PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Διατροφης.



Haris Pilton
19-11-09, 02:52
Λοιπων,παιδια γνωριζω απολυτα οτι βρησκομαι σε Bodybuilding forum αλλα για την ωρα ουτε γραμωση κανω ουτε ογκο και ο στοχος μου ειναι αλλος αλλα ομοιος με γραμωση.Χασιμο πολων κιλων!Και μονο εσεις μπωρειτε αν με βοηθησετε
Σε οποιον δεν κανει κοπο θα με ευχαριστουσε πολυ να μου δωσει τα φωτα του και την κριτικη του.
Ειμαι 20 χρονων 194 υψος και 104 κιλα.Στοχος τα 85-90κιλα.Οπως εχω προαναφερει και στα Νεα Μελη που συστηθηκα,ειμουν παντα παχυσαρκος και εχω φτασει πανω απο 150 κιλα.

Τα τελευτεα 2,5 χρονια εχασα παραπανω απο 30 κιλλα με ανορθοδοξο τροπο και αλλα 15 με πιο προσεγμενο τροπο.
Anyway ξεφευγω απο το θεμα.

Σας παραθετω πανω-κατω την διατροφη μου χωρις γραμαρια κτλ.Σε κανα δυμηνο-τριμηνο ισως παρω κ ζυγαρια και καθως εξελησομαι να φτιαξω ενα πλανο διατροφης που να μου ταιριαζει πολυ καλυτερα.

Πρωινο Δημητρικα ή Βρωμη με γαλα και 1 Scoop whey σε νερο

Δεκατιανο Ριζι ή Πατατα ισως με μερικα ασπραδια αυγων

Προ-προπονητικο γευμα Κοτοπουλο ή γαλοπουλα(γενικα κρεας) ή ψαρι με λαχανικα (μπροκολο,σπανακι,αγγουρι,ντοματα γενικα κατι πρασινο ενα απο αυτα)με λιγο ελαιολαδο.

Μεταπροπονητικο ροφημα 1 Scoop whey 1-2 κουταλιες μελι

Απογευματινο το ιδιο με το προ-προπονητικο σε λιγοτερη ποσοτητα

Βραδυνο 1 γιαουρτι 2%


*Οσπρια μου ειναι λιγο δυσκολο να μαγειρεψω γιατι μονο λαδερα γνωριζω να τα τρωω,αντε καμια φαβα βραστη ή κουκια βραστα η πρασινα φασολακια βραστα

Ενιοτε πινω πριν το πρωινο λιγο χλιαρο νερο με λεμονι,και απο βδομαδα θα παρω μια πολυβιταμινη.Πινω αρκετο νερο.

Κανω 5 μερες αεροβιο 30-40 λεπτα και 4 μερες βαρη.
Με 4-5 ασκησεις τις μεγαλες ομαδες και 2-3 τις μικρες.Γνωριζω οτι χανω και μυικη μαζα και ο σκοπος μου δν ειναι η μυικη αναπτυξη,αλλα γουσταρω απειρα στο Gym και τα δινω ολα για ολα!!! ( χτες κιολας τερματισα την πρεσα :green: )

Αυτα τα ολιγα,αν σας κουρασα συγνωμη,για οποιαδιποτε απαντηση ειμαι ευγνωμων! :toast:

Machiavelli
19-11-09, 11:01
Στο δεκατιανό να φας τα ασπράδια, 4 και ένα ολόκληρο αυγό φάε και εδώ πράσινο, όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Θα έλεγα να αφαιρέσεις την υδατάνθρακα του δεκατιανού και να τον βάλεις στο επόμενο γεύμα με την προϋπόθεση ότι περνάνε 2,5 ώρες τουλάχιστον μέχρι να πας για προπόνηση αν και έτσι θα μείνεις κάνα 5ωρο χωρίς φαγητό, αν μπορείς να βάλεις αεροβική το πρωί θα ήταν πολύ καλύτερα. Το απογευματινό να είναι γύρω στη μια ώρα μετά το μεταπροπονητικό ρόφημα.

Haris Pilton
19-11-09, 14:05
Οπα!σωστα!Γιατι ουτος η αλλος το πρωι εχω συνθετους υδατανθρακες.
θενξ για την παρατηρηση! :thumbup:
Και αυτο με τα ασπραδια θα το κανω!

Σκευτομουν να πηγενα για αεροβιο το πρωι αφαγος!
Τα αποτελεσματα θα ηταν σαφως καλυτερα,πρεπει να φτιαξω ενα τελειο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης γυμναστιριο σχολης. :)

Πραγματικα το γυμναστιριο μου αλλαξε την ζωη στο να βαζω κυριως εξωγμναστιριακους στοχους,με ποιοτητα ζωης! :weights:

albertob30
19-11-09, 20:13
φιλε μου βγαλε το μελι στο μεταπροπονητικο και βαλε δεξτροζη..

και 2ον μετρα ποσο υδατανθρακα χρειαζεσε σε μια μερα και ποση πρωτεινη και μοιρασε την σωστα..πχ ανα γευμα 30γραμ. πρωτεινης...ζυγιζε για καμια βδομαδα κια μετα 8α τα καταλαβενεισ με το ματι..!! εμπιστεψου με και θα με θυμηθεις!!

Haris Pilton
19-11-09, 20:50
Μααα δεξτροζη = γλυκοζη και μελι = γλυκοζη+φρουκτοζη νταααξ τοσο μεγαλη διαφορα εχει; :unsure: :unsure:

Να βγαζω τα κοκαλα απο τα κοτοπουλα να μετραω καθαρο κρεας και μετα να υπολογιζω αναλογα το κρεας ποσο πρωτεινη εχει...
παρα ειναι σχολαστικο για τωρα θα ελεγα!

Αφου γυρισω απο τις χριστουγενιατικες διακοπες απο κρητη,ισως να τα βαλω κατω ολα ζυγαριες αναλογιες πρωτεινης κτλ,να το ακολουθησω για κανα μηνα και μετα οντως με το ματι...

Machiavelli
19-11-09, 20:59
Το κρέας θα το ζητάς από τον κρεοπώλη "φιλέτο κοτόπουλο 150 γραμμάρια" για παράδειγμα. Επειδή είδα ότι ρωτούσες για πολυβιταμίνη και βιταμίνη C, πολυβιταμίνη σίγουρα, όσον αφορά την C, ψηλό παιδί είσαι, βαρύ είσαι αν βγάζεις καλές προπονήσεις (να νιώθεις δηλαδή τους μύες σου πιασμένους την επομένη) πάρε και C θα βοηθήσει σίγουρα και η τιμή της είναι χαμηλή.
Καλύτερα γλυκόζη μεταπροπονητικά, αλλά και το μέλι μια χαρά είναι.

albertob30
19-11-09, 21:23
οντως φιλετο να παιρνεις...εγω παιρνω του νιτσιακου και το κα8ε στη8ος ειναι περιπου 150γραμ. το ζυγιζω πριν το βαλω στην σχαρα και τελος.ειναι 1 λεπτο υπο8εση..8α δεισ τεραστια διαφορα με τα ζυγισμενα ακουσε με!!

Haris Pilton
20-11-09, 00:31
Θα το κανω σε κανα μηνα παιδια...
Ειναι λιγο περιπλοκη κατασταση,να πω περιλιπτικα οτι μου στελνουν κρεατα απο κρητη (μενω αθηνα,σπουδαζω)δικα μας και τρωω,γιαυτο ειναι κ λιγο δυσκολο το ζυγιασμα-κοκαλα κτλ.

Εχω 2 καταψυκτες με κρεατα και ψαρια,καθε 2-3 μηνες μου στελνουν 2 βαλιτσες με κρεατα :green:
Γιαυτο αργοτερα θα αργανωθω πιο πολυ θα αφιερωνω περισοτερη ωρα στο ξεκοκαλισμα μαγειρεμα ζυγισμα.
Ευχαριστω πολυ παντως για να το λετε κατι θα ξερεται. :thumbup:

Haris Pilton
23-11-09, 17:33
Καμια αλλη συμβουλη παιδες;:unsure:

-beba-
23-11-09, 17:44
Λυπάμαι που δεν μένω Αθήνα. Γιατί άν έμενα θα μπορούσα να σε απαλλάξω από όλα αυτά τα κρέτα και τα ψάρια. Θα έκανα την καρδιά μου πέτρα και θα τα έπερνα εγώ να τα φάω. Ομως δυστυχώς δεν μένω. Τέλος πάντων. Η γνώμη μου είναι πως καλό θα είναι να συνεχίσουν να σου στέλνουν οι δικοί σου κρέατα και ψάρια. Απλά αγόρασε μια ζυγαρια κατά πρώτον για να ξέρεις ακριβώς τις ποσότητες που μαγειρεύεις και κατά δεύτερον απλά καθάριζε τα κρέατα απο τα λίπη πρίν τα μαγειρέψεις. Θέλει ένα κοφτερό μαχαίρι χωρίς δόντια και] πολύ πολύ [/B]προσοχή. Σίγουρα τα κρέτα και τα ψάρια που σου στέλνουν οι δικοί σου είναι πολύ καλύτερα από αυτά που θα αγοράσεις από το σούπερ μαρκετ.

The Rock
23-11-09, 17:47
Αν θες την γνώμη μου θα σου έλεγα να βάλεις μοσχαρίσιο φιλέτο και χοιρινό φιλέτο και λιπαρά ψάρια(σολομός,σκουμπρί,τόνος,γλώσσα,πανγκάσιος,βακαλάος κλπ) .
ΤΟ Βραδυνό σου να έχεις σύνολο 45-60 γρ. πρωτεϊνης(ναι μην με φάτε) γτ έχεις 7-8 ώρες ύπνο. Τώρα θες γιαούρι γάλα δεν ξέρω καζεϊνη ,ότι θες ..

Πρωτεϊνη δεν μου φαίνεται πολύ .. δεν ξέρω..στα πόσα γραμμάρια είσαι ?
Τι λιπαρά και υδατάνθρακα έχεις καθημερινά ?

Haris Pilton
23-11-09, 18:58
Δεν μετραω ακομα γραμαρια κτλ!
Ψαρια τρωω μια φορα την ημερα!
Θα αρχισω να μετραω γραμαρια κτλ και θα βγαλω ενα πλανο διατροφης καλυτερο οταν γυρισω απο Κρητη μετα τα χρηστουγενα.
Ξερω να ξελιπαινω τα κρεατα αν και πολυ εκνευριστικο(εχω σφαξει απειρα ζωακια)
ειδικα οι χοιρινες βγαζουν τονους λιπος οι μισες μενουν!Και τις ταλαιπορω και στην σχαρα...
Υπολογιζω σε κανα μηνα που θα γυρναω απο κρητη και θα ειναι πιο δυσκολα τα πραματα να μετραω θερμιδες στο καθε γευμα γραμαρια και λοιπα,τωρα στα κιλα που ειμαι ουτος η αλλος δν παιζουν καθοριστικο ρολο γιατι οπος βλεπω χανω 4-5 κιλα τον μηνα.
Λες Rock να παρω καμια καζεινη; χμμ....

The Rock
23-11-09, 21:11
Όχι απαραίτητα ... απλά λέω για το βράδυ κάτι σε αργή απορρόφης χωρίς υδατάνθρακα και χωρίς λιπαρά

Κοίτα θερμίδες δεν είνα ικάτι δύσκολο .. δλδ αφού μετρήσεις πρω-υδα-λιπ τότε δεν είναι κάτι δύσκολο ..τεσπα εγώ μια πρόταση έκανα :green:

Haris Pilton
23-11-09, 22:19
By the way...
Περι λιπαρων οξεων!...
Νταξ βοηθανε στην καρδια ειναι καλα λιπη και εχει αναγκη ο οργανισμος απο λιπη υδατ κ πρωτειν.Αλλα μεχρι εκει,τοσο μα τοσο απαραιτητα ειναι πια στο BBing?Η μαλον να το θεσω αλλιως,ποσο και γιατι ειναι απαραιτητα?
Και ποσο απαραιτητα ειναι για εμενα καθως πρεπει να απεχω απο λιπη αυτη την περιοδο?

thegravijia
23-11-09, 22:21
By the way...
Περι λιπαρων οξεων!...
Νταξ βοηθανε στην καρδια ειναι καλα λιπη και εχει αναγκη ο οργανισμος απο λιπη υδατ κ πρωτειν.Αλλα μεχρι εκει,τοσο μα τοσο απαραιτητα ειναι πια στο BBing?Η μαλον να το θεσω αλλιως,ποσο και γιατι ειναι απαραιτητα?
Και ποσο απαραιτητα ειναι για εμενα καθως πρεπει να απεχω απο λιπη αυτη την περιοδο?
εισαι αδιαβαστος.κατσε διαβασε για διατροφη και θα δεις ποσο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ειναι τα καλα λιπαρα.

The Rock
23-11-09, 22:25
εισαι αδιαβαστος.κατσε διαβασε για διατροφη και θα δεις ποσο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ειναι τα καλα λιπαρα.
:thumbsup:

Haris Pilton
23-11-09, 22:53
Καλαααααα μν με βαλεις και τιμωριαααααααα :P
Απαραιτητα ειναι ακορεστα απο ψαρια κτλ
Και σε γενικες γραμμες καθημερινα ελαιολαδο και ενιοτε ψαρακι :)

Περασα το μαθημα;Νταξ πλακα κανω εχεις δικιο επρεπε να το ψαξω στο φορουμ πριν μηλισω,απλα στο google μου εβγαζε μονο τις χημεικες ενωσεις κτλ

sTeLaKoS
23-11-09, 23:53
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=4 :thumbup: :toast:

Haris Pilton
23-11-09, 23:56
Yeah...
:thumbup: :thumbup:

Haris Pilton
10-12-09, 14:06
Bump!! :green: :green:
Βελτιωσης;

Πρωινο
Scoop Whey
80γρ Quaker
200ml Γαλα

Δεκατιανο
300 γρ ασπραδια αυγων

(Ισως αντικατασταθει με Nutrisport 90+ η οποια εχει 33% casein και 65% isolate,οτι πρεπει για μεσα στην μερα,και ειναι πανφτηνη 5kg 45ευρα) καθως τα ασπραδια δεν συμφαιρουν καθολου ,θελω ισα με 40+ εξαδες το μηνα.

200-300γρ ινωδης υδατανθρακας


Μεσιμεριανο
120-150γρ Κρεας
40γρ αμυλωδης υδατανθρακας
200-300γρ ινωδης υδατανθρακας

Προπονηση

Μεταπροπονητικο
Whey
45gr Δεξτροζη

Απογευμα
Ψαρι 120-150γρ η Κρεας
30γρ αμυλωδης υδατανθρακας
200-300 γρ ινωδης υδατανθρακας

Βραδυ
2-3 γιαουρτια total 0% η αν εχει περισεψει απο το μαγειρεμενο ψαρι η κρεας+ κανενα γιαουρτι
200γρ ινωδης υδατανθρακας.

(Εδω ισως μπει παλι Nutrisport η καζεινη γιατι ουτε τα γιαουρτια συμφερουν ουτε το κρεας,και αν τρωω τοσο στην γραμωση τοτε στον ογκο την βαψαμε,εκτος απο αυτο ολοι λενε οτι ξυπνας χωρις τρελες πεινες με καζεινη και εγω μεσα στην νυχτα ψοφαω απο τις πεινες)



Οπου ινωδης υδατανθρακας Μπροκολο,λαχανο,μαρουλι,σπανακι,κουνουπιδι οι αναλογιες στα γραμαρια αλλαζουν καθως αλαζει και η θρεπτικη αξια του καθε ειδους.

Παρομοιως και με τον αμυλωδη υδατανθρακα ρυζι-πατατα η αναλογιες στα γρ αλλαζουν.

Κρεας,κοτοπουλο,γαλοπουλα,χοιρινο,αρνι.Ξερω το αρνι και το χοιρινο εχουν απειρο λιπος...Τι να κανω οσο φαινετε το βγαζω πριν και μετα,και τα σιγοψηνο στη σχαρα.Ολα τα υπολοιπα γινονται στον ατμο.

Ξερω δεν υπαρχουν λιπαρα οξεα,δεν τα εχω προσθεσει γιατι χρηαζομαι καποια διευκρινηση που θα με βοηθουσε πολυ αν μου την δινατε.
Εκει που δεν υπαρχει αμυλωδης υδατανθρακας θα επρεπε να μπει ελαιολαδο και λινελαιο;Και σε τι ποσοτητες;Η καλυτερα ενα συμπληρωμα ω3 ω6 ω9; :unsure:


Οποιοδηποτε σχολιο-γνωμη-παρατηρηση ευπροσδεκτα ολα.Απο τα λαθη μας μαθαινουμε και βρισκουμε τις αναγκες του εαυτου μας :toast:

Υπολογισμενα και τα λιπαρα οξεα βγαινει περιπου αυτη η διατροφη γυρω στις 2600-2800 θερμιδες και γυρω στα 200γρ πρωτεινης ζωικης και μη.
:green:

Machiavelli
10-12-09, 14:33
Οι θερμίδες συντήρησής σου πόσες είναι;
Πέρα από το ότι τα 3 γιαουρτάκια είναι υπερβολή στα άλλα εμένα μου φαίνεται πολύ καλή. Α και το γάλα στο πρωινό μπορεί να κοπεί, να μπει μισό σκουπ whey σε νερό. Πολυβιταμίνη παίρνεις;

The Rock
10-12-09, 15:47
Nutrisport 90+ ? Μαθαίνεις :green:

Αμυλώδεις βάλε και ζυμαρικά,ο οργανισμός δεν καταλαβαίνει αν τρως ζυμαρικά ή ρύζι ή πατάτα :green: Άμυλο καταλαβαίνει και μόνο:green:
Μίλος

Αρνί δεν θα το πρότεινα λόγο χοληστερίνης. Αν θες λίγο ελλάτωσε τα ασπράδια, καλά δεν λέω θα τα σιχαθείς πολύ γρήγορα. Σου μιλάω από πείρα :green:
Πες λίγο Αναλογίες μακροσυστατικών. Πολύ λίγη πρωτεϊνη έχεις. Εκτός ότι πεινάσεις πολύ :green:
Γιαούρτι με λαχανικά για βράδυ ? Θα κοιμηθείς μετά υποτίθεται ?:green:
Χοιρινό φιλέτο-6,2% λιπαρά :green: Την μη ζωική πρωτεϊνη μην την μετράς καθόλου,χαμηλής βιολογικής αξίας.

Haris Pilton
10-12-09, 17:37
Ποσο χαιρομαι να απαντατε και να διορθωνομαι ολο και πιο πολυ :green: :green: :green: :)

Λοιπον,πολυβιταμινη θα παρω...
BMR με 5-6 προγραματα και αλλους τοσους τυπους βγαινει γυρω στο 2100-2300
μαζι με μετρια γυμναστικη κουραση κτλ μου βγαζουν απο 3200 εως και 3800 :shock:

Αν κοπει το γαλα τοτε οποσδηποτε χρηαζομαι πολυβιταμινη,επισης τα Quaker αντε πες τα τρωω με νερο ( λες και παω ολυμπια :P ) θα μειωθουν πολυ οι θερμιδες,και ηδη νμζ ειναι χαμηλα,χανω παραπανω απο 5 κιλα το μηνα και ολο αυξανω ποσοτητες
wtf?

Μακαρονια εχεις δικιο ειναι και φτηνα θα τα συμπεριλαβω. ;)

Nutrisport :green: μαθαινω μαθαινω :toast:

Ε ναι μετα απο κανα 2ωρο κοιμαμαι...

Τα απραδια ηδη τα εχω σιχαθει ασε που το καθαρισμα μου την βιδωνει απειρα και ετσι μ'ρχεται να το φαω ωπος ειναι(εχει απειρο ασβεστιο το τσοφλι) :rolf:

Στο συνολο πρωτεινης δεν εχω συμπεριλαβει τη φυτικη,στο περιπου υπολογισα καμια 10αρια.Κειμενεται στα 190-210 η ζωικη.Ισως αυξησω την πρωτεινη απο το κρεας απλα φοβαμαι γιατι δν τρωω μονο στηθακια και φιλετα αλλα απο ολα τα μερη του σωματος απο ολα τα κρεατα και εχουν αρκετο λιπακι παρολο που το καθαριζω οσο μα οσο μπορω,μεχρι να μν φενεται καν.
Πολυ πιθανον αν παρω την Nutrisport,οταν την παρω βασικα,να αυξησω την πρωτεινη απο εκει.
Επηγον για τα λιπαρα οξεα γιατι εχω χαθει αν μπωρειτε απαντιστε θενξ και παλι :green: :green: :green:
:turtle: :turtle: :turtle: :turtle:

The Rock
10-12-09, 17:42
Καμία στιγμή κάνε τα αβγά σε ένα ένα σέικερ ...(και γω θα το δοκιμάσω,αυτό με την σαλμονέλλα αστείο είναι :green:)

Μπορείς να βάλεις Ελαιόλαδο ή και Ω λιπαρά ότι θες .
Βιταμίνες εφόρου ζωής . Μια πολυβιταμίνη,ένα σύμπλεγμα Β και μια C και είσαι κυριλέ.
Γαλακτοκομικά βάλε πρωϊ και βράδυ και αύξησε πρωτεϊνη . Και το κουάκερ το αλλάζεις τόσα ολικής ή έστω χωρίς ζάχαρα δημητριακά υπάρχουν .

sTeLaKoS
10-12-09, 17:45
Επισεις το κουακερ αλεσμενο μεσα στο σεικερ με τη πρωτεινη και νερο. Εχω μονο ετσι μπορω να φαω τη βρωμη. Το κανεις αλευρακι στο μπλεντερ και το πινεις:toast:

Haris Pilton
10-12-09, 17:59
Θα παρω και μπλεντερ Στελακο,οταν παρω θα το δοκιμασω. ;)

Καλως αμα ειναι θα παρω λινελαιο να βαζω μια κουταλια μαζι με αλλη μια με ελαιολαδο.
Η θα παρω ω3 ω6 ω9 απο Now Foods απλα μπωρει να εχει λιπαρα οξεα αρκετα αλλα χαμηλα σε θερμιδες και χρηαζομαι καλο λιπος για θερμιδικη αναπληρωση καθως,ποσο πρασινο ακομα θεε μου; :rolf:

Ναι Ροκ παιδι μου θα βαλω κι'αλλη πρωτεινη,λες και συμπλεγμα B ε;Μου το χες ξαναπει,υποστηρικτης τεστο...Χμμ θα το κοιταξω αν εχει η Νοw.

Ροκ;Ξερει τι σκευτικα;Να χωσω ασπραδια σε μια κουπα και να τα βαλω στον ατμομαγειρα,να γινουν ποσε.Θα το κανω και θα δοσω Review :turtle:

Kαλως!Ευχαριστω πολυ παιδες! :green: :green:

Machiavelli
10-12-09, 18:08
χανω παραπανω απο 5 κιλα το μηνα

Α;

The Rock
10-12-09, 18:24
Η NOW Foods είναι θεά και έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ :green:
Αβέρτα λέμε σύμπλεγμα Β :green:
Δοκίμασέ το και πες μας .

Υ.Γ. Μάκι το παιδί έχει πολύ λίπος πάνω του για αυτό το πάει έτσι,μην σου φαίνεται περίεργο.

Haris Pilton
10-12-09, 18:48
Οταν ο στοχος μου επιτευχθει θα ανεβουν φοτο πριν και μετα.
Γιατι ολοι μου λενε,ε σιγα ψηλος εισαι....
130 Κιλα στην εφηβια οσο ψηλος και να'σαι....
Τωρα ειμαι στα 102 κιλα με 194 υψος.
Στοχος στο τελος του καλοκαιριου να ειμαι 80-90 θα δηξει,αναλογα με την μυηκοτητα και την ζημια του δερματος,θα επισκευτω ενα δερματολογο λιαν συντομως. :(

Machiavelli
10-12-09, 19:11
Είναι ανθυγιεινό να χάνεις 5 κιλά το μήνα συνεχόμενα. Και δε μιλάμε για κάποιον τραγικά χοντρό... Προτείνω να πας να κάνεις μια ορμονική, κάτι. Όσο για το δέρμα, με τέτοιες απώλειες κιλών σε τόσο μικρά διαστήματα...

Haris Pilton
10-12-09, 19:32
Χανω κιλα απο τα τελη του 2007,εχω αγγιξει τα 160.

Εχω ανεβοκατεβει πολλα κιλα πολλες φορες στην ζωη μου :(
Εξου και το δυαλιμενο δερμα.
Πλεον με σωστη καθοδηγηση κατεβενω αργα και σταθερα για παντα.Με σωστο τροπο.

Νταξ ισως τα παραλεω απλα η ζυγαρια δηχνει οτινανε καθε φορα.
Στις 7 ενατου ειμουν 116 τωρα 10 δωδεκατου ειμαι 102,προχτες εδηχνε 100,οτινανε ειναι επειδη εχω προβλημα δυσκηλιοτητας και καθε φορα που παω τουαλετα χανω κανα 2κιλο χαχαχαχα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

sogoku
18-12-09, 05:10
Eνα παλληκαρι στα μετρα του οπως ειμαι και εγω περιπου ποσα πρπεει να χανει περιπου τον μηνα στην γραμμωση?3 με 4 υπολογιζω εγω.....

Haris Pilton
18-12-09, 11:48
Τρεια με τεσσερα κιλα το μηνα ειναι το φυσιολογικο και υγιεινό ανεξαρτητος τα κιλα σου.

Machiavelli
18-12-09, 13:43
Εγώ δε θέλω να χάνω 3-4, πιστεύω ότι θυσιάζεται αρκετή μυική μάζα, 1,5-2 κιλά είναι εντάξει.

Haris Pilton
18-12-09, 14:04
Ναι σωστα,εγω στο μυαλο μου ειχα πιο πολυ την εικονα ενος παχυσαρκου,για γραμωση,απλος φροντισε να μν λιπωνεις και τοσο στον ογκο,και απλα χανε 1-2 κιλα το μηνα καθαρα οντα μπαινεις στην περιοδο γραμωσης :green:

Haris Pilton
09-03-10, 23:23
BUMP

Εχω την εντύπωση οτι αρχισα να κολαω στα 96.
Ετσι έκατσα και έβγαλα νεο διατροφικό πλανο και χρειάζομαι την γνώμη σας.

Δευτερα

7:00 1 20g whey

7:30 2 15g whey+15g casein+100g βρωμη αλεσμενη,ενα μηγμα. 1 πολυ/μινη
1 καψουλα ω3

11:00 3 45g whey 30g δεξτροζη 1g vit C

13:00 4 120g κοτοπουλο 1 κουτ.γλυκου λινελαιο 1 κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 1 πολυ/μινη

16:00 5 120g κοτοπουλο 1 κουτ.γλυκου λινελαιο 1 κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

19:00 6 120g κοτοπουλο 1 κουτ.γλυκου λινελαιο 1 κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

22:00 7 45g Casein 1 πολυ/μινη 1 καψουλα ω3


Τριτη+Τεταρτη Ακριβως το ιδιο.


Πεμπτη

1,2,3,7 γευματα παραμενουν ίδια

13:00 4 120g κοτοπουλο 100g ρυζι 1 πολυ/μινη

16:00 5 120g κοτοπουλο 2 κουτ.γλυκου λινελαιο 2 κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

19:00 6 120g κοτοπουλο 1 κουτ.γλυκου λινελαιο 1 κουτ.γλυκου
ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

Παρασκευη

1,2,3,7 γευματα παραμενουν ίδια

13:00 4 120g κοτοπουλο Πρασιναδα 100g ρυζι 1 πολυ/μινη

16:00 5 120g κοτοπουλο Πρασιναδα 100g ρυζι 500mg vit C

19:00 6 120g κοτοπουλο 3 κουτ.γλυκου λινελαιο 3 κουτ.γλυκου
ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

Σαββατο Το ιδιο με της δευτερας κτλ...

Κυριακη

7:00 1 20g whey

7:30 2 20g casein 1 πολυ/μινη
1 καψουλα ω3

11:00 3 120g κοτοπουλο 1κουτ.γλυκου λινελαιο 1κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

13:00 4 To ιδιο με απο πανω + Πολυβιταμινη

16:00 5 120g κοτοπουλο 1κουτ.γλυκου λινελαιο 1κουτ.γλυκου ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C

19:00 6 To ιδιο με απο πανω

22:00 7 Παντα το ιδιο.

giannis64
09-03-10, 23:27
προπονηση τι ωρα πας??

Haris Pilton
09-03-10, 23:29
9:30-10:00 εξ ου και το μεταπροπονητικο στις 11.

giannis64
09-03-10, 23:34
ωχ. πολυ νωρις!!! προβλημα. δοκιμασε να ανεβασεις λιγο τους υδατανθρακες. και εγω ειχα κολησει και ανεβασα 300 θερμιδες υδατανθρακες τους προπροπονητηκους,και τωρα ανεβενω σιγα σιγα.

Haris Pilton
09-03-10, 23:41
Να πανε στα 180γρ η βρωμη δλδ;

Χμμ θα δω,ευχαριστω Γιαννη,να δω πρωτα πως θα πανε οι επομενες 2 ευδομαδες,γιατι τοσο εξεικευμενο πλανο με τους υδατανθρακες δεν ειχα.

Ολες οι μερες ηταν περιπου οπως η δευτερα αυτου του πλανου,και απλως εβαζα 100γρ ρυζι ποτε-ποτε, μετα το μεταπροπονητικο.

Machiavelli
10-03-10, 00:17
Γιατί τόση βιταμίνη C;

Haris Pilton
10-03-10, 00:33
Η now γραφει 1,5g

2g παιρνω για την ντιοξειδωτικη δραση.Ισως μειωσω στο 1,μιας και παιρνω και απο την πολυβιταμηνη,αν και ειναι πολυ ελαφρια...
Πολλα ειναι;

Εδω εγω σκευτομουν να αυξησησω,γιατι βοηθαει και το δερμα απο οσο εχω διαβασει,και ηδη εχει καταπονειθει αρκετα...

Haris Pilton
11-03-10, 00:24
Μηπως να μην αυξησω τοσο αποτομα τον υδατανθρακα;

Μηπως να τον κοψω στην μεση και μετα απο 1-2 βδομαδες να τον κανω παλι 100γ το ρυζι;Οπως γραφω τωρα;

Η λογικη του να μην βαζω υδατανθρακα με λιπαρα στο ιδιο γευμα,με τον φοβο του οτι θα αποθηκευθει καμποσο διοτι ειναι δυο ισχυρες πηγες ενεργειας,στεκει;

Την ημερα που εχω σε μεσαία επίπεδα τον υδατανθρακα πριν την φωρτωση,να την βγαλω τελειως;

Θερμιδες συντηρησης συμφωνα με τους τυπους του forum ειναι αναμεσα στα 3000 με 3200

Οι χαμηλες μου μερες ειναι γυρω στις 2100 η μεσαια 2450 και η φορτωμένη καπου 2850.

Μηπως να εκανα παλι οτι και πριν;Να κανω 3 μερες βαρη σε μεσαια επιπεδα περιπου υδατανθρακα και τις υποληπες,αεροβια και χαμηλα επιπεδα υδατανθρακα;
Ανυσηχω γιατι κολαω γμτ... :unsure:


Η να κανω καμια κετο που δουλευει στανταρ να τελειωνει η υποθεση και να μην αφιερωνω τοσες ωρες στην μελετη με τους υδατανθρακες και να σπαω την κεφαλα μου να βγαλω το τελειο πλανο;

Machiavelli
11-03-10, 01:02
Πειραματίσου όσον αφορά τους υδατάνθρακες, δες πως σου πάει.
Κοίτα τις θερμίδες και βάζε και υδατάνθρακα και λίπος, η καθυστέρηση της χώνεψης του υδατάνθρακα λόγω λίπους βοηθάει στο να διατηρείται ενεργός ο μεταβολισμός, οπότε καλό είναι να υπάρχουν και τα δύο.
Εγώ λέω αφού κολλάς να ανεβάσεις, καλά το σκέφτεσαι, για 3-4 βδομάδες.
Όχι στην ΚΕΤΟ από μένα.

Haris Pilton
11-03-10, 01:17
Οκ μακιαβελι,στα λογια μου ερχεσαι,παντως απο οσα διαβαζω στο bb.com υπαρχουν ατομα που ειναι σε κετο ολο το χρονο συνεχεια.
Νιοωθουν λενε πολυ καλυτερα και τετοια...
Τωρα τι να πω,βλεποντας και κανοντας.

Βεβαια εχω κοψει και τις πρωινες...αεροβιες!Κανω μονο 30 λεπτα μετα τα βαρη,ενω πριν εκανα μιαμιση ωρα 3 φορες τη βδομαδα νηστηκος!

Και αν εχω τωρα προβλημα δυσκηλιοτητας με τοσα χορτα που τρωω κτλ,αν τρωω μονο λινελαιο-ελαιολαδο και κρεας στην κετο,παει...την κατσαμε την βαρκα!!

Ενίοτε κολαω,στο συνολο της διετας εχω κολησει κανα 2 φορες,και μετα παλι χανω σταδιακα.

albertob30
11-03-10, 03:19
καλα ρε χαρη..με 100 γραμμαρια ριζυ την ημερα αντεχεις ? δεν εισαι down?δεν πεινας .. τι να πω.. για μενα μην κατεβασεις αλλο τον υδατανθρακα απλα βαλε και κανα πρασινο τσαι και λιωσε στην αεροβια..

ΚΕΤΟ μην κανεις ..

Haris Pilton
11-03-10, 12:16
Ε δεν κανω και τιποτα ρε συ albertob30 ...Την ψιλοκωλοβαραω.... :rolf:

3 μερες δεν εχουν καν ρυζι, χαχα
Θα το αυξησω σταδιακα γιατι υποψιαζομαι ινσουλινοευαισθησία...
Anyway απο οτι βλεπω ολοι συμφωνείται :green:


ΥΓ το ρυζι ειναι μετρημενο αβραστο...

savage
11-03-10, 13:29
χαρη ξαναρχισε την αεροβια.θα εχεις αυξημενο μεταβολισμο ετσι και θα σε παιρνει να αυξησεις κ λιγο τον υδατανθρακα

Haris Pilton
11-03-10, 15:02
Ναι...
Μετα απο ερευνες,ολα αυτα περι νηστηκης αεροβιας κτλ,ισχύουν στο ελαχιστο,καις λιπος αλλα ΠΟΛΥ μικρες ποσοτητες,η ιδεα που επικρατει οτι καις κυριως λιπος και λιπα δεν ισχύει παραμονο μετα απο ΠΟΛΥ αεροβια.

Ξεκιναω μονο ΗΙΙΤ και βλεπουμε...

sTeLaKoS
11-03-10, 15:07
Ναι...
Μετα απο ερευνες,ολα αυτα περι νηστηκης αεροβιας κτλ,ισχύουν στο ελαχιστο,καις λιπος αλλα ΠΟΛΥ μικρες ποσοτητες,η ιδεα που επικρατει οτι καις κυριως λιπος και λιπα δεν ισχύει παραμονο μετα απο ΠΟΛΥ αεροβια.

Ξεκιναω μονο ΗΙΙΤ και βλεπουμε...



Σα δικαιολογία για να μη ξυπνάς το πρωί μου ακούγεται :smash::smash::smash::smash::smash::smash: :turtle:


Καλό ξεκίνημα με το HIIT, μακάρι να σου δουλέψει.

-beba-
11-03-10, 15:30
Σα δικαιολογία για να μη ξυπνάς το πρωί μου ακούγεται :smash::smash::smash::smash::smash::smash: :turtle:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Haris Pilton
13-03-10, 17:43
Δεν σχολιαζω τις κακιες σας :(


Λοιπων στο θεμα μας,ξανα αλλαξε η διατροφη και παει καπως ετσι.

Δευτερα-Τριτη-Τεταρτη,περιπου = 2300 θερμιδες 245γ πρωτεινης 200γ υδατ 45γ λιποι

Πεμπτη,περιπου = 2400 θερμιδες 245γ πρωτεινης 220γ υδατ 45γ λιποι

Παρασκευη,περιπου = 2700 θερμιδες 245γ πρωτεινης 270γ υδατ 45γ λιποι

Σαββατο,δεν εχει προπονηση περιπου = 1950 θερμιδες 245γ πρωτεινης 70γ υδατ 55γ λιποι

Κυριακη,1850 θερμιδες 245γ πρωτεινης 0γ υδατ 85γ λιποι

Να αυξησω λιποι και να μειωσω υδατανθρακα;

Machiavelli
22-03-10, 17:05
Σε ολους τους τυπους που εχω βρει,εχω ακολουθησει οτι λενε,ειτε αλιπα ειτε με BF μεσα.

Και μετα παντα ο πολαπλασιασμος σε οποιον τυπο χρηαζοταν,εβαζα μετρια δραστιριοτητα, 1,5.


ΥΓ
Τι να πω ρε μακι,ασε ειμαι σε απογνωση,ειμουν τωρα μιαμιση εβδομαδα στις 2300 μεχρι και 2700 και παλι δεν αλλαξε τιποτα.

Τωρα παλι επεσα στις 2100 μεχρι 2450.
Κυκλική ληψη υδατανθρακα... :(
Στο προγραμματάκι που έχει το forum εμένα με μέση δραστηριότητα μου βγάζει 3400, έχουμε το ίδιο ύψος και είμαι 100-102 κιλά (πέφτουν τα κιλά μου κι εγώ πέφτω σε κατάθλιψη).
Είσαι πολύ καιρό υποθερμιδικά ρε, δεν είναι κυκλική λήψη υδατάνθρακα το 2100 και 2450 για κάποιον με θερμίδες συντήρησης 3300 ξέρω γω. Ανέβασε θερμίδες κάμποσο, μη διστάζεις να πάρεις και 1-2 κιλά αν χρειαστεί, για να ξεκολλήσεις ώστε μετά να συνεχίσεις να πέφτεις.

Haris Pilton
22-03-10, 18:47
Σωστη η λογικη σου Μακι! :thumbup:

Και ναι,εχεις δικιο φοβαμαι να αυξησω,και δεν νομιζω να το κανω,εκτος αν πει και κανας αλλος την γνωμη του :/

Μηπως να ανοιξω κανα λογκ;


τωρα ειμαι ετσι,

Δ-Τ-Τ = 2125 θερμιδες 245γ πρωτ 150γ υδατ 45γ λιποι

Π = 2200 θερμιδες 245γ πρωτ 175γ υδατ 45γ λιποι

Π = 2470 θερμιδες 245γ πρωτ 220γ υδατ 45γ λιποι (Σιγα το carb up ,μλκιες κανω.. )

Σ = 2085 θερμιδες 245γ πρωτ 110γ υδατ 60γ λιποι

Κ = 2025 θερμιδες 245γ πρωτ 0γ υδατ 120γ λιποι



97 Κιλα 16% ΒF

Machiavelli
22-03-10, 19:49
Το carb up το κάνουμε όταν παίζουμε στις -400 θερμίδες ας πούμε και πάει πάνω από τις συντήρησης για να σοκαριστεί ο οργανισμός, με το να πας από τις -1200 στις -900 δε νομίζω να σοκάρει τον οργανισμό. Δεν έχεις πολύ λίπος πλέον, δεν δικαιολογούνται τέτοιες ακρότητες.
Κ = 2025 θερμιδες 245γ πρωτ 0γ υδατ 120γ λιποι
Τι είναι αυτό; Καταστρέφεις τον οργανισμό σου. Μη το συνεχίσεις αυτό, και θα χαλιέσαι ψυχολογικά γιατί το φαΐ είναι ελάχιστο και δε πρόκειται να ξεκολλήσεις και θα χαλιέσαι κι άλλο.
2000 θερμίδες τρώει η κοπέλα μου όταν θέλει να πέσει λίγο, 2000 θα τρως κι εσύ;

Haris Pilton
22-03-10, 20:05
Να αυξησω σταδιακα σε: ;


Δ-Τ-Τ =2600 θερμιδες 245γ πρωτεινης 260γ υδατ 45γ λιπη

Π =2725 θερμιδες 245γ πρωτεινης 295γ υδατ 45γ λίπη

Π =3170 θερμιδες 245γ πρωτεινης 380γ υδατ 45γ λίπη

Σ-Κ=2500 θερμιδες 245γ πρωτεινης 200γ υδατ 60γ λίπη



Θενξ ρε συ,τα ξερω αυτα που μου λες,αλλα αν δεν εχω και καποιον να με τσιγκλισει,δεν ξεκολαω απο το κωλημα του να χανω ασταματητα...

Δεν εχω ιδιαίτερη δραστηριοτητα καθημερινα...

-Nikolakis-
22-03-10, 20:12
Οπως καταλαβαινω εχεις χασει αρκετα κιλα ετσι??Ποσα κιλα εχεις χασει και σε ποσο χρονικο διστημα??

Machiavelli
22-03-10, 20:20
Θα σε τσιγκλάω/ίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα τότε.
Από αερόβιες τι κάνεις;

Haris Pilton
22-03-10, 20:52
Συνολο 50+
Μεσα σε ενα 5μηνο γυρω στα 15-16,τα χριστουγεννα εβαλα αλλα 6 τα οποια μετα τα ξαναεχασα στο καπακι,ετσι δεν τα υπολογιζω.
Ακρωτητες εχω κανει εκατομμύρια φορες... :green:

Τωρα αν εβαλα μυες συγχρόνως, θα σε γελασω.






Ευχαριστώ Μακι, :turtle:

HIIT μετα τα βαρη,οταν μπορω να παρω τα ποδια μου,γιατι τελευταία δεν...
Το παρακανω στα ποδια και να φανταστεις τα εχω μοιρασει σε 3 μερες.... :P

Machiavelli
22-03-10, 20:57
Κάνεις 3 μέρες πόδια για να λες "έκανα πόδια σήμερα, ας μην κάνω αερόβια;". Γιατί δεν κάνεις το πρωί; Είναι μακριά το γυμναστήριο;

Haris Pilton
22-03-10, 21:33
Οχι ρε συ,μονο οταν εχω τετρακεφαλους,που τους εχω παρασκευη,δεν κανω αεροβια.

Ισως ξαναρχισω τις πρωινες ( αεροβιες ).

Πηγαινε και καλυτερα η εβδομαδα,γιατι ξυπνουσα αξημερωτα.

Plus
22-03-10, 22:13
Λοιπον,κατα την ταπεινη μου γνωμη παρουσιαζω μια διατροφη ευκολη και για εμενα αποτελεσματικη οταν εκανα γραμμωση. Καταρχας δεν θα ριξεις αποτομα τις θερμιδες σου και ισως μπορεις να προσθεσεις ακομα ενα μικρο γευματακι. Αν θες ομως να μεινεις στον ιδιο αριθμο γευματων τοτε ισως αυτο εδω σε ικανοποιει:

Πρωινο 60-70γρ Βρωμη(αν θες βαλε και πολυ λιγες νιφαδες δημητριακων,θα προσεξεις να μην εχουν κορεσμενα λιποι και πολα σακχαρα ομως για την νοστημια) με γαλα 0%(η' στην χειροτερη 1.5%) με μια κουταλιτσα μελι του γλυκου (η' οχι αν δεν θες μελι το πρωι) και 2-3/4 του σκοοπ whey με νερο.

Δεκατιανο Ριζι ή Πατατα (σωστος αν ειναι προσεγμενη η ποσοτητα τοσο το καλυτερο) με 3-4 ασπραδια αυγων+1 ολοκληρο.

Προ-προπονητικο γευμα Κοτοπουλο ή γαλοπουλα(γενικα κρεας) ή ψαρι με λαχανικα (μπροκολο,σπανακι,αγγουρι,ντοματα γενικα κατι πρασινο ενα απο αυτα)με λιγο ελαιολαδο. (σωστα)

(αν θες προσθεσε πριν την προπονηση ενα μικρογευμα με 20-30γρ βρομη και 1-2 απσραδια αυγων)

Μεταπροπονητικο ροφημα 1 Scoop whey 90% 1 κουταλια μελι και 1 μπανανα (εδω γουσταρεις να περνεις και λιγο υδατανθρακα,η μονη φορα που θα τρως φρουτο)

Απογευματινο το ιδιο με το προ-προπονητικο σε λιγοτερη ποσοτητα 'η 1 σκοοπ 90% whey με ελαχιστη αλεσμενη βρομη + πρασιναδια

Βραδυνο 1 γιαουρτι 2% + πρασιναδια + 1 ασπραδι+1 ολοκληρο αυγο. (2-3 ωρες πριν κοιμηθεις.)

Να βαζεις πολυ λιγο αλατι η' και καθολου

Το προγραμμα σου θαχει αεροβιο καθε μερα που θα πηγαινεις gym,δεν θα βαριεσαι ουτε θα κουραζεσαι 25 λεπτα διαδρομο στην αρχη (+10 ποδηλατο) και 15 ποδηλατο στο τελος και μια απτις μερες της βδομαδας που θα πας προπονηση θα αφιερωσεις μονο αεροβιο 25 λεπτα διαδρομο+15 ποδηλατο /κοιλιακους ραχιαιους και βοηθητικα 10-20 λεπτα οτι ασκησεις θες με βαρη αν εχεις ορεξη/30 λεπτα διαδρομο 15 λεπτα ποδηλατο. Η ασκηση σου ναναι γρηγορη και εντονη,πολλες επαναληψεις και 30-40 δευτερολεπτα break.

Οταν κολλας και σταματας να χανεις κιλα ριχνε 200-250 θερμιδες,κοβε τες απτο ρυζι/πατατα (και ελαφρα απτο κρεας,θα υπολογιζεις μονος σου) και αντικατεστησε με πιο πολυ πρασινο.


Αυτα ειναι,δεν ξερω αν σε βοηθησα,για εμενα κατι παρομοιο δουλεψε πολυ καλα.
Με εκτιμηση Plus. :toast:

Haris Pilton
22-03-10, 22:30
Ευχαριστω πολυ Plus,να σαι καλα.
Αλλα πανω κατω εχω βγαλει παρομοιο διατροφικο πλανο στα μετρα μου.

Να μια low day μου. (Πολυ σημπληρωμα,το ξερω,αλλιως δεν βγαινω οικονομικα)


Δευτερα
1
20g whey isolate
2
μιση ωρα μετα
15g whey+15g casein+100g βρωμη 1 πολυ/μινη
1 καψουλα ω3
3
45g whey 40g γλυκοζη 1g vit C
4
120g κοτοπουλο 95g ρυζι 1κ.γ. λινελαιο 1κ.γ. ελαιολαδο Πρασιναδα 1 πολυ/μινη
5
120g κοτοπουλο 95g ρυζι 1κ.γ. λινελαιο 1κ.γ. ελαιολαδο Πρασιναδα
6
120g κοτοπουλο 1κ.γ. λινελαιο 1κ.γ. ελαιολαδο Πρασιναδα 500mg vit C
7
45g Casein 1 πολυ/μινη 1 ω3

περιπου = 2600 θερμιδες 245γ πρωτεινης 260γ υδατ 45γ λιποι

giannis64
22-03-10, 22:33
καλη ειναι χαρη. αλλα τι ωρα θα κανεις αεροβια και τι ωρα βαρη?

Plus
22-03-10, 22:35
Βγαλε λιγο πρωτεινη,ειναι υπερβολικη. αν πουμε οτι εχεις 80 κιλα απαχη μαζα 200γρ ειναι υπεραρκετα. Ξερω,χρονος και λεφτα ειναι το προβλημα,και εδω κατι απτα ιδια,αλλα το παλευουμε. Ετσι και αλλιως,ο οργανισμος δεν μπορει να παρει τοσο πρωτεινη μαζεμενη σε τοσο λιγο...θα παει αλλου εκτος απο εκει που θελουμε.

Haris Pilton
22-03-10, 22:35
60-90 λεπτα μετα το δευτερο γευμα.

Αερόβιες,εχω σταματήσει το πρωί,νηστικός,μονο μετα το γυμναστήριο.

giannis64
22-03-10, 22:38
αρα το 3 γευμα ειναι το ροφημα. πολυ καλο μου φαινεται!!!
να την δοκιμάσεις και να ποστάρεις να δούμε αν ξεκόλλησες.

sogoku
22-03-10, 22:53
Ρε παιδια δεν εχει πολυ υδατανθρακα?.Εγω ειμαι 111 κιλα και εχω 60 γρ βρωμη και σε 2 γευματα ακομη βαζω απο 70 γρ ρυζι?100 γρ βρωμη ειχα στον ογκο.Υπερβαλλω μηπως?

giannis64
22-03-10, 22:56
Και είχες αποτέλεσμα?

Haris Pilton
22-03-10, 23:00
H πρωτεινη,ειναι αρκετη,ο υδατανθρακας και αυτος αρκετος.

Αλλα νταξ,2600 θερμιδες ειναι μονο.

Τι να πω,δεν ξερω,παντως δυστηχως θα εχω την ευκαιρια να δω τι παιζει μονο μια εβδομάδα,γιατι μετα κατεβαινω Κρητη για πασχα και δεν θα μπορω να κανω σωστη διατροφη,μονο αν κουβαλησω συμπληρωματα κτλ.Και μαλον ετσι θα γινει...

Αλλα οπως λεει και ο μακι,2000 θερμιδες ειναι πολυ λιγες.
Και 2600 παλι,μετρια ειναι...

100γρ βρωμη ειχα ΠΑΝΤΑ το πρωι,και 40γρ γλυκοζη στο μεταπροπονητικο,οπως και τα λιπαρα,τα μονα που αλαζω ειναι τον υδατανθρακα στα επομενα γευματα του μεταπροπονητικου.

Απλα τις τελευτες 20 μερες,εχω κολησει στην ζυγαρια,στον καθρεπτη με βλεπω καλυτερο,αλλα δεν ξερω,με βλεπω καθε μερα και δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα.

Αγορασα ενα ψηφιακο δερματοπτυχομετρο,και πλεον θα εχω καλυτερες ενδηξεις για την προοδο μου,και ετσι θα ξερω τι δουλευει πανω μου και τι θα αλλαζω,αυτο βεβαια σε βαθος χρονου,υπομονη...
Και ας ερχεται και καλοκαιρι...


Sogoku,τι ποσοστο λιπους εχεις;Υψος;

sogoku
22-03-10, 23:16
Γιαννη πρωτη φορα που ξεκινησα σοβαρα ογκο ηταν πριν 5 με 6 μηνες.Σταδιακα βελτιωνομουν.Εβαλα 7 κιλα και πιστευω αρκετα μυικα μεγαλωσαν πολυ τα χερια μου τα σακακια στενεψαν.Υψος 1 και 99 με παππουτσια.Ποσοστο λιπους σιγουρα 20?Εχω λιγο υδατανθρακα λετε?Το κανω 20 μερες και εχασα 1.5 κιλο με 2.Λιγο ε?

Haris Pilton
22-03-10, 23:25
Με 90-95 κιλα απαχα,πρεπει να τρως διπλασια απο οσα εχω γραψει,που λεει ο λογος...
Γνωμη μου.

Εγω ειμαι 1,90κατι με 80 κιλα απαχα,16% λιπος.