PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαγορευεται το σμιθ και το πεκ ντεκ αυστηρα??



sogoku
29-10-09, 23:54
Εχω διαβασει φιλοι μου σε γνωστο αντρικο περιοδικο οτι θα ητανε καλο να αποφευγονται τα ημικαθισματα στο σμιθ[αν το λεω σωστα η σταθερη μπαρα που κανεις διαφορες ασκησεις και οχι ελευθερα] .Ο λογος ειναι οτι οταν κανουμε ελευθερα βαρη η σπονδυλικη στηλη διαγραφει μια καμπυλωτη πορεια [στο ανεβασμα και κατεβασμα με την μπαρα] σε αντιθεση με το σμιθ που εξαλειφεται αυτη η καμπυλη και ετσι επιβαρυνεται τα κατω μερος της πλατης.Η δευτερη ασκηση ειναι το πεκ ντεκ γιατι υπαρχει φοβος εξαρθρωσης ωμου.Βλεποντας το φυσικοθεραπευτικα μιας και ειναι το αντικειμενο σπουδων μου υπαρχει μια βαση.Τα σχολια δικα σας.......

thegravijia
30-10-09, 00:28
Εχω διαβασει φιλοι μου σε γνωστο αντρικο περιοδικο οτι θα ητανε καλο να αποφευγονται τα ημικαθισματα στο σμιθ[αν το λεω σωστα η σταθερη μπαρα που κανεις διαφορες ασκησεις και οχι ελευθερα] .Ο λογος ειναι οτι οταν κανουμε ελευθερα βαρη η σπονδυλικη στηλη διαγραφει μια καμπυλωτη πορεια [στο ανεβασμα και κατεβασμα με την μπαρα] σε αντιθεση με το σμιθ που εξαλειφεται αυτη η καμπυλη και ετσι επιβαρυνεται τα κατω μερος της πλατης.Η δευτερη ασκηση ειναι το πεκ ντεκ γιατι υπαρχει φοβος εξαρθρωσης ωμου.Βλεποντας το φυσικοθεραπευτικα μιας και ειναι το αντικειμενο σπουδων μου υπαρχει μια βαση.Τα σχολια δικα σας.......
σωστα ειναι αλλα μεχρι ενος σημειου..

mantus3
30-10-09, 02:18
θεωριτηκα ισως να υπαρχει μια βαση στο ολο σκεπτικο. πρακτηκα δεν υπαρχει ομως. τι θελω να πω.

η σμιθ εχει το καλο οτι σε κραταει σταθερο σε μια χ πορεια. πραμα που με ελευθερη μπαρα δεν γυναιτε αρα η μυες γυρο απο την σπονδιλικη στιλη δουλευουν περισοτερο. αμα κατσουμε κ αναλισουμε τις δυναμεις που εξασκουντε στην καθε κινηση, σε διαφορες συνιστοσες, με κεντρο βαρους το σημειο της μπαρας που ακουμπαει στους δελτοιδεις μας (η στον λαιμο), θα δουμε οτι με την σμιθ εχουμε μια δυναμη η οποια μενει παντα καθετη ενω με ελευθερη μπαρα εχουμε μια δυναμη η οποια ειναι μεν καθετη αλλα αλαζει συνεχεια μερος αναφορας (το περιγραφω λιγο παραξενα - αμα θες μπορω να κανω κανενα σχεδιο με το τι ενοω.) αρα σαν εργο-επιβαρινση στην περιοχη των ραχεων-λεκανης (τελος σπονδιληκης) καταληγουμε πως με την σμιθ υπαρχει μικροτερη επιβαρινση.

οσο για το πεκ ντεκ, ειναι μια απο τις πιο βασικες ασκησεις για στηθος, με τα μηχανιματα που την "εκτελουν" να ειναι απο τα πιο ψαγμενα-ανατομικα... επισεις εξαθρωσεις απο αυτη την κηνιση μπορουν να συμβουν μονο οταν υπαρχει ιδι προβλημα στον χονδρο. δεν ειναι μια ασκηση που να τραβαει το χερι προς τα εξω και οταν εκτελιτε σωστα η κηνιση γυναιτε με το στιθος. ελπιζω να σε καληψα

NASSER
30-10-09, 03:27
θεωριτηκα ισως να υπαρχει μια βαση στο ολο σκεπτικο. πρακτηκα δεν υπαρχει ομως. τι θελω να πω.

η σμιθ εχει το καλο οτι σε κραταει σταθερο σε μια χ πορεια. πραμα που με ελευθερη μπαρα δεν γυναιτε αρα η μυες γυρο απο την σπονδιλικη στιλη δουλευουν περισοτερο. αμα κατσουμε κ αναλισουμε τις δυναμεις που εξασκουντε στην καθε κινηση, σε διαφορες συνιστοσες, με κεντρο βαρους το σημειο της μπαρας που ακουμπαει στους δελτοιδεις μας (η στον λαιμο), θα δουμε οτι με την σμιθ εχουμε μια δυναμη η οποια μενει παντα καθετη ενω με ελευθερη μπαρα εχουμε μια δυναμη η οποια ειναι μεν καθετη αλλα αλαζει συνεχεια μερος αναφορας (το περιγραφω λιγο παραξενα - αμα θες μπορω να κανω κανενα σχεδιο με το τι ενοω.) αρα σαν εργο-επιβαρινση στην περιοχη των ραχεων-λεκανης (τελος σπονδιληκης) καταληγουμε πως με την σμιθ υπαρχει μικροτερη επιβαρινση.

οσο για το πεκ ντεκ, ειναι μια απο τις πιο βασικες ασκησεις για στηθος, με τα μηχανιματα που την "εκτελουν" να ειναι απο τα πιο ψαγμενα-ανατομικα... επισεις εξαθρωσεις απο αυτη την κηνιση μπορουν να συμβουν μονο οταν υπαρχει ιδι προβλημα στον χονδρο. δεν ειναι μια ασκηση που να τραβαει το χερι προς τα εξω και οταν εκτελιτε σωστα η κηνιση γυναιτε με το στιθος. ελπιζω να σε καληψα


Σε αυτα που ανεφερε ο sogoku ειναι σωστος εν μερη. Καταρχην το κενρο βαρος που πρεπει να κοιταμε δεν ειναι του συστηματος μηχανημα και σωμα αλλα μονο του σωματος μας που επιβαρυνεται. Επομενως αυτο που λες mantus3 δεν στεκει. Για να ειναι βολικο το μηχανημα σμιθ θα πρεπει να προσαρμοσουμε την κινηση ωστε να κινειται το κεντρο βαρους τοσο του συστηματος οσο και του σωματος να συμπιπτουν στην ιδια θεση. Αυτο σημαινει πως η πιο σωστη κινηση ειναι να τοποθετουμε τα ποδια πιο μπροστα και στο κατεβασμα-καθισμα του σωματος- η σπονδηλικη στηλη να παραμορφωνεται οπως θα καναμε ελευθερο σκουωτ.

Για το peck deck εχουμε αναλυσει και σε παλαιοτερο τοπικ πως καλυτερη επιλογη ειναι το μηχανημα που εχει πιο φυσικη κινηση και σπρωχνουμε με τις παλαμες και οχι με τους αγκωνες, για τον λογο που προανεφερε το αρθρο που διαβασε ο sogoku.

Συνοψιζοντας δεν αναιρουμε το αρθρο αλλα συστηνουμε να κανουμε τις δυο ασκησεις προσεκτικα και διαβασμενοι επι των κινδυνων σε καθε ασκηση γιατι παρομοιες εντυπωσει μπορουν να δημιουργηθουν και οταν γυμναζουμε ωμους στο σμιθ.

drago
30-10-09, 03:30
εγω ειμαι κατα του σμιθ γενικοτερα. δεν μπορω να καταλαβω πως κανετε σκουοτ στο σμιθ εκτος αν πατε μεχρι 90 μοιρες η λιγοτερο. αν πας πιο χαμηλα θα σπρωχνεις πλαγια. γενικα δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη του. αφου ολοι παραδεχονται οτι η τροχια της μπαρας στο σκουοτ δεν ειναι ευθεια. κανει καμπυλη λογο της κατασκευης του σωματος. γιατι λοιπον πρεπει να βαλουμε κατι να εμποδιζει αυτη τη φυσικη τροχια?

NASSER
30-10-09, 03:37
εγω ειμαι κατα του σμιθ γενικοτερα. δεν μπορω να καταλαβω πως κανετε σκουοτ στο σμιθ εκτος αν πατε μεχρι 90 μοιρες η λιγοτερο. αν πας πιο χαμηλα θα σπρωχνεις πλαγια. γενικα δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη του. αφου ολοι παραδεχονται οτι η τροχια της μπαρας στο σκουοτ δεν ειναι ευθεια. κανει καμπυλη λογο της κατασκευης του σωματος. γιατι λοιπον πρεπει να βαλουμε κατι να εμποδιζει αυτη τη φυσικη τροχια?


Eγω πανω σαυτο που λες θελω να πω πως το σκουωτ ή οποια αλλη ασκηση γινεται στο σμιθ, δεν την κανει πιο ευκολη αλλα πιο ιδαιτερη και θελει σωστη τεχνικη ωστε να μην δημιουργησεις τραματισμους.

TRIANTAFYLLOU
31-10-09, 18:09
συμφωνώ παιδια στο σμιθ μπορεί να γίνει πιο επικίνδυνη η άσκηση , η σωστη εκτέλεση του σκουώτ είναι αδιαμφησβήτιτη , επίσης το πεκ ντεκ είναι άσκηση που δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πολλα κιλά γίνετε στο τέλος και είναι για φινίρισμα εγω σπάνια την κάνω , αλλα με λίγα κιλα και με ζεσταμένους μυς και κλειδώσεις δεν δημιουργείτε πρόβλημα, είναι λάθος να βάζουμε πολλα κιλά .

sTeLaKoS
31-10-09, 18:18
Πεκ νεκ όσοι και όταν κάνετε(εγώ προσωπικά δε κάνω τώρα, ίσως σε επόμενο πρόγραμμα), κρατάτε τις λαβές? Έχω δει πολλούς να.. πως να εξηγήσω τώρα.. να ανοιγουν τα χέρια και να ακουμπάνε το εξωτερικο της λαβης στο εσωτερικο του αγκωνα, προς δικέφαλο και να κλείνουνε τα "μπρατσα" του μηχανηματος με αυτό τον τρόπο. Το έχει δει κανεις? Έτσι σίγουρα σηκώνεις παραπάνω κιλά αλλά μάλλον κλέβεις λίγο..