PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στη μεση



Raistlin
30-10-09, 16:46
Γεια σε ολους
Προς τα μεσα σεπτεμβριου ειχα ενα τραυματισμο με πονο στη μεση πιθανοτατα απο κακη τεχνικη + πολλα κιλα στα σκουωτ.Παρ ολα αυτα δεν ηταν κατι το σημαντικο περπατουσα και ετρεχα κανονικα,πονουσα μονο οταν εσκυβα.Μολις ο πονος αρχισε να υποχωρει ξαναρχισα προπονηση κατι που ηταν λαθος αφου δεν ειχα αποθεραπευτει πληρως.
Ετσι ο πονος αρχισε να επανερχεται σταδιακα κι ξανασταματησα την προπονηση.Μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα δεν ειχα κανενα προβλημα περα απο τον πονο οταν επαιρνα τη σταση των bent over rows.Ωστωσο τις τελευταιες μερες αρχισα νιωθω μουδιασμα στον δεξι γλουτο και ελαφρα τσιμπηματα στο δεξι ποδι οταν παιρνω καποιες στασεις.Δεν εχω νιωσει καποιο εντονο πονο μονο ενοχλησεις ομως εχω χ***ει λιγο πανω μου σκεφτομενος πιθανο disc herniation(δεν ξερω τον ελληνικο ορο).
Φυσικα θα επισκεφθω το γιατρο μια απο αυτες τις μερες αλλα θελω να ακουσω και τις γνωμες σας.

sctp
30-10-09, 19:57
disc herniation = δισκοκηλη και μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου :(

kostas82
31-10-09, 00:04
πριν 2 χρόνια είχα πάθει το ίδιο,με μούδιασμα και κάψιμο στο πόδι.Πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι οφειλόταν στην μέση μου και να σταματήσω τα βάρη.Εκοψα για 15 μέρες και ξανάρχισα σταδιακά με λίγα βάρη.Μετά από κανα δίμηνο περίπου μου είχε περάσει τελείως κι από τότε δε μ'έχει ξαναπιάσει.
μην σε πάρω στον λαιμό μου όμως,πηγαινε καλού-κακού στον γιατρό

Billy
31-10-09, 22:26
κι' εγώ πιστεύω ότι είναι παροδικός τραυματισμός.

Μάλλον Μυοσκελετική Κάκωση.

χρειάζεται πλήρης αποχή από προπονήσεις,
το έμπλαστρο βοηθάει πολύ, επίσης φρόντισε να κρατάς ζεστή την περιοχή όσο το δυνατόν περισσότερο, βάλε ηλεκτρική θερμοφόρα συνέχεια όταν μπορείς,
επίσης να κοιμάσαι με τα πόδια λίγο ψηλά για να μην κάνει καμάρα στην μέση.

αν ο πόνος υποχωρήσει σε κάνα 2 βδομάδες τότε μην ανησυχείς αλλά υπολόγισε κάνα 2μηνο για πλήρη ανάρρωση.

sTeLaKoS
31-10-09, 22:38
Πολλές κακώσεις θέλουνε πάγο και όχι θερμοφόρα, κάνω λάθος?
Αν ναι, πως μπορουμε μονοι μας να καταλάβουμε? Μπορουμε να κανουμε μια προχειρη διαγνωση?

kostas82
03-11-09, 15:38
Πολλές κακώσεις θέλουνε πάγο και όχι θερμοφόρα, κάνω λάθος?
Αν ναι, πως μπορουμε μονοι μας να καταλάβουμε? Μπορουμε να κανουμε μια προχειρη διαγνωση?

Παλιότερα σε ολες τις κακώσεις έβαζαν θερμό επίθεμα και πλύσεις με αλάτι(κουφό ε?).αυτό δεν γίνεται πλέον .
Σε οξέα τραύματα βάζουμε παγο και σε χρόνια θερμό.Σε ενδιάμεσα στάδια εναλλαγή ψυχρού-θερμού
Το κρύο απαγορεύεται σε αγγειοβριθείς περιοχές(ιγνυακή,μασχαλιαια κοιλοτητα,προσαγωγοί).
Και το ζεστό και το κρύο κάθε 3 ώρες και μόνο για 10',γιατί αν μείνει παραπάνω έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το ζεστό!
Σε οξύ πάντως στάδιο κι αν θέλουμε να διώξουμε κάποια φλεγμονή μόνο με το κρύο γίνεται.
ελπίζω να βοήθησα

sTeLaKoS
03-11-09, 15:45
Κι εγώ ο ημιμαθής έβαζα ηλεκτρικη θερμοφορα στον ωμο μου που πονουσε.. μαλλον κατι με τον τενοντα παιζει. Θα βάλω παγο για 1-2 μερες να δω πως θα παει.
Σ'ευχαριστω, ήσουν πολυ ευστοχος.

Billy
03-11-09, 19:53
το θέμα κρύο ή ζεστό εξαρτάται από σε ποιά φάση βρήσκεται ο τραυματισμός,

αν έχουμε φλεγμονή τότε βάζουμε κρύο για να ελατώσουμε την κυκλοφορία του αίματος,

οταν θέλουμε να δημιουργήσουμε υπεραιμία που σημαίνει ταχύτερη μεταφορά θρεπτικών ουσιών δια μέσω του κηκλοφοριακού σε κάποιο μύ/τένοντα τότε βάζουμε ζεστό,

Raistlin
16-11-09, 21:41
Λοιπον πηγα στο γιατρο τελικα πριν 2 εβδομαδες (το ξερω αργησα να ανανεωσω το ποστ εχω πηξει αυτες τις μερες) με εξετασε εβγαλα και ακτινιγραφιες αλλα δεν μου βρηκε κατι το ιδιαιτερο ουτε μου ειπε για μαγνητικη,μονο ζεστα επιθεματα και ντεπον για δεκα μερες και αν επιδεινωθει η κατασταση να ξαναπαω.
Επισης τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει και τα τσιμπηματα-καψιμο εμφανιζονται ελαφρα και φευγουν σε 10-20 sec, ειναι καπως σαν φαγουρα μερικες φορες, ακουγεται λιγο περιεργο αλλα μου ερχεται να ξυσω τα ποδια μου ή την πλατη μου.
Κατι αλλο που παρατηρησα πριν λιγες μερες ειναι ειναι οτι οταν ξαπλωνω,σηκωνω το αριστερο ποδι και πιεζω ενα σημειο στην πανω αριστερη πλευρα της με πιανει ενα συνεχες καψιμο ,πολυ πιο εντονο απο τις αλλες ενοχλησεις,και φευγει οταν σηκωθω ορθιος.
Ακομη κατι που με προβληματιζει ειναι το γιατι μετα τον υπνο εχω ενοχλησεις οι οποιες εξαφανιζονται κατα τη διαρκεια της μερας καθως και γιατι κατα τη διαρκεια και μετα την προπονηση νιωθω καλυτερα.
Θα μου πειτε τωρα bodybuilders ειμαστε οχι γιατροι αλλα τεσπα τα γραφω ετσι κι αλλιως και οποιος θελει ας πει τη γνωμη του.

sctp
16-11-09, 23:04
Πανε κανε μια μαγνητικη να βγεις απο την περιεργεια,παντως παρομοια συμπτωματα ειχα και εγω στο δεξι χερι και ειχα αρχομενες δισκοκηλες στον αυχενα,πιεζοταν το νευρο καπου και ειχα καψιματα και μουδιασματα σε καποια δαχτυλα.Αυτο που μου προτειναν ηταν να κανω καποιες ασκησεις για ενδυμαναμωση των μυων και ζεστα επιθεματα στην περιοχη του αυχενα για να υποχωρει ο μυικος σπασμος(τα οποια με κανανε χειροτερα πιστευω) και φυσικα αποχη απο βαρη για 1-1.5 μηνα.:shock:

Antonis Giannoulis
25-11-09, 15:25
Παιδια η μοναδικη θεραπεια για προβληματα στην μεση, ειναι να δημιουργησετε ενα πολυ δυνατο συμπλεγμα κοιλιακων & ραχιαιων. Τι σημαινει αυτο? Παρα μα παρα πολλους κοιλιακους και ραχιαιους.
Εχω 2 δισκοκηλες Ο4-05 και Ο5-Ι1 απο 16 χρονων και τωρα ειμαι 32.
Οι γιατροι με στελνανε για εγχειρηση απο τα 16 μου, αλλα εγω με την γυμναστικη βελτιωσα σε πολυ μεγαλο βαθμο τους πονους.
Βεβαια παθαινω υποτροπες οταν το παρακανω με τα βαρη, αλλα σε γενικες γραμμες οποιος θελει να αποφυγει την δισκεκτομή, μπορει να το κανει με σωστη γυμναστική... Μακρια απο τις εγχειρησεις...

Panagos7
07-01-10, 03:15
Καλησπέρα παιδιά.και εγώ το μονο πρόβλημα που έχω όταν κάνει γυμναστική είναι όταν κάνω κοιλιακούς με πιάνει και η μέση μου σαν να γυμνάζω και την μέση εκείνη την ώρα και αν συνεχίσω με πονάει και δεν μπορώ να κάνω πολλούς κοιλιακούς.Επίσης αν ζορίζω την μέση dld να κρατάω ελευθερα βάρη αρκετή ώρα πάλι με πιάνει ένα σφίξιμο στην μέση.Ξέρετε μήπως γιατί γίνετε αυτό? και τι πρέπει να κάνω για να μην γίνετε?

billys15
07-01-10, 10:53
Κατα πασα πιθανοτητα δεν εστιαζεις σωστα στους κοιλιακους.Μεχρι και κραμπα στο στηθος εχω παθει απο κοιλιακους σε ρωμαϊκη...Προσπαθησε να κανεις πιο αργα την κινηση,ξεκινωντας με λιγοτερες επαναληψεις απ'ο,τι κανεις τωρα.

KATERINI 144
07-01-10, 11:32
ειναι αδύναμη η μεση σου, γύμνασε τους ραχιαίους και θα εισαι οκ. :thumbup:

GEORGEXX1
07-01-10, 11:58
αυτο που σου ειπε ο ΚΑΤΕΡΙΝΗ 144.
χωρις μεση ουτε κοιλιακους ουτε ποδια
θα κανεις σωστα.

Panagos7
07-01-10, 17:40
Ευχαριστώ πολύ.μάλλον αυτό πρέπει να είναι γιατί σε όλη μου την ζωή έχω γυμνάσει ελάχιστα την μέση "ακομα" κα η όταν πήγαινα gym.

Jumaru
29-05-12, 12:46
Για να μην ανοίξω νέο πόστ θα αναφέρω εδώ τον Γολγοθά μου. Πριν 2μιση μήνες ξεκίνησε ένας πολύ ελαφρύς πόνος, σαν ζέστη χαμηλά αριστερά στη μέση. Είχα ξεκινήσει εκείνη την περίοδο ένα πρόγραμμα τάι μπο στυλ, κάιτ σερφ, βάρη και έκανα μ*λκία κατα το σήκωσα ενός βάρους να το ανεβάσω 2 ορόφους (ήταν λερωμένο και το έπιασα πλάγια). Δεν ξέρω αν έφταιγε ένας λόγο η όλοι αυτοί μαζί πάντως το θέμα επιδεινώθηκε σιγά σιγά (με το ζόρι ανέβαινα σκάλες+μούδιασμα γλουτό+γάμπα).
1ος γιατρός οξεια οσφυαλγία, μυοχαλαρωτικά/αντιφλεγμονώδη, δεν έγραφε μαγνητική με τίποτα. Τέλειωσαν τα φάρμακα, στο ίδιο χάλι εγώ.
2ος γιατρός αθλίατρος θεσνίκη με καλό όνομα (ομάδας ποδοσφαίρου) οξεια οσφυαλγία και μυικό είναι το θέμα σου "φυσιοθεραπείες"
3ος ίδια διάγνωση με τους απο πάνω
Όλοι επέμεναν ότι δεν χρειάζομαι μαγνητική κτλ. Τέλειωσαν οι φύσιο, ξεκίνησα δραστηριότητες, έκανα κάιτ χωρίς ενόχληση, χτες είχα πόδια 1η μέρα (αφού εκανα την προηγούμενη εβδομάδα κυκλικό) έκανα με πολύ λίγα κιλά, αργές επαναλήψεις κτλ. και σήμερα πάλι πονάω.
Ο φυσιοθεραπευτής επέμεινε να αρχίσω δραστηριότητες αφού το θέμα μου είναι ένας μυικός σπασμός, αλλά με βλέπω στο τρέξιμο τσιμπάει και γενικά εχω ενόχληση.
Ξέρει κανένας πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει ένας μυικός σπασμός; Είναι φυσιολογικό να πονάει 3 μήνες μετά από τόσο καθισιό και φυσιοθεραπείες; :unsure:

gym
29-05-12, 12:51
Για να μην ανοίξω νέο πόστ θα αναφέρω εδώ τον Γολγοθά μου. Πριν 2μιση μήνες ξεκίνησε ένας πολύ ελαφρύς πόνος, σαν ζέστη χαμηλά αριστερά στη μέση. Είχα ξεκινήσει εκείνη την περίοδο ένα πρόγραμμα τάι μπο στυλ, κάιτ σερφ, βάρη και έκανα μ*λκία κατα το σήκωσα ενός βάρους να το ανεβάσω 2 ορόφους (ήταν λερωμένο και το έπιασα πλάγια). Δεν ξέρω αν έφταιγε ένας λόγο η όλοι αυτοί μαζί πάντως το θέμα επιδεινώθηκε σιγά σιγά (με το ζόρι ανέβαινα σκάλες+μούδιασμα γλουτό+γάμπα).
1ος γιατρός οξεια οσφυαλγία, μυοχαλαρωτικά/αντιφλεγμονώδη, δεν έγραφε μαγνητική με τίποτα. Τέλειωσαν τα φάρμακα, στο ίδιο χάλι εγώ.
2ος γιατρός αθλίατρος θεσνίκη με καλό όνομα (ομάδας ποδοσφαίρου) οξεια οσφυαλγία και μυικό είναι το θέμα σου "φυσιοθεραπείες"
3ος ίδια διάγνωση με τους απο πάνω
Όλοι επέμεναν ότι δεν χρειάζομαι μαγνητική κτλ. Τέλειωσαν οι φύσιο, ξεκίνησα δραστηριότητες, έκανα κάιτ χωρίς ενόχληση, χτες είχα πόδια 1η μέρα (αφού εκανα την προηγούμενη εβδομάδα κυκλικό) έκανα με πολύ λίγα κιλά, αργές επαναλήψεις κτλ. και σήμερα πάλι πονάω.
Ο φυσιοθεραπευτής επέμεινε να αρχίσω δραστηριότητες αφού το θέμα μου είναι ένας μυικός σπασμός, αλλά με βλέπω στο τρέξιμο τσιμπάει και γενικά εχω ενόχληση.
Ξέρει κανένας πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει ένας μυικός σπασμός; Είναι φυσιολογικό να πονάει 3 μήνες μετά από τόσο καθισιό και φυσιοθεραπείες; :unsure:

κατ αρχας περαστικα σου...

το ποσο θα σου κρατησει ο πονος εχει να κανει με το ποσο εντονη ηταν η σαλακια που εκανες με λιγα λογια και αρα ποσο σε επηρεασε...

εγω θα σου προτεινα να πας σε εναν γιατρο(ειναι γνωστος γενικα) ο οποιος ειναι ορθοπεδικος χειρουργος αν δεν κανω λαθος και ειναι κατα των φαρμακων...
εχει αλλη ποτικη πανω σε αυτα θεματα κ γινεται χαμος απο κοσμο εκει...

αν θες ινφο στειλε πμ...