PDA

Επιστροφή στο Forum : Σολωμος



AVSS
11-11-09, 10:20
Παιρνουμε φιλετο σολωμο,καλυτερα να ειναι χωρις πετσα.Τον πασπαλιζουμε με ΜΠΟΛΙΚΗ καπνιστη παπρικα,πιπερι και ΑΝ θελουμε αλατι,τριβουμε με το χερι να πανε παντου τα μπαχαρικα.

Σε ενα ταψι στρωνουμε ενα αντικολλητικο φυλλο χαρτι κουζινας και βαζουμε πανω τα φιλετα σολωμου.Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στο γκριλ και κατω αντισταση για 20 λεπτα,το γυρναμε μια φορα για αλλα 10 λεπτα και ειναι ετοιμος και πεντανοστιμος.

Η γευση του καπνιστου απο την παπρικα ειναι εντονη και οσοι αγαπανε τα καπνιστα θα τους αρεσει πολυ αυτη η συνταγη

Μπορουμε να αγορασουμε φιλετα για 4 μερες που κραταει στο ψυγειο,τα ψηνουμε ολα μαζι και ξενιαζουμε.Με αυτον τον τροπο τρωγεται και κρυος πολυ ωραια :thumbup:

sTeLaKoS
11-11-09, 10:23
Τυχαίνει να έχω 2 φιλετάκια στη κατάψυξη, θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας!

Machiavelli
11-11-09, 14:46
Εγώ τον βάζω στον ατμομάγειρα και μου βγαίνει αρκετά πικρός, θα δοκιμάσω κι έτσι, ευχαριστώ.

taradino
15-11-09, 13:45
Αγοραζω ενα ψαρι 5-7 κιλα, ο ψαρας μου το κοβει φετες περιπου 250γρ και το βαζω στην καταψυξη. Τις φετες τις ψηνω σε αντικολητικο τηγανι χωρις λαδι κλπ.
μεσα σε 7-10 λεπτα ειναι ετοιμες βαζω λεμονι και ειναι μουρλια:P

arianoskilo3
11-12-09, 19:10
με αυτη την σως που δινουν στα ικεα ειναι υπεροχος
νομιζω εχει μελι και μουσταρδα δν ειμαι σιγουρος παντως

-beba-
12-12-09, 10:51
AVSS ακούγεται πολύ ωραία, γρήγορη και νόστιμη η συνταγή σου. Μάλλον θα το κάνω το απόγεμα. Η καπνιστή παπρικα είναι διαφορετική από την απλή πάπρικα?

AVSS
12-12-09, 13:14
AVSS ακούγεται πολύ ωραία, γρήγορη και νόστιμη η συνταγή σου. Μάλλον θα το κάνω το απόγεμα. Η καπνιστή παπρικα είναι διαφορετική από την απλή πάπρικα?

ναι εχει διαφορα αυτη η παπρικα, εχει μια πολυ εντονη μυρωδια καπνιστου,οπως μυριζει και το καπνιστο ζαμπον
αν σου αρεσει αυτη η γευση θα σου αρεσει πολυ και αυτη η συνταγη :thumbup: Ομως αν δεν βρεις μπορεις να κανεις την ιδια συνταγη με απλη γλυκια παπρικα.

Με τον ιδιο τροπο που εγραψα για το σολωμο,φτιαχνω και τα φασολακια,γινονται πανευκολα και ειναι πολυ πιο νοστιμα απο τα βραστα η στον ατμο

-beba-
12-12-09, 13:26
ναι εχει διαφορα αυτη η παπρικα, εχει μια πολυ εντονη μυρωδια καπνιστου,οπως μυριζει και το καπνιστο ζαμπον
αν σου αρεσει αυτη η γευση θα σου αρεσει πολυ και αυτη η συνταγη :thumbup: Ομως αν δεν βρεις μπορεις να κανεις την ιδια συνταγη με απλη γλυκια παπρικα.

Με τον ιδιο τροπο που εγραψα για το σολωμο,φτιαχνω και τα φασολακια,γινονται πανευκολα και ειναι πολυ πιο νοστιμα απο τα βραστα η στον ατμο

Θα το κάνω με την γλυκιά πάπρικα καλύτερα.
Θα δοκιμάσω και τα φασολάκια. Σε ευχαριστώ. Στον φούρνο γίνονται πιο γρήγορα και εύκολα τα φαγητά. Εγώ κάνω και ομελέτα στον φούρνο. Δυσκολευομαι να την γυρίζω στο τηγάνι.

AVSS
12-12-09, 13:35
Ναι και η ομελετα γινεται πολυ καλη!την εχω δοκιμασει και με λαχανικα,κομμενο σπανακι η μπροκολο και φουσκωνει και γινεται σαν σουφλε

Dillet
12-12-09, 15:40
Ωραίος ο AVSS θα δοκιμάσω και γω :toast:

vAnY
12-12-09, 21:07
Θα το κάνω με την γλυκιά πάπρικα καλύτερα.
Θα δοκιμάσω και τα φασολάκια. Σε ευχαριστώ. Στον φούρνο γίνονται πιο γρήγορα και εύκολα τα φαγητά. Εγώ κάνω και ομελέτα στον φούρνο. Δυσκολευομαι να την γυρίζω στο τηγάνι.

ποση ωρα στο φουρνο?? γιατι στον ατμο τα λαχανικα, και η ομελεττα στο αντικολλητικο γινονται σε 10 λεπτα...ειναι το ιδιο και στο φουρνο??:thumbup:

Machiavelli
12-12-09, 21:35
ποση ωρα στο φουρνο?? γιατι στον ατμο τα λαχανικα, και η ομελεττα στο αντικολλητικο γινονται σε 10 λεπτα...ειναι το ιδιο και στο φουρνο??:thumbup:

Πώς κάνουμε την ομελέτα στον ατμό;

alien.carmania
01-07-10, 19:51
το καλυτερο για μενα η ομελετα σε αντικολλητικο με μια σταγονα ελαιολαδο, γαλοπουλα, κοκκινη πιπερια η πτι αρεσει στον καθενα ειναι οτι καλυτερο για οποιον δεν βαριεται να το κανει...!

αυριο θα παρω σολωμο και θα δοκιμασω να τον κανω σε αντικολλητικο να δω πως ειναι γιατι ολο ψητο τον κανω...!

gmalamos
01-07-10, 21:18
Ακουγεται καλο θα το δοκιμασω προσεχως..Thanks μεγαλε....:thumbup:

alien.carmania
02-07-10, 14:34
και στο αντικολλητικο πεντανοστιμος εγινε ο σολωμος:):):)

Mitsen
02-07-10, 22:43
Το δοκίμασα σήμερα το μεσημέρι, το έδωσα στη μάνα μου να το κάνει βασικά:P

Ήταν γευστικότατο! δεν ξέρω αν ήταν επειδή πεινούσα η αν έριξε καμια απαγορευμένη μαγειρική ουσία η μάνα μου:unsure:

Demetra
03-01-14, 16:15
Με το refill 2014 του καταψύκτη με σολομό, βακαλάο και πέρκα (δεν βρήκα παγκάσιους στο καλό)
σκέφτομαι να κάνω την παραπάνω συνταγή με γλυκό πιπέρι, μιαμ μιαμ.

θα σας πω εντυπώσεις το βράδυ:thumbup:

nikos123456789
18-01-14, 11:43
Να ρωτησω τον σολωμο μπορουμε να τον καταναλωνουμε καθημερινα σε αντιθεση με τον τονο?

boutser
18-01-14, 12:51
εγω τον σολωμο τον βαζω στο φουρνο πανο στην λαδοκολα μονο με μαυροπιπερο και σε 20 λεπτα ειναι ετοιμος μετα λιγο λεμονακι και ειναι τελιος!