PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντισύλληψη



slaine
29-09-08, 22:17
Κατάλληλη αντισυλληπτική μέθοδος για γυναίκες με συγγενή καρδιοπάθεια τα εμφυτεύματα προγεστερόνης και νοργεστρέλης


Η χρήση εμφυτευμάτων προγεστερόνης και νοργεστρέλης προτείνεται ως κατάλληλη αντισυλληπτική μέθοδος για γυναίκες με συγγενή καρδιοπάθεια, ανέφερε ο καθηγητής μαιευτικής στο Ιμπέριαλ Κόλετζ του Λονδίκου, Φίλιπ Στήρ, στη διάρκεια του 6ου Διεθνούς Συμποσίου Συγγενούς Καρδιακής Νόσου στους Ενήλικες, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Όπως εξήγησε ο κ. Στήρ, τα εμφυτεύματα αυτά είναι εξαιρετικά αποτελεσματικά και παρέχουν κάλυψη για τρία χρόνια το πρώτο και πέντε το δεύτερο, ενώ δεν προκαλούν σοβαρές παρενέργειες. Παράλληλα υπογράμμισε ότι οι γυναίκες με συγγενή καρδιοπάθεια, που δεν είναι υπερτασικές και δεν διατρέχουν κίνδυνο θρόμβωσης, δηλαδή σε ποσοστό 50% επί του συνόλου τους, μπορούν με ασφάλεια να παίρνουν το αντισυλληπτικό χάπι.

Η καρδιακή νόσος είναι η πιο συχνή αιτία θανάτου στις έγκυες γυναίκες, ενώ εκείνες με συγγενή καρδιοπάθεια διατρέχουν πολλαπλάσιους κινδύνους, για αυτό και η παρακολούθηση και η υποστήριξή τους πριν και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι απολύτως σημαντικά για την υγεία τους και την υγεία του εμβρύου. Σύμφωνα με τα στατιστικά δεδομένα ο κίνδυνος θανάτου για τις γυναίκες με συγγενή καρδιοπάθεια στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ανέρχεται στο 1/1000 ενώ στις υγιείς εγκύους είναι 1/20.000. Οι δε ασθενείς με σοβαρότερες καρδιακές παθήσεις έχουν πιθανότητες επιβίωσης κατά την εγκυμοσύνη και περί τον τοκετό μόλις 50%.

Ωστόσο, η σύγχρονη ιατρική έχει υιοθετήσει μία υποστηρικτική και όχι απαγορευτική στάση απέναντι στις γυναίκες με συγγενή καρδιοπάθεια, που επιθυμούν να αποκτήσουν παιδιά. Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής αποτελεί το γεγονός ότι περίπου ποσοστό 70% των γυναικών με συγγενή καρδιοπάθεια μένουν έγκυες και αποκτούν παιδιά, ενώ παλαιότερα το ποσοστό αυτό δεν ξεπερνούσε το 30%.

jemstone
22-10-09, 09:15
Για της γυναίκες που ασχολούνται με τη γυμναστική και γενικά για το σώμα τους.
Πολλές φορές προσπαθούμε να χάσουμε κιλά και να κατεβάσουμε το ποσοστό λίπος ακόμα και να στεγνώσουμε από περιττά νερά που κάνουμε κατακρατήσει στο σώμα μας . Ακλουθούμε διαφόρους μεθόδους διατροφής και γυμναστικής…

Όμως επωδή είμαστε γυναίκες και συνδέονται στο σώμα μας διάφορη παράγοντες στο όποιο δεν μπορούμε πάντα να ελέγξουμε τη κάνουμε… συγκεκριμένα μιλάω για γυναικολογικής φύσεως καταστάσεις, όπως μια διάγνωση κάποιας κύστης . στην περίπτωση αυτή η πιο πολλές που το έχετε πάθει ξέρετε τη σας έχει πει ο γιατρός η θα χωνευτεί μόνη της η χρειαζόσαστε κάποια βοήθεια όπως αντισυλληπτικά.
Όμως τα αντισυλληπτικά έχουν την τάση να πρήζουν να κρατάνε στο σώμα πολλά νερά και να μας ανοίγουν την όρεξη. Αν και έχουν βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια ακόμα είναι ορμόνες και η ορμόνες θέλουμε δεν θέλουμε μας επηρεάζουν.
Λοιπόν τη μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε την κατάσταση όταν είμαστε αναγκασμένη να τα πάρουμε…
Πολλά . ..
Βρίσκομαι λοιπόν σε αύτη τη περίπτωση δηλαδή ο γυναικολόγος μου διάγνωσε μια κύστη 6cm αρκετά μεγάλη και μου είπε ότι χρειάζεται αντισύλληψη για να απορροφηθεί ξέροντας λοιπόν της συνέπιες μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω παρά πολύ πριν πάρω τη απόφαση να τα πάρω αν και έτσι όπως μου το έθεσε ο γιατρός επιλογή δεν είχα.. έκανα λοιπόν μια ερεύνα να βρω πιο χάπι θα πάρω και τη μπορώ να κάνω για να μην πρηστώ πολύ και για να αποφύγω την κατακράτηση υγων.
Λοιπόν από τα χάπια το ελαφρύτερο στην ελληνική αγορά είναι το meliane
κυκλοφορεί στο εμπόριο είναι μονοφασικό χάπι, όπου το δεύτερο συστατικό, το προγεστερινιειδες, έχει αντικατασταθεί από μία ουσία με προγεστρονικες και παράλληλα διουρητικές ιδιότητες, που εμποδίζει την κατακράτηση υγρών, σε σχέση με άλλα..
Η επιλογή του χαπιού, μπορεί και πρέπει να επηρεάζεται από τον τύπο της γυναίκας. Πολύ γενικά: Άλλο χάπι θα δώσουμε σε μια κοπέλα με ακμή και κάπως περίσσιο χνούδι, άλλο σε μια γεματούλα, που πριν την εμμηνορρυσία παραπονείται για ''φούσκωμα'' και άλλο σε μια πολύ αδύνατη.
Αν λοιπόν θέλεις το ''καλλίτερο χάπι'', θα πάρεις αυτό που θα ταιριάζει σε σένα. Και τούτο θα το κρίνει ο γιατρός σου, που στην πορεία - ανάλογα με το πως το δέχεσαι, πάντα μπορεί να το αλλάξει με ένα ακόμη πιο κατάλληλο.

Έχω και αλλά να γράψω για το θέμα … έπεται η συνεχεία.

Ballbreaker
22-10-09, 09:47
Δυστυχως στην Ελλαδα οι γυναικες αντιλαμβάνονται ως αντισυλληψη την εκτρωση και αυτα τα χαπια τα παιρνουν μονο για γυναικολογικους λογους.
Θα ελεγα να τα παιρνετε και για τον λογο για τον οποιο φτιαχτηκαν,εκτος των αλλων μειωνει-εξαφανιζει τους πονους της περιοδου.
Τα παλαιοτερα χαπια πραγματι ηταν επιφοβα,πλεον τα αποτελεσματα μιλανε απο μονα τους,ειναι η ενδεδειγμενη λυση αντισυλληψης για την συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων των νεων γυναικων.

DusWS
22-10-09, 12:18
αααα μαν.....δε εχεις απολυτα δικιο...την δικια μου ειδικα στις αρχες που εβγαζα βιτσια και καφριλες επανω της...το ειχε κανει το χαπι καλυτερο της φιλο... :green::green::green::green::green:

vAnY
22-10-09, 15:05
:)πολυ ενδιαφερον αυτο το meliane πο γραφεις... σε παρακαλω να μας πεις αν σε σε σενα οντως δουλεψε χωρις να σου κανει κατακρατηση και να "παχυνεις", σε σχεση με τα κλαασικα χαπια...
:welcome:

TRIANTAFYLLOU
22-10-09, 18:50
όπως είπε και η τζούλια τα αντισυληπτικά εχουν βελτιωθεί αρκετα τα τελευταία χρόνια μειώνοντας τις αρνητικές παρενέργειες και μια γυναίκα που γυμνάζετε και προσέχει σε λογικά πλαίσια την διατροφή της δεν θα παρουσιάσει η στο ελάχιστο τέτοια συμπτώματα .

έχω πολλες περιπτώσεις γυναικών στο γυμναστήριο που έπαιρναν χαπια χωρίς να μου το πούν και προβληματιζόμουν γιατι δεν χάνουν στο τέλος όταν ρωτούσα μου το έλεγαν , αλλα δεν ήταν αντισυληπτικά αλλα άλλα ορμονικα που μεσα στις παρενέργειες εγραφαν κατακράτηση υγρών και παρ όλα αυτα χρησιμοποιώντας ενα φυσικό φυτικό διουριτικό και σε συνδιασμό με μεγαλη κατανάλωση νερού , μειωμένη λήψη αλατιού και άσκηση καταφεραν να έχουν μια βελτιωμένη εμφάνηση και με το σταμάτημα των χαπιών , πετύχαιναν γρήγορα την φόρμα τους .

απλα τα αντισυληπτικά έχουν βελτιωθεί πολύ που δεν παρουσιάζουν αυτες τις παρενέργειες , μόνο ίσως στην αρχή κάποια συμπτώματα απο αντίδραση του οργανισμού τα οποία υποχωρούν στην διάρκεια

και για να ακριβολογούμε στην τζούλια δεν φάνηκε εντονη κατακράτηση και κάποια ελάχιστη που η ίδια περισσότερο την καταλαβαίνει είναι και ψυχολογικής φύσεως που θα υποχωρήσει προσέχοντας την διατροφή και με άσκηση

jemstone
23-10-09, 09:50
Λοιπόν θα συμφωνήσω με το Ηλία σε αυτό που είπε ότι «τα αντισυλληπτικά έχουν βελτιωθεί πολύ που δεν παρουσιάζουν αυτές τις παρενέργειες , μόνο ίσως στην αρχή κάποια συμπτώματα από αντίδραση του οργανισμού τα οποία υποχωρούν στην διάρκεια» αλλά είναι περίπλοκο το θέμα τον ορμονών …
Είμαι στο δεύτερο μηνά του χαπιού η κατακράτηση είναι στα ιδία επίπεδα περίπου με όταν τα ξεκίνησα ..
Αυτό το χάπι Vany έχει ένα ενεργειακό διουρητικό μέσα και ειλικρινά το καταλαβαίνεις διότι πας πολύ πιο συχνά τουαλέτα…
Επίσης πρέπει να επισημάνω ότι έχω ελάττωση την κατανάλωση του αλατιού και έχω αυξήσει το κάλιο στον οργανισμό μου, πίνω πολύ νερό και λαμβάνω περίπου 500mg πράσινο τσάι (που όλη ξέρετε είναι πλούσιο σε κατεχίνες φυσικό διουρητικό και μαζί με τη καφεΐνη βοήθα στην απώλεια του λίπους) μια μικρή παρένθεση το πράσινο τσάι για να ενεργήσει συμφώνα με έρευνες του Δρ. kalman για την απώλεια λίπος πρέπει να λαμβάνετε σε ποσότητα πάνω τον 500mg δλδ περίπου 5-6 ποτήρια τσαγιού την ημέρα επειδή λοιπόν δεν παίζει να πίνω τόσο παίρνω ένα απόσταγμα τσαγιού..
Συνεχίζω
Το πολύ κακό με το χάπι …. Ναι δεν είναι μύθος ανοίγει την όρεξη .βλέπω ότι πεινάω περισσότερο από πριν…προσπαθώ να ξεγελάσω τον εαυτό με ένα fitness bar η ένα φρούτο και έτσι έλεγχο την πεινά μου προσπαθώ τουλάχιστον…
Και το τραγικά απαγορευτικό το κάπνισμα … η έρευνες παγκόσμιος λένε ότι όταν λαμβάνεις αντισύλληψη σε μορφή χαπιού δεν πρέπει να καπνίζεις και ιδικά για τις γυναίκες που περνούν το χάπι πολύ καιρό, αυξάνεται ο κίνδυνος για θρόμβωση σε γυναίκες με σχετικό ιστορικό και ειδικά σε καπνίστριες άνω των 35 ετών
Μαθαίνοντας αυτό έχω ελαττώσει το κάπνισμα σε 2 τσιγάρα την ημέρα και μονό όταν βγω για να είμαι ειλικρινής καπνίσω παραπάνω.
Σίγουρα χωρίς κάποια βοήθεια παιδιά από μονό του το χάπι σε εμάς τις γυναίκες που ασχολούμαστε με τη γυμναστική και με το fitness δεν βοήθα ισα, ισα το αντίθετο αλλά κάνοντας αυτό το πειραματική και όχι επειδή θέλω αλλά επειδή αναγκαστικά θα δω αν όντως μπορούμε με διατροφή και γυμναστική και λίγη προσοχή να καταπολεμήσουμε τις επιδράσεις τις σωματικές που μπορεί να προκαλέσει το χάπι…:welcome::welcome:

TRIANTAFYLLOU
31-10-09, 00:51
επίσης οι παρενέργειες των χαπιών έχουν να κάνουν και ανάλογα με τον οργανισμό της κάθε γυναίκας και τον λόγο που χρησιμοποιεί το χάπι γιατι είπαμε αυτα τα χάπια παίρνονται και για άλλους λόγους εκτός τον κύριο προορισμό που είναι η αντισύληψη , όπως στην περίπτωση της τζούλιας .

επίσης ξέρω γυναίκα που έπαιρνε ενω πάντα είχε ενδιασμούς στην χρήση τους και εκτός στην αρχή όπως είπε η τζούλια που παρουσιάστηκε μια αντίδραση κατακράτησης , στην συνέχεια υποχώρησαν τα συμπτώματα και τα κιλα ήταν στα ίδια επίπεδα με πρίν την λήψη του χαπιού κάνοντας την ίδια διατροφή , απλα με την γυμναστική , διατροφη και κάποιο ήπιο φυτικό διουριτικό κρατάμε την φόρμα χωρίς άγχος .

σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι καραμέλες να λέτε πήρε η φίλη μου και όλα οκ θα πάρω και γω , πάντα με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού για να δώσει αυτό που πρέπει και στην δοσολογία που πρέπει .

θα μου πείτε καλό είναι να μην παίρνουμε τίποτε , αλλα δυστυχώς ο τρόπος ζωής και η διατροφή μας με διάφορες επεξεργασμένες τροφες και διάφορες ουσίες που περιέχονται σ αυτα που τρώμε , (ακόμα και στα φυσικά λαχανικα και φρούτα ) διαταρασουν το ορμονικό μας σύστημα και πολλες φορές η χρήση αυτών επιβάλετε σε ορισμένες περιπτώσεις συν την αντισύληψη που προσφέρουν που είναι αποτελεσματική και αποφεύγονται τα μοιραία

gym
09-01-12, 05:25
Μέχρι πριν μερικές δεκαετίες χρήση του αντισυλληπτικού χαπιού ήταν ανύπαρκτη. Εδώ και λίγες δεκαετίες το αντισυλληπτικό χάπι έγινε σύμμαχος της γυναίκας για να την βοηθήσει να μην έχει ανεπιθύμητες κυήσεις. Το αντισυλληπτικό χάπι είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος αντισύλληψης . Περιέχει συνθετικές ορμόνες που μιμούνται τις φυσιολογικές ορμόνες του γυναικείου οργανισμού. Με το χάπι αναστέλλεται η ωορρηξία δηλαδή δεν απελευθερώνεται ωάριο από τις ωοθήκες όπως γίνεται στον φυσιολογικό κύκλο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης.
37697

Το χάπι, όταν λαμβάνεται σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, είναι αποτελεσματικό. Είναι όμως το αντισυλληπτικό χάπι ασφαλές; Μπορεί να γίνεται χρήση του χωρίς παρακολούθηση από τον Γυναικολόγο;


Ας δούμε λοιπόν μαζί τα συν και τα πλην από τη χρήση του. Στην έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο Παν/μιο του Χάρβαρντ σε 120.000 γυναίκες γιατρούς και νοσοκόμες παρατηρήθηκε ότι η πιθανότητα καρκίνου των ωοθηκών και του ενδομητρίου ήταν ελαφρώς μειωμένη κατά τη διάρκεια λήψης του αντισυλληπτικού χαπιού ενώ ο κίνδυνος καρκίνου του μαστού ήταν αυξημένος. Επίσης διαπιστώθηκαν και άλλοι σημαντικοί κίνδυνοι για την υγεία της νέας γυναίκας, όπως η δημιουργία θρομβώσεων στις φλέβες των κάτω άκρων (ποδιών), εγκεφαλικά επεισόδια και καρδιακές προσβολές. Οι παθήσεις αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες στις νέες γυναίκες που δεν παίρνουν το χάπι. Ωστόσο, οι κίνδυνοι αυτοί εξαφανίζονται όταν η γυναίκα διακόψει τη λήψη του.

Από την άλλη, το αντισυλληπτικό χάπι παραμένει η ασφαλής και αξιόπιστη μέθοδος πρόληψης ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης οι γυναίκες όμως, ιδίως αυτές που είναι πάνω από 35 χρόνων θα πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν θα πρέπει να καπνίζουν, διότι ο συνδυασμός χαπιού – τσιγάρου είναι πολλαπλάσια επικίνδυνος. Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες που έχουν οικογενειακό ιστορικό καρκίνου του μαστού. Το χάπι δεν συνιστάται σε γυναίκες με διαβήτη ή υψηλή πίεση, γιατί προκαλεί αύξηση του σακχάρου και των τριγλυκεριδίων. Ακόμη μπορεί να πυροδοτήσει μια υπερτασική κρίση.

Οι πιο συνηθισμένες ανεπιθύμητες παρενέργειες των αντισυλληπτικών χαπιών είναι παροδικές ζαλάδες, ναυτία και πόνοι στους μαστούς. Αυτά βασικά οφείλονται στην κατακράτηση υγρών από τον οργανισμό. Επίσης το αντισυλληπτικό χάπι επιδρά και στην ψυχολογική σφαίρα της γυναίκας και δημιουργεί προβλήματα όπως ελαφριά μελαγχολία, και αναίτια κόπωση. Πολύ σπανιότερα εμφανίζεται μικρή αιμόρροια και αύξηση του κολπικού εκκρίματος. Παρόλο που στην αρχή της χρήσης του αντισυλληπτικού χαπιού – επειδή εξαφανίζει τον κίνδυνο εγκυμοσύνης – αυξάνει την ερωτική επιθυμία και επαφή μετά την πάροδο κάποιου χρόνου ακολουθεί σε αρκετές περιπτώσεις αδικαιολόγητη ψυχρότητα.37698

Η χρησιμοποίηση αντισυλληπτικού χαπιού επιτρέπει στη γυναίκα να ελέγχει τη γονιμότητά της και να τεκνοποιήσει όποτε εκείνη το επιθυμεί, ανάλογα με τις επαγγελματικές , οικονομικές ή τις οικογενειακές ανάγκες της. Οι κίνδυνοι που συνδέονται με μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη – και ακόμη περισσότερο με μια διακοπή της εγκυμοσύνης – είναι πολλοί περισσότεροι από τους πιθανούς κινδύνους που εγκυμονεί το αντισυλληπτικό χάπι, χωρίς να ξεχνά ότι οι ανεπιθύμητες παρενέργειες από μακροχρόνια χρήση ορμονών μπορεί να είναι σημαντικές.


www.mastologos.gr

gym
09-01-12, 05:26
ενα θεμα που συζητηθηκε προσφατα στο γυναικειο τοπικ Female Gym tips....

ας το δουμε τα κοριτσια λοιπον για να μαθαινουμε και τα αγορια επισης...οι γνωσεις δεν εβλαψαν ποτε κανεναν!καθε αλλο!;):toast:

TEFAAtzis
09-01-12, 07:21
ενα θεμα που συζητηθηκε προσφατα στο γυναικειο τοπικ Female Gym tips....

ας το δουμε τα κοριτσια λοιπον για να μαθαινουμε και τα αγορια επισης...οι γνωσεις δεν εβλαψαν ποτε κανεναν!καθε αλλο!;):toast:

βγηκε λεει μια νεα μεθοδος αντισυληψης για τους αντρες απο ενα φυτο δεν θυμαμαι που το οποιο κανει το σπερμα αδυναμο και το οποιο ειναι χωρις καμια παρενεργεια και μετα απο 2 μηνες αποχης το σπερμα ξαναγινεται οπως ηταν.Θα το βγαλουν πρωτα λεει στη χωρα που βρηκαν το φυτο μεσα στο 2012

Devil
09-01-12, 08:24
βγηκε λεει μια νεα μεθοδος αντισυληψης για τους αντρες απο ενα φυτο δεν θυμαμαι που το οποιο κανει το σπερμα αδυναμο και το οποιο ειναι χωρις καμια παρενεργεια και μετα απο 2 μηνες αποχης το σπερμα ξαναγινεται οπως ηταν.Θα το βγαλουν πρωτα λεει στη χωρα που βρηκαν το φυτο μεσα στο 2012

δοκιμασε το ursobolic του PA.... το ιδιο πραγμα κανει περιπου....:green:

COBRA_STYLE
09-01-12, 10:28
δοκιμασε το ursobolic του PA.... το ιδιο πραγμα κανει περιπου....:green:

παιζει και να λεει το ιδιο:green:

TEFAAtzis
09-01-12, 11:39
παιζει και να λεει το ιδιο:green:

οχι αυτο το ειδα σε διμοσιευση του fb και δεν μιλουσε για συμπληρωμα :P