PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαντια Ναι η Οχι και γιατι?



Andrew
05-01-07, 21:28
Για σας παιδια θα ηθελα τις γνωμε σας για τα γαντια που φορανε μερικι στο γυμναστηριο και οσοι ασχολουνται με ΒΒ.
Ο λογος για μενα που πιστευω θα αγοραζα γαντια ειναι:1ο οταν παο για αρκετα κιλα με ελευθερα βαρη η και μηχανες οι καλλοι που δημιουργηθηκαν λογο τον βαρων με πονουν παραπανο αποτι η πιεσει που δεχομε συνγκεκριμενα.
2o:Πιστευω σε βοηθα στην ασκηση,

Οι αρνητικοι λογοι μου ειναι που νομιζω και θα ηθελα επιβεβαιωση:1ο χορις γαντια τα χερια γυμναζονται παραπανο γενικα ολο το χερη πιστευω.
Και δυναμονουν παραπανο οι παλαμες του χεριου.

Παρακαλω ας ακουσουμε τις γνωμε σας και του λογους :box:

αυτο το Topic δεν ειναι συνκεκριμενα για μενα αλλα γενικα

swath
05-01-07, 23:41
'Εχεις καλυτερο κράτημα με γάντια.Χωρίς αμφιβολία τα γάντια βοηθάνε πολύ

billys15
05-01-07, 23:52
Τα γαντια σου μειωνουν τις φουσκαλες και σε βοηθουν να εχεις καλυτερη λαβη,επειδη μειωνουν τον ενδεχομενο πονο που προκαλουν αυτες.

wolf
06-01-07, 00:14
Δεν ξερω παντως εγω χωρις γαντια οταν κανω παγκο,ελευθερα βαρη κ πλατη περισσοτερο δε γινεται να μην τα βαλω...Τωρα αν γυμναζουν παραπανω δεν ξερω εγω βγαζω περισσοτερες επαναληψεις παντως με γαντι,κ αλλο ενα συν ειναι πως παιζει ενα ρολο "πετσετας" πανω στην μπαρα αφου δεν γεμιζεις απτην "ιδρωτιλα" του προηγουμενο που δεν ειχε γαντια...
Κ το πιο σημαντικο βεβαια ειναι οι καλοι,αν βγουν δε φευγουν ποτε. :hantel:

Andrew
06-01-07, 00:22
billys ομως δεν γυμναζεται περισοττερο το χερη χορις γαντια?

Υ.Γ Οσο για καλους εβγαλα και στα ποδια λολ :D

στο αριστερο μου ποδι τεσπα πως

Gasturb
06-01-07, 00:24
Από παλιά μoυ συζήτηση με τον Wolf κ GeorgeTF

Weight Liftιng Gloves (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=1716#1716)

Gt

Andrew
06-01-07, 00:31
αχ νε! Ξηχασα να σας πω ποσο καντεμης ειμαι πηρα 3 φορες γαντια,εβαλα τον γυμναστη μου να μου τα αγοραση και τον πληροσα.
Την 1η φορα εχασα το 1 απο τα 2 οποτε χρειαστικα καινουργια
Την 2η φορα μου επεσαν στον δρομο σαν πηγαινα ιδιεταιρα
και την 3η δεν ξερω που μου επεσαν! μαλλον τιν ωρα που εβγαινα απο το γυμναστηριο.

Ντρεπομε τορα να πο του γυμναστη μου να μου τα αγοραση θα με βρισει κανονικα ! :D

billys15
06-01-07, 00:34
Andrew θεωρω οτι οταν γυμναζουμε εναν μυ επικεντρωνομαστε μονο σε αυτον και οχι σε αλλα σημεια.Αρα π.χ. οταν κανουμε δικεφαλο θελουμε να συγκεντωθουμε σε αυτον και δεν μας πειραζει αν δεν δυναμωσει πολυ η λαβη.Αρκει να κανουμε σωστη τεχνικη για τον δικεφαλο.Αντιθετως αν κανουμε δικεφαλο χωρις γαντια και λογω του πονου,οπως προανεφερα,ή οποιουδηποτε αλλου λογου δεν πιανουμε καλα την μπαρα/αλτηρες/τροχαλια δεν θα γυμνασουμε αριστα τον μυ.Εκτος αν μπορεις να συνδιασεις σωστη λαβη και σωστη τεχνικη χωρις γαντια ταυτοχρονα,τοτε εισαι ακομα πιο ΟΚ.

Gasturb
06-01-07, 00:40
Όπως είπα κ παλιότερα χωρίς γάντια ναι μεν έχουμε μικροκάλους αλλά γυμνάζουμε και την λαβή μας κ ενισχύουμε έτσι τους μικρομυς που ευθύνονται στο stabilιzation (άλλο να κανουμε ελεύθερα βάρη κ άλλο να χρησιμοποιούμε την μηχανη Smith..). Kανόνας λοιπόν : every little helps

Gt

ΥΓ Για ασκήσεις στήθους σε flat παγκο με τα γάντια ας γίνεται

Andrew
06-01-07, 00:40
φιλε billy οπος σου ειπα με τους καλους στα χερια μου δισκολεβομε σε ελευθερα βαρη οπος ελξης αυτοσυγκεντρωσης και σε καποια μηχανηματα λογων των καλων που εχω.
Σημερα εκανα δικεφαλους σε ορθιο πανγκο με εναλαξ βαρακια και ιχα 15lbrs
ηθελα να παο στις 20lbrs αλλα δεν μπορουσα λογων τον καλων.

Gasturb
06-01-07, 00:49
Αυτοσκοπός σας θα πρέπει να είναι η σωστή δυναμική γυμναστική και όχι 'τό πόσα σηκώνεται'. Οπότε μην προσπαθείτε να χρησιμοποιείτε cheat μεθόδους για να ανεβαίνεται σε κιλά όπως πχ γρήγορες κινήσεις, γάντια, smith κτλ.

Gt

Andrew
06-01-07, 00:51
η ζημια με τους καλους θα ειναι μονιμη οπος τις ραγαδες?

Gasturb
06-01-07, 00:55
Nope.. με κρεμα μετα την gym/μπανιο ή το βράδυ και εισαι μια χαρά.

Gt

Gasturb
06-01-07, 00:58
every little helps

ή αλλιώς every little counts :geek:

Gt

Andrew
06-01-07, 01:03
δε μου πες με ποιες ασκησεις δυναμη η γροθια σου ? :twisted:

αυτη για τους τρικεφαλους στην τροχαλια?

Gasturb
06-01-07, 01:07
Στις ασκήσεις με ελέυθερα βάρη - αλτήρες, μπάρα. Όσα είναι σε μηχάνημα ή τροχαλία δεν παίζει ρόλο τα όσα ειπα πριν..

Gt