PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαουνα μετα την προπόνηση.



Theristis
17-12-06, 00:24
Γειά σας ξεκίνισα σήμερα και κάνω σάουνα σκεφτόμουνα να το καθιερώσω να κάνω και τις φορές την εβδομάδα που πάω γυμναστήριο,πιστεύετε θα με βοηθήσει στο να χάσω λίπος γύρω απο την κοιλιά?(σωσίβιο)

Αυτήν την στιγμή κάνω πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής μυϊκού όγκου.

BRaWNy
17-12-06, 16:35
Με την Σάουνα χάνεις νερά, γιατι έχεις την εντύπωση ότι χάνεις λίπος?
Μαζί με τα νερά χάνεις και ηλεκτρολύτες, οπότε αμέσως μετά θα πρέπει να αναπληρώσεις σε αυτούς αλλά και σε νερό.
Δεν είναι καλό να κάνεις Σάουνα πολύ συχνά.

Άποψή μου.

ajax
17-12-06, 17:56
Μολις επεστρεψα απο σαουνα και ειναι απαιχτα....ιδιως αμα εχεις καλη παρεα μεσα (ο gast ξερει τι λεω :wink:) ειναι τελεια!σου συνιστω να κανεις μετα απο μια βδομαδα υπερεντατικης προπονησης οπως εκανα εγω θα βγεις απο μεσα και θα νιωθεις πουπουλο

Muscleboss
17-12-06, 23:10
Με την Σάουνα χάνεις νερά, γιατι έχεις την εντύπωση ότι χάνεις λίπος?
Μαζί με τα νερά χάνεις και ηλεκτρολύτες, οπότε αμέσως μετά θα πρέπει να αναπληρώσεις σε αυτούς αλλά και σε νερό.
Δεν είναι καλό να κάνεις Σάουνα πολύ συχνά.

Άποψή μου.


Agree

ajax
18-12-06, 00:10
επισης ενω κανεις σαουνα οσο πολυ και να διψας ΔΕΝ πρεπει να πινεις νερο,χυμο κτλ.Οσο για το ποσο συχνα πρεπει να κανει κανεις νομιζω οτι μια φορα τον μηνα ειναι αρκετο...

tasosfit
18-12-06, 02:34
Σε περιόδους εντατικής προπόνησης χρειαζόμουν σαουνα 1 φορά ανα εβδομάδα για να μπορώ να ανταποκριθώ στις αυξημένες απαιτήσεις.Φυσικά απαραίτητη η αναπλήρωση των υγρών και των ηλεκτρολυτών...

alexmafia2
18-12-06, 17:46
καπου εχω ακουσει οτι η πολλη σαουνα ειναι καρκινογονα .!

gpag
02-02-09, 23:09
Ξέρει κανείς πόση ώρα πρέπει να καθόμαστε στη σάουνα και σε τι θερμοκρασία? Πρέπει να κάνουμε διαλείματα? Επίσης την εβδομάδα πόσες φορές προτείνετε...? Εκτός από τη χαλάρωση πετυχαίνουμε και κάτι άλλο?

RUHL
02-02-09, 23:19
Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κανεις μετα την προπονηση με βαρη η κανεις πριν την προπονηση και να πας μετα για βαρη θελει ενα διαστημα 2-3 ωρων μετα τα βαρη

Τωρα για μεσα στην σαουνα αναλογος το επιπεδο σου και τις αντοχες σου οι πρωτες φορες ειναι κανεις ενα 10 λεπτο μετα 10 εξω τα γνωστα κρυο η χλιαρο νερο επαναληψη 2-3 φορες και οσο πας και αυξανεις καθεσε και 15 μετα 20 λεπτα κτλ με δειαληματα

για θερμοκρασια δεν ξερω ποτε δεν εχω προσεξει ποσο παει :rabbit: απλος κανει ελεινη ζεστη και οι αναπνοες γινοντε λιγο ψηλοδυσκολα αυτα απο μενα

Exci
02-02-09, 23:32
Γιατι οχι μετα απο βαρη? :chinese:

Polyneikos
02-02-09, 23:53
Στην σαουνα αυτό που επιτυγχανεται είναι ότι ανοιγουν οι πόροι με την θερμοκρασία και αποβάλλονται οι τοξίνες απο τον οργανισμο.Μυθοι που παλια συντηρουσαν καποιοι ότι χανεται λίπος,δεν ισχύουν,μονο υγρά αποβάλλονται τα οποια με την διψα που σου δημιουργειται πίνοντας 1-2 ποτήρια νερό αναπληρωνονται.Προτείνεται σαν "θεραπεία" το πολύ 3 φορες την εβδομαδα,από 10-15 λεπτα,όχι παραπανω,γιατλι είναι ξηρη η ατμόσφαιρα μεσα και δημιουργείται αφυδατωση.
Πριν μπεις κανε ενα ντουζ καθως και ενδιαμεσα όταν θα έχουν ανοιξει οι πόροι,για να φύγουν οι τοξινες που προανεφερα ευκολότερα.
Μπορείς να ρίχνεις εκει που έχει τα καρβουνακια 1-2 κουταλες νερου μαζί με καποιο λαδακι που πουλανε σε φαρμακεια,ευκαληπτο κτλ γιατί δημιουργεί μια ωραία αισθηση και υποτίθεται ο ευκαληπτος ή ότι άλλο παρεις εισχωρουν μεσα στους πόρους και λειτουργουν χαλαρωτικα.
Ρόλο παίζει η θερμοκρασία(συνηθως το ρυθμιζουν 90-100 βαθμούς) που την έχουν ρυθμισει καθως και η υγρασία.
Εναλλακτικη πολύ καλη λυση , ίσως και καλύτερη γιατί εκει δεν είναι ξηρη η ατμοσφαιρα αλλά υγρη,είναι το χαμαμ.

BILLMMAN
21-11-09, 17:36
χαιρετε...τι εχετε να πειτε για την χρηση σαουανας μετα την προπονηση?

Polyneikos
21-11-09, 23:30
Η χρήση της σάουνας είναι ένας πολύς καλός παράγοντας αποκατάστασης των μυών μετά από δυνατές προπονήσεις. Η αποθεραπεία του αθλητή και ειδικότερα η μυϊκή του αποκατάσταση είναι εξίσου σημαντική με την προπόνησή του. Πρέπει όμως να γίνεται σωστά γιατί όσο απλό ακούγεται τόσο περίπλοκο είναι στην ουσία.


Η υπέρμετρη χρήση μεθόδων αποκαταστάσεως ή η πλημμελής χρησιμοποίησή τους οδηγούν σε εκ διαμέτρου αντίθετα αποτελέσματα. Το πιο απλό παράδειγμα είναι το απολαυστικό μπάνιο σε ζεστό νερό. Η παραμονή στη μπανιέρα για 10-15 λεπτά χαλαρώσει τους μυς ενώ αν παραμείνετε για μια ώρα θα αισθανθείτε έντονη κούραση.


Η σάουνα λοιπόν, που υπάρχει πλέον σε πάρα πολλά γυμναστήρια, αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας μυϊκής αποκατάστασης. Οι πραγματικά ειδικοί στη χρήση της σάουνας είναι δίχως άλλο οι Ρώσοι. Δεκάδες έρευνες από κορυφαίους επιστήμονες στην πρώην Σοβιετική Ένωση έχουν αποφέρει σπουδαία αποτελέσματα, σύνοψη των οποίων θα παρουσιάσουμε.


Κατ' αρχήν η σάουνα είναι ένα κλειστό δωμάτιο από ξύλο θερμαινόμενο στους 80oC και με υγρασία μεταξύ του 5% και 15%. Μιλάμε για την ξηρή σάουνα και όχι για το χαμάμ. Οι Ρώσοι αθλητές δεν χρησιμοποιούν καθόλου χαμάμ γιατί δεν επιφέρει κανένα αποτέλεσμα στην μυϊκή αποκατάσταση τους. Τα χαμάμ λειτουργούν στους 50oC που δεν είναι αρκετοί για να διεισδύσουν στο μυϊκό ιστό και να προκαλέσουν τις απαιτούμενες φυσιολογικές αντιδράσεις. Προκαλεί επίσης επιπλέον φόρτο στο κεφάλι και στους πνεύμονες.


Οι έρευνες έχουν αποδείξει ότι η σωστή χρήση έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση ικανότητας παραγωγής έργου – προπόνησης και δρα αποθεραπευτικά.


Η θερμότητα από τη σάουνα παράγει μια καλή φυσική αντίδραση στο σώμα αυξάνοντας τα όρια αυξομείωσης θερμοκρασίας, επιδρά θετικά στο κεντρικό νευρικό σύστημα, βελτιώνει τη κυκλοφορία του αίματος, των ιδρωτοποιών αδένων, και των πόρων του δέρματος. Οι Ρώσοι επιστήμονες χρησιμοποιούν επίσης τη σάουνα θεραπευτικά, όπως για την βελτίωση της λειτουργίας των νεφρών, σε τραύματα μυών και γενικότερα σε πολλές ασθένειες.


Η σάουνα είναι ιδιαίτερη χρήσιμη σε αθλητές που απαιτούν τη γρήγορη αποκατάστασή τους μετά από βαριές προπονήσεις αντοχής ή με βάρη.
Ας δούμε μια βασική διαδικασία χρήσης και μετά θα προσθέσουμε κάποιες παραλλαγές.

Χρήση της Σάουνας για μέγιστη αποκατάσταση

1) Η σάουνα πρέπει να χρησιμοποιείτε για 1-2 φορές εβδομαδιαία, αλλά όχι παραπάνω. Είναι πολύ τοξική για το σώμα.
2) Πριν μπείτε κάντε ένα ζεστό ντους στους --- (χωρίς να βρέξετε το κεφάλι).
3) Σκουπιστείτε καλά μετά το ντους.
4) Προστατέψτε το κεφάλι σας στη σάουνα για να αποφύγετε τυχόν ζαλάδα χρησιμοποιώντας ένα καπέλο ή τυλίγοντας το με μια δροσερή πετσέτα.
5) Μπαίνοντας στη σάουνα καθίστε στο κάτω μέρος για 2-3 λεπτά ώστε να προσαρμοστείτε στους --- πάντα πάνω σε μια στεγνή πετσέτα. Αυτό είναι το πρώτο βήμα από τα 2-3 σετ που θα κάνετε.
6) Μετά από τα 2-3 λεπτά μετακινηθείτε στο υψηλό μέρος της σάουνας. Η θερμοκρασία είναι πλέον υψηλότερη στους ---- . Αποφύγετε τις μετακινήσεις. Η καλύτερη θέση είναι να ξαπλώσετε και να παραμείνετε ήρεμοι.
7) Παραμείνετε στη σάουνα για 6-10 λεπτά. Αμέσως μετά βγείτε και κάντε ένα κρύο ντους ( --- ) για 20 – 40 δεύτερα, κάντε μετά αλλαγή σε ζεστό των --- για 2 – 3 λεπτά. Επαναλάβετε την ίδια διαδικασία για 5 φορές.
8 )Σκουπιστείτε και ξεκουραστείτε για 10 – 15 λεπτά εκτός σάουνας. Ξαναμπαίνετε για το επόμενο σετ από τα συνολικά 3 που θα επιχειρήσετε. Επαναλαμβάνετε τη διαδικασία 5 –7 .
9) Προειδοποίηση και συμβουλή (!!!!) ΠΟΤΕ να μην εξασκείστε κατά την παραμονή σας στη σάουνα. Ποτέ να μην κάνετε σάουνα εάν είστε κάτω από φαρμακευτική αγωγή, έχετε υπερκόπωση ή είστε άρρωστος. Πολλοί έχουν πεθάνει στη σάουνα κάνοντας τέτοιες απερισκεψίες. ΠΑΝΤΑ να τηρείτε ένα αυστηρό χρονοδιάγραμμα βγαίνοντας από τη σάουνα μετά από 10 λεπτά παραμονής για να “κρυώσετε” για 10 – 15 λεπτά. Πιείτε ένα ποτήρι δροσερό χυμό ή ποτό με ηλεκτρολύτες μετά από το πέρας των σετ.


Είναι πολύ πιθανό να χάσετε περίπου 1,5 κιλό σε υγρά κατά τη διάρκεια της σάουνας. Δεν πρέπει όμως να πιείτε αυτή τη ποσότητα αμέσως μετά.
Είναι πολύ πιο αποδοτικό να παρατείνετε τη κατανάλωση υγρών για μια περίοδο 2-3 ωρών.


Χρήση της Σάουνας για αποκατάσταση αθλητών


Η χρήση της σάουνας εξαρτάται από το άθλημα και τον όγκο προπόνησης. Αρσιβαρίστες, μπόντιμπίλντερς, παλαιστές, κικμπόξερς γενικά απαιτούν υψηλή “δόση” σάουνας. Εάν το προπονητικό φορτίο είναι μεγάλο είναι προτιμότερο η χρήση να είναι δύο φορές την εβδομάδα. Για παράδειγμα κάνετε σάουνα Τετάρτη βράδυ έχοντας το πρωινό της Πέμπτης ελεύθερο και το Σάββατο με την Κυριακή ελεύθερη. Μπορείτε έτσι να χρησιμοποιείτε τη Σάουνα μετά από βαριές προπονήσεις έχοντας την επόμενη ημέρα για ξεκούραση. Η δόση του Σαββάτου είναι συνήθως μεγαλύτερη επειδή ακολουθεί μια ολόκληρη μέρα ξεκούρασης.


Σε περίοδο συντήρησης, ελαφρών προπονήσεων, η πριν από αγώνες η σάουνα πρέπει να ελαττώνεται στη μια φορά την εβδομάδα. Σίγουρα 7-10 μέρες πριν τον αγώνα η σάουνα απαγορεύεται. Μετά του αγώνα συνιστάται η σάουνα την επόμενη μέρα για να ελαττωθεί η ένταση στους μυς.


Σε αθλητές ηλικίας μέχρι 16 ετών, που ο οργανισμός τους είναι πολύ πιο ευαίσθητος στα αποτελέσματα της σάουνας η θερμοκρασία και η διάρκεια παραμονής πρέπει να είναι μικρότερη. Στην πράξη οι νεαρότεροι αθλητές θα παραμένουν στο χαμηλό μέρος, οι μεγαλύτεροι σε ηλικία στο υψηλότερο και ανάλογα θα ρυθμίζονται και οι περίοδοι της ξεκούρασης και των ντους.


Η σάουνα πολύ συχνά χρησιμοποιείτε και στο χάσιμο προσωρινού βάρους ώστε ο αθλητής να εξασφαλίσει τα προνόμια μιας χαμηλότερης κατηγορίας βάρους για το αγώνισμά του. Σε αυτή την περίπτωση και επειδή ο αγώνας είναι κοντά, η λιγότερη τοξική διαδικασία για το σώμα αλλά με εξίσου καλά αποτελέσματα στην εφίδρωση είναι τα εξής: η σάουνα θα ρυθμίζεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία ---- αλλά η παραμονή θα μεγαλώσει στα 15-20 λεπτά για κάθε σετ.


Μετά το τέλος της σάουνας συνίσταται η ξεκούραση για 45-60 λεπτά και η κατανάλωση μεταλλικών αλάτων που έχουν χαθεί από την έντονη εφίδρωση. Η σάουνα είναι σκληρή για το σώμα και ιδιαίτερα για τον μεταβολισμό και το νευρικό σύστημα. Θέλει λοιπόν σωστή χρήση και η μέγιστη απόδοση της είναι μόνο μετά από βαριές προπονήσεις. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δώσουν οι αθλητές των λεγόμενων σκληρών στυλ επαφής αφού οι μικροτραυματισμοί είναι ένα συχνό φαινόμενο. Η σάουνα έχει αρνητική επίδραση σε τυχόν αιματώματα που για τις πρώτες 48 ώρες πρέπει να τοποθετείται πάγος. Αν μάλιστα υπάρχει και κάποιο πρόσφατο νοκ άουτ (κεφάλι) καλό θα είναι να μην περάσετε ούτε απ' έξω.


Info: Πηγή: Gym4u.gr (http://www.gym4u.gr/)

sTeLaKoS
22-11-09, 13:17
Σ'ευχαριστούμε πολύ Polyneikos. Πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που βρήκες.

Η αλήθεια είναι πως το γυμναστήριο μου δεν έχει σάουνα αλλά όσες φορές έτυχε να κάνω αλλού γούσταρα πολύ! Μάλιστα μετά τη σάουνα δεν έκανα κρύο ντουζ αλλά βουτούσα σε μια πισίνα με νερό σε θερμοκρασία δωματίου, όχι θερμενόμενη. Εκεί να δείτε καρδιακά επισόδια!
Μέσα στο χειμώνα σχεδιάζω μια επίσκεψη σε ένα spa hotel έτσι για χαλάρωμα, μακάρι να μπορέσω.:green:

vAnY
22-11-09, 13:35
:bowdown::toast: Σ'ευχαριστω κι εγω πολυ για το τοπικ ... Χρυσες οι συμβουλες σου !!
μου αρεσει η σαουνα, και μαλιστα σκεφτομαι τωρα να την εντασσω κανονικα 1-2 φορες την εβδομαδα ως μερος της προπονησης μου! :turtle:
Να σαι καλα βρε Πολυνεικε :toast:

Polyneikos
22-11-09, 13:40
Μεταξυ σαουνας και χαμαμ παντως συστήνω ανεπιφύλακτα χαμαμ.
Στην σαουνα ο αερας είναι ξηρός με αποτέλεσμα να γκαργκανιαζει το κεφαλι σου μετά απο 10 λεπτα,δεν αντέχεται πολυ.
Το χαμαμ είναι πολύ πιο ευχαριστο ,μεσω υδροροων διαχεεται σε όλη την καμπίνα ατμος,η ατμόσφαιρα είναι υγρη και το ευχαριστιεσαι καλύτερα ,καθεσαι πολυ περισσότερο και ευχαριστα!!

Polyneikos
22-11-09, 13:46
Νice tips


Η σάουνα και το χαμάμ αποτελούν τον πλέον ευχάριστο τρόπο για να τελειώνει ο αθλούμενος την προπόνησή του. Μοιάζουν μεταξύ τους στο γεγονός ότι προκαλούν εφίδρωση λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας του σώματος.

Ωστόσο, διαφέρουν στις συνθήκες που επικρατούν μέσα στους δύο χώρους. Συγκεκριμένα το χαμάμ είναι πιο αποτελεσματικό όταν η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 43 οC και 46 οC, ενώ η σάουνα όταν η θερμοκρασία είναι μεταξύ 50 οC και 100 οC σε ξηρό αέρα.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η καλή επίδραση της σάουνα και του χαμάμ στον οργανισμό έγκειται στην προαγωγή της νευρομυϊκής χαλάρωσης με την αύξηση της αιμάτωσης.
Ένα μεγάλο όφελος του χαμάμ και της σάουνα είναι η ευεργετική τους επίδραση στο δέρμα, κάτι που εκτιμούν ιδιαίτερα οι γυναίκες. Η ζέστη διεγείρει τη ροή του αίματος και καθαρίζει το δέρμα, ανοίγοντας τους πόρους και απομακρύνοντας τα νεκρά κύτταρα κάνοντας το δέρμα απαλότερο, πιο λείο και υγιές.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Έχει αποδειχθεί πως το χαμάμ είναι ευεργετικό για άτομα που υποφέρουν από παθήσεις ύπνου, ξηροδερμία, μυϊκή δυσκαμψία καθώς και για άτομα που είναι ευαίσθητα στις ξαφνικές αλλαγές θερμοκρασίας.

Η σάουνα μπορεί να επηρεάσει το ενδοκρινικό σύστημα διεγείροντας την παραγωγή της νοραδρεναλίνης και της προλακτίνης ορμόνης οι οποίες έχουν επίδραση και στη διάθεσή μας.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Γνωρίζουμε ότι μετά από έναν μυϊκό τραυματισμό η άμεση εφαρμογή πάγου μπορεί να αποτρέψει την εμφάνιση οιδήματος. Μετά την παρέλευση 48 ωρών, η εφαρμογή κρύου παύει να είναι ευεργετική και τότε η εφαρμογή ζεστού καθίσταται πιο αποτελεσματική. Σε αυτή την περίπτωση, η σάουνα και το χαμάμ μπορούν να βοηθήσουν στην ταχύτερη αποκατάσταση ενός τραυματισμού (μετά από τις 2 πρώτες ημέρες).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η απώλεια βάρους που παρατηρείται μετά τη χρήση τους οφείλεται στην απώλεια υγρών μέσω της εφίδρωσης. Η απώλεια αυτή, όμως, είναι στιγμιαία και το σωματικό βάρος θα αποκατασταθεί μόλις πιούμε νερό.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η σωστή χρήση της σάουνα και του χαμάμ γίνεται όταν κάνουμε μπάνιο πριν από την είσοδο μας για λόγους υγιεινής. Η παραμονή στο χώρο εξαρτάται από την ευαισθησία του καθενός στη ζέστη. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 15-20 λεπτά.

Κατά την διάρκεια της παραμονής μας στη σάουνα και στο χαμάμ η θερμοκρασία του σώματος αυξάνεται και μετά από 15-20 λεπτά, φτάνει γύρω στους 40 οC. Η καρδιακή συχνότητα αυξάνεται προκειμένου η πίεση να διατηρηθεί σε φυσιολογικά πλαίσια. Παρόλα αυτά, συνήθως παρατηρείται μια μικρή πτώση της συστολικής και διαστολικής πίεσης, η οποία αποκαθίσταται όταν κάνουμε ένα κρύο ντους με την έξοδο μας από το χαμάμ ή τη σάουνα. Επίσης με το κρύο ντους η καρδιακή συχνότητα και η θερμοκρασία του σώματος επανέρχεται σε κανονικά επίπεδα και οι πόροι του δέρματος κλείνουν.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα υγιή άτομα μπορούν να χρησιμοποιούν και τα δύο όσο συχνά θέλουν. Όπως όμως και με το συχνό ντους έτσι και με τη συχνή χρήση τους μπορεί το δέρμα να γίνει ξηρό. Γιʼ αυτό το λόγο, καλό είναι να χρησιμοποιούμε στο τέλος μια ενυδατική λοσιόν που να περιορίζει τη ξηροδερμία.

Η σάουνα και το χαμάμ θα πρέπει να αποφεύγονται από άτομα με καρδιακές παθήσεις.

Πηγη : http://www.holmesplace.gr/newsletter060614_sauna.php

BILLMMAN
22-11-09, 19:12
να σαι καλα πολυνικε...χρησιμες οι πληροφοριες σου...εγω απλα 1 φορα την εβδομαδα και αυτο ειναι σαββατο...μολις τελειωσω την προπονηση πινω την πρωτεινη μου παω κανω ενα χλυαρο ντουζ και μπαινω σαουνα για 6 -7 λεπτα μετα κρυο μπανιο και τερμα...δεν ξερω αν την πρωτεινη πρεπει να την παιρνω μετα και απο την σαουνα...!!??

aqua_bill
22-11-09, 21:27
εγω εκανα μια μερα σαουνα μια χαμαμ.μπορω να πω πως το χαμαμ ειναι σαφως πιο ευχαριστο ωστοσο η αισθηση ξεκουρασης-χαλαρωσης που εχω μετα τη σαουνα μετα απο σκληρη προπονηση δεν περιγραφετε.Ευχαριστουμε για τις πλληροφοριες:clap:

the_big_litho
22-11-09, 21:57
Πολυ ωραιες πληροφοριες Κωστα, ευχαριστουμε πολυ.

alkispanorama
11-12-09, 12:26
παιδια για την velform sauna massage που δινουν στο telemarketing ξερετε τιποτα???

alkispanorama
12-12-09, 16:51
κανενας ρε παιδια???:(

Polyneikos
12-12-09, 22:09
Βαλε πληροφορίες μεσω goolge,καποια στοιχεία,φωτογραφίες.Τι το ιδιαιτερο προσφερει;;

Haris Pilton
12-12-09, 22:35
Ζωνη εφιδρωσης ειναι που κανει και μασαζ.

Κλασικα καιει λιπος και απο την τσικνα δεν μπωρεις να'νασανεις :P

Jud0ka
29-01-10, 01:39
εγω οταν βγενω απο την σαουνα μετα απο 15 λεπτα κανω ενα ντζουζακι χλιαρο και μετα κρυο και ξαναμπαινω σε χρονο 5λεπτων το max....=/δεν ειναι καλο εε?

TRIANTAFYLLOU
30-01-10, 03:50
πολύ χρήσιμο κωστα το άρθρο .
εγω εχω σάουνες στο γυμναστήριο και απο καμια φορα κάνω και πραγματικα είναι ευεργετικη για το σώμα .

κατ αρχήν όταν κάνουμε σάουνα πρέπει να καταναλώνουμε αρκετα υγρά τόσο μετα όσο και πρίν την σάουνα επίσης εμένα μου αρέσει να ρίχνω αιθέρια έλαια ευκαλύπτου που κάνουν καλό στο αναπνευστικό .

υπάρχουν 2 όργανα στην σάουνα ενα υγρόμετρο και ενα θερμόμετρο και μια κλεψίδρα για τον χρόνο
η υγρασία στην σάουνα εχω να πω δεν είναι 15% αλλα 70% τουλάχιστον και μάλιστα εγω την ρυθμίζω ρίχνοντας νερό πάνω στις ηφαιστιακές πέτρες μαζί με τα έλαια ευκαλύπτου και την ρυθμίζω να είναι τουλάχιστον 70%
ποτε ζεστο ντούζ μετα την σάουνα χλιαρό έως κρύο γιατι με το ζεστό υπάρχει κίνδυνος θερμοπληξίας , άλλωστε δεν αντέχετε το ζεστό και δεν πρέπει να φοραμε κοσμήματα γιατι είναι καλοί αγωγοί της θερμότητας και υπάρχει κίνδυνος εγκαυμάτων .

αμέσως μετα χρειάζετε κατανάλωση υγρών η χυμων και ξεκούραση χαλάρωμα , δεν ενδείκνυτε προπόνηση η εντονη δραστηριότητα μετα την σάουνα , συνήθως η σάουνα είναι για μετα την προπόνηση

αλλα αν έχουμε κάνει προπόνηση με έντονη εφύδρωση και βαρια υπάρχει κίνδυνος αφυδάτωσης γι αυτο είναι σημαντικη η κατανάλωση υγρών .

και το σώμα όπως στο πολύ κρύο καίει θερμίδες , έτσι και στην υπερβολική ζέστη πάλι καίει θερμίδες για να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία , παρ όλα αυτα όμως ο λόγος χρήσης της σάουνας δεν είναι η καύση λίπους .

κάνει και καλό στο δέρμα γιατι ανοίγουν οι πόροι με την εφίδρωση και μετα με το κρύο νερό κλείνουν απότομα αφήνοντας απέξω τοξίνες και κατάλοιπα .

προσοχή μεγαλη σ αυτούς που έχουν ιστορικό με την καρδιά τους και στο ντούς όχι απότομα το νερο επάνω και στο σωμα η στο μερος της καρδιάς , αλλα σιγα σιγα απο τα πόδια και πάνω δεξια και μετα αριστερα .

είναι χρήσιμο εργαλείο όταν χρησιμοποιείτε σωστα :thumbup:

kyriakos23
08-02-10, 22:05
η σαουνα πολυ ξηρη ειναι για εμενα.
προτιμαω το χαμα μολις το κανο νιωθο σαν να ξαναγενιεμε !

bandicoot
09-04-10, 19:19
Γεια σας...θελω να μου απαντισετε αμα γνωριζεται αμα βοιθαει η σαουνα στο "καψιμο" του λιπους ευχαριστω προκαταβολικα :)

Μετακινηθηκε το τόπικ που ανοιξες σε ήδη υπάρχων τόπικ ,καλό είναι πριν να ανοίγετε νεα τόπικς να χρησιμοποιείτε την αναζήτηση.Mods Team.

exkaliber
28-04-11, 00:03
εγω κανω σαουνα ως εξης :

δροσερο ντουζ 1 με 2 λεπτα
επειτα μπαινω στην σαουνα για 5 λεπτα
μετα βγαινω και κανω ενα ντουζ με ΠΑΓΩΜΕΝΟ νερο
και ξαναμπαινω στην σουνα για αλλα 5 λεπτα
και βγαινω για ενα χλιαρο ντουζ


κατα την διαρκεια πινω νερο και ριχνω και στο κεφαλι μου καμια φορα


τελειωνοντας πινω κι αλλο νερο,πινω την πρωτεινη και μια καψουλα με μεταλα

spyros1979
29-04-11, 02:41
Μπράβο παιδιά για όλες τις πληφορίες που αναρτήσατε. Μέχρι τώρα ήμουν κάθετα αρνητικός σε χρήση σάουνας, αλλά τώρα με βλέπω να την δοκιμάζω.

exkaliber
29-04-11, 14:49
^ βρηκες την εποχη κι συ :green:

Nico Cárdenas
02-05-11, 18:25
To Πανεπιστίμιο μου έχει σάουνα και είπα να πάω μια μέρα να δω πως είναι. Απλά τέλειο! και όντος μετα από σκληρή προπόνηση με βάρη αισθάνεσαι σαν να ξαναγεννηθηκες. :green:

exkaliber
05-05-11, 17:49
1) Η σάουνα πρέπει να χρησιμοποιείτε για 1-2 φορές εβδομαδιαία, αλλά όχι παραπάνω. Είναι πολύ τοξική για το σώμα.
2) Πριν μπείτε κάντε ένα ζεστό ντους στους --- (χωρίς να βρέξετε το κεφάλι).
3) Σκουπιστείτε καλά μετά το ντους.


:shock: τοξικη???
γιατι να μν βρεξουμε το κεφαλι??? εγω κανω παγωμενο :green:

γιατι να μν μπουμε βρεγμενοι???

pan0z
05-05-11, 17:58
:shock: τοξικη???
γιατι να μν βρεξουμε το κεφαλι??? εγω κανω παγωμενο :green:

γιατι να μν μπουμε βρεγμενοι???

με λιγα λογια......R.I.P exkaliber!:1laugh:

Polyneikos
05-05-11, 18:15
To Πανεπιστίμιο μου έχει σάουνα και είπα να πάω μια μέρα να δω πως είναι. Απλά τέλειο! και όντος μετα από σκληρή προπόνηση με βάρη αισθάνεσαι σαν να ξαναγεννηθηκες. :green:

Aν βρεις παντως χαμαμ στο συνιστω ανεπιφυλακτα,ακομα πιο ευχαριστη αίσθηση:thumbup:

pan0z
05-05-11, 18:18
Aν βρεις παντως χαμαμ στο συνιστω ανεπιφυλακτα,ακομα πιο ευχαριστη αίσθηση:thumbup:

καλα ενταξει το χαμαμ δεν παιζεται αν ημουν ποτε πλουσιος σιγουρα θα εβαζα ενα:green:.Θυμαμαι ειχα κανει μια φορα και με ειχε χαλαρωσει τοσο πολυ που δεν μπορουσα καν να περπατησω μετα νταξ τι να λεμε αλλη φαση....

Polyneikos
05-05-11, 21:26
Να χαμε και μια μεσα εεε;:P
(Κατσε μην μας ακουσουν τα κοριτσια):turtle:

gym
05-05-11, 21:28
Να χαμε και μια μεσα εεε;:P
(Κατσε μην μας ακουσουν τα κοριτσια):turtle:

ααααααα...εσυ τους τσιγκλας ε?????:green::green::green:

Polyneikos
05-05-11, 22:27
:P:P

exkaliber
05-05-11, 22:39
με λιγα λογια......R.I.P exkaliber!:1laugh:

κι ομως ειμαι ακομα εδω

Georgesee
13-05-11, 16:18
Η σαουνα βοηθαει καθολου στην απολεια λιπους?

karpoutzidis
13-05-11, 18:04
Η σαουνα βοηθαει καθολου στην απολεια λιπους?

αρκετά!μετα τα βαρύ και την αερόβια κανε και λίγο σάουνα και τρίψου στα σημεία που έχεις πιο πολύ!

gym
13-05-11, 18:06
αρκετά!μετα τα βαρύ και την αερόβια κανε και λίγο σάουνα και τρίψου στα σημεία που έχεις πιο πολύ!

μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο γιατι δεν το καταλαβα?τριβεις το σημειο που τι?και γιατι?

karpoutzidis
13-05-11, 18:11
μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο γιατι δεν το καταλαβα?τριβεις το σημειο που τι?και γιατι?

κοιτά να δεις!αυτό μου το είπε ο γυμναστής και δεν ξέρω αν βοηθάει πιο πολύ ή όχι γτ δεν το έχω τεστάρει με ή χωρίς!άλλα την πρώτη φορά που μπήκα αυτό μου είπε και αυτό κάνω!
μπαίνεις και όταν έχεις ίδρωση άπλα τρίβεις στα σημεία που θες να χάσεις πιο πολύ π.χ εγώ το κάνω στην κοιλιά!

Nico Cárdenas
13-05-11, 18:13
Έγω κάνω μετά από το τέλος κάθε προπονητικού κύκλου... Δηλαδή σήμερα!:green:

Σου δίνει ευεξία και αναπληρώνει κατά ένα μέρος το κολαγόνο στο δέρμα (σφιγγει το δέρμα, ειναι πιο απαλό, κτλπ)

gym
13-05-11, 18:15
κοιτά να δεις!αυτό μου το είπε ο γυμναστής και δεν ξέρω αν βοηθάει πιο πολύ ή όχι γτ δεν το έχω τεστάρει με ή χωρίς!άλλα την πρώτη φορά που μπήκα αυτό μου είπε και αυτό κάνω!
μπαίνεις και όταν έχεις ίδρωση άπλα τρίβεις στα σημεία που θες να χάσεις πιο πολύ π.χ εγώ το κάνω στην κοιλιά!

δεν υπαρχει αυτο...το μονο που καταφερνεις ειναι να κανεις μασαζ και να βελτιωσεις εαν εχεις και καποιο σφουγγαρι το δερμα σου...σαν υφη...που μπορεις να το κανεις πχ και μεσα στο μπανιο με τους ατμους εφοσον ανοιγουν οι ποροι...
τωρα για να χαθει λιπος ετσι...οχι...με τιποτα...
δεν πιστευω οτι η σαουνα βοηθαει στη λιπολυση...δεν το εχω ψαξει κιολας επιστημονικα αλλα απλα ιδρωνεις...δηλαδη εαν δω μια ταινια τρομου και τα κανω επανω μου
και ιρδωσω,χανω λιπος?
το θεμα ειναι να πιασεις τους παλμους που θες για να χασεις λιπος...το κανεις αυτο στη σαουνα?τοτε ναι...
αυτο πιστευω εγω...τωρα απο θεμα χαλαρωσης και τα λοιπα,ναι μεσα...εκανα κ εγω παλιοτερα κ οταν παει ξανα χειμωνας θα ξανακανω...

gym
13-05-11, 18:16
Έγω κάνω μετά από το τέλος κάθε προπονητικού κύκλου... Δηλαδή σήμερα!:green:

Σου δίνει ευεξία και αναπληρώνει κατά ένα μέρος το κολαγόνο στο δέρμα (σφιγγει το δέρμα, ειναι πιο απαλό, κτλπ)

αυτο ναι...πιο απαλο...ειναι λογικο..με τοσο ατμο και ζεστη γινεται σαν του μωρου...
εγω παντα εβαζα και ειδικη κρεμα καθως μπαινοεβγαινα...ειναι λιγο μανικι αλλα αξιζει ειδικα για τις γυναικες...

karpoutzidis
13-05-11, 18:18
[/COLOR]

αυτο ναι...πιο απαλο...ειναι λογικο..με τοσο ατμο και ζεστη γινεται σαν του μωρου...
εγω παντα εβαζα και ειδικη κρεμα καθως μπαινοεβγαινα...ειναι λιγο μανικι αλλα αξιζει ειδικα για τις γυναικες...

oπα!τι κρεμα?

gym
13-05-11, 18:20
oπα!τι κρεμα?

ελα καλε...τοσες κρεμες υπαρχουν...παρε μια πιλινγκ με κοκκους...η ενα σαπουνι με κοκκους...να τριβεται...και ενα σφουγγαρι ειδικο και εισαι μια χαρα...αλλα για τους αντρες το θεωρω υπερβολη..δεν το χρειαζεστε εσεις...

Polyneikos
13-05-11, 18:33
Συγχωνευτηκαν 2 παρομοια τόπικς.


Η σαουνα βοηθαει καθολου στην απολεια λιπους?

Καμια σχεση,δεν υφίσταται αυτο,ειναι παλιος μυθος γυμναστηριων,διαβασε το τοπικ άπό την αρχη.

TRIANTAFYLLOU
13-05-11, 19:03
Να χαμε και μια μεσα εεε;:P
(Κατσε μην μας ακουσουν τα κοριτσια):turtle:
ωραίο είναι και το τζακούζι κώστα και καίς και πολλες θερμίδες , αν βέβαια είσαι μεσα με καμια θερμιδοκαύτρα , υψηλών προδιαγραφων και τις καίς και ευχάριστα :turtle::turtle::turtle:

(τα λέω σιγα μη μας ακούσουν τα κορίτσια και νομίζουν τις εκμεταλευόμαστε και τις θέλουμε μόνο να καίμε θερμίδες)

gym
13-05-11, 19:05
ωραίο είναι και το τζακούζι κώστα και καίς και πολλες θερμίδες , αν βέβαια είσαι μεσα με καμια θερμιδοκαύτρα , υψηλών προδιαγραφων και τις καίς και ευχάριστα :turtle::turtle::turtle:

(τα λέω σιγα μη μας ακούσουν τα κορίτσια και νομίζουν τις εκμεταλευόμαστε και τις θέλουμε μόνο να καίμε θερμίδες)

φτουυυυυυυ σαςςςςςς...φτου!!!
οχι για να δειτε ποσο μας χρειαζεστε οι αντρες...ενω για εμας ειστε απλα περιττα οντα...:green::green:

(ποτε θα μαθω να κανω κουωτ στα οφφ????ποτεεεε?)

TRIANTAFYLLOU
13-05-11, 19:25
φτουυυυυυυ σαςςςςςς...φτου!!!
οχι για να δειτε ποσο μας χρειαζεστε οι αντρες...ενω για εμας ειστε απλα περιττα οντα...:green::green:

(ποτε θα μαθω να κανω κουωτ στα οφφ????ποτεεεε?)


έ όχι και φτού!!!! λές και αυτη που θα είναι μεσα στο τζακούζι δεν θα κάψει θερμίδες , το καημένο που θα πρέπει να το λυπηθούμε κιόλας , λές και με το ζόρι θα μπεί μεσα και αν θέλει να κάψει περισσότερες απο τον άντρα έτσι για να τον κάνει σπάσιμο , ας έχει πιο ενεργητικό ρόλο :P:P:P:P:P:P

όσο για την αναγκαιότητα , εχω να πω αμοιβαία είναι αυτα , αν θα βγείτε αναψοκοκκινισμένες απο κει μέσα μετα να μιλάτε για αναγκαιότητες και περιττα όντα , μάλλον για απαραίτητα θα μιλάτε , εμείς δεν είπαμε δεν σας χρειαζόμαστε και δεν ενοώ μόνο για την διαιώνηση του είδους , αλλα και για γούστα και μοχαμπέτια :P:P:P:P:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

gym
13-05-11, 19:29
έ όχι και φτού!!!! λές και αυτη που θα είναι μεσα στο τζακούζι δεν θα κάψει θερμίδες , το καημένο που θα πρέπει να το λυπηθούμε κιόλας , λές και με το ζόρι θα μπεί μεσα και αν θέλει να κάψει περισσότερες απο τον άντρα έτσι για να τον κάνει σπάσιμο , ας έχει πιο ενεργητικό ρόλο :P:P:P:P:P:P

όσο για την αναγκαιότητα , εχω να πω αμοιβαία είναι αυτα , αν θα βγείτε αναψοκοκκινισμένες απο κει μέσα μετα να μιλάτε για αναγκαιότητες και περιττα όντα , μάλλον για απαραίτητα θα μιλάτε , εμείς δεν είπαμε δεν σας χρειαζόμαστε και δεν ενοώ μόνο για την διαιώνηση του είδους , αλλα και για γούστα και μοχαμπέτια :P:P:P:P:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

sticky fingaz
13-02-12, 20:44
Χαμαμ χιλιες φορες καλύτερο απο σάουνα.........σαουνα οσες φορες εχω κάνει πραγματικα με δυσκολευει να καθισω πανω απο 10 λεπτα.

Εχει ανοιξει καποιο χαμαμ μου ειπανε στο Θησειο......ξερει κανεις τιποτα?

bolek
10-11-15, 22:27
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο site σας !
θελω να σας ρωτησω αν η σαουνα κανει καλο οταν εχεις πυρετο!
δεν ξερω αν εχει απαντηθει καπου το ερωτημα μου
ευχαριστω εκ τον προτερων

TRIANTAFYLLOU
14-11-15, 17:06
η σάουνα απο μόνη της προκαλεί αφυδάτωση και επίσης το θερμό περιβάλον είναι και αιτία για βλαβερούς μικροοργανισμούς που σε συνδιασμό πάντα με το πεσμένο ανοσοποιητικό λόγω πυρετού μπορεί να προσβληθεί ο οργανισμός , οπότε μην γυρεύει κάποιος τον μπελά του κάνοντας τετοιες ταρζανιές
σε μια ήπια θερμοκρασία με κανονική υγρασία και πίνοντας αρκετα υγρα και ηλεκτρολύτες η φυσικούς χυμούς μπορεί να βοηθήσει , η υπερβολική θερμοκρασία όμως σε συνδιασμό με διάφορους μύκητες και μικρόβια και με πεσμένο ανοσοποιητικό μόνο ζημια θα μπορούσε να κάνει

οι σάουνες πάλι υπέρυθρης ακτινοβολίας είναι κατι διαφορετικό γιατι εισχωρεί η θερμοκρασία 3-4 εκατοστα κάτω απο το δέρμα δημιουργεί πυρετο όπου λέγετε ότι θεραπεύουν και τον καρκίνο η βοηθούν σ αυτο
όπως έλεγε και ο αρχαίος Παρμενίδης "Δωστε μου την δύναμη να δημιουργήσω πυρετό και θα θεραπεύσω κάθε ασθένεια " γιατι στην ουσία ο πυρετός είναι η άμυνα του οργανισμού

και με αυτο τον τρόπο θερμαίνοντας αιμοφόρα αγγεία και κλειδώσεις δημιουργείτε αιμάτωση που ανακουφίζει και θεραπεύει απο πόνους

Στρατής
28-11-17, 13:50
καλησπέρα


η σάουνα βοηθάει στα μυικά πιασίματα και πόνους ή μόνο για αποτοξίνωση?

Στρατής
28-11-17, 20:57
καμία απάντηση?

Polyneikos
28-11-17, 23:07
Καλησπέρα φίλε.
Σου συγχώνευσα το θέμα που είχες ανοίξει για να δείς και κάποιες απαντήσεις που έχουν δοθεί.
Κατ΄εμέ, η σαουνα είναι καλή για χαλάρωση , να ανοίγουν οι πόροι , αλλα μυικά πιασίματα δεν μπορεί να βοηθησει.

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-11-17, 23:12
Η απολαυση μετα τη σαουνα ειναι οταν κανεις δροσερο ντους κ ας μην ειναι Καλοκαιρι. Εχω καιρο να κανω βεβαια.
Την πρωτη φορα που εκανα ,μπηκα κατευθειαν απο προπονηση λαχανιασμενος κ εφνιδιαστηκα-ζοριστηκα με την αναπνοη....μετα εμαθα.;)

Στρατής
28-11-17, 23:45
το πρόβλημα είναι ότι το γυμναστήριο που πάω δεν έχει σάουνα
και πάω να κάνω σε ξενοδοχείο,10 ευρώ η φορά
γι αυτό δεν έχω ξεκάθαρη άποψη μιας και μια φορά το μήνα