PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα για όγκο



GeorgeTF
11-01-07, 22:10
καλησπέρα!όπως είπα και σε άλλο τόπικ μετά απο 3 μήνες αποχή μπήκα στο γυμ ξανά και ο γυμναστής μου έφτιαξε ενα πρόγραμμα και θέλω την γνώμη σας!!!!!

όλα ξεκινάνε με 5 λεπτά ποδήλατο και 25 λεπτά τρέξιμο στο τέλος!

ΠΛΑΤΗ

εμπρόσθιες έλξεις στην τροχαλία 1χ12 1χ10 1χ8
οπίσθιες έλξεις στην τροχαλία 1χ12 1χ10 1χ8
κωπηλατική στο μηχάνημα καθιστός 1χ12 1χ10 1χ8
κωπηλατική στην dorsal(κλειστή /ανοιχτή λαβή)

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ

εκτάσεις τρικεφάλων με μηχάνημα(λοξό) 1χ12 1χ10 1χ8
εκτάσεις τρικεφάλων με μηχάνημα (ανάποδη λαβή) 1χ12 1χ10 1χ8
σχοινί 3χ10

ΩΜΟΙ

εμπρόσθιες άρσεις με αλτήρες 3χ10
πλαγιες άρσεις με αλτήρες 3χ10

ΣΤΗΘΟΣ

πιέσεις επίπεδου πάγκου με μπάρα 1χ12 1χ10 1χ12
εκτάσεις αλτήρων στον επίπεδο πάγκο 3χ10
πιέσεις επικλινή πάγκου με μπάρα 1χ12 1χ10 1χ8
εκτάσεις αλτήρων στον επικλινή πάγκο 3χ10
πεκ-ντεκ 1χ12 1χ10 1χ12

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα 1χ10 1χ8 1χ10
κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες καθιστός 3χ8 σε κάθε χέρι
κάμψεις δικεφάλων στο μαξιλάρι 3χ8

ΠΟΔΙΑ

εκτάσεις τετρακεφάλων 3χ15
κάμψεις μηριαίων δικεφάλων 3χ15

έχω την εντύπωση οτι το πρόγραμμα δεν είναι καλό
θέλω την γνώμη σας

Theristis
12-01-07, 00:45
Πρώτα απο όλα δεν μας έχεις πει σου έχει χωρίσει την κάθε μυϊκή ομάδα μόνη της?Πιστεύω οτι στην αρχή πρέπει να κάνεις τα 25 λεπτά διάδρομο όχι όλες τις μέρες αφού πας για όγκο επιπλέον μετά τα βάρη θα ήταν καλό να ξεκουράζεσε και να τρως όχι να τρέχεις.

Τώρα για την απιλογή των ασκήσεων το στήθος το υπεργυμνάζεις ενώ στα πόδια κάνεις μόνο 2 ασκήσεις,εγώ θα σου έβγαζα τις εξής ασκήσεις:
1)κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα
2)Πεκ-Ντεκ
3)Εκτάσεις με αλτήρε σε επικλινή

Στα τρικέφαλα θα τα έβγαζα όλα και θα έβαζα
1)Εκτάσεις με σχοινί στο μηχάνημα
2)Εκτάσεις με αλτήρες

Στα πόδια θα έβαζα
1)Squat
2)Άρσεις θανάτου

Αυτά απο μένα. :wink:

GeorgeTF
12-01-07, 01:07
Έχει αρκετά λάθη κατα την γνώμη μου!μου έχει βάλει 3 ομάδες μαζί δηλαδή στήθος δικέφαλα πόδια και το άλλο πλάτη τρικέφαλα ώμους ενώ εγώ του είπα 4ήμερο πρόγραμμα

tasosfit
14-01-07, 15:31
:info: Για να κρίνουμε ένα πρόγραμμα εχουμε πει οτι πρέπει να γνωρίζουμε ένα μεγάλο όγκο δεδομένων, πράγμα που μάλλον δεν είναι εφικτό απο το post σου!
Δίνω δυο τρείς γενικές παρατηρήσεις:

1.Μια προτεινόμενη(όχι η μόνη) σειρα σε ότι αφορά την σειρά των ασκήσεων ειναι απο τις πολυαρθρικές στις μονοαρθρικές.

2.Απο τις μπάρες στους αλτήρες, στα μηχανήματα και τέλος στα καλώδια.

3. Οι τρικέφαλοι δεν έχουν καμια σχέση με τον πρηνισμο ή τον υπτιασμό του χεριού άρα δεν αλλάζει κάτι δραματικά αν αλλάζεις λαβές (πανω,κατω,natural) στις εκτάσεις απο τροχαλία.

4. Η αεροβική σε μέτριες εντάσεις δεν θέτει σε ιδιαίτερο κινδυνο τους μυες σου μιας και με ενα συμπλήρωμα πρωτεϊνης μετα είναι αρκετό να αναπληρώσεις ότι έχασες.

5. Όποια άσκηση έχει να κάνει με ανοίγματα στο στηθος, οπως πεκ ντεκ- αλτηρες- κρος οβερ κ.λ.π., είναι συναφείς άρα αυτό που προσέχω είναι η γωνία εκτέλεσης σε σχέση με τον κορμό.

6. Αν τώρα κάποιες ασκήσεις είναι καταλληότερες απο κάποιες άλλες αυτο είναι θέμα στόχου και επιπέδου.

:notice: Μην κρίνουμε βιαστικά πράγματα χωρίς να έχουμε την εικόνα που έχει εκείνος που φτιάχνει προγράματα.

Gasturb
03-02-07, 20:19
όλα ξεκινάνε με 5 λεπτά ποδήλατο και 25 λεπτά τρέξιμο στο τέλος!

Το ποδηλάτο οκ το τρέξιμο 25 λεπτά γιατι? Αν θέλεις αποθεραπία κάνε 5 λεπτά εκτός κ αν εννοείς αεροβική που πάλι κάνε 15 αντι για 25.

Gt

ajax
04-02-07, 00:53
εγω αντιθετα πιστευω οτι τα 5 ειναι λιγα για τον george που δεν ασχολειται με το bb αλλα με το kick boxing,απο πειρα σου συνιστω να κρατησει τα 25 καθως και με μερικες διατασεις στο τελος

Gasturb
04-02-07, 05:59
Για kick boxing δεν ξέρω αλλα επειδη το site ειναι για bb ας εστιάσουμε την προσοχή μας εκει. Στο ποστ του ο George δεν ανέφερε τίποτα για kick boxing παρά μόνο για πρόγραμμα όγκου και που πηγε ξανα στο γυμναστήριο.

Gt

GeorgeTF
05-02-07, 09:44
ναι ασχολούμαι με το κικ αλλά το πρόγραμμα τις γυμ έχει αλλάξει κατα πολύ οπότε τώρα είμαι οκ!και αερόβια φυσικά γίνεται ξεχωριστές μέρες απο το γυμ!!!!

Gasturb
05-02-07, 09:47
Άλλαξε?? Οπότε περιμένουμε νέο σου post.. :wink:

Gt