PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρδιακα προβληματα



GrandMaster
11-01-07, 13:52
Καλησπερα σε ολους :|
Ειμαι 34 ετων, εχω ασχοληθει κατα καιρους με διαφορες μορφες αθλητικων δραστηριοτητων (ποδοσφαιρο, πολ. τεχνες, κλπ), ενω τα τελευταια 4-5 χρονια κανω συστηματικα προπονηση με βαρη. Με αναλογιες υψους 1,70 και βαρους 66 κιλων, εχω καταφερει να πλησιασω αρκετα στον στοχο μου, που ειναι γραμμωση τυπου fitness και οχι να φτιαξω τεραστιους μυς, λαμβανοντας τακτικα συμπληρωματα πρωτεϊνης και κατα καιρους κρεατινης. Προσφατα εκανα μια σειρα εξετασεων, μεταξυ των οποιων και triplex καρδιας, στο οποιο παρουσιαστηκε ενα μικρο προβληματακι στην αορτικη βαλβιδα, η οποια οταν ζοριζεται, οπως συμβαινει στην διαρκεια της προπονησης με βαρη, χαλαρωνει τοσο ωστε να επιτρεψει στο αιμα που κανονικα εισερχεται απο την βαλβιδα αυτη στην καρδια, να "επιστρεφει" προς τα εξω. Ο γιατρος (παθολογος, οχι καρδιολογος) μου συνεστησε για λογους προληψης, να σταματησω εντελως την προπονηση με βαρη και να κανω μονο αεροβια προπονηση. Αυτο ειναι κατι που φυσικα δεν το θελω, μιας και ο στοχος μου ειναι να αυξησω ακομα περισσοτερο τη μυϊκη μου μαζα, κατι που δεν γινεται με την αεροβια. Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια νοιωθω καποιες "τσιμπιες" στην καρδια και εχω αρχισει να προβληματιζομαι.
Αν και πιστευω οτι την οριστικη αποφαση θα την παρω μετα απο επισκεψη σε καρδιολογο, εχει κανεις καμμια αποψη περι του θεματος; Θα εκτιμουσα καποιες απαντησεις...
Thanx εκ των προτερων,
Γιωργος

Theristis
11-01-07, 14:53
Η γνώμη μου είναι οτι με τέτοια θέματα δεν μπορείς να παίζεις είναι θέματα υγείας τα οποία μπορεί να γίνουν και θανατηφόρα.Απο εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός τι θα κάνει.Και μένα μου έχει γράψει ο γιατρός να πάω να κάνω triplex αλλά δεν έχω πάει γιατί φοβάμαι τα αποτελέσματα :?

GrandMaster
11-01-07, 16:34
Φιλε Theristi thanx,
Το ξερω και για αυτο με εχει παρει απο κατω... Εν το μεταξυ, το θεμα ειναι οτι δεν καπνισα ποτε μου, πινω ελαχιστο αλκοολ οποτε βγω βραδυ...ακομα και τα αεριουχα αναψυκτικα αποφευγω. Γενικοτερα προσεχω παρα πολυ. Αυτο που με παρηγορει ειναι οτι εκει που εκανα το triplex (το οποιο παρεπιπτοντως ΠΡΕΠΕΙ να το κανουν ολοι οι αθλητες), ο γιατρος οταν με εξεταζε δεν μου ειπε κατι. Φανταζομαι οτι ειναι πιο ειδικος σε θεματα καρδιας απο τον παθολογο, οποτε αν το θεωρουσε ανησυχητικο θα μου το ελεγε...anyway!

ajax
12-01-07, 10:31
Φιλε μου αν πρεπει να πας σε καποιο γιατρο για την καρδια αυτος ειναι ο καρδιολογος γιατι πολυ απλα αυτος εχει τις εξιδικευμενες γνωσεις.τωρα αν δεν νιωθεις σιγουρος μπορεις να πας σε εναν αλλο για μια 2 γνωμη.Γιατι λαθη γινονται........ :twisted:

Albert_Wesker
15-01-07, 03:48
αν θέλετε να εξασφαλίσετε οτι η καρδιά σας δεν θα πιέζεται κι οτι θα είναι καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται ξεκινήστε κάρντιο 3 φορές την εβδομάδα απο 30 με 45 λεπτά.

ετσι θα την προσαρμόζεται κι όχι μόνο δεν θα πιέζεται αλλά θα είστε και καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται.

(μη με βρίσεις στράτο)

Gasturb
15-01-07, 04:04
(μη με βρίσεις στράτο)

Συγκρατούμαι :)

Gasturb

Albert_Wesker
15-01-07, 04:20
Όταν θρέφεις τους σκελετικούς μύες θρέφεις και το μυοκάρδιο. αρα κι αυτό παχαίνει...
αν δεν κάνεις κάρντιο δεν θα μπορεί να κλείσει.
αν όμως κάνει κάρντιο δεν θα πιεστεί. σου παραθέτω κομμάτι απο το βιβλίο καρδιολογίας του κρεμαστινού που ειναι ο μέγας καρδιολόγος στο αττικό:


΄Η άσκηση διακρίνεται στην ΙΣΟΤΟΝΙΚΗ η οποία ενεργοποιεί σχεδόν όλο το μυικό σύστημα(κολύμβηση, δρόμοι ταχύτητας κλπ) και στην ΙΣΟΜΕΤΡΙΚΗ η οποία ενεργοποιεί ομάδα μυών(άρση βαρών κλπ)
Κατα την ισοτονική άσκηση δεν παρατηρείτια αύξηση της αρτηριακής πιέσεως λόγω περιφερικής αγγειοδιαστολής, ενω αντίθετα κατα την ισομετρική άσκηση παρατηρείται αύξηση.
Η ισοτονική άσκηση προκαλέι ΈΚΚΕΝΤΡΗ υπερτροφία και διάταση του μυοκαρδίου, ομως η σχέση της διαμέτρου των κοιλιών προς το πάχος του τοιχώματος παραμένει φυσιολογική.
Η ισομετρική άσκηση προκαλεί συγκεντρική υπερτροφία του μυοκαρδίου χωρίς διάταση και χωρίς διαταραχές της διαστολικής λειτουργίας του μυοκαρδίου.

το συμπέρασμα ποιο:
το κάρντιο γυμνάζει την καρδιά κι ανεξαρτήτων μυικών κιλών μπορεί να ανοίξει και να κλείσει φυσιολογικά
τα βάρη την πιέζουνε και μπορεί να ανοίξει αλλα δεν μπορεί να κλείσει
τα συμπεράσματα δικά σας...

Gasturb
15-01-07, 04:31
Aφου το topic αναφέρεται στην καρδιά ένα ενδειαφέρον link..

Η καρδιά (http://www.incardiology.gr/kardia/kardia.htm/)

Gasturb

Ierofantis
22-07-10, 15:25
Δυστυχώς ξεκινάω ουσιωδώς να ποστάρω με ένα πρόβλημα στην καρδιά ,το οποίο προέκυψε εδώ και λίγο καιρό .

Θα ήθελα την γνώμη κάποιου ειδικού για τον λόγο του οτι αν και ασχολούμαι λίγο καιρο με τα βάρη (ένα χρόνο και κάτι μήνες) η εμπειρία που έχω απο τους γιατρούς και τους διάφορους "ειδικούς" σχετικά με την άποψη τους για τα βάρη και τα συμπληρώματα είναι απογοητευτική.Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω εδώ στην Ελλάδα .

Για να μην πολυλογώ κάνω όγκο τόσο καιρό και ποτέ δεν μπήκα σε περιόδο γράμμωσης απο δική μου επιλογή και καθημερινά 6-7 γεύματα.Όταν ξεκίνησα τα βάρη ήμουν γύρω στα 85 κιλά και τώρα είμαι κοντά στα 117 (1.90 ύψος).

Απο συμπληρώματα συνολικά έχω πάρει δύο whey ,δύο πρωτεϊνες όγκου και αμινοξεά.

Προπονήσεις 5 φορές την βδομάδα πάντα δυναμικές.

Σας έγραψα παραπάνω το ιστορικό της πορείας μου μήπως σας βοηθήσει στα παρακάτω.

Τους τελευταίους πέντε μήνες αισθανόμουν μια δύσπνοια και τον τελευταίο καιρό συνοδευόταν κ απο πόνο στην καρδιά.

Έτσι αποφάσισα να πάω σε καρδιολόγο ο οποίος μου έκανε υπερηχογράφημα το οποίο έδειξε οτι η καρδιά έχει μεγαλώσει και εκτός αυτού έχουν μικρή ανεπάρκεια η μιτροειδής βαλβίδα,η τριγλωχίνα βαλβίδα και επίσης έχω ελάχιστη ποσότητα περικαρδιακού υγρού.

Η γιατρός μου είπε να ξεχάσω απο δώ και πέρα τις προπονήσεις με τα πολλά κιλά ,να κόψω τα τόσα πολλά γεύματα και στο γυμναστήριο να κάνω δίαδρομο κυρίως και λίγα κιλά(μου βγαλε και πρόγραμμα κ ολας...).

Για να μην επεκταθώ πως αισθάνθηκα όταν άκουσα αυτά ,δηλαδή να κόψω κάτι για το οποίο, αν και δεν κάνω τόσο καιρό όσο πολλοί απο σας , μάτωσα και θυσίασα πολλά πράγματα θα ήθελα την γνώμη σας για το τι συμβαίνει και αν τελικά πρέπει να κινηθώ σύμφωνα με το γράμμα του γιατρού...

Eddie
22-07-10, 15:39
1.90-117 κιλα με ποσο λιπος??

Ολοι ξερουμε οτι ακομα και στον ογκο χρειαζεται 1-2 φορες τη βδομαδα αεροβια για την καλη λειτουργεια της καρδιας.Κανεις?

Επισης 6-7 γευματα,τι γευματα?Τρως καθαρα η τρως και σαβουρα προς χαριν του ογκου?

2η γνωμη απο γιατρο πηρες?

Edit:Ειχες κανει και παλαιοτερα εξετασεις και εδειξαν οτι ολα ειναι οκ??

Ierofantis
22-07-10, 15:53
1.90-117 κιλα με ποσο λιπος??

Ολοι ξερουμε οτι ακομα και στον ογκο χρειαζεται 1-2 φορες τη βδομαδα αεροβια για την καλη λειτουργεια της καρδιας.Κανεις?

Επισης 6-7 γευματα,τι γευματα?Τρως καθαρα η τρως και σαβουρα προς χαριν του ογκου?

2η γνωμη απο γιατρο πηρες?

Edit:Ειχες κανει και παλαιοτερα εξετασεις και εδειξαν οτι ολα ειναι οκ??


Λιπομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ γι'αυτό δεν το ανέφερα ,παρόλα αυτά τα ποσοστά λίπους είναι σχετικά υψηλά αλλά όχι σε υπερβολικό σημείο.Αλλά πόσο τοις εκατό λίπος δυστυχώς δεν ξέρω και δεν θέλω να πώ ανακρίβεια.

Κάνω μια πολεμική τέχνη παράλληλα η οποία περιέχει στο ζέσταμα χαλαρή αερόβιο άσκηση .

Στο θέμα της διατροφής έχω κάνει εις γνώσιν μου κάποιες επιπολαιότητες χάριν του όγκου.

Είχα κάνει πρίν 6 μήνες εξετάσεις αίματος οι οποίες έδειξαν υψηλή κρεατινίνη(λογικό) και λίγο τσιμπημένο ζάχαρο και χοληστερίνη αλλά σύμφωνα με γιατρό τότε τίποτα το ανησυχητικό.

Ierofantis
22-07-10, 15:56
2η άποψη δεν πήρα απο γιατρό γι αυτό θα ήθελα αν υπάρχει κανείς εδώ με ιατρικές γνώσεις να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ!

thegravijia
22-07-10, 15:57
ΦΙΛΕ θες γιατρο και ΚΑΛΟ
πηγαινε ψαξτο και με αλλο καρδιολογο

τελος εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι να σου πουμε τι να κανεις
και το λιπος σου ειναι υπερβολικο

Ierofantis
22-07-10, 16:02
ΦΙΛΕ θες γιατρο και ΚΑΛΟ
πηγαινε ψαξτο και με αλλο καρδιολογο

τελος εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι να σου πουμε τι να κανεις
και το λιπος σου ειναι υπερβολικο

Εφόσον υπάρχει αυτή η ενότητα θεώρησα σωστό να την χρησιμοποιήσω τώρα αν η απάντηση είναι αυτή σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Eddie
22-07-10, 16:08
Φιλε μου,αντε και να σου πω εγω οτι ειμαι γιατρος και οτι πρεπει να κοψεις το γυμναστηριο.Θα το κανεις?θα με πιστεψεις?αν ναι κακως!!αν οχι παλι κακως!!


Μη περιμενεις διαγνωση μεσω internet,θα σου πουμε μερικες γνωμες αλλα μεχρι εκει.Για το δικο σου καλο και μονο.

Ierofantis
22-07-10, 18:12
Μια γνώμη απλά παιδιά ανάμεσα στις πολλές που θα πάρω ,απλά η γνώμη σας μετράει.Τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ

Andrikos
22-07-10, 18:54
Καταρχήν η προπόνηση με βάρη δεν είναι ανθυγιεινή για την καρδιά , ίσα ίσα κάνει καλό .
Επίσης έχε υπόψιν ότι υπάρχουν φυσιολογικές διαφυγές αίματος απο την καρδιά που χαρακτηρίζονται (λαθεμένα) ως πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας. Όσον αφορά το θέμα αυτό σε παραπέμπω στο περιοδικό Παλμοί του Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά, εκδοση Ιανουαρίου-Δεκεμβρίου που πέρασε στο άρθρο από τον κο Χρήστο Ντέλλο , διευθυντή του Καρδιολογικού τμήματος στο Τζάνειο, είναι εξαιρετικό και αξίζει να το προμηθευτείς.
Τώρα τα όσα άκουσες είναι από γιατρούς παλαιάς κοπής ή ημιμαθείς στο αντικείμενο που είναι υπερπροστατευτικοί ή απλά θέλουν να δείξουν ότι έχουν λόγο ύπαρξης , και μπαίνουν σε χωράφια άλλων επιστημών , για του λόγου το αληθές προτείνεται η γυμναστική με βάρη και σε ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια, αυτό που είναι ανθυγιεινό για την καρδιά σου είναι το υπερβολικό λίπος που έχεις.

Ierofantis
22-07-10, 19:03
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και ειδικότερα επειδή είσαι γνώστης του αντικειμένου.

Θα προσπαθήσω να προμηθευτώ το περιοδικό μιας και με ενδιαφέρει.

Αν μπορείς εξήγησε κατά πόσο φυσιολογικό είναι που μου είπε οτι η καρδιά μου έχει μεγαλώσει και όσον αφορά οτι έχω λίγο περικαρδιακό υγρό.

Andrikos
22-07-10, 19:14
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και ειδικότερα επειδή είσαι γνώστης του αντικειμένου.

Θα προσπαθήσω να προμηθευτώ το περιοδικό μιας και με ενδιαφέρει.

Αν μπορείς εξήγησε κατά πόσο φυσιολογικό είναι που μου είπε οτι η καρδιά μου έχει μεγαλώσει και όσον αφορά οτι έχω λίγο περικαρδιακό υγρό.

Η καρδιά σου μεγαλώνει από φυσιολογική προσαρμογή στην προπόνηση με βάρη - και αερόβια να έκανες πάλι τούμπανο θα είχε γίνει , δεν είναι κάτι παθολογικό , όσον αφορά το περικαρδιακό υγρό δεν είναι στο πεδίο σπουδών μου , είναι απείρως πιο αρμόδιος από εμένα να απαντήσει ένας καρδιολόγος που δεν θέλει να σε πανικοβάλλει χωρίς λόγο:green:.

Ierofantis
22-07-10, 19:17
Ας με πανικοβάλλει θα με ενδιέφερε η άποψη του ιδιαίτερα :green:

TRIANTAFYLLOU
22-07-10, 20:28
καλα τα λέει και ο αντρίκος , χρειάζετε και μια δεύτερη γνώμη όπωσδήποτε , γιατι την μεγαλύτερη ζημια την κάνει ο πανικός και η καταστροφολογία .

κι εμένα κάποτε μου είπαν να σταματήσω τα βάρη γιατί καρδιά μου είναι μεγαλύτερη απο το κανονικό και λέω το παραξενο θα ήταν να είναι κανονική τούς έκανα και πλάκα γιατι λέω αγαπάει και πιο πολύ και με λίγα λόγια μου απαγόρευσαν τα βάρη γιατι είχα πάει για κάτι αρυθμίες που οφειλόταν τελικα σε ψυχολογικα αίτια και καλα που ένας απο τούς γιατρούς λέει μην τον αγχώνετε ρε παιδια να κλείσουμε ενα ραντεβού για υπέρηχο να έχουμε καλύτερη άποψη .

και έτσι έγινε και η διαπίστωση ήταν πως ενω η καρδια μου ήταν μεγαλύτερη απο το κανονικό , μεγαλύτερα ήταν και τα σωληνάκια , (αορτες και τέτοια) και τούς είπα τα βάρη ακόμη και να μου πείτε δεν τα σταματάω γιατι νοιώθω ότι μου κάνουν καλό και παλιότερα σε συνεργασία με καρδιολόγο μου έστελνε ασθενείς να έρχονται στο γυμναστήριο να τούς βάζω να κάνουν βάρη γιατι κάποιοι που είχαν έρθει χωρίς να ρωτήσουν είχαν όφελος και το είπαν μετα στο γιατρό οτι εκαναν γυμναστική χωρίς να ρωτήσουν και λέει αυτός και 1 ώρα απο μενα

απλα αυτοί που έχουν πρόβλημα με την καρδια χρειάζετε να κάνουν καρδιαγγειακές ασκήσεις και βάρη με επαναλήψεις και όχι μέγιστη δύναμη

τα βάρη γυμνάζουν και την καρδια ειδικα αν γίνονται με επαναλήψεις , απλα σε περιπτώσεις με ιστορικό δεν χρειάζετε μεγιστη ένταση και παρακολουθούμε τακτικα να βλέπουμε την εξέλιξη , τα πολλα σωματικα κιλά επίσης παίζουν ρόλο , ακόμη και αν είναι μυικά , γιατι η "πόμπα" δουλεύει περισσότερο το σωματικό λίπος επίσης και πάντα να κοιτάμε να έχουμε υψηλό HDL είναι πολύ σημαντικό

στην δική σου περίπτωση μην σε πιάνει πανικός πήγαινε όπως είπε και ο αντρίκος πάρε μια ακόμη γνώμη απο κάποιον πιο καταξιωμένο στο χώρο και απλα το πρόγραμμα στα βάρη θα το κάνεις με κάποια τροποποίηση που δεν θα έχει κανένα αρνητικό αποτέλεσμα στην σωματική διάπλαση

giorgospet
22-07-10, 20:58
Δεν είμαι καρδιολόγος και ότι γράψω είναι άποψη μου.
Η μεγαλοκαρδία μπορεί να είναι παθολογική και να μην οφείλετε στο φαινόμενο της καρδιάς του αθλητή. Δες λίγο μήπως άλλα μέλη της οικογενείας (συγγενείς) σου έχουν παρόμοιο πρόβλημα.
Σίγουρα θα πάρεις και μια 2η γνώμη από άλλο γιατρό.
Θα κάνεις επακριβώς ότι σου πει ο γιατρός σου, αν τον συγκεκριμένο των θεωρείς αναξιόπιστο βρες έναν αξιόπιστο.
Θα κάνεις συζήτηση με τον γιατρό , που θα καταλήξεις τελικά, και θα λύσεις όλες τις απορίες σου ( λογική του στυλ: δεν ρωτάω αυτά που δεν με συμφέρουν για να μη μου τα απορρίψει ο γιατρός , είναι καταστροφική!) .
Να είσαι σίγουρος ότι κανένας ιατρός δεν θα σου απαγορεύσει το γυμναστήριο μόνο τις υπερβολές
Όλοι θα σου απαγορεύσουν τα συμπληρώματα (και τι έγινε; Τίποτα , θα τρως καθαρό φαγητό).

Εύχομαι να πάνε όλα θετικά.

Polyneikos
22-07-10, 21:52
Ρητορικη ερωτηση:
Πως τελικα κρίνουμε από 2 διαγνωσεις γιατρων ποιος είναι ο πιο αξιοπιστος ή ο πιο "ευστοχος" στην διαγνωση του προβλήματος μας;
Η επιλεγουμε τελικα αυτον που το πόρισμά του του μας βολευει περισσότερο;:unsure:

giorgospet
22-07-10, 21:56
Συνήθως το πόρισμα είναι ίδιο, παίρνουμε 2η γνώμη για να βεβαιώσουμε το αποτέλεσμα, διότι ουδείς αλάνθατος.
Δεν παίρνουμε σβάρνα τους ιατρούς για να βρούμε αυτόν που μας συμφέρει.

Polyneikos
22-07-10, 22:01
Bασικα δεν το εθεσα σωστα,το πόρισμα ναι,ίδιο βγαινει,δεν τίθεται θεμα,εννουσα ως προν την περαιτερω καθοδηγηση του απευθυνομενου στον γιατρο.
Γιατι παντα υπαρχουν οι γιατροι με αμυντικο τρόπο αντιμετωπισης και καποιοι αλλοι με πιο επιθετικο.
Π.χ. σε μια εγκυο με φυσιολογικη εγκυμοσυνη κα ιχωρις ιδιαιτρες επιπλοκες ή ιδιαιτερότητες αλλοι τις αφηνουν να γυμναζονται π.χ. μεχρι και τον 9ο μηνα ,αλλοι τους λενε,ενταξει ,χαλαρωσε για να προσεχουμε τους τελευταιους μηνες κτλ.Ελπίζω να εγινα κατανοητος τωρα τι προσπαθω να θεσω...

Eddie
22-07-10, 22:11
Ρητορικη ερωτηση:
Πως τελικα κρίνουμε από 2 διαγνωσεις γιατρων ποιος είναι ο πιο αξιοπιστος ή ο πιο "ευστοχος" στην διαγνωση του προβλήματος μας;
Η επιλεγουμε τελικα αυτον που το πόρισμά του του μας βολευει περισσότερο;:unsure:

Βασικα ρωτας 5 πραγματα και μαθαινεις ποιοι ειναι καλοι πανω κατω,οποτε λογικα οι γνωμες των 2 πρεπει να συμβαδιζουν.

Αν οχι,το καλυτερο σε αυτην την περιπτωση πιστευω ειναι και μια 3η γνωμη.Εχεις ηδη το πορισμα απο τους 2 γιατρους και βλεπεις τον 3ο με ποιον απ τους 2 συγκλινει.

Τωρα θα μου πεις,βραστα χαραλαμπε.Εγω αν ειχα ενα προβλημα με την καρδια δε θα μου αρκουσε η γνωμη του ενος,σιγουρα.

TRIANTAFYLLOU
22-07-10, 23:39
εδω ρε παιδια το αυτοκίνητο πάμε για βλάβη και μπορεί οι απόψεις να διήσταντε , με την υγεία δεν παίζουμε και το να πάμε κάπου για καλύτερα δεν είναι περίεργο

εγω ρε παιδια ήμουν στο νοσοκομείο πρίν 3 χρόνια του θανατα με χαμηλά λευκα υψηλό πυρετό και μου δίναν ότι φάρμακο υπήρχε για αλεργίες και ορούς , μέχρι που ήρθε η διευθύντρια μετα 3 μέρες και με το που με βλέπει λέει αμέσως εξιτήριο δεν είσαι για δω και λέω για που είμαι για τον ταφο ? και λέει έχεις ανεμοβλογια και πρέπει να πας στο σπίτι δεν χρειάζεσαι τίποτε θα κάνει τον κύκλο και τα φάρμακα που σου δίναν επηρέασαν την πορεία της αρώστιας και την παρατείναν και τα χαμηλα λευκα είναι ενα σύμπτωμα της

οπότε εγω με αυτα που έχω δεί και πόσα ακόμη όταν μου λέει ενας γιατρός δεν θα ξανακάνεις γυμναστική μετα το ατύχημα και ό άλλος πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα να αποκατασταθείς και βλέπω κάνοντάς τα να βελτιώνωμαι , δεν θα τον ακούσω?

επίσης στην περίπτωση αυτη με την καρδια ο ένας λέει όχι βάρη , εγω θα τον ακούσω με ευλάβεια όταν μου πεί γιατί όχι , ενω ό άλλος να πεί ναι , αλλα με προυποθέσεις πχ επαναλήψεις όχι πολλα κιλα κτλ

στην τελική πολλες φορές οι γιατροί προκειμένου να βγούν απο την ταλαιπωρία και να εξηγούν διάφορα με όλες τις παραμέτρους λένε μην κάνεις τίποτε , πχ πονάει η μέση και λέει ό γιατρός ξάπλα να γίνεις καλα , έτσι απο την ακινησία γίνεσαι χειρότερα
και ό άλλος ο συνειδητοποιημένος να πεί έλα να σου δώσω μια σειρά απο ασκήσεις ώστε να βελτιώσεις την υγεία σου

γι αυτο και για τίποτε άλλο επιμένω πάντα όταν πρόκειτε για κάτι σοβαρό και ζωτικής σημασίας ψάξιμο μέχρις εσχάτων , εμένα με έχουν καραφλιάσει και αυτο με την παιδική αρώστια ενω το έπαθα μια φορα την επόμενη λέω σιγα να μην έχω παλι κατι τέτοιο τι διάολο 2 στις 2 και όμως την άλλη είχα ερυθρά άλλη παιδικη αρώστια που δεν τα πέρασα μικρός και όμως κανενός το μυαλό δεν πήγαινε παρα μόνο της γριάς που είχε εμπειρία

Ierofantis
23-07-10, 15:52
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας να μου πείτε την γνώμη σας!

Να αναφέρω απλώς πως δεν είχα ιστορικό μεγαλοκαρδείας για έναν φίλο που ρώτησε.

Επίσης δεν με καίει τόσο πολύ το αν θα παίρνω συμπληρώματα ή όχι αλλά το αν θα κάνω βάρη.

Προς το παρόν κάνω πιο υγιεινή διατροφή και θα κάνω βάρη μέχρι το Σάββατο αφού μετά θα πάω διακοπές για καμιά βδομάδα όπου εκεί η μόνη γυμναστική θα είναι καθαρή θάλασσα και ρακέτες(στα χνάρια του Μπουρνάζου χεχε)

Θα συνεχίσω την υγιεινή διατροφή μιας και νοιώθω ήδη κάλύτερα και σε ενα δεκαήμερο που θα ξανακάνω καρδιογράφημα,όπως μου είπε ο γιατρός, ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση της καρδιάς.

Θα πάρω γνώμες κι απο άλλους γιατρούς και θα κάνω το καλύτερο δυνατό για την διόρθωση της κατάστασης της υγιείας μου την οποία πίεσα αρκετά το παραδέχομαι.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-04-16, 19:36
Καλησπερα σε ολους :|
Ειμαι 34 ετων, εχω ασχοληθει κατα καιρους με διαφορες μορφες αθλητικων δραστηριοτητων (ποδοσφαιρο, πολ. τεχνες, κλπ), ενω τα τελευταια 4-5 χρονια κανω συστηματικα προπονηση με βαρη. Με αναλογιες υψους 1,70 και βαρους 66 κιλων, εχω καταφερει να πλησιασω αρκετα στον στοχο μου, που ειναι γραμμωση τυπου fitness και οχι να φτιαξω τεραστιους μυς, λαμβανοντας τακτικα συμπληρωματα πρωτεϊνης και κατα καιρους κρεατινης. Προσφατα εκανα μια σειρα εξετασεων, μεταξυ των οποιων και triplex καρδιας, στο οποιο παρουσιαστηκε ενα μικρο προβληματακι στην αορτικη βαλβιδα, η οποια οταν ζοριζεται, οπως συμβαινει στην διαρκεια της προπονησης με βαρη, χαλαρωνει τοσο ωστε να επιτρεψει στο αιμα που κανονικα εισερχεται απο την βαλβιδα αυτη στην καρδια, να "επιστρεφει" προς τα εξω. Ο γιατρος (παθολογος, οχι καρδιολογος) μου συνεστησε για λογους προληψης, να σταματησω εντελως την προπονηση με βαρη και να κανω μονο αεροβια προπονηση. Αυτο ειναι κατι που φυσικα δεν το θελω, μιας και ο στοχος μου ειναι να αυξησω ακομα περισσοτερο τη μυϊκη μου μαζα, κατι που δεν γινεται με την αεροβια. Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια νοιωθω καποιες "τσιμπιες" στην καρδια και εχω αρχισει να προβληματιζομαι.
Αν και πιστευω οτι την οριστικη αποφαση θα την παρω μετα απο επισκεψη σε καρδιολογο, εχει κανεις καμμια αποψη περι του θεματος; Θα εκτιμουσα καποιες απαντησεις...
Thanx εκ των προτερων,
Γιωργος

διαφυγή αορτικής βαλβίδας