PDA

Επιστροφή στο Forum : Lucozade



urban_boi310
11-01-07, 13:14
Το Lucozade έχει γλυκαιμικο δείκτη 95 (σύμφωνα με το http://www.glycemicindex.com/). Επομένως αποτελεί ιδανική επιλογή για πηγή υδατάνθρακα μετά την προπόνηση ή μου διαφεύγει κάτι?

Billy
11-01-07, 16:36
είναι πολύ ακριβό, θα μπορούσες να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με απλή dextrose

urban_boi310
11-01-07, 17:50
σκετη δεξτρόζη σε μορφη σκονης?σε μαγαζί με συμληρώματα την πουλάνε?

Billy
11-01-07, 21:09
σε φαρμακεία, κοστίζει περιπου 5 ευρω/κιλό

wolf
12-01-07, 04:14
Διαβασα σε ενα αρθρο(αμερικανικο) πως μπορεις να βρεις μαλτοδεξτρο,-δεν αναφερει δεξτροζη-σε μαγαζια μπυρας...Δεν ξερω an ισχυει για εδω στο Greece

urban_boi310
13-01-07, 17:29
thanx παιδιά!

ice-man
14-01-07, 05:06
τα χριστουγγενα που πηγα κυπρο για τις διακοπες απο το πανεπιστιμιο λογο του οτι δεν εβρησκα δεχτροζη επινα λουκοζειτ κατα τιν διαρκια τις γιμναστικις και μετα την πρωτεινη. ακριβη ληση μεν αλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη .....

Albert_Wesker
17-01-07, 06:49
Παιδιά η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να πίνετε πρίν κατά την διάρκεια και μετά το τζίμ δεξτρόζη. Πριν και κατά την διάρκεια για ενέργεια και μετά για να θρέψετε λίγο τους μύες. (Φυσικά και πρωτείνη τεσπα)
Ξέρετε τι ενέργεια θες κατά την διάρκεια του τζίμ?
κι ας υποθέσουμε ότι είστε σε γράμμωση. έχετε ήδη κόψει 600 θερμίδες απο τον σκελετό σας για να είναι υποθερμιδική η διατροφή - ειστε στα πρώτα στάδια. ήδη ζητάτε απο τον οργανισμό να στραφεί στο αποθηκευμένο λίπος(δεχόμενοι ότι θα στραφεί εκεί - πρέπει να τον εκπαιδεύσετε τεσπα)
αυτήν την ενέργεια απο που θα την βρεί?
γιατί την υπόλοιπη μέρα θα ξοδέψει απο το γλυκογόνο. αλλα τότε?
αφήστε που η κατάποση μικρών ποσοτήτων γλυκόζης βοηθάει το γλυκογόνο πολύ γιατί δινει ενέργεια και μπορείς να γυμναστείς πιο πολύ.
δεν θα πρέπει να φοβάστε ότι θα προκαλέσει έκκριση ινσουλίνης. δεν ισχύει κάτι τέτοιο, διότι είναί τόσο έντονη η έκκριση των καταβολικών ορμονών που η ινσουλίνη πνίγεται τόσο πολύ και δεν τρέχει κάτι.

άποψη μου...