PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά απο 26 μέρες 2,3% Λιγότερο Λίπος!!!



TTech
07-11-09, 01:49
:welcome:Λίγο πριν κλείσει ο πρώτος μήνας γυμναστηρίου-δίαιτας, ζυγαριά και δερματοπτυχόμετρο δίνουν τα παρακάτω:

06/11/2009 - > 97,7kg 24,8% BF
12/10/2009 - > 102,5kg 27,1% BF
μετρήσεις διαιτολόγου

Απώλεια 4,8kg εκ των οποίων 73,75% λίπος!

Με διατροφή και γυμναστική σύμφωνα με τα επισυναπτόμενα και 3 λίτρα νερό καθημερινά!

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για την διατροφή και το πρόγραμμα γυμναστικής καθώς και για την πρόοδο των πρώτων 26 ημερών.

Σχετικά με την διατροφή:
1) Έχει θέση ένα ρόφημα whey στο πρωινό και ένα μετά τα γυμναστήριο στην δική μου περίπτωση? (απώλεια λίπους - γράμμωση)
2) Η διαιτολόγος με ενημέρωσε σήμερα πως η διατροφή μου είναι 55% Υδατάνθρακες 15% Πρωτεΐνη και 30% Λίπος! Μήπως είναι λίγο ανάποδα τα ποσοστά στο Λίπος και την πρωτεΐνη?

Τα 50gr πρωτεΐνης που πρέπει να παίρνω λέει, τα παίρνω από την διατροφή και είναι όσα χρειάζομαι! Δεν έχω μέχρι τώρα ολοκληρώσει την ενημέρωση του προγράμματος που χρησιμοποιώ για την καταγραφή των γευμάτων και των προπονήσεων με τα γεύματα μου για να έχω μια καλή εικόνα των πρωτεϊνών, υδατανθράκων κλπ που καταναλώνω καθημερινά. Βέβαια έχω παρατηρήσει διαφορά στα απογεύματα μετά την άσκηση που τρώγοντας μια μπάρα πρωτεΐνης αναπληρώνω την απώλεια ενέργειας από αερόβιο & βάρη!

Σχετικά με το πρόγραμμα γυμναστικής σκέφτομαι να ζητήσω την αλλαγή του σε ΔΕ-ΤΕ-ΠΕ Διάδρομο + Βάρη Ολες τις μυηκές ομάδες χωρισμένες σε τρεις μέρες & ΣΑ Διάδρομο Πρωί-Πρωί νηστικός μέχρι τελική πτώσης και μετά σπίτι για καλό πρωτεϊνούχο πρωινό!!!
Τα κιλά είναι τόσο λίγα όσο χρειάζεται για να βγούν όλες σωστά απο θέμα αναπνοή τεχνικής και αρμονίας καθώς και λόγω αρτηριακής πίεσης (μικρή πίεση) μεταξύ 10-13

Τι λέτε?

Ευχαριστώ!:welcome:

thegravijia
07-11-09, 02:02
θελουν ολα αλλαγη.!
εισαι κοντα 95κιλα και σου λεει ο διαιτολογος 50γραμμαρια πρωτεινης
και προπονησε κιολιας.
τοσα χρειαζεται μια γατα

η διατροφη ειναι για τον π...
κλασικη διατροφη που δινουνε.ξερεις τι μου την σπαει οτι εγω να παω παλι την ιδια διατροφη θα μου δωσει.κατι τετοιοι ασχετοι δεν καταλαβαινουν οτι το καθε ατομο εχει ξεχωριστες αναγκες.ειμαι σιγουρος οτι σε ολους αυτο δινει.τεσπα.
διαβασε λιγο το φορουμ.

και η προπονηση σου ειναι τελειως λαθος.

τα ποσοστα τα εχεις μπερδεξει .αν παλι οχι Κ οντος σου εχει πει να τρως 55% υδατανθρακα ,προλαβαινεις ΦΥΓΕ

TTech
07-11-09, 02:18
Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλά η απάντησή σου δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε! Σχετικά με το διάβασμα, κάθε μέρα Bodybulding.gr\Διατροφή Γράμμωσης Γυμναστική με Επίπεδα, ΗΙΙΤ όχι ΗΙΙΤ για λιπο-κάψιμο, Πρωτεΐνες Υδατάνθρακες Λίπη, whey amino κορτιζόνες ινσουλίνες γλυκογόνα μπλα μπλα μπλα!!! Έπηξα ο αρχάριος! Κι εγώ με τύπο μέσα από το forum υπολόγισα την ΣΗΔ πρωτεΐνης και δεν είναι 50gr. Και το 55-15-30 με άφησε λίγο μκακα όταν το άκουσα!!!?

Θα εκτιμούσα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση ή έστω το ποια και γιατί είναι λάθη!

:toast:

thegravijia
07-11-09, 02:25
Κοιτα και μονος σου καταλαβαινεις οτι η διατροφη ειναι τελειως λαθος.
δες διατροφη γραμμωσης απο το αρθρο του μποςς.

δευτερον .η προπονηση ειναι τελειως λαθος.δεν εχεις βασικες.πχ ποδια μονο εκτασεις.?
που ειναι το σκουοντ?? θερμιδες δεν θες να καψεις?

φτιαξε μονος σου μια διατροφη και το συζηταμε.

για την προπονηση σου ειπα .κανε βασικες !!!!!
και μια μυικη ομαδα μεγαλη μαζι με μια μικρη.οχι στηθος ποδια χερια που εχεις εσυ.δεν στεκει.
ποιος στο εδωσε αυτο το προγραμμα/???

και γιατι κανεις 15επαναληψεις?

spirospros
07-11-09, 09:36
στην αρχη θα εχεις αποτελεσμα απο την δοατροφη του διαιτολογου σου - στην συνεχεια θα κολλησεις

απευθυνσου σε καποιον που ασχολειται καθαρα με γυμναστικη με βαρη αφου θα σε βοηθησει πολυ κ σε ασκησεις ενταση προπονησης κ διατροφης με πολυ καλυτερα αποτελεσματα :weights:

-beba-
07-11-09, 10:32
στην αρχη θα εχεις αποτελεσμα απο την δοατροφη του διαιτολογου σου - στην συνεχεια θα κολλησεις

απευθυνσου σε καποιον που ασχολειται καθαρα με γυμναστικη με βαρη αφου θα σε βοηθησει πολυ κ σε ασκησεις ενταση προπονησης κ διατροφης με πολυ καλυτερα αποτελεσματα :weights:

:clap::clap::clap:
Συμφωνώ και επαυξάνω!

sTeLaKoS
07-11-09, 11:28
Σχετικά με την διατροφή:
1) Έχει θέση ένα ρόφημα whey στο πρωινό και ένα μετά τα γυμναστήριο στην δική μου περίπτωση? (απώλεια λίπους - γράμμωση)

Σαφως και ναι. Εκτός αν θες μόνο να χάσεις βάρος και όχι να χτίσεις μυες.

2) Η διαιτολόγος με ενημέρωσε σήμερα πως η διατροφή μου είναι 55% Υδατάνθρακες 15% Πρωτεΐνη και 30% Λίπος! Μήπως είναι λίγο ανάποδα τα ποσοστά στο Λίπος και την πρωτεΐνη?

Τα λίπη μια χαρά είναι. Γνώμη μου, πρεπει να κατεβασεις τον υδατανθρακα και να ανεβασεις τη πρωτεινη.

Τα 50gr πρωτεΐνης που πρέπει να παίρνω λέει, τα παίρνω από την διατροφή και είναι όσα χρειάζομαι!

Τόσα χρειάζεται κάποιος που δε γυμνάζεται. Η κοινώς αποδεκτή λήψη πρωτείνης για ασχολουμενους με bodybuilding είναι 2 γραμμαρια ανα κιλό άλιπης μάζας.
Κάποιοι λένε λίγο λιγότερο αλλά κάπου εκεί συμφωνουν οι περισσοτεροι.


Τι λέτε?



Οι διαιτολογοι συνηθως αυτά λένε... αυτά τους έμαθαν δλδ και δε μπαινουνε στον κόπο να ενημερωθουνε. Οι βιβλιογραφια στις σχολες τους είναι αρχαία..
Μίλησα με γυναικα διατροφολόγο που πηγαινουμε στο ιδιο γυμναστηριο και μολις ακουσε 200γραμμαρια πρωτεινης κοντεψε να πεσει απ το διαδρομο:green:
Η διατροφη σηκώνει βελτιώσεις όπως και το προγραμμα ασκησεων, δεν ειναι πλήρες. Φαίνεσαι να έχεις όρεξη όμως και αυτό δείχνει πως ήδη έκανες το 1ο βήμα.
Καλά κάνεις και διαβάζεις το φορουμ, υπάρχουν παρα πολλα θεματα σωστα τεκμηριωμένα από επιστήμονες που είναι στο φορουμ είτε απο άλλα μέλη με χρόνια εμπειρία στο χώρο.

Για οποιαδηποτε αλλη ερωτηση, εδώ είμαστε...:welcome:

Machiavelli
07-11-09, 12:27
Με τόσο υδατάνθρακα και με γεύματα προ- ύπνου που περιέχουν πένες, ντομάτες, τυριά και καλαμπόκια χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω πιστεύω πως έχασες κυρίως νερά. Με 50 γραμμάρια πρωτεΐνης μπορείς να γυμνάζεις ένα χέρι κάθε μέρα αν θες, την επόμενη μισό πόδι, την επόμενη κοιλιακούς και ούτο καθεξής. Προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος να πάρεις whey. Υπάρχουν τόσα κενά πρωτεΐνης που πρέπει να μπαλώσεις. Επιτρέπεται πρωινό με μόνη πηγή πρωτεΐνης γάλα 1%; Μετά μια φέτα γαλοπούλα;
Πες μας αν σε ενδιαφέρει να χτίσεις μύες να ξέρουμε τι συμβουλές να δώσουμε. Δεν είναι ανάγκη να παίρνεις ή 50 ή 200 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Bam
07-11-09, 15:05
Το μόνο σίγουρο στα πρόγραμματα διατροφής και γυμναστικής είναι οτι πρέπει να αλλάξουν και τα 2 !
Απ ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να χάσει κιλά άρα το βασικότερο είναι αυξήσει την αερόβια σε 5 φορές την εβδομάδα και ταυτόχρονα να φτιάξει την διατροφή του ώστε να ενεργοποιήσει τον μεταβολίσμό του !!!
Υπάρχουν τόσα άρθρα με διατροφές στο forum θα μπορούσες να ρίξεις μια ματία σε αυτά και στο παρακάτω link γαι να φτιάξεις μια διατροφή για εσενα βασιασμένες στις ανάγκες σου.



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

Machiavelli
07-11-09, 17:09
Πολλές είναι οι 5 φορές νομίζω. 3, άντε 4 φορές από 45 λεπτά είναι πολύ καλά πιστεύω.

Bam
07-11-09, 18:38
ένα άτομο που ασχολείται χρόνια με την γυμναστική και 4 φορές την εβδομάδα αερόβια έιναι οκ για αυτόν γιατί έχει ενεργοποιήσει το μεταβολισμό και "καίει" σχεδόν τα πάντα.
Ο φίλος μας εδώ επειδή είναι στην αρχή το καλύτερο θα ήταν 5 φορές 40 λεπτά με ένταση, με τετάρτη και κυριακή ξεκούραση απο αερόβια, και θα δεί τρομερά αποτελέσματα. ( το καλύτερο είναι 6 αλλά είναι πρέπει να πεισ θα το κάνω !:thumbup:)
Με ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής εαν κάνεισ αερόβια ακόμα και 5 φορές την εβδομάδα βάζεισ μυικά κιλά εύκολα και χάνεισ λίπος . Εάν κάνω λάθος διορθώστεμε!
Και λογικά επειδή είχε λίγα κιλά παραπάνω το δέρμα του πολύ πιθανό να θέλει να σφίξει άρα θα τον βοηθήση η αερόβια σε τέτοιο ρυθμό και θα δεί αποτελέσματα γρηγορότερα !

TTech
08-11-09, 16:35
Για αρχή νόμιζα ότι είναι εντάξει το πρόγραμμα διατροφής & άσκησης αλλά σύμφωνα με τα σχόλια σας……:shock:!!! Μάλλον πρέπει να ξεκινήσω άμεσα την δημιουργία δικού μου προγράμματος, αν και δεν είμαι ακόμα σε θέση να φτιάξω κάτι σωστό.
Αν είναι να κάνω κάτι λάθος όμως, ας είναι δικό μου λάθος όχι «ειδικού»!

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας!:bowdown:
Θα ετοιμάσω κάτι και όταν το φτάσω σε ικανοποιητικό επίπεδο θα το προσθέσω στις αντίστοιχες ενότητες για περεταίρω σχολιασμό.

Μέχρι πριν ένα μήνα ακολουθούσα μια κακή διατροφή! Delivery ta pada ola, μεγάλες ποσότητες αλκοόλ αναψυκτικού, ελάχιστο έως καθόλου νερό και πολύ τσιγάρο, σε συνδυασμό με 14-16 ώρες δουλειάς!!!

Έχω θέμα υπέρτασης :hantel: άλλα έχω κάνει ένα σκασμό εξετάσεις αίμα, ούρα, καρδιά, ήπαρ, νεφρά, θυρεοειδή και όλα εκτός χοληστερίνης είναι μια χαρά, όπως πρέπει! Ένα μήνα δεν τρώω αλάτι, λάδι με κουταλάκι, 6 φορές την μέρα που τελικά γίνεται 5 την μέρα καταφέρνω να τρώω βάση προγράμματος, κάθε μέρα 6:15 σχοινάκι και Δε-Τε-Πα & Σα γυμναστήριο. Από 5 μέχρι 7 τσιγάρα την μέρα και τουλάχιστον 3λίτρα νερό. Μιλάμε ότι το πήρα αλλιώς για αλλιώς!!!:weights:

Πρέπει να φτιάξω μια διατροφή και να υπολογίσω κάθε στοιχείο των τροφίμων με σκοπό να έχω μια καλή εικόνα της πρωτεΐνης, υδατάνθρακα και λίπους (τουλάχιστον) για να μπορώ να την βελτιώσω-διορθώσω. Παράλληλα να καταγράψω την ημερήσια δραστηριότητά μου και να γνωρίζω όσο καλύτερα μπορώ, τί καύσεις κάνω καθημερινά.

Σχετικά με το χτίσιμο ο στόχος είναι το χωρίς λίπος σώμα με γερούς μυς συμμετρία και υγεία! Σκέφτομαι να πάω μέχρι τα 78-80 και να βάλω 5-10 κιλά μυς αλλά το λίπος να μην ξεπεράσει ποτέ το 15%! Όχι FLEX,COLEMAN κλπ, κάτι σαν το avatar στο πιο brutal(+πλατη+χέρια)!:box: