PDA

Επιστροφή στο Forum : Isolate καλύτερη για όλους?



swath
07-01-07, 04:20
Η isolate είναι καλύτερη γιατί περιέχει λιγότερους υδατάνθρακές?

Εγώ ας πούμε είμαι πολύ λεπτός με αρνητικό μεταβολισμό(δλδ είναι αδύνατον να πάρω κιλά από φαγητό) και αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ to gainer της eas.Σκέφτομαι λοιπόν να το ξαναπάρω και να πάρω και μια whey μιας και περιεκτικότητα σε πρωτείνη είναι μικρή στην mass factor.Όχι οτι τρέχουν από τα μπατζάκια μου αλλά ήθελα ανεξαιρέτως ποιά είναι πιο ακριβή,να ξέρω ποιό είναι καλύτερο προιόν αν δεν σε νοιάζει αν πάρεις και κανένα γραμμάριο λίπος.Μην δώσω τζάμπα παραπάνω λεφτά για isolate αν τα προτερήματα της δεν έχουν σημασία για μένα.Πληροφοριακά μόλις τελείωσα έναν κύκλο κρεατίνης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Mε έχετε βοηθήσει πολύ και οι τιμές του store τουλαχιστον στο mass factor της eas είναι 30 ευρό πιο κάτω από ότι το αγόραζα από μαγαζί.

billys15
07-01-07, 13:05
Η isolate εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη,ενω η concentrate εχει μικροτερη απο αυτην.Επισης οπως ειπες η isolate εχει λιγοτερους υδατανθρακες και λιπος.Οπως εχει αναφερθει αρκετες φορες,η iso-100 της dymatize ειναι πολυ καλη,αλλα και λιγο ακριβη.

Υ.Γ. οταν βαζεις δυσκολα κιλα,ο μεταβολισμος δεν ειναι θετικος;

Gasturb
07-01-07, 16:46
Εγώ ας πούμε είμαι πολύ λεπτός με αρνητικό μεταβολισμό

Υπάρχει μόνο υψηλός και χαμηλός μεταβλισμός οπότε πάντα θετικός

Gt

Billy
07-01-07, 17:01
Εγώ ας πούμε είμαι πολύ λεπτός με αρνητικό μεταβολισμό

Υπάρχει μόνο υψηλός και χαμηλός μεταβλισμός οπότε πάντα θετικός

Gt

σωστα αρνητικός μεταβολισμός σημαίνει ότι για να αδυνατίσεις πρέπει να τρως ή για να παχύνεις να μην τρώς τίποτα.
Αν ήταν έτσι θα είχαμε λύση το πρόβλημα της πείνας Παγκοσμίως.

Gasturb
07-01-07, 17:07
Φανταστείτε τον μεταβολισμό σαν την φωτία στο τζάκι (!) οπότε πάντα κάτι υπάρχει ..

Gt

swath
08-01-07, 21:12
Η ιδέα να πάρω και gainer και whey?

billys15
08-01-07, 21:35
Και τα δυο εχουν πρωτεινη,που ειναι και ο λογος που τα αγοραζεις.Οποτε και τα δυο δεν χρειαζεται

anastasisk
09-01-07, 03:28
Η ιδέα να πάρω και gainer και whey?

Αν θες να βαλεις κιλα μπορεις να παρεις και weigt gainer αλλα να το παιρνεις μονο τις πρωινες ωρες μαζι με το πρωινο ετσι ωστε να σου δινει και αρκετη ενεργεια.

Gasturb
09-01-07, 03:33
ετσι ωστε να σου δινει αρκετη ενεργεια.

.. και λίπος :P

Gt

swath
09-01-07, 09:06
Και λίπος.Γιατί όχι και λίπος?Στην περίπτωσή μου είναι αναγκαίο.


Και τα δυο εχουν πρωτεινη,που ειναι και ο λογος που τα αγοραζεις.Οποτε και τα δυο δεν χρειαζεται

Αλήθεια προσφέρουν τα ίδια?Από ότι ξέρω τα gainers έχουν πάρα πολύ λίγη πρωτείνη

Gasturb
09-01-07, 09:12
Και λίπος.Γιατί όχι και λίπος?Στην περίπτωσή μου είναι αναγκαίο.

Tότε σύμφωνα με το παρακάτω

'The final body fat percentages for men immediately prior to entering competition should be as follows:

MALE: top amateur and professional bodybuilders - 2.0 - 3.5 percent
MALE: novice and advanced amateur bodybuilders - 3.0 - 6.0 percent '

που έχουν ίχνος λίπους είναι κακό και πρέπει να ξεκινήσουν τα gainers?? Eν κατακλείδι, προτερημά σου είναι ότι έχεις υψηλό μεταβολισμό - σκόπός η καθαρή μυική μάζα και όχι το λίπος = όχι gainer, ναι whey.

H επιλογή δική σου.

Gt

Vson
09-01-07, 10:49
γενικα δεν ειναι καλυτερο να παιρνεις ενα scoop σκετο χωρις φαγητο ενδιαμεσα(στο 3ωρο) και μετα απο 3 ωρες να τρως και ενα γευμα;Εγω ετσι κανω,χρονιζω τα γευματα μου(θεωρω το scoop/1 δοση ως γευμα) ανα 3ωρα.Πχ τρωω πρωινο στις 8 το πρωι και στις 11 παιρνω ενα scoop μετα παλι γευμα στις 14:00 κοκ,κανω καλα;Πιστευω ετσι δεν παιρνω περισιο λιπος απο τυχον συνδιασμο πρωτεινης & γευματος


isolate protein κανει πολυ περισοτερη δουλεια απο τις απλες;

swath
09-01-07, 11:23
Δεν ξερω ρε παιδιά.Πάντως είμαι 60 κιλά και αν κάνω άριστη δουλειά στο gym σε συνδιασμό με whey,maximum να φτάσω 65.Με ύψος 1.75+ και ηλικία 27 ετών δεν είμαι ικανοποημένος.Εντάξη γουστάρω που είμαι φέτες μιας και δεν υπάρχει λίπος και φαίνονται αμέσως τα αποτελέσματα της άσκησης αλλά ντυμένος δεν φαίνομαι καλά.

Gasturb
09-01-07, 17:19
Μα δεν λέμε να μην 'φουσκώσεις'.. αλλά κάντο ποιοτικά με σωστή διατροφή και ποιοτικά συμπληρώματα..

GT

Duke-Nukem
09-01-07, 17:27
με ύψος 1.75+ και σωματικό βάρος 60 κιλά πιο πολύ για στέκα μου φέρνεις στο νου παρά για φέτες. Οι "φέτες" σου φαίνονται επειδή είσαι πολύ αδύνατος και όχι επειδη έχεις προπονήσει τους μυς σου.
ανέβασε το σωματικό βάρος σου κοντά στα 70 κιλά για πρώτο στάδιο και μετά ξεκίνα διατροφή για γράμμωση. Πίεσε τον εαυτό σου να τρώει περισσότερες ποσότητες φαγητού.

billys15
09-01-07, 19:28
Αλήθεια προσφέρουν τα ίδια?Από ότι ξέρω τα gainers έχουν πάρα πολύ λίγη πρωτείνη

Οντως ετσι ειναι.Εχουν μεν και πρωτεινη αλλα εχουν και πολλους υδατανθρακες και θερμιδες.