PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με το πρόγραμμα του Γυμναστηρίου!!



lillegym
19-11-09, 12:43
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω , αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει , σχετικά με το πρόγραμμα στο Γυμ.

Αυτή τη στιγμή είμαι Γαλλία για δουλειά και ο χρόνος μου είναι αρκετα περιορισμένος. Συνέπως λόγω δουλειας και λόγω ότι το Γυμ κλείνει νωρίς δεν εχω πολύ χρόνο στην διαθεση μου για Γυμναστική.

Το καλοκαίρι που μαςπέρασε πήγαινα τακτικα μεχρι και 2.5 ώρες καθόμουν. Αλλα τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Εχω ενα πρόγραμμα το οποιο γύμναζα

1. πόδια ομους
2. πλατι τρικέφαλο
3. Στηθος δικεφαλο

Οπως κανει ο καθε ανθροπος που παει γυμ. Αυτο ειναι το συνιθισμενο προγραμμα. Δυστυχώς όμως επειδή κάνω αρκετές ασκήσεις σε κάθε κατηγορια δεν προλαβαινω να τελειώσω ολο το προγραμμα καθε φορα , λόγω ελλειψης χρονου,

Για παραδειγμα χτες έκανα πλάτη , και μολις τέλειωσα την πλατη μου εμειναν λιγα λεπτα και δεν μπολαβα να κανω τρικεφαλο. εκανα μονο 2 σετ , 2 ασκησεις. Προτίμησα να κανω κοιλιακους και διαδρομο διοτι θελω να καψω καποιο λίπος.
Αυτό που θέώ να ρωτήσω είναι αν πάω 5 φορές την εβδ στο Γυμ , και 30 λεπτα κανω διαδρομο και 20 λεπτα κοιλιακους , πως μπορώ να διαμορφωσω την ύπολοιπη ώρα για την προπόνηση? Τι να συνδυαζω και πως θα μπορέσω να τα γυμνασω ολα σωστα μεθοδικα και με καταλληλη και σωστη χρηση λιποδιαλυτων και αμιναξεων?

Ευχαριστώ πολύ . Αν μπορέσει καποιος να βοηθήσει.
:bbbiceps::bbbiceps:

NASSER
19-11-09, 14:10
Αν πας 5 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο ειναι πιο ευκολα τα πραγματα καθως θα διασπασεις το προγραμμα σε 4-5 μερες

δηλαδη

Στηθος-δικεφαλα
Πλατη
Ποδια
Ομους-τρικεφαλα
και μια μερα μονο κοιλιακους και ανετος χρονος για αεροβικη

Λιποδιαλυτες και αμινοξεα μπορεις να προμηθευτεις για να σε βοηθησουν και να ακολουθησεις τις συνησταμενες δοσεις της καθε συσκευασιας.

lillegym
19-11-09, 18:06
Αν πας 5 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο ειναι πιο ευκολα τα πραγματα καθως θα διασπασεις το προγραμμα σε 4-5 μερες

δηλαδη

Στηθος-δικεφαλα
Πλατη
Ποδια
Ομους-τρικεφαλα
και μια μερα μονο κοιλιακους και ανετος χρονος για αεροβικη

Λιποδιαλυτες και αμινοξεα μπορεις να προμηθευτεις για να σε βοηθησουν και να ακολουθησεις τις συνησταμενες δοσεις της καθε συσκευασιας.


Ευχαριστώ για την απαντηση

Είναι αρκετα δύσκολο εως ακατόρθωτο να μπορεσω να βγάλω προγρμμα σε μια μερα Στηθος Δικεφαλο. Διότι για στηθος κανω γυρω στισ 5 ασκησεις 4 σετ . Δεν μένει χρόνος για Δικέφαλα σίγουρα. Και Θέλω καθε μέρα να τρεχω και να καννω κοιλιακους. Αεροβια εννοω. Πως μπορώ να το σπασω.
?

Polyneikos
19-11-09, 18:16
Κανεις πολλα σετ,αυτο σου φταιει,όταν είσαι πιεσμενος χρονικα δεν μπορείς να καεις 20 σετ για στηθος,κατεβασε λίγο τα σετ για να χωρεσουν τα δικεφαλα.Κανε μονο βασικες ασκησεις,καλύτερο λίγα και καλα παρά μισα πραγματα.

TEFAAtzis
19-11-09, 18:19
+ 1000

TEFAAtzis
19-11-09, 18:20
οπως τα λεει ο Πολυνεικος

lillegym
19-11-09, 18:24
Κανεις πολλα σετ,αυτο σου φταιει,όταν είσαι πιεσμενος χρονικα δεν μπορείς να καεις 20 σετ για στηθος,κατεβασε λίγο τα σετ για να χωρεσουν τα δικεφαλα.Κανε μονο βασικες ασκησεις,καλύτερο λίγα και καλα παρά μισα πραγματα.

Εχεις δικαιο αλλα αν θελω να κανω οραιο σωμα , με λιγες επαναληψεις θα τα καταφερω? Ξερεις γιατι στο λεω , διότι καθε φορα που κάνω αρκετη ώρα γυμναστικη και πολλες επαναληψεις (μεχρι και 2.5 ορες Γυμ ) βλεπω το σωμα μου να αλλαζει σε μικρο χρονικο διαστημα. Σε διαστηματα οπως πχ εξεταστικης ή περιόδου πίεσης χρονικα δεν κανω τπτ.Δεν βλεπω καμια βελτιωση. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν γυμναζομαι. Και για αυτο το λόγο θα ηθελα να κανω ενα προγραμμα το οποιο και θα μπορεσει να μου δόσει δύναμη και να δω αποτελέσματα, ας είναι λιγης ώρας προπόνηση. Θα μου πεις τωρα , ναι ρε φιλε γιατι δεν ρωτας τον γυμναστη σου. Το προβλημα ειναι οτι εδω γαλλια και στο Γυμ που παω δεν υπαρχει τλετοια δυνατοτητα., Γιαυτο το λογο λοιπον εψαξα στο ιντερνετ και εκανα λογαριασμο σε αυτο το σιτε , μπας και λυθει καμια απορια.

Ευχαριστω πολυ παντωσ

TEFAAtzis
19-11-09, 18:38
Εχεις δικαιο αλλα αν θελω να κανω οραιο σωμα , με λιγες επαναληψεις θα τα καταφερω? Ξερεις γιατι στο λεω , διότι καθε φορα που κάνω αρκετη ώρα γυμναστικη και πολλες επαναληψεις (μεχρι και 2.5 ορες Γυμ ) βλεπω το σωμα μου να αλλαζει σε μικρο χρονικο διαστημα. Σε διαστηματα οπως πχ εξεταστικης ή περιόδου πίεσης χρονικα δεν κανω τπτ.Δεν βλεπω καμια βελτιωση. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν γυμναζομαι. Και για αυτο το λόγο θα ηθελα να κανω ενα προγραμμα το οποιο και θα μπορεσει να μου δόσει δύναμη και να δω αποτελέσματα, ας είναι λιγης ώρας προπόνηση. Θα μου πεις τωρα , ναι ρε φιλε γιατι δεν ρωτας τον γυμναστη σου. Το προβλημα ειναι οτι εδω γαλλια και στο Γυμ που παω δεν υπαρχει τλετοια δυνατοτητα., Γιαυτο το λογο λοιπον εψαξα στο ιντερνετ και εκανα λογαριασμο σε αυτο το σιτε , μπας και λυθει καμια απορια.

Ευχαριστω πολυ παντωσ

2,5 ωρες Γυμναστηριο???:shock:
Αυτο ειναι υπερβολικο και πας για υπερπροπονηση.Το σωμα σου αλαζει οπως λες εκεινη την ωρα απο τα πρηξιματα που δημιουργουνται και απο κει και περα την επομενη μερα ή σε μερικες ωρες επανερχεται.Συνιθως μια προπονηση με βαρη απο 45 λεπτα μεχρι και 1 ωρα θεωρειται ιδανικη.Προγραμματισε σωστα την προπονηση σου,φαε καλα και θα τα δεις τα αποτελεσματα

Polyneikos
19-11-09, 18:54
Φίλε μου είσαι λίγο μπερδεμενος...
Κατ΄αρχήν δεν σου είπα να κανεις λίγες επαναλήψεις αλλά λιγότερα σετ.
Δευτερον αυτον που νιωθεις εσύ με τις 2,5 ώρες ουσιαστικα είναι η ΑΙΜΑΤΩΣΗ στους μυς και όχι μυική αναπτυξη...Η μυική αναπτυξη επιτυγχανεται κατα την αναρρωση τις επόμενες ημερες με την ξεκούραση και την σωστή διατροφή παρέχωντας στον οργανισμο αυτα που ζηταει μεταπροπονητικα.