PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με leg press



-beba-
26-11-09, 17:12
Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία, όσο πιο ψηλά είναι τα πόδια στη leg press, τόσο περισσότερο γυμνάζονται οι γλουτιαίοι?

The Rock
26-11-09, 17:27
Βασικά όταν το η κλίση του ποδιού περάσει την ορθή γωνία(90 μοίρες), "χτυπάει" μηριαίους και γλουτιαίους. Υπάρχουν καλύτερες ασκήσεις για γλουτιαίους ...

-beba-
26-11-09, 17:30
Βασικά όταν το η κλίση του ποδιού περάσει την ορθή γωνία(90 μοίρες), "χτυπάει" μηριαίους και γλουτιαίους. Υπάρχουν καλύτερες ασκήσεις για γλουτιαίους ...

Μπορείς να μου πείς τέτοιες ασκήσεις?

thegravijia
26-11-09, 17:32
Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία, όσο πιο ψηλά είναι τα πόδια στη leg press, τόσο περισσότερο γυμνάζονται οι γλουτιαίοι?
δοκιμασετο και πες μας κοπελια..στον καθενα αλλαζει ,αΛΛΟς μπορει να χει τα ποδια πιο πανω ..γενικα οπως σε πιανει καντη

-beba-
26-11-09, 17:39
δοκιμασετο και πες μας κοπελια..στον καθενα αλλαζει ,αΛΛΟς μπορει να χει τα ποδια πιο πανω ..γενικα οπως σε πιανει καντη

Το δοκίμασα και μου φάνηκε πως πιάνει πιο καλά έτσι στους γλουτιαίους, αλλά δεν είμαι και σίγουρη για αυτό ρωτάω.

The Rock
26-11-09, 17:39
Βεβαίως απλά θεωρώ ότι με βίντεο θα γίνει περισσότερο κατανοητό. Προσωπικά την έχω κάνει αρκετές φορές και είναι πολύ καλή άσκηση !

http://www.thefitshow.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=120:episode33&catid=52:season3&Itemid=71
Βρίσκεται στο 18:53



http://www.thefitshow.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=140:episode-47-hardcore-leg-routine-with-milos&catid=56:season4&Itemid=86
Βρίσκεται στο 8:43

-beba-
26-11-09, 17:46
Σε ευχαριστώ πολύ.

The Rock
26-11-09, 17:54
Σε ευχαριστώ πολύ.
Τίποτα τι λες :green:

primordial
26-11-09, 20:13
Στην πρέσσα θεωρώ ότι πρέπει να είναι ψηλά τα πόδια και ανοιχτά.... "κόβει" εξωτερικά έτσι...
βλέπω πολλούς να παίζουν χαμηλά και κλειστά -αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος στο κομμάτι αυτό- έτσι επιβαρύνονται πάρα πολύ τα γόνατα....
το λέω γιατί το έχω δοκιμάσει και έχοντας πρόβλημα στα γόνατα το ένοιωσα πολύ έντονα....

the_big_litho
26-11-09, 20:34
rock πολυ καλες ασκησεις, ο μιλος ειναι κορυφη.

Βεβαια σιγουρα θελουν καποιο καλα δουλεμενο σωμα γιατι και ο κινδυνος ειναι αυξημενος, αλλα ξαναλεω που καλες ασκησεις για τις γλουτιαιες περιοχες.

AVSS
26-11-09, 20:35
Στην πρέσσα θεωρώ ότι πρέπει να είναι ψηλά τα πόδια και ανοιχτά.... "κόβει" εξωτερικά έτσι...
βλέπω πολλούς να παίζουν χαμηλά και κλειστά -αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος στο κομμάτι αυτό- έτσι επιβαρύνονται πάρα πολύ τα γόνατα....
το λέω γιατί το έχω δοκιμάσει και έχοντας πρόβλημα στα γόνατα το ένοιωσα πολύ έντονα....

:thumbup::thumbup: ετσι την κανω και εγω,ψηλα και ανοιχτα με πιανει καλυτερα γλουτιαιους και απαγωγους

the_big_litho
26-11-09, 20:36
Στην πρέσσα θεωρώ ότι πρέπει να είναι ψηλά τα πόδια και ανοιχτά.... "κόβει" εξωτερικά έτσι...
βλέπω πολλούς να παίζουν χαμηλά και κλειστά -αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος στο κομμάτι αυτό- έτσι επιβαρύνονται πάρα πολύ τα γόνατα....
το λέω γιατί το έχω δοκιμάσει και έχοντας πρόβλημα στα γόνατα το ένοιωσα πολύ έντονα....

Οταν τα ποδια ειναι ανοιχτα και ψηλα πιανει πιο πολυ μεσα, και γλουτους δικεφαλους, οταν γινεται κλειστα και χαμηλα η ενταση παει στους τετρακεφαλους, κυριως μεση και εξω.

primordial
26-11-09, 20:44
Αρχικό μήνυμα απο primordial
Στην πρέσσα θεωρώ ότι πρέπει να είναι ψηλά τα πόδια και ανοιχτά.... "κόβει" εξωτερικά έτσι...
βλέπω πολλούς να παίζουν χαμηλά και κλειστά -αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος στο κομμάτι αυτό- έτσι επιβαρύνονται πάρα πολύ τα γόνατα....
το λέω γιατί το έχω δοκιμάσει και έχοντας πρόβλημα στα γόνατα το ένοιωσα πολύ έντονα....

Οταν τα ποδια ειναι ανοιχτα και ψηλα πιανει πιο πολυ μεσα, και γλουτους δικεφαλους, οταν γινεται κλειστα και χαμηλα η ενταση παει στους τετρακεφαλους, κυριως μεση και εξω.

χαχχαχαχα..... Τα ντζαντζαλα και τα μάντζαλα.......:turtle::turtle:

καμμία σχέση... τελικά "Γηράσκω αεί διδασκόμενος"....

The Rock
26-11-09, 20:48
rock πολυ καλες ασκησεις, ο μιλος ειναι κορυφη.

Βεβαια σιγουρα θελουν καποιο καλα δουλεμενο σωμα γιατι και ο κiνδυνος ειναι αυξημενος, αλλα ξαναλεω που καλες ασκησεις για τις γλουτιαιες περιοχες.
Όχι παίζουμε :green:

-beba-
27-11-09, 10:37
Πολύ κατατοπιστικά όλα τα σχόλια. Θα δοκιμάσω τις ασκήσεις αυτές αύριο γιατί σήμερα έχω χέρια και ώμους. Τα video Rock είναι τέλεια. Την Δευτέρα θα σας πώ πως ένιωσα κάνοντας αυτές τις ασκήσεις.

The Rock
27-11-09, 12:21
:green::green::green:
Δες τα πάρα πολλές φορές και άκουσε προσεκτικά τι λέει να μάθεις την τεχνική.

aqua_bill
27-11-09, 12:46
+1 ψηλα και ανοιχτα.Απλα μερικες φορες κουραζει τη μεση μου...λογο πολλων κιλων αραγε??:unsure:

-beba-
27-11-09, 12:49
+1 ψηλα και ανοιχτα.Απλα μερικες φορες κουραζει τη μεση μου...λογο πολλων κιλων αραγε??:unsure:

Πόσα κιλά είσαι και πόσα κιλά βάζεις στη leg press?

aqua_bill
27-11-09, 12:50
ειμαι 86 και βαζω 100.Μηπως δεν κανω καλα?

AVSS
27-11-09, 12:59
+1 ψηλα και ανοιχτα.Απλα μερικες φορες κουραζει τη μεση μου...λογο πολλων κιλων αραγε??:unsure:

μηπως ανασηκωνεται η μεση σου οταν κανεις την ασκηση?πρεπει να ειναι κολλημενη πισω στο καθισμα

-beba-
27-11-09, 13:30
μηπως ανασηκωνεται η μεση σου οταν κανεις την ασκηση?πρεπει να ειναι κολλημενη πισω στο καθισμα

Συμφωνω απόλυτα. Είναι πολύ σημαντικό. Δεν έχει να κάνει τόσο το βάρος όσο η σωστή θέση.