PDA

Επιστροφή στο Forum : Endotest Pro (San)



psychedelic
20-11-09, 16:45
Παιδια γνωριζεται τιποτα για αυτη την τεστοστερονη?
εχετε ακουσει αμα τα αξιζει τα λεφτα της?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=6799&stc=1&d=1258730496

Nutrition Facts
Serving Size 3 capsules
Servings Per Container 30

Amount Per Serving

German Tribulus Terrestris Extract 750 mg
Vitex-Agnus-Castus Extract 500 mg
Fenusterols 250 mg
Rhodiola Rosea 100 mg
Diinodolemethane 100 mg

Georges
20-11-09, 17:38
τεστοστερονη? :green:
http://www.supplementcentral.com/images/products/SAN-ET-001.jpg
Λάθος κάνεις φίλε μου. Για test booster μου κάνει εμένα

Polyneikos
20-11-09, 18:47
To Xtreme Stores εχει την εξής περιγραφή :


Είναι το φυσικό συμπλήρωμα διατροφής που ανεβάζει κατακόρυφα και με απόλυτα φυσικό τρόπο την παραγωγή ενδογενούς τεστοστερόνης. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι το μόνο συμπλήρωμα που χρησιμοποιεί απόσταγμα από Γερμανικό Tribulus, το «μαγικό» βότανο που αυξάνει τη μυϊκή μάζα, λιώνει το περιττό λίπος και αυξάνει τη λίμπιντο.

Ο ιδανικός συνδυασμός φυτικών θρεπτικών συστατικών εγγυάται ότι η αύξηση της ενδογενούς τεστοστερόνης γίνεται ομαλά, χωρίς ανεπιθύμητες παρενέργειες, με ταυτόχρονη αναστολή της αύξησης των οιστρογόνων, προσφέροντας έτσι δύναμη, μυϊκή μάζα και αίσθημα ευεξίας και καλής υγείας.

Ο εμπλουτισμός του Endotest Pro με Rhodiola Rosea, το οποίο έχει την ικανότητα να ισχυροποιεί τον οργανισμό απέναντι στο εσωτερικό και εξωτερικό στρες, ισορροπώντας παράλληλα όλη την ορμονική λειτουργία του σώματος. Το Edotest Pro της SAN είναι το απόλυτο συμπλήρωμα δύναμης και ανδρικής ενέργειας.

The Rock
20-11-09, 22:51
Σημειοτέον το Tribulus,σύμφωνα με έρευνες ΔΕΝ αυξάνει ικανοποιητικά την φυσική παραγωγή τεστοστερόνης . Ανεβάζει μεν την λίμπιντο και αυτό είναι το "μαγικό" Placebo Effect που κάνει τον κόσμο να νομίζει ότι αυξάνοντας την λίμπιντο αυξάνει τόσο πολύ και την τεστό . Ανεβαίνει ελάχιστα η τεστό σε βαθμό που δεν ευννοείται καθόλου η μυϊκή ανάπτυξη ,δλδ είτε το παίρνεις είτε όχι το αποτέλεσμα στην τεστό το ίδιο και το αυτό.
Υ.Γ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει μιλάω καθαρά με τι έχω διαβάσει σε φαρμακευτική βιβλιογραφία.

manos_
21-11-09, 00:32
Σημειοτέον το Tribulus,σύμφωνα με έρευνες ΔΕΝ αυξάνει ικανοποιητικά την φυσική παραγωγή τεστοστερόνης . Ανεβάζει μεν την λίμπιντο και αυτό είναι το "μαγικό" Placebo Effect που κάνει τον κόσμο να νομίζει ότι αυξάνοντας την λίμπιντο αυξάνει τόσο πολύ και την τεστό . Ανεβαίνει ελάχιστα η τεστό σε βαθμό που δεν ευννοείται καθόλου η μυϊκή ανάπτυξη ,δλδ είτε το παίρνεις είτε όχι το αποτέλεσμα στην τεστό το ίδιο και το αυτό.
Υ.Γ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει μιλάω καθαρά με τι έχω διαβάσει σε φαρμακευτική βιβλιογραφία.

Οτιδηποτε σε κανει να πεινας αυξανει την τεστοστερονη τωρα το ποσο ειναι σχετικο.Λιμπιντο=ντοπαμινη.

The Rock
21-11-09, 00:40
Με αυτό που είπα ο συσχετισμός ποιος είναι ?
Αν θες εξήγησε γιατί δεν το πολυ κατάλαβα ... :green:

sctp
21-11-09, 01:19
Να αρχισουμε να κατεβαζουμε betaine και τσαγια με τα κιλα δλδ,να πειναμε να ανεβαζει την τεστο :rolf:

manos_
21-11-09, 01:37
Λεω γενικα οτι αυτα τα σκευασματα αν δεν λειτουργουσαν δεν θα σου ανεβαζαν την ορεξη που ως γνωστο σχετιζετε με τις ορμονες.Τωρα το αν αξιζουν σχετικα με το ποσο εχουν ειναι αλλα θεμα γιατι δεν ειναι τοσο ισχυρη η επιδραση τους.Ο τριβολος ερεθιζει τα γεννητικα σου οργανα ωστε να παραγουν περισοτερο απο εκει και περα εξαρταται απο τον οργανισμο.Και ανεβαζει και την ντοπαμινη εξου και η λιμπιντο.Εκει σχετιζετε.Κοφτε την ειρωνια ρε τι ειστε παιδακια?

The Rock
21-11-09, 01:58
Λεω γενικα οτι αυτα τα σκευασματα αν δεν λειτουργουσαν δεν θα σου ανεβαζαν την ορεξη που ως γνωστο σχετιζετε με τις ορμονες.Τωρα το αν αξιζουν σχετικα με το ποσο εχουν ειναι αλλα θεμα γιατι δεν ειναι τοσο ισχυρη η επιδραση τους.Ο τριβολος ερεθιζει τα γεννητικα σου οργανα ωστε να παραγουν περισοτερο απο εκει και περα εξαρταται απο τον οργανισμο.Και ανεβαζει και την ντοπαμινη εξου και η λιμπιντο.Εκει σχετιζετε.Κοφτε την ειρωνια ρε τι ειστε παιδακια?
Κοίτα εγώ δεν ειρωνεύομαι ... απλά θα απαντήσω με έρευνες γιατί αν είναι να λέμε προσωπικές εμπειρίες είναι να χαμε να λέγαμε .

J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):348-53.

The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players.
Rogerson S, Riches CJ, Jennings C, Weatherby RP, Meir RA, Marshall-Gradisnik SM.

School of Exercise Science and Sport Management, Southern Cross University Lismore, New South Wales, Australia. srogerson10@bigpond.com

Tribulus terrestris is an herbal nutritional supplement that is promoted to produce large gains in strength and lean muscle mass in 5-28 days (15, 18). Although some manufacturers claim T. terrestris will not lead to a positive drug test, others have suggested that T. terrestris may increase the urinary testosterone/epitestosterone (T/E) ratio, which may place athletes at risk of a positive drug test. The purpose of the study was to determine the effect of T. terrestris on strength, fat free mass, and the urinary T/E ratio during 5 weeks of preseason training in elite rugby league players. Twenty-two Australian elite male rugby league players (mean +/- SD; age = 19.8 +/- 2.9 years; weight = 88.0 +/- 9.5 kg) were match-paired and randomly assigned in a double-blind manner to either a T. terrestris (n = 11) or placebo (n = 11) group. All subjects performed structured heavy resistance training as part of the club's preseason preparations. A T. terrestris extract (450 mg.d(-1)) or placebo capsules were consumed once daily for 5 weeks. Muscular strength, body composition, and the urinary T/E ratio were monitored prior to and after supplementation. After 5 weeks of training, strength and fat free mass increased significantly without any between-group differences. No between-group differences were noted in the urinary T/E ratio. It was concluded that T. terrestris did not produce the large gains in strength or lean muscle mass that many manufacturers claim can be experienced within 5-28 days. Furthermore, T. terrestris did not alter the urinary T/E ratio and would not place an athlete at risk of testing positive based on the World Anti-Doping Agency's urinary T/E ratio limit of 4:1.

J Ethnopharmacol. 2005 Oct 3;101(1-3):319-23.

The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men.
Neychev VK, Mitev VI.

Department of Chemistry and Biochemistry, Medical University, 2 Zdrave str., Sofia-1431, Bulgaria. neychev@dir.bg

OBJECTIVE: The aim of the current study is to investigate the influence of Tribulus terrestris extract on androgen metabolism in young males. DESIGN AND METHODS: Twenty-one healthy young 20-36 years old men with body weight ranging from 60 to 125 kg were randomly separated into three groups-two experimental (each n=7) and a control (placebo) one (n=7). The experimental groups were named TT1 and TT2 and the subjects were assigned to consume 20 and 10 mg/kg body weight per day of Tribulus terrestris extract, respectively, separated into three daily intakes for 4 weeks. Testosterone, androstenedione and luteinizing hormone levels in the serum were measured 24 h before supplementation (clear probe), and at 24, 72, 240, 408 and 576 h from the beginning of the supplementation. RESULTS: There was no significant difference between Tribulus terrestris supplemented groups and controls in the serum testosterone (TT1 (mean+/-S.D.: 15.75+/-1.75 nmol/l); TT2 (mean+/-S.D.: 16.32+/-1.57 nmol/l); controls (mean+/-S.D.: 17.74+/-1.09 nmol/l) (p>0.05)), androstenedione (TT1 (mean+/-S.D.: 1.927+/-0.126 ng/ml); TT2 (mean+/-S.D.: 2.026+/-0.256 ng/ml); controls (mean+/-S.D.: 1.952+/-0.236 ng/ml) (p>0.05)) or luteinizing hormone (TT1 (mean+/-S.D.: 4.662+/-0.274U/l); TT2 (mean+/-S.D.: 4.103+/-0.869U/l); controls (mean+/-S.D.: 4.170+/-0.406U/l) (p>0.05)) levels. All results were within the normal range. The findings in the current study anticipate that Tribulus terrestris steroid saponins possess neither direct nor indirect androgen-increasing properties. The study will be extended in the clarifying the probable mode of action of Tribulus terrestris steroid saponins.

Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Sep;10(3):340-59.

Effects of anabolic precursors on serum testosterone concentrations and adaptations to resistance training in young men.
Brown GA, Vukovich MD, Reifenrath TA, Uhl NL, Parsons KA, Sharp RL, King DS.

Exercise Biochemistry Laboratory, Department of Health and Human Performance, Iowa State University, Ames, IA 50011, USA.

The effects of androgen precursors, combined with herbal extracts designed to enhance testosterone formation and reduce conversion of androgens to estrogens was studied in young men. Subjects performed 3 days of resistance training per week for 8 weeks. Each day during Weeks 1, 2, 4, 5, 7, and 8, subjects consumed either placebo (PL; n = 10) or a supplement (ANDRO-6; n = 10), which contained daily doses of 300 mg androstenedione, 150 mg DHEA, 750 mg Tribulus terrestris, 625 mg Chrysin, 300 mg Indole-3-carbinol, and 540 mg Saw palmetto. Serum androstenedione concentrations were higher in ANDRO-6 after 2, 5, and 8 weeks (p <.05), while serum concentrations of free and total testosterone were unchanged in both groups. Serum estradiol was elevated at Weeks 2, 5, and 8 in ANDRO-6 (p <.05), and serum estrone was elevated at Weeks 5 and 8 (p <.05). Muscle strength increased (p <.05) similarly from Weeks 0 to 4, and again from Weeks 4 to 8 in both treatment groups. The acute effect of one third of the daily dose of ANDRO-6 and PL was studied in 10 men (23 +/- 4 years). Serum androstenedione concentrations were elevated (p <.05) in ANDRO-6 from 150 to 360 min after ingestion, while serum free or total testosterone concentrations were unchanged. These data provide evidence that the addition of these herbal extracts to androstenedione does not result in increased serum testosterone concentrations, reduce the estrogenic effect of androstenedione, and does not augment the adaptations to resistance training.

manos_
21-11-09, 02:09
Τι να σου πω ποτε δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια σε αυτες τις ερευνες και ουτε θα δωσω γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστες.Εγω δεν το παιρνω καν πια παλια το παιρνα και δεν μπορω να πω οτι δεν εκανε τιποτα ουτε οτι η λιμπιντο σαν λειτουργια του οργανισμου δεν εχει να κανει με την τεστοστερονη εχει και παραεχει απο και και περα για νεους στα συμπληρωματα θεωρω οτι ειναι καλο απλα δεν ειναι αυτο που μπορει να φανταστει καποιος ειναι απλα ενα + ας πουμε στην αναρωση.Απο εκει και περα εχει να κανει και με το αποσταγμα.Θυμαμαι οτι της optimum ηταν το πιο αδυναμο επρεπε να παρω 2 καψουλες στην καλυτερη για να νοιωσω αυτο που ενοιωθα με την μια της universal.To vitrix παντως που το ειχα παρει ητανε σχετικα καλο εδινε και αιματωση με το horny goat weed.

The Rock
21-11-09, 02:17
Σε συμβουλεύω να δώσεις γιατί οι μισοί τύποι προϊόντων δεν λειτουργούν ..
Βασικά με πιστεύεις ή όχι αγαπητέ τα έχω τσεκάρει όλα τα συμπληρώματα διατροφής της αγοράς και ξέρω ποια δουλεύουν και ποια όχι σύμφωνα με έρευνες ...
Σε συμβουλεύω γιατί δίνει αρκετός κόσμος πολύ χρήμα σε προϊόντα που δεν λειτουργούν.
Δεν αναφέρομαι σε σένα καταποκλειστικότητα ,το καταλαβαίνεις .

Κοίτα ξαναλέω θες να διαφωνήσεις ? Πολύ ευχαρίστως που αρέσει να μαθαίνω συζητώντας :green:
Μόνο με έρευνα παρακαλώ :green:
Αλλιώς είναι "να χαμε να λέγαμε"

Χαλαρά και ωραία :green:

psychedelic
21-11-09, 04:10
Λάθος κάνεις φίλε μου. Για test booster μου κάνει εμένα

τεστοστερονη φιλε!;)

Georges
21-11-09, 05:05
τεστοστερονη φιλε!;)

I insist

Polyneikos
21-11-09, 11:07
Σε συμβουλεύω να δώσεις γιατί οι μισοί τύποι προϊόντων δεν λειτουργούν ..
Βασικά με πιστεύεις ή όχι αγαπητέ τα έχω τσεκάρει όλα τα συμπληρώματα διατροφής της αγοράς και ξέρω ποια δουλεύουν και ποια όχι σύμφωνα με έρευνες ...
Σε συμβουλεύω γιατί δίνει αρκετός κόσμος πολύ χρήμα σε προϊόντα που δεν λειτουργούν.
Δεν αναφέρομαι σε σένα καταποκλειστικότητα ,το καταλαβαίνεις .

Κοίτα ξαναλέω θες να διαφωνήσεις ? Πολύ ευχαρίστως που αρέσει να μαθαίνω συζητώντας :green:
Μόνο με έρευνα παρακαλώ :green:
Αλλιώς είναι "να χαμε να λέγαμε"

Χαλαρά και ωραία :green:

Όταν λες ότι έχεις τσεκαρει όλα τα συμπληρωματα της αγορας εννοείς ότι τα εχεις δοκιμασει;Ή βασίζεσαι σε ταμπελες και σε έρευνες;Γιατί φίλε Ροκ αν θυμαμαι καλα είχες πει ότι δεν χρησιμοποιείς συμπληρωματα.Αυτη η συνεχής παραπομπη σε ερευνες λίγο κουραζει,ουτε μπορείς να επιβαλλλεις στον αλλον


Μόνο με έρευνα παρακαλώ :green:
Αλλιώς είναι "να χαμε να λέγαμε"

Εδω φίλε μου δεν είμαστε Πανεπιστημιο,να δίνουμε πτυχιακες ,θα ήθελα παντως καποια στιγμη να δω φωτογραφίες σου να δω αυτες οι ερευνες και οι παραπομπες πόσο σε έχουν προχωρήσει στο άθλημα.Φιλικα στα λεω ,μην με παρεξηγήσεις !

The Rock
21-11-09, 12:53
Καθαρά από άποψη ερευνών. Δεν δοκιμάζω συμπληρώματα που ξέρω ότι δεν λειτουργούν.
Εγώ χρησιμοποιώ τώρα κανονικά .(μπορώ να σου κάνω μια λίστα με όλα τα συμπληρώματα,τις βάσεις κατασκευής δλδ που δεν κάνουν τίποτα αν σε ενδιαφέρει.)Ξέρεις ότι δεν το κάνω για επιβολή και για να το παίξω κυριλέ :green: απλά θεωρώ ότι το φόρουμ αποτελεί πηγή πληροφοριών(σαν γενικό σύνολο) θεωρώ ότι το να είμαι ειλικρινής ,πειστήρια θα βοηθήσω και θα βοηθηθώ:green:
Δικαιολογίες δεν θα σου πω απλά να τονίζω ότι εδώ και κάποιους μήνες είμαι με γνώση και απλά δώσε μου λίγους μήνες καιρό να γίνουν και πάνω μου οι βελτιώσεις και όταν είναι να ποστάρω φωτό θα σαι ο πρώτος που θα τις δεις :green:
Υ.Γ. Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ,αυτονόητα πράγματα :green:

the_big_litho
21-11-09, 16:12
Οσο ημουν στο ΤΕΦΑΑ ειχα βιβλιογραφιες με ερευνες ατελειωτες, η καθε μια αναιρουσε την αλλη, αργοτερα στα μεταπτυχια προγραμματα που παρακολουθησα ακομα χειροτερα, εμεις ειχαμε κανει μια ερευνα για το γαλακτικο που αναιρουσε μια ερευνα του ΜΙΑΜΙ U, τι παει να πει αυτο...
Οποτε μην βασιζεσαι μονο σ αυτο...

manos_
21-11-09, 17:34
Φιλε ροκ αναμεσα στην θεωρια και την πραξη θα προτιμησω την πραξη.Με εχει παει καλα μεχρι τωρα.Η αποψη μου γενικα για τα συμπληρωματα ειναι οτι δεν κανουν αυτο που γραφουν στον βαθμο που το γραφουν αλλα το κανουν.Και με εχει παει καλα μεχρι τωρα.Αν συμπληρωσω σε αυτο οτι γουσταρω να γινομαι ολιγον πειραματοζωο και δεν υπολογιζω και ιδιαιτερα οταν θελω να δοκιμασω κατι καταλαβαινεις.Οσον αφορα το συγκεκριμενο προιον προς τον αρχικο ποστερ θα προτιμουσα το αλλο της εταιριας που εχει και divanil μεσα και ανεβαζει την ελευθερη τεστο.http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4374&category=897

ioannis1
21-11-09, 20:00
θα παρακαλουσα οταν βαζετε αρθρα να τα μεταφραζετε στα ελληνικα για ευνοητους λογους.

The Rock
21-11-09, 20:46
Φιλε ροκ αναμεσα στην θεωρια και την πραξη θα προτιμησω την πραξη.Με εχει παει καλα μεχρι τωρα.Η αποψη μου γενικα για τα συμπληρωματα ειναι οτι δεν κανουν αυτο που γραφουν στον βαθμο που το γραφουν αλλα το κανουν.Και με εχει παει καλα μεχρι τωρα.Αν συμπληρωσω σε αυτο οτι γουσταρω να γινομαι ολιγον πειραματοζωο και δεν υπολογιζω και ιδιαιτερα οταν θελω να δοκιμασω κατι καταλαβαινεις.Οσον αφορα το συγκεκριμενο προιον προς τον αρχικο ποστερ θα προτιμουσα το αλλο της εταιριας που εχει και divanil μεσα και ανεβαζει την ελευθερη τεστο.http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4374&category=897
http://en.wikipedia.org/wiki/Placebo_Effect Καλή Συνέχεια:turtle:

Υ.Γ. Ανάλυση του προϊόντος που πόσταρες :
-Χαμηλότατος ψευδάργυρος η κάθε δόση
-Quercetin: δεν κάνει κάτι
-Το αλκαλοειδές του φυτού Cnidium Monnieri, osthol διάβασα,ότι όντως προκαλεί αύξηση στην λίμπιντο και στην τεστό και στα επίπεδα νιτρικού οξειδίου,σύμφωνα με έρευνα(1)
-bioperine : δεν υπάρχει απολύτως τίποτα αποδεδειγμένο(εγώ δεν βρήκα πάντως)
-Resveratrol: δεν είναι σίγουρο ότι αυξάνει την τεστό σύμφωνα με έρευνες(2,3)
-Indole-3-carbinol: Δεν υπάρχει κάτι-3,4-Divanillyltetrahydrofuran:Σύμφωνα με μόνο μια έρευνα την μοναδική που βρήκα του,1997 ,δεν αυξάνει την τεστό,κάνει κάτι που δεν πολυκατάλαβα (4)

Βιβλιογραφία :
1)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15551966
2)http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=16678983
3)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11606380
4)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9463941?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=2

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα το προϊόν δεν μου φαίνεται να αυξάνει ΟΝΤΩΣ τα επίπεδα τεστό. Λυπάμαι.

manos_
21-11-09, 20:48
Rock απλα ημαρτον.Κατανταει κουραστικο αυτο που αραδιαζεις ερευνες.Τεσπα δεν θα σου αλλαξω εγω την γνωμη.Το πλασιμπο εφεκτ ισχυει οταν εισαι στην αρχη εγω παιρνω χρονια συμπληρωματα αστο ξερω πως ακριβως ειναι και το συναισθημα του πλασιμπο.Και μην υποτιμας την αποψη του αλλου τοσο πολυ δεν σου κανει καλο wannabe professor.Το DIVANIL ανεβαζει την ελευθερη σου αν δεν γνωριζεις την διαφορα αυτο ειναι ενας καλος λογος να διαβασεις.

The Rock
21-11-09, 21:08
Rock απλα ημαρτον.Κατανταει κουραστικο αυτο που αραδιαζεις ερευνες.Τεσπα δεν θα σου αλλαξω εγω την γνωμη.Το πλασιμπο εφεκτ ισχυει οταν εισαι στην αρχη εγω παιρνω χρονια συμπληρωματα αστο ξερω πως ακριβως ειναι και το συναισθημα του πλασιμπο.Και μην υποτιμας την αποψη του αλλου τοσο πολυ δεν σου κανει καλο wannabe professor.Το DIVANIL ανεβαζει την ελευθερη σου αν δεν γνωριζεις την διαφορα αυτο ειναι ενας καλος λογος να διαβασεις.

No research no party :green::green:

Bane
22-11-09, 02:34
Πληροφοριακά το vitex(λιγαριά) στους άντρες μειώνει την τεστοστερόνη και αυξάνει την προλακτίνη.

Machiavelli
22-11-09, 20:22
Καθαρά από άποψη ερευνών. Δεν δοκιμάζω συμπληρώματα που ξέρω ότι δεν λειτουργούν.

Αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις, απλώς αποδέχεσαι την άποψη κάποιων, που φυσικά δεν ξέρουν τον οργανισμό όλων των ανθρώπων του κόσμου ακόμα κι αν είναι οι κορυφαίοι επιστήμονες. Φυσικά είναι το καλύτερο κριτήριο για να δούμε αν θα αγοράσουμε κάτι ή όχι εφόσον δεν το έχουμε δοκιμάσει αλλά το να είσαι τόσο απόλυτος δε δικαιολογείται επειδή το διάβασες κάπου στο internet.

The Rock
22-11-09, 22:12
Αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις, απλώς αποδέχεσαι την άποψη κάποιων, που φυσικά δεν ξέρουν τον οργανισμό όλων των ανθρώπων του κόσμου ακόμα κι αν είναι οι κορυφαίοι επιστήμονες. Φυσικά είναι το καλύτερο κριτήριο για να δούμε αν θα αγοράσουμε κάτι ή όχι εφόσον δεν το έχουμε δοκιμάσει αλλά το να είσαι τόσο απόλυτος δε δικαιολογείται επειδή το διάβασες κάπου στο internet.
Απόλυτος δεν είμαι, αλλά ότι έχω να πω το στηρίζω με πειστήριο και όχι με "να χαμε να λέγαμε" :green:
Ότι και να δοκιμάσει κάποιος αν δεν το εξακριβώσει με μια εξέταση σε εργαστήριο ας λέει ότι θέλει,εμένα δεν με πείθει.
Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον για κάτι΄,γιατί χωρίς αποδείξεις είναι απλά λόγια του αέρα :green:

Polyneikos
22-11-09, 22:18
Tα επόμενα σχόλια θα παρακαλέσω να είναι αποκλειστικα για το εν λόγω συμπληρωμα,ας μην αναλωθούμε άλλο στις προσωπικες αντιλήψεις του καθε μελους και τον τροπο επιλογής συμπληρωματων.Ευχαριστώ !

sobral
08-06-12, 13:29
http://sann.net/images/headers/Header_900x450_Endotest-Pro.jpg

http://sann.net/images/supplement_facts/endotest-sup-facts.gif

έχει αλλάξει σύνθεση αλλά και πάλι δεν μου κάνει αίσθηση...λόγω τρίμπουλους βασικά. Ακούω γνώμες μιας και δεν είναι μπλεντ και βοηθάει στην ανάλυση.

COBRA_STYLE
11-06-12, 15:12
ουτε αυτο λεει...γενικα τα περισσοτερα απο αυτα δε λενε που πανε και βγαζουν...το Vitex παντως εχω την εντυπωση οτι εχει anti-androgen effects.Το χρησιμοποιουνε κυριως σε κυκλους για τον ελεγχο της προλακτινης,οταν παιρνουν φαρμακα που χτυπανε εκει.