PDA

Επιστροφή στο Forum : κραμπες στους κοιλιακους



drago
19-11-09, 21:58
ηθελα να το γραψω εδω και καιρο αλλα μετα ειπα ασε μπας και στρωσει μονο του μια που ειμαι νεος στο αθλημα...

αλλα δυστυχως δεν στρωνει... κανω 2-3 σετ κοιλιακους. η στο δευτερο η στο τριτο με πιανει κραμπα στους κοιλιακους. σε σημειο που σηκωνομαι απ τον παγκο σαν ζομπι για να μην λυγισω και πιασει το τραβιγμα.

πρωτον ηθελα να ρωτησω αν το παθαινει η το εχει παθει καωας αλλος η ειμαι το μονο freak εδω μεσα...

δευτερον, τι μπορω να κανω γι αυτο

Billy
23-11-09, 22:41
αυτό το τόπικ μάλλον πρέπει να μεταφερθεί στους Τραυματισμούς.

Κατ' αρχήν μπρείς να πάρει χαπάκια από Μαγνήσιο υπάρχουν στα φαρμακεία και βοηθούν στην πρόληψη.
Επίσης προσπάθησε να μην ζορίζεις πολύ τους Κοιλιακούς σου μέχρι να δυναμώσουν.
Μου έχει συμβεί κι' εμένα και το αντιμετώπισα όπως σου είπα παραπάνω.

drago
23-11-09, 22:50
αυτό το τόπικ μάλλον πρέπει να μεταφερθεί στους Τραυματισμούς.

Κατ' αρχήν μπρείς να πάρει χαπάκια από Μαγνήσιο υπάρχουν στα φαρμακεία και βοηθούν στην πρόληψη.
Επίσης προσπάθησε να μην ζορίζεις πολύ τους Κοιλιακούς σου μέχρι να δυναμώσουν.
Μου έχει συμβεί κι' εμένα και το αντιμετώπισα όπως σου είπα παραπάνω.

thank you man! και ειχα αρχισει να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με την παρτη μου... :rolf:

οκ, θα κανω αυτο που λες, καπου υπαρχει και ενα ποστ του τριανταφυλλου που λεει για ηλεκτρολυτες αν θυμαμαι καλα.

απλα δεν ηξερα αν πρεπει να το αντιμετωπισω σαν απλη κραμπα. κανω γυμναστικη πανω-κατω απο ιουνιο. δεν ειναι αρκετος καιρος για να εχουν παρει οι κοιλιακοι τα ισα τους?

επισης, για δυναμη στους κοιλιακους ποιος αριθμος σετ / επαναλυψεων ειναι καλυτερος?

primordial
24-11-09, 10:05
ηθελα να το γραψω εδω και καιρο αλλα μετα ειπα ασε μπας και στρωσει μονο του μια που ειμαι νεος στο αθλημα...

αλλα δυστυχως δεν στρωνει... κανω 2-3 σετ κοιλιακους. η στο δευτερο η στο τριτο με πιανει κραμπα στους κοιλιακους. σε σημειο που σηκωνομαι απ τον παγκο σαν ζομπι για να μην λυγισω και πιασει το τραβιγμα.

πρωτον ηθελα να ρωτησω αν το παθαινει η το εχει παθει καωας αλλος η ειμαι το μονο freak εδω μεσα...

δευτερον, τι μπορω να κανω γι αυτο

Καλημέρα....
το ίδιο ακριβώς πάθαινα και εγώ. Εκείνη την επιοχή μάλιστα, χρησιμοποιούσα preworkout sup. το no-explode και θεώρησα ότι οι κράμπες ήταν ένα είδος "παρενέργειας" του ροφήματος......!!!!
Υπάρχει αυτό σαν ενδεχόμενο?????
Όταν το σταμάτησα δεν είχα απολύτως κανένα "κρούσμα".

Μέσα στην άγνοιά μου, καταλαβαίνετε ότι είναι πολύ εύκολο να προβείς σε λάθος συμπεράσματα...:P:green:

Κατ' αρχήν μπρείς να πάρει χαπάκια από Μαγνήσιο υπάρχουν στα φαρμακεία και βοηθούν στην πρόληψη.
Επίσης προσπάθησε να μην ζορίζεις πολύ τους Κοιλιακούς σου μέχρι να δυναμώσουν.
Μου έχει συμβεί κι' εμένα και το αντιμετώπισα όπως σου είπα παραπάνω.!!!

Thx billy για το πολύ χρήσιμο tip......:thumbup:

deluxe
21-06-12, 17:07
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Βεβαια ειχα μηνες να κανω κοιλιακους. Κανω πλεον 2 φορες την εβομαδα, απο 2,3 σετ μονο, και στο τελος οταν σηκωνομαι με πιανει τρελο πιασιμο και κραμπα! Δε μπορω να λυγισω και να σφιξω για 2 λεπτα!! Θελει να το παω πιο χαλαρα; Αν και κανω λιγες επαναληψεις συνολικα, το πολυ 60!

Τους κανω ομως λιγο δυσκολους. Καθομαι στον παγκο κοιλιακων, σε κατακλινη θεση, χωρις να στηριζω τα ποδια μου στις βασεις. Εχω ενα 5κιλο βαρακι πισω στον αυχενα και σηκωνομαι σχετικα αργα. Το κατεβασμα το κανω πολυ αργα, 2-3 δευτερολεπτα, δλδ δινω εμφαση στις αρνητικες επαναληψεις.

Το θεμα ειναι πως οταν σηκωνομαι και παθαινω αυτο το πραγμα, παρολλο που εχω λιπος στην κοιλια, οταν πιανω στην περιοχη των κοιλιακων, τους νιωθω οτι πεταγονται, πιο πολυ οι δυο πανω.

s0k0s
10-07-12, 16:09
Τωρα καλοκαιρακι επαθα 2 φορες κραμπα... δν ειχα ποτε μου... μια στην γαμπα κ χθες στον δικεφαλο κ στους πυχεις..
Νερα πεινω κανονικα πανω απο 5λιτρα ημερησιος..
Λετε να εχω ελιψει μεταλλων; ή συγκεκριμενα μαγνησιου;