PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ολικης?



winny
09-03-07, 16:21
εχει δοκιμασει κανεις μακαρονια ολικης αλεσης? Τα βρισκω super! και νοστιμα, και γρηγορα, και θρεπτικα....απο αβεζ

Gasturb
09-03-07, 16:51
Eννοείς τα καφέ μακαρόνια?? Αν ναι τα δοκίμασα κ πραγματικά είναι νόστιμα κ θρεπτικά

Gt

winny
09-03-07, 17:03
καφε μακαρονια ειναι 2 λογης. Τα σογιας (τα αποφευγω γιατι η σογια ειναι νο1 υποπτη για γεννητικα μεταλαγμενο προϊον) και τα ολικης αλεσεως. Και τα 2 ειναι καλα, αλλα εγω αναφερθηκα στα δευτερα

Gasturb
09-03-07, 17:28
Eναι ολικης αλέσεως ήταν γιατί κ εγώ τα σόγιας προιόντα τα αποφεύγω..

Gt

anastasisk
10-03-07, 01:43
Ειναι οντως παρα πολυ καλα,θρεπτικα και πολυ νοστιμα αλλα ακριβα,εχετε να προτεινετε μηπως καμια συμφερουσα μαρκα?
Επισης μια και μιλαμε για μακαρονια να προτεινω (αν δεν τα γνωριζετε ηδη) τα μακαρονια ΖΩΓΡΑΦΟΥ,ειναι ειδικα ζυμαρικα για διαβητικους τα οποια εχουν πολυ μεγαλυτερο ποσοστο πρωτεινης.Η τιμη τους βεβαια ειναι αρκετα τσιμπημενη....

winny
10-03-07, 09:45
ναι τα ξερω αυτα στο χαρτινο κουτι, οντως ακριβα και ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ποσοτητα. 2 μεριδες το κουτι με το ζορι

wolf
11-03-07, 20:05
Συμφωνώ απόλυτα...Δεν Συμφέρουν,εγω παιρνω τα απλά..
αλλα μονο οσα γράφουν σπαγγετι γιατι τα οσα δεν γράφουν ειναι υποπτα για επιπτώσεις στην αντρική ανικανοτητα....

billys15
11-03-07, 23:06
Εγω παντως δεν εχω δοκιμασει ποτε.Θελω ομως να παρω μια φορα να δω αν μ'αρεσουν.

miaou13
21-12-08, 19:23
ειναι πολυ πολυ καλα τα εχω δοκιμασει και ειναι σουπερ!
μπορω να πω οτι ειναι καλυτερα απο τα κανονικα!αλλα να ξερετε οτι εχουν και αυτα γλουτενη!

beteranos
16-11-09, 01:45
Καλησπερα σε ολους.

Θελω να παρακαλεσω εαν καποιος απο εσας γνωριζει να μου απαντησει, γιατι προτιμουμε το ψωμι και τα ζυμαρικα ολικης αλεσης σε σχεση με τα ασπρα, αφου τα ολικης εχουν υψιλοτερο γλ. δεικτη, περισσοτερους υδατανθρακες και περισσοτερες θερμιδες σε σχεση με τα ασπρα (βαση ολων των θερμιδομετρητων).
Επισεις το ιδιο θα ηθελα να ρωτησω για το καστανο και ασπρο ρυζι.
Εαν θα πρεπει να διαλεξω μεταξυ ψωμιου ολικης και ψωμιου ''τυπου Βαβαριας''(με σικαλη), τι μου προτινετε εσεις?


Υ. Γ. Σκοπος μου ειναι να διατηρησω τα 16 κιλα που εχασα.

Ευχαριστω.

crow
16-11-09, 15:21
Καλησπερα σε ολους.

Θελω να παρακαλεσω εαν καποιος απο εσας γνωριζει να μου απαντησει, γιατι προτιμουμε το ψωμι και τα ζυμαρικα ολικης αλεσης σε σχεση με τα ασπρα, αφου τα ολικης εχουν υψιλοτερο γλ. δεικτη, περισσοτερους υδατανθρακες και περισσοτερες θερμιδες σε σχεση με τα ασπρα (βαση ολων των θερμιδομετρητων).
Επισεις το ιδιο θα ηθελα να ρωτησω για το καστανο και ασπρο ρυζι.
Εαν θα πρεπει να διαλεξω μεταξυ ψωμιου ολικης και ψωμιου ''τυπου Βαβαριας''(με σικαλη), τι μου προτινετε εσεις?


Τα δημητριακά ολικής άλεσης αποτελούνται από 3 μέρη:

- Μια εξωτερική στιβάδα πλούσια σε φυτικές ίνες (το φλοιό)
- Μια εσωτερική στιβάδα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά (το πίτυρο)
- Το κεντρικό τμήμα που περιέχει άμυλο (το ενδοσπέρμιο)

Κατά την επεξεργασία - άλεση των δημητριακών ο φλοιός και το πίτυρο αφαιρούνται και προκύπτει ένα λευκότερο επεξεργασμένο προϊόν. Τα δημητριακά ολικής άλεσης περιέχουν και τις τρεις στιβάδες μαζί με τα πολύτιμα θρεπτικά συστατικά που περιέχουν.
Η πλειοψηφία των θρεπτικών συστατικών των δημητριακών εντοπίζεται στο φλοιό και το πίτυρο, στις δυο δηλαδή εξωτερικές στιβάδες οι οποίες απομακρύνονται κατά τη διαδικασία της άλεσης, με αποτέλεσμα τα δημητριακά ολικής άλεσης να περιέχουν έως και 75% περισσότερα θρεπτικά συστατικά από τα επεξεργασμένα.

Επιπρόσθετα, τα δημητριακά ολικής άλεσης είναι πλούσια σε διαλυτές και αδιάλυτες φυτικές ίνες. Οι διαλυτές φυτικές ίνες συμβάλλουν στη μείωση των επιπέδων της χοληστερόλης και προάγουν την ανάπτυξη της φυσιολογικής μικροβιακής χλωρίδας του εντέρου. Οι αδιάλυτες φυτικές ίνες διατηρούν τη λειτουργία του εντέρου σε καλή κατάσταση και εμποδίζουν τη δυσκοιλιότητα και την εμφάνιση της εκκολπωμάτωσης. Περιέχουν ακόμη βιταμίνες του συμπλέγματος Β, φυλλικό οξύ και ω-3 λιπαρά οξέα, μέταλλα όπως μαγνήσιο, σίδηρο, φώσφορο και ψευδάργυρο και διάφορα αντιοξειδωτικά όπως βιταμίνη Ε, σελήνιο, χαλκό και φυτοοιστρογόνα (λιγνάνες).

Για τους ιδιους λογους λιγο πολυ προτιμουμε κ ψωμι ολικης άλεσης.
Τωρα για το ψωμι σικαλης θα σου πω πως οχι δεν ειναι προτιμοτερο απο το σταρενιο αν δεν ειναι ολικης αλεσης.Ενα σταρενιο ψωμι ολικης αλεσης ειναι προτιμοτερο απο ενα απλο ψωμι σικαλης.

Τωρα για το ρυζι: από τις διάφορες ποικιλίες, τη μεγαλύτερη θρεπτική αξία έχει το καστανό, καθώς αποτελεί άριστη πηγή υδατανθράκων (αμυλόζη και αμυλοπηκτίνη) και φυτικών ινών, που διευκολύνουν την εντερική λειτουργία. Είναι πλούσιο σε βιταμίνες, όπως βιταμίνη Β1, βιταμίνη Β3, βιταμίνη Β6, φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε. Περιέχει, επίσης, σίδηρο, σελήνιο, κάλιο, μαγνήσιο και φώσφορο. Αν και δίνει πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, τα αμινοξέα που παρέχει είναι πληρέστερα από τα αμινοξέα άλλων δημητριακών. Τέλος, όπως όλα τα μη επεξεργασμένα δημητριακά δεν έχει χοληστερίνη, λίπος και νάτριο. Όσο για το κίτρινο, είναι πιο υγιεινό από το άσπρο και πλησιάζει τη θρεπτική αξία του καστανού.

beteranos
17-11-09, 00:01
Τα δημητριακά ολικής άλεσης αποτελούνται από 3 μέρη:

- Μια εξωτερική στιβάδα πλούσια σε φυτικές ίνες (το φλοιό)
- Μια εσωτερική στιβάδα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά (το πίτυρο)
- Το κεντρικό τμήμα που περιέχει άμυλο (το ενδοσπέρμιο)

Κατά την επεξεργασία - άλεση των δημητριακών ο φλοιός και το πίτυρο αφαιρούνται και προκύπτει ένα λευκότερο επεξεργασμένο προϊόν. Τα δημητριακά ολικής άλεσης περιέχουν και τις τρεις στιβάδες μαζί με τα πολύτιμα θρεπτικά συστατικά που περιέχουν.
Η πλειοψηφία των θρεπτικών συστατικών των δημητριακών εντοπίζεται στο φλοιό και το πίτυρο, στις δυο δηλαδή εξωτερικές στιβάδες οι οποίες απομακρύνονται κατά τη διαδικασία της άλεσης, με αποτέλεσμα τα δημητριακά ολικής άλεσης να περιέχουν έως και 75% περισσότερα θρεπτικά συστατικά από τα επεξεργασμένα.

Επιπρόσθετα, τα δημητριακά ολικής άλεσης είναι πλούσια σε διαλυτές και αδιάλυτες φυτικές ίνες. Οι διαλυτές φυτικές ίνες συμβάλλουν στη μείωση των επιπέδων της χοληστερόλης και προάγουν την ανάπτυξη της φυσιολογικής μικροβιακής χλωρίδας του εντέρου. Οι αδιάλυτες φυτικές ίνες διατηρούν τη λειτουργία του εντέρου σε καλή κατάσταση και εμποδίζουν τη δυσκοιλιότητα και την εμφάνιση της εκκολπωμάτωσης. Περιέχουν ακόμη βιταμίνες του συμπλέγματος Β, φυλλικό οξύ και ω-3 λιπαρά οξέα, μέταλλα όπως μαγνήσιο, σίδηρο, φώσφορο και ψευδάργυρο και διάφορα αντιοξειδωτικά όπως βιταμίνη Ε, σελήνιο, χαλκό και φυτοοιστρογόνα (λιγνάνες).

Για τους ιδιους λογους λιγο πολυ προτιμουμε κ ψωμι ολικης άλεσης.
Τωρα για το ψωμι σικαλης θα σου πω πως οχι δεν ειναι προτιμοτερο απο το σταρενιο αν δεν ειναι ολικης αλεσης.Ενα σταρενιο ψωμι ολικης αλεσης ειναι προτιμοτερο απο ενα απλο ψωμι σικαλης.

Τωρα για το ρυζι: από τις διάφορες ποικιλίες, τη μεγαλύτερη θρεπτική αξία έχει το καστανό, καθώς αποτελεί άριστη πηγή υδατανθράκων (αμυλόζη και αμυλοπηκτίνη) και φυτικών ινών, που διευκολύνουν την εντερική λειτουργία. Είναι πλούσιο σε βιταμίνες, όπως βιταμίνη Β1, βιταμίνη Β3, βιταμίνη Β6, φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε. Περιέχει, επίσης, σίδηρο, σελήνιο, κάλιο, μαγνήσιο και φώσφορο. Αν και δίνει πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, τα αμινοξέα που παρέχει είναι πληρέστερα από τα αμινοξέα άλλων δημητριακών. Τέλος, όπως όλα τα μη επεξεργασμένα δημητριακά δεν έχει χοληστερίνη, λίπος και νάτριο. Όσο για το κίτρινο, είναι πιο υγιεινό από το άσπρο και πλησιάζει τη θρεπτική αξία του καστανού.



Ευχαριστω για την απαντηση ηταν πολυ κατατοπιστικη.

Παντως, νομιζω πως τα προιοντα ολικης αλεσης ειναι το ιδιο(ισως και περισσοτερο) παχυντικα απο τα ασπρα, η κανω λαθος?


Θα ηθελα και καμια αποψη για τα δημητριακα ολικης αλεσης (τυποποιημενα) αυτα που προτεινονται απο τις εταιριες κυριως για πρωινο με 1% λιπαρα.

beteranos
22-11-09, 02:02
Καλησπερα και παλι.

Γνωριζει κανεις να μου απαντησει, γιατι στις διαιτες απωλειας βαρους προτιμουμε τα προιοντα ολικης αλεσης (εκτος του οτι εχουν περισσοτερα θρεπτικα στοιχεια) σε σχεση με τα ασπρα, αφου ειναι περισσοτερο παχυντικα απο τα δευτερα.

AVSS
22-11-09, 09:49
Γιατι λες οτι τα ολικης ειναι πιο παχυντικα απο τα ασπρα?Το αντιθετο,τα ασπρα ειναι πιο παχυντικα για πολλους λογους.

δες τις θερμιδες και τους υδατανθρακες στα ασπρα και στα ολικης...

http://caloriecount.about.com/calories-macaroni-whole-wheat-cooked-i20108

http://caloriecount.about.com/calories-macaroni-i20400

και εκτος απο τις θερμιδες τα ασπρα εχουν περισσοτερους απλους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη,κακο για καποιον που κανει διαιτα

giannaras2
22-11-09, 12:07
Γιατι λες οτι τα ολικης ειναι πιο παχυντικα απο τα ασπρα?Το αντιθετο,τα ασπρα ειναι πιο παχυντικα για πολλους λογους.

δες τις θερμιδες και τους υδατανθρακες στα ασπρα και στα ολικης...

http://caloriecount.about.com/calories-macaroni-whole-wheat-cooked-i20108

http://caloriecount.about.com/calories-macaroni-i20400

και εκτος απο τις θερμιδες τα ασπρα εχουν περισσοτερους απλους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη,κακο για καποιον που κανει διαιτα

ναι ομως για τν απολια βαρους λεγετε οτι πρπει να μιο8ουν τα κορεσμενα λιπαρα και να αυ3ι8ουν τα ακορεστα...για παραδειγμα εχω μπροστα μου καποια κριτσινια ..ενα σακουλακι ολικησ και ενα ασπρα..τα ολικης εχουν περισσοτερα κορεσμενα απο τα αλλα... πως ε3ιγιτε αυτο??

Machiavelli
22-11-09, 12:12
Είναι της ίδιας μάρκας τα κριτσίνια;

AVSS
22-11-09, 12:45
Mην κοιτας τα ετοιμα προιοντα!!εκει βαζουν προσθετα,μπορεις να βρεις μεσα απο σκονη αυγου η γαλακτος μεχρι φρουκτοζη,γλυκοζη κλπ Ακομα και η ιδια μαρκα να ειναι δεν βαζουν τα ιδια συστατικα σε διαφορετικους τυπους προιοντος.

Οταν λεμε ολικης εννοουμε δημητριακα απλα που τα μαγειρευεις εσυ οχι να παρεις πχ μια μηλοπιτα με αλευρι ολικης κα να το συγκρινεις με μια μηλοπιττα με ασπρο αλευρι ;)

giannaras2
22-11-09, 12:55
Mην κοιτας τα ετοιμα προιοντα!!εκει βαζουν προσθετα,μπορεις να βρεις μεσα απο σκονη αυγου η γαλακτος μεχρι φρουκτοζη,γλυκοζη κλπ Ακομα και η ιδια μαρκα να ειναι δεν βαζουν τα ιδια συστατικα σε διαφορετικους τυπους προιοντος.

Οταν λεμε ολικης εννοουμε δημητριακα απλα που τα μαγειρευεις εσυ οχι να παρεις πχ μια μηλοπιτα με αλευρι ολικης κα να το συγκρινεις με μια μηλοπιττα με ασπρο αλευρι ;)

ναι ειναι τς ιδιασ μαρκας...ναι ομως υποτι8ετε οτι προτιμας μια μαρκα για τν διατροφη σου...γτ να παρεισ τς ολικης αφου εχει περισσοτερα κορεσμενα απο τα ασπρα και να μν παρεισ τα ασπρα...

AVSS
22-11-09, 13:11
Οχι βεβαια,δεν υποτειθεται οτι προτιμας μια συγκεκριμενη μαρκα,γιατι να το κανεις αυτο?

Αυτο το προιον που λες μπορει να εχει βουτυρο μεσα,το οτι ειναι ολικης θα σε παχυνει η το βουτυρο που περιεχει?

ειδικα οταν βγαινεις απο διαιτα,ολα αυτα τα ετοιμα απαγορευονται,ειναι σαν να τρως μπισκοτα.Αν κοιταξεις πισω στον πινακα συστατικων μιας μαρκας μπισκοτων εχουν περιπου τις ιδιες θερμιδες και λιπαρα με τα κριτσινια.

crow
22-11-09, 13:23
Καλα εσυ θες να χασεις κιλα κ τρως κριτσινια???? Τα κριτσινια ειναι not good διοτι περιεχουν παντα ζαχαρη κ περιοσσοτερα λιπαρα απο ολα τα αλλα παρεμφερη ειδη.
Επισης τα προιοντα ολικης δεν μπορει να περιεχουν απο μονα τους παραπανω λιπαρα απλα οι εταιρειες βαζουν περισσοτερα λιπαρα για να τα κανουν πιο νοστιμα.

sctp
22-11-09, 13:28
Kαι γιατι να φας κριτσινια και ψωμια κ.α..stick to the basics και σ'αυτα που προσφερει η φυση και εχουν υποστει την λιγοτερη επεξεργασια...πατατες,γλυκοπατατες,ρυζι,βρωμη,οσο αναφορα τα κορεσμενα και αυτα χρειαζονται και μη τα φοβασαι τοσο πολυ,ισως να μην ειναι τοσο διαθεσιμα σαν πηγη ενεργειας οσο τα αλλα ειδη λιπαρων αλλα και αυτα παιζουν ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο,ειδικα σε καποιον που γυμναζεται συστηματικα.:welcome:

giannaras2
22-11-09, 13:36
Καλα εσυ θες να χασεις κιλα κ τρως κριτσινια???? Τα κριτσινια ειναι not good διοτι περιεχουν παντα ζαχαρη κ περιοσσοτερα λιπαρα απο ολα τα αλλα παρεμφερη ειδη.
Επισης τα προιοντα ολικης δεν μπορει να περιεχουν απο μονα τους παραπανω λιπαρα απλα οι εταιρειες βαζουν περισσοτερα λιπαρα για να τα κανουν πιο νοστιμα.

χαχα..δν ειπα οτι τρωω απλα τα πηρε η mother στ σπιτι και απλα τα κοιτα3α απο περιεργια.;);)..παντως με καληψες ''τα προιοντα ολικης δεν μπορει να περιεχουν απο μονα τους παραπανω λιπαρα απλα οι εταιρειες βαζουν περισσοτερα λιπαρα για να τα κανουν πιο νοστιμα''¨... :thumbup::thumbup:

gspyropo
10-01-11, 06:42
τι προτεινετε καλυτερα απο τα δυο?????

NASSER
12-01-11, 13:12
τι προτεινετε καλυτερα απο τα δυο?????


Εξαρτάται τι αναζητάς.
Σε ποσότητα η ριζοκοφρέτα ειναι χορταστική με λιγότερες θερμιδες. Λιγότερες θερμιδες (diet που λενε στις μέρες μας) σημαίνει και άνοστο. ;)
Αν θές θερμίδες τότε κρακεράκια σπιτικά...

spyros1979
26-04-11, 22:27
Τώρα τελευταία ξεκίνησα και τρώω ολικής, αλλά επειδή είναι 3πλάσια η τιμή :( θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά τους.

konna
26-04-11, 22:36
Τώρα τελευταία ξεκίνησα και τρώω ολικής, αλλά επειδή είναι 3πλάσια η τιμή :( θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά τους.

Γιατι τριπλάσια? Στο δικό μου σουπερ άντε να χουν 20 λεπτά παραπάνω:unsure:

και μόλις το ξανατσέκαρα

απλά μακαρόνια μέλισσα: 0,89 €
ολικής μέλισσα : 1,06 €

Slack `N Track
26-04-11, 22:48
Τώρα τελευταία ξεκίνησα και τρώω ολικής, αλλά επειδή είναι 3πλάσια η τιμή :( θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά τους.

Μηπως μπερδευτηκες στην αποδειξη;
Μηπως πηρες τα μαυρα μακαρονια που εχουν μελανι σουπιας; Αλλα και αυτα δεν ειναι τοσο ακριβα...

Παντως ναι τα ολικης ειναι καλυτερα απο τα λευκα.

spyros1979
26-04-11, 22:55
αν πάρεις πχ τα απλά μακαρόνια ιδιωτικής εταιρίας (carrefour, σκλαβενίτης, κλπ) έχουν περίπου 35λεπτά, ενώ τα ολικής οποιασδήποτε εταιρίας 1€ και το ποσό ανεβαίνει...

Καλά σίγουρα είναι καλύτερα δεν τίθεται θέμα συζήτησης, αλλά είναι τόσο πολύ καλύτερα που να αξίζει αυτή την διαφορά τιμής? Σκεφτείτε πως τρώω περίπου 1 πακέτο/2 μέρες άρα καταλαβαίνετε ότι ανεβαίνει το ποσό σε μηνιαίο πλάνο.

konna
26-04-11, 23:06
αν πάρεις πχ τα απλά μακαρόνια ιδιωτικής εταιρίας (carrefour, σκλαβενίτης, κλπ) έχουν περίπου 35λεπτά, ενώ τα ολικής οποιασδήποτε εταιρίας 1€ και το ποσό ανεβαίνει...

Καλά σίγουρα είναι καλύτερα δεν τίθεται θέμα συζήτησης, αλλά είναι τόσο πολύ καλύτερα που να αξίζει αυτή την διαφορά τιμής? Σκεφτείτε πως τρώω περίπου 1 πακέτο/2 μέρες άρα καταλαβαίνετε ότι ανεβαίνει το ποσό σε μηνιαίο πλάνο.

εγω το σκέφτομαι ανάποδα. Τα προιόντα που καταναλώνω περισσότερο φροντίζω να είναι καλύτερης ποιότητας. Τελευταία π.χ. αγοράζω βιολογικό μπρόκολο.

Giannistzn
26-04-11, 23:45
εγω το σκέφτομαι ανάποδα. Τα προιόντα που καταναλώνω περισσότερο φροντίζω να είναι καλύτερης ποιότητας. Τελευταία π.χ. αγοράζω βιολογικό μπρόκολο.

Aν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα (οχι εσυ, ο καθενας) σιγουρα ειναι καλυτερο! Παρα πολυ καλυτερο, και επωνυμα και βιολογικα. Εαν εισαι φοιτητης ομως, ή εαν δεν σου βγαινει να δινεις για τα ιδια ακριβως πραγματα τα 3πλασια λεφτα στο σουπερμαρκετ, δεν το κανεις με τιποτα..

Kaloutsikos
27-04-11, 00:21
Aν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα (οχι εσυ, ο καθενας) σιγουρα ειναι καλυτερο! Παρα πολυ καλυτερο, και επωνυμα και βιολογικα. Εαν εισαι φοιτητης ομως, ή εαν δεν σου βγαινει να δινεις για τα ιδια ακριβως πραγματα τα 3πλασια λεφτα στο σουπερμαρκετ, δεν το κανεις με τιποτα..

Εγώ έπαιρνα βίδες ολικής 1,40 ευρό τα 500 γρ.
Πόσο δηλαδή να κάνουνε τα κανονικά?

exkaliber
27-04-11, 00:27
^

1 ευρο περιπου

Giannistzn
27-04-11, 00:33
^

1 ευρο περιπου

Ίδιας μάρκας τόσο. Μάρκας του σουπερμάρκετ σου τολμώ να πω 0,60 - 0,70

lila_1
27-04-11, 00:37
Τα προιόντα ιδιωτικής ετικέτας είναι τα ίδια με τα επώνυμα...
Ίδια εργοστάσια, ιδια προιόντα, διαφορετική επωνυμία..
Μα που κολλάτε?

exkaliber
27-04-11, 00:48
Ίδιας μάρκας τόσο. Μάρκας του σουπερμάρκετ σου τολμώ να πω 0,60 - 0,70

na kanoyme κανενα τετοιο θεμα να το αναλυσουμε αυτο
παντα με ενδιεφερε :green:

Kaloutsikos
27-04-11, 01:01
Τα προιόντα ιδιωτικής ετικέτας είναι τα ίδια με τα επώνυμα...
Ίδια εργοστάσια, ιδια προιόντα, διαφορετική επωνυμία..
Μα που κολλάτε?

Καμία σχέση τα προΪοντα από γνωστές μάρκες,
με προϊόντα από γνωστά super market, όσο αφορά το θέμα ποιότητας.

Λίγες φορές έχουμε ακούσει ότι στο τάδε γνωστό super market, το τάδε προιόν βρήκαν
μέσα και γώ δεν ξέρω τι...?

spyros1979
27-04-11, 01:04
Καμία σχέση τα προΪοντα από γνωστές μάρκες,
με προϊόντα από γνωστά super market, όσο αφορά το θέμα ποιότητας.

Λίγες φορές έχουμε ακούσει ότι στο τάδε γνωστό super market, το τάδε προιόν βρήκαν
μέσα και γώ δεν ξέρω τι...?

ισχύει, αλλά είναι και περιπτώσεις που φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια.
(πχ) τα γάλατα του DIA (πριν κλείσουν) προέρχονταν απο τα ίδια εργοστάσια με της ΔΕΛΤΑ ή ΟΛΥΜΠΟΣ (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Giannistzn
27-04-11, 01:06
na kanoyme κανενα τετοιο θεμα να το αναλυσουμε αυτο
παντα με ενδιεφερε :green:

Επειδή Είμαι φοιτητής το εχω ψάξει το θέμα αρκετά. Συγκεκριμένα μου εκανε εντύπωση το ρύζι που στην Καρδίτσα που σπουδαζω έχει 0,50 τα 500γρ και το ίδιο προϊόν στην Αθήνα έχει 0,78. Άνοιξε θέμα και τα συζητάμε μην είμαστε οφφ εδω (θα άνοιγα αλλα στέλνω απο το κινητο). Πιστεύω Καλο θα ήταν και ένα θέμα με προσφορες απο σουπερμάρκετ ανα περιόδους για να Ξέρουμε! Σορρυ για το οφφ

the_trooper
27-04-11, 10:22
Τα προιόντα ιδιωτικής ετικέτας είναι τα ίδια με τα επώνυμα...
Ίδια εργοστάσια, ιδια προιόντα, διαφορετική επωνυμία..
Μα που κολλάτε?

Aααακριβως! Τι νομίζατε, ότι τα lidl/carrefour/οτιδήποτε έχουν εργοστάσια και βγάζουν τα ίδια τοοοσα πράγματα που πουλάνε με την επωνυμία τους; Και μια εμπειρία από πρώτο χέρι, η μητέρα μου δουλεύει στο εργοστάσιο που προμηθεύει τα lidl με τις κατεψυγμένες αηδίες με φύλλο κρούστας (εμ, πως νομίζετε ότι έφτασα κάποτε 95 κιλά μοσχάρι -λέω μοσχάρι γιατί ήταν όλα λίπος :green: ), τιμή κιλού στα τυροπιτάκια στα lidl περίπου 2 ευρώ νομίζω, το ίδιο το προϊον με επωνυμία του εργοστασίου κανονικά στα carrefour 4,κατι.

Οντοπικ: Ως φοιτητής παίρνω και εγώ άσπρα, προτιμώ να δώσω το παραπάνω για κανένα βιολογικό αυγουλάκι, ή κανένα κοτόπουλο από το χασάπη της γειτονιάς αντι να πάρω κατεψυγμένο ή από supermarket.

Ximerakis
27-04-11, 13:13
Εγω παντως θα εδεινα τα λεφτα μου για προιοντα ολικης παρα για βιολογικα...ισως παραλογο αλλα αυτο θα εκανα...

PEGY
27-04-11, 13:26
Αμα πάντως δεν βγαίνεις οικονομικά μπορείς να πάρεις ένα πακέτο μακαρόνια άσπρα κ ένα ολικής κ να τα αναμείξεις, οποτε να τρώς κ απ΄τα δύο.

Βέβαια υπάρχει μια διαφορά στο χρόνο βρασίματος τα άσπρα θέλουν 10 λεπτά κ τα ολικής γύρω στα 15.
Τα βγάζεις στο 13 κ είσαι εντάξει. . .

Η διαφορά άσπρα- ολικής είναι λεπτομέρια αλλά αν έχουμε αυτή τη λογική δεν κάνουμε κ τίποτα . . .

RAMBO
27-04-11, 13:41
ηπαρχουν καποια μακαρονια που πηρα κατα λαθοσ πανακριβα απο τα αλλα με περισσοτερη πρωτεινη κ λιγοτερο λιποσ νομιζω fytro λεγονται

Eddie
27-04-11, 14:04
Η διαφορά άσπρα- ολικής είναι λεπτομέρια αλλά αν έχουμε αυτή τη λογική δεν κάνουμε κ τίποτα . . .

Σωστααααααααα!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Ximerakis
27-04-11, 16:31
:thumbup:

Gianna
27-04-11, 17:44
ηπαρχουν καποια μακαρονια που πηρα κατα λαθοσ πανακριβα απο τα αλλα με περισσοτερη πρωτεινη κ λιγοτερο λιποσ νομιζω fytro λεγονται

Ναι, τα χω πάρει κι εγώ, αλλά δεν τα χω δοκιμάσει ακόμα. Τι λένε;;;
Πάντως τα ολικής που τα φτιάχνω με σαλτσούλα ντομάτας, τόνου, κρεμμύδι, πιπεριές, ρίγανη μ΄αρέσουν πολυυυύ. Μέχρι και κριθαράκι ολικής πήρα και το έκανα την Μ. Εβδομάδα με καλαμαράκια (κονσέρβα) και ήταν τέλειο.

PEGY
27-04-11, 18:39
Ναι, τα χω πάρει κι εγώ, αλλά δεν τα χω δοκιμάσει ακόμα. Τι λένε;;;
Πάντως τα ολικής που τα φτιάχνω με σαλτσούλα ντομάτας, τόνου, κρεμμύδι, πιπεριές, ρίγανη μ΄αρέσουν πολυυυύ. Μέχρι και κριθαράκι ολικής πήρα και το έκανα την Μ. Εβδομάδα με καλαμαράκια (κονσέρβα) και ήταν τέλειο.

Τα είχα δοκιμάσει παλιότερα, ίδια γεύση με τα κανονικά ολικής μου φαίνονται. . . Πολύ μπλα μπλά ισα ισα για να τα πουλάνε περισσότερο...

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τα προϊοντα ολικής είναι πιο ακριβά. Αφου χρειάζονται λιγότερη επεξεργασία κανονικά δεν θα έπρεπε να κοστίζουν κ λιγότερο και τα προϊοντα με λευκό αλεύρι που για να παραχθεί απαιτείται περισσότερη διαδικασία στο εργοστάσιο να είναι πιο ακριβά;;;;;;:shock:
Τεσ πα

TToni Shark
27-04-11, 18:42
Πολύ καλά τα ολικής:thumbup:αλλά δεν τα τρώνε ο γιος και η γυναίκα μου:P

Giannistzn
27-04-11, 19:40
Τα είχα δοκιμάσει παλιότερα, ίδια γεύση με τα κανονικά ολικής μου φαίνονται. . . Πολύ μπλα μπλά ισα ισα για να τα πουλάνε περισσότερο...

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τα προϊοντα ολικής είναι πιο ακριβά. Αφου χρειάζονται λιγότερη επεξεργασία κανονικά δεν θα έπρεπε να κοστίζουν κ λιγότερο και τα προϊοντα με λευκό αλεύρι που για να παραχθεί απαιτείται περισσότερη διαδικασία στο εργοστάσιο να είναι πιο ακριβά;;;;;;:shock:
Τεσ πα

Βασικα παιζει η προσφορα και η ζητηση. Δηλαδη, οι περισσοτεροι παιρνουν τα απλα, και λιγοι τα ολικης. Οποτε δεν συμφερει την εταιρια να εχει ψηλα τα κανονικα και χαμηλα τα ολικης. "Δελεαζει" με την χαμηλη τιμη τον καταναλωτη να παρει αυτο που θελει (η εταιρια) :turtle:

Ximerakis
28-04-11, 01:15
Γιατι να θελει η εταιρια ομως να καταναλωνουμε ασπρα μακαρονια?

lila_1
28-04-11, 10:46
Γιατι να θελει η εταιρια ομως να καταναλωνουμε ασπρα μακαρονια?

Η επιχείρηση ακολουθεί τη ζήτηση, όχι η ζήτηση την επιχείρηση..
Ο κόσμος ζητάει τα άσπρα μακαρόνια και η προσφορά ακολουθεί...

Giannistzn
28-04-11, 10:51
^

Αυτο εννοουσα και εγω!

PEGY
28-04-11, 10:55
Παιδιά εγώ είμαι του θεωρητικού, ουτε καν τα είχα σκεφτεί αυτά. . .

Οπότε όλοι μαύρα (μακαρόνια....) για να αυξήσουμε τη ζήτηση μπας κ πέσει η τιμή:green:

Ximerakis
28-04-11, 17:55
:thumbup::clap:

robgr77
06-03-12, 18:10
Χαιρετώ την παρέα,

Όπως λέει και ο τίτλος η πίτα ολικής στη γράμμωση ταιριάζει;
Και αν ναι, σε τι ποσότητες και συχνότητα;
Σκέφτομαι να τις εντάξω στη διατροφή μου ως εξής:

Μεσημέρι:
2 Πίτες ολικής (αλάδωτες πάντα), με 100 γραμάρια μπιφτέκι ή κοτόπουλο (πάντα σπιτικό), 2 - 3 φετούλες ντομάτα, κρεμμύδι και 100 γραμμάρια τζατζίκι με total 2% η κάθε μία.

Σκέφτομαι για 2 γεύματα την εβδομάδα.
Τι γνώμη έχετε για το παραπάνω; Κολλάει ή πάμε για "θόλωμα" ανοιξιάτικα;

tolis93
06-03-12, 19:00
εξαρταται απο ποσοστα λιπους π εχεις πανω σ γιατι για να σε θολωσει δυσκολο.αρκει να σαι εντος των μακρος ετσι?αν κ σε γραμμωση θα προτειμουσα γλυκοπατατα.βεβαια για 2 φορες τη βδομαδα λες.αν δε κανεις κ κανενα τσιτ γενικοτερα η κανεις 1 στις 2 βδομαδες πισω δε θα σε παει.απλα τελευταιες 2 βδομαδες γραμμωσης μη το κανεις ξερω γω κ βαλε αλλη πηγη υδατανθρακα.παντως ειναι σα να τρως ψωμι

robgr77
07-03-12, 01:17
Thanks Tolis :thumbup:

jimmy007
07-03-12, 04:44
Αν σε ενδιαφέρει απλά να χάσεις λίπος και όχι να βγεις αυτές τις μέρες στην παραλία(ή κάτι παρόμοιο) και χωράει στις θερμίδες σου. Το θέμα της εμφάνισης το θίγω λόγω γαλακτοκομικών που προκαλούν κάτι σαν "τυμπανισμό" σε μερικούς σε μεγάλες ποσότητες.

robgr77
07-03-12, 10:44
Το γιαούρτι δε μ' απασχολεί γιατί το τρώω έτσι κι αλλιώς καθημερινά σε απογευματινό σνακ και δεν έχω παρατηρήσει να δημιουργεί κάτι αρνητικό πάνω μου. Εκέινη τη μέρα που θα φάω τις πίτες απλά θα το αντικαταστήσω με shake πρωτεϊνης ή κοτόπουλο. Το μόνο που μ' απασχολεί είναι οι πίτες ολικής. Επίσης στη φάση που βρίσκομαι δεν προσπαθώ να χάσω άλλο (αλλά ούτε και να βάλω λίπος). Τι να κάνω άραγε; :unsure:

Giannistzn
07-03-12, 11:44
Εαν θες προς το παρων να μεινεις σταθερος, μεινε για λιγο καιρο στις θερμιδες συντηρησης σου. Δεν αλλαζει κατι, ισα ισα που εαν κανεις δυνατες προπονησεις, διαφορα θα δεις και με τις θερμιδες συντηρησης.

Εαν γενικα θεωρεις οτι εισαι σε καποια Χ κιλα που ικανοποιουν το στοχο που εχεις θεσει, ψαξε λιγο για recomp, αν και αυτο θα σου παρει αρκετο χρονο.

robgr77
07-03-12, 11:47
Τι σημαίνει recomp???

Giannistzn
07-03-12, 11:54
Ουσιαστικα αλλαζεις τις σωματικες σου αναλογιες σε μυΐκη μαζα και λιπωδη, αυξανωντας την πρωτη και μειωνοντας τη δευτερη ταυτοχρονα.

Ψαξε για body recomposition. Δεν ειναι κατι που θα σου αποφερει αμεσα αποτελεσματα παντως, ουτε τρομερη αναπτυξη (μακροπροθεσμα δεν ξερω), απλα δεν εχεις το εναλλασομενο, ογκος, τρωω τρωω τρωω και γραμμωση κανω διαιτα να καθαρισω και τρεχω.

robgr77
07-03-12, 12:01
Οκ. Thanks :)

Sfixterman21
27-06-12, 03:15
Γενικως ειμαι απο τους τυπους που τρωνε ζυμαρικα! Προσφατα τα αντικατεστησα με ολικης αλεσεως! Επιτρεπονται σε περιοδο που δεν θελω να παρω λοιπος ?? Και ψωμι στο τελευταιο γευμα (οχι μονο ψωμι αλλα και ψωμι) επιτρεπετε?

DimitrisT
27-06-12, 12:57
Αμα δεν ξεπερνας τις θερμιδες που εχεις θεσει ως οριο, γιατι να μην επιτρεπεται;
Το αν θα παρεις λιπος εξαρταται απο τις θερμιδες.

psonara
27-06-12, 17:04
Γενικως ειμαι απο τους τυπους που τρωνε ζυμαρικα! Προσφατα τα αντικατεστησα με ολικης αλεσεως! Επιτρεπονται σε περιοδο που δεν θελω να παρω λοιπος ?? Και ψωμι στο τελευταιο γευμα (οχι μονο ψωμι αλλα και ψωμι) επιτρεπετε?

κι εγω στην ιδια φαση βρισκομαι.δηλαδη δεν θελω να παρω λιπος ισα ισα που θελω να χασω λιπος και να βαλω καποια μυικα κιλα και ειχα την ιδια απορια....αν μπορω δηλαδη στο τελευταιο γευμα να εχω ψωμι....τελικα κατεληξα μαζι με την βοηθεια καποιων μελων απο εδω οτι αν ειναι μεσα στα ορια της συντηρησης σου τοτε επιτρεπεται....και λογικο μου ακουγεται...το θεμα ειναι τι θα φαμε και οχι τι ωρα θα το φαμε.....αποψη μου παντα...ας μιλησουν και οι πιο εμπειροι

tolis93
27-06-12, 17:56
αρκετες φορες τη βδομαδα προσωπικα τρωω και πρωι κ βραδυ μακαρονια ολικης πλιγουρια ευριστο πετουρες κτλπ,κους κους κ ετσι, π ολα με σιμιγδαλι ειναι.ακομα χανω κιλα οσο ειμαι κατω απο θερμιδες συντηρισης. μη μασατε.και να προτειματε ολικης.η Κ Crow παραπανω τα αναλυει απιστευτα απλα για ποιους λογους. ειναι τι λειτουργει στο καθε ενα παιδια.αν δε σας φουσκωνουν πριζουν κτλπ μια χαρα ειναι

alex13
19-09-15, 12:49
να ρωτησω, στα μακαρονια ολικης τι κοιταμε πισω στη συσκευασια να εχει περισσοτερο υδατανθρακα ή κατι αλλο?? γιατι εκανα μια συγκριση στο σουπερ μαρκετ με τις αλλες μαρκες

alex13
19-09-15, 16:38
μια απαντηση καποιος στα γρηγορα

tolis93
22-09-15, 10:55
Καλησπέρα. Δεν έχουν διαφορά στα μικροσυστατικά. Απλά είναι προτιμότερα ώς προς τα μικρο που έχουν οχι τα μάκρο. Συν οτι έχουν περισσότερες φυτικές ίνες. Μη περιμένεις ιδιαίτερη διαφορά ως προς τα αποτελέσματα

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-09-15, 13:49
Η διαφορά και η ουσία ΕΙΝΑΙ στις φυτικές ίνες!
Δεσμεύουν τη χοληστερόλη,ελαττώνουν το γλυκαιμικό δείκτη,άρα και την παραγωγή ινσουλίνης που οδηγεί στη λιπόλυση,
δεσμεύουν τις τοξίνες όταν διογκώνονται κατά την απορρόφηση τους με το νερό και παρέχουν τις λεγόμενες <<αρνητικές>> θερμίδες,λόγω του ότι το παχύ έντερο καταναλώνει μεγάλα ποσά ενέργειας για την αποδόμηση τους.Η πέψη καθυστερεί και τα μικροδιατροφικά στοιχεία απορροφούνται καλύτερα.Οι ίνες περιέχουν κυτταρίνη που βοηθά στον περισταλτισμό του παχέως εντέρου,αποτρέποντας τη δυσκοιλιότητα.Στο ψωμί ολικής και στο αναποφλοίωτο καστανό ρύζι,περιέχονται οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β που δρουν καταλυτικά στην απελευθέρωση ενέργειας από τους υδατάνθρακες και στην αφομοίωση του ζωικού λευκώματος.

http://gtoul.com/?p=3219