PDA

Επιστροφή στο Forum : ......μαμαλακης!!!!!!!



monte22
29-10-09, 15:22
λοιπον...σκοπος μου ειναι να φτιαξω μια σεβαστη ποσοτητα σπιτικων μπαρων πρωτεινης!η συνταγη που θα φτιαξω ειναι για 30 περιπου μπαρες..συστατικα:
1. 1 κιλο πρωτεινη ηρακλης γευση βανιλια
2. 500 γρ αλεσμενη βρωμη
3. 200 γρ. φυστικοβουτυρο
4. 200 γρ. μελι
5. 100 γρ. αλεσμενα καρυδια
6. 100 γρ. ταχινι
7. οσο νερο παρει για να δεσουν τα υλικα

εκτελεση: αφου αλεσω τη βρωμη και τα καρυδια τα αναμειγνυω με την πρωτεινη σε ενα μεγαλο μπωλ.ζεσταινω σε μπεν μαρι το μελι το ταχινι και το φυστικοβουτυρο για να εχουν ρευστη μορφη και τα αναμειγνυω ολα τα υλικα μαζι στο μπωλ...βαζω οσο νερο χρειαζεται για να γινει ομοιογενες το μειγμα.κοβω το τελικο προιον σε 30 μεριδες(περιπου να περιεχει 30 γρ. πρωτεινης η καθε μπαρα).τις μορφοποιω σε μπαρες και με αλουμινοχαρτο στο ψυγειο..

απο τα συστατικα που θα βαλω ελπιζω η περιεκτικοτητα καθε μπαρας να μπορει να υποκαταστησει ενα γευμα που θα ειμαι στη δουλεια..απο γευση και μορφη θα σας ενημερωσω σε λιγες μερες!!καλη μου επιτυχια!:toast::toast::toast::toast::toast::toast:

Machiavelli
29-10-09, 15:26
Με τα υλικά αυτά, κόβεις το φαγητό και τρως μόνο μπάρες. Άντε περιμένουμε φωτογραφίες και εντύπωση από την γεύση.

monte22
29-10-09, 15:32
Με τα υλικά αυτά, κόβεις το φαγητό και τρως μόνο μπάρες. Άντε περιμένουμε φωτογραφίες και εντύπωση από την γεύση.

ειμαι αισιοδοξος για το αποτελεσμα!!αλλα θα δειξει η νεκροψια...:P:P:P αν μου πετυχει η συνταγη,θα μου λυσει τα χερια,γιατι το φαγητο στη δουλεια ειναι προβλημα,ταπερακια στο δικαστηριο δεν παιζει να παιρνω...:green::green::green::green: παραγγειλα την πρωτεινη και το απογευμα παω σουπερ μαρκετ για τα υπολοιπα υλικα..

monte22
02-11-09, 18:00
εχουμε και λεμε!εφτιαξα τις μπαρες..ολα τα υλικα πλην της πρωτεινης και της βρωμης ζεσταμενα για να ειναι σε ρευστη μορφη..
υλικα:
1 κιλο πρωτεινη ηρακλησ γευση σοκολατα
μισο κιλο αλεσμενο κουακερ
300γρ ταχινι ολικης
300γρ μελι
100 γρ αλεσμενα καρυδια
300 γρ φυστικοβουτυρο
ζλιαρο νερο οσο παρει
εκτελεση:
ολα τα υλικα στο μιξερ,ανακατεμα μεχρις εσχατων...
αποτελεσμα:
ενα κολλωδες μαυρο μειγμα,συμπαθητικο στη γευση.το εβαλα σε φορμακια που βαζουν τα κεικ και κατευθειαν στην καταψυξη...
με απλους υπολογισμους καθε μπαρα απ τις 30 που θα βγουν περιεχει
33 γρ σκονης πρωτεινης-10 γρ φυστικοβουτυρο-10 γρ μελι 10 ταχινι ιχνη καρυδιων και περιπου 17 γρ βρωμης.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:θα το ξαναεπιχειρησω το πειραμα αλλα με λιγοτερο μελι,γιατι νομιζω οτι εκει οφειλεται η κολλωδης υφη..
ΚΟΣΤΟΣ:για 30 μπαρες το κοστος ειναι γυρω στα 30 ευρω,αν υπολογισει κανεις οτι την πρωτεινη την παιρνεις στην κατωτερη τιμη της..

AVSS
02-11-09, 18:19
Aυτες τις μπαρες σε ποσο καιρο θα τις φας?Εγω που φτιαχνω μπαρες χωρις την πρωτεινη βαζοντας τα υπολοιπα υλικα συν καποια αλλα που δεν τα εχεις βαλει εσυ,πανω απο 10 μερες στο ψυγειο δεν τις κραταω γιατι η βρωμη αφου εχει μουλιασει με τα υγρα χαλαει

edit:μετα ειδα οτι τα βαζεις στον καταψυχτη