PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασιμο χεριου & διατροφη



dReik0
14-11-09, 13:50
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την συμβουλή σας.

Είχα ένα τροχαίο και έσπασα το χέρι μου , θα είμαι 2 μήνες εκτος. Σκέφτομαι να συνεχίσω να γυμνάζω τα πόδια μου καθώς και κοιλιακούς 2 φορες την βδομάδα , και να κάνω και αερόβια
περπάτημα και ποδήλατο . Εκείνο που με προβληματίζει είναι τι θα κάνω στο θέμα διατροφής. Θα πρέπει να ελαττώσω κατά πολύ τα γεύματα η λίγο ; Επίσης proteini, aminoksea να συνεχίσω να περνώ σε μικρότερες ποσότητες η να τα κόψω ;

TRIANTAFYLLOU
14-11-09, 18:00
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την συμβουλή σας.

Είχα ένα τροχαίο και έσπασα το χέρι μου , θα είμαι 2 μήνες εκτος. Σκέφτομαι να συνεχίσω να γυμνάζω τα πόδια μου καθώς και κοιλιακούς 2 φορες την βδομάδα , και να κάνω και αερόβια
περπάτημα και ποδήλατο . Εκείνο που με προβληματίζει είναι τι θα κάνω στο θέμα διατροφής. Θα πρέπει να ελαττώσω κατά πολύ τα γεύματα η λίγο ; Επίσης proteini, aminoksea να συνεχίσω να περνώ σε μικρότερες ποσότητες η να τα κόψω ;


συνεχίζεις κανονικα την διατροφή σου και αν δείς οτι σε μια με δυο εβδομάδες ανεβάζεις επικίνδυνα το βάρος τότε ελατώνεις λίγο θερμίδες , για να μην κάνεις κουτουρού πράγματα , καλύτερα να σε καθοδηγεί το αποτέλεσμα , τα αμινοξέα αφού πάλι θα γυμνάζεσε έστω ελειπώς μπορείς να παίρνεις λιγότερη ποσότητα , λόγω μειωμένων απαιτήσεων δεν υπάρχει λόγος να τα κόψεις τελείως αφου είναι κάτι που χρειάζετε σε καθημερινή βάση ο οργανισμός ανάλογα με τις απαιτήσεις του.

και όταν αρχίσεις κανονικά το πρόγραμμα μετα την αποκατάσταση , θα επανέλθεις πολύ γρήγορα στο παλιό επίπεδο

dReik0
14-11-09, 23:37
ευχάριστο ηλία. Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν πρέπει να τρώω και λίγα γαλακτοκομικά ( επειδή τα είχα κομμένα) Κάνα γιαούρτι 2% η gala με χαμηλά λιπαρά και λακτόζη. Θα βοηθούσαν στην ανάρρωση ; η θα θολώσω πολύ μετά;

TRIANTAFYLLOU
15-11-09, 00:09
ευχάριστο ηλία. Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν πρέπει να τρώω και λίγα γαλακτοκομικά ( επειδή τα είχα κομμένα) Κάνα γιαούρτι 2% η gala με χαμηλά λιπαρά και λακτόζη. Θα βοηθούσαν στην ανάρρωση ; η θα θολώσω πολύ μετά;

αν σ αρέσουν και βέβαια να τρώς αν ήσουν προαγωνιστικα θα έλεγα εντάξει κόψτα , αλλα τωρα δεν είναι τα γαλακτοκομικα αλλα γενικότερα η διατροφη αν δεν προσαρμοστεί στις ανάγκες σου μπορεί να σε θολώσει.

και αν ο μεταβολισμός σου είναι καλός και πλήρες να είναι το γαλα πχ το πρωί στα δημητριακά δεν θα έχεις πρόβλημα και η σωστη και πλήρης διατροφη με το ασβέστιο που έχουν τα γαλακτοκομικα βοηθάει στην ανάρωση .

εγω προσωπικα επειδή ξέρω τον μεταβολισμό μου δεν εχω δοκιμάσει ποτε γαλακτοκομικα χαμηλών λιπαρών , η ψέματα απλα δοκίμασα αλλα δεν τα προτιμω όταν τρώω τα τρώω πλήρεις το γαλα ενοώ η γιαούρτι , η όταν πρέπει τα κόβω τελείως λόγω αγώνων .

πάντως σε κάθε περίπτωση και να θολώσεις λίγο λόγω του προβλήματος και των μειωμένων δραστηριοτήτων μην σε απασχολεί καθόλου γιατι όλα αυτα είναι αναστρέψιμα και γρήγορα θα βρείς την φόρμα σου , έστω σ αυτη την φαση να γυμνάζεις μόνο πόδια κοιλιακους , ραχιαίους και αερόβια

Anithos
15-11-09, 18:13
ενα αλλο που θα ελεγα εγω ειναι να προσεξεις το σπασιμο σου και εννοω πολλα γαλακτομοκικα ,βιταμινη c, bcca kai glytamine θα βοηθησουν στην αναρωση και στην καλυτερη αποκατασταση της ζημιας στα οστα...να μη ελεγα και κανα συμπληρωμα γλουκοσαμινη -χοντροιτινη