PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος στους πηχεις!!



deluxe
30-10-09, 04:53
Με πονανε οι πηχεις οποτε κανω ασκησεις για δικεφαλα, ειτε ειναι με αλτηρες, ειτε στην τροχαλια, ειτε στο "μαξιλαρακι". Τι μπορω να κανω; Μηπως ειναι καποια τενοντιτιδα;

sctp
30-10-09, 11:30
Ναι κλασσικο προβλημα,ξεκουραση,παγο σε ολη την περιοχη και στον αγκωνα και οταν κανεις δικεφαλα να προσπαθεις να εχεις τους καρπους λυγισμενους προς τα κατω,θα σε πιανει καλυτερα στα δικεφαλα γιατι θα εχουν λιγοτερη συμμετοχη οι πηχεις και δεν θα εχεις και τοσο εντονο το προβλημα.:welcome:

Yorgos
30-10-09, 11:45
indeed, πόνος τένοντα. Το πάθαινα και γώ.
Εμένα μου έιχα προτείνει να αφήσω τις μπάρες και να τροποποιήσω τις ασκήσεις με στόχο πιό πολλούς αλτήρες και λαβές που δεν θα επιβαρύνουν. Πάντως, ό,τι και να κάνεις, μην διαλέξεις να συνεχίσεις την προπόνηση σου όπως έχει.

deluxe
30-10-09, 16:49
Τα ψαλιδακια θα βοηθησουν στην ενδυναμωση των μυων αυτων;

Orc
19-04-10, 23:56
up!
Εμένα με πονάει τόσο που δεν μπορώ να κάνω πολύ δυνατή πόζα τον αριστερό δικέφαλο.:(

Eddie
20-04-10, 00:19
up!
Εμένα με πονάει τόσο που δεν μπορώ να κάνω πολύ δυνατή πόζα τον αριστερό δικέφαλο.:(

Γενικως,τους γυμναζεις η οχι?Και γω ειχα προβλημα καποτε,στον αριστερο μονο,αλλα με εντατικες ασκησεις ανα 2η μερα εγιναν πολυ δυνατοι.

Orc
20-04-10, 00:25
Γενικως,τους γυμναζεις η οχι?Και γω ειχα προβλημα καποτε,στον αριστερο μονο,αλλα με εντατικες ασκησεις ανα 2η μερα εγιναν πολυ δυνατοι.

Μια φορά την εβδομάδα αλλά τους εξοντώνω. Θα δοκιμάσω σίγουρα και αυτό που έκανες eddie.

flowin_through
20-04-10, 11:38
Υπερκοπωση.Κανε αλλες λαβες

thegravijia
25-04-10, 13:59
o δεξης μου πηχεις κανει κλιτσ κλιτσ..τι ειναι αυτο??

οταν το κουναω...εδω και καμια βδομαδα το εχω...

σαν κατι να κουνιεται μεσα...

superman79
25-04-10, 19:02
Απο που ακουγεται αυτο το κλιτσ που λες? ειναι μυικο? στους καμπτηρες του καρπου ή στους εκτεινοντες? Η πιο ψηλα στη αρθωση του αγκων? και οταν λες κουνιεται δηλ ?

superman79
25-04-10, 19:14
Τα ψαλιδακια θα βοηθησουν στην ενδυναμωση των μυων αυτων;

Εγω οταν ειχα αντιστοιχο προβλημα αλλαξα τις λαβες μου,εκοψα τις βυθισεις γιατι θεωρουσα οτι μου τοο επιβαρυνε παρα πολυ. και δουλευα δυο φορες τη βδομαδα τουσ πηχεις με τισ ακολουθες ασκησεις οπου τισ εναλλασα. καμψεις και εκτασεις καρπων με μπαρα σε μορφη σουπερ σετ ή μεμονομενα. σφυρια ή αναποδες καμψεις δικεφαλων στη τροχαλια για πιο ελεγχομενη κινηση και στο τελοσ εκανα και μικρη καμψη προς τα μεσα. Καμψεισ στη τροχαλια με σχοινι.Και μια που ισως σασ φανει παραξενη αλλα δυναμωνει και τη λαβη μασ γενικοτερα και το πηχη. Απο ορθια θεση κραταγα δυο δεκα κιλους δισκους με τα δακτυλα εχοντας τα χερια τεντωμενα κατω,για οση ωρα μπορουσα

thegravijia
25-04-10, 19:56
Απο που ακουγεται αυτο το κλιτσ που λες? ειναι μυικο? στους καμπτηρες του καρπου ή στους εκτεινοντες? Η πιο ψηλα στη αρθωση του αγκων? και οταν λες κουνιεται δηλ ?
στον καρπο ..νιωθω κατι να κουνιεται μεσα..οποτε το κουναω...τενοντας πρεπει να ναι οχι μυικο

Eddie
25-04-10, 21:04
.Και μια που ισως σασ φανει παραξενη αλλα δυναμωνει και τη λαβη μασ γενικοτερα και το πηχη. Απο ορθια θεση κραταγα δυο δεκα κιλους δισκους με τα δακτυλα εχοντας τα χερια τεντωμενα κατω,για οση ωρα μπορουσα

Tο περπατημα του αγροτη...θανατος!Αλλα δε θελει να στεκεσαι,καλυτερα ειναι να περπατας.

Johnn
08-07-10, 20:58
Κάθε φορά που κάνω κάμψεις στραβόμπαρας αφήνοντας την με πιάνει ένας φρικτός πόνος στον πήχη...τι μπορει να είναι;

deluxe
08-07-10, 21:25
Ακριβως το ιδιο εχω και εγω, και τις σταματησα εδω και αρκετο καιρο. Στο μαξιλαρι εννοεις, σωστα;

Επισης με ποναει και η ορθια κωπηλατικη ειτε με στραβομπαρα, ειτε με τροχαλια, οχι ακριβως πονος, σα ενα στιγμιαιο μουδιασμα/τριξιμο στον καρπο. Μονο στον αριστερο. Ισως επειδη παλαιοτερα τον ειχα σπασει;

Johnn
08-07-10, 23:03
Εγώ πρώτη φορα ενιωσα πονο εκει(ορθιος εννόω αλλα το ίδιο κάνει:P),όσο για το πόνο στον καρπό σου νομίζω σίγουρα θα χει να κάνει το γεγονός οτι το χεις σπάσει

deluxe
08-07-10, 23:23
Α! Τωρα ειδα τι εγραψες! Και εγω οταν την αφηνα με ποναει ο τενοντας απιστευτα! Ειδικα οταν βοηθαω τους αλλους σε πιεσεις στηθους στο παγκο! Οταν παω να αφησω την μπαρα την αφηνω παρα πολυ σιγα, αλλιως πεθαινω στον πονο. Γιατι γινεται αυτο αραγε;

Μηπως δεν εχουμε καλα γυμνασμενο πηχη; Δε μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο. Θα αρχισω απο αυριο εντατικα τα ψαλιδακια.

Johnn
08-07-10, 23:50
Α! Τωρα ειδα τι εγραψες! Και εγω οταν την αφηνα με ποναει ο τενοντας απιστευτα! Ειδικα οταν βοηθαω τους αλλους σε πιεσεις στηθους στο παγκο! Οταν παω να αφησω την μπαρα την αφηνω παρα πολυ σιγα, αλλιως πεθαινω στον πονο. Γιατι γινεται αυτο αραγε;

Μηπως δεν εχουμε καλα γυμνασμενο πηχη; Δε μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο. Θα αρχισω απο αυριο εντατικα τα ψαλιδακια.
τι να σου πώ αδελφέ,σίγουρα δεν τον έχω πολυγυμνασμένο(τον πήχη),τώρα να χεις μεγεθος χεριού 22 εκατοστα και ο πήχης 18 που λέει ο λογος τι να τον γυμνάσω θα γελάνε και οι πέτρες :P ας αρχίσουμε απο τους μεγάλους μυεις και μετά διορθώνουμε τις λεπτομέρειες.
ΥΓ.άσε που δεν εχω και γάντια και κάθε φορα που πιάνω τους αλτήρες και τους ανεβοκατεβάζω με γ**** τους καλλους :P

Manos1989
09-07-10, 10:24
γαλακτικό οξύ.

GEORGEXX1
09-07-10, 10:43
Κάθε φορά που κάνω κάμψεις στραβόμπαρας αφήνοντας την με πιάνει ένας φρικτός πόνος στον πήχη...τι μπορει να είναι;

Δοκιμασε οταν συκωνεις την μπαρα ο καρπος να ειναι λυγισμενος προς τα μεσα για να πηγαινει η πιεση στον δικεφαλο και οχι σε ευθεια με τον πηχη γιατι η πιεσει μεταφερετε απο εκει στον δικεφαλο,καλο μεν γιατι τον γυμναζεις,κακο δε γιατι δεν αντεχει τα κιλα που κανεις για δικεφαλο.

Johnn
09-07-10, 10:59
γαλακτικό οξύ.Διάβασα περι αυτού και οι απόψεις διηστανται,άλλοι λενε να σταματήσουμε αμέσως την άσκηση για να το αποβάλει ο οργανισμός μας ενώ κάπιοι προπονητές πιστευουνε οτι πρέπει ν συνεχίζουμε για να γίνουμε ανθεκτικοτεροι στην κόπωση...τι λέτε;

GEORGEXX1
09-07-10, 11:03
Διάβασα περι αυτού και οι απόψεις διηστανται,άλλοι λενε να σταματήσουμε αμέσως την άσκηση για να το αποβάλει ο οργανισμός μας ενώ κάπιοι προπονητές πιστευουνε οτι πρέπει ν συνεχίζουμε για να γίνουμε ανθεκτικοτεροι στην κόπωση...τι λέτε;

εγω αυτο που λεω ειναι πως αμα συνεχισεις να το πιεζεις σε λιγο δεν θα μπορεις να πιασεις την μπαρα,και δεν θα μπορεις να εκτελεσεις σωστα τις ασκησεις.

Manos1989
09-07-10, 12:42
Εγώ προσωπικά όταν το παθαίνω,τελειώνω τα σετ μου κι ας πονάω και μετά κάνω πολλές διατάσεις για εκείνο το σημείο και νιώθω καλύτερα.

deluxe
09-07-10, 13:27
Τι διατασεις κανεις για καρπο και τενοντες;

Nive
09-07-10, 15:15
Φίλε ανδέχεται να`χεις ``τσιμπήσει`` κάποια τενοντίτιδα στον καταφυτικό τένοντα των καμπτήρων της πηχεοκαπικής.Μπορεί να`ναι και έσω επικονδυλίτιδα αγκώνα (ενδέχεται ο πόνος ν`αντανακλά πιο χαμηλά και ν`αναστέλει την δύναμη των καμπτήρων).Μπορεί να`ναι θλάση των επί πολής ή εν το βάθη καμπτήρων..πολλά μπορεί.Ίσως τενοντίτιδα (συσόρευση μικροτραυματισμών).Οι αδύναμοι πήχεις θα σου`βγαζαν τόσο κούραση και αδυναμία όσο και πόνο.
13991
αν μπορείς στάμπαρέ μου σ`αυτήν την φωτό περίπου το σημείο που σε ενοχλεί για να μπορώ να`χω μία ξεκάθαρη εικόνα,μιας και δεν μπορώ να σου κάνω τα τεστ...:bbbiceps:
(στην φωτό αριστερά βλέπεις την παλάμη ενώ δεξιά βλέπεις την ραχιαία της επιφάνεια).;)

Φιλικά Νίκος.

The Rock
09-07-10, 15:21
Φίλε ανδέχεται να`χεις ``τσιμπήσει`` κάποια τενοντίτιδα στον καταφυτικό τένοντα των καμπτήρων της πηχεοκαπικής.Μπορεί να`ναι και έσω επικονδυλίτιδα αγκώνα (ενδέχεται ο πόνος ν`αντανακλά πιο χαμηλά και ν`αναστέλει την δύναμη των καμπτήρων).Μπορεί να`ναι θλάση των επί πολής ή εν το βάθη καμπτήρων..πολλά μπορεί.Ίσως τενοντίτιδα (συσόρευση μικροτραυματισμών).Οι αδύναμοι πήχεις θα σου`βγαζαν τόσο κούραση και αδυναμία όσο και πόνο.
13991
αν μπορείς στάμπαρέ μου σ`αυτήν την φωτό περίπου το σημείο που σε ενοχλεί για να μπορώ να`χω μία ξεκάθαρη εικόνα,μιας και δεν μπορώ να σου κάνω τα τεστ...:bbbiceps:
(στην φωτό αριστερά βλέπεις την παλάμη ενώ δεξιά βλέπεις την ραχιαία της επιφάνεια).;)

Φιλικά Νίκος.
Συμφωνώ με το παλικάρι.
Διατάσεις, κρέμες, πάγοι και συνέχεια της προπόνησης απλά παρατείνουν το πρόβλημα. Όσοι έχετε το παραμικρό πηγαίνετε σε ορθοπεδικό και κάντε σωστή αποθεραπεία γιατί τενοντίτιδα ανεξαρτήτου που βρίσκεται αν μείνει καιρό γίνεται τεντονόση και δεν θα σας αρέσει καθόλου.

Nive
09-07-10, 15:29
Τι διατασεις κανεις για καρπο και τενοντες;


Συμφωνώ με το παλικάρι.
Διατάσεις, κρέμες, πάγοι και συνέχεια της προπόνησης απλά παρατείνουν το πρόβλημα. Όσοι έχετε το παραμικρό πηγαίνετε σε ορθοπεδικό και κάντε σωστή αποθεραπεία γιατί τενοντίτιδα ανεξαρτήτου που βρίσκεται αν μείνει καιρό γίνεται τεντονόση και δεν θα σας αρέσει καθόλου.

Να συμπληρώσω τον φίλο,πως το επόμενο στάδιο της τενόντοσης είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα.Δηλαδή ασβεστοποίηση του τένοντα με αποτέλεσμα τον μόνιμο πόνο,την μειωμένη κίνηση και την απώλεια μυικής μάζας και εύρους τροχιάς.
Η σωστή και γρήγορη αντιμετώπιση του προβλήματος,μας προλαβαίνει από δυσάρεστες,χρονοβόρες,ψυχοφθόρες και επίπονες καταστάσεις που μπορεί να εξελιχθούν σε χρόνια περιστατικά.

:thumbup:

The Rock
09-07-10, 17:09
Να συμπληρώσω τον φίλο,πως το επόμενο στάδιο της τενόντοσης είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα.Δηλαδή ασβεστοποίηση του τένοντα με αποτέλεσμα τον μόνιμο πόνο,την μειωμένη κίνηση και την απώλεια μυικής μάζας και εύρους τροχιάς.
Η σωστή και γρήγορη αντιμετώπιση του προβλήματος,μας προλαβαίνει από δυσάρεστες,χρονοβόρες,ψυχοφθόρες και επίπονες καταστάσεις που μπορεί να εξελιχθούν σε χρόνια περιστατικά.

:thumbup:
Όντως η ασβεστοποιός είναι χειρότερη αλλά δεν συμβαίνει κατά βάση στους ώμους ?
Να ρωτήσω πως μπορεί να εξελιχθεί σε αυτή την μορφή η τεντονόση, είναι καθαρά θέμα χρόνου ή κάνω λάθος ?

Lasen
09-07-10, 17:20
Ειχα και εγω καποια περιοδο(πριν 7-8 μηνες) αυτον τον πονο σε σημειο που δεν μπορουσα να οδηγησω επειδη με πονουσε και οταν εστριβα το τιμονι.
Με 1 βδομαδα αποχη απο τα παντα και μονιμη αποχη απο καμψεις με στραβομπαρα μου περασε,τωρα τελευταια που εκανα παλι αυτη την ασκηση για να δω αν με ποναει δεν ειχα καμια ενοχληση.
Βεβαια ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες γι`αυτο καλο θα ηταν να επισκεφθεις ενα γιατρο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω.

Johnn
09-07-10, 17:28
σήμερα μιας και έχει περάσει μια μέρα απο την χθεσίνη προπόνηση ψηλαφίζοντας το με ψιλοπονάει οδηγούμαι στο συμπέρασμα οτι είναι κάποιος μικροτραυματισμος εκει...αλλά καλού κακού θα πάω στον φυσικοθεραπευτη της ομάδας να του ριξει μια ματια,πονάω εδώ http://img517.imageshack.us/img517/4451/elbowmusclegroup.jpg (http://img517.imageshack.us/i/elbowmusclegroup.jpg/)και λίγο πιο πλάγια ακομη

Johnn
09-07-10, 17:37
Ειχα και εγω καποια περιοδο(πριν 7-8 μηνες) αυτον τον πονο σε σημειο που δεν μπορουσα να οδηγησω επειδη με πονουσε και οταν εστριβα το τιμονι.
Με 1 βδομαδα αποχη απο τα παντα και μονιμη αποχη απο καμψεις με στραβομπαρα μου περασε,τωρα τελευταια που εκανα παλι αυτη την ασκηση για να δω αν με ποναει δεν ειχα καμια ενοχληση.
Βεβαια ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες γι`αυτο καλο θα ηταν να επισκεφθεις ενα γιατρο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω.δεν νομίζω οτι η μόνιμη αποχη απο τις κάμψεις με στραβομπαρα είναι λύση...δεν είναι κάπια αδυναμία σου μπορει να συμβει στον καθένα κατα την διάρκεια της άσκησης και οχι μόνο στο χέρι

Lasen
09-07-10, 17:54
Απλα εχω δει και αλλες αναφορες για πονο που προκαλειται απο τη συγκεκριμενη ασκηση,και στο forum αν ψαξεις νομιζω θα βρεις και αλλες περιπτωσεις.
Δεν κανω καμψεις με στραβομπαρα και επειδη με καλυπτουν οι αλτηρες και επειδη δεν θελω να ρισκαρω ξανα τραυματισμο.

Nive
12-07-10, 20:00
Όντως η ασβεστοποιός είναι χειρότερη αλλά δεν συμβαίνει κατά βάση στους ώμους ?
Να ρωτήσω πως μπορεί να εξελιχθεί σε αυτή την μορφή η τεντονόση, είναι καθαρά θέμα χρόνου ή κάνω λάθος ?

Αυτό είναι ένα γεγονός αλλά όχι και ο κανόνας.
Ναι,συμβαίνει κυρίως στον ώμο και η συχνότερη είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα του υπερακανθίου.Φυσικά μπορεί να παρατηρηθεί και σε κάποιον άλλο τένοντα του πετάλου των στροφέων,υπακάνθιο,υποπλάτιο (σπάνια),στρογγύλο.
Αλλά σκέψου ότι μπορεί να παρατηρηθεί όπου έχουμε τένοντες :green:
Η εξέλιξη της τενοντίτιδας σε τενόντοση ή σε κάποιο άλλο επώδυνο σύνδρομο είναι καθαρά θέμα λάθους αποθεραπείας,ελλειπής αποθεραπείας,καθόλου αποθεραπείας ή επαναλαμβανομένων τραυματισμών κατά την αποθεραπεία ή κατά την περίοδο της προστασίας (έπειτα από την αποθεραπεία) είτε στην μεγάλη είτε στην μικρή.
Δηλαδή,όλα οκ δεν πονάω άλλο,αλλά πρέπει να προσέχω.Λίγο να μην προσέξεις πας πάλι από την αρχή και πιο πίσω.
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σου αναφέρω και ίσως μπερδέψω τους περισσότερους.Απλά κράτα πως η λάθος αποθεραπεία και η αναπαραγωγή του μηχανισμού κακωσης επιφέρει ελλειπή ίαση και μία φλεγμονή που υποβόσκει.;)
Φυσικά αν αυτό συμβαίνει ξανά και ξανά χρονίζει και πλέον ο χρόνος μπορούμε να πούμε πως έπαιξε τον δικό του σημαντικό ρόλο.;)

Nive
12-07-10, 20:10
σήμερα μιας και έχει περάσει μια μέρα απο την χθεσίνη προπόνηση ψηλαφίζοντας το με ψιλοπονάει οδηγούμαι στο συμπέρασμα οτι είναι κάποιος μικροτραυματισμος εκει...αλλά καλού κακού θα πάω στον φυσικοθεραπευτη της ομάδας να του ριξει μια ματια,πονάω εδώ http://img517.imageshack.us/img517/4451/elbowmusclegroup.jpg (http://img517.imageshack.us/i/elbowmusclegroup.jpg/)και λίγο πιο πλάγια ακομη

Κλασικά.
Προτείνω,γιατρό (πάντα ξέρει κάτι παραπάνω) πάγο,αποχή,διατάσεις στα όρια του πόνου και φυσικά να σε δει και ο φυσ/τής της ομάδας.
Πες του αν ξέρει την τεχνική του kinesio ή του medical taping να στην εφαρμώσει,θα δεις μεγάλη βελτίωση.
Σου ποστάρω 2 αντιπροσωπευτηκές φωτό από εφαρμογή medical tape που`χω κάνει σε παρόμοια κατάσταση.Πρόσεχε η κάθε περίπτωση διαφέρει αυτές είναι απλά για να καταλάβεις τι εννοώ taping.Και κάτι ακόμη...πρέπει να ξέρει για να στα κάνει αλλιώς δεν κάνεις τίποτα.
14047

14048

Nive
12-07-10, 20:16
Μαγεία το medical taping...κοίτα τι έκανα στο γόνατό μου που`χω χονδροπάθεια και απέκτησα και ενοχλήσεις μηνίσκου μετά από ένα low kick....
14049

...και απλά το γόνατο δεν έκανε κιχ.Έκανα την προπόνησή μου χωρίς ενόχληση.
Αδιάβροχο-υποαλλεργικό και μπορείς να το αφήσεις πάνω σου μέχρι και 5 ημέρες...(κάνεις μπάνιο κανονικά).;)
Άξιζαν τόσα σεμινάρια....

sorry off topic.

The Rock
12-07-10, 20:51
Αυτό είναι ένα γεγονός αλλά όχι και ο κανόνας.
Ναι,συμβαίνει κυρίως στον ώμο και η συχνότερη είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα του υπερακανθίου.Φυσικά μπορεί να παρατηρηθεί και σε κάποιον άλλο τένοντα του πετάλου των στροφέων,υπακάνθιο,υποπλάτιο (σπάνια),στρογγύλο.
Αλλά σκέψου ότι μπορεί να παρατηρηθεί όπου έχουμε τένοντες :green:
Η εξέλιξη της τενοντίτιδας σε τενόντοση ή σε κάποιο άλλο επώδυνο σύνδρομο είναι καθαρά θέμα λάθους αποθεραπείας,ελλειπής αποθεραπείας,καθόλου αποθεραπείας ή επαναλαμβανομένων τραυματισμών κατά την αποθεραπεία ή κατά την περίοδο της προστασίας (έπειτα από την αποθεραπεία) είτε στην μεγάλη είτε στην μικρή.
Δηλαδή,όλα οκ δεν πονάω άλλο,αλλά πρέπει να προσέχω.Λίγο να μην προσέξεις πας πάλι από την αρχή και πιο πίσω.
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σου αναφέρω και ίσως μπερδέψω τους περισσότερους.Απλά κράτα πως η λάθος αποθεραπεία και η αναπαραγωγή του μηχανισμού κακωσης επιφέρει ελλειπή ίαση και μία φλεγμονή που υποβόσκει.;)
Φυσικά αν αυτό συμβαίνει ξανά και ξανά χρονίζει και πλέον ο χρόνος μπορούμε να πούμε πως έπαιξε τον δικό του σημαντικό ρόλο.;)
Ωραία πράγματα δλδ:green:
Kοίτα και γω από ότι διάβασμα και έρευνα προσωπικών εμπειριών έχω κάνει κάπως έτσι το έχω καταλάβει το πακέτο.
Ευχαριστώ για την κουβέντα.

TRIANTAFYLLOU
12-07-10, 21:13
ο πήχης επειδή είναι μια άρθρωση που συνέχεια τραβάει ζόρι θέλει ιδιαίτερη προσοχή και όταν μια λαβή μας ενοχλεί καλό είναι να δοκιμάζουμε διαφορετικές , μπορεί πχ στην ίσια να μας πονάει και στην στραβια όχι η το αντίθετο.

επίσης ένα συχνό φαινόμενο που ευθύνετε η κούραση και σε επαγγέλματα που συνέχεια δουλεύει ο καρπός , εκεί δημιουργείτε και το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα .

οι πήχεις όταν έχουμε τέτοια συμπτώματα κατ αρχήν θέλουν περιθώριο ξεκούρασης και μετα προσοχή ασκήσεις που να μην μας ζορίζουν , επίσης πολύ καλό ζέσταμα και διατάσεις και αν υπάρχει πόνος στο τέλος πάγο .

επίσης μπορεί να μην είναι μυικός ο πόνος αλλα σε τένοντες η νεύρα η ακόμη και σε κλειδώσεις , γι αυτο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατι αυτα τα σημεία αργούν περισσότερο να αναρώσουν . ο μυικός πόνος αναρώνει πιο γρήγορα με κάποια αλοιφή και μασαζ με διατάσεις .

οπότε προσοχή στην επιλογή ασκήσεων αυτες που ενοχλούν τις αποφεύγουμε και αν μετα απο μια περίοδο έστω και ενεργητικής ξεκούρασης με προσεκτική εκγύμναση αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα τότε καλύτερα ιατρική διάγνωση

επίσης πολύ σωστή και εμπεριστατωμένη και η τοποθέτηση του Nive

Johnn
12-07-10, 21:48
σκατά ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα με πονάει...πόσο καιρο πρεπει να μείνω εκτός περιπου΄;

The Rock
12-07-10, 22:07
σκατά ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα με πονάει...πόσο καιρο πρεπει να μείνω εκτός περιπου΄;
Δεν θα σου περάσει, γιατί κατά μεγάλο ποσοστό έχεις τεντονίτιδα και το κακό με αυτήν όσο δεν κάνεις αποθεραπεία σωστή ή στην προκειμένη καθόλου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την κάνεις τεντονόση(χρόνια).
Πάνε σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει. Αν έχεις τενοντίτιδα, θα σου χορηγήσει NSAIDs(10-20 μέρες) ανάλογα με τον πόνο και το διάστημα που έχεις θα σε βάλει σε αντίστοιχους αναστολείς, παγοθεραπεία 10-15 λεπτά 2-3 φορές την μέρα, πλήρης αποχή από γυμναστήριο και κάθε κοπιαστική εργασία γιατί απλά διατηρείς την φλεγμονή και δεν την αφήνεις να γιατρευτεί και μόνο την επιδεινώνεις την κατάσταση. Βλέπεις στον 1-1,5 μήνα ότι δεν έχει φύγει συζητάς με τον γιατρό σου για έγχυση κορτιζόνης στην περιοχή με ένεση(ίσως και σε συνδιασμό με λιδοκαϊνη ..) και τέλος.

Όλο αυτό το έγραψα σε περίπτωση που έχεις δεν έχεις τενοντίτιδα να το κοιτάξεις άμεσα και αν διαγνωσθείς με αυτήν να ξέρεις τι σε περιμένει:green:

Johnn
12-07-10, 22:14
Δεν θα σου περάσει, γιατί κατά μεγάλο ποσοστό έχεις τεντονίτιδα και το κακό με αυτήν όσο δεν κάνεις αποθεραπεία σωστή ή στην προκειμένη καθόλου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την κάνεις τεντονόση(χρόνια).
Πάνε σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει. Αν έχεις τενοντίτιδα, θα σου χορηγήσει NSAIDs(10-20 μέρες) ανάλογα με τον πόνο και το διάστημα που έχεις θα σε βάλει σε αντίστοιχους αναστολείς, παγοθεραπεία 10-15 λεπτά 2-3 φορές την μέρα, πλήρης αποχή από γυμναστήριο και κάθε κοπιαστική εργασία γιατί απλά διατηρείς την φλεγμονή και δεν την αφήνεις να γιατρευτεί και μόνο την επιδεινώνεις την κατάσταση. Βλέπεις στον 1-1,5 μήνα ότι δεν έχει φύγει συζητάς με τον γιατρό σου για έγχυση κορτιζόνης στην περιοχή με ένεση(ίσως και σε συνδιασμό με λιδοκαϊνη ..) και τέλος.

Όλο αυτό το έγραψα σε περίπτωση που έχεις δεν έχεις τενοντίτιδα να το κοιτάξεις άμεσα και αν διαγνωσθείς με αυτήν να ξέρεις τι σε περιμένει:green:
γαμώτο στα καλά καθούμενα,και οχι τπτ θα με κρατήσει καιρο έξω...απο την μία σκευτομαι να πηγαίνω γυμναστηριο συντηρητικα οχι υπερβολες κτλ να κάνω και παγοθεραπεια...γτ ο πονος παλευεται αλλα απο την αλλη γτ να το ρισκάρω και μετα να πάθω χρόνια τενοντιτιδα...
κατά μεγάλο ποσοστό εχω τενοντίτιδα,αν είμαι τυχερος τι θα είναι δλδ;

The Rock
12-07-10, 22:27
γαμώτο στα καλά καθούμενα,και οχι τπτ θα με κρατήσει καιρο έξω...απο την μία σκευτομαι να πηγαίνω γυμναστηριο συντηρητικα οχι υπερβολες κτλ να κάνω και παγοθεραπεια...γτ ο πονος παλευεται αλλα απο την αλλη γτ να το ρισκάρω και μετα να πάθω χρόνια τενοντιτιδα...
κατά μεγάλο ποσοστό εχω τενοντίτιδα,αν είμαι τυχερος τι θα είναι δλδ;
Τενοντίτιδα έχεις κατά πάσα πιθανότητα γιατί την ξέρω την πάθηση και την έχω ψάξει διεξοδικά εδώ και λίγους μήνες γιατί έπαθα και γω και έχεις τα συμπτώματα που έχουν οι περισσότεροι αθλητές που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο. Αλλά προφανώς γιατρός δεν είμαι και δεν πρέπει να στηριχτείς στα τυφλά σε μένα ή οποιαδήποτε άλλο, πάνε άμεσα σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει.
Πόσο καιρό σου είναι έτσι, άσχετο ?

sogoku
12-07-10, 22:45
Παιζεις μηπως κιθαρα?.Τι δουλεια κανεις?

Nive
12-07-10, 23:20
Παιζεις μηπως κιθαρα?.Τι δουλεια κανεις?

Ψάχνεις άτομα για μπάντα..παίζω κρουστά και μέχρι πρόσφατα επαγγελματικά.:P

veteran29
12-07-10, 23:27
ωραιο θεμα ποιασαμε.
κ εμενα κατα καιρους με ποιανει ειδικα με στραβομπαρα γαλλικες η ελξεις.μεχρι π εβαλα ισια μπαρα κ βρηκα την ηρεμια μου. βεβαια το δενω που κ που κ 2-3 φορες οτον ξαπλωνα μπρουμυτα κ ακουμπαγαν οι πηχεις κατω τρελαινομουν απο πονο .τωρα ολα καλυτερευσαν .ο καιρος θα δειξει.
περαστικα στους ομοιοπαθεις:thumbup:

sogoku
12-07-10, 23:31
Ψάχνεις άτομα για μπάντα..παίζω κρουστά και μέχρι πρόσφατα επαγγελματικά.:P



Βασικα ψαχνω ατομα με συνδρομο καρπιαιου σωληνα αλλα αφου μαζευομαστε μπαντα ωραια.

Nive
12-07-10, 23:41
Δεν θα σου περάσει, γιατί κατά μεγάλο ποσοστό έχεις τεντονίτιδα και το κακό με αυτήν όσο δεν κάνεις αποθεραπεία σωστή ή στην προκειμένη καθόλου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την κάνεις τεντονόση(χρόνια).
Πάνε σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει. Αν έχεις τενοντίτιδα, θα σου χορηγήσει NSAIDs(10-20 μέρες) ανάλογα με τον πόνο και το διάστημα που έχεις θα σε βάλει σε αντίστοιχους αναστολείς, παγοθεραπεία 10-15 λεπτά 2-3 φορές την μέρα, πλήρης αποχή από γυμναστήριο και κάθε κοπιαστική εργασία γιατί απλά διατηρείς την φλεγμονή και δεν την αφήνεις να γιατρευτεί και μόνο την επιδεινώνεις την κατάσταση. Βλέπεις στον 1-1,5 μήνα ότι δεν έχει φύγει συζητάς με τον γιατρό σου για έγχυση κορτιζόνης στην περιοχή με ένεση(ίσως και σε συνδιασμό με λιδοκαϊνη ..) και τέλος.

Όλο αυτό το έγραψα σε περίπτωση που έχεις δεν έχεις τενοντίτιδα να το κοιτάξεις άμεσα και αν διαγνωσθείς με αυτήν να ξέρεις τι σε περιμένει:green:

Αυτά που γράφεις μην τα θεωρείς δεδομένα.Αυτά είναι επιθετικές μέθοδοι κατάργησης του πόνου και της αδυναμίας.
Δεν ξέρω τι άθλημα κάνει το παιδί αλλά αν παίζει σε καμμιά μεγάλη ομάδα πρώτον θα το είχαν ήδη αντιμετωπίσει και δεύτερον μόνο τότε θα του`καναν ένα παρόμοιο πρωτόκολο αποκατάστασης.

Συνήθως το 90% των γιατρών δίνει σηντηρητική θεραπεία----> αντιφλεγμονώδη (voltaren 75 ή 100mg,xefo rapid,mesulid.....) κάποιο γαστρανθεκτικό αν έχεις ευαισθησία(pariet,losec,zantac...),παγοθεραπεία,ακινησία.
Αν ο γιατρός θέλει άμεσα αποτελέσματα (και ο ασθενής έχει και την οικονομική ευχέρεια) συστήνει και φυσικοθεραπείες,οι οποίες αν συντηρητικά δεν περάσει αναπόφευκτα θα μπουν στο πρόγραμμα.
Σε ομάδες που τα πράγματα αλλάζουν και οι παίχτες πρέπει να επιστρέψουν γρήγορα ή σε περιπτώσεις όπου ο πόνος δεν αφήνει τον φυσ/τή να δουλέψει (εκτός ομάδας περιστατικό) τότε ο γιατρός μπορεί να κάνει το triplex sport ένεση κορτιζόνης-voltaren-ξιλοκα`ί`νης....
Πολλά παίζουν μην τα θεωρείς δεδομένα φίλε.:welcome:

Nive
12-07-10, 23:44
Βασικα ψαχνω ατομα με συνδρομο καρπιαιου σωληνα αλλα αφου μαζευομαστε μπαντα ωραια.

Κάνεις καμιά έρευνα?
Έχω πολλά στοιχεία αν θες.Και πολλά περηστατικά δουλεμένα....:clap:
Αν θες πες μου...;)

Nive
12-07-10, 23:49
σκατά ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα με πονάει...πόσο καιρο πρεπει να μείνω εκτός περιπου΄;

Φίλε μου δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω
1.Κλινική εικόνα
2.Ιστορικό
3Συνοδά προβλήματα
4Αξιολογήσει ο ίδιος το πρόβλημά σου...

Επειδή αυτά που γράφουμε αν googlάρει κάποιος τα βλέπει αμέσως,είμαι προσεκτικός σ`αυτά που γράφω γιατί είμαι επαγγελματίας και θέλω να βοηθήσω,όχι να εκτεθώ.
Έστω και ανιδιοτελώς....:clown2:

The Rock
12-07-10, 23:55
Αυτά που γράφεις μην τα θεωρείς δεδομένα.Αυτά είναι επιθετικές μέθοδοι κατάργησης του πόνου και της αδυναμίας.
Δεν ξέρω τι άθλημα κάνει το παιδί αλλά αν παίζει σε καμμιά μεγάλη ομάδα πρώτον θα το είχαν ήδη αντιμετωπίσει και δεύτερον μόνο τότε θα του`καναν ένα παρόμοιο πρωτόκολο αποκατάστασης.

Συνήθως το 90% των γιατρών δίνει σηντηρητική θεραπεία----> αντιφλεγμονώδη (voltaren 75 ή 100mg,xefo rapid,mesulid.....) κάποιο γαστρανθεκτικό αν έχεις ευαισθησία(pariet,losec,zantac...),παγοθεραπεία,ακινησία.
Αν ο γιατρός θέλει άμεσα αποτελέσματα (και ο ασθενής έχει και την οικονομική ευχέρεια) συστήνει και φυσικοθεραπείες,οι οποίες αν συντηρητικά δεν περάσει αναπόφευκτα θα μπουν στο πρόγραμμα.
Σε ομάδες που τα πράγματα αλλάζουν και οι παίχτες πρέπει να επιστρέψουν γρήγορα ή σε περιπτώσεις όπου ο πόνος δεν αφήνει τον φυσ/τή να δουλέψει (εκτός ομάδας περιστατικό) τότε ο γιατρός μπορεί να κάνει το triplex sport ένεση κορτιζόνης-voltaren-ξιλοκα`ί`νης....
Πολλά παίζουν μην τα θεωρείς δεδομένα φίλε.:welcome:
Όχι αγαπητέ με παρεξήγησες εγώ είπα μια κλασσική αντιμετώπιση για πολλούς αθλητές ανά τον κόσμο και μια από τις πιο αποτελεσματικές ή αν θες και συνιθισμένες "πορείες" του προβλήματος. Προφανώς δεν είναι η μοναδική και ίσως και να μην δουλεύει εν μέρι για όλους:green:

Nive
13-07-10, 00:00
Όχι αγαπητέ με παρεξήγησες εγώ είπα μια κλασσική αντιμετώπιση για πολλούς αθλητές ανά τον κόσμο και μια από τις πιο αποτελεσματικές ή αν θες και συνιθισμένες "πορείες" του προβλήματος. Προφανώς δεν είναι η μοναδική και ίσως και να μην δουλεύει εν μέρι για όλους:green:

Φίλε μου δεν σε παρεξήγησα.
Απλά αυτό που έγραψες είναι μία αντιμετώπιση που την έχω δει πολύ σπάνια και σε μεμονομένες περιπτώσεις ή σε γιατρούς που θέλουν άμεσα αποτελέσματα αλλά και γενικά καταστάσεις μπερδεμένες.:sleeping:
Αυτό βέβαια δεν πάει να πει πως είναι και λάθος.Απλά σου υπογράμμισα το τι συμβαίνει συνήθως...:thumbup:

The Rock
13-07-10, 00:18
Φίλε μου δεν σε παρεξήγησα.
Απλά αυτό που έγραψες είναι μία αντιμετώπιση που την έχω δει πολύ σπάνια και σε μεμονομένες περιπτώσεις ή σε γιατρούς που θέλουν άμεσα αποτελέσματα αλλά και γενικά καταστάσεις μπερδεμένες.:sleeping:
Αυτό βέβαια δεν πάει να πει πως είναι και λάθος.Απλά σου υπογράμμισα το τι συμβαίνει συνήθως...:thumbup:
Ίσως την έχεις δει σπάνια και δεν σε αμφισβητώ. Αλλά αρκετοί BBs από εξωτερικό (USA, Canada κλπ) "παίζουν" σε αυτό το στυλ αποθεραπείας και φαίνεται αρκετά κοινή αυτή η αντιμετώπιση. Τώρα στην Ελλάδα ίσως να είναι πιο συντηριτικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά.
Τέσπα, άλλη φορά θα το εξηγώ λίγο περισσότερο για να γίνομαι και πιο κατανοητός:green:

Nive
13-07-10, 00:21
Ίσως την έχεις δει σπάνια και δεν σε αμφισβητώ. Αλλά αρκετοί BBs από εξωτερικό (USA, Canada κλπ) "παίζουν" σε αυτό το στυλ αποθεραπείας και φαίνεται αρκετά κοινή αυτή η αντιμετώπιση. Τώρα στην Ελλάδα ίσως να είναι πιο συντηριτικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά.
Τέσπα, άλλη φορά θα το εξηγώ λίγο περισσότερο για να γίνομαι και πιο κατανοητός:green:

αχαχαχαχαχαχα ρε`συ μιλάς για Αμερική και Ελλάδα...τι συγκρίνεις...?
Γι`αυτό έβαλα και το emoticon που κοιμάται.
Aπλά άλλοι κόσμοι φίλε..άλλοι κόσμοι.Είμαστε τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω...τουλάχιστον στο επάγγελμά μου.:(

The Rock
13-07-10, 00:45
αχαχαχαχαχαχα ρε`συ μιλάς για Αμερική και Ελλάδα...τι συγκρίνεις...?
Γι`αυτό έβαλα και το emoticon που κοιμάται.
Aπλά άλλοι κόσμοι φίλε..άλλοι κόσμοι.Είμαστε τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω...τουλάχιστον στο επάγγελμά μου.:(
:green::green::green::green::green::green:
Να σε ρωτήσω, πολλοί από το εξωτερικό έχουν δοκιμάσει από φυσειοθεραπευτές(αν δεν κάνω λάθος), θεραπεία με υπέρηχο. Τι γνωρίζεις περί αυτού τόσο σε θεωρία αλλά και σε πράξη ?

Johnn
13-07-10, 01:04
Τενοντίτιδα έχεις κατά πάσα πιθανότητα γιατί την ξέρω την πάθηση και την έχω ψάξει διεξοδικά εδώ και λίγους μήνες γιατί έπαθα και γω και έχεις τα συμπτώματα που έχουν οι περισσότεροι αθλητές που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο. Αλλά προφανώς γιατρός δεν είμαι και δεν πρέπει να στηριχτείς στα τυφλά σε μένα ή οποιαδήποτε άλλο, πάνε άμεσα σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει.
Πόσο καιρό σου είναι έτσι, άσχετο ?
ε...είναι ετσι γύρω στις 5 μέρες,ασε και ο φυσικοθεραπευτης της ομάδας εχει παει διακοπές και αναγκαστικα θα πάω κάπου αλλού...ηταν στραβο το κλίμα,το φαγε και ο γαιδαρος :(

The Rock
13-07-10, 01:08
ε...είναι ετσι γύρω στις 5 μέρες,ασε και ο φυσικοθεραπευτης της ομάδας εχει παει διακοπές και αναγκαστικα θα πάω κάπου αλλού...ηταν στραβο το κλίμα,το φαγε και ο γαιδαρος :(
Ωραία, είσαι και σε αρχή άμεσα πάνε και ενημέρωσέ μας:thumbup:

Nive
13-07-10, 01:14
:green::green::green::green::green::green:
Να σε ρωτήσω, πολλοί από το εξωτερικό έχουν δοκιμάσει από φυσειοθεραπευτές(αν δεν κάνω λάθος), θεραπεία με υπέρηχο. Τι γνωρίζεις περί αυτού τόσο σε θεωρία αλλά και σε πράξη ?

O υπέρηχος έχει θερμά και μη θερμά αποτελέσματα.Ανάλογα συχνότητα,ένταση,διακοπτόμενος ή όχι,κεφαλή που χρησιμοποιείς....
Εγώ τον υπέρηχο τον δουλεύω ως εξής.
Ο προσβεβλημένος ιστός ύπο ύπια διάταση,συνεχής υπέρηχος και αντί για gell βάζω voltaren emulgel ή roiplon και έτσι ``σπρώχνω`` την αλοιφή προς τα μέσα.Πάει πιο βαθειά,κατευθείαν στον προσβεβλημένο ιστό και εξατμίζεται μικρότερη ποσότητα.
Με άλλα λόγια κάνω φωνοφόρεση.:)

The Rock
13-07-10, 01:33
O υπέρηχος έχει θερμά και μη θερμά αποτελέσματα.Ανάλογα συχνότητα,ένταση,διακοπτόμενος ή όχι,κεφαλή που χρησιμοποιείς....
Εγώ τον υπέρηχο τον δουλεύω ως εξής.
Ο προσβεβλημένος ιστός ύπο ύπια διάταση,συνεχής υπέρηχος και αντί για gell βάζω voltaren emulgel ή roiplon και έτσι ``σπρώχνω`` την αλοιφή προς τα μέσα.Πάει πιο βαθειά,κατευθείαν στον προσβεβλημένο ιστό και εξατμίζεται μικρότερη ποσότητα.
Με άλλα λόγια κάνω φωνοφόρεση.:)
Χρειάζεται τακτικές συνεδρίες ή όχι ? Πόσο κοστίζει και πόσο διαρκεί όλο αυτό ? Έχεις αθλητές που τους έχεις χρησιμοποιήσει αυτή την θεραπεία να πεις ένα κάποιο ποσοστό αποκατάστασης πχ ?

Niiick
13-07-10, 03:40
Nive η βολταρεν δηλαδη αμα δεν στην σπρωξει γιατρος με το μηχανημα ειναι αχρηστη? Απλα πραγματα:welcome:

Nive
13-07-10, 11:48
Nive η βολταρεν δηλαδη αμα δεν στην σπρωξει γιατρος με το μηχανημα ειναι αχρηστη? Απλα πραγματα:welcome:

Έρευνες έχουν δείξει πως με την εφαρμογή του υπερήχου είναι πιο αποτελεσματική.;)

Nive
13-07-10, 12:00
Χρειάζεται τακτικές συνεδρίες ή όχι ? Πόσο κοστίζει και πόσο διαρκεί όλο αυτό ? Έχεις αθλητές που τους έχεις χρησιμοποιήσει αυτή την θεραπεία να πεις ένα κάποιο ποσοστό αποκατάστασης πχ ?

Ο υπέρηχος δεν είναι ένα μεμονομένο εργαλείο στα χέρια μου.
Δεν μπορώ πχ να πω πως θα χρησιμοποιήσω μόνο υπέρηχο ή μόνο laser ή μόνο tens ή μόνο ηλεκτροθεραπεία κλπ.
Όλα αυτά είναι αδιάσπαστες μονάδες ενός προγράμματος αποκατάστασης.Πρέπει να τα χρησιμοποιείς με συνδιασμούς και ανάλογα τις γνώσεις σου,το τι θέλεις να πετύχεις,σε τι στοχεύεις,τι βλάβη αντιμετωπίζεις,μετά από πόσο καιρό,ανάλογα πόσο συχνά το εφαρμόζεις,τυχόν αντενδείξεις και άλλες πολλές παραμέτρους.
Συνήθως όταν πρόκειται για οξεία φάση,την πρώτη εβδομάδα θέλεις (σαν φυσ/τής) τουλάχιστον τον άλλον για 4 θεραπείες.Κάθε μέρα ακόμη καλύετρα.
Και ανάλογα την πρόοδο των συνεδριών,της πορείας του ασθενούς και τις δυνατότητες που έχεις τις μειώνεις και βάζεις κινησιοθεραπεία συνδιαστικά με μηχανήματα,μόνο κινησιο...και φτιάχνεις το πρόγραμμά σου ανάλογα.(φυσικά παίζει και τεράστιο ρόλο η εμπειρία).
Σ`όσους τον έχω εφαρμόσει κατ`αυτόν τον τρόπο τον υπέρηχο έχω δει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Ναι,δεν είναι φθηνό σαν μηχάνημα.Εγώ βρήκα ένα συνδιαστικό με ηλεκτροθεραπεία και υπέρηχο με 2 κεφαλές 3100.Αλλά αυτά διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία...μοντέλο...δυνατότητες.Σκέτο αν το πάρεις μπορεί να το βρεις και 1000-1200....αλλά όχι και τόσο σύγχρονο.Αν πάρεις ένα με full tach οθόνη κλπ κλπ...θα πληρώσεις τουλάχιστον 2000.Ανάλογα το τι ζητάς.
Συνάδελφος είσαι φίλε μου?:thumbup:

Υ.Γ. πρόσφατα στοιχεία από έρευνες θέλουν τον υπέρηχο να βοηθά και στα trigger points...για να δούμε.:green:

The Rock
13-07-10, 12:23
Ο υπέρηχος δεν είναι ένα μεμονομένο εργαλείο στα χέρια μου.
Δεν μπορώ πχ να πω πως θα χρησιμοποιήσω μόνο υπέρηχο ή μόνο laser ή μόνο tens ή μόνο ηλεκτροθεραπεία κλπ.
Όλα αυτά είναι αδιάσπαστες μονάδες ενός προγράμματος αποκατάστασης.Πρέπει να τα χρησιμοποιείς με συνδιασμούς και ανάλογα τις γνώσεις σου,το τι θέλεις να πετύχεις,σε τι στοχεύεις,τι βλάβη αντιμετωπίζεις,μετά από πόσο καιρό,ανάλογα πόσο συχνά το εφαρμόζεις,τυχόν αντενδείξεις και άλλες πολλές παραμέτρους.
Συνήθως όταν πρόκειται για οξεία φάση,την πρώτη εβδομάδα θέλεις (σαν φυσ/τής) τουλάχιστον τον άλλον για 4 θεραπείες.Κάθε μέρα ακόμη καλύετρα.
Και ανάλογα την πρόοδο των συνεδριών,της πορείας του ασθενούς και τις δυνατότητες που έχεις τις μειώνεις και βάζεις κινησιοθεραπεία συνδιαστικά με μηχανήματα,μόνο κινησιο...και φτιάχνεις το πρόγραμμά σου ανάλογα.(φυσικά παίζει και τεράστιο ρόλο η εμπειρία).
Σ`όσους τον έχω εφαρμόσει κατ`αυτόν τον τρόπο τον υπέρηχο έχω δει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Ναι,δεν είναι φθηνό σαν μηχάνημα.Εγώ βρήκα ένα συνδιαστικό με ηλεκτροθεραπεία και υπέρηχο με 2 κεφαλές 3100.Αλλά αυτά διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία...μοντέλο...δυνατότητες.Σκέτο αν το πάρεις μπορεί να το βρεις και 1000-1200....αλλά όχι και τόσο σύγχρονο.Αν πάρεις ένα με full tach οθόνη κλπ κλπ...θα πληρώσεις τουλάχιστον 2000.Ανάλογα το τι ζητάς.
Συνάδελφος είσαι φίλε μου?:thumbup:

Υ.Γ. πρόσφατα στοιχεία από έρευνες θέλουν τον υπέρηχο να βοηθά και στα trigger points...για να δούμε.:green:
Πολύ ενδιαφέρον ! Όχι αγαπητέ δεν είμαι συνάδελφος αλλά ήθελα σαν τρελός να γίνω αλλά οι πανελλαδικές δεν συμφωνούσαν μαζί μου:green:
Όλα αυτά τα ρωτάω για να έχω και από ειδικό μια πιο σφαιρική άποψη όσον αφορά την τεντονίτιδα γιατί έχω διαβάσει άσχημα πολύ τόσο άρθρα, όσο έρευνες και εμπειρίες αθλητών, μελέτη NSAIDs, γενικά με ενδιαφέρει αν έχει κάποια γνώση επί του θέματος(γενικά με ότι ασχολούμαι το κάνω με μια τελιομανία και πρέπει να μάθω για αυτό όσο καλύτερα μπορώ, είναι στην φύση μου βλέπεις:green:).
Όταν έγραψα για κόστος εννοούσα τις συνεδρείες αυτές καθεαυτές με υπέρηχο. Δλδ οκ ίσως κάποιοι άθλητές να κάνουν κάποιο "πακέτο" αποκατάστασης, αλλά εγώ ρωτάω καθαρά πόσο κοστίζουν και πόσο διαρκούν την φορά.

Johnn
13-07-10, 14:50
τελικά ήμουν τυχερός δεν ήταν τενοντίτιδα,αλλα πιασιμο του μυ,μου είπε οτι μπορώ να συνεχίσω κανονικά τις προπονήσεις και απλα να κάνω εντριβες με voltaren...πάλι καλα και γτ ειχα παρει μια τρομαρα :P:P

Υ.Γ σήμερα που θα πάω γυμ θα τα σκίσω τα δικεφαλα :bbbiceps::bbbiceps::weights::weights:

Nive
13-07-10, 14:58
τελικά ήμουν τυχερός δεν ήταν τενοντίτιδα,αλλα πιασιμο του μυ,μου είπε οτι μπορώ να συνεχίσω κανονικά τις προπονήσεις και απλα να κάνω εντριβες με voltaren...πάλι καλα και γτ ειχα παρει μια τρομαρα :P:P

Υ.Γ σήμερα που θα πάω γυμ θα τα σκίσω τα δικεφαλα :bbbiceps::bbbiceps::weights::weights:

Με το μαλακό...:thumbup:

Nive
13-07-10, 15:01
Πολύ ενδιαφέρον ! Όχι αγαπητέ δεν είμαι συνάδελφος αλλά ήθελα σαν τρελός να γίνω αλλά οι πανελλαδικές δεν συμφωνούσαν μαζί μου:green:
Όλα αυτά τα ρωτάω για να έχω και από ειδικό μια πιο σφαιρική άποψη όσον αφορά την τεντονίτιδα γιατί έχω διαβάσει άσχημα πολύ τόσο άρθρα, όσο έρευνες και εμπειρίες αθλητών, μελέτη NSAIDs, γενικά με ενδιαφέρει αν έχει κάποια γνώση επί του θέματος(γενικά με ότι ασχολούμαι το κάνω με μια τελιομανία και πρέπει να μάθω για αυτό όσο καλύτερα μπορώ, είναι στην φύση μου βλέπεις:green:).
Όταν έγραψα για κόστος εννοούσα τις συνεδρείες αυτές καθεαυτές με υπέρηχο. Δλδ οκ ίσως κάποιοι άθλητές να κάνουν κάποιο "πακέτο" αποκατάστασης, αλλά εγώ ρωτάω καθαρά πόσο κοστίζουν και πόσο διαρκούν την φορά.

Σου ξεκαθαρίζω πως δεν υπάρχει φυσικοθεραπευτής( θέλω να πιστεύω) που θα κάνει μόνο υπέρηχο.Μόνος του δεν δίνει πολλά πράγματα.Συνδιαστικά δουλεύει καλύτερα.Όλο το πρόγραμμα αποκατάστασης είναι μία αδιάσπαστη αλυσίδα.Το κάθε κομμάτι δουλεύει μεμονομένα αλλά έχοντας προσθετικό χαρακτήρα στο τελικό αποτέλεσμα.Το πρόγραμμα είναι ενιαίο,αδιάσπαστο κομμάτι.
Τώρα αν θες τιμοκατάλογο δεν μπορώ να σου πω....οι λόγοι ευνόητοι.;)

The Rock
13-07-10, 15:10
Σου ξεκαθαρίζω πως δεν υπάρχει φυσικοθεραπευτής( θέλω να πιστεύω) που θα κάνει μόνο υπέρηχο.Μόνος του δεν δίνει πολλά πράγματα.Συνδιαστικά δουλεύει καλύτερα.Όλο το πρόγραμμα αποκατάστασης είναι μία αδιάσπαστη αλυσίδα.Το κάθε κομμάτι δουλεύει μεμονομένα αλλά έχοντας προσθετικό χαρακτήρα στο τελικό αποτέλεσμα.Το πρόγραμμα είναι ενιαίο,αδιάσπαστο κομμάτι.
Τώρα αν θες τιμοκατάλογο δεν μπορώ να σου πω....οι λόγοι ευνόητοι.;)
Thanks παλικάρι:-D

John, είσαι τυχερός αν όντως αποδειχθεί εν τέλει σωστή η διάγνωση ! Αν δεις ότι δεν υποχωρεί πάνε σε άλλον.

Nive
13-07-10, 15:13
Thanks παλικάρι:-D

John, είσαι τυχερός αν όντως αποδειχθεί εν τέλει σωστή η διάγνωση ! Αν δεις ότι δεν υποχωρεί πάνε σε άλλον.

Όλα θέλουν προσοχή.Ακόμη και το πιάσιμο-τράβηγμα-σφύξιμο....:welcome:

deluxe
30-10-10, 04:17
Μετα απο σχεδον 2 μηνες αποχης και χαλαρωσης, πηγα εχθες γυμανστηριο και εκανα δικεφαλα-τρικεφαλα-πηχεις.

Εβαλα αρκετα κιλα, ακομα και στο μαξιλαρακι, που με πονουσαν παντα οι πηχεις, και δε πονεσα καθολου!

Σχεδον δε το πιστευα..

paulakos
30-10-10, 18:38
Μετα απο σχεδον 2 μηνες αποχης και χαλαρωσης, πηγα εχθες γυμανστηριο και εκανα δικεφαλα-τρικεφαλα-πηχεις.

Εβαλα αρκετα κιλα, ακομα και στο μαξιλαρακι, που με πονουσαν παντα οι πηχεις, και δε πονεσα καθολου!

Σχεδον δε το πιστευα..

Mετα απο εναν τραυματισμο που κραταει τοσο πολυ οντως οταν βλεπεις πως ειναι παρελθον δεν το πιστευεις,ωραιο πραγμα ε?:thumbup:

deluxe
31-10-10, 00:41
Εκει ακριβως με πονουσε παρα πολυ. Μονο στο αριστερο χερι. Ακομα και τωρα, αν το πιεσω, νιωθω μια ενοχληση. Οχι ομως το δερμα, αλλα μεσα στην φλεβα.

deluxe
20-11-10, 02:40
Ακουσα για κατι σταγονες που εχουν στο φαρμακειο, για την τενοντιτιδα. Ξερετε κατι;

Γενικα καποιο φαρμακο για να παρω. Οχι οτι ποναει, αλλα μερικες φορες μεσα στην ημερα, εχω ψιλοενοχλησεις.. Και αυτο συμβαινει εδω και αρκετους μηνες.

No Cash
20-11-10, 06:42
κι εμενα με πονουσαν.. και μαλιστα σε καποιες ασκησεις για δικεφαλα...αρκετα...


την crow ρωτηστε εγω ξεμπερδεψα με το θεματακι :thumbup:

deluxe
14-02-11, 05:43
Εναμιση χρονος περιπου και ακομα τα ιδια.. Δε λεει να περασει τελειως αυτο το πραμα.. Αυτο το διαστημα βαζω τις σταγονες pennsaid, μια φορα την ημερα. Δε ποναω τωρα σχεδον καθολου, αλλα προληπτικα τις βαζω. Ποναω στα εξης συγκεκριμενα :

Οταν κανω μαξιλαρακι δικεφαλων, οταν αφηνω τη μπαρα κατω.

Καμψεις δικεφαλων με μπαρα, οταν την κατεβαζω.

Καμψεις δικεφαλων στη τροχαλια, οταν την κατεβαζω κατω, μετα δε μπορω να αφησω τη λαβη απο το πονο!!

Οταν βοηθαω φιλο μου στις πιεσεις παγκου και ανεβαζω τη μπαρα.

Σε αυτα τα 4, τα οποια και εχω σταματησει. Κυριως στο αριστερο τενοντα, που ειναι και το καλο μου χερι.

Σιγουρα φταιει και ο υπολογιστης, που καθομαι με τις ωρες και ακουμπαω το αριστερο χερι πανω στο πληκτρολογιο του λαπτοπ.. Γιατι ερχεται σε επαφη ακριβως στο σημειο που ποναω..

Πιο πολυ στο νευρο πανω στη παπια ποναω, το εχω σημειωσει και στην φωτογραφια πιο πανω.

the_mechanic
08-05-11, 18:35
Προσπαθωντας να σηκωσω μεγαλο βαρος (εκτοσ γυμναστηριου) επαθα κ γω ενα παρομοιο προβλημα στον καρπο.και τωρα δεν μπορω ουτε να γυμνασω τον πηχη του δεξιου χεριου αλ αν το κουρασο κιολασ με ποναει κ στισ αλλεσ ομαδεσ πχ δικεφαλα.Μονο ξεκουραση σινισταται ε?
γιατι το χω κανα 2 βδομαδεσ το προβλημα.
:unsure:

Xania
06-06-11, 00:48
file deluxe eixa k exo afto to provlima 1 xrono tora, gia 1 mina ekana mono sfyria kai mpara me anapodi lavi omos pou pianei kirios to ekso meros tou pixi gia na mn afiso teleios ta ta dikefala. Xoris na thelo na se stenaxoriso meta apo ligo kairo me ksanapiase.

Afto pou kano pleon einai oti xrisimopoio tin askisi 21 me ligotera kila kai souper set pali me ligotera kila otan kano me stravompara. Esena vevaia mporei na mn se ksanapiasei :thumbup:

***Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες*** Mods Team

deluxe
07-06-11, 02:37
Δε νομιζω να με αφησει και ποτε!! Κανω πλεον δικεφαλα, αλλα οχι στραβομπαρες και λιγα κιλα..

Xania
14-06-11, 13:09
μια αλλη λυση ειναι η ασκηση τσακ νορρις βαζεις τα κιλα που γουσταρεις και κανεις οτι δεν πονας :weights:

nopantas
10-07-11, 16:15
τελευταια εχω αρκετες ενοχλησεις στον πηχη μαλλον στο κατω τριτημοριο της δεξιας ωλενης..(στο κοκκαλο δηλαδη το νιωθω) ειδικα οταν κανω pullover με αλτηρα...τι προτεινετε γενικα??παγο?(οχι ξεκουραση παρακαλω..:green:)

deluxe
11-07-11, 17:02
Παιδια οι πονοι εχουν σταματησει εδω και περιπου ενα μηνα! Και η πλακα ειναι οτι πλεον τα ζοριζω αρκετα τα δικεφαλα! Βεβαια εχω σταματησει την ασκηση με το μαξιλαρι στραβομπαρα.

nopantas
11-07-11, 17:27
τελευταια εχω αρκετες ενοχλησεις στον πηχη μαλλον στο κατω τριτημοριο της δεξιας ωλενης..(στο κοκκαλο δηλαδη το νιωθω) ειδικα οταν κανω pullover με αλτηρα...τι προτεινετε γενικα??παγο?(οχι ξεκουραση παρακαλω..:green:)

κανεις καμια συμβουλη ρε παιδια?

MusclesOfShadow
12-07-11, 21:15
κανεις καμια συμβουλη ρε παιδια?

http://www.youtube.com/watch?v=yzHxFUyoGio
προθερμανση ισως?

nopantas
13-07-11, 22:40
http://www.youtube.com/watch?v=yzHxFUyoGio
προθερμανση ισως?

μμ χρησιμο θα το δοκιμασω...το προβλημα μου βεβαια ειναι λιγο πιο πανω απ τον καρπο αλλα οκ...λες να δοκιμασω κ να δυναμωσω τους πηχεις μηπως βοηθησει??να προσθεσω δλδ 2-3 φορες την βδομαδα αυτες της αρσεις μπαρας πισω απ την πλατη στο τελος της προπονησης??

rey1989
08-01-12, 13:09
Το παθαίνω τις τελευταίες δυο εβδομάδες όταν γυμνάζω δικέφαλα με μπάρα (όρθιος).
το σημείο που με πονάει είναι αυτό

37576

Παίρνω την 20kg για ζέσταμα και νιώθω τον ίδιο πόνο ακριβώς μέχρι και με την 35kg που είναι το τελευταίο μου set. Ο προπονητής στο gym μου είπε την επόμενη φορά να βγάλω αυτή την άσκηση και ίσως βάλω κάποια άλλη στην θέση της...

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα? στις ασκήσεις με αλτήρες 14kg παράδειγμα δεν με πονάει ούτε στις άλλες ασκήσεις για δικέφαλα , μονο με την μπάρα.

διάβασα μερικά πράγματα σε προηγούμενες σελίδες και με έχει πιάσει ένας πανικός:shock:

Giannistzn
08-01-12, 15:55
To ειχα παθει και εγω παλιωτερα οταν εκανα με στραβομπαρα. Ειτε καθιστος σε μαξιλαρι εκανα, ειτε ορθιος, με πεθαινε ο πηχης (ειδικα οταν αφηνα την μπαρα στη θεση της). Τωρα δεν με ενοχλει οταν κανω.

Θα σου προτεινα (δεν ξερω αν ειναι το πιο σωστο, σε εμενα δουλεψε) να αφησεις τις καμψεις με μπαρα για 1-2 εβδομαδες και να αρχισεις να δουλευεις τον πηχη σου (εαν δεν τον δουλευεις). 1-2 ασκησεις την εβδομαδα και εισαι κομπλε. Εγω αυτο ειχα κανει και πλεον δεν με ενοχλει καθολου.

rey1989
08-01-12, 16:38
ωραία , θα το δοκιμάσω κ ο θεός βοηθός. :toast:

ippokratis
08-01-12, 17:07
από τότε που η κύρια άσκηση για δικέφαλα έγινε το μονόζυγο κλειστή λαβή και οι μπάρες ,στραβόμπαρες ,αλτήρες κλπ συμπληρωματικά και βοηθητικά κάθε πόνος στους πήχεις εξαφανίστηκε μια για πάντα.
τα 2 μου σέντσια.

sogoku
08-01-12, 17:09
Mπορει να οφειλεται σε αδυναμια των μυων του πηχη οπως και επισης το προβλημα να ειναι ανατομικο.
Ο πρηνισμος η ο υπτιασμος του χεριου να μην ειναι εντονος ωστε να εξυπηρετησει την ασκηση και να σε χυπαει εκει.Μην κανεις οποια ασκηση προκαλει πονο εφοσον την κανεις σωστα βεβαια.

rey1989
08-01-12, 17:15
Mπορει να οφειλεται σε αδυναμια των μυων του πηχη οπως και επισης το προβλημα να ειναι ανατομικο.
Ο πρηνισμος η ο υπτιασμος του χεριου να μην ειναι εντονος ωστε να εξυπηρετησει την ασκηση και να σε χυπαει εκει.Μην κανεις οποια ασκηση προκαλει πονο εφοσον την κανεις σωστα βεβαια.

το τρελό είναι οτι είχα ήδη ενα μηνα που την έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα , ξαφνικά εμφανίστηκε ο πόνος.
(την κάνω σωστά ).;)

sTeLaKoS
11-01-12, 13:51
Rey πέρυσι είχα πόνο ακριβώς στο ίδιο σημείο.

Πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, μου έβγαλε μόνο ακτίνες και μου είπε πως δεν έχω τίποτα, δε μου έδωσε σημασία. Ξεκούραση λέει...(κλασικά).
Εν τέλει απευθύνθηκα σε γνωστό μου φυσικοθεραπευτή και μου έδωσε νάρθηκες υποστήριξης καρπού με λάμα, που έπιαναν απ' τη παλάμη μέχρι τα μισά του πήχη, τους οποίους έβγαζα μόνο τη νύχτα και όταν οδηγούσα.
Σε συνδυασμό με voltaren χάπια(αρχικά πήρα xefo rapid αλλά δεν έκανε τίποτα) πέρασαν αλλά άργησε αρκετά.
Να πω πως εκείνο το διάστημα έκανα δουλειά γραφείου και έπρεπε να γράφω αρκετά στο χέρι αλλά και στον υπολογιστή.

Για 2 εβδομάδες εκανα μόνο πόδια. Τρίτη με πέμπτη εβδομάδα έκανα ασκήσεις με πιέσεις και έλξεις αλλά όχι ασκήσεις που έχουν τη τάση να "σπάνε" τον καρπό, πχ δικέφαλους, τρικέφαλους, εκτάσεις ώμων κλπ κλπ...

Χρειάστηκε να περάσουν 2 μήνες για να επανέλθω σε βαριές προπονήσεις. Γενικά κάθε τραυματισμός ξέρω πως θα με απασχολήσει γύρο στο δίμηνο :(
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Περαστικά σου. :toast:


Edit: το έπαθα σε κίνηση επολέ, σηκώνοντας μπάρα με αρκετά κιλά από το δάπεδο για να κάνω στρατιωτικές πιέσεις, αλλά μάλλον ήτανε ήδη ταλαιπωρημένοι..

rey1989
11-01-12, 18:27
@sTeLaKoS

όταν κάνω κάμψεις δικεφάλων με 16kg αλτήρες δεν νιώθω ενόχληση , ούτε σε καμία άλλη άσκηση παρά μόνο με την συγκεκριμένη..
ο προπονητής στο gym μου πρότεινε να βγάλω την συγκεκριμένη άσκηση για δυο εβδομάδες να ξεκουραστούν οι πήχεις γιατί μάλλον το παράκανα (προσπάθησα να ανέβω σχετικά γρήγορα στην συγκεκριμένη άσκηση και μάλλον τους κούρασα ..γιατι απο 30 που είχα τότε μάξ προσπάθησα και ζορίστηκα να βγάλω σετ με 40 αντί για 35. (κατι τέτοιες μ...ες τις κάνω , ιδικά όταν με πιάνει κάτι και νιώθω σαν θηρίο κατά την διάρκεια της προπό :green:)

θα αφήσω δύο εβδομάδες χωρίς την συγκεκριμένη άσκηση και αν την 3η εβδομάδα δω τα ίδια θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.:toast:



Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Περαστικά σου. :toast:






σ ευχαριστώ, απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί !;)

sTeLaKoS
11-01-12, 19:39
θα αφήσω δύο εβδομάδες χωρίς την συγκεκριμένη άσκηση και αν την 3η εβδομάδα δω τα ίδια θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.


^^ αυτό να κάνεις. Μπορεί να μη τραυματίστηκες αλλά να είσαι ταλαιπωρημένος και αν συνεχίσεις με τον ίδιο ρυθμό να σου βγει σύντομα.

Εγώ στη θέση σου, σαν παθών, θα ήμουν πιο συντηρητικός, θα χαλάρωνα όλες μου τις προπονήσεις για καναδυό εβδομάδες. Θα κατέβαζα λίγο το volume της προπόνησης για να ξεκουραστώ. :thumbup:

rey1989
11-01-12, 19:58
^^ αυτό να κάνεις. Μπορεί να μη τραυματίστηκες αλλά να είσαι ταλαιπωρημένος και αν συνεχίσεις με τον ίδιο ρυθμό να σου βγει σύντομα.

Εγώ στη θέση σου, σαν παθών, θα ήμουν πιο συντηρητικός, θα χαλάρωνα όλες μου τις προπονήσεις για καναδυό εβδομάδες. Θα κατέβαζα λίγο το volume της προπόνησης για να ξεκουραστώ. :thumbup:

δηλαδή να "παίξω" με λιγότερα κιλά?
ούτως η άλλος αν κάνω προπόνηση με τα κιλά που είχα την προηγούμενη εβδομάδα στις περισσότερες ασκήσεις τα έχω χαλαρά λες και κάνω ζέσταμα :green::turtle:
χωρίς πλάκα δεν ξέρω τι συμβαίνει , σήμερα στο μηχάνημα πιέσεων ώμων ανέβηκα στα 70kg/100 στο τελευταίο σέτ(απο 50-55 την προηγούμενη εβδομάδα) και μάλιστα το έκανα αργά αργά γιατί γούσταρα το κάψιμο που ένιωθα στους μυς :rolf:

σε μια φάση καμάρωνα την καινούρια φλέβα που πετάχτηκε στο δεξί μου δικέφαλο και ο προπονητής με είδε και γέλαγε , μου λέει εσένα σου φαίνεται απίστευτο αλλά εγω που το έχω δει 1000δες φορές δεν μου κάνει εντύπωση. θα ανέβεις και θα μεταμορφωθεί το σώμα σου

τι να πω θα προσπαθήσω όσο μπορώ να χαλαρώσω αυτές τις δύο εβδομάδες γιατί μπορεί να έχω πωρωθεί τρελά με αυτό που κάνω αλλα δεν θέλω να κονομήσω κανένα τραυματισμό.:dooreek:

οπότε για κανα 2 εβδομάδες χαλαρά και σταθερά να δω πως θα πάει και αν όλα πάνε καλα θα αμολήσω το θηρίο από μέσα μου :bodybuilder2:

ευχαριστώ για τις συμβουλές :toast:

rey1989
19-01-12, 14:33
τελικά τα πράγματα πήγαν καλύτερα απ ότι περίμενα ;)
άφησα μια εβδομάδα χωρις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα και σήμερα που ήταν η δεύτερη εβδομάδα μου πρότεινε ο προπονητής να δοκιμάσω ενα σέτ με στραβόμπαρα όρθιος με λίγα κιλά (20) να δω αν νιώσω κάποια ενόχληση

μάλιστα πήγα και στα 30kg (δεν έβαλα παραπάνω για να μην την πάθω , είπα να δοκιμάσω την επόμενη εβδομάδα) και η άσκηση με βόλευε τέλεια! έβγαλα 4 σέτ και δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση στους πήχεις. :thumbup:

kwstakisaaa
09-02-12, 23:50
Παιδιά όταν κάνω ασκήσεις για τον δικέφαλο π.χ. καμψεις αυτοσυγκεντρωσης με πονάει το κόκκαλο από τον καρπό ως τον αγκωνα..ξέρετε τί είναι αυτό; :(

Konstantinos!
10-02-12, 00:28
πόσα κιλά είναι οι αλτήρες;

kwstakisaaa
10-02-12, 00:31
πόσα κιλά είναι οι αλτήρες;

12.5

Konstantinos!
10-02-12, 01:38
Ρωτάω γιατί και εγώ το πάθαινα ,συνήθως με μπάρα όμως όταν έβαζα αρκετουτσικα κιλά (για τα δικά μου δεδομένα) ή όταν ήταν κρύα τα χέρια μου και σήκωνα αλτήρες.

ginus
10-02-12, 01:42
καψιμο ειναι απο την κουραση και την καταπονηση...κανε καποιες ασκησεις να δυναμωσουν..πχ καμψεις δικεφαλων αναστροφα(εαν το θυμαμαι οτι λεγεται ετσι)

sTeLaKoS
10-02-12, 01:46
Συγχωνεύτηκαν 2 τόπικ.

CapoFighter
19-02-12, 20:15
HELPPP....!!! Τον last μηνα δεν μπορω να βγαλω προπονηση πλατης χωρις να ποναω... Δυστηχως η μερα που κανω πλατη στο γυμναστηριο ηταν η αγαπημενη μου... Λεω ηταν γιατι τις 4 προηγουμενες προπονησεις κλαιω επειδη δεν μπορω να βγαλω τις ασκησεις κανονικα... Νομιζα οτι δεν αντεχαν και σκεφτικα να αλλαξω την σειρα των ασκησεων και να κανω πρωτα (αρσεις θανατου,κωπηλατικη με μπαρα) μηπως και εβγαινε ετσι το προγραμμα αλλα τελικα καταλαβα οτι απο τα πρωτα σετ κιολας δεν αντεχω... Αυτον τον last μηνα κανω πλατη-δικεφαλα οποτε για ασκησεις για τα δικεφαλα κανω μονο 2 ασκησεις και οι πηχεις μου δεν με πονανε ... Αλλα στην πλατη ειναι πλεον ο λογος που δεν βγαζω προπονησεις...

Σημερα ενας φιλος μου με ειπε οτι ειναι τενοντιτιδα ... Χ3στηκ@ πανω μου οταν το ακουσα γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο. Διαβασα για να καταλαβω αλλα δεν το κατεω και πολυ. Οταν λεω οτι μου πονανε οι πηχεις εννοω οτι στην περιοχη που ειναι οι μυες του πηχει ποναω σαν να ειναι αδυναμοι και δεν με ακολουθουνε στην ασκηση. Καμια ιδεα?!!! Να ξεκινησω να βαζω προπονησεις για τους πηχεις ξεχωριστη μερα?

deluxe
29-06-12, 00:39
Αυτο το περικαρπιο nanobionic λετε να κανει καποια δουλεια; :unsure:

alexx
20-07-12, 23:36
Εχω και εγω πονο στους πηχεις..πιστευω πως αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα που ειναι πισω οι δικεφαλοι μου σε σχεση με τα αλλα σημεια.
Πανω απο 25 κιλα μπαρα δεν μπορω να βαλω! Το πιο περιεργο ειναι πως οταν αφηνω την μπαρα τοτε ποναω..δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο; Ακομη και οταν βοηθαω καποιον αλλο σε ασκηση καμια φορα νιωθω πονο πονο στον πηχη.

Παιζω δικεφαλα/τρικεφαλα 5η μερα...ισως ειναι ταλαιπωρημενο εκεινο το σημειο απο τις προηγουμενες 4 προπονησεις...μπορει να εχει σημασια και αυτο.

Steloukos
14-11-12, 19:32
Παιδια οσοι δεν γνωριζετε αν εχετε τραυματισμο σε αγκωνα ή σε ωμο ή καρπο μπορειτε να εφαρμοσετε τα παρακατω,νομιζω θα βοηθησουν.1)Αλλαζετε τις ασκησεις που ζοριζουν το σημειο που πονατε,εχω ενα φιλο ο οποιος πονουσε στον αγκωνα και του προτεινα να σταματησει τις βυθισεις και να κανει πιεσεις κατακλινη με αλτηρες,ειχε και προβλημα στον καρπο και πονουσε οταν εκανε καμψεις μπαρα και του προτεινα να κανει καμψεις αλτηρων εναλλαξ χωρις περιστροφη καρπου καθιστος.2)Αν βλεπετε οτι ενω αλλαξατε τις ασκησεις που σας ζοριζουν παλι νιωθετε πονο τοτε ξεκουραστε 1 βδομαδα την περιοχη βαζοντας παραλληλα και μια ειδικη αλοιφη.3)Αν παλι δεν υποχωρει ο πονος τοτε σκεφτειτε να πατε σε ορθοπαιδικο προκειμενου να ακολουθησετε μια συγκεκριμενη θεραπεια.Allex αυτο που λες το ενιωθα με τις καμψεις Λαρρυ Σκοτ οποτε την σταματησα και δεν εχω ξανανιωσει απο τοτε αυτον τον πονο.

southern
30-01-14, 22:45
Εδώ και ενάμιση μήνα έχω ένα θέμα με τους πήχεις και τον δεξί καρπό. τον πόνο στον πήχη τον αποκόμισα από κάμψεις δικεφάλου με ίσια μπάρα και τον καρπό από λανθασμένη τεχνική
στις πιέσεις στήθους.

Ακόμα δεν έχω αναρρώσει από δικό μου λάθος. Πρώτη επίσκεψη στον ορθοπεδικό πριν τις γιορτές, μου δίνει xefo, τα παίρνω 3 μέρες ο πόνος περνάει,ξεγελιέμαι και ξεκινάω προπονήσεις.
Μεσολοβούν γιορτές τελειώνουν τα χάπια οι πόνοι επανέρχονται. καταλαβαίνω την πατάτα που έχω κάνει & ξεκινάω πάλι θεραπεία, αυτή τη φορά αυτοβούλως με τα ίδια αντιφλεγμονώδες.

Τελειώνω το δεύτερο κουτί xefo, καμιά βελτίωση. Δεύτερη επίσκεψη στον ορθοπεδικό του λέω το όλο ιστορικό. Μου κάνει 2 ενέσεις κορτιζόνης στους πήχεις και συστήνει αποχή 15 μέρες + χορήγηση πιο δυνατού αντιφλεγνονώδη (όνομα δεν θυμάμαι). μου είπε ότι είναι αρκετά δυνατό και παλιό στο χώρο (διάβασα ενδείξεις και αναφέρεται κατά ως επί το πλείστον σε ρευματοειδή αρθρίτιδες κτλ) .

Πιστεύω ότι τώρα θα επανέλθω,αν και ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει ο πόνος να κάνουμε μία μικρο-επέμβαση το οποίο το απέκλεισα εξ αρχής.

dynamite
19-02-14, 13:05
Εδώ και ενάμιση μήνα έχω ένα θέμα με τους πήχεις και τον δεξί καρπό. τον πόνο στον πήχη τον αποκόμισα από κάμψεις δικεφάλου με ίσια μπάρα και τον καρπό από λανθασμένη τεχνική
στις πιέσεις στήθους.

Ακόμα δεν έχω αναρρώσει από δικό μου λάθος. Πρώτη επίσκεψη στον ορθοπεδικό πριν τις γιορτές, μου δίνει xefo, τα παίρνω 3 μέρες ο πόνος περνάει,ξεγελιέμαι και ξεκινάω προπονήσεις.
Μεσολοβούν γιορτές τελειώνουν τα χάπια οι πόνοι επανέρχονται. καταλαβαίνω την πατάτα που έχω κάνει & ξεκινάω πάλι θεραπεία, αυτή τη φορά αυτοβούλως με τα ίδια αντιφλεγμονώδες.

Τελειώνω το δεύτερο κουτί xefo, καμιά βελτίωση. Δεύτερη επίσκεψη στον ορθοπεδικό του λέω το όλο ιστορικό. Μου κάνει 2 ενέσεις κορτιζόνης στους πήχεις και συστήνει αποχή 15 μέρες + χορήγηση πιο δυνατού αντιφλεγνονώδη (όνομα δεν θυμάμαι). μου είπε ότι είναι αρκετά δυνατό και παλιό στο χώρο (διάβασα ενδείξεις και αναφέρεται κατά ως επί το πλείστον σε ρευματοειδή αρθρίτιδες κτλ) .

Πιστεύω ότι τώρα θα επανέλθω,αν και ο γιατρός είπε ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει ο πόνος να κάνουμε μία μικρο-επέμβαση το οποίο το απέκλεισα εξ αρχής.


Πολύ υπερβολικό το να σου χορηγεί ενέσεις κορτιζόνης... γι αυτό αποφεύγω τους γιατρούς γιατί σε τιγκάρουν στο "χημικό" πολλές φορές χωρίς λόγω απλά και μόνο για την πιθανή πρόληψη μελλοντικού σοβαρού προβλήματος. Μήπως να αντικαταστούσες τον ορθοπεδικό με κάποιον φυσικοθεραπευτή;
Εκτός αν είχες πολύ σοβαρό πρόβλημα και τότε ορθώς σου χορήγησε τόσα "χημικά" ο ορθοπεδικός τι να πω...


Εγώ έκανα σταθερά ιδια κιλά επι 2 χρόνια. Ξέρω δεν είναι σωστό αλλά ήθελα να αποφύγω να πάρω όγκο και βαριόμουν το "παίδεμα"...
Πριν 1 μήνα με πρόγραμμα του γυμναστή και με παρότρινση ανέβασα κιλά σταδιακά και τα έβγαλα και εύκολα...με λίγη βοήθεια.
ΑΛΛΑ ειδικά μετά τα "ανοίγματα σε επικλεινή για στήθος" και "όρθια σφυριά για δικέφαλους" οι πήχες άρχισαν να βαράν έντονα για 2-3 μέρες... ο γυμναστής με είπε οτι θα κάνουμε ασκήσεις για ενδυνάμωση πήχεων...
Έχει κάποιος άλλη πρόταση;

Bodyfit1994
19-02-14, 22:31
Εχω και εγω πονο στους πηχεις..πιστευω πως αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα που ειναι πισω οι δικεφαλοι μου σε σχεση με τα αλλα σημεια.
Πανω απο 25 κιλα μπαρα δεν μπορω να βαλω! Το πιο περιεργο ειναι πως οταν αφηνω την μπαρα τοτε ποναω..δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο; Ακομη και οταν βοηθαω καποιον αλλο σε ασκηση καμια φορα νιωθω πονο πονο στον πηχη.

Παιζω δικεφαλα/τρικεφαλα 5η μερα...ισως ειναι ταλαιπωρημενο εκεινο το σημειο απο τις προηγουμενες 4 προπονησεις...μπορει να εχει σημασια και αυτο.

Αυτο ακριβος νιώθω και εγώ..αλλά δεν με εδιαφέρει με το καιρό περνάει..μήπως πρεπει να γυμνάσεις τους ποιχησ..

rey1989
20-02-14, 14:11
Εχω και εγω πονο στους πηχεις..πιστευω πως αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα που ειναι πισω οι δικεφαλοι μου σε σχεση με τα αλλα σημεια.
Πανω απο 25 κιλα μπαρα δεν μπορω να βαλω! Το πιο περιεργο ειναι πως οταν αφηνω την μπαρα τοτε ποναω..δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο; Ακομη και οταν βοηθαω καποιον αλλο σε ασκηση καμια φορα νιωθω πονο πονο στον πηχη.

Παιζω δικεφαλα/τρικεφαλα 5η μερα...ισως ειναι ταλαιπωρημενο εκεινο το σημειο απο τις προηγουμενες 4 προπονησεις...μπορει να εχει σημασια και αυτο.

το πάθαινα όταν είχα μικρούς πήχεις . Αλλαξα τις κάμψεις 2κεφάλων με ίσια μπάρα σε στραβόμπαρα και μια φορά την εβδομάδα στο τέλος της προπόνησης μια-δυο ασκήσεις για πήχεις .
οι πήχεις μου έγιναν διπλάσιοι και δεν αντιμετώπισα ξανά θέμα .

η συμβουλή μου ειναι καταρχάς να αλλάξεις σε στραβόμπαρα για αρχή.;)

Mikekan
20-02-14, 14:41
Τα hand grips θεωρείτε ότι μπορούν να κάνουν δουλειά?

ελμερ
20-02-14, 16:50
Κι εγω πριν 2 χρονια,πολλες φορες υπεφερα απ τον πονο στους πηχεις οταν εκανα ασλησεις δικεφαλων.....με τον καιρο πηραν αρκετα οι πηχεις μου και πλεον δεν εχω καμια ενοχληση (αλλαζα ασκησεις και εκανα εκεινες που δεν με πονουσαν τοσο τον καιρο που ειχα προβλημα) :welcome:

Bodyfit1994
21-02-14, 11:23
Δηλαδή θα κάνω 8σετ στην στραβομπαρα γιατί κάνω ίδι 4σετ...

rey1989
21-02-14, 14:39
Δηλαδή θα κάνω 8σετ στην στραβομπαρα γιατί κάνω ίδι 4σετ...

υπάρχουν πολλές ασκήσεις , δεν ειναι ανάγκη να κάνεις μια συγκεκριμένη.(δεν ήξερα οτι έχεις ήδη στραβόμπαρα) Το σημαντικό ειναι να μην κάνεις αυτή που σου δημιουργεί πόνους . :toast:

Bodyfit1994
21-02-14, 17:55
υπάρχουν πολλές ασκήσεις , δεν ειναι ανάγκη να κάνεις μια συγκεκριμένη.(δεν ήξερα οτι έχεις ήδη στραβόμπαρα) Το σημαντικό ειναι να μην κάνεις αυτή που σου δημιουργεί πόνους . :toast:

οκ φιλε μου σε ευχαριστω πολύ!!

sTeLaKoS
24-02-14, 16:02
Το καλύτερο γιατρικό για τους πήχεις είναι άπειρες διατάσεις. Όταν υπάρχει ήδη φλεγμονή βοηθάει και το μασαζ με λαδάκι.
Κάνετε ΠΑΝΤΑ διατάσεις σε όλο το σώμα και θα μείνετε για πολύ καιρό μακριά από ορθοπεδικούς και φυσικοθεραπευτές :thumbup:



https://www.youtube.com/watch?v=ITUcwPsM9VY