PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ



araya
26-10-09, 21:15
βρε παιδια δεν βγαζω ακρη οπως και αρκετοι οπως διαβαζω.Προσπαθω για ογκο αλλα φοβαμαι μηπως αυτα που τρωω με βαζουν και αρκετα κιλα λιπους.Ημουν οταν ξεκινησα περυσι νοεμβριο καπου στα 75κιλα με 4 μερες προπονηση στο σπιτι,απο τοτε γραφτηκα γυμναστηριο.Συνεχιζω με 4 μερες προπονησης εχω φτασει τα 85κιλα βλεπω αρκετη βελτιωση στο σωμα μου αλλα για 1,83 μετρα υψος με φαινεται πως η κοιλια μου ειναι μεγαλη.Τωρα τι ποσοστο λιπους εχω δεν το εχω μετρησει ποτε παντως αυτη ειναι μια ιδεα διατροφης συμφωνα με αυτα που εχω καταλαβει,ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
09.00 6 ασπραδια,βραστα η ομελέτα στο φούρνο με 3 κουταλιές της σούπας ελαιολαδο,4-6 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και κασέρι τρικαλινό light Ένα κεσεδάκι γιαούρτι 2% με 100gr νιφάδες βρώμης (κουάκερ)4 πορτοκαλιά χυμό

10.00 2skoop(48gr πρωτεΐνη στα 62 και 8gr υδατάνθρακες)champion nutrition με 500ml γάλα+ 2 ΜΠΑΝΑΝES

11.00 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

13.30 2skoop(48gr πρωτινή στα 62 και 8gr υδατάνθρακες)champion nutrition με 500ml νερό+2 ΜΠΑΝΑΝES

16.00Ρύζι 100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος ψητό η σουτζουκάκια με σάλτσα η χωρίς

17.00 1skoop σε 250gr γάλα+2 ΜΠΑΝΑΝES

19.30 Ρύζι100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος ψητό η σουτζουκάκια με σάλτσα η χωρις

21.00 2 σαντουητς με κοτοπουλο σουβλακι η μοσχαρισιο γυρο η μοσχαρισιο σουβλακι η μπιφτεκι σε ψωμι μονο με ντοματα και μουσταρδα

23.00 Τονο(σε νερο) με μια ντοματα καμια ελια λιγη φετα η τρικαλινο και 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο

01.00 2skoop(48gr πρωτεινη στα 62 και 8gr υδατανθρακες)champion nutrition με 500ml νερο+1 ΜΠΑΝΑΝΑ
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Machiavelli
26-10-09, 21:40
Too much


09.00 6 ασπραδια,βραστα η ομελέτα στο φούρνο με 3 κουταλιές της σούπας ελαιολαδο,4-6 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και κασέρι τρικαλινό light Ένα κεσεδάκι γιαούρτι 2% με 100gr νιφάδες βρώμης (κουάκερ)4 πορτοκαλιά χυμό
Το λάδι μόνο ωμό, ειδικά σε τέτοια ποσότητα. Εφόσον δεν πίνεις πρωτεΐνη το πρωί μπορείς να τρως τις φέτες γαλοπούλας, άντε και το κασέρι. Το γιαούρτι νομίζω πως δεν χρειάζεται.

10.00 2skoop(48gr πρωτεΐνη στα 62 και 8gr υδατάνθρακες)champion nutrition με 500ml γάλα+ 2 ΜΠΑΝΑΝES
1 μπανάνα και 1 σκουπ

11.00 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

13.30 2skoop(48gr πρωτινή στα 62 και 8gr υδατάνθρακες)champion nutrition με 500ml νερό+2 ΜΠΑΝΑΝES
Αντί για μπανάνες γλυκόζη ή μέλι

16.00Ρύζι 100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος ψητό η σουτζουκάκια με σάλτσα η χωρίς
Όχι σάλτσες, με ρύζι ή πατάτα οπωσδήποτε

17.00 1skoop σε 250gr γάλα+2 ΜΠΑΝΑΝES
Προπρονητικό χωρίς προπόνηση; Φάε κανονικό φαγητό καλύτερα. Όχι ότι είναι λάθος τώρα που το σκέφτομαι.

19.30 Ρύζι100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος ψητό η σουτζουκάκια με σάλτσα η χωρις
Όχι σάλτσες, με ρύζι ή πατάτα και σαλάτα (αν δεν έχεις πρόβλημα με τις θερμίδες)

21.00 2 σαντουητς με κοτοπουλο σουβλακι η μοσχαρισιο γυρο η μοσχαρισιο σουβλακι η μπιφτεκι σε ψωμι μονο με ντοματα και μουσταρδα
Αυτό είναι κοντά στις 5-6 φέτες ψωμί 4 ώρες πριν τον ύπνο (πολύ κακό), τα κρέατα είναι πολύ επεξεργασμένα. Προτίμησε κανονικό γεύμα με σαλάτα.

23.00 Τονο(σε νερο) με μια ντοματα καμια ελια λιγη φετα η τρικαλινο και 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο
Όχι ντομάτα, όχι φέτα, όχι και ελιά και ελαιόλαδο.


01.00 2skoop(48gr πρωτεινη στα 62 και 8gr υδατανθρακες)champion nutrition με 500ml νερο+1 ΜΠΑΝΑΝΑ
1 σκουπ με γιαούρτι
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
Όσο πλησιάζει το βράδυ μειώνεις τις ποσότητες του υδατάνθρακα. Αγόρασε μια πολυβιταμίνη οπωσδήποτε και γλυκόζη προαιρετικά.

araya
26-10-09, 22:11
09.00 6 ασπραδια,βραστα η ομελέτα στο φούρνο με 3 κουταλιές της σούπας ελαιολαδο,4-6 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και κασέρι τρικαλινό light
Ένα κεσεδάκι γιαούρτι 2% με 100gr νυφαδεςβρωμης(κουάκερ) 4πορτοκαλια χυμό

10.00 1skoop σε 250gr γάλα+2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ

12.30 Τοστ με 4 φέτες γαλοπουλα,κασσερι,3 ασπράδια και μουστάρδα η πρωτεϊνούχα σοκολάτα


15.00 Ρύζι 100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος ψητό

17.30 1skoop σε 250gr νερό+2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ

18.30 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

21.00 2skoop(48gr πρωτεινη στα 62 και 8gr υδατανθρακες)champion nutrition με 500ml νερο+2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ
23.00 Τονο(σε νερο) με μια ντοματα καμια ελια λιγη φετα η τρικαλινο και 2 κουταλιες της σουπας ελαιολαδο

01.00 2skoop(48gr πρωτεινη στα 62 και 8gr υδατανθρακες)champion nutrition με 500ml νερο+ΜΠΑΝΑΝΑ

Αναλογα με τις βαρδιες της δουλειας αλλαζω και ωρα προπονησης,μιας και εδειξες ενδιαφερων τι λες γιαυτο με καποιες διορθωσεις?

Machiavelli
26-10-09, 22:26
Έκανα την πρόταση μου. Δεν ξέρω απλώς αν σε μερικά σημεία δεν την διάβασες προσεκτικά ή απλώς αποφάσισες να κρατήσεις αυτό που είχες από πριν και το θεωρείς σωστό. Η απόφαση είναι δική σου, ούτε εγώ ούτε και κάποιος άλλος είναι ο απόλυτα σωστός. Στην περίπτωση που αλλάζει η ώρα της προπόνησης αλλάζουν τα γεύματα γύρω από αυτή με 2 άλλα κατά την διάρκεια της ημέρας (όχι με αυτό το πριν τον ύπνο και το πρωινό). Αν όχι όλα όσα πρότεινα τουλάχιστον την μπανάνα πριν τον ύπνο μη τη φας, πραγματικά δε θα σου κάνει τίποτα καλό.

NASSER
26-10-09, 22:40
Έκανα την πρόταση μου. Δεν ξέρω απλώς αν σε μερικά σημεία δεν την διάβασες προσεκτικά ή απλώς αποφάσισες να κρατήσεις αυτό που είχες από πριν και το θεωρείς σωστό. Η απόφαση είναι δική σου, ούτε εγώ ούτε και κάποιος άλλος είναι ο απόλυτα σωστός. Στην περίπτωση που αλλάζει η ώρα της προπόνησης αλλάζουν τα γεύματα γύρω από αυτή με 2 άλλα κατά την διάρκεια της ημέρας (όχι με αυτό το πριν τον ύπνο και το πρωινό). Αν όχι όλα όσα πρότεινα τουλάχιστον την μπανάνα πριν τον ύπνο μη τη φας, πραγματικά δε θα σου κάνει τίποτα καλό.

+1000 :thumbup:

sogoku
28-10-09, 00:26
Ρε παιδια ειμαστε καινουριοι και θελοθμε να πληροφορηθουμε σωστα......το προγραμμα που γραφεις εχει 9 ι 10 γευματα....αναμεσα στα γευματα δεν παιρνανε ουτε δυο ωρες....... επισησ υπερβολικη δοση πρωτεινησ.....ειναι σωστα αυτα?......

The Rock
28-10-09, 00:59
Ρε παιδιά είναι δικαιολογία το ότι είστε καινούργιοι ? Δλδ συγνώμη γιατί κρύβεσαι πίσω από αυτή την ταμπέλα ? Δλδ το να ψάξεις μόνο σου ότι θες τι δυσκολία έχει ακριβώς ? ΤΟ φόρουμ έχει ότι πληροφορία θες ,τόσα άρθρα υπάρχουν και στην τελική ένα search στο google να κάνεις βρίσκεις τα πάντα ...

Μόλις προχθές γράφτηκε ένα άρθρο αρκετά καλό γαι αρχάριους ειδικά και αφμιβάλλω αν το διάβασε κανείς ... μην βαριέστε τόσο πολύ γιατί το να τα κάνετε όλα αυτά απλά για να τα κάνετε έχοντας φαντασιώσεις στο μυαλό σας για σώματα που θέλετε χωρίς γνώση ,διάβασμα και προσοχή δεν θα πετύχετε το παραμικρό ...

Δεν το λέω γιατι έχω κάνα προσωπικό με κανένα από σας παιδιά απλά θέλω να σας δώσω να καταλάβετε κάτι ...
Με προχειροδουλειά δεν θα πετύχετε τίποτα .. θέλει διάβασμα το πράγμα αλλιώς όλοι μας θα μασταν κορμάρες .... κανένας μα κανένας από αυτούς που ξέρουν από δω μέσα δεν έμεινε στον να κάθεται απλά να ρωτάει αλλά διάβασε αρκετά και το έψαξε το θέμα ...

Καλό διάβασμα παιδιά αυτό έχω να πω !

araya
28-10-09, 01:13
μαλλον δεν ειναι σωστα φιλε μου γιαυτο και ρωταω,ξερεις δυσκολευομαι να πιστεψω πως θα πρεπει να υπολογιζω θερμιδες,ποσοστα πρωτεινης,υδατανθρακων και λιπων κατποτε ειχα βρει ενα προγραμματακι που τα εκανε αλλα το εχασα,μηπως καποιος εχει να προτινει κατι αναλογο?

The Rock
28-10-09, 01:33
ΤΟ κάθε σώμα είναι διαφορετικό και ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες ....
Λογικό δεν είναι ? Γίνεται να υπάρχουν ίδιες ποσότητες για όλους ? Όχι βέβαια είναι σαν να λες μια θεραπεία για όλες τις αρρώστιες ... απλά ανέφυκτο ..
Θες να κάνεις κάτι ? Θέλεις ακρίβεια και διάβασμα .....
Απλό !

Machiavelli
28-10-09, 10:24
μαλλον δεν ειναι σωστα φιλε μου γιαυτο και ρωταω,ξερεις δυσκολευομαι να πιστεψω πως θα πρεπει να υπολογιζω θερμιδες,ποσοστα πρωτεινης,υδατανθρακων και λιπων κατποτε ειχα βρει ενα προγραμματακι που τα εκανε αλλα το εχασα,μηπως καποιος εχει να προτινει κατι αναλογο?

Τι το απίστευτο έχει το να υπολογίζεις θερμίδες, πρωτεΐνης, υδατάνθρακες και λίπη; Αδυνατώ να καταλάβω.

Γεύματα με απογευματινή βάρδια
9.00 πρωινό
11.00 προπρονητικό
12.00 προπόνηση
13.00 μεταπροπονητικό
14.00 πρωτεΐνη υδατάνθρακας
17.00 πρωτεΐνη, μειωμένος υδατάνθρακας, σαλάτα
20.00 όπως των 17.00
23.00 γεύμα προ ύπνου
Γεύματα με πρωΐνη βάρδια
9.00 πρωινό
12.00 πρωτεΐνη υδατάνθρακας σαλάτα
15.00 πρωτεΐνη υδατάνθρακας
17.00 προπρονητικό
18.00 προπόνηση
19.00 μεταπροπονητικό
20.00 πρωτεΐνη υδατάνθρακας σαλάτα
23.00 γεύμα προ ύπνου

Τα γεύματα που προτείνω εγώ είναι αυτά, με τις τροφές που πρότεινα. Δεν ξέρω σε τι ώρα θα ήταν κατάλληλα τα sandwich με κοτοσουβλάκι, γύρο και μπιφτέκι.

sogoku
28-10-09, 17:12
φιλε μου εχεισ δικαιο.......πρωσοπικα να σου πω οτι ψαχνομαι αρκετα εχω διαβασει πολλα αρθρα απο εδω μεσα.....Απλα ειδα μια διατροφη που εβαλε εδω ο φιλος μας που ψαχνεται οπως ολοι μας και δεν ειδα ενα σχολιο να λεει οτι πρεπει τα γευματα να εχουν τουλαχιστον 2 και 30 ωρες διαφοαρα που αυτο ειναι αντικειμενικο και δεν εχει να κανει με την διαφορετικοτητα του καθενος...οσο για την πρωτεινη που μου φαινεται τεραστια δοση ισωσ ειναι υποκειμενικο οκ....Απλα μπερδευομαι μιας και δεν ξερω και πολλα πραγματα....δεν παω να το παιξω εξυπνος διλαδι......απλα

The Rock
28-10-09, 17:34
φιλε μου εχεισ δικαιο.......πρωσοπικα να σου πω οτι ψαχνομαι αρκετα εχω διαβασει πολλα αρθρα απο εδω μεσα.....Απλα ειδα μια διατροφη που εβαλε εδω ο φιλος μας που ψαχνεται οπως ολοι μας και δεν ειδα ενα σχολιο να λεει οτι πρεπει τα γευματα να εχουν τουλαχιστον 2 και 30 ωρες διαφοαρα που αυτο ειναι αντικειμενικο και δεν εχει να κανει με την διαφορετικοτητα του καθενος...οσο για την πρωτεινη που μου φαινεται τεραστια δοση ισωσ ειναι υποκειμενικο οκ....Απλα μπερδευομαι μιας και δεν ξερω και πολλα πραγματα....δεν παω να το παιξω εξυπνος διλαδι......απλα
Νααιιι .... δεν πολυβγάζω άκρη με αυτά που λες να είμαι ειλικρινής ...
Εγώ δεν μίλησα για ώρες ...

Πάντως σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ο λόγος σου δεν στέκει ... εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω τι λες ...

ΠΑραθέτω :


φιλε μου εχεισ δικαιο.......πρωσοπικα να σου πω οτι ψαχνομαι αρκετα εχω διαβασει πολλα αρθρα απο εδω μεσα.....Απλα ειδα μια διατροφη που εβαλε εδω ο φιλος μας που ψαχνεται οπως ολοι μας και δεν ειδα ενα σχολιο να λεει οτι πρεπει τα γευματα να εχουν τουλαχιστον 2 και 30 ωρες διαφοαρα που αυτο ειναι αντικειμενικο και δεν εχει να κανει με την διαφορετικοτητα του καθενος...οσο για την πρωτεινη που μου φαινεται τεραστια δοση ισωσ ειναι υποκειμενικο οκ....Απλα μπερδευομαι μιας και δεν ξερω και πολλα πραγματα....δεν παω να το παιξω εξυπνος διλαδι......απλα


ΝΑ ρωτήσω πως γίνεται να ψάχνεσαι αρκετά όπως αναφέρεις και έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα και να λες ότι δεν ξέρεις πολλά πράγματα ?
Σαν συνειρμός δεν στέκει ...

Τέλος πάντως δεν το παίζω έξυπνος απλά ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω ...

sogoku
28-10-09, 19:14
Φιλε μου ελληνικα μιλαω....εισαι απο την αρχη αρνητικος και εχεις βγαλει την απαντηση σου απο πριν...Ειπα οτι δεν ανεφερε ενας οτι το παλλικαρι με την διατροφη που παρεθεσε εδω εχει κατι γευματα ανα μια ωρα....δηλαδη εχει ενα καλο πρωινο με αυγα και μετα μια ωρα εχει παλι πρωτεινη....στεκει αυτο μηπωσ και δεν στεκω εγω?Και συνεχιζω λεγοντας οτι ειναι αντικειμενικο σε καθε ανθρωπο οτι τα γευματα πρεπει να εχουν διαφορα 2 και 30 ωρας περιπου....και αυτο στεκει πιστευω.....Αλλο ψαχνομαι αλλο ξερω αλλο νομιζω οτι ξερω αλλο θελω να μαθω..Εγω λοιπον ψαχνομαι και εχω να μαθω πολλα....φιλικα

sogoku
28-10-09, 19:15
Φιλε μου ελληνικα μιλαω....εισαι απο την αρχη αρνητικος και εχεις βγαλει την απαντηση σου απο πριν...Ειπα οτι δεν ανεφερε ενας οτι το παλλικαρι με την διατροφη που παρεθεσε εδω εχει κατι γευματα ανα μια ωρα....δηλαδη εχει ενα καλο πρωινο με αυγα και μετα μια ωρα εχει παλι πρωτεινη....στεκει αυτο μηπωσ και δεν στεκω εγω?Και συνεχιζω λεγοντας οτι ειναι αντικειμενικο σε καθε ανθρωπο οτι τα γευματα πρεπει να εχουν διαφορα 2 και 30 ωρας περιπου....και αυτο στεκει πιστευω.....Αλλο ψαχνομαι αλλο ξερω αλλο νομιζω οτι ξερω αλλο θελω να μαθω..Εγω λοιπον ψαχνομαι και εχω να μαθω πολλα....φιλικα:thumbup:

The Rock
28-10-09, 19:20
Το κατά πόσο γράφεις ελληνικά με όλο το σεβασμό άσε τους άλλους να το κρίνουν ..δεν θέλω να φανώ κακός απλά πραγματικά δεν έβγαλα άκρη .. και από σύνταξη και από ορθογραφία ...

Τέλος πάντως γτ ξεφεύγουμε το που είδες εσύ να ανάφέρω για κάτι για την διαφορά ώρας μεταξύ γευμάτων και το σχολίασες ούτε που ξέρω ..

Φιλικά :green:

Polyneikos
28-10-09, 21:59
Το κατά πόσο γράφεις ελληνικά με όλο το σεβασμό άσε τους άλλους να το κρίνουν ..δεν θέλω να φανώ κακός απλά πραγματικά δεν έβγαλα άκρη .. και από σύνταξη και από ορθογραφία ...


Φιλικά :green:

Mου αρεσει που ο καθενας εδω μεσα σφαζει τον άλλο με το γαντι και μετα πεταει στο τελος ένα φιλικα.
Παιδες,επιδη από πολλους εχει τραβηξει το σκοινι συμμαζευτείτε.Όποιος μπορεί να βοηθησει ας το κανει,όποιος δεν γουσταρει,δεν μπορεί να καταλαβει την γραφη και την συνταξη του άλλου ή γενικα δεν μπορεί , να μην ποσταρει τουλαχιστον ασχετα ποστς και προσβλητικα.Τελευταια προειδοποιηση γιατί εχει παραγίνει το κακο.

sogoku
28-10-09, 22:04
Ειδες που βιαζεσαι?.......Πολυ βιαζεσαι.....Ειπα οτι δεν σχολιασε κανεις για τα γευματα ΟΧΙ οτι σχολιασες ΕΣΥ φιλε μου.Χασμα μεταξυ αυτων.Βελτιωθηκα στην συνταξη πιστευω[αγαλι αγαλι]..........τεσπα....Υπαρχει λογικη σε αυτην την διατροφη?Καποια γευματα ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους....επισης μετα ενα πλουσιο πρωινο μπορειςμετα μια ωρα να χτυπησεις πρωτεινη?......Οποιος γουσταρει σχολιαζει.....

Polyneikos
28-10-09, 22:21
Eσυ τωρα αναφερεσαι στην δικια σου διατροφή ή στην διατροφη του μελους araya ;;Μπερδευτηκα !

sogoku
28-10-09, 22:55
Στην διατροφη του araya αναφερομαι....Θα ηθελες να την σχολιασεις?....Ευχαριστω.....

Machiavelli
28-10-09, 22:59
Ειδες που βιαζεσαι?.......Πολυ βιαζεσαι.....Ειπα οτι δεν σχολιασε κανεις για τα γευματα ΟΧΙ οτι σχολιασες ΕΣΥ φιλε μου.Χασμα μεταξυ αυτων.Βελτιωθηκα στην συνταξη πιστευω[αγαλι αγαλι]..........τεσπα....Υπαρχει λογικη σε αυτην την διατροφη?Καποια γευματα ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους....επισης μετα ενα πλουσιο πρωινο μπορειςμετα μια ωρα να χτυπησεις πρωτεινη?......Οποιος γουσταρει σχολιαζει.....

Μετά την προπόνηση παίρνουμε πρωτεΐνη και σε λιγότερο από ώρα παίρνουμε πάλι πρωτεΐνη. Επίσης κάτι ανάλογο θα μπορούσε να γίνει και μετά από το πρωινό αλλά αποφεύγεται για να μην παίρνουμε θερμίδες για να πάρουμε μόνο πρωτεΐνη χωρίς να χρειάζεται να ενεργοποιήσουμε τον μεταβολισμό (μιας και την απαιτούμενη πρωτεΐνη μπορούμε να την καλύψουμε στο υπόλοιπο της μέρας, ρυθμίζοντας και τον μεταβολισμό).

Ιδέα μου είναι ή σβήστηκε ένα reply μου;

Littlejohn
28-10-09, 23:36
Δεν έχει τόση σημασία ο μάξιμουμ αριθμός των γευμάτων, όσο οι σωστές αναλογίες...
Για παράδειγμα αν μέσα στην ημέρα χρειάζεσαι 200γρ πρωτείνης, δεν εχεί σημασία αν θα τα φας μέσα σε 6 γεύματα ή σε 24...

Ο σκοπός του να τρώμε πολλά γεύματα μέσα στην ημέρα έχει σκοπό να διατηρούμε διαρκώς τον οργανισμό σε κατάσταση παραγωγής και καύσης ενέργειας...

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα στην διατροφή του φίλου araya δεν είναι η συχνότητα των γευμάτων ή η ποσότητα της πρωτείνης, για την οποία, αν και φαίνεται πολύ (σχεδόν 300γρ.) δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν γνωρίζω όυτε τις προπονητικές του ανάγκες, ούτε το σωματικό πιόν του.

Το προβλήματα είναι:
1)Έχει απορίψει παντελώς τους ινώδεις σύνθετους υδατάνθρακες (πράσινα λαχανικά) και έχει ελάχιστους σύνθετους αμυλώδεις υδατάνθρακες.

2) Δεν υπάρχει σωστή τοποθέτηση των τροφών μέσα στα γεύματα. Για παράδειγμα, απλούς υδατάνθρακες (τύπου φρούτων) βάζουμε λίγους και μέσα στα πρώτα γεύματα. Η μπανάνα είναι καλή σαν μεταπροπονητικός υδατάνθρακας (λόγω συγκέντρωσης σακχάρων), αλλά όχι σαν γεύμα προ-ύπνου...

Γενικά, τρώμε άμυλα μέχρι τα πρώτα 3-4 γεύματα και μετά μόνο ινώδη. Ασχέτως αν είμαστε σε όγκο ή όχι...
Επίσης οι λήψη θερμίδων από γεύμα σε γεύμα μέσα στην ημέρα πρέπει να μειώνεται. Ξεκινάμε σαν υψηλότερο θερμιδικά γεύμα με το πρωινό...

Machiavelli
28-10-09, 23:42
Φυσικά και έχει σημασία ο αριθμός των γευμάτων. Διαφορετικά θα τρώγαμε 3 μεγάλα και θα ξεμπερδεύαμε. Όσο για την μπανάνα με γλυκαιμικό δείκτη 62 δε νομίζω ότι είναι καλή μεταπροπονητικά (εννοώ στο ρόφημα).

sogoku
28-10-09, 23:49
Εγω δηλαδη φιλε μου john που 9 η ωρα το βραδυ[προτελευταιο γευμα] μετα τα βαρη τρωω κοτοπουλο η μπιφτεκι με ρυζι ειναι λαθος και μια φετα μαυρο ψωμι?..Να αφαιρεσω δηλαδη το ρυζι και να βαλω καμια σαλατα πχ μαρουλι?.....Οποιος γουσταρει σχολιαζει....

Machiavelli
28-10-09, 23:57
Εγω δηλαδη φιλε μου john που 9 η ωρα το βραδυ[προτελευταιο γευμα] μετα τα βαρη τρωω κοτοπουλο η μπιφτεκι με ρυζι ειναι λαθος και μια φετα μαυρο ψωμι?..Να αφαιρεσω δηλαδη το ρυζι και να βαλω καμια σαλατα πχ μαρουλι?.....Οποιος γουσταρει σχολιαζει....

45 λεπτά μετά τα βάρη το ρύζι ή πατάτα είναι πολύ χρήσιμα. Αν κοιμάσαι και μετά τις 12.00 είναι εντάξει.

sTeLaKoS
28-10-09, 23:58
Μετα τη προπονηση χρειαζεσαι υδατανθρακα. Εγω θα λεγα να αφαιρεσεις μόνο το ψωμι (παιρνεις αρκετο υδατανθρακα απ το ρυζι) και να προσθεσεις πράνιση σαλατα με 1 κ.σ λαδι.

sogoku
29-10-09, 00:13
Ευχαριστω ρε μαγκες βοηθατε πολυ......Οποτε araya ακου τα μεσω εμου:thumbup:

araya
29-10-09, 00:16
9.00 πρωινό 6 ασπραδια,βραστα η ομελέτα σε νερο,4-6 φέτες καπνιστή γαλοπούλα και κασέρι τρικαλινό light κεσεδάκι γιαούρτι 2% με 100gr νιφάδες βρώμης (κουάκερ)(για να γλυστραει το αυγο ρε γαμωτο)4 πορτοκαλιά χυμό

11.00 προπρονητικό 1 μπανάνα και 1 σκουπ

12.00 προπόνηση

14.00μεταπροπονητικό 2skoop(48gr πρωτινή στα 62 και 8gr υδατάνθρακες)champion nutrition με 500ml νερό+2 ΜΠΑΝΑΝES

15.00 πρωτεΐνη υδατάνθρακας Ρύζι 100gr με μοσχάρι ψητό η κοτόπουλο στήθος σαλάτα

17.00 πρωτεΐνη, μειωμένος υδατάνθρακας, σαλάτα 2Τονους(σε νερο) με πατατα η ξανα ρυζι, σαλάτα

20.00 1 Κεσεδακι γιαουρτι 2% με μελι και καρυδια

23.00 γεύμα προ ύπνου 1 σκουπ σε γαλα250ml 1,5%

Αν κ καποια στιγμη ειπα να μην ποσταρω αλλα πιστευω οτι ολοι εχουν καλη διαθεση απλα ξερω το να ακους τα ιδια κ τα ιδια κατανταει κουραστικο,οποτε οι ψυχραιμωτεροι ας πουν αυτα πυ εχουν να πουν

sogoku
29-10-09, 00:18
Ευχαριστω ρε μαγκες βοηθατε πολυ.......οποτε αραυα ακου τα μεσω εμου:thumbup:

Littlejohn
29-10-09, 00:26
Φυσικά και έχει σημασία ο αριθμός των γευμάτων. Διαφορετικά θα τρώγαμε 3 μεγάλα και θα ξεμπερδεύαμε. Όσο για την μπανάνα με γλυκαιμικό δείκτη 62 δε νομίζω ότι είναι καλή μεταπροπονητικά (εννοώ στο ρόφημα).

Δεν με κατάλαβες. Είπα δεν έχει σημασία ο ανώτερος αριθμός γευμάτων. Ο κατώτατος, φυσικά και πρέπει να είναι 5-6...

Την μπανάνα μεταπροπονητικά την παίρνουμε ακριβώς γι`αυτό τον λόγο. Γιατί αποροφάται γρήγορα (Γ.Δ) και έχει καλή συγκέντρωση σακχάρων... Είναι ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με το να λάβεις δεξτροζή ή μαλτοδεξτρίνη ή να φας μέλι μεταπροπονητικά...

Littlejohn
29-10-09, 00:42
Εγω δηλαδη φιλε μου john που 9 η ωρα το βραδυ[προτελευταιο γευμα] μετα τα βαρη τρωω κοτοπουλο η μπιφτεκι με ρυζι ειναι λαθος και μια φετα μαυρο ψωμι?..Να αφαιρεσω δηλαδη το ρυζι και να βαλω καμια σαλατα πχ μαρουλι?.....Οποιος γουσταρει σχολιαζει....

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είσαι ακριβώς λάθος...Εφόσον είναι μετα-προπονητικό γεύμα και δεν έχει προηγηθεί κάτι άλλο, μπορείς, όπως είπε και ο Στελάκος, να βγάλεις το ψωμί και να προσθέσεις μια πράσινη σαλάτα...

Και στο τελευταίο σου γεύμα, από υδατάνθρακες, μόνο ινώδης (λαχανικά)...


Αυτό που κάνω εγώ, μιας και εγώ τελειώνω τα βάρη αργά το βράδυ, είναι ένα μεταπροπονητικό ρόφημα πρωτείνης + 1 μπανάνα (γύρω στις 10.00 το βράδυ δλδ),
κατόπιν τρώω μετά από 1.5 ώρα το προτελευταίο μου γεύμα (σαλάτα πράσινη, με τόνο ή κοτόπουλο) και στις 2.00 (λίγο πριν τον ύπνο) τρώω ή σαλάτα με κοτόπουλο και γιαούρτι (αναμεμειγμένα) ή ένα γιαούρτι με πρωτείνη και 2-3 ολόκληρα ωμά καρότα ή αρκετά φύλλα ολόκληρα από μαρούλι...

sogoku
29-10-09, 00:57
Αυτο ειναι το προτελευταιο μου γευμα.....μετα απο 2 30 ωρεσ ακολουθει μια δοση πρωτεινης και υπνος......οποτε σε αυτο το γευμα των 9 ,που εχει προηγηθει μεταπροπονητικο ροφημα εκτος απο το ψωμι να βγαλω και το ρυζι λες εσυ και να βαλω μονο σαλατα?...

Machiavelli
29-10-09, 03:13
Δεν με κατάλαβες. Είπα δεν έχει σημασία ο ανώτερος αριθμός γευμάτων. Ο κατώτατος, φυσικά και πρέπει να είναι 5-6...

Την μπανάνα μεταπροπονητικά την παίρνουμε ακριβώς γι`αυτό τον λόγο. Γιατί αποροφάται γρήγορα (Γ.Δ) και έχει καλή συγκέντρωση σακχάρων... Είναι ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με το να λάβεις δεξτροζή ή μαλτοδεξτρίνη ή να φας μέλι μεταπροπονητικά...

Δεν απορροφάται γρήγορα η μπανάνα. Αν ίσχυε αυτό δε θα την παίρναμε προπρονητικά γιατί θα έκανε spike η ινσουλίνη και θα crashάραμε στην προπόνηση. Αυτό που βοηθάει είναι ότι είναι μικρή η ποσότητα και ότι είναι ακατέργαστη και δεν κάθεται στο στομάχι. Ενδεικτικά το ρύζι απορροφάται γρηγορότερα (έχει 72 GI). Όσο για μέλι και δεξτρόζη δε το συζητώ, 90 και 100 GI αντίστοιχα. Επίσης όσο περισσότερα γεύματα κάνεις τόσο το καλύτερο (φυσικά μοιράζοντας τα θρεπτικά συστατικά όχι απλά προσθέτοντας), αλλά όσο αυξάνεις τα γεύματα τόσο μειώνεται ο ρυθμός αύξησης της χρησιμότητάς του τελευταίου γεύματος. Τι εννοώ, αν για παράδειγμα το 6ο γεύμα σε βοηθάει για 5% περισσότερες καύσεις σε σχέση με τις καύσεις με 5 γεύματα, τότε το 7ο θα σε βοηθάει για 2% περισσότερες καύσεις από τα 6 γεύματα και το 8ο θα σε βοηθάει για 1% περισσότερες από τα 7 γεύματα (τα νούμερα είναι πλασματικά). Ίσως ημερήσια να φαίνεται αμελητέο αλλά σε βάθος χρόνου κάτι κάνει.

Araya, μικρότερες προπονήσεις με μεγαλύτερη ένταση. Τα δύο τελευταία γεύματα θέλουν αλλαγή το ένα με το άλλο αν σώνει και καλά θες να πιεις και γάλα και το γιαούρτι χωρίς μέλι (αν θες μπορείς να αυξήσεις το γιαούρτι). Αλλιώς τρως ασπράδια ή κρέας με λίγο υδατάνθρακα και σαλάτα για βράδυ και πριν τον ύπνο το γιαούρτι με τα καρύδια (χωρίς μέλι πάντα).

The Rock
29-10-09, 13:31
Araya, μικρότερες προπονήσεις με μεγαλύτερη ένταση.(Πρόσεξε όμως Araya,δεν εννούμε κιλά που δεν βγάζεις,να παίζεις με αυτά που μπορείς όσα και να είναι,απλά με σωστή τεχνική΄,μέτρια ταχύτητα πάντα,να συσπάται ο μυς και πολύ μικρά διαλλείματα,αν μπορείς 10-20 δευτερόλεπτα το ΠΟΛΥ,όταν είσαι πολύ κουρασμένος. ) Τα δύο τελευταία γεύματα θέλουν αλλαγή το ένα με το άλλο αν σώνει και καλά θες να πιεις και γάλα και το γιαούρτι χωρίς μέλι (αν θες μπορείς να αυξήσεις το γιαούρτι). Αλλιώς τρως ασπράδια ή κρέας με λίγο υδατάνθρακα(Δεν θεωρώ ότι το βράδυ χρειάζεται..) και σαλάτα για βράδυ και πριν τον ύπνο το γιαούρτι με τα καρύδια(Ούτε αυτό επίσης) (χωρίς μέλι πάντα).

:turtle:

Machiavelli
29-10-09, 13:44
Το βράδυ δεν χρειάζεται. Αλλά μεταπροπονητικά είναι πολύ καλό να πάρεις υδατάνθρακα μιας και ο απλός του ροφήματος θα απορροφηθεί τάχιστα, διατηρείται το αναβολικό περιβάλλον και η κατανάλωση κι άλλου υδατάνθρακα θα βοηθήσει κι άλλο. Δυστυχώς όμως δουλεύει και δε μπορεί να φάει αρκετά νωρίτερα, πρέπει να θυσιάσει την εκμετάλλευση του αναβολικού περιβάλλοντος αν δεν θέλει να ρισκάρει να πάρει λίπος. Ωστόσο με μια μικρή ποσότητα πιστεύω ότι και θα βοηθηθεί και θα πάρει ελάχιστο λίπος και γενικά μακροπρόθεσμα πιστεύω ότι αυτό θα λειτουργήσει καλύτερα.
Δε θεωρείς ότι χρειάζεται το γιαούρτι με τα καρύδια ή μόνο τα καρύδια; Και γιατί;

araya
29-10-09, 20:09
ειχα βρει ενα προγραμμα που το εγραφες τα φαγητα που τρως και σου εβγαζε τις θερμιδες,εαν δεν το ξαναβρω απλα συμβουλευομαι αυτα που γραφουν οι συσκευασιες γιατι καποια δεν τα βρισκω πουθενα,τωρα για τις 2 ωρες που με τρωει η προπονηση στην πραγματικοτητα διαρκει 1,30 ωρα απλα εβαλα και τον χρονο του μπανιου