PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαινει;



manosvdm
02-11-09, 21:53
Σημερα μολις εκανα την 2 λιπομετρηση(Me bodystat 1500)

Μετα απο 7 μηνες απωλεις 30 κιλων εκανα την δευτερη λιπομετρηση

αποτελεσμα

17/9 στα 96,6 κιλα και λιπομετρηση 26,6%

2/11 στα 94,4κιλα και λιπομετρησ 26,3%

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;
υποψη οτι αυτα τα τελευται κιλα τουλαχιστον στην αισθηση μου και στον καθρεφτη θεωρουσα οτι ειναι κατω απο 23(ειδα με το ζιγκ ζαγκ μεγαλη μειωση στην περιοχη της κοιλιας)

διατροφη ιντερβαλ και καρδιο ειναι ολα μελετημενα και αυστηρα τα κανω

sTeLaKoS
02-11-09, 21:57
Και η πρωτη λιπομετρηση με την ιδια συσκευη-μεθοδο είχε γίνει?

thegravijia
02-11-09, 23:25
διατροφη ιντερβαλ ???????

αυξησε θερμιδες - παιξε κυκλικα με τον υδατανθρακα

The Rock
02-11-09, 23:56
διατροφη ιντερβαλ ???????

αυξησε θερμιδες - παιξε κυκλικα με τον υδατανθρακα

:thumbup::thumbup::thumbup:
Ακριβώς ... κύκλος υδατανθράκων ...2:1 ή 3:1 ;)

manosvdm
03-11-09, 09:41
φυσικα με την ιδια συσκευη και με ιδιες συνθηκες

3ημερες
διατροφη 6 γευματα 500, 350, 350, 350, 350, 300=2200 40πρ,35υδατ,25λπ

1ημερα
διατροφη 6 γευματα 500, 450,450,450,450,400=2700 35πρ,45υδατ, 20λπ

αυτο γινεται 6 ευδομαδες
εχασα 4 κιλα
θεωρω οτι τα εχασα σε λιπος διοτι ειδα μεγαλη διαφορα δε ολο το σωμα

3φορες την εθδομαδα cardio 600 to πρωι νηστικοσ(6κμ 40-45 λεπτα)

2 φορες την ευδομαδα ιντερβαλ με 140-170 bpm gia 30 lepta 2 lpeta =6km 40lepta
meta απο πρωινο

απογευματα τριτη τεταρτη βαρη και σαββατο κυριακη βαρη απογευμα

4κιλια απολεια βαρους ειναι δυνατον να μην ειναι λιπος

sctp
03-11-09, 11:24
Προφανως εχασες καποια μυικη μαζα,προτεινω να κανεις τα cardio intervals κανονικο cardio 45~ λεπτα με σταθερο γρηγορο βαδισμα,καλα θα ηταν να κανεις ορμονικες εξετασεις γιατι μετα απο απωλεια τοσων κιλων η τεστο σου μπορει να εχει πατωσει και επισης θα μπορουσες καμια εβδομαδα να κοψεις τελιως το cardio και να ανεβασεις τις θερμιδες σου κοντα στην συντηρηση.:welcome:

manosvdm
03-11-09, 12:42
αυτο ομως που δεν γνωριζεις ειναι οσο αφορα την διαθεση την ενεργεια και την δυναμη μου , ποτε στη ζωη μου δεν ειμουν καλυτερα αλλα το προβλημα μαλλον δεν το καταλαβατε δεν ειναι οτι δεν χανω βαρος(ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΩ )ΕΙΝΑΙ ετρηση με ηλεκτροδια δεν εδειξε την διαφορα που δειχνει η τυπου calliper που κανω με το χερι μου και τον καθρεφτη

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΙΛΩΝ ΑΠΟ ΠΟΤΕ
ΚΑΤΙ ΠΥ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΕ ΤΟ BODYSTAT.
Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟ BODYSTAT ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ

ΑΠΛΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΗ ΟΣΟ Η ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ

Littlejohn
03-11-09, 13:29
Είναι πολύ πιθανόν ότι τα κιλά που έχασες είναι και κυρίως νερά (γι`αυτό και βλέπεις και διαφορές στον καθρέφτη)...

Το είχα πάθει και εγώ κάποια στιγμή αυτό και έκανα ακριβώς αυτό που σου πρότεινε ο Sctp. Μια εβδομάδα με θερμίδες κοντά στην συντήρηση, σταμάτησα την αερόβια (εκτός του ζεστάματος) και επικεντρώθηκα στα βάρη...
Την αμέσως επόμενη εβδομάδα ξεκίνησα πάλι κανονικά το πρόγραμμα, τα νερά επέστρεψαν (ενδομυικά) και είδα πολύ καλές απώλειες λίπους...

sctp
03-11-09, 13:31
αυτο ομως που δεν γνωριζεις ειναι οσο αφορα την διαθεση την ενεργεια και την δυναμη μου , ποτε στη ζωη μου δεν ειμουν καλυτερα αλλα το προβλημα μαλλον δεν το καταλαβατε δεν ειναι οτι δεν χανω βαρος(ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΩ )ΕΙΝΑΙ ετρηση με ηλεκτροδια δεν εδειξε την διαφορα που δειχνει η τυπου calliper που κανω με το χερι μου και τον καθρεφτη

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΙΛΩΝ ΑΠΟ ΠΟΤΕ
ΚΑΤΙ ΠΥ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΕ ΤΟ BODYSTAT.
Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟ BODYSTAT ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ

ΑΠΛΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΗ ΟΣΟ Η ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ

Σιγουρα αισθανεσαι καλυτερα,ψυχικη αναταση,ολα δουλεουν καλυτερα κτλ. και μπορει και το bodystat αν ειναι BIA μετρηση μπορει να λεει ψεματα,γιατι σ'αυτες τις μετρησεις παιζουν μεγαλο ρολο τα % νερου που κουβαλαμε,λιγο αφυδατωμενος να εισαι ισως σου βγαλει λιγοτερη μυικη μαζα,συνεχισε ετσι αν βλεπεις οτι δεν χανεις στα κιλα που σηκωνεις στο γυμναστηριο τοτε εισαι ΟΚ!:thumbup:

manosvdm
03-11-09, 14:46
πριν απο 3 ευδομαδες παρατηρησα αυτο με τα κιλα αλλα στις τελευταιες προπονησεις ανεβηκα και περισσοτερο kai βεββαια εβαλα στην ζωη μου μεταπρονητικα 15γρ ζαχαρη 30κουακερ 100μλ λαιτ γαλα και isolate protein40gr

TELIKA ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΤΑΜΑΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΕΡΟΒΙΑ ΓΙΑ 1 ΕΥΔΟΜΑΔΑ
Η ΣΥΝΕΧΙΖΩ

manosvdm
03-11-09, 15:40
Σιγουρα αισθανεσαι καλυτερα,ψυχικη αναταση,ολα δουλεουν καλυτερα κτλ. και μπορει και το bodystat αν ειναι BIA μετρηση μπορει να λεει ψεματα,γιατι σ'αυτες τις μετρησεις παιζουν μεγαλο ρολο τα % νερου που κουβαλαμε,λιγο αφυδατωμενος να εισαι ισως σου βγαλει λιγοτερη μυικη μαζα,συνεχισε ετσι αν βλεπεις οτι δεν χανεις στα κιλα που σηκωνεις στο γυμναστηριο τοτε εισαι ΟΚ!:thumbup:

ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 7-12 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟ CARDIO KAI INTERBAL ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΙΔΡΩΤΑ KAI ADIKAOLOGHTOS (ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ)

ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΑΞΙΩΣΗΜΕΙΩΤΟ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ

manosvdm
03-11-09, 21:36
ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ
ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΒΙΟΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ Η ΠΡΩΙΜΗ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΤΥΧΕ

ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ 3-4 ΛΙΤΡΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΥΓΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ

ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΥΔΟΜΑΔΑ
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑΣ
ΚΑΙ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΡΕΧΩ ΣΤΟ ΑΤΗΕΝΣ CLASIC MARATHON STA 5KM
ΟΠΟΤΕ CARB UP APO TO ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 40ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ

sctp
03-11-09, 21:57
2-3 μερες πριν το μαραθωνιο σου προτεινω να κανεις λιγο χαλαρο cardio,οσο και αν σου φαινεται περιεργο τοσο λιγο καιρο παιρνει για να ξεσυνηθισει ο οργανισμος και ισως δεις πεσμενη αποδοση στο μαραθωνιο..τωρα οσο αναφορα το carbup βασικο κατα τη γνωμη μου να κατεβασεις καμια μακαροναδα το ΒΡΑΔΥ πριν το μαραθωνιο και... καλη επιτυχια!:clap:

manosvdm
03-11-09, 23:33
θα κανω cardio αυριο τεταρτη και Παρασκευη ξημερωματα και απο Σαββατο θα ανεβασω τους υδατανθρακες για μια εβδομαδα μονο βαρη και μετα επιστροφη στο ζικ ζακ
τι μπορω να κανω για να ανεβασω τα νερα στο σωμα μου;

sctp
03-11-09, 23:55
Ανεβαζοντας τους υδατανθρακες σιγουρα θα εχεις παραπανω κατακρατηση υγρων,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ελαττωσεις την καφεινη,αν πινεις καφεδες γυρνα το σε πρασινο-λευκο τσαι.:thumbup:

manosvdm
04-11-09, 00:12
το μονο υγρο που πινω ειναι νερο 3-4 λιτρα την ημερα

manosvdm
02-12-09, 16:05
πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει στην κοιλια
ολα κατεβαινουν, κιλα, εκατοστα κοιλιας,γλουτων αλλα η κοιλια ενω φτιαχνει οπτικα εχει μπολικο λιπος επανω της και δεν μπορω να το δικαιοολογησω
ειαναι πολυ λιπαρο λιπος:unsure: λες και εχει νερο μεσα:turtle:

νασκεφτεις οτι η ζυγαρια για μισο κιλο που χανω μου δειχνει -fat και -0,5 απο fat
που ειναι απολυτα πετυχημενο οσο αφορα την διαιτα και τις προπονησεις

τωρα ειμαι 90 κιλα απο 124
στα ποσα αραγε πρεπει να παω;

Littlejohn
02-12-09, 18:44
H κοιλιά είναι η κυριότερη αποθήκη λίπους στους άνδρες και θέλει πολύ υπομονή και προσπάθεια, να την ``στεγνώσεις``.

Σκέψου ότι οι περισσότεροι άνδρες, αρχίζουν και βλέπουν επίπεδη κοιλιά από 13%-14% λίπος και κάτω (πόσο άλλωστε για 6pack)...

----------------------------------------

Αν πούμε ότι στα 90κιλά έχεις 24% λίπος, αυτό σημαίνει ότι η άλλιπη σου μάζα (νερά, κόκκαλα, μύες) είναι 68 κιλά...
Από εκεί και πέρα κάνεις έναν υπολογισμό και βλέπεις που πρέπει να πας...
Στο περίπου εγώ το βλέπω γύρω στα 70-73κιλά (λαμβάνοντας υπόψην και κατά προσέγγιση, νερά που θα χάσεις) με ένα ποσοστό λίπους γύρω στο 13%...

Polyneikos
02-12-09, 23:29
Μανο τι υψος έχεις ;;

manosvdm
03-12-09, 10:08
1.74

Polyneikos
03-12-09, 10:23
Πολυ προσεγγιστικα θα πρεπει να πεσεις στα 70 κιλα για να γραμμωσεις παντου,εγω εκει σε κοβω,τα χερια σου είναι σε καλό επίπεδο και φαίνονται οι γραμμες ,το θεμα σου είναι ο θωρακας και η κοιλια,όσο θα πεφτεις σε κιλα θα αδειαζεις και εκει...Συνεχισε την πολύ καλή σου προσπαθεια !!

manosvdm
03-12-09, 10:37
ανεβασα φωτο εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=120100#post120100

φοβαμαι να κατεβω τοσο χαμηλα, μου αρεσει ογκος στον θωρακα, και δεν νομιζω οτι μπορει να στενεψει πολυ διοτι κατω απο το λιπος και σε μικρη αποσταση εχει κοκκαλα και στα φτερα και στον θωρακα

πετανε τα κοκκαλα στον θωρακα και η κοιλια ειναι σχετικα στρογκυλη

μηπως τελικα η γλυκοζη μου κανει conflict εκει στην κοιλια

Polyneikos
03-12-09, 10:47
Aυτό δεν θα μπορεί να γίνει μεσα 2-3 μηνες γιατί ετσι το μόνο σίγουρο θα είναι ότι θα flatαριζες,απλα θα πρεπει να συμβαδίζει περισσότερο ο θωρακας σου με τα χερια σου γιατί είσαι πιο "ανοιχτός" στο ανω μερος και ακόμα όχι αρκετα στεγνός....ΤΟ βλέπεις φτάνωντας σε καποια κιλα,π.χ. 80,παράλληλα με τα βαρη θα τονωνεται και η μυικότητα σου και θα δενει το σωμα σου....Βασικα να παίζεις αρκετα με τον καθρεφτη,αυτο είναι το δείγμα γραφης, γιατί παίζουν και αλλα ρόλο περα από μια ζυγαρια,όπως πόσο βαρυκόκκαλος είναι ο καθενας,το ποσοστο μυικότητας πανω του,καποιος μπορεί να είναι 1.74 , 80 κιλα σκληρος και στεγνός και άλλος να είναι επίπεδος μεν αλλά όχι πολύ σκληρος....

manosvdm
03-12-09, 11:24
τον καθρεφτη τον εμπιστευομαι σχεδον σε ολη αυτην την διαδρομη

επειδη ομως εχω ειδη -30 και απο την αρχη παλευω να μην χανω ΜΥΕς
δεν μπορω να καταλαβω αν αυτος ο δρομος πρεπει να συνεχιστει

τωρα με το zig zag που κανω και το συνολο του cardio και βαρη χανω απο 0,5-0,8 κιλα την ευδομαδα(δεν εχω καταφερει να το σταθεροποιησω σε 0,5 ακομα)

οταν εσεις μου λετε να φτασω στο -45 ειναι δυνατον να συνεχισουν να ενισχυονται οι μυες (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ)
ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΔΛΑΔΗ +MUSCLE -ΦΑΤ

ΕΙΔΗ ΤΡΩΩ 2300-2400 ΣΕ LOW HMERES ΚΑΙ 2700-2800 ΣΕ HIGH ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΧΑΝΩ 0,5-0,8

ΝΑ ΦΑΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; για να καθυστερησω την αφαιρεση;

Polyneikos
03-12-09, 11:34
Προσωπική μου αποψη είναι ότι 0.5 - 0.8 είναι ιδανικα ανα εβδομαδα,την στιγμη που χανεις σταθερα,το περισσότερο να σε ανησυχεί και να μην το επιδιωκεις...όσο χανεις σημαινει ότι ο μεταβολισμος σου δουλευει και ανταποκρίνεται,όταν blockαρει ίσως σταματησεις να χανεις οπότε εκει θελει "καλόπιασμα" με λίγο περισσότερο υδατανθρακα..

manosvdm
03-12-09, 12:35
Προσωπική μου αποψη είναι ότι 0.5 - 0.8 είναι ιδανικα ανα εβδομαδα,την στιγμη που χανεις σταθερα,το περισσότερο να σε ανησυχεί και να μην το επιδιωκεις...όσο χανεις σημαινει ότι ο μεταβολισμος σου δουλευει και ανταποκρίνεται,όταν blockαρει ίσως σταματησεις να χανεις οπότε εκει θελει "καλόπιασμα" με λίγο περισσότερο υδατανθρακα..


:thumbup:το καταλαβει πολυ καλα αυτο