PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραδινες Πρωτε'ι'νες



wolf
08-01-07, 11:16
Μου τελειωσε η βραδυνη πρωτεινη μου,καμια ιδέα?

Πριν είχα την MET-Rx® Protein Plus Powder

http://www.metrx.com/images/ProductImages/048451_l.gif
Supplement Facts
Serving Size 3 Scoops (62 g)
Servings Per Container see about 16
Amount Per Serving % Daily Value

Calories 220
Calories from Fat 20
Total Fat 2 g 3%*
Saturated Fat 0.5 g 3%*
Cholesterol 10mg 3%
Total Carbohydrate 7 g 2%*
Dietary Fiber 1 g 4%*
Sugars 2 g **
Protein 46g 92%*
Calcium 800mg 80%
Iron 1.8mg 10%
Magnesium 40mg 10%
Phosphorus 630mg 63%
Sodium 120mg 5%
Potassium 270mg 8%
L-Glutamine 3 g **

INGREDIENTS: Metamyosyn¤ Protein Blend (a unique blend of
Milk Protein Concentrate, Calcium Caseinate, Sodium Caseinate,
Whey Protein Isolate, L-Glutamine, Egg Albumin), Dutch-
Processed Cocoa, Natural and Artificial Flavors, Partially
Hydrogenated Vegetable Oil (Soybean and Cottonseed Oils),
Aspartame,*** Cellulose Gum, Xanthan Gum, Acesulfame
Potassium, Guar Gum.



Τώρα σκεφτομαι την Xtreme Formulations Ultra Peptide,αλλα φερνει Ευρώπη η Xtreme Formulations?


http://www.phoenixathletic.com/images/851122000306.jpg

Serving Size: 1 Scoop
Servings Per Container: 29

Amount Per Serving:

Calories 109
Calories from Fat 5
Total Fat .5g 1%
Saturated Fat .5%
Cholesterol 5mg 1%
Carbs 4g
Dietary Fiber 0g 0%
Sugars 0g
Protein 22g

Other Ingredients:
(Ultra Peptide)Proprietary protein blend (pure undenatured low temperature processed micellar casein, cross flow microfiltered whey protein isolate, milk protein isolate, l-glutamine), maltodextrin, N&A flavors, sucralose, and xanthan gum.


Καμια ιδέα πριν πλακωθω στα Cotage...?
8)

hackman
08-01-07, 13:31
γιατί δεν παίρνεις μια καζεΐνη πχ της optinum?

wolf
08-01-07, 17:49
γιατί δεν παίρνεις μια καζεΐνη πχ της optinum?
Εχω ακουσει εχει πολυ μάπα γεύση,κ ειναι κ λιγο τσιμπημενη στην τιμή...

Νομίζω πως μια κατάλληλη μίξη (καζενη πρωτεινη,Concetrate,Iso,Γλουταμινη κ ισως κ Αλμπουμίνη αυγου) ειναι καλυτερη απο την σκέτη καζεινη(γιαυτό πηρα την MetRx-Δεν ειμαι απογοητευμένος απλά θελω να αλλάζω πρωτεινες)

Τωρα η δευτερη ειναι λιγο πιο πολύ "Καζεινη"(Xtreme Formulations Ultra Peptide).
Απλα επειδη καποια πραγματα στην διατροφή δεν ειναι 1+1 = 2,αλλα καμια φορα =3 ή κ =4,γιαυτο θελω να παρω μια "ετοιμη".

sakisboy
08-01-07, 20:29
γιατί δεν παίρνεις μια καζεΐνη πχ της optinum?
Εχω ακουσει εχει πολυ μάπα γεύση,κ ειναι κ λιγο τσιμπημενη στην τιμή...

Νομίζω πως μια κατάλληλη μίξη (καζενη πρωτεινη,Concetrate,Iso,Γλουταμινη κ ισως κ Αλμπουμίνη αυγου) ειναι καλυτερη απο την σκέτη καζεινη(γιαυτό πηρα την MetRx-Δεν ειμαι απογοητευμένος απλά θελω να αλλάζω πρωτεινες)

Τωρα η δευτερη ειναι λιγο πιο πολύ "Καζεινη"(Xtreme Formulations Ultra Peptide).
Απλα επειδη καποια πραγματα στην διατροφή δεν ειναι 1+1 = 2,αλλα καμια φορα =3 ή κ =4,γιαυτο θελω να παρω μια "ετοιμη".

και εγω περνω τριων πηγων πρωτεινη το βραδυ (Cytopro) και ειμαι ευχαριστημενοs με το αποτελεσμα.

stevengr
08-01-07, 20:57
To cottage με τι το τρωτε το βραδυ; Μιλαμε για το γνωστο flair της ΦΑΓΕ; Αν ναι σε τι ποσοτητες;

billys15
08-01-07, 21:39
Εγω ειχα δοκιμασει και της φαγε και της φιλαδελφεια αλλα τελικα απο τη μαπα γευση δεν τρωω αλλο.Πιο πολυ μου ειχε αρεσει της φιλαδελφεια,αλλα παλι ειναι χαλια για μενα.Παντως που ρωτας,γενικα και σκετο να το φας ειναι ΟΚ.Σου δινει καλα ποσα πρωτεινης

stevengr
08-01-07, 23:48
Εγω ειχα δοκιμασει και της φαγε και της φιλαδελφεια αλλα τελικα απο τη μαπα γευση δεν τρωω αλλο.Πιο πολυ μου ειχε αρεσει της φιλαδελφεια,αλλα παλι ειναι χαλια για μενα.Παντως που ρωτας,γενικα και σκετο να το φας ειναι ΟΚ.Σου δινει καλα ποσα πρωτεινης

Ναι αλλα τι ποσοτητα να καταναλωσω; Οπως ξερεις δεν ειναι και μεγαλες συσκευασιες (απο τις εταιριες που ανεφερες). Αν ειναι να τρωω το μισο καθε βραδυ τοτε ειναι λιγο ασυμφορο.

Παρ΄ολα αυτα εχω δοκιμασει και των 2 εταιριων και εμεινα ευχαριστημενος. Οποτε πλεον εαν καταληξω εκει θα επιλεξω οποιο εχει καλυτερη τιμη.

billys15
09-01-07, 00:02
Εγω ετρωγα 1 κουτακι.Αν θυμαμαι καλα σου δινουν γυρω στα 20γρ. πρωτεινη;

stevengr
09-01-07, 00:14
Εγω ετρωγα 1 κουτακι.Αν θυμαμαι καλα σου δινουν γυρω στα 20γρ. πρωτεινη;

1 κουτακι flair την ημερα?

Αν ναι τοτε βαλε περιπου ~2,50? χ 30 ημερες 75?. Εκει συμφερει να παρεις την κασεινη της ON.

Συσκευασια Flair (ΦΑΓΕ) 225γρ στα 100γρ δινει 11γρ πρωτεινη, 3γρ υδατανθρ, 4γρ λιπος.

billys15
09-01-07, 00:20
Συγκεκριμενα οχι καθε μερα γιατι δεν ειχα συνεχεια cottage :D .Αλλα αφου συμφερει να παρεις καζεινη τοτε παρε.Και οπως ειδα απο αυτα που ειχε δωσει ο Gasturb,η καζεινη της reflex ειναι καλυτερη.

wolf
23-01-07, 00:24
Εγω ετρωγα 1 κουτακι.Αν θυμαμαι καλα σου δινουν γυρω στα 20γρ. πρωτεινη;

1 κουτακι flair την ημερα?

Αν ναι τοτε βαλε περιπου ~2,50? χ 30 ημερες 75?. Εκει συμφερει να παρεις την κασεινη της ON.

Συσκευασια Flair (ΦΑΓΕ) 225γρ στα 100γρ δινει 11γρ πρωτεινη, 3γρ υδατανθρ, 4γρ λιπος.
Σωστη η λογικη μαρεσει...Εννοειται συμφερει το συμπληρωμα

wolf
23-01-07, 01:07
Συγκεκριμενα οχι καθε μερα γιατι δεν ειχα συνεχεια cottage :D .Αλλα αφου συμφερει να παρεις καζεινη τοτε παρε.Και οπως ειδα απο αυτα που ειχε δωσει ο Gasturb,η καζεινη της reflex ειναι καλυτερη.
Η καζεινη της Ρεφλεξ σε ξενο σαιτ κανει περιπου 100 ευρα...(κ ειναι 80% καζεινη κ 20% whey...)
Οταν η 100% της οπτιμουμ 38 τα ιδια γραμμαρια κ σκοοπς..

stevengr
23-01-07, 08:23
Συγκεκριμενα οχι καθε μερα γιατι δεν ειχα συνεχεια cottage :D .Αλλα αφου συμφερει να παρεις καζεινη τοτε παρε.Και οπως ειδα απο αυτα που ειχε δωσει ο Gasturb,η καζεινη της reflex ειναι καλυτερη.
Η καζεινη της Ρεφλεξ σε ξενο σαιτ κανει περιπου 100 ευρα...(κ ειναι 80% καζεινη κ 20% whey...)
Οταν η 100% της οπτιμουμ 38 τα ιδια γραμμαρια κ σκοοπς..

Που την βρηκες τοσο; Εγω την αγορασα 2lbs 29? απο Ευρωπαικο καταστημα μαζι με ταχυδρομικα εξοδα.

billys15
23-01-07, 15:48
Ναι ρε wolf τοσο ακριβη;; Μηπως την ειδες στην Ελλαδα...; :P

theodore_tsi
02-02-07, 18:29
Εγω ετρωγα 1 κουτακι.Αν θυμαμαι καλα σου δινουν γυρω στα 20γρ. πρωτεινη;

1 κουτακι flair την ημερα?

Αν ναι τοτε βαλε περιπου ~2,50? χ 30 ημερες 75?. Εκει συμφερει να παρεις την κασεινη της ON.

Συσκευασια Flair (ΦΑΓΕ) 225γρ στα 100γρ δινει 11γρ πρωτεινη, 3γρ υδατανθρ, 4γρ λιπος.

ή πας LIDL και χτυπάς cottage με 0,89€ (αν δεν κάνω λάθος) και είσαι άρχοντας!(27€ περίπου το μήνα δηλαδή).

Εγώ αυτό κάνω.Αν δε είσαι τυχερός και πετύχεις το light cottage (2 γρ λίπος/100γρ που δεν φέρνει καμία άλλη εταιρία!) τότε κάνεις και πάρτυ :geek:

asdf
02-02-07, 21:38
Aλλη εναλακτικη ειναι να πας στον Βασιλοπουλο στον παγκο με τα τυρια και να ζητησεις flair με το κιλο...λογικα εχει πιο φθηνη τιμη απο οτι το συσκευασμενο... αλλιως καζεινη, 10-20 ευρω δεν νομιζω να κανουν την διαφορα της οικονομικης ζωης σου (εγω παντως την βρηκα με 40Ε την καζεινη της ΟΝ το 1kg).... :wink:

asdf
24-03-07, 19:16
πειτε καμια καλη καζεινη, εγω χρησημοποιω της ΟΝ και δεν μου καθετε καλα...εχει μεσα και κατι κοματακια που αμα σου κατσουν στο λαιμο σε τζουζουν οπως αμα βαλεις καπνο στο στομα σου.

Gasturb
24-03-07, 20:15
πειτε καμια καλη καζεινη, εγω

Reflex 8)

Gt

stevengr
24-03-07, 20:22
πειτε καμια καλη καζεινη, εγω

Reflex 8)

Gt

Την ιδια κ' εγω εχω. Την ακουσα απο τον Gasturb και εμεινα ευχαριστημενος.

Gasturb
24-03-07, 20:24
Σωστό σε βρίσκω steven keep pumping

Gt

jiujitSu
24-03-07, 21:33
πειτε καμια καλη καζεινη, εγω

Reflex 8)

Gt

Man καλλιτερα να σηκωνομαι καθε 3 ωρες το βραδυ και να τρωω παρα να παρω την snoboreflex... :lol: :lol: :lol: :geek: :geek: (επιτηδες το εγραψα για να φορτωσει ο Gas)

Gasturb
24-03-07, 21:39
(επιτηδες το εγραψα για να φορτωσει ο Gas)

http://yelims1.free.fr/Banane/Banane43.gif http://yelims1.free.fr/Banane/Banane43.gif http://yelims1.free.fr/Banane/Banane57.gif

Gt

asdf
24-03-07, 21:44
Reflex εισηγαγε ο Τζεκος... :bodybuilder2:

Billy
25-03-07, 17:47
δεν μου λέτε ρε παίδες,
μπορούμε να παίρνουμε Καζεινη πριν ή κατα την διάρκεια αθλητικών δραστηριοτήτων;
πχ ποδηλασια που μπορεί να διαρκεσει 2-3 ωρες μεχρι να τελειώσουμε την προπόνηση.

Gasturb
25-03-07, 17:49
οf course dear Billy, αλλά πάρε σε μικρότερη δοσολογία γιατι η κανονική διαρκεί 7-8 ώρες..

Gt

BRaWNy
25-03-07, 17:50
δεν μου λέτε ρε παίδες,
μπορούμε να παίρνουμε Καζεινη πριν ή κατα την διάρκεια αθλητικών δραστηριοτήτων;
πχ ποδηλασια που μπορεί να διαρκεσει 2-3 ωρες μεχρι να τελειώσουμε την προπόνηση.
Συγνώμη, αν επιτρέπεται, Billy κάνεις ποδηλασία?

Billy
25-03-07, 18:06
thx gasT.



δεν μου λέτε ρε παίδες,
μπορούμε να παίρνουμε Καζεινη πριν ή κατα την διάρκεια αθλητικών δραστηριοτήτων;
πχ ποδηλασια που μπορεί να διαρκεσει 2-3 ωρες μεχρι να τελειώσουμε την προπόνηση.
Συγνώμη, αν επιτρέπεται, Billy κάνεις ποδηλασία?

γεια χαρα Brawny, καιρό εχουμε να σε "δούμε".
κανω ποδηλσία αλλα κυρίως κάνω windsurfing το οποίο μπορεί να διαρκεσει και 5-6 ωρες συνολικά καθε φορά. Μια τυπική μερα αρχίζει κατα τις 11-12 η ώρα και τελείωνει κατα τις 6 το απόγευμα (μιλάω για Καλοκαίρι), φυσικά δεν κάνω σερί 6 ωρες, μπαινω-βγαίνω 2-3 φορές, τα διαλείμματα διαρκουν περίπου 45 λεπτά.
Σε ενα τέτοιο μοτίβο πότε ειναι καλά να παίρνω την πρωτείνη.

Gasturb
27-03-07, 04:01
Αφού είναι για το windsurfing που εχει τόση εvεργειακή δραστηριότητα προτίμησε τότε ενα δυνατο γεύμα πριν πας κ απλά συμπληρωσέ το καζεϊνη.

Gt

Billy
27-03-07, 08:03
καπως ετσι κανω στις διακοπες.
παιρνω ενα καλο πρωινο me μια δοση whey
και στο πρωτο διαλλειμα "χτυπάω" την κασεϊνη και με ανεβαζει παρα πολυ και σε performance, αυτοσυγκεντρωση και σε αντοχη.

asdf
27-03-07, 14:03
Την καζεινη την χρησημοποιουμε ολα τα βραδια η μονο τα βραδια της προπονησης?

v@g
27-03-07, 14:09
Την καζεινη την χρησημοποιουμε ολα τα βραδια η μονο τα βραδια της προπονησης?

Το αν το τελευταίο σου γεύμα είναι κασεΐνη, δεν έχει να κάνει με το αν έκανες ή όχι προπόνηση... Είναι απλά ένα καλό αλλά και ακριβό (στα περισσότερα Ελληνικά μαγαζιά) βραδινό γεύμα! Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τον εν λόγω συμπλήρωμα, μιας και έχω βολευτεί με το βραδινό: κοτόπουλο, σαλάτα, ελαιόλαδο.

Gasturb
27-03-07, 14:26
Την καζεινη την χρησημοποιουμε ολα τα βραδια η μονο τα βραδια της προπονησης?

Όλα!

Gt

Antonio
27-03-07, 15:56
Να ρωτήσω εγώ κάτι τωρα...Γιατι να πάρεις καζείνη το βράδυ για τις ανάγκες σου σε πρωτείνη κατά τις νυχτερινές ώρες και να μη χτυπήσεις γάλα πρίν τον ύπνο ή γιαουρτάκι που περιέχουν φούλ καζείνη να σαι ωραίος? (Εντάξυ εκτός κι αν είσαι σε περίοδο τρελλής γράμμωσης)

Billy
27-03-07, 16:15
γιατι για να "πιάσεις" τα ποσοστά καζεϊνης που έχει ένα σκουπ σκονης θέλεις καμια 15αρια γιαουρτάκια, επίσης η σκόνη έχει συνηθως και αλμπουμινη, αμινοξεα κλπ

billys15
27-03-07, 16:43
Billy κανεις λαθος με το οτι πρεπει να τρως πολλα γιαουρτια.Εχουν γυρω στα 12-15 γρ. πρωτεϊνης το καθε κουτακι,οποτε δεν ειναι και ασχημα.

v@g
27-03-07, 16:47
Το γάλα και τα γιαούρτια έχουν και υδατάνθρακες, που ειδικά σε περίοδο γράμμωσης δεν κάνουν στο βραδινό.

Billy
27-03-07, 16:54
δεν ειναι μονο η πρωτεινη, εγω όταν παλαιότερα επαιρνα καζεϊνη πεινουσα την αλλη μερα το πρωί κατα τις 11 η ωρα. Βεβαια τοτε ημουν σε αλλη φαση και δεν ετρωγα καλο πρωινο, μην ρωτας.
Αν ετρωγα 2 γιαουρτακια το βραδυ θα ειχα πεινασει πρωί-πρωί κατα τις 7 η ωρα, οπότε κατι αλλο εχουν αυτες οι πρωτεινες οι οποίες ειναι "αργης αποροφησης".

billys15
27-03-07, 17:28
Το γάλα και τα γιαούρτια έχουν και υδατάνθρακες, που ειδικά σε περίοδο γράμμωσης δεν κάνουν στο βραδινό.

Εγω παντως ειμαι υπερ των γαλακτοκομικων.Καλα σε περιοδο γραμμωσης κατι αλλαζει.Αλλα για ογκο ειναι μια χαρα.Συμπληρωνεις την πρωτεϊνη σε καποια γευματα.

Crimson
27-03-07, 17:40
Το γάλα και τα γιαούρτια έχουν και υδατάνθρακες, που ειδικά σε περίοδο γράμμωσης δεν κάνουν στο βραδινό.

Δεν κάνουν (τελεία!)... :wink:

Antonio
27-03-07, 17:53
Ρε παιδία το είπα αυτό. Εκτός κι αν είσαι σε φάση γράμμωση κομμάτια κτλ.

Αν είσαι όμως σε φάση όγκου τόσο χάλια είναι το γαλατάκι και το γιαούρτι?

Crimson
27-03-07, 18:03
Sorry man! 8)

Ένα 8ωρο στη δουλειά=the system is not responding! 8)

Για όγκο είναι οκ (0%-1.5%) :wink:

BRaWNy
27-03-07, 19:01
Billy κανεις λαθος με το οτι πρεπει να τρως πολλα γιαουρτια.Εχουν γυρω στα 12-15 γρ. πρωτεϊνης το καθε κουτακι,οποτε δεν ειναι και ασχημα.
Δεν νομίζω.
Τα 100γρ γιαούρτι έχουν όσο και τα 100γρ γάλα, δηλαδή 3,5γρ πρωτεΐνης, οπότε ένα κεσεδάκι 200γρ έχει 7γρ., αν το γιαούρτι είναι "σωστό".
Γιαούρτια που γραφουν παραπάνω, σημαίνει έχουν "πρόσθετη", να αποφεύγεται οτιδήποτε δεν είναι όπως το φυσικό του και έχει πρόσθετα, ειτε πρωτεΐνη, είτε ασβέστιο, ειτε βιταμίνη D, όπως μερικά.

Στη δίαιτα για απώλεια λίπους, αλλά και αν θέλει κανείς νακάνει καθαρή διατροφή στον όγκο, τα γαλακτοκομικά πρέπει να αποφεύγονται.
Η λακτόζη δημιουργεί κατακράτηση υγρών και εμποδίζει την γράμμωση, καθως και επίσης τα γαλακτοκομικά μειώνουν τις λειτουργίες του θυροειδή, οπότε μειώνονται και οι καύσεις.
Επίσης, προκαλούν στους περισσότερους φούσκωμα (bloating).

Είναι προτιμότερο, να επιλέγετε να φατε τυριά όταν πρόκειται για γαλακτοκομικά, τα οποία έχουν και λιγότερη λακτόζη νομίζω, παρα γάλα ή γιαούρτι, το οποίο γιαούρτι έχει και υψηλό ινσουλινικό δελίκτη (οχι Γλυκαιμικό), για όσους την ψαχνουν και ενδιαφέρονται και για αυτά.

Στον όγκο όμως ή στα cheat meals στην αρχη της δίαιτας, γιατι στη γράμμωση αργότερα ξεχάστε τα.

Gasturb
27-03-07, 19:04
γιατι στη γράμμωση αργότερα ξεχάστε τα.

lol

asdf
29-03-07, 16:36
Το MEGA SHAKE της Dymatize μπορει να πει κανεις οτι ειναι καζεινη?

v@g
29-03-07, 22:52
asdf με μια γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο, είδα ότι δεν είναι "pure" casein αλλά μεταξύ κι άλλων ειδών πρωτεΐνης περιέχει και κασεΐνη. Αναλυτικά:

http://www.dymatize.com/mivastore/graphics/00000002/labels/MM_5_reg.gif