PDA

Επιστροφή στο Forum : Ούρηση... πόσες φορές τη μέρα?



sTeLaKoS
06-11-09, 14:25
Συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση αλλά με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό.
Πριν ξεκινήσω σωστή διατροφή, δεν έπινα σχεδον καθόλου νερό. 1 ποτήρι τη μέρα ίσως... Τώρα πίνω 7-8 ή και περισσότερα. Παλαιοτερα πήγαινα προς νερού μου περίπου 2 φορές τη μέρα, ενώ τώρα 8-10 φορές. Είναι φυσιολογικό ή να το ψάξω για συχνοουρία?

vAnY
06-11-09, 14:41
οχι δεν ειναι καθολου περιεργο αν θες τη γνωμη μου γιατι και εγω μια πο τα ιδια ειμαι.... πριν τον Απριλη μπορει να επινα ενα ποτηρι νερο ολη μερα χωρις να με ενοχλει ... τωρα προσπαθω 3 λιτρα την ημερα (δυσκολο) κι ειμαι αγκαλια με την τουαλετα!! χαχα ειδικα οταν παιρνω νιτρικο πριν προπονηση (superpump250) με πιανει πολυ!!:green:
Ασε ρε συ αφου αυριο η μεθαυριο παιζει να παω πεζοπορια στην ευβοια και απορω πως θα αντεξω χωρις WC τοσες ωρες! δεν εχουμε μεις τα πλεονεκτηματα σας οπου "οπου κατσει εκει θα παω" :P ειναι λιγο πιο περιπλοκα για εμας...:rolf:

Machiavelli
06-11-09, 15:14
Μεταξύ του 8-9 και του 10-11 ήμουν. Τελικά επέλεξα το πρώτο. Αλλά (μαζί με ροφήματα κλπ) πίνω πάνω από 3 μπουκάλια του 1,5 λίτρου, σχεδόν 4.
vAnY χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι οι άντρες είμαστε ανώτερα όντα.
Edit: Ακόμα και κατά την διάρκεια του ύπνου συνολικά πίνω κάνα λίτρο (όχι στα όνειρα μου, σηκώνομαι και πίνω).

Hercules
06-11-09, 15:17
ωραια ερωτηση.και εγω παιδια οταν χρησιμοποιω συμπληρωματα και πινω νερο πολυ πηγαινω καμια 15αρια φορες τη μερα προς νερου μου σε σημειο που ειχα ανησυχησει γιατι δεν κρατιομουνα πραγματικα..ευτηχως τωρα που δεν περνω κατι ειμαι νορμαλ,γυρω στις 5 φορες

thegravijia
06-11-09, 15:18
και γω που νομιζα οτι πρεπει να πινουμε πολυ νερο παντα οχι μονο οταν πινουμε συμπληρωματα

Machiavelli
06-11-09, 15:28
ωραια ερωτηση.και εγω παιδια οταν χρησιμοποιω συμπληρωματα και πινω νερο πολυ πηγαινω καμια 15αρια φορες τη μερα προς νερου μου σε σημειο που ειχα ανησυχησει γιατι δεν κρατιομουνα πραγματικα..ευτηχως τωρα που δεν περνω κατι ειμαι νορμαλ,γυρω στις 5 φορες

Έχουν μπουχτίσει οι φίλοι μου, όταν έρχονται για PRO και κατεβάζω τα νερά (επειδή συνήθως πριν είμαστε για καφέ και πίνω 1-2 ποτήρια μικρά μόνο) και πηγαίνω για κατούρημα σε κάθε αγώνα όταν κάνουμε αλλαγές.


και γω που νομιζα οτι πρεπει να πινουμε πολυ νερο παντα οχι μονο οταν πινουμε συμπληρωματα

Εσύ είσαι μικρός και δεν ξέρεις.

The Rock
06-11-09, 16:01
Εμένα η ουρία μου έχει φτάσει στον Θεό κυριολεκτικά ....πάνω από 15 χαλαρά ... 4 λίτρα νερό σταθερά τουλάχιστον την ημέρα ... και είναι κεικώνας ,το καλοκαίρι γίνεται Ο (όχι επειδ΄"πρέπει" αλλά επειδή έχω τρελές δίψες :green: )χαμός ! :green::green::green::green::green::green:

thegravijia
06-11-09, 16:06
Εμένα η ουρία μου έχει φτάσει στον Θεό κυριολεκτικά ....πάνω από 15 χαλαρά ... 4 λίτρα νερό σταθερά τουλάχιστον την ημέρα ... και είναι κεικώνας ,το καλοκαίρι γίνεται Ο (όχι επειδ΄"πρέπει" αλλά επειδή έχω τρελές δίψες :green: )χαμός ! :green::green::green::green::green::green:
λογο της ψηλης πρωτεινης ειναι.
κανε καμια εξεταση στα νεφρα να δεις τι παιζεις

TRIANTAFYLLOU
06-11-09, 16:29
στελιο και βανυ η απάντηση σας τα λέει όλα αυτο το εργο το ξερω καλα τόσα χρόνια στο γυμναστήριο εχω ακούσει πολλες περιπτωσεις .

μου εχουν τύχει περιπτωσεις που δεν έπιναν και δεν μπορουσαν να πιούν νερο ισχυριζόταν οτι δεν διψαν και μάλιστα οι εξετάσεις ήταν χαλια και αρχισαν να εχουν πρόβλημα με τα νεφρα .

εσείς εχετε ενα κοινό δεν πίνατε νερό σαν συνήθεια και όταν αρχίζετε να πίνετε το σωμα δεν ανταποκρίνετε αμέσως να το χρησιμοποιεί στον μεταβολισμό γιατι επειδη η έλειψη ήταν χρόνια έμαθε χωρίς πολύ νερο , με όλες τις συνέπειες βέβαια ξηροδερμία δυσκολία στο μεταβολισμό του λίπους .

και επομένως όταν αρχίζετε να πίνετε κανονικα , για τον οργανισμό είναι πλεόνασμα γι αυτό και αποβάλει περισσότερο .

εσείς συνεχίζετε να πίνετε αρκετή ποσότητα και θα έρθει στα ίσια και την επίσκεψη στην τουαλέτα , όπως ξαναείπα δεστε την στα θετικα ευκαιρία για φρεσκάριμα στο χτενισμα και το μακιγιάζ για τις γυναίκες .:P

TRIANTAFYLLOU
06-11-09, 16:37
οχι δεν ειναι καθολου περιεργο αν θες τη γνωμη μου γιατι και εγω μια πο τα ιδια ειμαι.... πριν τον Απριλη μπορει να επινα ενα ποτηρι νερο ολη μερα χωρις να με ενοχλει ... τωρα προσπαθω 3 λιτρα την ημερα (δυσκολο) κι ειμαι αγκαλια με την τουαλετα!! χαχα ειδικα οταν παιρνω νιτρικο πριν προπονηση (superpump250) με πιανει πολυ!!:green:
Ασε ρε συ αφου αυριο η μεθαυριο παιζει να παω πεζοπορια στην ευβοια και απορω πως θα αντεξω χωρις WC τοσες ωρες! δεν εχουμε μεις τα πλεονεκτηματα σας οπου "οπου κατσει εκει θα παω" :P ειναι λιγο πιο περιπλοκα για εμας...:rolf:

καλό θα είναι να κάνετε μια φορα εξετασεις αιματολογικες και ούρων απλα να ξέρετε την εικόνα της υγείας του οργανισμού και αργότερα οταν βλέπετε τις εξετασεις να έχετε μια αποψη για την πορεία της υγείας.

για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, όσο για την συχνοουρία βανυ το καταλάβαμε αφου με το καλησπέρα στην αθήνα έψαχνες την τουαλέτα , αλλα στην πεζοπορία επειδη δεν έχετε τα δικά μας πλεονεκτήματα μια καλή λύση είναι το μπειμπιλινο για μεγαλα μωρα όμως χαχαχα!!:P:P

εκείνο που πρέπει να προσέχετε όμως είναι η έλειψη ηλεκτρολυτών αν μετα απο μια δραστηριότητα πορεία τρεξιμο , προπόνηση , εχετε ατονια η παρουσιάζονται κραμπες έστω και λίγες , σημαίνει έλειψη ηλεκτρολυτων που μονο πίνοντας νερο δεν αναπληρώνονται οπότε στις εντονες δραστηριότητες χρειάζετε ειδικα στις ζεστες μερες , γιατι απλα το νερό αποβάλετε πιο εύκολα και δεν συγκρατείτε λόγω ελειψης ηλεκτρολυτων

-beba-
06-11-09, 16:44
Δεν έχω μετρήσει πόσες φορές την ημέρα κατουράω(πειράζει που το είπα έτσι?), αλλά τώρα που χειμώνιασε είναι πολλές. Το καλοκαίρι αν και πίνω πιο πολύ νερό είναι λιγότερες. Η αλήθεια είναι πως δεν διψάω ιδιαίτερα αλλά πίνω διότι παντού διαβάζω ότι πρέπει να πίνουμε πολύ νερό. Μόνο στο gym πίνω πολύ νερό με ευχαρίστηση. Και τώρα επειδή αγχώθηκα με το νερό ήπια μισό λίτρο ώσπου να γράψω το ποστ.

sTeLaKoS
06-11-09, 16:45
Απο εξετάσεις καθαρός... Μάλλον αυτό που λες είναι Ηλία. Το σώμα μας συνήθισε χωρίς πολύ νερό και τώρα δε μπορεί να το χρησιμοποιήσει όλο και το αποβάλλει αμέσως. Παλαιότερα είχα ξηροδερμία, και σ'αυτό μέσα έπεσες:bowdown:
Συνεχίζω ακάθεκτος και πίνω όσο περισσότερο μπορώ!
Περιμένω να δω κι άλλες ψήφους... είμαι πολύ περίεργος!

sTeLaKoS
06-11-09, 16:48
Δεν έχω μετρήσει πόσες φορές την ημέρα κατουράω(πειράζει που το είπα έτσι?), αλλά τώρα που χειμώνιασε είναι πολλές. Το καλοκαίρι αν και πίνω πιο πολύ νερό είναι λιγότερες. Η αλήθεια είναι πως δεν διψάω ιδιαίτερα αλλά πίνω διότι παντού διαβάζω ότι πρέπει να πίνουμε πολύ νερό. Μόνο στο gym πίνω πολύ νερό με ευχαρίστηση. Και τώρα επειδή αγχώθηκα με το νερό ήπια μισό λίτρο ώσπου να γράψω το ποστ.

Καλύτερα έτσι... όλοι έτσι δε το λέμε!:toast:
Να μετρήσεις και να ψηφίσεις άυριο!:green:

-beba-
06-11-09, 17:08
Καλύτερα έτσι... όλοι έτσι δε το λέμε!:toast:
Να μετρήσεις και να ψηφίσεις άυριο!:green:
ΟΚ. Θα ξεκινήσω να μετράω από αυριο το πρωί.

fanis
06-11-09, 17:31
Εδώ και 2 μήνες που πίνω σίγουρα 2 λίτρα νερού την ημέρα μπορώ να πω ότι την επισκέπτομαι κοντά στις 10-12 φορές! Μπορεί και παραπάνω...

The Rock
06-11-09, 17:49
λογο της ψηλης πρωτεινης ειναι.
κανε καμια εξεταση στα νεφρα να δεις τι παιζεις
Ούτε καν συμπληρώματα δεν χρησιμοποιώ ,αυτή τη νπερίοδο ... βασικά από μικρός είχα έαν θέμα με το νερό και την ουρία ! :green: Αμέσως το νου σου στο κακό :green:

thegravijia
06-11-09, 17:52
Ούτε καν συμπληρώματα δεν χρησιμοποιώ ,αυτή τη νπερίοδο ... βασικά από μικρός είχα έαν θέμα με το νερό και την ουρία ! :green: Αμέσως το νου σου στο κακό :green:
:rolf:

TRIANTAFYLLOU
06-11-09, 18:25
Απο εξετάσεις καθαρός... Μάλλον αυτό που λες είναι Ηλία. Το σώμα μας συνήθισε χωρίς πολύ νερό και τώρα δε μπορεί να το χρησιμοποιήσει όλο και το αποβάλλει αμέσως. Παλαιότερα είχα ξηροδερμία, και σ'αυτό μέσα έπεσες:bowdown:
Συνεχίζω ακάθεκτος και πίνω όσο περισσότερο μπορώ!
Περιμένω να δω κι άλλες ψήφους... είμαι πολύ περίεργος!


στελιο δεν τα λέω για πλακα έτσι είναι σήμερα μάλιστα εχουμε κανονίσει μεγάλη παρεα απο το γυμναστήριο να πάμε για φαγητό και ενας φίλος γύρω στα 47 είναι ενας απο αυτούς που δεν έπινε καθόλου νερο και είχε όλα αυτα τα συμπτωματα χωρίς να ξέρει το γιατί αλλα η γυμναστική και το ββ τού άλλαξαν την ζωή .

αυτα θέλω να επισημαίνω γιατι πραγματικα ενω το ββ έχει πάρα πολλα θετικα όλοι μιλάν για τα αρνητικα :thumbup:

Littlejohn
06-11-09, 19:25
Στέλιο έπρεπε να έβαζες και 20+, να πιάσεις για να καλύψεις κάποιους σαν και του λόγου μου..:P :P

Έχουμε και λέμε. Με κάθε γεύμα πίνω 1/2 λίτρο, άρα μας κάνει συνολικά 3 λίτρα. Στο γυμναστήριο πίνω 2 λίτρα (4 μισόλιτρα μπουκαλάκια). Μεχρί στιγμής 5 λίτρα. Κάθε φορά που πάω τουαλέτα (15-20 φορές την ημέρα) στα καπάκια πίνω ένα νεροπότηρο (περίπου 250ml). Άρα σύνολο πάμε στα 8,7 - 10 λίτρα, νερό την ημέρα...

Και αυτά χωρίς να υπολογίσω κάτι πράσινα τσάγια, cola diet (καμμιά φορά) που πίνω...

Περιτό να πω, πως τα ούρα μου είναι σκέτο νερό (έχω να δω χρωματισμό, πολλούς μήνες)...:turtle:

aqua_bill
06-11-09, 20:04
βιστικα και απαντησα 1-3 αλλα τωρα που το καλο σκεφτομαι γυρω στις 8:)

sTeLaKoS
06-11-09, 20:05
Πλακα κανεις τωρα έτσι????? 15-20 φορες?????
Εγω με 8-10 έχω πρόβλημα! Οδηγάω και σταματαω σε απομερα στενάκια για κατούρημα....! :P :P :P Σα τα πρεζακια που κρυβονται για να τρυπηθουν νιώθω! :rolf:

drago
06-11-09, 20:14
παιδια να σας πω κατι για το θεμα.

εγω σπανια πινω νερο. συνηθως δεν πινω καθολου. φραπεδες κοκακολες κλπ.

τωρα το παλευω για ενα μικρο μπουκαλακι τη μερα στη δουλεια :(

τεσπα, ο πατερας μου ειχε κατι θεματακια και εκανε διαφορες εξετασεις. ξερετε τι του ειπε ο ουρολογος? οτι αν ο κοσμος επινε νερο, δεν θα ειχε ουτε τους μισους ασθενεις!!!

φανταζομαι αυτο να λεει αρκετα απο μονο του

spirospros
07-11-09, 09:40
το στανταρ ειναι πανω απο 6 :shock:

NASSER
07-11-09, 13:18
Εγω ειμαι στο 6-7 με καταναλωση 3-4,5 λιτρα νερου την ημερα. Το σωστο οταν καποιος νιωθει πως παει πολυ απο οσο θα επρεπε, ειναι να κανει εξετασεις και να ελεγξει την ουρια και επειτα να συμβουλευτει εναν γιατρο.
Αυξημενη επιθυμια για νερο και συχνη ουρηση πολλες φορες σημαινει λειτουργικη ανεπάρκεια ή ανεβασμενα επιπεδα τριγλυκεριδιων και χοληστερινης.
Μια αλλη ασθενεια που σχετιζεται με τα παραπανω ειναι ο διαβατης! Εκει εχουμε και σημαντικη απολεια βαρους σε καθημερινη βαση!

Machiavelli
07-11-09, 22:08
. Άρα σύνολο πάμε στα 8,7 - 10 λίτρα, νερό την ημέρα...



Και αναρωτιόμουν γιατί πέφτει η στάθμη της θάλασσας τον τελευταίο καιρό...

vAnY
07-11-09, 22:14
καλό θα είναι να κάνετε μια φορα εξετασεις αιματολογικες και ούρων απλα να ξέρετε την εικόνα της υγείας του οργανισμού και αργότερα οταν βλέπετε τις εξετασεις να έχετε μια αποψη για την πορεία της υγείας.

για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, όσο για την συχνοουρία βανυ το καταλάβαμε αφου με το καλησπέρα στην αθήνα έψαχνες την τουαλέτα , αλλα στην πεζοπορία επειδη δεν έχετε τα δικά μας πλεονεκτήματα μια καλή λύση είναι το μπειμπιλινο για μεγαλα μωρα όμως χαχαχα!!:P:P

εκείνο που πρέπει να προσέχετε όμως είναι η έλειψη ηλεκτρολυτών αν μετα απο μια δραστηριότητα πορεία τρεξιμο , προπόνηση , εχετε ατονια η παρουσιάζονται κραμπες έστω και λίγες , σημαίνει έλειψη ηλεκτρολυτων που μονο πίνοντας νερο δεν αναπληρώνονται οπότε στις εντονες δραστηριότητες χρειάζετε ειδικα στις ζεστες μερες , γιατι απλα το νερό αποβάλετε πιο εύκολα και δεν συγκρατείτε λόγω ελειψης ηλεκτρολυτων

:green:οντως καλα θυμασαι Ηλια οπου παω πρεπει να "εγκαινιαζω" και μια τουαλεττα! Στη πεζοπορια καλα πηγε ευτυχως ! το καταφυγιο ηταν ανοιχτο και πηγα εκει :P....

TRIANTAFYLLOU
07-11-09, 22:34
:green:οντως καλα θυμασαι Ηλια οπου παω πρεπει να "εγκαινιαζω" και μια τουαλεττα! Στη πεζοπορια καλα πηγε ευτυχως ! το καταφυγιο ηταν ανοιχτο και πηγα εκει :P....


ε καλα αφού ήταν χαρακτηριστικό ξεχνιέτε αυτό χαχαχα!! αλλα όπως εχω ξαναπεί το έχετε εσείς οι γυναίκες γενικότερα η θα κατουριέστε η θα κρυώνετε !!
ευτυχώς στην πεζοπορία δεν χρειάστηκες μπειμπιλίνο , βρήκες την λύση όλα καλά λοιπόν να ξέρεις ολο το φόρουμ εστω εγκεφαλικα σε συμπαραστεκόμασταν και σε σκευτόμασταν σ αυτό σου το εγχείρημα :toast::toast:

vAnY
07-11-09, 22:45
ε καλα αφού ήταν χαρακτηριστικό ξεχνιέτε αυτό χαχαχα!! αλλα όπως εχω ξαναπεί το έχετε εσείς οι γυναίκες γενικότερα η θα κατουριέστε η θα κρυώνετε !!
ευτυχώς στην πεζοπορία δεν χρειάστηκες μπειμπιλίνο , βρήκες την λύση όλα καλά λοιπόν να ξέρεις ολο το φόρουμ εστω εγκεφαλικα σε συμπαραστεκόμασταν και σε σκευτόμασταν σ αυτό σου το εγχείρημα :toast::toast:

γκρρρρρρ:weights:!!!:P

ναι δεν χρειαστηκα μπειμπιλινο !!! χαχαχαα ναι σιγουρα με σκεφτοσουν εκει μεσ'τον υπνο σου απο τη χεσινοβραδνη σου κρεπαλΗ!!!!!:green:

TRIANTAFYLLOU
07-11-09, 23:30
γκρρρρρρ:weights:!!!:P

ναι δεν χρειαστηκα μπειμπιλινο !!! χαχαχαα ναι σιγουρα με σκεφτοσουν εκει μεσ'τον υπνο σου απο τη χεσινοβραδνη σου κρεπαλΗ!!!!!:green:

χχαχαχααααααααααα ναι αλλα μην ξεχνάς ότι το σάββατο είναι εργάσιμη και έπρεπε έστω και με μισό ματι ανοιχτό , έστω και αργούτσικα να βρίσκομε στο γυμναστήριο , οπότε οι προσευχές μου πρόλαβαν και εισακούστηκαν , ώστε να είναι ευχάριστη η πεζοπορία στα δάση και βουνα χωρίς δυσάρεστα :P:P:turtle::turtle:

RAMBO
08-11-09, 16:40
12++

-beba-
08-11-09, 16:51
Ψήφισα 12+. Τώρα καλό είναι αυτό?

RAMBO
08-11-09, 17:07
εγω το χρησιμοποιω πολυ...:green:

sTeLaKoS
18-12-09, 00:47
στελιο και βανυ η απάντηση σας τα λέει όλα αυτο το εργο το ξερω καλα τόσα χρόνια στο γυμναστήριο εχω ακούσει πολλες περιπτωσεις .

μου εχουν τύχει περιπτωσεις που δεν έπιναν και δεν μπορουσαν να πιούν νερο ισχυριζόταν οτι δεν διψαν και μάλιστα οι εξετάσεις ήταν χαλια και αρχισαν να εχουν πρόβλημα με τα νεφρα .

εσείς εχετε ενα κοινό δεν πίνατε νερό σαν συνήθεια και όταν αρχίζετε να πίνετε το σωμα δεν ανταποκρίνετε αμέσως να το χρησιμοποιεί στον μεταβολισμό γιατι επειδη η έλειψη ήταν χρόνια έμαθε χωρίς πολύ νερο , με όλες τις συνέπειες βέβαια ξηροδερμία δυσκολία στο μεταβολισμό του λίπους .

και επομένως όταν αρχίζετε να πίνετε κανονικα , για τον οργανισμό είναι πλεόνασμα γι αυτό και αποβάλει περισσότερο .

εσείς συνεχίζετε να πίνετε αρκετή ποσότητα και θα έρθει στα ίσια και την επίσκεψη στην τουαλέτα , όπως ξαναείπα δεστε την στα θετικα ευκαιρία για φρεσκάριμα στο χτενισμα και το μακιγιάζ για τις γυναίκες .:P


Να επανέλθω μετά από καιρό για να πω πως τα πράγματα έγιναν όπως τα είχες πει Ηλία. Πίνω το ίδιο νερό με τότε που άνοιξα το τοπικ αλλά οι επισκέψεις μου στη τουαλέτα μειώθηκαν αισθητά.

Σε όλα σωστός ο Ηλίας, όταν μιλάει η πείρα........ :toast::toast:

KATERINI 144
18-12-09, 02:14
συγνώμη το θεμα τωρα το ειδα, αλήθεια μετρατε ποσες φορες πατε τουαλέτα και το θυμάστε κιολας?! :unsure:

respect :bowdown: :drunken:

Haris Pilton
18-12-09, 02:29
Πραγματικα!Και γω αυτο σκευτικα αμεσως αλλα δεν μηλισα για να μν φανω καπως...
Αλλα προσπαθω να θυμιθω ποσες φορες παω wc και δεν πεζει να βγαλω αριθμο ουτε καν στο περιπου...
Μονο αν κατσω και τις μετρισω!

TRIANTAFYLLOU
18-12-09, 23:38
Να επανέλθω μετά από καιρό για να πω πως τα πράγματα έγιναν όπως τα είχες πει Ηλία. Πίνω το ίδιο νερό με τότε που άνοιξα το τοπικ αλλά οι επισκέψεις μου στη τουαλέτα μειώθηκαν αισθητά.

Σε όλα σωστός ο Ηλίας, όταν μιλάει η πείρα........ :toast::toast:


έτσι είναι στελάκο συνήθως τα περισσότερα απο αυτα που γράφω είναι προσωπικές εμπειρίες και δεν ενοώ σε μένα αλλα απο κόσμο που βλέπω τόσα χρόνια στο γυμναστήριο και μιλάω μαζί τους , μπορεί να ακούγονται παράξενα αλλα όταν αποδεικνύονται δεν υπάρχει αμφιβολία :toast:

Ρόνης Κώλιας
19-12-09, 00:04
Η κύστη που λειτουργεί κανονικά μπορεί να συγκρατήσει περίπου 200-300ml ούρων και ένα υγιές άτομο νιώθει την ανάγκη να ουρήσει (έκλυση αντανακλαστικού της ούρησης), όταν η κύστη είναι μισογεμάτη.


αλλού λέει 300 με 400. Όταν πίνεις 4 λίτρα [που τα θεωρώ (υπέρ)αρκετά] λογικό είναι να πας 15 φορές για κατούρημα.

Προς αυτόν που άρχισε το θέμα. Αν έπινες ένα ποτήρι νερό την ημέρα προφανώς έπινες και κανέναν χυμό ή έτρωγες πολύ σαλάτα. Κάτω από ένα λίτρο νερό την ημέρα θα προκαλέσει ζημιά αν γίνει και ταυτόχρονα με την γυμναστική (και ούτως ή άλλως δεν γίνεται θα διψάς). Άρα όχι, μια φορά για κάθε ποτήρι είναι οκ.

Τώρα για όσους χτυπάνε 15ρια ένας καλός τρόπος να το καταλάβουν είναι το βράδυ. Αν ξυπνάς για να πας στην τουαλέτα πάνω από μια φορά και χωρίς να έχεις πιει νερό πριν κοιμηθείς τότε ίσως έχεις "ευαίσθητη" κύστη. Αν και πιστεύω αυτό είναι γεροντικό και γυναικείο πρόβλημα.

GEORGEXX1
19-12-09, 00:15
ρε παιδια μια που εκατσε η κουβεντα περι ουρων.
Ο αφρος στα ουρα ειναι ενδυξη υπερκαταναλωσης υδατανθρακων:::

elias1988
21-10-10, 03:14
Ακούω το κάλεσμα της φύσης πάνω από 15 φορές ημερισίως.
Το καλοκαίρι, μέτρησα μια φορά 20+
Υγεία είναι!

Η "ούσηση κατά" αυξάνεται (το κάλεσμα), απλά αν το αυξήσουμε. Το θέλω να πω.
11 χρονών δεν πήγαινα ούτε μια φορά τουαλέτα καθ' όλη τη διάρκεια των σχολικών ωρών. Μια μέρα, πήγα για πλάκα. (1ο διάλειμμα). Την επόμενη μέρα, είχα πάλι την επιθυμία να ξαναπάω! Οπως καταλαβαίνετε αυτό συνεχίστηκε και με την πάροδο των χρόνων, ομοίως...εξελίχθηκε!!

Ετσι από 5-6 φορές (πριν κάνω το "λάθος του 1ου διαλείμματος", τριπλασίασα τη συχνότητα!! Και ναι είμαι ένας περήφανος κατρουλής!
Οταν βγάινω με κοπέλα, θα πάω 2-3 φορές περισσότερες τουαλέτα απ' ότι αυτή!!:turtle:

Mitsen
21-10-10, 03:24
Και ναι είμαι ένας περήφανος κατρουλής!

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:rolf::rolf:

Το post σου δεν παίζεται!
Αλλα με αυτό έλιωσα!:green:

Ρε μάγκες μήπως ξεφεύγουμε λίγο?:P
πολύ ανάλυση έχει πέσει και κάνουμε αυτό... πως το λένε στον κώνωπα? καταλάβατε τέλος πάντων

manosvdm
21-10-10, 22:20
παρατηρησα οτι τα βραδυα μετα απο εντονες προπονησεις
σηκωνοομαι πολλες φορες για κακτουρημα

πχ την περασμενη Τριτη απογευματινη προπονηση μετα απο το ροφημα το οποιο στο συνολο του με το νερο της προπονησης αγγιζει το 1,5 λτ ακολουθει το γευμα μετα απο μια ωρα που περιλεμβανει επισης 1 ποτηρι νερο και λιγο αλατι στο φαγητο λογικη ποσοτητα και πολυ ομοια κατανεμημενη

διαπιστωσα οτι δεν πηγα τακτικα για κατουρημα μεχρι να κοιμηθω σαν μια κατακρατηση

ομως το ιδιο βραδυ του εδωσα και καταλαβε
7 φορες για κατουρημα
δεν εχω ζαχαρω:green::green::green::green::green::green::green::green:

εχει καταντηση αηδια πλεων

παρολο που δεν πινω νερο μετα τις 900 ωρα τελικα δεν εχω καταφερει να ελεψγξω την επαναληπτικοτητα της ουρησης.

τι ειναι αυτο που που με κανει να εχω κατακρατηση τις πρωτες ωρες μετα την προπονηση και μετα απο 6 ωρες καταληγη σε συχνοουρια ;

tasos2
22-10-10, 00:45
Δεν εχω ιδεα φιλε αλλα ειναι πολυ εκνευριστικο. Σου κανει τον υπνο γαμησε τα. Το παθαινα κι εγω παλια και σταματησα να πινω οποιοδηποτε υγρο μετα τις 8 ακομα και αν διψαω

Manos1989
22-10-10, 01:31
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:rolf::rolf:

Το post σου δεν παίζεται!
Αλλα με αυτό έλιωσα!:green:

Ρε μάγκες μήπως ξεφεύγουμε λίγο?:P
πολύ ανάλυση έχει πέσει και κάνουμε αυτό... πως το λένε στον κώνωπα? καταλάβατε τέλος πάντων

Διυλίζουμε.

Ευγε κατρουλή:turtle:

giorgospet
22-10-10, 08:10
Δεν εχω ιδεα φιλε αλλα ειναι πολυ εκνευριστικο. Σου κανει τον υπνο γαμησε τα. Το παθαινα κι εγω παλια και σταματησα να πινω οποιοδηποτε υγρο μετα τις 8 ακομα και αν διψαω

Μέγα λάθος.

elias1988
22-10-10, 11:51
παρατηρησα οτι τα βραδυα μετα απο εντονες προπονησεις
σηκωνοομαι πολλες φορες για κακτουρημα

πχ την περασμενη Τριτη απογευματινη προπονηση μετα απο το ροφημα το οποιο στο συνολο του με το νερο της προπονησης αγγιζει το 1,5 λτ ακολουθει το γευμα μετα απο μια ωρα που περιλεμβανει επισης 1 ποτηρι νερο και λιγο αλατι στο φαγητο λογικη ποσοτητα και πολυ ομοια κατανεμημενη

διαπιστωσα οτι δεν πηγα τακτικα για κατουρημα μεχρι να κοιμηθω σαν μια κατακρατηση

ομως το ιδιο βραδυ του εδωσα και καταλαβε
7 φορες για κατουρημα
δεν εχω ζαχαρω:green::green::green::green::green::green::green::green:

εχει καταντηση αηδια πλεων

παρολο που δεν πινω νερο μετα τις 900 ωρα τελικα δεν εχω καταφερει να ελεψγξω την επαναληπτικοτητα της ουρησης.

τι ειναι αυτο που που με κανει να εχω κατακρατηση τις πρωτες ωρες μετα την προπονηση και μετα απο 6 ωρες καταληγη σε συχνοουρια ;

Μαρτύριο!!
Εγώ όπως προείπα το κατέχω το "άθλημα".
Ξέχασα να αναφέρω ακόμα πως τον Απρίλιο, είχα δοκιμάσει το novedex της gaspari.
Εκτός του οτι δεν πρόσεξα καμία διαφορά πουθενά, μου έφερε τρελή συχνοουρία!
Κάθε μέρα θα ξύπναγα 2-3 φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου με πολύ έντονη επιθυμία!! Μαρτύριο!! Κατουριόμουν τόσο πολύ, που επηρεάζονταν τα όνειρα μου (δε κάνω καθόλου πλάκα). Εκεί που έβλεπα το όνειρό μου και έκανα ότι έκανα, ξαφνικά ήθελα να κάνω πιπι και έψαχνα τουαλέτα στον ύπνο μου!!:(
Οσες φορές έβρισκα, ενώ χαιρίμουν αρχικά γτ την επισκεπτόμουν (έφτιαχνα τουαλέτες στα όνειρα μου!!), δεν είχε κανένα νόημα, γτ όσες φορές και να πήγαινα, ήταν στο όνειρό μου, οπότε στην ουσία δεν πήγαινα!!! Τελικά ξύπναγα... :(

manosvdm
22-10-10, 13:31
Μαρτύριο!!
Εγώ όπως προείπα το κατέχω το "άθλημα".
Ξέχασα να αναφέρω ακόμα πως τον Απρίλιο, είχα δοκιμάσει το novedex της gaspari.
Εκτός του οτι δεν πρόσεξα καμία διαφορά πουθενά, μου έφερε τρελή συχνοουρία!
Κάθε μέρα θα ξύπναγα 2-3 φορές κατά τη διάρκεια του ύπνου με πολύ έντονη επιθυμία!! Μαρτύριο!! Κατουριόμουν τόσο πολύ, που επηρεάζονταν τα όνειρα μου (δε κάνω καθόλου πλάκα). Εκεί που έβλεπα το όνειρό μου και έκανα ότι έκανα, ξαφνικά ήθελα να κάνω πιπι και έψαχνα τουαλέτα στον ύπνο μου!!:(
Οσες φορές έβρισκα, ενώ χαιρίμουν αρχικά γτ την επισκεπτόμουν (έφτιαχνα τουαλέτες στα όνειρα μου!!), δεν είχε κανένα νόημα, γτ όσες φορές και να πήγαινα, ήταν στο όνειρό μου, οπότε στην ουσία δεν πήγαινα!!! Τελικά ξύπναγα... :(

απο σημερα κοβω το πρασινο τσαι για μια ευβδομαδα για να φω αν θα βοηθησει
εχω 1,5 χρονο που πινω καθε μερα εκτος ΣΚ 4-5 κουπες τσαι πρασινο

f-panos
22-10-10, 13:47
Άρα σύνολο πάμε στα 8,7 - 10 λίτρα, νερό την ημέρα...

Και αυτά χωρίς να υπολογίσω κάτι πράσινα τσάγια, cola diet (καμμιά φορά) που πίνω...


Καλο ειναι να στοχευουμε στα 2,5-3 λιτρα το χειμωνα ενω στα 3,5-4 το καλοκαιρι για να αποφευγουμε πλην των αλλων κ την νεφρολιθιαση, αλλα κ τα 10 λιτρα ειναι υπερβολη κ θα εχεις παλι προβλημα στα νεφρα σου εξαιτιας της αδιακοπης υπερλειτουργιας τους!

stamthedrum
22-10-10, 14:11
12++ Σε μια ταινία μεγάλης διάρκειας πρόπερσι έτυχε να πάω 5 φορές :P

beefmeup
22-10-10, 14:22
εγω απτη αλλη μιας κ καθομαι ολη μερα μπροστα στο pc ,για να ενημερωνω τον κοσμο για οτι γινεται,η παπια μου ειναι απαραιτητη για χρηση..
οποτε ουτε καν σηκωνομαι απτην καρεκα..μηδεν κοπος δλδ.
ακομα κ το βραδυ ε??

Eddie
22-10-10, 14:59
Εγω περιπου 10-12 εκ των οποιων οι περισσοτερες ειναι μετα την προπονηση που με ολα τα κολπα πινω πανω απο 2 λιτρα νερο.

Αυτο που λετε να μην πινετε νερο απ τις 8-9 το βραδυ δε μου ακουγεται καθολου καλο!Κκαλυτερα να σηκωνεστε να κατουρατε.


12++ Σε μια ταινία μεγάλης διάρκειας πρόπερσι έτυχε να πάω 5 φορές :P
Θριλερ ηταν??Αν ναι,εδω ταιριαζει το "κατουρηθηκες απ το φοβο σου":P


εγω απτη αλλη μιας κ καθομαι ολη μερα μπροστα στο pc ,για να ενημερωνω τον κοσμο για οτι γινεται,η παπια μου ειναι απαραιτητη για χρηση..
οποτε ουτε καν σηκωνομαι απτην καρεκα..μηδεν κοπος δλδ.
ακομα κ το βραδυ ε??

Αντε και μ ενα παγωνι τωρα:green:

manosvdm
26-10-10, 08:32
τωρα που εχω παρει ρεπο αυτη την ευβδομαδα απο γυμναστικη και σιροπια
πινω λιγοτερο νερο εκοψα και το τσαι και σηκωνομαι μινο μια φορα.
αλλα γμ τ κρτο μου αποψε βρεθηκε ο καιρος να εχει σιχνοουρια και με ξυπνησε 2 φορες.
συνολο τρεις

αρα ηθικο διδαγμα πινε νερο γιατι αν δεν πιεις θα στο ρηξει στα μουτρα ο καιρος:):):):):green::green::green::green::green:

listen your body
26-10-10, 11:49
Με 3-4 λίτρα νερό που πίνω την μέρα ανεξερέτως εποχής και συμπληρωμάτων
πάω γύρω στις 8-10 φόρες (στανταρ 1-2 νύχτα) και μάλιστα σε σημείο ΑΚΡΑΤΙΑΣ! :green::green::green:

StefPat
26-10-10, 13:08
Κι εγώ έχω παρατηρήση απο΄τότε που άρχισα την γυμναστική, πίνω περισσότερο νερό, κι φυσικά περισσότερες φορές τουαλέτα!

Το βράδυ πριν κοιμηθώ ΣΤΑΝΤΑΡ βγάζω ότι μπορώ, κι το πρωί ΣΤΑΝΤΑΡ τρέχω όσο πιο γρήγορα μπορώ! Αν ξυπνήσω ενδιάμεσα το βράδυ, πάλι θα πάω!
Δεν ξέρω ούτε στο περίπου πόσες είναι την μέρα..:/

deluxe
28-10-10, 02:54
Οχι κατι σταθερο. 6-10 ειμαι, αναλογα την ημερα και τα κεφια.

Qlim4X
28-10-10, 11:43
πανω απο 10 φορες.

στην δουλεια εχουν τρελαθει να με βλεπουν να τρωω και να πηγενω τουαλετα :rolf:

Gaspari
18-11-10, 16:44
Αν και ούτε τις έχω μετρίσει, ούτε είναι στάνταρ κάθε μέρα οι φορές που πάω, ψήφησα τις 8 με 9 φορές.. :green:

Devil Randime
18-11-10, 21:01
8 με 9 φορές ψήφισα και εγώ αν και όπως είπε και ο Gaspari δεν ειναι στανταρ την ημέρα...

Polyneikos
21-11-10, 11:51
Ρε κατρουλήδες,ακομα απαντατε σε αυτο το κατουροδημοψηφισμα;:turtle::turtle::P

sTeLaKoS
21-11-10, 19:58
Όχι που κοροιδεύανε μερικοί μερικοί!
Πιάσαμε τα 60 ποστ και τους 110 ψήφους!

Λίγο ακόμα και θα το κάνω stiky :rolf::rolf::rolf::rolf:

giannis64
21-11-10, 20:13
:clown2::clown2:

paulakos
21-11-10, 23:24
Θα κατσω να μετρισω απο αυριο αλλα νομιζω 6-7:bbbiceps:

Galletiosfp
22-11-10, 23:22
10 και πανω σιγουρα....Αφου κατεβαζω 5 λιτρα+ νερο

PMalamas
09-02-11, 23:46
12 δν ειναι τπτ περισοτερες σγρ!!

Doctorg
09-02-11, 23:53
Ξέρω πόσο αναγκαίο είναι να πίνεις πολύ νερό και για υγεία αλλά και για θέμα λιποδιάλυσης. Αυτό το θέμα με όμως με το wc μου ήταν λόγω υποχρεώσεων ανασταλτικός παράγοντας για να πίνω όσο νερό προγραμμάτιζα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αυτούς που το κάνουν καιρό, υπάρχει κάποια στιγμή που ας το πούμε έτσι συνηθίζει ο οργανισμός και οι επισκέψεις στο wc ελαττώνονται ή σε πάει συνέχεια στο ίδιο μοτίβο;

PMalamas
10-02-11, 00:22
εγω παντως δν εχω μαθει ακομα.. ελπιζω καποια στιγμη να σταματησει αυτη η συχνοουρια..

mortu
03-01-13, 06:35
Για κανένα λόγο κάτω από 8-9 φορές και αν λάβω υπόψη ότι στη γράμμωση είμαι στο 15+,κατα μέσο όρο πάμε στις 12+
Εκεί που υποφέρω είναι στον ύπνο:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

tasos2
03-01-13, 15:16
Κι εγω πανω απο 8. Ασχημο πραγμα να κατουρας συνεχεια, ειδικα αν υπαρχει μονο μια τουαλετα στη δουλεια ή στο σπιτι σου. Και εξακολουθω να διψαω ρε γαμωτο :banghead:

Αντωνης
03-01-13, 19:25
Κι εγω πανω απο 8. Ασχημο πραγμα να κατουρας συνεχεια, ειδικα αν υπαρχει μονο μια τουαλετα στη δουλεια ή στο σπιτι σου. Και εξακολουθω να διψαω ρε γαμωτο :banghead:

Διψας λογω της μεγαλης ποσοτητας νερου που καταναλωνεις,οχι γιατι το χρειαζεται το σωμα σου.Το ιδιο προβλημα ειχα και γω,και επειτα αρχισα σταδιακα να μειωνω το νερο που πινω,και εφτασα εδω που ειμαι και τωρα,δλδ στο 1,8-1,9 λιτρα.
Και παλι η ουρια μου ειναι λιγο πιο πανω απο την φυσιολογικη,δλδ κοντα στις 6-7 φορες,αλλα πολυ καλυτερα απο τις 12-15 φορες που ειχα προηγουμενως.

leftis
03-01-13, 19:49
Διψας λογω της μεγαλης ποσοτητας νερου που καταναλωνεις,οχι γιατι το χρειαζεται το σωμα σου.Το ιδιο προβλημα ειχα και γω,και επειτα αρχισα σταδιακα να μειωνω το νερο που πινω,και εφτασα εδω που ειμαι και τωρα,δλδ στο 1,8-1,9 λιτρα.
Και παλι η ουρια μου ειναι λιγο πιο πανω απο την φυσιολογικη,δλδ κοντα στις 6-7 φορες,αλλα πολυ καλυτερα απο τις 12-15 φορες που ειχα προηγουμενως.

και αυτό που προτείνουν 3-5 λίτρα κάθε μέρα? λάθος είναι?

Αντωνης
03-01-13, 20:03
και αυτό που προτείνουν 3-5 λίτρα κάθε μέρα? λάθος είναι?

Λαθος δεν ειναι τιποτα,ο καθενας οτι του κατσει κανει,ειδικα σε ενα αθλημα οπως το bb που εχει πολλους διαθεσιμους δρομους.Απλα δεν μπορω να δεχτω την δικαιολογια οτι αν δεν πιουμε τοσο νερο,θα αφυδατωθουμε ή δεν θα απορροφησει ολα τα θρεπτικα συστατικα ο οργανισμος,ή δεν ξερω γω τι.
Ειχε ποσταρει και ο andrikos κατι ερευνες περι αυτου,αν θυμαμαι καλα,αλλα δεν μπορω να θυμηθω που ηταν.Δεν πιστευω οτι θα υπαρξει διαφορα στα μυικα κιλα που βαλω αν πινω 3-5 λιτρα,αλλα και αν δεχτω οτι θα υπαρξει,θεωρω πως θα ειναι αμεληταια,π.χ της ταξης των 100 γρ. τον χρονο.Και εγω τουλαχιστον,απο το να εχω το λουκι της τοσο συχνης ουρησης,προτιμω να θυσιασω τετοια ποσοτητα.

tasos2
03-01-13, 20:09
Διψας λογω της μεγαλης ποσοτητας νερου που καταναλωνεις,οχι γιατι το χρειαζεται το σωμα σου.Το ιδιο προβλημα ειχα και γω,και επειτα αρχισα σταδιακα να μειωνω το νερο που πινω,και εφτασα εδω που ειμαι και τωρα,δλδ στο 1,8-1,9 λιτρα.
Και παλι η ουρια μου ειναι λιγο πιο πανω απο την φυσιολογικη,δλδ κοντα στις 6-7 φορες,αλλα πολυ καλυτερα απο τις 12-15 φορες που ειχα προηγουμενως.

Οχι φιλε καλυτερα να πινεις παραπανω παρα να εισαι στα ορια. Ειχα διαβασει καπου οτι αν εισαι 5% αφυδατωμενος (που περισσοτεροι ανθρωποι ειναι) χανεις 10 ή 15% απο τη μεγιστη δυναμη σου.

Αλλα νομιζω οτι αν πινεις οσο διψας εισαι καλυμμενος. Εσυ μαλλον επινες χωρις να διψας

Mpozos
03-01-13, 20:15
τουλάχιστον 30 φορές την μέρα.

Αντωνης
03-01-13, 20:22
Οχι φιλε καλυτερα να πινεις παραπανω παρα να εισαι στα ορια. Ειχα διαβασει καπου οτι αν εισαι 5% αφυδατωμενος (που περισσοτεροι ανθρωποι ειναι) χανεις 10 ή 15% απο τη μεγιστη δυναμη σου.

Αλλα νομιζω οτι αν πινεις οσο διψας εισαι καλυμμενος. Εσυ μαλλον επινες χωρις να διψας

Mα η διψα δεν ειναι κατι που υπαρχει de facto σε εναν ανθρωπο.Οπως και με το φαι,ετσι και με το νερο η συνηθεια καθοριζει την αναγκη.Οταν επινα πολυ,διψαγα γιατι ειχε συνηθισει ο οργανισμος σε μεγαλες ποσοτητες νερου.Οταν σταδιακα το σταματησα,παρολο που διψαγα λιγο τις πρωτες μερες,μετα παλι συνηθισε σε normal(μαλλον λιγο παραπανω απο νορμαλ)ποσοτητες νερου.
Για την αφυδατωση οπως ειπα κ πιο πανω εγω δεν πιστευω,δεν θυμαμαι να δειξω κ οτι ειχε γραψει και ο andrikos...

magavaTOUT
04-01-13, 17:02
τουλάχιστον 30 φορές την μέρα.

http://i.imgur.com/1dxvy.jpg
Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι εισαι ξυπνιος 16 ωρες , πας για πιπι καθε μιση ωρα.

Mpozos
04-01-13, 18:59
ναι, τον χειμώνα που πίνω 3-4 λιτρα νερο ... το καλοκαίρι πολλές περισσότερες αφου πίνω την 2πλασια ποσότητα αποσο πίνω τώρα.

reignman007
04-01-13, 19:53
Υπαρχει αντιστοιχο Poll για το νο2?Το θεωρω ισως και πιο σημαντικο απο την ουρηση