PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα από ένα νέο μέλος



stathis_r
25-11-06, 15:59
Καλησπέρα και από μένα. είμαι νέο μέλος και άρχισα τώρα ν ασχοληθώ με το σώμα μου καθώς μέχρι τώρα ως εγκεφαλικός άνθρωπος σνόμπαρα τους φουσκωτούς και καλογυμνασμένους. τελικά κατάλαβα ότι "Νους υγιείς εν σώματι υγιή". Είμαι 21 ετών 1,90. ξεκίνησα με δίαιτα πριν 3 εβδομάδες με βάση την πρωτεΐνη και καθόλου υδατάνθρακα με τις συμβουλές φίλου που ασχολείται με το άθλημα και από τα 106 κιλά έφτασα τώρα στα 96... είχα δείκτη λίπους γύρω στο 40% χονδρικά. όλα αυτά με πολύ άσκηση σε βάρη με προπόνηση πυραμίδας και πολλές επαναλήψεις και πολύ αερόβια άσκηση. τώρα μου προτείνει ένα λιποτροπικό.
Αν και είναι λίγο φτηνό που το λέω όλα αυτά τα κάνω για την πάρτι μου, αλλά και για εκδίκηση. Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο να το διαβάσει και να με βοηθήσει με οποιαδήποτε συμβουλή

Ευχαριστώ
Stathis_r

Sourlas
25-11-06, 17:09
Σταθη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Η έννοια "φουσκοτος" ή "καλογυμνασμένος" είναι παρεξηγημένη στις μέρες μας. Βλέπεις οι Αρχαίοι Έλληνες που ήταν φετες και στα αγάλματά τους είχαν ως πρότυπα καλογυμνασμένους ανθρώπους, ήταν χαζοί ή δεν ξέρω και γω τι. Δεν θα επεκταθώ περισσοτερο στο συγκεκριμένο θέμα. Όσο για το θέμα εκδίκησης δεν είναι καθόλου φτινό να το λες. Όλοι όσοι ήταν στο επίπεδό σου και μη για κάποιο ισχυρό κίνητρο ξεκίνησαν να γυμνάζονται - όπως και γω βέβαια καθώς στα 16 μου ήμουν 1.65εκ με 92 κιλα και απείρο λίπος (δεν αποκαλύπτο το κίνητρο βεβαια :lol: :lol: :lol: ).

Δεν θα σου προτεινα όμως να κόψεις τον υδατάθρακα όπως έχεισ κάνει ήδη. Θα πρότεινα καθότι ομοιοπαθείς στο μακρινό παρελθόν τα εξής.
1. Βαλε πολλες θερμίδες ΚΑΘΑΡΕΣ όμως απο υδατάνθρακα όπως ρύζι,βρώμη. Κράτα επίσης την πρωτεϊνη σου ψηλά , 220+γρ/μερα .
καλό άρθρο που θα σε βοηθήσει είναι το εξής http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135
Μη σε φοβήσει ο τίτλος.

2. Συνέχισε τις αεροβικές ΚΑΘΕ μερα θα πρότεινα εγώ ΑΛΛΑ παράλληλα κόψε τις πολλές επαναλήψεις και βάλε κιλά. LIFT HEAVY. Πολλά κιλά και εύρος επαναλήψεων 6-8 στις βασικές ασκήσεις και 8-10,10-12 στις δευτερεύουσες. Τα πολλά κιλά στα βαρη είναι αυτα που θα κάψουν λίπος και παράλληλα θα σου ανεβάσουν το μεταβολισμό έτσι ώστε να καίει καθόλη την διάρκεια τις ημέρας. Είναι μύθος αυτό το μοτο που κυκλοφορει ανάμεσά μας στα γυμναστήρια - ξέρετε σε πιο αναφέρομαι.

Συνέχισε την προσπάθειά σου και εδώ είμαστε. Μην φοβηθείς να ροτήσεις οτιδήποτε.

epote περιμένω να σχολειάσεις καθώς κάποτε αν έίμαι σίγουρος ήσουν στη φάση του φίλου Στάθη.

epote
25-11-06, 21:27
Βλέπεις οι Αρχαίοι Έλληνες που ήταν φετες και στα αγάλματά τους είχαν ως πρότυπα καλογυμνασμένους ανθρώπους, ήταν χαζοί ή δεν ξέρω και γω τι.

καλα, *φετες* δεν ηταν, απλα εχουν ξεφυγει οι απαιτησεις των ανθρωπων για ενα ωραιο σωμα.

ο δισκοβολος πχ απεικονιζει ενα αθλητικο παραγωνο της εποχης εκεινης, το καλυτερο σωμα που μπορουσε ο πιο γενετικα προικησμενος ανθρωπος να φτασει και ηταν ετσι:

http://www.hgsi.com/invest/annual96/images/disco.gif

ο μεσος bodybuilder αν εβλεπε ενα τετοιο ανθρωπο θα ελεγε οτι πρεπει να "φαει περισοτερο" γαιτι ειναι "αδυνατος"

εχετε δει ποτε παλιους bodybuilders? Οριστε ο mr olympia (δηλαδη ο πιο αισθητικα καλογυμνασμενος ανθρωπος στο ΚΟΣΜΟ) πριν απο καμια 80αρια χρονια

http://www.nutritiontrainer.com/images/articles/athletes3.gif

μηπος, λεω εγω τωρα μηπος, ειμαστε λιγακοι υπερβολικοι με τις απαιτησεις μας?

Ναι εχουμε καλυτερη διατροφη και περισοτερες γνωσεις. Αλλα μιλαμε για τον γενετικα ιδανικο ανθρωπο!


Αν και είναι λίγο φτηνό που το λέω όλα αυτά τα κάνω για την πάρτι μου, αλλά και για εκδίκηση. Ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο να το διαβάσει και να με βοηθήσει με οποιαδήποτε συμβουλή

υπομονη αδερφε, πολυ πολυ υπομονη αν τα καταφερα εγω θα τα καταφερεις και εσυ:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/456764

http://img436.imageshack.us/img436/9159/bbingcrap4iq.jpg

giorgos_xania
26-11-06, 01:23
καλα epote με βοηθησες παρα πολυ με τις φοτο σου

να παρω δυναμη thxxxxx :wcourt: :wcourt:

stathis_r
27-11-06, 00:31
eyxaristw poly. epote eimai sto epipedo to diko soy ston kormo alla ligotero gymnasmenos. to provlhma einai sta podia kai stoys gloutous. to lipotropiko poy moy edwse periexei efedra kai kola nut... den xerw akrivws alla psilokolaw na to parw. an kai to kinitro einai para poly ishyro. toso poly poy den xerw an kapoios tha me enoiwthe...

to proion legetai YELLOW STACKER EXTRA kai periexei EPHEDRA< KOLA NUT< WHITE WILLOW BARK KAI CHROMIUM

diavasa ena arthro gia thn efedrinh kai to skeyftomai poly an kai den exw skopo na to pernw epapeiro. isa na ftasw sto apotelesma poy thelw

epote
27-11-06, 14:13
τα ποδια μου δεν φαινονται, αλλα εχω ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αναπτυγμενους δικεφαλους και γλουτιεους και αρκετα καλους τετρακεφαλους.

as in απο πλευρας υπερτροφιας (και οχι δυναμης) τα ποδια μου ειναι σε επιπεδο elite sprinter (καθοτι ειμαι και sprinter ο ιδιος) το πανω σωμα μου ειναι αρκετα "πισω" σε σχεση με το κατω...

και εχω και πολυ πολυ μεγαλους παρασπονδυλιους

asdf
27-11-06, 14:19
δλδ αναλογιες μοντελου :rabbit: :joker: :love: :love:

epote
27-11-06, 20:05
σαφως και δεν ειμαι bodybuilder εννοειται αυτο, ενας μετριος bber εχει πολυ πιο αρμονικο σωμα απο εμενα