PDA

Επιστροφή στο Forum : Χορήγηση ασβεστίου



Billy
02-01-07, 12:22
gasturb,

Οταν κόβεις τα γαλακτοκομικά το πρόβλημα είναι από που θα παίρνεις το Ασβέστιο.
Εχεις καμμιά καλή ιδέα;

Gasturb
06-01-07, 23:38
Ώραία ερώτηση Billy! Ας χωρίσουμε την απάντηση σε 3 μέρη:

1. Η ημερήσια δoσολογία του ασβεστίου έιναι 1300 mg απο ηλικίες 9 έως 18 και 1000 mg από 19 έως 50.

2. Οι πηγές του ασβεστίου

- Γαλακτοκομικά
- Σαρδέλα
- Μπρόκολο
- Ενισχυμένο με ασβέστιο χυμό πορτοκαλιού
- και φυσικα ..... καζεινή!

Αν προσέξουμε τα περισσότερα σκευάσματα καζεϊνης με μια normal δόση μας παρέχει όλη την απαίτούμενη δοσολογία που χρειάζόμαστε (800 με 1000 mg). Tώρα οι ανήλικους θα πρέπει να ενυσχύσουν την δοσολογία τους γιατί χρειάζονται κάτι παράπανω και βρίσκονται και στην ανάπτυξη.

3. Είπαμε πόσο mg θέλουμε την ημέρα, βρήκαμε που μπορούμε να την βρούμε τι μένει πλεον? Η βιταμίνη D! H Vit D είναι λιποδιάλυτη βιταμίνη και απαράιτητη κατά την χορήγηση ασβεστιού διότι βοηθάει στην απορρόφηση του απο τον οργανισμό. Η ημερήσια δοσολογία της είναι 200 IU για ηλικίες απο 14 έως 50 και μπορούμε να την αποκτήσουμε με τους παρακάτω τρόπους (σε περίπτωση που αποφεύγουμε το γάλα που είναι ενισχυμένο με αυτή την βιταμίνη οπότε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα):

- απο την έκθεση μας στο ήλιο για 10 με 15 λεπτά, μιας και η υπέρυθρη ακτινοβολιά την πάραγει στην επιδερμίδα μας (καλά το καλοκαίρι, τι γίνεται όμως τον χειμώνα ή με συννεφία?)
- από τα ψάρια (τόνο, σολωμό κτλ)
- από τον κρόκο του αυγό
- από πολυβιταμίνη το πρωί


Gasturb

Muscleboss
07-01-07, 00:47
Thumps up for Gas!!!!

Να τονίσω τη σημασία της λήψης ασβεστίου από πολυβιταμίνες και συμπληρώματα, αλλά και τη δυνατότητα λήψης από cottage cheese ή γιαούρτι. (φυσικά δεν πορτείνονται σε περίοδο γράμμωσης)

ΜΒ

wolf
07-01-07, 08:45
....- Ενισχυμένο με ασβέστιο χυμό πορτοκαλιού ...
ΕΕ??? :shock:

ajax
07-01-07, 11:05
Προσωπικα ειχα παρει ενα συμπληρωμα ασβεστιου απο το φαρμακειο με 800 mg ανα ταμπλετα αν θυμααμαιι καλα,ηταν και φτηνο γυρω στα 3 ευρω...

Billy
07-01-07, 16:56
Προσωπικα ειχα παρει ενα συμπληρωμα ασβεστιου απο το φαρμακειο με 800 mg ανα ταμπλετα αν θυμααμαιι καλα,ηταν και φτηνο γυρω στα 3 ευρω...

ρε ajax,
πές μας καί το όνομα αυτού του συμπληρώματος να το βρούμε κι'εμείς.
Πάντος το Cal-C-Vita περιέχει μόνο 250mg.
Eγω έκοψα τα γαλακτοκομικα εντελώς για μερικές μέρες αλλά από χθές προσθεσα ένα ποτήρι γάλα το βράδυ για να πιάνω περίπου 800mg την ημερα.
Επίσης οι πολυβιταμίνες Supradyn πού παίρνω έχει 120 που αντιστοιχεί στο 17% της ΣΗΔ αρα η ΣΗΔ είναι 700mg και όχι τα 1000 που λέει ο Gasturb, ισως τα 700 να είναι για νορμαλ ανθρωπους καί οχι για bodybuilders.
Η λύση με το πορτοκάλι + Ασβέστιο φαίνεται πολύ καλή θα το κοιτάξω αυριο.
Ο κρόκος, ο Σωλομος καί ο τονος τι περιεκτηκότητα έχουν σε Ασβέστιο;

D περιέχει η Supradyn 100% της ΣΗΔ.

Μπράβο ρε παίδες, τελικά βρησκουμε λύσεις σε ΟΛΑ.

Gasturb
07-01-07, 17:42
αρα η ΣΗΔ είναι 700mg και όχι τα 1000 που λέει ο Gasturb,

Δεν το λέω εγώ αλλα το 'Ηealth Services' του Harvard University.

Gt

Gasturb
07-01-07, 17:56
Προσωπικα ειχα παρει ενα συμπληρωμα ασβεστιου απο το φαρμακειο με 800 mg ανα ταμπλετα

Να προτιμάς χορήγηση ασβεστίου απο καζεϊνη και όχι από ένα χάπι μιας και θα έχεις πολλά περισσότερα οφέλη. Αν τυχόν όμως επιμένεις σε αυτή την μέθοδο απλά πρόσεχε να μην παίρνεις το ασβέστιο με τις πολυβιταμίνες σου και κυρίως με σίδηρό, γιατί αδρανοποιείτε σε κάποιο βαθμό η απορροφησιμότητα του.

Gt

Billy
07-01-07, 17:58
αρα η ΣΗΔ είναι 700mg και όχι τα 1000 που λέει ο Gasturb,

Δεν το λέω εγώ αλλα το 'Ηealth Services' του Harvard University.

Gt

τέλος πάντων, ας πάρουμε το 1000 σαν σημείο αναφοράς, να δούμε πώς θα το καλύψουμε χωρίς γαλακτοκομικά.

Gasturb
07-01-07, 18:03
3. Η βιταμίνη D

- από πολυβιταμίνη το πρωί

Αν θέλουμε να πάρουμε την D απο πολυβιταμίνη επειδή μπορέι να μπερδευτούμε με τις διαφορετικές μονάδες μέτρησης και τα 2 παρακάτω είναι σωστά για το 100 % ΣΗΔ

- 200 ΙU
- 5.0 μg

Gt

Gasturb
07-01-07, 18:10
Φίλε Billy oi ετικέτες των προϊόντων κάνουν πολλές φορές τυπογραφικά λάθη.

Σου παραθέτω λοιπόν την πηγή μου..

Harvard University (http://huhs.harvard.edu/ClinicalServices/NutritionKnowHow/Calcium.htm)

αλλα εξίσου και μία άλλη σε περίπτωση που κάναν λάθος..

Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium)

Gt

Billy
07-01-07, 18:20
Αν θέλουμε να πάρουμε την D απο πολυβιταμίνη επειδή μπορέι να μπερδευτούμε με τις διαφορετικές μονάδες μέτρησης και τα 2 παρακάτω είναι σωστά για το 100 % ΣΗΔ

- 200 ΙU
- 5.0 μg

Gt

η Sypradyn έχει ακριβως αυτή την περιεκτηκότητα σε D3,
το ίδιο καί η Centrum.

σχετικά με το ασβέστιο το 1000 φαίνεται να είναι το σωστό

Gasturb
07-01-07, 18:30
το ίδιο καί η Centrum.

Centrum??? .. OXΙ!! .. Έκανα κ εγώ αυτό το λάθος αλλά μετά πρόσεξα ότι έχει γύρω στα 6 με 7 E από τα οποία αν θυμάμαι καλά τα 2 είναι απαγορεύμενα σε μερικές χώρες (όχι στην Ελλαδα και Αγγλία).

Το θέμα δεν είναι τώρα αν είναι πράγματι αυτα τα 2 Ε επικίνδυνα ή όχι αλλά ας αποφεύγοναι γενικότερα (υπάρχουν πολυβιταμίνες με μηδενικα Ε - προτιμησέτα!).

Gt

Billy
07-01-07, 18:39
δεν το ηξερα αυτό για την Centrum καί να σκεφτείς την πουλάνε σε όλα τα φαρμακεία.
θα το ρίξω στην Supradyn, ετσι κι'αλλιώς αυτην εχω τωρα.

γενικά είδα σε ένα περιοδικό υγείας ότι υπάρχει ένα σκευασμα για την οστεοπόρωση που έχει 800mg ασβέστιο/χαπι αλλά δεν ξέρω αν ενδεικνηται για εμάς ή είναι μόνο για αυτους που πάσχουν από οστεοπόρωση.
Μπορεί να έχει καί τιποτα άλλα στοιχεία μεσα που να μας "χαλάσουν".

Gasturb
07-01-07, 18:51
δεν το ηξερα αυτό για την Centrum καί να σκεφτείς την πουλάνε σε όλα τα φαρμακεία.

Έγω το είχα πάρει γιατί το είχε προτείνει γιατρός στην ex μου, οπότε λέω για να το λέει γιατρός κάτι θα ξέρει.. Μετά φταίμε εμείς που δεν τους θεωρούμε πλήρως αξιόπιστους :?



γενικά είδα σε ένα περιοδικό υγείας ότι υπάρχει ένα σκευασμα για την οστεοπόρωση που έχει 800mg ασβέστιο/χαπι

Αν προσέξεις στο λινκ για ηλικίες πάνω από 51 χρειάζονται κοντά στα 1200 mg οπότε όσοι ειναι δυσανεκτικοί στο γάλα (σίγουρα δεν το αποφεύγουν για να κάνουν γράμμωση..!) καταφεύγουν σε τέτοια χάπια.¨Όπως προείπα προτίμησε καζεϊνη σου παρέχει πέρα απο ασβέστιο και αμινοξέα..

Gt

Billy
07-01-07, 19:04
πρίν λίγο καιρό είχα πάρει την HY-PRO της AllStars αλλά δεν έγραφε τιποτα πάνω στο σακουλάκι για ασβέστιο. Επίσης ένα περιοδικό της allstars πού έχω επίσης δεν γράφει αναλυτικά σύνθεση.
Ξέρεις γενικά πόσα mg έχει κάθε scoop;
Η άλλη η κασεινη της optimum έχει Ca; σε τι ποσότητα?

καλά με τους γιατρούς έχω πάθει φοβία.

Gasturb
07-01-07, 19:23
Ξέρεις γενικά πόσα mg έχει κάθε scoop;
Η άλλη η κασεινη της optimum έχει Ca; σε τι ποσότητα?

Reflex Casein (per 45 gr serving)

36 gr protein
0.7 gr fat
950 mg Ca

ON Casein (per 31 gr serving)

23 gr protein
1 gr fat
450 gr Ca

Οι κυριότεροι λόγοι που προτιμώ τόσο καιρό την αγγλική Reflex έναντι της αμερικάνικης ΟN

Gasturb

Billy
08-01-07, 13:51
Οπως είπαμε Ca περιέχει επίσης ο Τόνος καί το Μπασματι.
Μηπως ξερει κανενας σε τι πσοστό ανα 100gr;
Που θα μπορούσαμε να βρούμε αυτην την πληροφορία.

Σχετικά με την Πορτοκαλάδα + Ασβέστιο είδα ότι η περιεκτηκότητα είναι πολύ μικρή, 6.5mg/100ml.
Μου φαίνεται οτι ένα σκουπάκι Κασεϊνη το βράδυ ειδικά η Reflex μας λύνει το πρόβλημα.

wolf
08-01-07, 17:10
Οπως είπαμε Ca περιέχει επίσης ο Τόνος καί το Μπασματι.
Μηπως ξερει κανενας σε τι πσοστό ανα 100gr;
Που θα μπορούσαμε να βρούμε αυτην την πληροφορία.

Σχετικά με την Πορτοκαλάδα + Ασβέστιο είδα ότι η περιεκτηκότητα είναι πολύ μικρή, 6.5mg/100ml.
Μου φαίνεται οτι ένα σκουπάκι Κασεϊνη το βράδυ ειδικά η Reflex μας λύνει το πρόβλημα.

Thumps up for Gas!!!!

Να τονίσω τη σημασία της λήψης ασβεστίου από πολυβιταμίνες και συμπληρώματα, αλλά και τη δυνατότητα λήψης από cottage cheese ή γιαούρτι. (φυσικά δεν πορτείνονται σε περίοδο γράμμωσης)

ΜΒ

Ο τόνος εχει
9-10mgr στα 100γραμ,

τωρα για το ρύζι δεν ξέρω την διαφορα πουχει το Basmati απτο κανονικό λευκό,νόμιζα ηταν απλα το αρωμα(δεν ξέρω εγω αναποφλοίοτο τρώω ετσι κ αλλιως) παντως τα ποσοστά του ειναι αρκετα μικρά
100γρ ψημένο-->3mgr....

Το cottage cheese(0%)
εχει 30mgr τα 100γρ

To γιαουρτι(0%)
εχει περιπου 250mg στα 100

Τα γαλακτομικά ειναι καλες πηγες ασβεστίου,κ αυτό με την περισσότερη:
Η Μοτσαρέλα(0%):
1000mg τα 100γραμμαρια!!!!

Billy
08-01-07, 18:00
με βλέπω να το ρίχνω στην Μοτσαρελα ή ένα ποτήρι γάλα το βράδυ,
με το ασβέστιο δεν παίζουμε.

είναι σίγουρο αυτό με την Μοτσαρελα ή θα φάω λακτόζη χωρίς λόγο.

wolf
08-01-07, 18:12
με βλέπω να το ρίχνω στην Μοτσαρελα ή ένα ποτήρι γάλα το βράδυ,
με το ασβέστιο δεν παίζουμε.

είναι σίγουρο αυτό με την Μοτσαρελα ή θα φάω λακτόζη χωρίς λόγο.
Τωρα η κανονικη μοτσαρελα εχει τα μισό...500mgr και ειναι κ τιγκα στο ζωικο λιπος(25%)
H 0% (μη με ρωτησεις γευση δεν εχω φάει...) εχει διπλό,τωρα δεν ξέρω γιατι κ πώς...
Στο λέω μην πλακωθεις στις πιτσε Mozzarella(δεν ειναι 0%,στάνταρ!)
Ας φάμε κανα γιαουρτακι μεχρι να πάρουμε κ την αποψη Muscleboss & Gasturb

Billy
08-01-07, 18:20
εφ'όσον υπάρχει η 0% το πρόβλημα λύνεται.

ρίξτε καί μιά ματιά εδώ

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=131356

wolf
08-01-07, 18:27
Σωστός...:
Παρμεζάνα (30γρ.) 414 :shock:
Σαρδέλες σε λάδι (100γρ.) 550
Αμύγδαλα (120 γρ) 359

Για αλλη μια φορα τα ΑΜΥΓΔΑΛΑ μεσα σε ολα

Billy
09-01-07, 14:33
λοιπόν,
αγορασα Παρμεζανα καί Σαρδέλες.
Με 30γρ Παρμεζανα καί 60γρ σαρδελες + Πολυβιταμίνη + Cal-C-Vita θα σμπληρωνω σίγουρα 1000mg.

Λετε τα 30γρ Παρμεζανας να έχει πολύ λακτόζη;
Μπορεί να το γυρίσω στα αμύγδαλα αντί για Παρμεζανα.

wolf
09-01-07, 14:54
λοιπόν,
αγορασα Παρμεζανα καί Σαρδέλες.
Με 30γρ Παρμεζανα καί 60γρ σαρδελες + Πολυβιταμίνη + Cal-C-Vita θα σμπληρωνω σίγουρα 1000mg.

Λετε τα 30γρ Παρμεζανας να έχει πολύ λακτόζη;
Μπορεί να το γυρίσω στα αμύγδαλα αντί για Παρμεζανα.

100gr:

Protein 38.5 g
Total Carbohydrate 4.1 g

Sugars 0.9 g
Sucrose 150 mg
Glucose 150 mg
Fructose 150 mg
Lactose 150 mg
Maltose 150 mg
Galactose 150 mg


Εγω θα ανυσυχουσα περισσοτερο για το:
Total Fat 28.6 g
{Saturated Fat 17.3 g
Monounsaturated Fat 8.4 g
Polyunsaturated Fat 1.2 g }

Billy
09-01-07, 15:19
εντάξει,
λιπος ούτως ή άλλως πρέπει να τρώμε.
η αναλογία μεταξύ Προτεϊνης/Υπατανθρακες/Λιπος πρεπει να είναι (αναλογα να΄είσαι σε προγραμμα γραμμωσεις ή ογκου): 40/40/20 χονδρικά.

εξ'άλλου το 30γρ παρμεζανας αντιστοιχούν σε 414mg Ca δηλαδή το 40% της ΣΗΔ καί περιεχουν συμφωνα με το ποστ σου λιγότερο από 9γρ λιπος, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

wolf, από πού παίρνεις αυτά τα στοιχεία για την συνθεση των τροφων;

Gasturb
09-01-07, 17:35
Εγω θα ανυσυχουσα περισσοτερο για το:
Total Fat 28.6 g
{Saturated Fat 17.3 g
Monounsaturated Fat 8.4 g
Polyunsaturated Fat 1.2 g }

Wolf άσε τo total fat και κοκκινισε το saturated fat - αύτο πρέπει να αποφεύγεται.

Gt

Billy
09-01-07, 17:47
δηλαδή τελικά μιλάμε για περίπου 5 γρ saturated fat στα 30γρ.
με την λακτόζη τί γίνεται;
τα 30γρ περιέχουν λιγοτερο από 50mg λακτοζη, είναι πολύ για να χαλάσει η γράμμωση;

Επίσης, οι Σαρδέλες είναι πολύ αλμυρές, εφαγα μία καί από την αλμύρα δάκρυσα.
Τωρα τις κάνω ντούζ, τις πιάνω μια-μία με το πιρούνι, ανοίγω λίγο την βρύση καί τις ξεπλένω πρίν τις φάω. Τι πράμα είναι αυτό ρε παιδί μου.
Επίσης να πώ ότι οι Σαρδέλες είναι πολύ δυνατη τροφή, τρως 4-5 καί δεν πεινάς για αρκετές ωρες.

Δεν ξέρω που θα βγάλει αυτή η ιστορία με τις Σαρδέλες. Λετε να με παχύνουν στο τέλος;
Μηπως έχουν άλλου ειδους παρενέργειες; Λέω μηπως!

Billy
10-01-07, 12:43
καλά ρε παιδιά μην σκοτώνεστε, ένας-ενας να απαντησει.

με έχετε γράψει κανονικά ούτε μια απαντηση.
Καλά οι αλλοι εσύ βρε Gasturb που εισαι;

Gasturb
10-01-07, 15:19
Καλά οι αλλοι εσύ βρε Gasturb που εισαι;

ελα Billy ήμουνα απασχολημένος u know business :)

Καλά για ασβέστιο μιλάμε για σαρδέλες μας ρωτάς?? Αν μπορείς κάνε ένα copy paste κ άνοιξε ενα καινούργιο θέμα με τίτλο σαρδέλες..

Για το θέμα μας τώρα κάποια καθημερινά γαλακτοκομικά προιόντα κ η περιεκτικότητα τους σε ασβέστιο και λακτόζη

Ice cream/ice milk, 8 oz*
Calcium content* - 176 mg, Lactose content - 6-7 g

Milk (whole, lowfat, skim, buttermilk), 8 oz*
Calcium content* - 291-316 mg, Lactose content - 12-13 g

Processed cheese, 1 oz*
Calcium content* - 159-219 mg, Lactose content - 2-3 g

Sour cream, 4 oz*
Calcium content* - 134 mg, Lactose content - 4-5 g

Yogurt (plain), 8 oz*
Calcium content* - 274-415 mg, Lactose content - 12-13 g

οπότε σύμφωνα με αυτό που λες..


τα 30γρ περιέχουν λιγοτερο από 50mg λακτοζη
είσαι μια χαρά


Gt


*1 oz ή αλλιώς ounce = 28.3495231 grams

Gasturb
10-01-07, 17:32
Επειδή ξύπνησα καλα σήμερα :geek: σας κάνω και την μετατροπή..

Ice cream/ice milk, 226.8 gr
Calcium content* - 176 mg, Lactose content - 6-7 g

Milk (whole, lowfat, skim, buttermilk), 226.8 gr
Calcium content* - 291-316 mg, Lactose content - 12-13 g

Processed cheese, 28.35 gr
Calcium content* - 159-219 mg, Lactose content - 2-3 g

Sour cream, 113.4 gr
Calcium content* - 134 mg, Lactose content - 4-5 g

Yogurt (plain), 226.8 gr
Calcium content* - 274-415 mg, Lactose content - 12-13 g

Gt

jiujitSu
13-01-07, 20:35
Εγω χρησιμοποιω το Caltrate 600 + D. Κοστιζει περι τα 8 euro και εχει 60 χαπια. Το καθε χαπι εχει 600mg ασβεστιου προερχομενα απο ανθρακικο ασβεστιο και 200ι.υ βιταμινης D.
2 την μερα και νομιζω ειμαι καλυμμενος. Θα το βρειτε στα φαρμακεια. Πρεπει να το παιρνετε μετα απο γευμα γιατι το ανθρακικο ασβεστιο θελει οξινο περιβαλλον για να διαλυθει.

Αφηστε τις σαρδελες κατα μερος :lol: :lol:

Gasturb
14-01-07, 02:49
Caltrate 600 + D.

Χρήσιμο.. thank u man

GT

Billy
14-01-07, 18:14
πάντως με το ασβέστιο χρειάζεται προσοχή γιατί η υπερδοσολογια δημιουργεί πέτρες στα νεφρά, σπλινα κλπ.

Gasturb
18-01-07, 07:06
Βilly μέχρι και 1500mg (για τους 18+) μπορούμε να παίρνουμε καθημερινά άφοβα απλά να προσέχουμε η ελάχιστη κατανάλωση να είναι τουλάχιστον 800mg. Τώρα αν το παρακάνουμε κ υπερβαίνουμε τα 1500mg συνεχώς τα παρακάτω είναι μερικά απο τα συμπτώματα:

Αρτηριοσκλύρηνση, καρδιοαγγειακές παθήσεις, υψηλή πίεση, μυική πόνοι, γλεύκωμα, οστεοαρθρήτιδα, οστεοπόρωση, κατάθλιψη, κούραση,ξηροδερμία κτλ...!!

Gt

slaine
07-03-09, 23:55
Το ασβέστιο απομακρύνει τον καρκίνο

Αμερικανική έρευνα αποκαλύπτει ακόμα ένα όφελος του ασβεστίου, το οποίο ενδεχομένως μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του κινδύνου εμφάνισης καρκίνου.

Η νέα έρευνα έδειξε ότι άντρες και γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που λάμβαναν το περισσότερο ασβέστιο, από τροφές και συμπληρώματα, είχαν μειωμένο κίνδυνο κατά 16% για εμφάνιση καρκίνου του παχέως εντέρου και άλλων τύπων του γαστρεντερικού σε σχέση με όσους λάμβαναν το λιγότερο ασβέστιο.

Στις γυναίκες, τα οφέλη του ασβεστίου ήταν ακόμα μεγαλύτερα. Οι γυναίκες που λάμβαναν το περισσότερο αβέστιο από τρόφιμα και συμπληρώματα είχαν κατά 23% μειωμένο κίνδυνο καρκίνου στο γαστρεντερικό σε σχέση με αυτές που λάμβαναν το λιγότερο. Είναι ήδη γνωστό πως το ασβέστιο ωφελεί τα οστά, αλλά οι ερευνητές σημειώνουν ότι προηγούμενες έρευνες σχετικά με την επίδραση του ασβεστίου στον καρκίνο είχαν δώσει μεικτά αποτελέσματα.

Όπως σημειώνει ο ερευνητής Yikyung Park, του Εθνικού Κέντρου Καρκίνου των ΗΠΑ, στο περιοδικό ‘Archives of Internal Medicine’, η έρευνα υποδεικνύει ότι η πρόσληψη ασβεστίου σχετίζεται με χαμηλότερο κίνδυνο καρκίνου και καρκίνου του γαστρεντερικού, ειδικά του παχέως εντέρου.

Στην έρευνα οι επιστήμονες ανέλυσαν στοιχεία σχεδόν 300.000 αντρών και 200.000 γυναικών 50 έως 71 ετών, οι οποίοι απάντησαν σε ερωτηματολόγιο σχετικά με τις τροφές και τα συμπληρώματα που κατανάλωναν και τα ποσοστά καρκίνου συνδέθηκαν με στοιχεία αρχείων για διάστημα 7 ετών.

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η ολική πρόσληψη ασβεστίου δεν σχετιζόταν με χαμηλότερο κίνδυνο καρκίνου γενικά στους άντρες, αλλά οι γυναίκες που λάμβαναν μέχρι 1.300 mg ασβεστίου την ημέρα είχαν χαμηλότερο κίνδυνο καρκίνου γενικά. Ωστόσο, η συνολική πρόσληψη ασβεστίου από τροφές και συμπληρώματα συνδέθηκε με χαμηλότερο κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου στο παχύ έντερο και άλλους καρκίνους του γαστρεντερικού και στα δυο φύλα.

Οι άντρες που λάμβαναν τη μεγαλύτερη ποσότητα ασβεστίου την ημέρα μέσω τροφών και συμπληρωμάτων είχαν 16% χαμηλότερο κίνδυνο εμφάνισης αυτών των τύπων καρκίνου σε σχέση με αυτούς που λάμβαναν τη χαμηλότερη. Οι γυναίκες που λάμβαναν το περισσότερο ασβέστιο ημερησίως είχαν 23% χαμηλότερο κίνδυνο σε σχέση με αυτές που λάμβαναν τη χαμηλότερη ποσότητα ημερησίως.

Οι ερευνητές καταλήγουν ότι τα ευρήματα δείχνουν πως η πρόσληψη ασβεστίου σύμφωνα με τις τρέχουσες συστάσεις στις ΗΠΑ, σχετίζεται με χαμηλότερο κίνδυνο γενικά καρκίνου στις γυναίκες και καρκίνου του γαστρεντερικού συστήματος και ιδιαίτερα του παχέως εντέρου και στα δυο φύλα.


Πηγές: ‘Archives of Internal Medicine’.