PDA

Επιστροφή στο Forum : σημασια της αποθεραπιας



stelios17
14-11-09, 20:13
Ποια ειναι η σημασια της αποθεραπιας μετα απο την προπονηση ...( Εννοω γιατι στα προγραμματα γυμναστικης με βαρη βαζουν στο τελοσ 10-15 λεπτα διαδρομο ή ποδηλατο ...??
Και τι κινδυνοι υπαρχουν εαν την παραληψουμε ???

NASSER
15-11-09, 13:18
Aμα δεν κανεις αποθεραπεια δεν ειναι κακο. Απλα κανοντας αποθεραπεια βοηθας στην καλυτερη κυκλοφοριας στο αιμα και χαλαρωση της μυικης ομαδας που γυμνασες. Δεν υπαρχει λογος να νιωθεις συνεχώς πρησμένος μεχρι να πας σπιτι σου...

sTeLaKoS
15-11-09, 13:22
Έχω διαβάσει σε περσινό περιοδικό μέχρι και για υπερταση και αρτηριοσκλήρυνση.
Μιλούσε για την άσκηση με βάρη χωρίς καθόλου αερόβια. Παρατραβηγμένο αλλά ποτέ δε ξέρεις. Η αερόβια είναι υγεία....

-beba-
16-11-09, 17:05
Έχω διαβάσει σε περσινό περιοδικό μέχρι και για υπερταση και αρτηριοσκλήρυνση.
Μιλούσε για την άσκηση με βάρη χωρίς καθόλου αερόβια. Παρατραβηγμένο αλλά ποτέ δε ξέρεις. Η αερόβια είναι υγεία....

Μη με αγχώνεις Στέλιο. Εγώ δεν κάνω αποθεραπεία ποτέ.

sTeLaKoS
16-11-09, 17:14
Μη με αγχώνεις Στέλιο. Εγώ δεν κάνω αποθεραπεία ποτέ.


Όχι όχι! Έλεγε για μακροχρόνια άσκηση με βάρη χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ αερόβια. Έλεγε επίσης πως με 3 μισαωρα τη βδομάδα δεν υπήρχε επιβάρυνση στις αρτηρίες.
Εσύ κάνεις σχεδόν κάθε μέρα αερόβια οπότε θα είσαι μια χαρά, υγιέστατη :clap:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε αυτό το άρθρο ήταν οτι λεει η πίεση του αίματος κατα τη διάρκεια του τελευταίου σετ (σε αυτό με τη μεγαλύτερη ένταση-προσπάθεια) μπορεί να φτάσει μέχρι το ~45/40 ή κατι τέτοιο. Δε διευκρίνιζε βεβαια αν αυτες οι τιμές είναι για νατουραλ αθλητές ή όχι. Δυσκολα όμως σε νατουραλ τοση πιεση. Ξέρει κανείς να μας ενημερώσει επι του θέματος?

-beba-
16-11-09, 17:26
Όχι όχι! Έλεγε για μακροχρόνια άσκηση με βάρη χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ αερόβια. Έλεγε επίσης πως με 3 μισαωρα τη βδομάδα δεν υπήρχε επιβάρυνση στις αρτηρίες.
Εσύ κάνεις σχεδόν κάθε μέρα αερόβια οπότε θα είσαι μια χαρά, υγιέστατη :clap:


Ουφ χαλάρωσα τώρα.

Μαρία
16-11-09, 18:09
Στο στιβο οταν λεμε αποθεραπεία εννοεουμε1-2 στροφες χαλαρά τρεξιμο στο χορτο(ωστε οι παλμοι να πεσουν γιατι οι προπονησεις ειναι με μεγάλη ενταση και την καρδιά στα κοκκινα)και μετα διατάσεις ετσι ωστε να επανέλθει το σωμα ομαλά από τη κουραση και την ενταση σε χαλάρωμα.

Anithos
17-11-09, 09:36
Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε αυτό το άρθρο ήταν οτι λεει η πίεση του αίματος κατα τη διάρκεια του τελευταίου σετ (σε αυτό με τη μεγαλύτερη ένταση-προσπάθεια) μπορεί να φτάσει μέχρι το ~45/40 ή κατι τέτοιο. Δε διευκρίνιζε βεβαια αν αυτες οι τιμές είναι για νατουραλ αθλητές ή όχι. Δυσκολα όμως σε νατουραλ τοση πιεση. Ξέρει κανείς να μας ενημερώσει επι του θέματος?

μην σου φαίνεται περιεργο για τις τιμες τις πιεσης...μπορει να φτανει και τοσο.
εχεται κανει τεστ κοπωσεως να δειτε ποσο φτανει...αμα κανετε θα δειτε ποσο επανω παει η πίεση.