατροφή, προπόνηση) και βιοχημεία (ειδικά αυτήν και ο νοών νοείτω) ή αν θα μπορούσε να γίνει μια προσομείωση με κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή το οποίο θα μας έδειχνε τον Άρνι με τα σημερινά δεδομένα τότε πολύ πιθανό να είχαμε μεγάλες εκλπήξεις.

vaggan
06-01-13, 18:57
παντως εγω το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω αν ο σβαρτσενεγκερ δεν ειχε αποσυρθει το 1975 στα 28!!!!!:shock:θα ειχε αλλους τοσους τιτλους ολυμπια ειναι ο μονος που αποσυρθηκε στην ακμη του...και εξηγω lee haney..τα παρατησε μολις αισθανθηκε τον ντοριαν μια ανασα πισω του προσωπικα πιστευω οτι το 92 αν κατεβαινε ο o lee θα εχανε μια και το 91 ο yates τον νικησε στον γυρο της μυικοτητας...yates εφυγε οταν ειδε οτι πια δεν μπορουσε τιποτα αλλο να δωσει και ειχε ενα σωρο τραυματισμους...coleman ειναι γεγονος οτι ειχε τον μεγαλυτερο συναγωνισμο απο ολους απο τους οκτω ομως ζητημα να αξιζε τους πεντε το 99 ο γουιλερ το 2001 ο κατλερ το 2002 λεβρον και φυσικα στο τελευταιο του εχασε απο τον κατλερ ειναι ολοι πολυ μεγαλοι αλλα ο σβαρτσενεγκερ ηταν οοοοοο

SOSTARAS
06-01-13, 19:11
Arnold Schwarzenegger για μενα .....μικρη μεση απιστευη ποδια οχι ογηκοδεισ αλλα πολυ ωραια για τα γουστα μου .....τελειοσ ολων των εποχων για μενα

Polyneikos
06-01-13, 19:17
Από το τόπικ Virtual Posedowns
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3517-Virtual-Posedowns)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7950&stc=1&d=1261466302



Lee Haney (1991), Ronnie Coleman (2003)


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4107&stc=1&d=1250139534



Ειναι πολυ παρακινδυνευμενο να συγκρίνουμε αλλες εποχες
Οριστε καποιος που το πήρε 3 φορες με εναν που δεν πλησιασε ποτέ τόσο αρκετα
ΒΟΟΟΟΟΜΜΜΜ!!

Frank Zane (1984), Markus Ruhl (2001)


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4112&stc=1&d=1250139582

GURU S.
06-01-13, 19:53
Η νυχτα με τη μερα.Το αθλημα αυτο ετσι προχωραει, καλως η κακως.Αν η σημερινοι ειναι υπερβολικοι σε σχεση με το χθες τοτε και οι χθεσινοι εναι υπερβολικοι σε σχεση με το προχθες και παει λεγοντας.καποιος θα πει οτι ο καλυτερος bodybuilder ολων των εποχων ειναι ο "αγνος"Steve Reevs.αλλος θα παει ακομη πιο πισω.Και κανεις δεν ξερει τι θα εκανε καποιος αλλης εποχης αν διαγωνιζοταν σημερα.Κρινουμε συμφωνα με τα δεδομενα,τα υπολοιπα ειναι απλα εικασιες.Αλλιως σε εναν αγωνα θα λεγαμε π.χ ο 15ος που ειναι 48 ετων ειναι καλυτερος απο τον 1ο που ειναι 30 γιατι αν αυτος ηταν 30 κλπ κλπ.
υ.γ ειδικα η φωτο με τον Αρνι κια τον κολεμαν μου θυμιζει φωτο του τυπου "before,after".

just chris
06-01-13, 20:14
ε πες τα ρε πολυνικε!!!!!!!!!!!! μα πανε κ μου συγκρινουν τον coleman με τον arnold????
συγκρινουν ποτε κωστανταρα με μπεζο????

GURU S.
06-01-13, 20:21
ε πες τα ρε πολυνικε!!!!!!!!!!!! μα πανε κ μου συγκρινουν τον coleman με τον arnold????
συγκρινουν ποτε κωστανταρα με μπεζο????

Βρε συ Κρις τοτε τι τους βαλαμε ολους εδω μαζι αν οχι για να τους συγκρινουμε?

just chris
06-01-13, 20:29
στον τιτλο δε βλεπω να λεει για συγκριση αλλα ποιος κατα τη γνωμη μας ειναι καλυτερος mr.o

GURU S.
06-01-13, 20:36
το"ποιος ειναι ο καλυτερος"σημαινει αυτοματα συγκριση.μη εχουμε διαφωνιες και σε αυτο.παει πολυ;)

just chris
06-01-13, 20:45
ρε συ guru ειναι αδικο λεμε να συγκρινεις τους τοτε με τους τωρα,κατ'αρχην δεν υπηρχαν οι ιδιες ''θεραπειες'' το '70 σε σχεση με το'90-'00

goldenera
06-01-13, 20:57
Το ποιός είναι ο 'καλύτερος' είναι γενική ερώτηση εφόσον δεν προσδιορίζονται κριτήρια με τα οποία θα γίνει η σύγκριση. Άρα υποκειμενικά ο καθένας μας κρίνει και εκφράζει γνώμη. Όντως η μέρα με τη νύχτα η φωτό του Άρνι και Κόλεμαν που για εμένα δείχνει ότι ο Άρνι είναι αυτός που οι περισσότεροι θα ήθελαν να έχουν το σώμα του και ο οποίος διέδωσε το άθλημα στα πέρατα του κόσμου, ενώ ο Ρόνι είναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα που δείχνει ότι το άθλημα χάνει συνεχώς το νόημα του (χτίζω το σώμα μου δημιουργώντας καλαισθησία στα πρότυπα του αρχαιοελληνικού σώματος) και εξελίσεται σε διαγωνισμό ουσιών και γι'αυτό προκαλεί την αντιπάθεια της μέσης κοινής γνώμης.

GURU S.
06-01-13, 20:59
ρε συ guru ειναι αδικο λεμε να συγκρινεις τους τοτε με τους τωρα,κατ'αρχην δεν υπηρχαν οι ιδιες ''θεραπειες'' το '70 σε σχεση με το'90-'00

Σιγουρα .Αλλα τι να κανουμε.Ουτε ο αρνολντ ειχε ιδιες θεραπειες μα τον Λαρυ σκοτ η τον Στιβ Ριβς.Τι να πω?Ο Αρνολντ στην εποχη του κριθηκε και ηταν ο καλυτερος μακραν.Ομως ξεπεραστικε οπως ηταν αναμενομενο,αυτο λεω ολο κι ολο.Τι αλλο κριτηριο μπορει να υπαρχει απο αυτο που βλεπουμε?Ενας αθλητης σε Οποιοδηποτε αθλημα κατεχει τισ πιο πολλες νικες και εχει σπασει ολα τα προηγουμενα ρεκορ(στο b.b μιλαμε για μη αντικειμενικα κρητηρια,αλλα υπαρχουν κριτηρια,π.χ καποιος με 188 υψος και 115 κιλα,δυσκολο να ειναι καλυτερος απο καποιον που ειναι 177 και 130 κιλα πιο κομμενα μαλιστα) θεωρηται ο καλυτεροσ ολων των εποχων μεχρι να βρεθει καλυτερος.Για τον Αρνολντ βρεθηκε,συντομα θα βρεθει και για τον Κολεμαν κλπ.

ελμερ
06-01-13, 21:01
Frank zane......:welcome:

GURU S.
06-01-13, 21:04
Το ποιός είναι ο 'καλύτερος' είναι γενική ερώτηση εφόσον δεν προσδιορίζονται κριτήρια με τα οποία θα γίνει η σύγκριση. Άρα υποκειμενικά ο καθένας μας κρίνει και εκφράζει γνώμη. Όντως η μέρα με τη νύχτα η φωτό του Άρνι και Κόλεμαν που για εμένα δείχνει ότι ο Άρνι είναι αυτός που οι περισσότεροι θα ήθελαν να έχουν το σώμα του και ο οποίος διέδωσε το άθλημα στα πέρατα του κόσμου, ενώ ο Ρόνι είναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα που δείχνει ότι το άθλημα χάνει συνεχώς το νόημα του (χτίζω το σώμα μου δημιουργώντας καλαισθησία στα πρότυπα του αρχαιοελληνικού σώματος) και εξελίσεται σε διαγωνισμό ουσιών και γι'αυτό προκαλεί την αντιπάθεια της μέσης κοινής γνώμης.

Μα οχι !!οι περισσοτεροι θα ηθελαν,μαζι και γω ενα σωμα φιτνες.
υγ.ετσι ελεγαν και για τον αρνολντ οταν ειδαν εναν τοσο μεγαλο αθλητη το 1970.οτι το αθλημα χανει το νοημα του.πολλοι τοτε θα ηθελαν να μηνει στην εποχη του ριβς.το αθλημα ειναι φτιαγμενο να μην εχει ορια,τι να κανουμε?

goldenera
06-01-13, 21:15
Άλλο το σώμα του Άρνολντ ή του Zane στη σύγκριση με τον Reeveς, που κάποια βασικά χαρακτηριστικά έμειναν (μικρή μέση, καλαισθησία) , και άλλο η σύγκριση με τον Ρόνι και τους αθλητές της εποχής του με τις κοιλιές εγκύων και τίγκα στο synthol;). Δυστυχώς τα όρια έχουν ξεπεραστεί προ πολλού και ακούω όλο και περισσότερες φωνές τελευταία στο χώρο που μιλούν για επιστροφή στα παλιά καλά ιδεώδη. Τί να κάνουμε? Το όμορφο είναι διαχρονικό;)

GURU S.
06-01-13, 21:25
Άλλο το σώμα του Άρνολντ ή του Zane στη σύγκριση με τον Reeveς, που κάποια βασικά χαρακτηριστικά έμειναν (μικρή μέση, καλαισθησία) , και άλλο η σύγκριση με τον Ρόνι και τους αθλητές της εποχής του με τις κοιλιές εγκύων και τίγκα στο synthol;). Δυστυχώς τα όρια έχουν ξεπεραστεί προ πολλού και ακούω όλο και περισσότερες φωνές τελευταία στο χώρο που μιλούν για επιστροφή στα παλιά καλά ιδεώδη. Τί να κάνουμε? Το όμορφο είναι διαχρονικό;)

Το θεμα μεχρι ποσο παλια να παμε για να βρουμε τα παλια καλα ιδεωδη?Γιατι μεχρι τον Αρνολντ και οχι ακομη πιο πισω η σε κατι πιο κομψο?Αναγκαζομαστε να κρινουμε συμφωνα με τους κανονες του σπορ.
συμφωνω,το ομορφο ειναι διαχρονικο αλλα το b.b δεν ειναι διαγωνισμος ομορφιας γαιτι τοτε το ομορφο ιδεωδες σωμα ειναι αυτο του daniel craig για τουs πιο πολλους.Αυτο κι αν μας παει πισω στην αρχαια ελλαδα.;)

Polyneikos
06-01-13, 21:44
ε πες τα ρε πολυνικε!!!!!!!!!!!! μα πανε κ μου συγκρινουν τον coleman με τον arnold????
συγκρινουν ποτε κωστανταρα με μπεζο????

Στο παράδειγμα της φωτογραφίας, ποιος ειναι ο Κωνσταντάρας και ποιος ειναι ο Μπέζος; :green:

ελμερ
06-01-13, 21:45
Νομιζω οτι δεν μπορουμε να συγκρινουμε με απολυτα κριτηρια αθλητες παλιους και νεους δηλ να πουμε οτι πχ αν κατεβαινε σε ενα διαγωνισμο ο frank zane θα εχανε απ τον Dorian Yates κτλ......πιο πολυ ειναι υποκειμενικο ποιος αθλητης αρεσει στον καθενα μας αυτη η δημοσκοπηση...πχ στα ματια μου ο Frank Ζane ηταν o μεγαλυτερος αθλητης της εποχης του,για αλλον ο Arnold για αλλον ο Platz κτλ......:welcome::welcome:

goldenera
06-01-13, 22:03
Στο παράδειγμα της φωτογραφίας, ποιος ειναι ο Κωνσταντάρας και ποιος ειναι ο Μπέζος; :green:

Ε Κώστα μου φαντάζομαι ότι ο Άρνι είναι ο Κωσταντάρας (παλιά καλή εποχή) ενώ ο Μπέζος είναι ο Κόλεμαν (σύγχρονος). Έτσι είναι chris ή κατάλαβα λάθος?:green:

goldenera
06-01-13, 22:07
Το θεμα μεχρι ποσο παλια να παμε για να βρουμε τα παλια καλα ιδεωδη?Γιατι μεχρι τον Αρνολντ και οχι ακομη πιο πισω η σε κατι πιο κομψο?Αναγκαζομαστε να κρινουμε συμφωνα με τους κανονες του σπορ.
συμφωνω,το ομορφο ειναι διαχρονικο αλλα το b.b δεν ειναι διαγωνισμος ομορφιας γαιτι τοτε το ομορφο ιδεωδες σωμα ειναι αυτο του daniel craig για τουs πιο πολλους.Αυτο κι αν μας παει πισω στην αρχαια ελλαδα.;)

Φυσικά και είναι διαγωνισμός ομορφιάς. Ομορφιάς σώματος, αρμονίας, συμετρίας. Γι'αυτό και όπως ξαναείπα δεν κερδίζει αυτός που έχει μόνο τους περισσότερους μυς:welcome:

beefmeup
06-01-13, 22:17
για μενα ο καλυτερος δεν υπαρχει..
ΟΙ καλυτεροι ειναι αυτοι που εδωσαν τον ορισμο πανω στο τι σημαινει να εισαι mr.olympia..
αυτοι δλδ που πηγαν το αθλημα ενα βημα παραπανω,κ ορισαν τα επιπεδα του ανταγωνισμου στον διαγωνισμο αυτο κ κατα συνεπεια ειχαν ολους τους υπολοιπους να τους ακολουθουν απο πισω..
οποτε ειναι 2-3 οι καλυτεροι,κ οχι ενας,ο καθενας για την εποχη του φυσικα..

ο τζεη ας πουμε δεν ειχε τετοιο αντικτυπο..ουτε ο ντεξ..ουτε κ διαφοροι αλλοι που περασαν..
ο ρονι ας πουμε ηταν απολυτος σε ολα τις περισοτερες φορες που κριθηκε για αυτη την θεση..το ιδιο κ ο αρνολντ ας πουμε η ο haney..ο ντοριαν απο την αλλη ηταν καπου στην μεση σε σχεση με τους 3 απο πανω κ ειχε κ τα σκαμπανευασματα του..

αλλες εποχες,αλλα κριτηρια αλλα επιπεδα..νομιζω οτι εχουν περασει σωματωτυποι που ο καθενας τους κ για διαφορους λογους δικαιολογει την θεση του καλυτερου,οποτε γιατι οχι το ψηλοτερα βαθρο να μην εχει χωρο για 2-3 ας πουμε?

αυτα πανω στο θεμα του διαγωνισμου..αν τωρα προσπαθειτε να ορισετε τι ειναι καλαισθητο κ τι οχι μεσω του διαγωνισμου αυτου,τοτε το θεμα εχει παρει λαθος τροπη εκτιμω..:unsure:

GURU S.
06-01-13, 22:21
Φυσικά και είναι διαγωνισμός ομορφιάς. Ομορφιάς σώματος, αρμονίας, συμετρίας. Γι'αυτό και όπως ξαναείπα δεν κερδίζει αυτός που έχει μόνο τους περισσότερους μυς:welcome:

Mαλλον δεν θα τα βρουμε.αν ηταν διαγωνισμος ομορφιας θα γινοταν μρ ολυμπια ο 007 η τοσα συμετρικα σωματα φιτνες που βλεπουμε στο μενσ χελθ.αστο δεν συνενουμαστε μαλλον.ισως φταιω εγω.

GURU S.
06-01-13, 22:44
για μενα ο καλυτερος δεν υπαρχει..
ΟΙ καλυτεροι ειναι αυτοι που εδωσαν τον ορισμο πανω στο τι σημαινει να εισαι mr.olympia..
αυτοι δλδ που πηγαν το αθλημα ενα βημα παραπανω,κ ορισαν τα επιπεδα του ανταγωνισμου στον διαγωνισμο αυτο κ κατα συνεπεια ειχαν ολους τους υπολοιπους να τους ακολουθουν απο πισω..
οποτε ειναι 2-3 οι καλυτεροι,κ οχι ενας,ο καθενας για την εποχη του φυσικα..

ο τζεη ας πουμε δεν ειχε τετοιο αντικτυπο..ουτε ο ντεξ..ουτε κ διαφοροι αλλοι που περασαν..
ο ρονι ας πουμε ηταν απολυτος σε ολα τις περισοτερες φορες που κριθηκε για αυτη την θεση..το ιδιο κ ο αρνολντ ας πουμε η ο haney..ο ντοριαν απο την αλλη ηταν καπου στην μεση σε σχεση με τους 3 απο πανω κ ειχε κ τα σκαμπανευασματα του..

αλλες εποχες,αλλα κριτηρια αλλα επιπεδα..νομιζω οτι εχουν περασει σωματωτυποι που ο καθενας τους κ για διαφορους λογους δικαιολογει την θεση του καλυτερου,οποτε γιατι οχι το ψηλοτερα βαθρο να μην εχει χωρο για 2-3 ας πουμε?

αυτα πανω στο θεμα του διαγωνισμου..αν τωρα προσπαθειτε να ορισετε τι ειναι καλαισθητο κ τι οχι μεσω του διαγωνισμου αυτου,τοτε το θεμα εχει παρει λαθος τροπη εκτιμω..:unsure:

Πολυ σωστα!Αν ομως πρεπει να επιλεξουμε εναν μεταξυ αυτων 3-4 ας πουμε, τι κανουμε?Πρεπει να βρουμε οσο μπορουμε αντικειμενικα κριτηρια.Εγω σκεφτομαι ως εξης:o arnolnt πηγε το αθλημα πολυ μπροστα,ο χανευ ακομη πιο μπροστα,ο κολεμαν ακομη πιο μπροστα πραγμα που ηταν ακομη πιο δυσκολο αφου το επιπεδο συνεχως ανεβαινε,1 το κρατουμενο.Μετα σε μια εικονικη συγκριση οπωες τους βλεπουμε θα νικουσε ο Κολεμαν.2ο κρατουμενο, και αυτος που ειχε τα πιο πολλα ολυμπια μαζι με αλλες νικες ηταν ο κολεμαν.3ο κρατουμενο.Προσθετω εγω και την δυναμη και την ενταση και ψηφηζω Κολεμαν.

vaggan
06-01-13, 23:00
Σιγουρα .Αλλα τι να κανουμε.Ουτε ο αρνολντ ειχε ιδιες θεραπειες μα τον Λαρυ σκοτ η τον Στιβ Ριβς.Τι να πω?Ο Αρνολντ στην εποχη του κριθηκε και ηταν ο καλυτερος μακραν.Ομως ξεπεραστικε οπως ηταν αναμενομενο,αυτο λεω ολο κι ολο.Τι αλλο κριτηριο μπορει να υπαρχει απο αυτο που βλεπουμε?Ενας αθλητης σε Οποιοδηποτε αθλημα κατεχει τισ πιο πολλες νικες και εχει σπασει ολα τα προηγουμενα ρεκορ(στο b.b μιλαμε για μη αντικειμενικα κρητηρια,αλλα υπαρχουν κριτηρια,π.χ καποιος με 188 υψος και 115 κιλα,δυσκολο να ειναι καλυτερος απο καποιον που ειναι 177 και 130 κιλα πιο κομμενα μαλιστα) θεωρηται ο καλυτεροσ ολων των εποχων μεχρι να βρεθει καλυτερος.Για τον Αρνολντ βρεθηκε,συντομα θα βρεθει και για τον Κολεμαν κλπ.λαρυ σκοτ με αρνυ ειναι συγκρισιμοι αφου οι καιροι που κατακτουσαν τιτλους ολυμπια απεχουν ελαχιστα ειναι αδικο ομως να συγκρινεις σβαρτσενεγκερ με κολμαν αφου τα φαρμακα που επαιρνε ο ενας ο αλλος δεν τα ειχε δει ουτε στον υπνο του για να μιλαμε και εξω απο τα δοντια...και αμα το παμε ετσι οπως το θετεις εσυ ο αρνι οχι μονο απο τον κολμαν θα εχανε με την τοτε σωματικη διαπλαση που ειχε αλλα δεν θα μπορουσε να συναγωνιστει κανεναν διεκδικητη σημερινο του ολυμπια...εδω συγκρινουμε με τι μπορουσε να κανει ο καθενας ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ αλλιως με την εξελιξη της χημειας ολο και καλυτεροι ολυμπια θα βγαινουν στο μελλον πιο μυικοι και ποιο γραμμωμενοι αρα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο του τοπικ....τωρα ο ρηβς δεν ειχε παρει τιτλο ολυμπια οποτε καλυτερα ας τον αφησουμε βεβαια και αυτος εχανε σωματικα στην ιδια εποχη απο τον ρεγκ παρκ;)

GURU S.
06-01-13, 23:16
λαρυ σκοτ με αρνυ ειναι συγκρισιμοι αφου οι καιροι που κατακτουσαν τιτλους ολυμπια απεχουν ελαχιστα ειναι αδικο ομως να συγκρινεις σβαρτσενεγκερ με κολμαν αφου τα φαρμακα που επαιρνε ο ενας ο αλλος δεν τα ειχε δει ουτε στον υπνο του για να μιλαμε και εξω απο τα δοντια...και αμα το παμε ετσι οπως το θετεις εσυ ο αρνι οχι μονο απο τον κολμαν θα εχανε με την τοτε σωματικη διαπλαση που ειχε αλλα δεν θα μπορουσε να συναγωνιστει κανεναν διεκδικητη σημερινο του ολυμπια...εδω συγκρινουμε με τι μπορουσε να κανει ο καθενας ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ αλλιως με την εξελιξη της χημειας ολο και καλυτεροι ολυμπια θα βγαινουν στο μελλον πιο μυικοι και ποιο γραμμωμενοι αρα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο του τοπικ....τωρα ο ρηβς δεν ειχε παρει τιτλο ολυμπια οποτε καλυτερα ας τον αφησουμε βεβαια και αυτος εχανε σωματικα στην ιδια εποχη απο τον ρεγκ παρκ;)

Καλο λεω ειναι να συγκρινουμε με τα δεδομενα.Που να ξερουμε τι θα εκανε ο Αρνι αν επερνε τα φαρμακα του Κολεμαν?Και πως να ξερω τι πηρε ο Κολεμαν?Υποθεσεις μονο.Και που ξερουμε αν ο Αρνολντ επερνε τα διπλασια απο τα υπαρχοντα φαρμακα απο τους αλλους της εποχης του.Υποθεσεις.Πιο πανω εγραψα πως συγκρινω εγω ολα αυτα τα ιερα τερατα του b.b.Αν διαβασω καποιο καλυτερο τροπο συγκρισης περα απο υποθεσεις και αυστηρα υποκειμενεικα κρητηρια θα αναθεωρησω.Μεχρι τοτε....

GURU S.
06-01-13, 23:23
Και γω λεω οτι αν διαγωνιζοταν ο Κολεμαν η ο Γειτς την εποχη του Αρνολντ θα τον νικουσαν.Παει να πει κατι αυτο?

goldenera
06-01-13, 23:32
Mαλλον δεν θα τα βρουμε.αν ηταν διαγωνισμος ομορφιας θα γινοταν μρ ολυμπια ο 007 η τοσα συμετρικα σωματα φιτνες που βλεπουμε στο μενσ χελθ.αστο δεν συνενουμαστε μαλλον.ισως φταιω εγω.

Δεν είναι ανάγκη να τα βρούμε φίλε GURU S. Νομίζω πολιτισμένα υποστηρίζουμε τις απόψεις μας και αυτή είναι και η πεμπτουσία του διαλόγου. Από τη στιγμή που εκτιμάτε και η συμμετρία στους αγώνες ΒΒ τότε είναι σαν να εκτιμάτε η ομορφιά/καλαισθησία αρμονία;)




αυτα πανω στο θεμα του διαγωνισμου..αν τωρα προσπαθειτε να ορισετε τι ειναι καλαισθητο κ τι οχι μεσω του διαγωνισμου αυτου,τοτε το θεμα εχει παρει λαθος τροπη εκτιμω..:unsure:

Διονύση αν εννοείς την δική μου αναφορά στην καλαισθησία, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι το Μρ.Ο και ο κάθε διαγωνισμός ΒΒ περιλαμβάνει και το κριτήριο της συμετρίας/καλαισθησίας, και δεν είναι αναμέτρηση για το ποιός έχει τους περισσότερους μυς.


Πολυ σωστα!Αν ομως πρεπει να επιλεξουμε εναν μεταξυ αυτων 3-4 ας πουμε, τι κανουμε?Πρεπει να βρουμε οσο μπορουμε αντικειμενικα κριτηρια.Εγω σκεφτομαι ως εξης:o arnolnt πηγε το αθλημα πολυ μπροστα,ο χανευ ακομη πιο μπροστα,ο κολεμαν ακομη πιο μπροστα πραγμα που ηταν ακομη πιο δυσκολο αφου το επιπεδο συνεχως ανεβαινε,1 το κρατουμενο.Μετα σε μια εικονικη συγκριση οπωες τους βλεπουμε θα νικουσε ο Κολεμαν.2ο κρατουμενο, και αυτος που ειχε τα πιο πολλα ολυμπια μαζι με αλλες νικες ηταν ο κολεμαν.3ο κρατουμενο.Προσθετω εγω και την δυναμη και την ενταση και ψηφηζω Κολεμαν.

Το πιο μπροστά δεν σημαίνει και καλύτερα;) Ο Κόλεμαν πήγε πολύ μπροστά μετά από πολλά χρόνια αγώνων όταν έκανε χρήση κατάλληλων φαρμάκων. Ο Άρνι στο 2ο Ολύμπια του το κέρδισε. Ο Sergio όταν πρωτοεμφανίστηκε κέρδισε αμέσως τίτλους. Μάλλον είναι καιρός να πάμε προς τα πίσω ξανά.

vaggan
06-01-13, 23:40
Καλο λεω ειναι να συγκρινουμε με τα δεδομενα.Που να ξερουμε τι θα εκανε ο Αρνι αν επερνε τα φαρμακα του Κολεμαν?Και πως να ξερω τι πηρε ο Κολεμαν?Υποθεσεις μονο.Και που ξερουμε αν ο Αρνολντ επερνε τα διπλασια απο τα υπαρχοντα φαρμακα απο τους αλλους της εποχης του.Υποθεσεις.Πιο πανω εγραψα πως συγκρινω εγω ολα αυτα τα ιερα τερατα του b.b.Αν διαβασω καποιο καλυτερο τροπο συγκρισης περα απο υποθεσεις και αυστηρα υποκειμενεικα κρητηρια θα αναθεωρησω.Μεχρι τοτε....αν επαιρνε τα διπλασια φαρμακα απο τους αλλους μπραβο του αφου κυνηγουσε μεγαλους τιτλους καλα εκανε ας επαιρναν και οι αλλοι τωρα αν δεν γνωριζεις τις διαφορες στα σκευασματα του τοτε με του τωρα ψαξτο τι να σου πω παντως αυτο που βλεπω οτι απο το παραπανω ποστ που εκανα διαβαζεις πολυ επιλεκτικα αγνοησες εντελως αυτο που ειπα για το ποιος ειναι καλυτερος ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ επισης να σου υπενθυμισω οτι ο αρνολντ σβαρτσενεγκερ εδωσε κυρος στο μποντιμπιλντινγκ διαθετοντας ενα λαμπρο μυαλο περα απο ενα καταπληκτικο σωμα. οτι και να εκανε στην ζωη του το πετυχε ειναι ο πιο αξιος πρεσβευτης αυτου του αθληματος ο κολμαν τι εκανε κερδισε οκτω ε και? σε ολα τα βιντεο που τον εχω δει σαν κατι αναρθρες κραυγες βγαζει ουτε να μιλησει μπορει:green: ποιον ενεπνευσε ο κολμαν να ασχοληθει με βαρη?σαν εγκυος 8 μηνων ειναι.ο αρνολντ ενεπνευσε κατι εκατομμυρια να ενας ακομα λογος για να ειναι ο μεγαλυτερος ολυμπια ολων των εποχων:welcome:

tasos2
06-01-13, 23:47
ο κολμαν τι εκανε κερδισε οκτω ε και? σε ολα τα βιντεο που τον εχω δει σαν κατι αναρθρες κραυγες βγαζει ουτε να μιλησει μπορει:green: ποιον ενεπνευσε ο κολμαν να ασχοληθει με βαρη?σαν εγκυος 8 μηνων ειναι

Εμενα ενεπνευσε ο κολμαν :). Και τα βιντεο του ειναι απιστευτα, τα καλυτερα εβερ ειδικα οι κραυγες που βγαζει. Και επισης ο χαρακτηρας του ειναι ο καλυτερος εβερ. Παρολο που ειναι τοσο ψηλα ηταν παντα ευγενικος, χαμογελαστος και με το χιουμορ του στους θαυμαστες του.

goldenera
06-01-13, 23:55
Ας μου επιτρέψουν οι διαχειριστές να παραθέσω ξανά το αρχικό ερώτημα του θέματος αυτού, έτσι ώστε να ξαναμπούν τα πράγματα στη σωστή τους βάση;)

Ποιον θεωρείτε τον πληρέστερο Mr Olympia από αυτους που έχουν περασει ως τωρα στο άθλημα;Ποιος σας "γοήτευσε" περισσότερο με την πορεία του;
Δεν μας ενδιαφερει απαραίτητα πόσους τίτλους πήρε, πόσα χρόνια έμεινε στο άθλημα,απλα ο καθενας περα από την ψηφο του θα ήθελα να αιτιολογεί και την προτίμηση του (π.χ. ψηφίζω τον Arnold επειδη ήταν επιτυχημενος σε ότι έκανε κτλ)

warrior s
07-01-13, 00:00
Η ουσία είναι ότι όλοι έχουνε δυνατά και αδύνατα σημεία.. ο arnold είχε φοβερό στήθος και χέρια αλλά υστερούσε σε πόδια και πλάτη. Κάποιοι λένε ότι είχε τη μάζα εκεί που έπρεπε. Εντάξει δεν είναι έτσι.. Από την άλλη ο coleman είχε τρομερό όγκο κ.τ.λ αλλά ποτέ δεν τον χώνεψα. Δε μου άρεσε το σώμα του , θες η φάτσα του, θες ότι είναι κάπως άχαρος, σα βάτραχο μου θυμίζει συμφωνώ με τον ηλία τρανταφύλου εδώ.. Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε όλοι στο ποιος είναι καλύτερος. ;)

just chris
07-01-13, 00:12
Στο παράδειγμα της φωτογραφίας, ποιος ειναι ο Κωνσταντάρας και ποιος ειναι ο Μπέζος; :green:
αν κ ξερω οτι καταλαβες ποιος ειναι ποιος,ο φιλος goldenera νομιζω οτι το καλυψε το ερωτημα σου:toast:

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 00:43
Απλα δεν γινετε σύγκριση μεταξυ διαφορετικων εποχών και όταν λέω δεν γίνετε ενοώ με αγωνιστικα κρητήρια και δεν νομίζω να θελει φιλοσοφία να το καταλάβει κάποιος
αλλα εγω όπως βλέπω τις φωτο διπλα δίπλα με διπλούς δικεφάλους χωρίς δευτερη σκεψη θα πω πως καλύτερο παράστημα και αισθητική έχει ο άρνολντ , με αγωνιστικά κρητήρια θα πεί κανείς ο κολεμαν επειδη έχει περισσότερη μαζα , αλλα στα μάτια ενος απλού ανθρώπου που δεν είναι φίλαθλος του ββ , το σώμα του άρνολντ θα τον είχε ενθουσιασει περισσότερο .

ακόμα και τα πόδια του άρνολντ είναι πιο όμορφα όχι πιο ογκώδης απο του κόλεμαν

όσο για τα ολύμπια όταν ο άρνολντ πήρε 7 δεν υπήρχε καποιος με 5η 6 πχ μετα ο χανευ τα έκανε 8 και με δεδομενο τον ανταγωνισμό ο κολεμαν έφτασε αυτο το νούμερο .

πάντα υποθετικα μιας και όλη αυτη η κουβεντα που κανουμε υποθετική είναι , αν ο κόλεμαν πρώτος έπαιρνε 7 ολύμπια την δεκαετεία του 70 , ο άρνολντ με την φιολοδοξια που τον διέκρηνε και το πείσμα να φτασει ψηλα , μπορει να έπαιρνε και 15 , έτσι για να τα λέμε με όλες τις παραμετρους , αλλα η σημερινη γενια με αυτες τις εικόνες που έχει πως να δει με άλλο ματι τούς παλιούς ββερ που ακόμα και ο λαρυ σκοτ με τους επόμενους ολύμπια και διαγωνιζόμενους δεν είχε καποια τρελή διαφορα , η τεχνογνωσια έκανε το μπαμ μετα χανευ εποχή

και για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου θα πω κατι που οι νεοι δεν γνωρίζουν , όταν βλέπαν τοτε σωματα σαν του άρνολντ και γενικα των ββερ εκείνης της εποχής πολλοι λέγαν θα ήθελα να γινω έτσι, ενω τωρα αν εμενα με ρωτησεις αν θα ήθελα να είμαι σαν τον κόλεμαν θα έλεγα ούτε με σφαίρες , ούτε με ενθουσιάζουν ούτε ανταποκρίνονται στην δική μου αισθητικη , γιατι πολυ ψεύτικο ρε παιδι η υπερβολή της ανθρώπινης φυσης σε όλο της το μεγαλείο

γι αυτο λεμε γούστα είναι αυτα , αλλα η επιροη και η διαφημηση που έκανε ο άρνολντ στο ββ είναι δεδομενη και κανείς δεν την άγγιξε αλλα αντιθετα όλοι εποφελήθηκαν απο αυτο γι αυτο και ανέβηκε το κασε στο ολύμπια λόγω της απήχησης που απέκτησε , αλλιως θα ήταν τελείως παραγκωνισμένο άθλημα ακόμα και στην αμερικη , αυτο να μην το ξεχνάμε

GURU S.
07-01-13, 10:15
αν επαιρνε τα διπλασια φαρμακα απο τους αλλους μπραβο του αφου κυνηγουσε μεγαλους τιτλους καλα εκανε ας επαιρναν και οι αλλοι τωρα αν δεν γνωριζεις τις διαφορες στα σκευασματα του τοτε με του τωρα ψαξτο τι να σου πω παντως αυτο που βλεπω οτι απο το παραπανω ποστ που εκανα διαβαζεις πολυ επιλεκτικα αγνοησες εντελως αυτο που ειπα για το ποιος ειναι καλυτερος ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ επισης να σου υπενθυμισω οτι ο αρνολντ σβαρτσενεγκερ εδωσε κυρος στο μποντιμπιλντινγκ διαθετοντας ενα λαμπρο μυαλο περα απο ενα καταπληκτικο σωμα. οτι και να εκανε στην ζωη του το πετυχε ειναι ο πιο αξιος πρεσβευτης αυτου του αθληματος ο κολμαν τι εκανε κερδισε οκτω ε και? σε ολα τα βιντεο που τον εχω δει σαν κατι αναρθρες κραυγες βγαζει ουτε να μιλησει μπορει:green: ποιον ενεπνευσε ο κολμαν να ασχοληθει με βαρη?σαν εγκυος 8 μηνων ειναι.ο αρνολντ ενεπνευσε κατι εκατομμυρια να ενας ακομα λογος για να ειναι ο μεγαλυτερος ολυμπια ολων των εποχων:welcome:

Δεν αγνοησα τιποτα.Στο πρωτο μου σχολιο εδω εγραψα οτι ο καθενας ηταν καλυτερος στο καιρο του.Ακριβως αυτο.Αλλα και να μη το εγραφα τι αλλαζει?Ο καθενας λοιπον καλυτερος στον καιρο του και μεταξυ ολων καλυτερος ο Κολεμαν για τους λογους που προαναφερα.Εναν δεν πρεπει να πουμε μεταξυ ολων?Ποιον ενεπνευσε ο κολεμαν να ασχοληθει με τα βαρη,?πολους νεους ισως,οπως και ο Αρνι τους νεους της εποχης του.Το ποσους ενεπνευσε ο καθενας δεν μετριεται και δεν ειναι κανονας συγρισης μεταξυ δυο αθλητων.Αν ηταν αυτος ο κανονας θα νικουσε ο Αρνι σιγουρα.
Τα 135 κιλα σωματικο βαρος ε θα πανε και στη κοιλια,μονο που αυτη η κοιλια ειναι πιο στεγνη απο του π.χ Αρνι αν παιζει καποιο ρολο αυτο.Μεγαλυτερος σε ενα αθλημα αντικειμενικα θεωρηται αυτος που κατεκτησε περισσοτερους τιτλους και τα πιο πολλα ρεκορ.188 υψος και 115 κιλα ?,177 και 135 κιλα πιο γραμμωμενα ειναι οντως μη συγκρισιμα μεγεθη στο αθλημα αυτο ετσι οπως καλως η κακως κρινεται.Αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος.

GURU S.
07-01-13, 10:32
Ας μου επιτρέψουν οι διαχειριστές να παραθέσω ξανά το αρχικό ερώτημα του θέματος αυτού, έτσι ώστε να ξαναμπούν τα πράγματα στη σωστή τους βάση;)

Ποιον θεωρείτε τον πληρέστερο Mr Olympia από αυτους που έχουν περασει ως τωρα στο άθλημα;Ποιος σας "γοήτευσε" περισσότερο με την πορεία του;
Δεν μας ενδιαφερει απαραίτητα πόσους τίτλους πήρε, πόσα χρόνια έμεινε στο άθλημα,απλα ο καθενας περα από την ψηφο του θα ήθελα να αιτιολογεί και την προτίμηση του (π.χ. ψηφίζω τον Arnold επειδη ήταν επιτυχημενος σε ότι έκανε κτλ)


Ωραια λοιπον!!1.Πληρεστερο θεωρω αυτον που εχει το πληρεστερο σωμα σε συγριση με τους υπολοιπους ολυμπια.Για μενα ο Κολεμαν.
2.Με γοητευει σε καθε τι ,ειτε αγωνισμα ειτε οτιδηποτε αλλο αυτος που θεωρω καλυτερο,δες πιο πανω.βεβαιως σαν πορεια εκτος αθληματος ο Αρνι αδιαφισβητητα.
3.Απαραιτητα μπορει να μας ενδιαφερει στην δημοσκοπηση αυτη, αλλα το ποσους τιτλους πηρε και σε τι εποχη ειναι και αυτο ενα κριτηριο.
κατι αλλο ομως, η συζητηση στην οποια καποια στιγμη μπηκα επεκταθηκε περα απο αυτα.Διαβαζα για τα ποδια του ενος την πλατη του αλλου το ποσο σκληρος ηταν κλπ κλπ και καταλαβα μαλλον σωστα οτι εδω μιλαμε αρκετα και πολυ σωστα κανουμε για το ποιος ειχε καλυτερο σωμα παντα συμφωνα με το β.β και εγραψα αυτο που πιστευω.
Α και στην φωτο του Αρνι με τον Ρονυ δεν υπερτερει μονο σε μαζα ο Κολεμαν αλλα και σε γραμμωση τουλαχιστον.2 πολυ σημαντικα σημεια νομιζω.
Οσο αφορα το σωμα που ηθελα να εχω αν ημουν μποντυμιλντερ θα ηθελα του κολεμαν,αν δεν ημουν ενα σωμα που να αρεσει στις πιο πολλες γυναικες και αυτο δεν ειναι του Αρνι.

GURU S.
07-01-13, 14:20
Δεν είναι ανάγκη να τα βρούμε φίλε GURU S. Νομίζω πολιτισμένα υποστηρίζουμε τις απόψεις μας και αυτή είναι και η πεμπτουσία του διαλόγου. Από τη στιγμή που εκτιμάτε και η συμμετρία στους αγώνες ΒΒ τότε είναι σαν να εκτιμάτε η ομορφιά/καλαισθησία αρμονία;)



Διονύση αν εννοείς την δική μου αναφορά στην καλαισθησία, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι το Μρ.Ο και ο κάθε διαγωνισμός ΒΒ περιλαμβάνει και το κριτήριο της συμετρίας/καλαισθησίας, και δεν είναι αναμέτρηση για το ποιός έχει τους περισσότερους μυς.



Το πιο μπροστά δεν σημαίνει και καλύτερα;) Ο Κόλεμαν πήγε πολύ μπροστά μετά από πολλά χρόνια αγώνων όταν έκανε χρήση κατάλληλων φαρμάκων. Ο Άρνι στο 2ο Ολύμπια του το κέρδισε. Ο Sergio όταν πρωτοεμφανίστηκε κέρδισε αμέσως τίτλους. Μάλλον είναι καιρός να πάμε προς τα πίσω ξανά.

Φιλε goldenera καταλαβαινω τι λες για το τι σημαινει μπροστα και οτι τα σωματα του σημερα εχουν "ξεφυγει".Καμια διαφωνια σε αυτο.Αλλα οταν εγω μιλαω για b.b και ιδιαιτερα σε να φορουμ με μποντυμπιρνερς σκεφτομαι με το τι μετραει σημερα αλλα και το τι παντα μετρουσε στο αθλημα.
Ομως επετρεψε μου να πω οτι το να παμε πισω δηλαδη σε σωματα του 1970 ειναι το ευκολο πλεον,το δυσκολο ειναι να παμε μπροστα.Ασχετα αν μας αρεσει η οχι ,η αν πρεπει να παμε η οχι.

Υ.γ το ποσα ολυμπια θα επερνε ο καθενας απο τους 2 αν ο ενας πηγαινε στο μελλον και ο αλλος στο παρελθον,και το ποσο καλυτερος θα ηταν ο ενας η ο αλλος "ενας θεος ξερει".Μενω σε αυτα που ξερουμε.

goldenera
07-01-13, 19:20
Το τί μετρούσε πάντα στο άθλημα μπορεί να στο απαντήσει ο 3 φορές νικητής του Μρ.Ο τις χρονιές 1977, 1978, 1979 Frank Zane ο οποίος αν και μικρότερος σε όγκο κατατρόπωσε τους συναγωνιστές του με την αξεπέραστη συμμετρία και τις αρμονικές γραμμές του. Δεν μετρούσε λοιπόν πάντα η μάζα όπως καταλαβαίνεις. Και φυσικά όπως λες και εσύ για σωματοδομική μιλάμε. Είναι πραγματικά πολύ εύκολο να πάμε μπροστά με την έννοια που το αναφέρεις χρησιμοποιώντας την τεχνογνωσία τα 'βοηθήματα' και τα τελευταίας τεχνολογίας φάρμακα. Δυστυχώς αυτή είναι η ιδιοποιός διαφορά του χθες με το σήμερα και όχι τόσο η διατροφή ή οι τεχνικές προπόνησης. Γι'αυτό και βλέπεις σήμερα ακόμα και σε ερασιτεχνικούς αγώνες, τεράστιες μυικές διαπλάσεις σε αθλητές. Το να επανέλθει το άθλημα στα παλαιότερα ιδεώδη είναι το δύσκολο;)

vaggan
07-01-13, 21:00
Το τί μετρούσε πάντα στο άθλημα μπορεί να στο απαντήσει ο 3 φορές νικητής του Μρ.Ο τις χρονιές 1977, 1978, 1979 Frank Zane ο οποίος αν και μικρότερος σε όγκο κατατρόπωσε τους συναγωνιστές του με την αξεπέραστη συμμετρία και τις αρμονικές γραμμές του. Δεν μετρούσε λοιπόν πάντα η μάζα όπως καταλαβαίνεις. Και φυσικά όπως λες και εσύ για σωματοδομική μιλάμε. Είναι πραγματικά πολύ εύκολο να πάμε μπροστά με την έννοια που το αναφέρεις χρησιμοποιώντας την τεχνογνωσία τα 'βοηθήματα' και τα τελευταίας τεχνολογίας φάρμακα. Δυστυχώς αυτή είναι η ιδιοποιός διαφορά του χθες με το σήμερα και όχι τόσο η διατροφή ή οι τεχνικές προπόνησης. Γι'αυτό και βλέπεις σήμερα ακόμα και σε ερασιτεχνικούς αγώνες, τεράστιες μυικές διαπλάσεις σε αθλητές. Το να επανέλθει το άθλημα στα παλαιότερα ιδεώδη είναι το δύσκολο;)φιλε γκολντεν ξερεις την αδυναμια που εχω στον μαυρο πριγκηπα και πιστευω οτι αδικηθηκε καταφορα επρεπε τον ζαιην να τον κερδιζε παντα:welcome:

GURU S.
07-01-13, 21:58
Το τί μετρούσε πάντα στο άθλημα μπορεί να στο απαντήσει ο 3 φορές νικητής του Μρ.Ο τις χρονιές 1977, 1978, 1979 Frank Zane ο οποίος αν και μικρότερος σε όγκο κατατρόπωσε τους συναγωνιστές του με την αξεπέραστη συμμετρία και τις αρμονικές γραμμές του. Δεν μετρούσε λοιπόν πάντα η μάζα όπως καταλαβαίνεις. Και φυσικά όπως λες και εσύ για σωματοδομική μιλάμε. Είναι πραγματικά πολύ εύκολο να πάμε μπροστά με την έννοια που το αναφέρεις χρησιμοποιώντας την τεχνογνωσία τα 'βοηθήματα' και τα τελευταίας τεχνολογίας φάρμακα. Δυστυχώς αυτή είναι η ιδιοποιός διαφορά του χθες με το σήμερα και όχι τόσο η διατροφή ή οι τεχνικές προπόνησης. Γι'αυτό και βλέπεις σήμερα ακόμα και σε ερασιτεχνικούς αγώνες, τεράστιες μυικές διαπλάσεις σε αθλητές. Το να επανέλθει το άθλημα στα παλαιότερα ιδεώδη είναι το δύσκολο;)

3 ναι και 31 οχι ,με 9 απο αυτες τις 31 πριν απο 77.πολυ δυσκολο εξακολουθω να πιστευω,δεν ειναι τα φαρμακα το μαγικο κουμπι.
τα ιδεωδη ηταν παντα τα ιδια,ο πιο τεραστιος και πιο γραμωμενος και πιο συμετρικος νικουσε.οσο πιο πολλα ειχε και σε μεγαλυτερο βαθμο τοσο το καλυτερο.αθροισμα παραμετρων ειναι το αποτελεσμα.παντα ετσι ηταν.

goldenera
07-01-13, 22:06
Απλά φίλε Βαγγ. ήθελα να τονίσω ότι ένας αθλητής λιγότερο ογκώδης κατάφερε να νικήσει 3 Μρ.Ο με τα άλλα χαρίσματα που είχε και σύμφωνα με τα κριτήρια των τότε κριτών.

goldenera
07-01-13, 22:10
3 ναι και 31 οχι ,με 9 απο αυτες τις 31 πριν απο 77.πολυ δυσκολο εξακολουθω να πιστευω,δεν ειναι τα φαρμακα το μαγικο κουμπι.
τα ιδεωδη ηταν παντα τα ιδια,ο πιο τεραστιος και πιο γραμωμενος και πιο συμετρικος νικουσε.οσο πιο πολλα ειχε και σε μεγαλυτερο βαθμο τοσο το καλυτερο.αθροισμα παραμετρων ειναι το αποτελεσμα.παντα ετσι ηταν.

Το πιο τεράστιος καταρίπτεται βέβαια και στην περίπτωση του Zane και του Bannout και του Dickerson και πχ το 1975 του Άρνι αφού και ο Λου ήταν τεράστιος αλλά του έλειπαν τα κοψίματα. Και φυσικά το φάρμακο είναι αυτό που έχει επιφέρει τη μεγάλη διαφορά, αφού όπως ξαναείπα προπόνηση και διατροφή δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις από το χθες Ενώ το φαρμακάκι απέχει αιώνες.

GURU S.
07-01-13, 22:23
Το πιο τεράστιος καταρίπτεται βέβαια και στην περίπτωση του Zane και του Bannout και του Dickerson και πχ το 1975 του Άρνι αφού και ο Λου ήταν τεράστιος αλλά του έλειπαν τα κοψίματα. Και φυσικά το φάρμακο είναι αυτό που έχει επιφέρει τη μεγάλη διαφορά, αφού όπως ξαναείπα προπόνηση και διατροφή δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις από το χθες Ενώ το φαρμακάκι απέχει αιώνες.

Τα βασικα υπηρχαν και παλια,η γνωση του πως να χρησημοποιηθουν εξελιχθηκε.Αν δεις την λιστα του ΑΝΤΡΕΑ Μεντζερ του 1996 τα περισσοτερα αν οχι ολα υπηρχαν στην εποχη του Αρνολντ.Απεχει αλλα οχι αιωνες.Κατι αλλο να διαφωνησουμε?:):toast:

goldenera
07-01-13, 22:39
Αν υπήρχαν στην εποχή του Άρνι (που δεν το γνωρίζω), σίγουρα δεν χρησιμοποιούνταν, οπότε ίδιο είναι το νόημα. Λες να καταντήσαμε γραφικοί με την αντιπαράθεση:green::welcome:

GURU S.
07-01-13, 22:44
Αν υπήρχαν στην εποχή του Άρνι (που δεν το γνωρίζω), σίγουρα δεν χρησιμοποιούνταν, οπότε ίδιο είναι το νόημα. Λες να καταντήσαμε γραφικοί με την αντιπαράθεση:green::welcome:

Mπα ,περναει η ωρα αυτων που μας διαβαζουν τωρα τις δυσκολες κρυες νυχτες.Οι Σβαρτσενερικοι που ειναι οι περισσοτεροι,λενε χωστa goldenera και οι Κολεμανικοι λενε πεστα ρε guru.Τελος, αυριο παλι.:)

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 22:49
και τι ενοούμε ρε παιδια με την ένοια συμμετρία να είναι σώμα σαν κλεψύδρα? τι είναι το σώμα οικόπεδο? με την ένοια συμμετρίας όπως ενοούν μερικοί ο ζεην δεν θα έπρεπε να είναι συμμετρικός σε σχέση με τους σημερινούς που απλα με την μαζα και το πρήξιμο χάνονται τα χαρακτηριστικα του σώματός τους , αυτο δεν το καταλαβαίνει κανείς ?

δηλαδη θα πρέπει όσο είναι απο πανω κάποιος να είναι και στα πόδια ? εγω πάντως πρίν παθω το ατύχημα θεωρούσα οτι τα πόδια μου ήταν μεγαλύτερα απο το πανω μερος αν και λίγος ακόμα τοτε και δεν με άρεσε αυτο , ήθελα να μεγαλώσω κι άλλο .

είναι άκυρο να συγκρίνουμε διαφορετικες εποχές με τα ίδια κρητήρια και να λέμε πιο ογκώδης ο κόλεμαν και σχετικα , ενοείτε αυτο αλλα απο θεμα αισθητικής για άλλους μπορεί να είναι ο κόλεμαν για άλλους ο άρνολντ η ο ζεην , ο καθένας με τα μάτια του πώς το βλέπει και με την δική του αισθητική

δειτε φωτο του κόλεμαν όταν κερδισε το μρ αμερικη , έχανε εκτός απο τις γαμπες και στούς ώμους αλλα και στα μηριαία δικέφαλα και τι έγινε ξαφνικα γυμνάστηκε έξυπνα και τα έφτιαξε? 'οχι βέβαια απλα έβαλε τεράστια μάζα και στρογγύλεψε γεμισε παντου και μετα όλα ωραία δείχνουν , όπως συμβαίνει με τους περισσότερους

και δεν είναι όλα αυτα αποτέλεσμα της προπονητικής αλλα και της εξέλιξης της βιοχημείας και των χημικών σκευασμάτων .

όσο για το τι ζηταν οι κριτες είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , βλέπουμε βγήκε ο ντεξτερ και λεμε κάνουν στροφη στην ποιότητα και λιγότερο εξτρίμ μαζα και την επόμενη χρονια βγαίνει ο κόλεμαν η ο κατλερ , άρα τουρλουμπούκι η δουλεια

έπειτα βλέπουμε φωτο ενα ββερ τεράστιο και εξωπραγματικό και τον βλέπεις δίπλα σε άλλους και είναι 160 και πιο κοντός , όσο μαζα και να βάλει στα ματια του κόσμου δείχνει καρτούν , γι αυτο λέμε για υποκειμενική αισθητική , αλλιως βλέπουν οι κριτες ενα ββερ και αλλιώς ο κόσμος , οι κριτες αξιολογούν με κρητήρια αγωνιστικα ενω ο θεατής με βαση την αισθητική του , γι αυτο και ο άρνολντ είχε απήχηση , επειδη ήταν ψηλός και πουλούσε και η φάτσα του και το εκμεταλεύτηκε στο έπακρο

beefmeup
07-01-13, 22:54
αποψη μου ειναι οτι,δεν πρεπει να επικεντρωνουμε στις ουσιες..
αλλα στο πως εξελιχθηκαν οι απαιτησεις του διαγωνισμου ανα τα ετη..
κ οταν λεω διαγωνισμος εννοω κριτες,θεατες,εμας ολους που καθε χρονο περιμενουμε κατι περισοτερο σε αυτον.
σαφως απο παλια ισχυει αυτο το κατι περισοτερο,αλλα ειναι λογικο οσο περναν τα χρονια να υπαρχει κ μια εξελιξη σε ολα αυτα τα θεματα,διατροφης,προπονησης,ουσιων..
το ζητημα εδω ειναι οτι αν εμεις κ οι κριτες λειτουργουσαμε βαση του τι ειναι πχιο ωραιο αισθητικα στο ματι,σιγουρα δεν θα φταναμε στα επιπεδα του ντοριαν,η του ρονι..
το οτι φτασαμε σε εναν ανθρωπο που θερμιδικα ηταν μια ριζογκοφρετα μακρια απο τις 300 λιβρες,κομμενος σημανει οτι οι απαιτησεις μας εχουν αλλαξει.
αλλα σιγουρα για ενα μεγαλο,ισως το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου αυτος ο ανθρωπος μονο φυσιολογικος η "ωραιος" σωματικα δεν μπορει να θεωρηθει.
κ ομως για μια μικρη μεριδα του πλυθισμου,εμας που ασχολουμαστε με τον χωρο,φανταζει κυριαρχος..απολυτος,χωρις καμια αμφιβολια για το πως θα επρεπε να δειχνει ενας αθλητης σε αυτο το αθλημα,σε αυτο το επιπεδο.

οποτε αν αναρωτηθουμε τι ακριβως ειναι αυτο που θελουμε εμεις η πλειοψηφια απο το αθλημα,η απαντηση ειναι μπροστα μας στο πχιος ειναι ο κορυφαιος ολων..γιατι στο κατω κατω,εμεις ειμαστε αυτοι που θετουμε τα στανταρ με τις απαιτησεις μας..
ειναι το ιδιο ακριβως με τα αθληματα ταχυτητας(100αρια) που ενω ολοι επιζητουμε χρονους κατω απο 10 δευτερα,μετα βγαινουμε κ φωναζουμε οτι κακως γινεται χρηση..
ολα αυτα δεν συμβαδιζουν...
τα επιπεδα λοιπον που οριζουμε εμεις,ειναι αντικτυπο των εποχων που ζουμε..bogger,stronger,faster με 3 λεξεις κ αυτο δεν μπορει να παει πισω με κανενα τροπο..

οποτε σαν θεατης,καταλαβαινω οτι υπαρχει απο καποιους μια ρομαντικοτητα οσον αφορα το αθλημα(η τα αθληματα),αλλα η εποχη οριζει αλλα πραγματα..
στα δικα μου ματια λοιπον κ σε συναρτηση με αυτα που βλεπω σαν δεδομενα,ο ρονι ηταν απολυτος.
.-

κ αυτο χωρις να χρειαστει να εμβαθυνουμε σε ουσιες κλπ,γιατι μεσα στην γενια του ρονι,με τον τοσο σκληρο ανταγωνισμο,που εν τελη οι ουσιες ηταν ιδιες για ολους,εκεινος ηταν ενας..
οπως φυσικα κ ο αρνολντ για την εποχη του..

αλλα αν κρινω με απολυτο τροπο,αυτο το 300 λιβρες σε τετοια κατασταση,απλα δεν υπηρξε ποτε κ το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν δειχνει να ξανασυμβαινει..αυτο βεβαια με το roster των αθλητων που εχουμε σημερα..σε καποια χρονια μπορει,αλλα τωρα οχι.
εγω θα ψηφιζα ρονι,hands down..

goldenera
07-01-13, 23:08
Mπα ,περναει η ωρα αυτων που μας διαβαζουν τωρα τις δυσκολες κρυες νυχτες.Οι Σβαρτσενερικοι που ειναι οι περισσοτεροι,λενε χωστa goldenera και οι Κολεμανικοι λενε πεστα ρε guru.Τελος, αυριο παλι.:)

Έτσι, η ώρα να περνάει. Δεν ξέρω για τους Σβαρτσενερικούς ο δικός μου αγαπημένος με βάση τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια είναι ο Lee Haney. Καλά να είμαστε να εκφράζουμε τις απόψεις μας:thumbup:


Διονύση όπως λες και έχεις δίκιο, εμείς ως κριτές θέτουμε τα στάνταρ, και το ότι ο Άρνι βγαίνει (προς το παρών τουλάχιστον) πρώτος στις προτιμήσεις του κοινού εδώ (αλλά και σε πολλές δημοσκοπήσεις έγκυρων περιοδικών και ιστοσελίδων) σημαίνει για εμένα πολλά ως προς το τί ζητάει και προτιμάει και αγαπάει το κοινό.

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 23:10
Τα βασικα υπηρχαν και παλια,η γνωση του πως να χρησημοποιηθουν εξελιχθηκε.Αν δεις την λιστα του ΑΝΤΡΕΑ Μεντζερ του 1996 τα περισσοτερα αν οχι ολα υπηρχαν στην εποχη του Αρνολντ.Απεχει αλλα οχι αιωνες.Κατι αλλο να διαφωνησουμε?:):toast:

καλα εδω εχω να πω κατι που απορω πως δεν το σκευτετε κανείς απλη λογική είναι και εξηγώ .

τα ίδια ματζούνια να υπήρχαν και παλια και τωρα που δεν είναι αλλα λέμε ας πούμε ότι είναι , εκτός απο τον τρόπο που μπορεί να βελτιώθηκαν καποια σε βαθος χρόνου κάποτε μια συγκεκρημενη δοσολογία θεωρούταν οριακα μεγάλη , με το πέρασμα των χρόνων άλλος επειδη είχε τρέλα στο μυαλό και σήκωνε ο οργανισμός του το έφτασε στο διπλάσιο , βλέποντας και άλλοι κάναν το ίδιο και όλο ανέβαινε η δοσολογία , οπότε το πολυ των περασμένων χρόνων ξαφνικα έγινε λίγο

αυτα δεν τα λέω έτσι απ το μυαλό μου εγω τα έζησα ούτε σε βιβλία τα διάβασα , είναι προσωπικα βιώματα και άκουγα όταν έλεγα σε κάποιον πολλα ρε συ είναι αυτα που πέρνεις αυτός έλεγε τι λες ρε συ ό ταδε πήρε τα διπλάσια και γω έλεγα και ό ταδε πήρε τα μισά και άλλος καθόλου γιατι δηλαδή να βάζεις το πολύ.

αυτα δεν τα βγάζω απ το μυαλό μου και αυτός ήταν και ο σοβαρότερος λόγος (εκτός απο το ατύχημα γιατι ακόμα και με το ατυχημα απο το 89 και μετα κατεβαινα σε αγώνες και κέρδιζα ) που παράτησα το αγωνιστικό ββ , δεν ήμουν διατεθημένος να πάω πιο βαθεια με τρέλαινε ακόμα και η ιδέα ότι θα έπρεπε να κάνω θεραπείες και παπαρίες με αυξητικές και κουραφέξαλα ,δεν ένιωθα ελεύθερος και έλεγα όπως είναι ενας διαβητικός που θα πρέπει ο άνθρωπος να κάνει την ινσουλίνη του , η αυτός που θα πρέπει να πάει να κάνει αιμοκάθαρση έτσι και γω θα πρέπει σε καθημερινη βαση να πέρνω τα ματζούνια μου να μην ξεχάσω τίποτε και τέτοια .

μέχρι που τα πήρα άσχημα και με βοήθησε σ αυτη την απόφαση και ο τσοπουρίδης και λέω άει σιχτιρ άρωστος είμαι να έχω μπελά στο κεφάλι μου , για να έχω πολλούς μυς και να είμαι κουκλί? να τα βρασω τέτοια μπράτσα ,αν όμως υπάρχει προοπτικη όπως στην αμερικη εκεί λές αφου τοχω θα το παλέψω με σωστες βασεις , αλλα και αυτο πρέπει να κάνει τον κύκλό του , είδατε ποτε ενα αθλητή σε άλλα αθλήματα στα 50 να πέρνει μερος σε αγώνες ? μπορεί να γυμνάζετε να προσέχει αλλα μέχρι εκεί , απλα σε μας μας μπαίνει το μικρόβιο και δεν θέλει κανείς να το χάσει ξεχνώντας ότι κάποια πράματα δεν γίνονται με νορμαλ τρόπο και η επιβάρυνση είναι μεγαλύτερη

οπότε μην μπερδευόμαστε και λέμε το τότε με το τώρα όλα αυτα τα χρόνια και η εξέλιξη έβαλε νεα όρια και στάνταρ , εφόσον ξέρουμε απο τους ββερ έχουν επωφεληθεί και άλλα αθλήματα , είμασταν δηλαδη σαν πειραματόζωα , κάποιοι φτασαν και ξεπέρασαν τα μεχρι τοτε όρια του ανθρωπίνου σώματος

beefmeup
07-01-13, 23:14
Διονύση όπως λες και έχεις δίκιο, εμείς ως κριτές θέτουμε τα στάνταρ, και το ότι ο Άρνι βγαίνει (προς το παρών τουλάχιστον) πρώτος στις προτιμήσεις του κοινού εδώ (αλλά και σε πολλές δημοσκοπήσεις έγκυρων περιοδικών και ιστοσελίδων) σημαίνει για εμένα πολλά ως προς το τί ζητάει και προτιμάει και αγαπάει το κοινό.

γιαννη αν ηταν ετσι,τοτε θα ειχαν βγει κ ο shawn ray,flex,levrone ολυμπια,οταν κριθηκαν..
το οτι δεν εγινε ποτε σημαινει οτι μαλλον,αλλα ειναι τα πραγματικα αποτελεσματα βαση των "θελω" του κοσμου(κριτων κ κοινου) ασχετως του τι ψηφιζουμε εμεις εδω περα σε αυτο το φορουμ η σε αντιστοιχα αλλα....
οποτε εχουμε ενα παραδοξο εδω,νεσπα?

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 23:25
όσο για το τι ζηταν οι κριτες είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , βλέπουμε βγήκε ο ντεξτερ και λεμε κάνουν στροφη στην ποιότητα και λιγότερο εξτρίμ μαζα και την επόμενη χρονια βγαίνει ο κόλεμαν η ο κατλερ , άρα τουρλουμπούκι η δουλεια

έπειτα βλέπουμε φωτο ενα ββερ τεράστιο και εξωπραγματικό και τον βλέπεις δίπλα σε άλλους και είναι 160 και πιο κοντός , όσο μαζα και να βάλει στα ματια του κόσμου δείχνει καρτούν , γι αυτο λέμε για υποκειμενική αισθητική , αλλιως βλέπουν οι κριτες ενα ββερ και αλλιώς ο κόσμος , οι κριτες αξιολογούν με κρητήρια αγωνιστικα ενω ο θεατής με βαση την αισθητική του , γι αυτο και ο άρνολντ είχε απήχηση , επειδη ήταν ψηλός και πουλούσε και η φάτσα του και το εκμεταλεύτηκε στο έπακρο

το έγραψα ότι ο κόσμος και ειδικα ο άσχετος με το ββ έχει κι αυτός την αισθητικη και κρητική του και μπορεί να διαφερει απο των κριτών . εγω αλλιώς θα δω και θα κρίνω τον αθλητή που είμαι γνώστης και έχω ασχοληθεί και αλλιώς ο περισσότερος κόσμος γιατι οι περισσότεροι είναι άσχετοι ειδικα με την κρίση στο ββ σαν αγωνιστικα κρητήρια
όπως και με την κρίση στις γυναίκες να λέει ο άλλος κοιτα αυτη τελεια μυικότητα κοματια και να δεί ό άλλος μια φατσάρα σεξυ και λιγότερο μυώδη και να πεί αυτη είναι τελεια , σ αυτες τις περιπτώσεις όλοι έχουν τα δίκια τους , εκεί καταλήγουμε , ο καθένας ελεύθερα εκφραζει την γνώμη του και τα γούστα του

ο χανευ απο ομορφια σώματος και χωρίς να χρειαστει να είναι τεράστιος σε υπερβολικό βαθμό για πολλους θεωρείτε πολυ πιο ωραίος απο τον κόλεμαν και για μενα ενοείτε , αλλα αν ήμουν κριτης και τούς βαθμολογούσα ίσως να έβαζα τον κόλεμαν και λέω ίσως γιατι είναι υποθετικό αυτό και ποτε δεν ξέρεις

vaggan
07-01-13, 23:29
αγαπητε διονυση θα διαφωνησω με το πιο πανω ποστ που εκανες.. οι ουσιες ειναι το αλφα και το ωμεγα οταν κρινουμε δυο αθλητες που ηταν κορυφαιοι στην εποχη τους παντως για τον αρνι ειναι κοινως αποδεκτο απο πολλους οτι εκανε την ελαχιστη δυνατη χρηση. α.ο. δεν ηξερε τι σημαινε και οπως ειπα σε παλιοτερο ποστ μου αν ο σβαρτσενεγκερ μπορουσαμε να τον παγωσουμε στην ακμη του και ερχοταν σημερα να διαγωνιστει στο μιστερ ολυμπια τελευταιος θα εβγαινε να εισαι σιγουρος ακομα και οι πιο μικροκαμωμενοι κατα 10 κιλα απο αυτον θα εδειχναν πιο ογκωδεις και σκληροι λογω της αλογιστης χρησης φαρμακων και φυσικα και της εξελιξης της χημειας απλα δειτε ποσο τεραστιος οπτικα διχνει ενας αθλητης 90 κιλων σε σχεση με το παρελθον

beefmeup
07-01-13, 23:39
βεβαιως κ μπορεις να διαφωνισεις,αλλα αυτο που εγραψα δεν το προσεξες..:P
οτι μαζι με τον ρονι,τις ιδιες ουσιες κ μπορει κ περισοτερες τις επερναν αλλοι 50 αθλητες..
αλλα ο ρονι ηταν ενας.οποτε?
κ αυτο που λες για τον αρνι δεν το ξερω..αυτο που εχω διαβασει επισημα ειναι οτι ηταν ολο τον χρονο μεσα.

τωρα το να κανω αυτη την συγκριση,που πας να κανεις του στυλ να παρω τις ουσιες του σημερα κ να υποθεσω πως θα εμοιαζε ο αρνολντ τοτε αν τις επερνε ειναι κατι μεταξυ σταρ τρεκ,κ star wars,κ δεν βγαινει κ πολυ ακρη ετσι..

κ κακως επικεντωνομαστε στις ουσιες,το ξαναπα,κ το εγραψε κ καπου ο ηλιας..τα φαρμακα ηταν παντα ιδια απο το 60 κ μετα..λιγα αλλαξαν,κ αυτοι που ασχολουνται με τα φαρμακα το ξερουν αν ρωτησεις..
κ παλι κακως ομως μενουμε εκει..ακυρωνουμε τα παντα ετσι,κ τις προσπαθειες που εκαναν ολοι αυτοι ανα τα χρονια.
αυτα τα λαθη κανουμε κ μετα μας φτυνουν κ αναρωτιωμαστε αν βρεχει:turtle:

κ παλι ο διαγωνισμος κρινεται βαση των κριτηριων που εχουμε την καθε δεδομενη εποχη..οχι πριν 30 χρονια..
κ βαση σωματων,κοιτας αυτο που ειναι πχιο κοντα στο απολυτο..εκει θα εβαζες τον αρνολντ ας πουμε?

GURU S.
07-01-13, 23:43
γιαννη αν ηταν ετσι,τοτε θα ειχαν βγει κ ο shawn ray,flex,levrone ολυμπια,οταν κριθηκαν..
το οτι δεν εγινε ποτε σημαινει οτι μαλλον,αλλα ειναι τα πραγματικα αποτελεσματα βαση των "θελω" του κοσμου(κριτων κ κοινου) ασχετως του τι ψηφιζουμε εμεις εδω περα σε αυτο το φορουμ η σε αντιστοιχα αλλα....
οποτε εχουμε ενα παραδοξο εδω,νεσπα?

Ο αρνολντ ψηφηζεται πρωτος στα πιο πολλα φορουμ κλπ οχι σαν μποντυμπιλνερ αυτο καθ αυτο, γιατι ξεπεραστηκε, αλλα σαν ο πιο γνωστος μποντυμπιλνερ,ο πιο διασημος, αυτοσ που πηγε πολυ περα απο το να ειναι μποντυμπιλνερ..Οι μεγαλες μαζες ανθρωπων αυτον γνωριζουν και ασυναισθητα τον βαζουν πρωτο γιατι οι περισσοτεροι συνχεουν τα υπολοιπα με τον μποντυμπιλντερ.Ο καλυτερος μποντυμπιλλνερ ηταν και θα ειναι αυτος που καταφερε να κοψει τα περισσοτερα κιλα και ειχε οσο πιο ομορφα γινοταν κατανεμημενα.Αθροιζοντας βγαινει το αποτελεσμα.Τελεια και παυλα.
ΥΓ Αυτο με τις ουσιες που αν επερνε ο αρνολντ θα νικουσε τον κολεμαν ειναι ακυρο γιατι και καποιος αλλοσ μπορει να πει αν ο κολεμαν επαρνε οτι επερνε ο αρνολντ θα τον νικουσε.Ευσεβεις ποθοι.

beefmeup
07-01-13, 23:45
Ο αρνολντ ψηφηζεται πρωτος στα πιο πολλα φορουμ κλπ οχι σαν μποντυμπιλνερ αυτο καθ αυτο, γιατι ξεπεραστηκε, αλλα σαν ο πιο γνωστος μποντυμπιλνερ,ο πιο διασημος, αυτοσ που πηγε πολυ περα απο το να ειναι μποντυμπιλνερ..Οι μεγαλες μαζες ανθρωπων αυτον γνωριζουν και ασυναισθητα τον βαζουν πρωτο γιατι οι περισσοτεροι συνχεουν τα υπολοιπα με τον μποντυμπιλντερ.Ο καλυτερος μποντυμπιλλνερ ηταν και θα ειναι αυτος που καταφερε να κοψει τα περισσοτερα κιλα και ειχε οσο πιο ομορφα γινοταν κατανεμημενα.Αθροιζοντας βγαινει το αποτελεσμα.Τελεια και παυλα.

ναι οκ,εγω συμφωνω..
καθως επισης οτι σε ενα πολ,μπορει να μπει να ψηφισει ο οποιοσδηποτε που δεν εχει κ τοση επαφη με το αθλημα,οποτε ο αρνυ ειναι η πιο εμφανης επιλογη απο ολους τους αλλους..

vaggan
07-01-13, 23:52
βεβαιως κ μπορεις να διαφωνισεις,αλλα αυτο που εγραψα δεν το προσεξες..:P
οτι μαζι με τον ρονι,τις ιδιες ουσιες κ μπορει κ περισοτερες τις επερναν αλλοι 50 αθλητες..
αλλα ο ρονι ηταν ενας.οποτε?
κ αυτο που λες για τον αρνι δεν το ξερω..αυτο που εχω διαβασει επισημα ειναι οτι ηταν ολο τον χρονο μεσα.

τωρα το να κανω αυτη την συγκριση,που πας να κανεις του στυλ να παρω τις ουσιες του σημερα κ να υποθεσω πως θα εμοιαζε ο αρνολντ τοτε αν τις επερνε ειναι κατι μεταξυ σταρ τρεκ,κ star wars,κ δεν βγαινει κ πολυ ακρη ετσι..

κ κακως επικεντωνομαστε στις ουσιες,το ξαναπα,κ το εγραψε κ καπου ο ηλιας..τα φαρμακα ηταν παντα ιδια απο το 60 κ μετα..λιγα αλλαξαν,κ αυτοι που ασχολουνται με τα φαρμακα το ξερουν αν ρωτησεις..
κ παλι κακως ομως μενουμε εκει..ακυρωνουμε τα παντα ετσι,κ τις προσπαθειες που εκαναν ολοι αυτοι ανα τα χρονια.
αυτα τα λαθη κανουμε κ μετα μας φτυνουν κ αναρωτιωμαστε αν βρεχει:turtle:

κ παλι ο διαγωνισμος κρινεται βαση των κριτηριων που εχουμε την καθε δεδομενη εποχη..οχι πριν 30 χρονια..
κ βαση σωματων,κοιτας αυτο που ειναι πχιο κοντα στο απολυτο..εκει θα εβαζες τον αρνολντ ας πουμε?ναι στο απολυτο δικο μου τον αρνολντ ειμαι λιγο οπισθοδρομικουλης τωρα δεν μπορω σε ενα τετοιο τοπικ να μιλησω ανοικτα για ουσιες πολλες ειναι που στα χρονια του αρνι ηταν αγνωστες η και να ειχε ανακαλυφθει η μοριακη τους δομη δεν ειχαν εφαρμοστει πανω στο ββ αμεσως περασαν δεκαετιες..εγω πιστευω πραγματικα και με το χερι στην καρδια οτι αν εβλεπα τον αρνι να αγωνιζεται με τα σημερινα δεδομενα να τον εβλεπα και να ξερναγα οπως κανω και με ολους τους τωρινους πρωταθλητες:P

GURU S.
08-01-13, 00:00
Μα να πω και αυτο:η μυικη μαζα μετραει?μετραει θα πουν ολοι.η γραμωση μετραει?το διο και δω.τα δυνατα σημεια μετρανε?το ιδιο και εδω.τα μεγαλα ποδια γιατι μετρανε στον πλατζ(που εχανε κι ολας στο πανω μερος) και οχι στον κολεμαν(και εδω παει η αγαπη στο παρελθον).το ποσους αγωνες πηρε ο καθενας μετραει?μαλλον.Τι στο καλο εχει Αρνολντ σε σχεση με τον Ρονι σε αυτα περα του οτι εχει πιο αισθητικα αποδεκτο σωμα που ειναι και λογικο αφου ηταν δεκαδες κιλα λιγοτερο?Και εκει μπαινει ο ρομαντισμος και το αν ηταν στην εποχη του ταδε και επερνε τα ταδε κλπ κλπ.Πραγματα χωρις βαση.

GURU S.
08-01-13, 00:18
Μα να πω και αυτο:η μυικη μαζα μετραει?μετραει θα πουν ολοι.η γραμωση μετραει?το διο και δω.τα δυνατα σημεια μετρανε?το ιδιο και εδω.τα μεγαλα ποδια γιατι μετρανε στον πλατζ(που εχανε κι ολας στο πανω μερος) και οχι στον κολεμαν(και εδω παει η αγαπη στο παρελθον).το ποσους αγωνες πηρε ο καθενας μετραει?μαλλον.Τι στο καλο εχει Αρνολντ σε σχεση με τον Ρονι σε αυτα περα του οτι εχει πιο αισθητικα αποδεκτο σωμα που ειναι και λογικο αφου ηταν δεκαδες κιλα λιγοτερο?Και εκει μπαινει ο ρομαντισμος και το αν ηταν στην εποχη του ταδε και επερνε τα ταδε κλπ κλπ.Πραγματα χωρις βαση.

Και τι αλλο πρεπει να κανει αυτος ο καποιος για να ξεπερασει τον Αρνολντ αφου οτι και να κανει θα τον στιγματιζουν καποιοι με το"τωρα εχουν βγει αλλες ουσιες"κι "αν γυρναγαμε το χρονο πισω κλπ???.Ειλικρινα δεν καταλαβαινω.

TRIANTAFYLLOU
08-01-13, 00:21
Μα να πω και αυτο:η μυικη μαζα μετραει?μετραει θα πουν ολοι.η γραμωση μετραει?το διο και δω.τα δυνατα σημεια μετρανε?το ιδιο και εδω.τα μεγαλα ποδια γιατι μετρανε στον πλατζ(που εχανε κι ολας στο πανω μερος) και οχι στον κολεμαν(και εδω παει η αγαπη στο παρελθον).το ποσους αγωνες πηρε ο καθενας μετραει?μαλλον.Τι στο καλο εχει Αρνολντ σε σχεση με τον Ρονι σε αυτα περα του οτι εχει πιο αισθητικα αποδεκτο σωμα που ειναι και λογικο αφου ηταν δεκαδες κιλα λιγοτερο?Και εκει μπαινει ο ρομαντισμος και το αν ηταν στην εποχη του ταδε και επερνε τα ταδε κλπ κλπ.Πραγματα χωρις βαση.

γιατι απλα ο πλατς έχασε απο σχεδόν ανάπηρους , δηλαδη καλός χρυσός ο κολούμπο αλλα δεν ήταν καλύτερος σε αρμονία απο τον πλάτς , απλα είχε καλύτερη πλάτη και στηθια , δηλαδη να ήταν κανενας πιο εντυπωσιακός απο τον πλάτς πάει στο διάλο , για μενα σε εκείνο τον αγωνα πιο πολυ ο παντιλα με αρεσε

και έχει τυχει αθλητες και στην ελλάδα να είναι καλύτεροι αν τους κρίνεις κοματι κοματι , πχ πόδια λές κοματια μεγάλα , στηθια , χερια όλα καλύτερα , ναι αλλα όλα αυτα δεν δένουν μεταξύ τους αρμονικά οπότε μην τα κοιταμε αυτα

πχ στην φωτο αβαταρ που 'έχει ο ντρεικο τον γειτς , σ αυτη απο θεμα αισθητικής ο κόλεμαν για μενα πρέπει να εξαφανιστει απο διπλα με την κολάρα και τα πόδια που απο πίσω δείχνουν μεγαλύτερα απο το επάνω μερος και δείτε την πόζα του γειτς , αυτα εμένα δεν μ αρέσουν τα σιχαίνομαι , όπως ήταν παρόμοιος και ο χανευ , σ αυτο το στυλ και ο μπανου και οι περισσότεροι ολύμπια

αυτα εμενα τα πόδια που δειχνουν έτσι απο πίσω με ξενερώνουν τελείως δεν βρίσκω ίχνος αισθητικής , έχω δεί ποδαράδες όπως και ο ελευθεριάδης αλλα έτσι δεν δείχναν
θα πεί κανείς έχει μεγαλύτερα πόδια ο κόλεμαν άρα καλύτερος , εμ δεν πάει έτσι γιατι απλα δεν χάνει στα πόδια ο ντοριαν και δείχνει πολυ πιο ωραίο το σώμα του
και θα πω και κατι άλλο ας πάρουν όσοι μπορούν αν μπορουν τις πόζες 3/4 που έπαιρνε ο άρνολντ και να δείχνουν ωραία , με καμια παναγία , ενω ο άρνολντ έστω και λίγος μπορούσε μια χαρα και ο ζεην και όλοι , οπότε τι να λέμε τωρα και τι να συγκρίνουμε , που να πάρουν τετοιες πόζες να στριψουν δεν μπορούν

αλλα είπαμε γούστα είναι αυτα και όταν έχει ζήσει κανείς την εξέληξη του ββ έχει διαφορετικη άποψη και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε , έτσι όπως γίναν σε τόσους τομείς τα πράματα έχουμε χασει τα μετρα και τα σταθμα στο ββ θα μεναν

Polyneikos
08-01-13, 00:23
Μια ισχυρή προσωπικότητα που κανει εντύπωση όπου βρεθεί (όπως ήταν ο Αρνολντ), παρασυρει τις μόδες, τις τασεις και τραβάει τα βλέματα ...
Οι περισσότεροι εχουν συνδυασει το bbing με τον Αρνολντ, όπως και να το κανουμε,παει το χερι εκει στο κουμπι.
Για να το διακωμωδήσω και λίγο,οτι επιχειρήματα να θέσουμε, είναι σαν αυτους που όπως και να χει,ακομα Πασοκ και ΝΔ θα ψηφίζουν :P:P
Εδω κατάφερε να επιβληθεί στον κόσμο του Χολυγουντ, κατόπιν στις ισχυρότερες κυβερνητικές θέσείς ,λέτε να μην είχε καποια χαρίσματα;
Γιατί τα λέω αυτά;
Γιατι πολυ απλά , ακόμα και τα μειονεκτήματα του Αρνολντ , είχε την χαρη να τα μετατρεπει σε πλεονεκτήματα,εκεινος επίσης ήταν αρκετα παγαπόντης και ευελικτος που εκανε τα λεγόμενα mind games και επηρέαζε τους αντιπαλους από τα αποδυτήρια..
Θελατε όγκο; Μα ο Oliva υπερτερουσε..
Θελατε συμμετρία ; Μα ο Frank Zane λεγανε όλοι οι εδικοι ότι ήταν το απόλυτο symmetry symbol...
Θέλατε δύναμη; Ο Franco Columbu κοκ..
Aρα αν τα βαλετε όλα αυτά κατω, ο Arnold δεν ήταν ο ισχυρότερος παμψηφεί, αλλα όλα του τα όπλα τα επιστράτευε και είχε ενα πακέτο, που όλοι οι υπόλοιποι δεν το συγκέντρωναν ή δεν καταφερναν να το ξεπερασουν...
Ton Sergio Oliva πάνω στην σκηνή τον κοροιδεψε ότι τελειωσαν τα comparison,o Οliva αποχώρησε και ο Αrnold έμεινε πάνω στην σκηνή και συνέχισε να ποζάρει ως θριαμβευτης, οι κριτές και το κοινό νόμισαν ότι ακομα και ολόκληρος ο Οliva τα παράτησε μπροστα στον Arnold..
Toν Loy Ferigno τον διακωμωδούσε στα αποδυτηρια για να του σπάσει το ηθικό, με τον Mike Mentzer διαπληκτίστικε έντονα το 1980 στα αποδυτηρια και του έσπασε τα νευρα κτλ κτλ.
Με όλα αυτα που είναι γνωστα,δεν προσπαθω να μειωσω τον Αρνολντ ή να πω πως δεν αξιζει εκεί που είναι , το άθλημα του χρωστάει, όπως και εκεινος βέβαια στο άθλημα, απλα θελω να εξηγήσω πως δημιούργησε ενα status πως όσο έπαιζε αυτός ,όλοι οι υπόλοιποι τσάμπα κατεβαίνανε, οπότε αυτό καθιερωθηκε και στην συνείδηση του κόσμου, διαχρονικά,εφόσον ήδη είχε καταφερει να το περασει στους αθλητες και στους κριτές..
Αυτη είναι η αποψη μου και είναι καθαρά υποκειμενική,δεν χρειάζεται να διαφωνήσω με καποιον ,ειναι απόσταγμα πολλών ετων :green:

beefmeup
08-01-13, 00:24
με λιγα λογια κ συ ρονι ψηφιζεις δλδ:green::green::green:

Polyneikos
08-01-13, 00:27
με λιγα λογια κ συ ρονι ψηφιζεις δλδ:green::green::green:

Λογω κουλτουρας και νοοτροπίας, Υates, το έχω πει κ πρίν 3 χρόνια :P


Ψηφισα Dorian Yates γιατί μου αρεσει που ήταν σκληροπυρηνικος,έθεσε καινουργια δεδομενα στον χώρο ώς προς την μάζα και την μυικότητα και γενικα μου άρεσε που ήταν χαμηλων τόνων και όχι υπερφίαλος,Βlood and Guts....Ηρθε και έφυγε νικητης.

tasos2
08-01-13, 00:31
Οι περισσότεροι εχουν συνδυασει το bbing με τον Αρνολντ, όπως και να το κανουμε,παει το χερι εκει στο κουμπι.


Ακριβω επειδη ασχοληθηκε με το χολιγουντ και την πολιτικη εχει συνδυαστει με εκεινον το μποντυμπιλντινγκ (και οχι επειδη ηταν ο καλυτερος ολων των εποχων). Γιατι οποιος δεν ασχολειτε οπως εμεις εδω γνωριζει μονο τον αρνολντ οποτε σου λεει μποντυμπιλντινγκ=αρνολντ

TRIANTAFYLLOU
08-01-13, 00:41
σημασία έχει ότι για την εποχή του όπως και ο καθένας για την εποχή του κρίνετε ήταν ο καλύτερος δεν του κάναν χάρη , εκτός το 80 ππου αμφισβητήθηκε παρα πολυ , ποιός τον κόντευε? τι φερίνο και πράσινα άλογα , ο νυμπρε ούτε για πλακα έχανε πολυ στην πλατη γι αυτο όλο λοξα στεκόταν , ο ολίβα ενω είχε μαζα και στρογγυλάδα , ο άρνολντ είχε την προνοητικότητα και έδωσε βαση στην γράμωση και εκεί τον κερδισε όχι στον όγκο
και μαλιστα με διαφορα ήταν 1-2 τον κόντευαν και ενω τους έβλεπες μόνους και λές μπορεί και να είναι καλύτεροι δίπλα στο άρνολντ δεν στεκόταν , εκτος απο το 80 που δεν ξερω γιατι κατέβηκε , αλλα και πάλι λόγω ονόματος κέρδισε

αλλα να συγκρίνουμε διαφορετικες εποχες με τα ίδια κρητηρια είναι άκυρο για όλα τα αθλήματα όχι μονο για το ββ

το ββ είναι ενα άθλημα που ο καθένας πουλάει το σώμα του με την ένοια το προβαλει όπως μπορεί καλύτερα , τετοια κόλπα με είχε μάθει και ο τσοπουρίδης που πήγαινε δίπλα στους αντιπάλους και έπαιρνε πόζες που τον κολάκευαν ενω αυτούς δεν τούς πήγαιναν ,θυμαμε έλεγε πήγαινα δίπλα στον γουλταρα (έτσι έλεγε τον γιώργο γουλτιδη ) και έπαιρνα πόζα πλάγια στηθους όπως την πέρνω εγω και αυτος την ίδια παρασυρόμενος , ενω αν γυρνούσε και πατούσε την πλάτη του θα με έσβηνε.
ο άρνολντ έβγαζε βρώμα ότι θα κατεβεί βαρυς όλοι πλακωνόταν στον όγκο και τελικα έβγαινε κομμάτια και αυτοι ψαχνόταν

vaggan
08-01-13, 01:20
Ο αρνολντ ψηφηζεται πρωτος στα πιο πολλα φορουμ κλπ οχι σαν μποντυμπιλνερ αυτο καθ αυτο, γιατι ξεπεραστηκε, αλλα σαν ο πιο γνωστος μποντυμπιλνερ,ο πιο διασημος, αυτοσ που πηγε πολυ περα απο το να ειναι μποντυμπιλνερ..Οι μεγαλες μαζες ανθρωπων αυτον γνωριζουν και ασυναισθητα τον βαζουν πρωτο γιατι οι περισσοτεροι συνχεουν τα υπολοιπα με τον μποντυμπιλντερ.Ο καλυτερος μποντυμπιλλνερ ηταν και θα ειναι αυτος που καταφερε να κοψει τα περισσοτερα κιλα και ειχε οσο πιο ομορφα γινοταν κατανεμημενα.Αθροιζοντας βγαινει το αποτελεσμα.Τελεια και παυλα.
ΥΓ Αυτο με τις ουσιες που αν επερνε ο αρνολντ θα νικουσε τον κολεμαν ειναι ακυρο γιατι και καποιος αλλοσ μπορει να πει αν ο κολεμαν επαρνε οτι επερνε ο αρνολντ θα τον νικουσε.Ευσεβεις ποθοι. δηλαδη σημασια εχει μονο οτι τα εκοψε οχι το ΠΩΣ το αν το εκανε ομορφα αποψη σου εμενα δεν μου αρεσε καθολου τερατουργημα ειναι με μια κοιλουμπα σαν εγκυος οκτω μηνων οσο σκληρος και να ηταν οσο ογκωδης και να ηταν.τεσπα απο κατι εκφρασεις τυπου τελεια και παυλα καταλαβαινω οτι εισαι πολυ απολυτος δεν μπορω να κανω αλλο κουβεντα ας αποφασισουν οι ψηφοφοροι για το ποιος ηταν καλυτερος

goldenera
08-01-13, 01:27
Ρε παιδιά πολλοί μπερδεύεστε ή εθελοτυφλείτε. Ο Άρνολντ βγαίνει 1ος σε ΒΒ περιοδικά από άτομα που τα αγοράζουν δηλ. άτομα που ασχολούνται με το άθλημα και απαντούν στο ερώτημα:ποιός είναι για εσας ο καλύτερος ΒΒ όλων των εποχών. Τα κριτήρια του διαγωνισμού δεν μπορεί να είναι τα τωρινά, αφού έτσι η σύγκριση γίνεται άδικη και άτοπη. Κάθε εποχή έχει τον απόλυτο της που και αυτό πάλι υποκειμενικό είναι για τον καθένα. Και το ότι ο Ray ή ο Levrone ή ο Flex ή και άλλοι δεν πήραν τίτλο μπορεί και να οφείλεται, και για πολλούς ισχύει, σε αδικία.

TRIANTAFYLLOU
08-01-13, 02:45
εγω να πώ και κατι άλλο μιας και έχω δεί πάρα πολλούς αγώνες για χρόνια είμαι κριτής , έχω άποψη και εμπειρια απο απλός φίλαθλος, αθλητής, παράγοντας και το συμπέρασμα είναι πως μερικές φορες μια νίκη μπορεί να την θεωρήσουμε και πύρειο νίκη για όσους ξέρουν τι σημαίνει αυτό
όταν κάποιος κερδίζει ενα ολύμπια με το μικρότερο κόστος και δεν χρειάζετε να γίνει κάτι παραπάνω , αυτο είναι μεγαλύτερη επιτυχία
ο χάνευ πχ δεν τον πλησίαζε κανείς όσο καλός και να ήταν και ενω θεωρούταν τεράστιος εγω που τον έχω δεί απο κοντα έχω να πώ καμία σχέση με τον κόλεμαν , απλα με τόση μαζα έδειχνε μπιμπελό με στενή μεση , ό άρνολντ σε κάποιες πόζες ρηλάξ πολυ λιγότερος απο τον κόλεμαν αλλα το στηθος του έδειχνε μεγαλύτερο απο του κόλεμαν ενω δεν ήταν, αναλογικα όμως με το σώμα του έδειχνε πιο εντυπωσιακό
ενω ο κόλεμαν καταφερε και τα μεγάλωσε όλα εντόσθια κοιλια κόλους , ειδικα εκείνο που έκανε το μαγιό στρίνκ σκέτη ομορφια ήταν τι να πώ , μ αρέσει που η ιφββ έχει αυστηρούς κανονισμούς και παλια αν μασούσαμε τσίχλα η ξεχνούσαμε κανα ρολόι όταν βγαίναμε είχαμε κυρώσεις και σ αυτούς γαργάρα . τι ανάγκη έχει να τα κάνει αυτα τοσο κρέας γράμωση δηλαδη για να φανούν οι κόντρες στα κολομερια αυτο έπρεπε να κάνει?


άξια κέρδιζε αλλα δεν μετραει μόνο η μαζα στο ββ , αφου λιγότερο ογκώδης αθλητες κέρδιζαν ολύμπια και μεγάλους επαγγελματικούς αγώνες και αν θέλαν οι κριτες που σ αυτούς τους αγώνες με τα συμφεροντα που υπάρχουν ειδικα στην σημερινη εποχή απο εταιρίες , όποιον θέλουν βγάζουν , αν θέλαν μπορούσαν να βγάλουν τον φλέξ , η τον ρευ , η τον σομπάτι και πολλούς ακόμη και κανείς δεν θα λεγε τίποτε , απλα θα υπήρχαν δικαιολογίες πάντα και υπάρχουν και αν θα λεγε κανείς τιποτε και διαμαρτηρίες θα βρίσκαν ενα σωρο δικαιολογίες να πούν γιατι δεν βγήκε ο κόλεμαν που ο άνθρωπος ήταν τεράστιος αναμφισβητητα , αλλα όταν κρίνετε με το ματι ο καθένας όπως θελει το βλέπει
γι αυτο λεω σαν κριτης εγω όταν καθομαι στο τραπέζι της επιτροπής θα κρίνω με τα κρητήρια που πρέπει σαν αθλητες , αλλα προσωπικα μπορω να πώ δεν μ αρέσει αυτός σαν καλούπι βγηκε πρώτος γιατι είχε χυδαία μαζα η οι άλλοι χανόταν δίπλα του αλλα δεν μ άρεσε σαν πρότυπο

γι αυτο είχαμε αθλητες δευτεροτρίτους όπως λαμπράντα , ντεμευ , φλεξ , σον ρευ κτλ που μπορεί να βγάζαν περισσότερα χρηματα απο τους ολύμπια , επειδη είχαν χορηγούς μετρούσαν στον κόσμο εμφανησιακα , είχαν μόρφωση και ξεραν να μιλάν και έτσι τους προτιμούσαν

και δεν θα ξεχάσω μια περίπτωση ενός πολυ καλού αθλήτη δεν θυμαμε όνομα , ενω είχε κερδίσει και τον φώναξε η εταιρία να κάνει συμβόλαιο , όταν είχε πάει είχε βάλει τόσο πολλα κιλα και είχε χαλάσει τόσο πολύ που ακύρωσαν το συμβόλαιο

GURU S.
08-01-13, 17:34
δηλαδη σημασια εχει μονο οτι τα εκοψε οχι το ΠΩΣ το αν το εκανε ομορφα αποψη σου εμενα δεν μου αρεσε καθολου τερατουργημα ειναι με μια κοιλουμπα σαν εγκυος οκτω μηνων οσο σκληρος και να ηταν οσο ογκωδης και να ηταν.τεσπα απο κατι εκφρασεις τυπου τελεια και παυλα καταλαβαινω οτι εισαι πολυ απολυτος δεν μπορω να κανω αλλο κουβεντα ας αποφασισουν οι ψηφοφοροι για το ποιος ηταν καλυτερος

Πιο ομορφα κομμενα 135 κιλα με αυτο το υψος δεν εχω δει.Ουτε ανθρωπο με 135 κιλα χωρις διογκωμενη κοιλια.
Οσο για το τι ειμαι δεν εχει να κανει με εδω.Απλα οταν σταματαν τα επειχηρηματα σχεδον παντα αρχιζει η επιθεση κατα προσωπου.

treloportogalos
08-01-13, 18:05
Άρνολντ γιατί είχε το τέλειο τριγωνικό σωμα κ ίσως το καλύτερο στοίθος που έχω δεί σε αθλητή,τον μεγάλο ντόριαν,γιατί είχε πλάτη τσιμέντο κ τον κάτλερ γιατί είμαι τρελός φαν.

vaggan
08-01-13, 19:35
Πιο ομορφα κομμενα 135 κιλα με αυτο το υψος δεν εχω δει.Ουτε ανθρωπο με 135 κιλα χωρις διογκωμενη κοιλια.
Οσο για το τι ειμαι δεν εχει να κανει με εδω.Απλα οταν σταματαν τα επειχηρηματα σχεδον παντα αρχιζει η επιθεση κατα προσωπου.δηλαδη εσενα σου αρεσει η μεγαλη μαζα και η γραμμωση και να ναι οπως να ναι κοιλιες κωλους κλπ μαζα για την μαζα δηλαδη....τωρα για ποια ελλειψη επιχειρηματων και ποια επιθεση μιλας??μαλλον φαντασματα βλεπεις και θες να λες μονο τα δικα σου δυστυχως για σενα που εισαι μονο μια ψηφος:green::green::welcome: