PDA

Επιστροφή στο Forum : Προεδρικό Διάταγμα - Υπ'Αριθμ. 219



everydaypanos
11-01-07, 23:04
Υπάρχει αυτή η φράση σε ένα τελευταίο προεδρικό διάταγμα: "6. Τα Γυμναστήρια λειτουργούν καθημερινά από 6.00
έως 24.00 και το Σάββατο από 6.00 έως 20.00, ενώ την
Κυριακή παραμένουν κλειστά." (http://www.eeef.gr/images/stories/docs/%CE%A0.%CE%94.%CE%93%CE%A5%CE%9C%CE%9D%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3.pdf)

Και έρχομαι εγώ και ρωτάω: Έχει καμία αρμοδιότητα το "κράτος" να ρυθμίζει ποιες ώρες είναι καλές και ποιες όχι για να μένει ένα γυμναστήριο ανοιχτό;

ajax
12-01-07, 10:27
αλλα προβληματα δεν εχει το κρατος να λυσει με τα γυμναστηρια ασχολειτε...... :geek: !αλλα τωρα θα μου ποια κυβερνηση που σεβεται τον εαυτο της λυνει σοβαρα προβληματα! :lol: :lol:

everydaypanos
13-01-07, 01:04
Συμφωνώ. Η δουλειά του κράτους δεν είναι να ορίζει τί ώρα θα ανοίγει και τί ώρα θα κλείνει ένα γυμναστήριο. Δεν μπορώ καν να καταλάβω το σκεπτικό τους.

Gasturb
13-01-07, 01:15
Μήπως βρίσκεται στο γενικό πλαίσιο της οριοθέτησης του ωραρίου των κοινών καταστημάτων της αγοράς? Όπως δλδ ορίζει τις ώρες λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων και αν θέλει μετά ο ιδιώτης το ακολουθέι ή όχι έτσι και για τα γυμναστήρια.. εξάλλου δεν νομίζω ότι διαφέρουν και πολύ μιας και όλα ανήκουν στον χώρο της αγοραστικής δραστηριότητας της χώρας (αφού δίνουν και αυτοί αποδείξεις με απλά λόγια).


Gasturb

everydaypanos
13-01-07, 12:57
Το εαν ο ιδιώτης μπορεί να το ακολουθήσει ή όχι έιναι άλλο θέμα. Δημιουργείται δηλαδή χώρος για "μπερδέματα", αφού εάν ακολουθήσει ρητά το γράμμα του νόμου περιορίζεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό, και εάν δεν το ακολουθήσει τότε ο οποιοσδήποτε κρατικός ελεγκτικός μηχανισμός (συμπεριλαμβανομένης και της αστυνομίας και των ανταγωνιστών) μπορεί να τον εκβιάζει ότι θα τον καταγκήλει κ.λπ. Ήμαρτον...

Όσον αγορά τα περί ωραρίου και για τα άλλα καταστήματα, πάλι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του περιορισμού του ωραρίου γενικότερα. Τί λόγο έχει το κράτος να πει τον εστιάτορα, τον μαγαζάτορα, κ.λπ. ποιες ώρες θα πρέπει να δουλεύει και ποιες όχι.

Εγώ είμαι της άποψης ότι ο καθένας θα πρέπει να ανοίγει και να κλείνει όποτε θέλει, ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Gasturb
13-01-07, 14:57
Τί λόγο έχει το κράτος να πει τον εστιάτορα, τον μαγαζάτορα, κ.λπ. ποιες ώρες θα πρέπει να δουλεύει και ποιες όχι.

:shock: Ti λες τώρα?? Ο έμπορος - ιδώτης πάντοτε ήταν και θα είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει να ανοίγει όποτε θέλει χωρίς κανείς ποτέ να του πει τίποτα. Όμως σε ένα κράτος ζούμε και αν δεν υπάρχει μια οργανωση ακόμα κ στο θέμα του ωραρίου πως θα ξέρει ο καταναλωτης τι ώρες να κατεβεί για παράδειγμα στην αγορά?? Θα δημιουργηθει μια σύγχηση κ ως γνωστον πάλι μετά θα φταίει το κράτος γιατί δεν θα είναι οργανωμένο - αδιαφορεί για τον πολιτή κτλ κτλ

GT

everydaypanos
13-01-07, 15:48
Χα. Το κράτος δηλαδή "οργανώνει" την αγορά για το καλό του καταναλωτή. Αυτό λες, με λίγα λόγια.

Με τί κριτήριο δηλαδή τα γυμναστήρια πρέπει να μένουν κλειστά τις Κυριακές; Με τί κριτήριο πρέπει να ανοίγουν στις 8 και όχι στις 7:30; Μήπως το κράτος δεν είναι αρμόδιο για να "οργανώνει" τέτοια πράγματα, απλά επειδή δεν ξέρει πως να το κάνει; Δεν ξέρει επειδή δεν του χρειάζεται. Δηλαδή, ένας νομοθέτης, ένας υπουργός, ένα υπουργικό στέλεχος, ένας δημόσιος υπάλληλος δεν προαπαιτείται να ξέρει ποιες ώρες είναι σωστό να μένει ανοιχτό ένα γυμναστήριο; Τότε, πώς μετά πάει και νομοθετεί γι' αυτό;

Το θέμα γίνεται πιο σοβαρό όταν περνάμε από τα γυμναστήρια σε άλλα θέματα που αφορούν την αγορά και την οργάνωσή της. Γι' αυτό τα σοσιαλιστικά καθεστώτα κατέρευσαν. Γιατί προσπαθούσαν (σαν ο καλός μπαμπάκας) να φροντίσουν τους πολίτες. Αποτέλεσμα; Χάος, και όπως είπα στο προηγούμενο post παρανομίες. Κανείς δηλ. δεν εφάρμοζε τον νόμο.

Επίσης θέλω να σου τονίζω, ότι βλέπεις την μια όψη του ίδιου νομίσματος. Η οργάνωση του ωραρίου, που όπως είπα γίνεται ουσιαστικά χωρίς κανένα ρεαλιστικό κριτήριο, οφελεί από τη μια τους καταναλωτές όπως είπες επειδή ξέρουν ποιες ώρες να παν. Αν και αυτό δεν είναι τα καλύτερο επιχείρημα, ας κρατήσουμε αυτό ως ένα από τα θετικά της παρέμβασης.

Λέω εγώ τώρα: Έαν δεν παρέμβαινε το κράτος, θα λειτουργούσε ο ανταγωνισμός καλύτερα και θα άνοιγε ο καθένας όσο και όποτε ήθελε. Δηλαδή και Κυριακές και πιο νωρίς και πιο αργά κ.λπ. Εγώ βλέπω ότι έτσι θα μπορούσαν οι πολίτες να πάνε περισσότερο στο γυμναστήριο(υπάρχει κόσμος που μπορεί να πάει μόνο το Σ/Κ λόγω εργασίας). Επίσης θα έπεφταν οι τιμές αφού τα γυμναστήρια που δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν αυτά που άνοιγαν και τις Κυριακές, θα έκλειναν και θα άφηναν τη θέση τους σε άλλα γυμναστήρια ακόμα πιο ανταγωνιστικά. Επίσης θα ανέβαινε και το επίπεδο της γυμναστικής των αθλουμένων αφού λόγω του ανταγωνισμού θα έφευγαν από την μέση οι "κακοί" επιχειρηματίες. Έτσι θα κάναμε όλοι εμείς και καλύτερα σώματα, κατά μέσο όρο πάντα. Κ.λπ. Κ.λπ. Κ.λπ.

Gasturb
13-01-07, 16:30
Με τί κριτήριο δηλαδή τα γυμναστήρια πρέπει να μένουν κλειστά τις Κυριακές; Με τί κριτήριο πρέπει να ανοίγουν στις 8 και όχι στις 7:30; [b]
Μπορεί να οροιοθετεί το κράτος αλλά οποιοδήποτε γυμναστήριο αν θέλει έχει την ελευθερία να ακολουθήσει το δικό του ωράριο αν πιστεύει ότι αυτό είναι προς οφελός του χωρίς καμμία απολύτως κυρώση - αυτό προσπαθώ να σου πω. Στην Ελλάδα το 2000 που πήγαινα σε ένα γυμναστήριο έκλεινει 2 την νύχτα - μήπως υπήρχε νομοθεσία να κλείνουν τα μαγαζιά εκείνη την ώρα?? Δεν νομίζω..



Το θέμα γίνεται πιο σοβαρό όταν περνάμε από τα γυμναστήρια σε άλλα θέματα που αφορούν την αγορά και την οργάνωσή της. Γι' αυτό τα σοσιαλιστικά καθεστώτα κατέρευσαν. Γιατί προσπαθούσαν (σαν ο καλός μπαμπάκας) να φροντίσουν τους πολίτες. Αποτέλεσμα; Χάος, και όπως είπα στο προηγούμενο post παρανομίες. Κανείς δηλ. δεν εφάρμοζε τον νόμο.
Μπλέκεις το θέμα φίλε μου αλλα πρόσεξες την διαφορα? Το είπες και μόνος σου .. 'Αποτέλεσμα; Χάος, παρανομίες. Κανείς δηλ. δεν εφάρμοζε τον νόμο.'. Eρχομαι στο παραδειγμά μου το προηγούμενο για το γυμναστήριο μου και έχουμε περίπτωση να μην εφαρμόζει τον νόμο, όμως κανείς να μην παρεμβαίνει, να μην θεωρείτε παρανομία και να μην γίνεται χαος. Οπότε το μέτρο ελευθερίας του ιδιώτη τώρα δεν μπορεί να συγκριθεί με τα τότε καθεστώτα. Ο λόγος που πέσαν ήταν πολυ πιο σοβαρός και αυτός δεν ήταν τίποτα άλλο εκτός απο την 'πείνα' - ο λαός απλά δεν είχε χρήματα ούτε για τα βασικά γιατί τα καθεστώτα τους 'νομίμως' τα κρατούσε στο όνομα της αρχής της κοινοκτημοσύνης.. οπότε το λιγότερο που τον ένοιαζε ήταν πότε άνοιγαν και κλείναν τα καταστηματα - αφού και να ήθελαν δεν είχαν να ψωνίζουν.



Η οργάνωση του ωραρίου, που όπως είπα γίνεται ουσιαστικά χωρίς κανένα ρεαλιστικό κριτήριο
Καλά ότι χρειαζόμαστε περισσότερη οργάνωση είναι γεγονός ή ότι το θεσμοθετημένο ωράριο πρέπει να διορθωθεί.. εκει με βρίσκεις σύμφωνο.


Gasturb

everydaypanos
13-01-07, 16:44
Συμφωνώ πολύ με αυτά που λες, μετά την παράγραφο περι ελευθερίας.

Αν πρόσεξες καλά μιλάμε για προεδρικό διάταγμα στην εφημερίδα της κυβέρνησης. Δηλαδή για νόμο του κράτους.

Το ότι υπήρχαν και θα υπάρχουν γυμναστήρια που θα το γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια είναι γεγονός. Το θέμα είναι γιατί εξ αρχής να ορίζεται ωράριο. Και χαίρομαι που συμφωνούμε.

Πότε θα κάνουμε αίτηση για δημοψήφισμα; :D

Muscleboss
13-01-07, 17:17
Αν και δεν έχω ενημερωθεί για το παραπάνω απόσπασμα, το θεωρώ τουλάχιστον αστείο και αμφιβάλω πολύ αν τελικά εφαρμοστεί...

ΜΒ

Gasturb
13-01-07, 18:51
Mα και να μην εφαρμοστεί MB από μερικούς δεν το πολυνοιάζει το κράτος μιας και τα 'μεγάλα' γυμναστήρια έχουν την οικονομική δύναμη να ακολουθήσουν το δικό τους ωράριο χωρίς περιορισμό. Συνήθως οι νόμοι ισχύουν για τα μικρά συνοικιακά γυμναστήρια που σίγουρα οι ιδιοκτήτες τους θα αντιδρούσαν βλέποντας έναν νόμο να τους υπαγορεύει να δουλεύουν και τα σαββατοκύριακα όπως έμεις έτσι απλα το απαιτούμαι και το συζητάμε εδώ. Γιατί οι εργατοώρες τα σαββατοκύριακα κοστίζουν* και δεν είναι όλοι σε θέσει να το υποστούν αυτό το κόστος οπότε το κράτος πρέπει να μεριμνήσει και για αυτούς.

Gt

* δεν ξέρω αν μετρούν σαν υπερωρίες ακόμα και αν υπάρχει η νομοθεσία - αν πράγματι ισχύει αυτό σίγουρα θα είναι απαγορευτικό για τους 'μικρούς'.

muaythaispirit
13-01-07, 21:47
κλειστα την κυριακη???? :affraid:

Vson
20-01-07, 08:25
κ εμας εδω ειναι κλειστο τη κυριακη που θεωρω ως τη πιο χαλαρη/καλυτερη μερα για γυμναστικη....:D τι να πεις(θυματα του διαταγματος στο γυμναστηριο μου)

platt
11-02-07, 20:11
Οταν ήμουν στην Ελλάδα πήγαινα σε ένα γυμναστήριο που λειτουργούσε 24 ώρες (εγω πήγαινα μετά της 12 το βράδυ λόγο δουλειάς).
Τώρα τι γίνετε με αυτά τα γυμναστήρια που λειτουργούσαν 24 ώρες και εξυπηρετούσαν αρκετό κόσμο;

tasosfit
12-02-07, 02:25
remove

Gasturb
12-02-07, 17:18
Πάντως το σημαντικότερο ειναι οτι ο νόμος κόβει τους μαϊμού γυμναστες, ετσι θα προστατευτεί και το επάγγελμα απο τους ανειδικευτους και ο πελάτης θα έχει ασφαλεις υπηρεσίες.Πρέπει να μπεί μια τάξη στα πραγματα της γυμναστικής που εδω και πολλά χρόνια ειναι ενα ''μπαχαλο'' στην χώρα μας.

Πες τα ρε Τάσο!!! :)

Gt

everydaypanos
12-02-07, 17:56
Πώ θεέ μου...
(ότι πω παρακάτω, δεν το λέω με κακία ή εκνευρισμό, όπως αρκετοί παρεξηγώντας με νομίζουν)

Πρέπει να αστιεύεσαι διότι από τον μόνο που χρειάζονται προστασία οι εργαζόμενοι στα γυμναστήρια είναι ο εαυτός τους... Όταν λες δηλαδή ότι τους υποχρεώνουν, τί εννοείς ακριβώς; Στο δικό μας gym οι γυμναστές είναι βασιλιάδες και όλη την ώρα χαλαρώνουν συζητώντας με τις γκόμενες. Νομίζω πως ξέρεις ότι όποτε θέλει ένας γυμναστής μπορεί να πάει να πει "Εμμμ, αφεντικό; Σήμερα είναι η τελευταία μου μέρα". Ετσι δεν είναι; Ο καθένας είναι ελεύθερος να πάει και να δουλέψει όπου του λέει η καρδιά του.

Τα περί "Για γυμναστική τα ξημερώματα αναφέρονται προβλήματα" δεν έχω πραγματικά να πω κάτι, αφού, τώρα τελευταία έχω χάσει την μπάλα με αυτά που ακούω κατά καιρούς. Παλιότερα έλεγε κάποιος ότι στην Γαλλία όλοι είναι πιο αδύνατοι επειδή τρώνε φαγητά πλούσια σε λιπαρά. Τώρα λέει κάποιος άλλος, ότι τις πρωΐνές ώρες η γυμναστική κάνει ουσιαστικά κακό. Επειδή απλά αυτά δεν αληθεύουν, και παραμένουν "μύθοι" και "παραμύθια θερινής νυκτός", πρέπει απλά να ξέρει κανείς ότι δεν πρέπει να τα πιστέψει. Όσοι τα πιστέυουν, ή απλά το σκέφτονται ότι μπορεί και να είναι αλήθεια, καλά κάνουν...΄

Επίσης, εάν δεν διάβασες καλά το διάταγμα, σου υπενθυμίζω ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 8:00. Δεν γίνεται λοιπόν κάποιος ιδιοκτήτης γυμναστηρίου να πληρώσει "υπερμισθια". ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ Ο "ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΜΕΝΟΣ" ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΗΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ.

Τέλος, κάνεις το λάθος και βλέπεις σαν κακούς αυτής της εξέλιξης του ιδιοκτήτες που θα μεταφέρουν το κόστος στον πελάτη. Τους κατηγορείς δηλ. επειδή κάνουν την σωστή οικονομικά, και διαχειριστικά κίνηση. Από την άλλη, ούτε καν σε πειράζει που ο Υπουργός αναστατώνει την οικονομία με τις ***** και ανεύθυνες παρεμβάσεις του στην αγορά. (Συμφωνώ με αυτά περί οργάνωσης του μπαχάλου, αλλά όχι και να μας πει πότε θα πάμε για γυμναστική;)

tasosfit
12-02-07, 21:53
remove

everydaypanos
12-02-07, 23:12
Βιβλιογραφία; Υπάρχει επιστήμονας πάνω σε αυτόν τον πλανήτη που να κάθεται να μελετάει τις επιδράσεις που έχει η κάθε ώρα της ημέρας στην προπόνηση; Δεν το νομίζω. Και γιατί να είμαι εγώ αυτός που θα πρέπει να δικαιολογήσει ότι, ότι ώρα και να πας στο gym είναι το ίδιο. Εξαρτάται από το πώς έχει ρυθμίσει κανείς το βιολογικό του ρολόι.

Θέλω να πω, ότι και να θες να "αποδείξεις" ότι η γυμναστική στις 3 η ώρα τα ξημερώματα σαν ώρα από μόνη κάνει κακό δεν γίνεται. Ακόμα και εάν μου φέρεις τον Arnold τον ίδιο.

gpol
12-02-07, 23:20
:) εγω θα ελεγα οτι το πρωι ισως ειναι και καλυτερα μιας και η τεστοστερονη μας ειναι σε υψηλοτερα επιπεδα, λογω του υπνου που εχει προηγηθει

everydaypanos
12-02-07, 23:31
Όταν λες πρωΐ, μιλάς για κάποιον που κοιμάται τη νύχτα. Προφανώς, άτομα που πάνε γυμναστήριο μετά στις 1 και μετά, όπως είπε ένα παιδί, θα έχουν σαν πρωΐ το δικό μας βράδυ.

Συμφωνώ με αυτό που λες. Το πρωΐ είναι η ιδανικότερη ώρα.

tasosfit
16-02-07, 22:12
remove

tasosfit
16-02-07, 23:46
remove

everydaypanos
17-02-07, 00:07
Το θέμα Χρονοβιολογία και Βιορυθμοί (σύμφωνα με την Wikipedia.com, την ίσως πιο έγκυρη πηγή γνώσης στο διαδίκτυο, μετά το ίδιο το διαδίκτυο και την Britannica) θεωρείται από πολλούς ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΗ Ή ΠΡΩΤΟΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Μπήκα στην Wikipedia και έψαξα αυτό που είπες, όχι γιατί έχω αμφιβολίες, αλλά γιατί θέλω όλοι όσοι εκεί έξω(και σε αυτό το φόρουμ) είναι τόσο ευκολόπιστοι και χωρίς καμία εμπειρία λογικής ανάλυσης όλων των μπουρδών που γράφονται και διαδίδονται στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ τηλεόραση και στο διαδίκτυο, και βρήκα πέντε γραμμές για την θεωρεία περί βραδυνών αποσυντονισμών που έχουν ?ερευνητικά? παρατηρηθεί.

ΝΑ ΤΟ LINK: http://en.wikipedia.org/wiki/Chronobiology


Related to, but not part of, chronobiology is the unsubstantiated theory of biorhythms. These are said to describe a set of cyclic variations in human behaviour. The basis of this theory are physiological and emotional cycles. Some people consider it pseudoscience and others protoscience.

Σχετική με, αλλά όχι μέρος της, η χρονοβιολογία είναι η αβάσιμh θεωρεία του βιορυθμού. Αυτές λέγεται ότι περιγράφουν μια ομάδα κυκλικών εναλλαγών στην ανθρώπινη συμπεριφορά. Η βάση αυτής της θεωρείας είναι φυσιολογικοί και συναισθηματικοί κύκλοι. Μερικοί άνθρωποι την θεωρούν ψευδοεπιστήμη και άλλοι πρωτοεπιστήμη.

Gasturb
17-02-07, 00:15
(σύμφωνα με την Wikipedia.com, την ίσως πιο έγκυρη πηγή γνώσης στο διαδίκτυο, μετά το ίδιο το διαδίκτυο και την Britannica)

Μια παρένθεση να κάνω εδώ, αύτό δεν ισχύει everydaypanos.. το wikipedia είνια μία free/open encyclopedia κ ο καθένας μπορεί να κάνει τις όποιες τροποποιήσεις θέλήσει μετα από έλεγχο από τους υπευθύνους φυσικά. Δεν αποτελέι όμως 100% επιστημονικα τεκμηριωμένη πηγή.

Gt

everydaypanos
17-02-07, 00:19
Σε ποιά γραμμή είπα εγώ 100%????????

Διάβασε Plz πιο προσεκτικά:
ίσως πιο έγκυρη πηγή γνώσης στο διαδίκτυο

Επίσης, σχολίασε Plz και τα περί βιορυθμών. Θέλω να ακούσω πολύ τί έχεις να πεις. Μην αλλάζεις θέμα.

Gasturb
17-02-07, 00:32
Συγνώμη κιόλας αλλά για το Προεδρικό Διάταγμα - Υπ'Αριθμ. 219 δεν αρχίσαμε να μιλαμε? Mήπως λέω μήπως είστε λίγο off topic?? Απλή ερώτηση κάνω!

Gt

everydaypanos
17-02-07, 00:41
(Για όνομα του θεού. Δεν εκνευρίζομαι, δεν αγχώνομαι δεν κάνω τπτ από αυτά. Απλά συζητάω. Γιατί όλοι τελευταία θέλουν να με βγάλουν το κακό παιδί.. Τέλος πάντων...)

Gt το θέμα έχει αλλάξει ήδη. Αυτό θα πεί ζωντανή συζήτηση. (Ένα μειονέκτημα του phpBB είναι και αυτό. Δεν έχει τη δυνατότητα κάποιος να αλλάζει το θέμα της συζήτησης... Τέλος πάντων...)

''Ιατρική της αθλησης, απο την θεωρία στην πραξη'' vs "Wikipedia, the free encyclopedia"

Όπως είπα και στο πρώτο post, το θέμα της "επιστημονικής τεκμηρίωσης" είναι ανοιχτό. Γίνεται ένας ανταγωνισμός, και ο καθένας ακούει και εμπιστεύεται όποιον νομίζει ότι είναι πιο έγκυρος. Γι΄αυτό και αυτοί που έκαναν το νομοσχέδιο, θα πρέπει να ακούσουν τουλάχιστον τον τύπο που είναι πρόεδρος στα ΤΕΦΑΑ.:)

Gasturb
17-02-07, 01:07
Ειρήνη υμήν τέκνα μου :)

Gt