PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες για την διατροφή μου.



nRg64
26-10-09, 13:13
Geia sas, Me lene Antoni kai eimai 24. Gymnazome kathimerina ton teleyteo kairo kai exo arxisei na apoktao megalo eniaferon. Synepos the ithela kapoies apo tis symvoules sas. 7 fores tin vdomada opos eipa kai me 2-2.30 ores tin mera.
Kata kyrio logo to megalo mou erotima einai giati den mporo na xaso lipos kai na gramoso. H diatrofi mou einai ligo periergi alla theoro oti den periexei kati na min me voithao na xaso..

***γραφε με ελληνικους μικρους χαρακτηρες, ειναι κανονας του φορουμ. Επειτα καλο θα ηταν να συστηθεις στην ενοτητα με τα νεα μελη, mods team***

Machiavelli
26-10-09, 15:44
Geia sas, Me lene Antoni kai eimai 24. Gymnazome kathimerina ton teleyteo kairo kai exo arxisei na apoktao megalo eniaferon. Synepos the ithela kapoies apo tis symvoules sas. 7 fores tin vdomada opos eipa kai me 2-2.30 ores tin mera.
Kata kyrio logo to megalo mou erotima einai giati den mporo na xaso lipos kai na gramoso. H diatrofi mou einai ligo periergi alla theoro oti den periexei kati na min me voithao na xaso..

***γραφε με ελληνικους μικρους χαρακτηρες, ειναι κανονας του φορουμ. Επειτα καλο θα ηταν να συστηθεις στην ενοτητα με τα νεα μελη, mods team***

Κατά 99% φταίει η διατροφή σου. Επίσης 7 μέρες την βδομάδα είναι υπερβολικά πολλές, ειδικά όταν μιλάμε για προπόνηση 2 ωρών, ο οργανισμός χρειάζεται και ξεκούραση για να αναπτυχθεί.

nRg64
26-10-09, 22:10
Δεν ξερω το γιατι αλλα δεν μπορω να κανω αυτο που κανουν ολοι και προφανως σωστο.
Δεν μου αρεσει να τρωω ανα 3 ωρες γευματα. Συνηθως θα φαω κατι για πρωινο και απο τις 7-9 θα ειναι και το τελευταιο γευμα τις ημερας, το οποιο συνηθως θα ειναι και το κυριο φαγητο, που οι επιλογες μου ειναι κρεας (διαφορετικο καθε φορα-300γρ) η ψαρι που επισης ισχυει το ιδιο και τα σερβιρω με λαχανικα στον ατμο η βραστα αυγα. Καμμια φορα και καστανο ρυζι.
Ειναι πολυ λαθος ολο αυτο?

NASSER
26-10-09, 22:15
Δεν ξερω το γιατι αλλα δεν μπορω να κανω αυτο που κανουν ολοι και προφανως σωστο.
Δεν μου αρεσει να τρωω ανα 3 ωρες γευματα. Συνηθως θα φαω κατι για πρωινο και απο τις 7-9 θα ειναι και το τελευταιο γευμα τις ημερας, το οποιο συνηθως θα ειναι και το κυριο φαγητο, που οι επιλογες μου ειναι κρεας (διαφορετικο καθε φορα-300γρ) η ψαρι που επισης ισχυει το ιδιο και τα σερβιρω με λαχανικα στον ατμο η βραστα αυγα. Καμμια φορα και καστανο ρυζι.
Ειναι πολυ λαθος ολο αυτο?

Εισαι αρκετα λαθος φιλε. Μας λες πως τρως 2 φορες τη μερα και μερικες φορες τρως καστανο ρυζι, οχι παντα... πως επιβιωνεις και ανταποκρινεσαι σε προπονησεις? Αναζητας και στοχους με αυτη τη διατροφη?

Polyneikos
26-10-09, 22:18
Μεταφερθηκαν σε καινουργιο τοπικ τα ποστς του μελους nRg64 γιατί ειχαν αρχικα μπει σε τόπικ άλλου μελους κατι που δεν συνηθίζεται.Συμβουλες από εδω πλεον...

nRg64
26-10-09, 22:23
Ευχαριστω πολυ. δικο μου λαθος

Machiavelli
26-10-09, 22:31
Με τόσο λάθος διατροφή που αφήνει ανενεργό τον μεταβολισμό τόσο, δεν μου κάνει εντύπωση που δεν χάνεις λίπος. Προφανώς στην προπόνηση καις και αρκετή μυική μάζα. Τουλάχιστον τα 3 βασικά γεύματα που χρειάζεται ένας άνθρωπος, αν θες να κάνεις κάτι, αλλά κι αυτά είναι λίγα.

nRg64
26-10-09, 23:01
Μολις κατερευσαν τα παντα γυρω μου. Κατσε σιγα σιγα να μου τα λετε...
Δηαλδη ειναι παντελως λαθος ολο αυτο...
Ναι το μονο που ηθελα να καταφερω ειναι να χτισω τους μυς μου αλλα να μην παιρνω καθολου λιπος... αυτος ηταν ο στοχος μου και γι αυτο τρωγω αυτα τα γευματα..

Machiavelli
26-10-09, 23:12
Μολις κατερευσαν τα παντα γυρω μου. Κατσε σιγα σιγα να μου τα λετε...
Δηαλδη ειναι παντελως λαθος ολο αυτο...
Ναι το μονο που ηθελα να καταφερω ειναι να χτισω τους μυς μου αλλα να μην παιρνω καθολου λιπος... αυτος ηταν ο στοχος μου και γι αυτο τρωγω αυτα τα γευματα..

Μη φοβάσαι να φας. Έτσι όπως τρως επειδή μένει ανενεργός ο μεταβολισμός ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι θα αργήσει να ξαναφάει, οπότε κάνει το επόμενο γεύμα λίπος ώστε να έχει αποθέματα, θα μπορούσες να έτρωγες το τριπλάσιο και να έβαζες πολύ λιγότερο λίπος. Άσε που αποκλείεται να κάνεις σωστή προπόνηση έτσι. Καταλαβαίνεις τι κακό κάνεις. Προσαρμόσου σιγά σιγά σε μια σωστή διατροφή, έστω ζορίσου. Σε λίγο καιρό θα το κάνεις με πολύ χαρά βλέποντας την διαφορά

nRg64
26-10-09, 23:20
Ωραια δηλαδη πολυ φαι. Και υδατανθρακα?? η μονο το κρεατακι μου και το ψαρακι μου???

Machiavelli
26-10-09, 23:24
Ωραια δηλαδη πολυ φαι. Και υδατανθρακα?? η μονο το κρεατακι μου και το ψαρακι μου???

Τακτικό φαΐ.
Ύψος, κιλά, λίπος, σωματική δραστηριότητα πέρα από το γυμναστήριο, στόχος;

nRg64
27-10-09, 03:53
Thanks φιλος για το ενδιαφερον σου.
24 χρονων 1.79 υψος 74 κιλα και καμμια αλλη δραστηριοτητα εκτος απο το γυμναστηριο. Στοχος.. να γραμωσω λιγο το σωμα μου. Τα χερια μου ειναι μεγαλα οπως και η πλατη μου... επισης και οι ωμοι μου σε πολυ καλη κατασταση αλλα νομιζω πως δεν φαινετε αρκετα...

Machiavelli
27-10-09, 07:58
Διαβάζεις εδώ http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57
αν και στο 1.79 με 74 κιλά δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει η γράμμωση. Υπολόγισε τις θερμίδες που χρειάζεσαι. Ελάττωσε τες σύμφωνα με το άρθρο και δες τι γεύματα και σε ποιες ώρες τα προτείνει.

nRg64
27-10-09, 14:00
Δηλαδη η θεωρια του οσο εχει ο οργανισμος μας ενεργεια καιει αυτην αντι για τι λιπος δεν υπαρχει?

Machiavelli
27-10-09, 14:21
Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος για να μάθει, είναι να πειραματίζεται. Εσύ από την εφαρμογή αυτής της "θεωρίας" τι έμαθες;
Αλλά ακόμα κι αν ήταν έτσι, ο οργανισμός δεν αποθηκεύει άμεση ενέργεια με αυτή τη διατροφή, ως εκ τούτου χάνεις λίπος - παίρνεις λίπος. Πόσο λίπος μπορεί να χαθεί έτσι; Λίγο. Αυτό που λένε οι διαιτολόγοι στους εύσωμους "μικρά και συχνά γεύματα" δεν το λένε για να μη φαίνεται σκληρή η δίαιτα. Φυσικά ο οργανισμός καίει κυρίως την άμεση ενέργεια (αυτή που πήραμε από πρόσφατα γεύματα).

nRg64
27-10-09, 14:56
Ακριβως... συνεπως πως θα χαθει αυτο το λιπος (στοχος 1) αν συνεχως του δινω τροφη να καιει... αν δεν εχει να καψει, απλα θα καψει το λιπος μου σωστα...?

nRg64
27-10-09, 15:01
Φιλε... sorry αν σε κουρασα... :thumbup:
Απλα οτι μπορεις να μαθεις...

Polyneikos
27-10-09, 15:48
Ακριβως... συνεπως πως θα χαθει αυτο το λιπος (στοχος 1) αν συνεχως του δινω τροφη να καιει... αν δεν εχει να καψει, απλα θα καψει το λιπος μου σωστα...?

Η ουσία είναι ότι ο μεταβολισμος του ανθρωπου κινειται σε υψηλα επίπεδα όταν τρως συχνα γεύματα,έτσι είναι όλη την μερα ενεργοποιημενος και γίνονται καυσεις.Αν τρως το πρωι και μετα το επόμενο γευμα είναι το βραδυ π.χ. , τον "κοιμίζεις".
Εκτός αυτου το αίσθημα της πείνας με τόσο κενο θα είναι μεγαλο,τρως μεγαλες ποσότητες τις οποιες το σωμα δεν μπορεί να τις αφομοιωσει και να τις μεταβολίσει.

nRg64
27-10-09, 15:57
Ευχαριστω πολυ... θα προσπαθησω αυτην τη τακτικη για καλυτερο αποτελεσμα...
Μεγιστος βαθμος δυσκολιας βρισκεται στο να φας "λιγο" Εγω οταν τρωγω, ΤΡΩΓΩ. ΓΕΡΑ ΟΜΩΣ. Και αν τρωγω ετσι σε καθε γευμα μου και συχνα θα συγκαψουν και τα δαχτυλα μου οταν πληκτρολογω.:rolf:

Machiavelli
27-10-09, 16:21
Ακριβως... συνεπως πως θα χαθει αυτο το λιπος (στοχος 1) αν συνεχως του δινω τροφη να καιει... αν δεν εχει να καψει, απλα θα καψει το λιπος μου σωστα...?
Έτσι όπως τα λέει ο Polyneikos.
Θα σου κάψει λίπος και μύες. Για να χαθεί όλο το λίπος που έκαψες δεν πρέπει να ξαναφάς ποτέ, γιατί μόλις φας, ο,τι φας θα γίνει λίπος. Διαβάζεις το link που σου είπα παραπάνω, βγάζεις μια δική σου διατροφή. Φρόντισε να περιέχει όλα όσα λέει (μη βγάλεις για παράδειγμα το λάδι νομίζοντας πως έτσι θα χάσεις γρηγορότερα τα κιλά). Οι ποσότητες πρακτικά ίσως σου φανούν μικρές, ωστόσο θα είσαι μόνιμα χορτασμένος , αν όχι από την αρχή, όταν μάθει ο οργανισμός σου να πεινάει όταν πρέπει. Μην παραλείπεις γεύματα για να γλιτώσεις θερμίδες.

nRg64
27-10-09, 16:24
Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τις συμβουλες σου. Θα δω τι θα κανω με το λινκ και με την διατροφη μου.
Το σιγουρο που κρατησα απο σενα ειναι "μη φοβασαι να φας"

Machiavelli
28-10-09, 10:39
Καλή επιτυχία με την διατροφή σου. Ότι απορία έχεις, εδώ είμαστε πάλι. Καλό διάβασμα.