PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιάσιμο μετά από προπόνηση



sTeLaKoS
27-11-09, 17:06
Μερικές φορές μετά από έντονες προπονήσεις οι μυς μας είναι πιασμένοι την επόμενη μέρα.
Ειδικά σε μεγάλες ομάδες, πχ στήθος, τετρακέφαλους, γάμπες το νιώθω για αρκετες μέρες.
Αυτό το "πιασιμο" είναι φυσιολογικό να κρατάει 3 μέρες? Σε σημείο που με βγάζει εκτός προγράμματος. Δλδ για 3 μέρες μετά τη προπόνηση των ποδιών δε μπορώ να κάνω αερόβια γιατί πονάνε τα πόδια μου. Η διατροφή μου είναι το δυνατον σωστότερη, ύπνος συνήθως 6 ώρες.
Κανένα tip υπάρχει?

The Rock
27-11-09, 18:02
7-8 ώρες ύπνος, αύξησε BCAA και αν δες ότι δεν ,μια βδομάδα ξεκουράσου :green:

Qlim4X
27-11-09, 18:44
και εγω το παθενω ειναι το πριξιμο που ερχετε μετα απο 24ωρες.

καλο ειναι να κανεις καλη αποθεραπια και ζεσταμα.

μερικες διαστασης και στρονεις. αυτο κανω τουλαχιστον εγω και ειμαι οκ.

AVSS
27-11-09, 20:18
εγω για αυτο το λογο εχω σταματησει την αεροβια και κανω γρηγορο περπατημα για 40 λεπτα μετα τα βαρη.
Ειδικα μετα τη μερα που ειχα ποδια δεν μπορουσα να κανω καθολου ελλειπτικο

thegravijia
28-11-09, 02:32
Μερικές φορές μετά από έντονες προπονήσεις οι μυς μας είναι πιασμένοι την επόμενη μέρα.
Ειδικά σε μεγάλες ομάδες, πχ στήθος, τετρακέφαλους, γάμπες το νιώθω για αρκετες μέρες.
Αυτό το "πιασιμο" είναι φυσιολογικό να κρατάει 3 μέρες? Σε σημείο που με βγάζει εκτός προγράμματος. Δλδ για 3 μέρες μετά τη προπόνηση των ποδιών δε μπορώ να κάνω αερόβια γιατί πονάνε τα πόδια μου. Η διατροφή μου είναι το δυνατον σωστότερη, ύπνος συνήθως 6 ώρες.
Κανένα tip υπάρχει?
να ανυσηχουσες αν δεν γινοταν αυτο

goutsos
28-11-09, 04:44
γιατί να ανησυχούσε?

που δεν ποναει?

-beba-
28-11-09, 10:30
Μερικές φορές μετά από έντονες προπονήσεις οι μυς μας είναι πιασμένοι την επόμενη μέρα.
Ειδικά σε μεγάλες ομάδες, πχ στήθος, τετρακέφαλους, γάμπες το νιώθω για αρκετες μέρες.
Αυτό το "πιασιμο" είναι φυσιολογικό να κρατάει 3 μέρες? Σε σημείο που με βγάζει εκτός προγράμματος. Δλδ για 3 μέρες μετά τη προπόνηση των ποδιών δε μπορώ να κάνω αερόβια γιατί πονάνε τα πόδια μου. Η διατροφή μου είναι το δυνατον σωστότερη, ύπνος συνήθως 6 ώρες.
Κανένα tip υπάρχει?

Ισως το μασαζ να βοηθάει.
Εγώ έχω κανονίσει το απόγεμα μασαζ. Εαν με κάνει να νιώσω καλύτερα με τα πιασίματα που νιώθω και εγώ θα σας πω αύριο.

KATERINI 144
28-11-09, 10:41
να ανυσηχουσες αν δεν γινοταν αυτο+1 πιάσιμο=δουλεψες σωστα στην προπονηση, απλα τρωγοντας σωστα θα ξεπιάνεσαι γρηγορότερα.
η χρονικη διαρκεια παει ετσι:
δευτερα πχ κανω προπονηση στηθος, την τριτη ειμαι πιασμενος καλα (απο το απογευμα και μετα), την τεταρτη δεν εχει περασει το πιασημο αλλα εχει μειωθεί, την πεμπτη ειμαι περδίκι και μπορω αν θελω να ξαναγυμνασω το στηθος.

sTeLaKoS
28-11-09, 13:16
Συμφωνώ πως το πιάσιμο αυτό σημαίνει πως δουλέυτηκαν σωστά οι μυς, και αυτό είναι καλό σημάδι πως οι προπονήσεις είναι έντονες και σε καλό δρόμο.
Απλά με βγάζει απ' το πρόγραμμα των προπονήσεων γι'αυτό είπα μήπως υπάρχει τρόπος να φεύγει γρηγορότερα. Ειδικά σε τετρακέφαλο και δικεφαλο μηριαιο μπορει να κρατήσει 3 γεμάτες μέρες. Που σημαίνει οτι 3 μέρες δεν έχει αερόβια.
Η διατροφή μου είναι αρκετά σωστή και πλήρης. Ύπνο δε μπορώ πάνω από 6 άντε 7 ώρες, αν και δεν είναι λίγες. Εντάξει, σχεδόν κανονικά κοιμάμαι.
ΒCAA ε? Λες να τ'αρχίσω? Οι διατασεις στο τέλος ακούγονται καλή ιδέα, κάνω μόνο στην αρχή. Θα ξεκινήσω και ελπίζω να βοηθήσουν.
Μασάζ ε??? Πες μας beba αν έπιασε, από καιρό θέλω να προγραμματίζω μια επίσκεψη κάθε 1-2 εβδομάδες, ευκαιρία ψάχνω να αρχίσω:green:

thegravijia
28-11-09, 13:18
Συμφωνώ πως το πιάσιμο αυτό σημαίνει πως δουλέυτηκαν σωστά οι μυς, και αυτό είναι καλό σημάδι πως οι προπονήσεις είναι έντονες και σε καλό δρόμο.
Απλά με βγάζει απ' το πρόγραμμα των προπονήσεων γι'αυτό είπα μήπως υπάρχει τρόπος να φεύγει γρηγορότερα. Ειδικά σε τετρακέφαλο και δικεφαλο μηριαιο μπορει να κρατήσει 3 γεμάτες μέρες. Που σημαίνει οτι 3 μέρες δεν έχει αερόβια.
Η διατροφή μου είναι αρκετά σωστή και πλήρης. Ύπνο δε μπορώ πάνω από 6 άντε 7 ώρες, αν και δεν είναι λίγες. Εντάξει, σχεδόν κανονικά κοιμάμαι.
ΒCAA ε? Λες να τ'αρχίσω? Οι διατασεις στο τέλος ακούγονται καλή ιδέα, κάνω μόνο στην αρχή. Θα ξεκινήσω και ελπίζω να βοηθήσουν.
Μασάζ ε??? Πες μας beba αν έπιασε, από καιρό θέλω να προγραμματίζω μια επίσκεψη κάθε 1-2 εβδομάδες, ευκαιρία ψάχνω να αρχίσω:green:
τσαμπα λεφτα

KATERINI 144
28-11-09, 13:21
stelakos περπατημα μπορεις να κανεις, βοηθαει και στην αναρωση με το αιματομα που γινεται.

sTeLaKoS
28-11-09, 13:26
ok thanks..

The Rock
28-11-09, 15:12
τσαμπα λεφτα
:smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash:
:rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle:
:spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank:

primordial
28-11-09, 17:46
:smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash::smash:
:rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle:
:spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank:

^^^^^^
Λογοκρισία....???:rolf::rolf::rolf:

Έχοντας προσθέση επιπλεόν BCAA από αυτά που μου προσφέρει η πρωτεΐνη, πριν και μετά την προπόνηση. ομολογώ ότι περνάω την φάση του πιασίματος πιο ανώδυνα...!!!! Εννοείται ότι σε σχέση με παλαιότερα κάνω και καλύτερη διατροφή (= πιο προσεγμένη). Στο πρόγραμμά μου, αυτό που έχει αλλάξει, είναι ότι έχει γίνει πολύ πιο έντονο.

Η ΦΗΜΗ:
Είναι αλήθεια ότι ένας καλός τρόπος για να ξεπεράσεις το πιάσιμο της προηγούμενης ημέρας, είναι κάνοντας το πολύ 2 ασκήσης με κανονικά σετ αλλά λιγότερα κιλά, από την μυϊκή ομάδα της προηγούμενης, ή πρόκειται για Urban Legend...???

drago
28-11-09, 18:01
^^^^^^
Λογοκρισία....???:rolf::rolf::rolf:

Έχοντας προσθέση επιπλεόν BCAA από αυτά που μου προσφέρει η πρωτεΐνη, πριν και μετά την προπόνηση. ομολογώ ότι περνάω την φάση του πιασίματος πιο ανώδυνα...!!!! Εννοείται ότι σε σχέση με παλαιότερα κάνω και καλύτερη διατροφή (= πιο προσεγμένη). Στο πρόγραμμά μου, αυτό που έχει αλλάξει, είναι ότι έχει γίνει πολύ πιο έντονο.

Η ΦΗΜΗ:
Είναι αλήθεια ότι ένας καλός τρόπος για να ξεπεράσεις το πιάσιμο της προηγούμενης ημέρας, είναι κάνοντας το πολύ 2 ασκήσης με κανονικά σετ αλλά λιγότερα κιλά, από την μυϊκή ομάδα της προηγούμενης, ή πρόκειται για Urban Legend...???



μαν εχω κι εγω την ιδια απορια, γιατι φενεται οτι οι αποψεις δυιστανται.

η μια ειναι υπερ του active recovery οπως λες με χαμηλα κιλα γιατι λεει γινεται αιματωση και με καποιον τροπο (δεν θυμαμαι τωρα) γινεται καλυτερο recovery.

η αλλη αποψη λεει οτι πρεπει να αφηνεις τους μυς ισυχους να κανουν recovery μονοι τους. οποιαδηποτε επιπλεον ασκηση ενδιαμεσα θα επιβαρυνει τους μυς και θα σαμποταρει το recovery. δλδ, θα το κανει ακομα πιο αργο.

τωρα ποια αποψη ειναι σωστη ελπιζω να μας πουν οι παλαιοτεροι και οσοι εχουν δοκιμασει και τα δυο...

KATERINI 144
28-11-09, 19:13
Urban Legend, recovery , land rover discovery ..................................

ναι το αιμάτωμα βοηθάει, αν κανεις μια σωστη διατροφη με πρωτεινη υδατανθρακα λιπος βιταμινες μεταλα κλπ απο τη διατροφη σου δε χρειαζεσαι και δεν μπορεις να κανεις τιποτα περισσοτερο.

The Rock
28-11-09, 20:39
Τα BCAA βοηθάνε πάρα πολύ . Μην αρχίσω να αραδιάζω έρευνες :green:
Να πω και μαι προσωπική εμπειρία από τότε που πήρα πρωτεϊνη συμπλήρωμα πιο πλούσιο από προηγούμενη επιλογή,έχει αυξηθεί η ανάρρωση μου κατά 30-35% μέσα στο νερό.

goutsos
28-11-09, 21:40
όχι διαφωνώ... το doms δεν είναι δείκτης ότι έκανες καλή προπόνηση πάντα...


είναι ένας από τους δείκτες ,που όμως δεν είναι ο πιο καθοριστικός
σίγουρα νιώθεις καλά αμα πιαστείς την επόμενη μέρα,λες δούλεψα
αλλά δεν συμβαίνει πάντα αυτό.

Exci
29-11-09, 05:37
όχι διαφωνώ... το doms δεν είναι δείκτης ότι έκανες καλή προπόνηση πάντα...


είναι ένας από τους δείκτες ,που όμως δεν είναι ο πιο καθοριστικός
σίγουρα νιώθεις καλά αμα πιαστείς την επόμενη μέρα,λες δούλεψα
αλλά δεν συμβαίνει πάντα αυτό.
Καπως ετσι ειναι.

Littlejohn
29-11-09, 06:37
Και σ`εμένα το πρόβλημα (πιάσιμο και πόνοι για αρκετές μέρες), λύθηκε με αμινοξέα.
Συγκεκριμένα πέρνω Amino X-plode (υγρά) μετά την προπόνηση και διάσπαρτα μέσα στην ημέρα πέρνω υδρολυμένα BCAA (χαπάκια)...

Στα πόδια, πριν αρχίσω τα αμινοξέα, ήθελα 4 μέρες ξεκούραση και με έβγαζε εκτός προγράμματος στην αερόβια. Τώρα σε 2 μερούλες είμαι περδίκι...

Machiavelli
29-11-09, 12:45
Αύξησε την C.

sTeLaKoS
29-11-09, 20:32
Αύξησε την C.

Τι εννοούμε άυξηση? 1+1 γραμμάριο τη μέρα είναι καλά?
Αυτό είναι το πρώτο που θα κάνω γιατί είναι πιο εύκολο απ' όλα.

Έχω μια ερώτησω πάνω σε αυτό. Η C κάνει αμέσως δουλειά ή υπάρχει κάτι σαν αποθήκη?
Και να διευκρινήσω τι εννοώ. Μπορώ να παίρνω μεγαλύτερη δόση (1+1γραμ) μόνο τη μέρα της προπόνησης των ποδιών και την επόμενη, και τις άλλες μέρες όπως τώρα (0,5+0,5γραμ )ή πρέπει να ανεβάσω τη δόση όλη τη βδομάδα?

The Rock
29-11-09, 22:49
Η βιταμίνη C είναι υδατοδιαλυτή που πάει να πει ότι δεν αποθηκεύεται και αποβάλλεται από την ουρία.

Littlejohn
30-11-09, 03:12
Τι εννοούμε άυξηση? 1+1 γραμμάριο τη μέρα είναι καλά?
Αυτό είναι το πρώτο που θα κάνω γιατί είναι πιο εύκολο απ' όλα.

Έχω μια ερώτησω πάνω σε αυτό. Η C κάνει αμέσως δουλειά ή υπάρχει κάτι σαν αποθήκη?
Και να διευκρινήσω τι εννοώ. Μπορώ να παίρνω μεγαλύτερη δόση (1+1γραμ) μόνο τη μέρα της προπόνησης των ποδιών και την επόμενη, και τις άλλες μέρες όπως τώρα (0,5+0,5γραμ )ή πρέπει να ανεβάσω τη δόση όλη τη βδομάδα?

Η κανονική δόση σε βιταμίνη C είναι 500mg την ημέρα. Αν καπνίζεις, μπορείς να το κάνεις 1000mg και 1500mg τις μέρες βαριάς προπόνησης (πόδια). Μην πας παραπάνω, γιατί μπορεί να σου κάνει αναιμία...

gas
01-02-10, 06:01
γεια σας :welcome: θα θελα να μου πειτε το εξης πραγμα οταν γυμναζω στηθος την αλλη μερα οταν το πιανω ψηλοποναει οχι υπερβολεικα αλλα ανησηχω επεισης οταν το σφυγγο βεβαια σε 2 μερες περναει μηπως να κανω λιγοτερα σετ γιατι κανω 20 πιεση παγκου 5 σετ ανοιγματα 5σετ και τα ιδια ακριβος σε επικλινη. ο πονος(οχι φοβερος) ειναι καλο?

KATERINI 144
01-02-10, 13:58
ετσι πρεπει, αν δεν πιανεσαι εστω και λιγο δεν κανεις δουλεια.

gas
01-02-10, 15:55
ετσι πρεπει, αν δεν πιανεσαι εστω και λιγο δεν κανεις δουλεια.

οποτε κανω καλη δουλεια για στηθος ε?αλλα και στα ποδια και στους ομους παρατηρω αλλα λιγοτερο οκ ευχαριστο

KATERINI 144
01-02-10, 16:10
τα μηνύματα μεταφέρθηκαν εδω.

sTeLaKoS
01-02-10, 16:50
γεια σας :welcome: θα θελα να μου πειτε το εξης πραγμα οταν γυμναζω στηθος την αλλη μερα οταν το πιανω ψηλοποναει οχι υπερβολεικα αλλα ανησηχω επεισης οταν το σφυγγο βεβαια σε 2 μερες περναει μηπως να κανω λιγοτερα σετ γιατι κανω 20 πιεση παγκου 5 σετ ανοιγματα 5σετ και τα ιδια ακριβος σε επικλινη. ο πονος(οχι φοβερος) ειναι καλο?

Αυτό το "πιάσιμο" πρέπει να αποζητάς σε κάθε σου προπόνηση. Σημάδι ο,τι δούλεψες :thumbup:


EDIT: Δεν είχα δει τη 2η σελίδα και την απάντηση του KATERINI 144.

gas
01-02-10, 16:55
Αυτό το "πιάσιμο" πρέπει να αποζητάς σε κάθε σου προπόνηση. Σημάδι ο,τι δούλεψες :thumbup:


EDIT: Δεν είχα δει τη 2η σελίδα και την απάντηση του KATERINI 144.

σε δικεφαλους δεν με πιανει παροτη τα 14 σετ και με πολλα βαρη

sTeLaKoS
01-02-10, 16:57
σε δικεφαλους δεν με πιανει παροτη τα 14 σετ και με πολλα βαρη

Δοκίμασε λιγότερα κιλά, πιο αργές επαναλήψεις με έμφαση στις αρνητικές. Θα πονάς την επόμενη μέρα :P

Machiavelli
01-02-10, 21:43
Δοκίμασε λιγότερα κιλά, πιο αργές επαναλήψεις με έμφαση στις αρνητικές. Θα πονάς την επόμενη μέρα :P

Αργές αρνητικές στο μαξιλάρι δικεφάλων στο 3ο στάδιο του 21 (προαιρετικά χρησιμοποιώντας plasmajet), απολαυστικό.

racingman
01-02-10, 22:27
εγω οταν κανω προπωνηση στηθος, κανω δευτερα.τριτη ειμαι πιασμενος,τεταρτη ακομα περισσοτερο,πεμπτη λιγοτερο,παρασκευη οκ.

KATERINI 144
01-02-10, 22:35
ετσι παει, κάποιοι αναρρωνουν γρηγοροτερα αλλα αυτο εξαρτάτε πολυ και απο τη διατροφή, οσο ποιο σωστα τρως τοσο ποιο γρήγορα θα αναρρώσεις.

gas
03-02-10, 05:35
έμφαση στις αρνητικές??:unsure::unsure: πως δουλευει η ασκηση?

sTeLaKoS
03-02-10, 11:23
έμφαση στις αρνητικές??:unsure::unsure: πως δουλευει η ασκηση?

Αρνητική κίνηση λέμε τη δεύτερη φάση της άσκησης, στη περίπτωση του πάγκου ς πούμε, το κατέβασμα των κιλών. Πρέπει να κατεβαίνουν αργά και σταθερά, με ρυθμό.

outnumb
03-02-10, 17:09
Αρνητική κίνηση λέμε τη δεύτερη φάση της άσκησης, στη περίπτωση του πάγκου ς πούμε, το κατέβασμα των κιλών. Πρέπει να κατεβαίνουν αργά και σταθερά, με ρυθμό.

Αυτο με τις αρνητικες που λετε (ή πλειομετρικες κινησεις) εχει αποδειχθει οτι παραγουν περρισοτερη δυναμη οι μυς σ'αυτες τις κινησεις οταν η κινηση γινεται με γρηγορο ρυθμο. ενω στο ''ανεβασμα'' των κιλων (μειομετρικη συσπαση μυων) η δυναμη ειναι μεγαλυτερη οταν η κινηση γινεται με αργο ρυθμο

gas
04-02-10, 05:12
δηλαδη εγω που κανω ασ πουμε στους δικεφαλους τα σετ ειναι 5 και οι επαναηψεις
15-10-7-3-15 το τελευτεω 15αρι ειναι η αρνητηκη?

flinstone
04-02-10, 09:53
δηλαδη εγω που κανω ασ πουμε στους δικεφαλους τα σετ ειναι 5 και οι επαναηψεις
15-10-7-3-15 το τελευτεω 15αρι ειναι η αρνητηκη?

οχι φίλε μου. στην περίπτοση των δικεφάλων αρνητηκή λέγετε η φάση που τεντόνει ο μυς. δηλαδή στο κατέβασμα των κιλών. δεν ξέρω αν με κατάλαβες.

gas
04-02-10, 16:47
οχι φίλε μου. στην περίπτοση των δικεφάλων αρνητηκή λέγετε η φάση που τεντόνει ο μυς. δηλαδή στο κατέβασμα των κιλών. δεν ξέρω αν με κατάλαβες.

ε ναι αλλα βαρη ειναι στις 3 επαν και αλλα στις 15 στις 3 βαζω 16 κιλα ενω στις 15 10 δεν κατευασα?:unsure:

Μαρία
04-02-10, 17:04
ε ναι αλλα βαρη ειναι στις 3 επαν και αλλα στις 15 στις 3 βαζω 16 κιλα ενω στις 15 10 δεν κατευασα?:unsure:

Δεν εχεις καταλαβει καλα...σκεψου να κανεις δικεφαλο με αλτηρες...φερε στο μυαλο σου την κινηση οταν φερνεις τον αλτηρα προς το στηθος ειναι μειομετρικη η ασκηση,οταν κατεβαζεις(επαναφερεις τον αλτηρα στην αρχικη θεση)ειναι πλειομετρικη η ασκηση και η δυναμη ειναι αρνητικη.Δεν εχουν σχεση οι επαναληψεις μιλαμε για την κινηση της ασκησης....Οταν επαναφερες το χερι στην αρχικη θεση(και οχι οταν το ανεβαζεις) αυτο λεμε αρνητικη επαναληψη

gas
04-02-10, 17:55
καταλαυα αλλα η εμφαση στις αρνητικες ειναι να κατευαζω πιο αργα?

Μαρία
04-02-10, 17:57
καταλαυα αλλα η εμφαση στις αρνητικες ειναι να κατευαζω πιο αργα?


Ναι πχ γρηγορο ανεβασμα αργο κατεβασμα

gas
04-02-10, 17:58
Ναι πχ γρηγορο ανεβασμα αργο κατεβασμα

an ομως κατευαζω γρηγορα?

outnumb
04-02-10, 18:01
an ομως κατευαζω γρηγορα?
Οπως γραφω και παραπανω οταν το κατευασμα γινεται γριγοροτερα η δυναμη που παραγει ο μυς ειναι μεγαλυτερη, και στο ανεβασμα οταν ειναι αργη η κινηση εχοθμε επισης μεγαλυτερη παραγομενη δυναμη....

gas
04-02-10, 18:04
Οπως γραφω και παραπανω οταν το κατευασμα γινεται γριγοροτερα η δυναμη που παραγει ο μυς ειναι μεγαλυτερη, και στο ανεβασμα οταν ειναι αργη η κινηση εχοθμε επισης μεγαλυτερη παραγομενη δυναμη....

αρα αποκτουν περισσοτερη δυναμη?

outnumb
04-02-10, 18:11
αρα αποκτουν περισσοτερη δυναμη?
Εξαρταται και απο αλλους παραγοντες η δυναμη, αλλα και αυτο που σου επα ειναι μεσα σ'αυτους τους παραγοντες

Μαρία
04-02-10, 18:20
Η πλειομετρικη συστολη πραγματοποιειται οταν η εξωτερικη αντισταση υπερβαινει την δυναμη του μυος και ο μυς επιμηκύνεται καθως αναπτυσσεται ταση.
Στην ασκηση με τον δικεφαλο το βαρος κατα την επαναφορα ελαττωνεται σταδιακα υπερνικωντας την δυναμη της βαρυτητας,οι μυες του βραχιονα επιμηκυνονται καθως συστέλλονται πλειομετρικα προκειμενου να αποτρεψουν την πτωση του βαρους.

Η πλειομετρικη μπορει να χρησιμευσει ως ενα επιπροσθετο συστατικο ενος ποικιλου προγραμματος μυικης ενδυναμωσης και οχι ως βασικη προπονηση ενδυναμωσης.
Ωστοσο οι πλειομετρικες ασκησεις εχουν και καθυστεριμενο μυικο πονο.
Πλειμετρικες ασκησεις ειναι τα άλματα(αλτικες)τρεξιμο σε κατωφέρεια κτλ

outnumb
04-02-10, 18:33
Πολυ σωστα και αυτα που λες...
αλλα οποιαδηποτε μυικη ομαδα και να προπονησουμε υπαρχει και η πλειομετρικη συστολη του μυος σε καθε ασκηση. επομενως η ταχυτητα συσπασης (ταχοδυναμικη σχεση μυος) ειναι ενας παραγοντας που μπορουμε να εκμεταλλευτουμε για περαιτερω ενδυναμωση

gas
04-02-10, 23:24
παντος εγω εχω παρατηρησει οτι οταν γυμναζω δικεφαλους στηθος κλπ.. ειδηκα στου δικεφαλους κατα την διαρκεια της ασκησης ενα πριξημο αλλα τετοιο που πραγματηκα στην τελευταια επαναλληψει του σετ νιωθω τον δικεφαλο να σκαει το αιμα να καιει και τα χερια να μην μπορουν να τεντοσουν πληρες ειναι καλα ολλα αυτα?:unsure:

Μαρία
04-02-10, 23:32
παντος εγω εχω παρατηρησει οτι οταν γυμναζω δικεφαλους στηθος κλπ.. ειδηκα στου δικεφαλους κατα την διαρκεια της ασκησης ενα πριξημο αλλα τετοιο που πραγματηκα στην τελευταια επαναλληψει του σετ νιωθω τον δικεφαλο να σκαει το αιμα να καιει και τα χερια να μην μπορουν να τεντοσουν πληρες ειναι καλα ολλα αυτα?:unsure:

Ναι αυτο συμβαινει οταν γυμναζεσαι για να ενημερωθεις περισσοτερο και να σου λυθουν οι αποριες διαβασε τα διαφορα τοπικ σε προπονηση-προγραμματα κτλ

Machiavelli
05-02-10, 01:04
Οπως γραφω και παραπανω οταν το κατευασμα γινεται γριγοροτερα η δυναμη που παραγει ο μυς ειναι μεγαλυτερη, και στο ανεβασμα οταν ειναι αργη η κινηση εχοθμε επισης μεγαλυτερη παραγομενη δυναμη....

Είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα η δύναμη είναι ακριβώς η ίδια, το βάρος είναι ίδιο, η απόσταση από τον μυ που ασκεί τη δύναμη είναι ίδια, οπότε η ροπή είναι ίδια, η διαφορά είναι ότι σε μια από τις δύο κινήσεις (θετική- αρνητική) ο μυς που γυμνάζεται προοδευτικά πιάνεται καλύτερα (για παράδειγμα στις πιέσεις μπάρας είναι εμφανές ότι το στήθος ασκεί μεγαλύτερη δύναμη στην κίνηση της μπάρας από το κατώτερο μέχρι τη μέση μιλώντας για το ανέβασμα, έτσι δίνοντας έμφαση στις αρνητικές στα τελευταία στάδια πιάνεται καλύτερα το στήθος ενώ στις θετικές οι άλλοι μύες που βοηθάνε). Η δύναμη δε χάνεται, απλώς την ασκεί άλλος μυς. Κάντε το όπως σας βολεύει, αν μπορείτε κάντε το και όλο αργά (όπως ο Dorian Yates), ακόμα καλύτερα, ή κάντε 2 προγράμματα που το ένα θα δίνει έμφαση στις αρνητικές και το άλλο στις θετικές.

Haris Pilton
11-02-10, 01:28
Να παραθεσω μια προσφατη εμπειρια μου.

Την τελευτεα βδομαδα,που δεν ρίχνω κανα 2ωρο ή 3ωρο υπνο το μεσιμερακι,εχω παρατηρησει οτι αργω ΠΟΛΥ περισσότερο στην αναρωση και στο πιασιμο,και ειναι και πολυ πιο εντονο το πιασιμο!

Δεν μπορω να κανω φουλ ολοκληρωμενες κινησεις,με ενοχλουν οι μυες.
Αυτα! :green:

Svein
03-04-10, 10:54
Το να εισαι πιασμενος μετα απο δυνατη προπονηση ειναι καλο η κακο ?

Levrone
03-04-10, 11:43
καλο!

κατι δουλεψε σωστα!

Eddie
03-04-10, 12:45
Το να εισαι πιασμενος μετα απο δυνατη προπονηση ειναι καλο η κακο ?

Φυσικα καλο!!Αν δε πιανεσαι γενικα,κατι κανεις λαθος.Στοχος ειναι να καψεις μυικες ινες ωστε να δημιουργηθουν νεες μεγαλυτερες-δυνατοτερες.

hardtraining
15-04-10, 14:44
ασχετα με την προπονηση σφαιρας αποφασισα να γυμναζω μια μυικη ομαδα απο 1 φορα την εβδομαδα γιατι βλεπεις πολυ καλυτερη διαφορα γτ οι μυς ξεκουραζονται ωραια? λοιπον αφου εκανα την τελευταια προπονηση για στηθος στην ταδε ημερομηνια μετα απο μια βδομαδα ξαναγυμνασα το στηθος μου! την δευτερη φορα που γυμνασα το στηθος μου με αποχη μια βδομαδα απο την προηγουμενη προπονηση στηθους παρατηρησα οτι την επομενη μερα που ειχα ωμους δε μπορουσα να ανεβασω πολυ τους αλτηρες γτ το στηθος μου ηταν ΤΕΡΜΑ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ? παιδια ειναι καλο αυτο που πιανομαι τοσο πολυ?

κανω προπονηση οχι με συγκεκριμενα σετ και επαναληψεις δλδ ξεκιναω ζεσταμα και στη συνεχεια παω στο 85% ενταση και κανω οσες επαναληψεις βγουν μεχρι που οι τελευταιες να βγαινουν με ζορι! π.χ 85 κιλα παγκο κανω 7 επαναληψεις αλλα τωρα εκανα 11 για να ζοριζομαι στις 2 τελευταιες επαναληψεις! 85% ενταση χρησημοποιησα για περιπου 5 σετ και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ 90% ΕΝΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗς 5 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕ ΒΟΓΓΗΤΑ ΑΛΛΑ ΒΓΑΙΝΑΝ ΜΙΣΕΣ ΔΛΔ ΕΚΑΝΑ ΜΙΣΗ ΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΘΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕ ΤΗ ΜΠΑΡΑ (ΒΟΗΘΟΣ)
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ 4 ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Machiavelli
15-04-10, 15:00
στηθους παρατηρησα οτι την επομενη μερα που ειχα ωμους δε μπορουσα να ανεβασω πολυ τους αλτηρες γτ το στηθος μου ηταν ΤΕΡΜΑ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ

Καλό είναι που πιάνεσαι, το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις πιο πάνω. Πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου πάνω σε αυτό. Ούτε εγώ μετά από στήθος να κάνω ώμους γιατί ακόμα κι έχω τα χέρια μου τεντωμένα παράλληλα προς το πάτωμα νιώθω να με τραβάει το στήθος κάτω.

hardtraining
15-04-10, 15:15
Καλό είναι που πιάνεσαι, το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις πιο πάνω. Πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου πάνω σε αυτό. Ούτε εγώ μετά από στήθος να κάνω ώμους γιατί ακόμα κι έχω τα χέρια μου τεντωμένα παράλληλα προς το πάτωμα νιώθω να με τραβάει το στήθος κάτω.

φιλε Machiavelli εχεις δικιο αλλα η ερωτηση μου ειναι καπως γενικη δλδ ειναι καλο για τρεις μερες να πιανεται το στηθος μου? παιζω με ενταση απο 80 μεχρι 90%! αλλα το θεμα ειναι οτι δε παω σταδιακα δλδ κανω ζεσταμα και μετα μπαινω στο 80% ενταση και κανω επαναληψεις μεχρι που οι 2 τελευταιες να βγαινουν με ζορι! 80% ενταση οπως σας ειπα παιζω για 5 σετ και στη συνεχεια πεταγομαι στο 90% ενταση οπυ εχω βοηθο! στο 90% δλδ κανω οσες επαναληψεις βγουν μεχρι να με παρει κατω η μπαρα δλδ να μη μπορω να τη σηκωσω μεχρι πανω επειδη δε μπορω και λογω αυτου εχω βοηθο που με ανεβαζει τη μπαρα και την τοποθετει στη θεση της!

Machiavelli
15-04-10, 15:19
Πολλές διατάσεις (πριν και μετά την προπόνηση) και δοκίμασε να κάνεις ζέσταμα με λίγα κιλά 15-20 επαναλήψεις.

Ramrod
15-04-10, 15:47
φιλε Machiavelli εχεις δικιο αλλα η ερωτηση μου ειναι καπως γενικη δλδ ειναι καλο για τρεις μερες να πιανεται το στηθος μου?

Και εμένα 2-3 μέρες πιάνεται...κάνω κανονικά ζέσταμα. Στην αρχή το θεωρούσα καλό αλλά πέον απορώ λιγάκι. Δε νομίζω να είναι κακό πάντως...

aepiskeptis
15-04-10, 19:07
καλο!

κατι δουλεψε σωστα!

Γιατρε... η broscience ζει κ βασιλευει....:green:

http://www.ampedtraining.com/articles/doms-muscle-soreness/


There’s no link between muscle soreness and protein synthesis; no link between muscle soreness and long-term growth; and no link between muscle soreness and muscle fiber damage.



κ μετα θα παμε κ σε πιο εξειδικευμενα αρθρακια...

drago
15-04-10, 20:07
δεν ειναι μονο η ενταση που μετραει, ειναι και ο ογκος προπονησης για μια μυικη ομαδα.

αν παιζεις οπως λες με βοηθεια στο τελος τοτε πας μεχρι τελικης πτωσης. αν εχεις και αλλες ασκησεις ανεβαινει και ο ογκος, οποτε ειναι λογικο να πιαστεις για μερες νομιζω.

επισης οσο ποιο αραια κανεις κατι τοσο ποιο πολυ πιανεσαι.

πχ, αν κανεις ενα προγραμμα full body θα εχεις πολυ λιγο πιασημο γιατι θα εχεις μικρο ογκο και μεγαλυτερη συχνοτητα. στον αντιποδα αυτου βρισκονται τα προγραμματα που κανεις ενα μελος την ημερα αλλα του αλλαζεις τα φωτα. σ' αυτη την περιπτωση ειναι σιγουρο οτι θα εισαι μονημα πιασμενος καπου.

Ramrod
15-04-10, 20:31
πχ, αν κανεις ενα προγραμμα full body θα εχεις πολυ λιγο πιασημο γιατι θα εχεις μικρο ογκο και μεγαλυτερη συχνοτητα. στον αντιποδα αυτου βρισκονται τα προγραμματα που κανεις ενα μελος την ημερα αλλα του αλλαζεις τα φωτα. σ' αυτη την περιπτωση ειναι σιγουρο οτι θα εισαι μονημα πιασμενος καπου.

Τωρα που το λες και το παρατηρώ από όταν άλλαξα το πρόγραμμα και χώρισα τα split σε μια ομάδα την ημέρα με πιάνει έτσι.
Σα να μην έχεις άδικο...λογικό μου φαίνεται...

beefmeup
15-04-10, 22:16
εμενα παλι σχεδον καθε μυικη ομαδα πιανεται οταν την προπονω..κ κανω παντα 3-4
σετ ζεσταμα ανεβαζοντας κιλα μεχρι να παω στα λειτουργικα μου σετ..

απλα κανονιζω το σπλιτ μου,να μην κανω ωμους μετα(η πριν) απο στηθος,η τρικεφαλους..
ουτε δικεφαλους μετα απο πλατη κλπ..

γενικα παντως καθε αλλαγη σπλιτ,επιφερει αποτελεσματα..

GEORGEXX1
15-04-10, 22:24
ειναι μια χαρα, μην ανησυχεις καθολου.
να ανησυχησεις αν κανοντας στηθος σε ποναει αλος μυς π.χ ο ομως εκει κατι δεν κανεις καλα.

Ramrod
15-04-10, 22:35
ειναι μια χαρα, μην ανησυχεις καθολου.
να ανησυχησεις αν κανοντας στηθος σε ποναει αλος μυς π.χ ο ομως εκει κατι δεν κανεις καλα.

μα όταν κάνεις στήθος επιβαρύνεις και τους ώμους σου...λογικό ειναι να σε πονέσουν...

beefmeup
15-04-10, 22:39
μα όταν κάνεις στήθος επιβαρύνεις και τους ώμους σου...λογικό ειναι να σε πονέσουν...

ε,καλα θα σε τσιμπισουν λιγο οι μπρστα δελτοειδεις,αλλα μεχρι εκει..κ μενα παντα μου συμβαινει αυτο στο στηθος..γιαυτο κανω ωμους μετα απο 3 μερες προπονησης αφου εχω κανει στηθος

GEORGEXX1
15-04-10, 22:44
Πολυ σωστα παιδια, αλα αν δεν εχεις καλο ανοιγμα-πιασιμο της μπαρας εκτος ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΑΣΙΜΟ υπαρχει περιπτωση να τραυματισεις τον ωμο ασχημα

beefmeup
15-04-10, 22:49
Πολυ σωστα παιδια, αλα αν δεν εχεις καλο ανοιγμα-πιασιμο της μπαρας εκτος ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΑΣΙΜΟ υπαρχει περιπτωση να τραυματισεις τον ωμο ασχημα

σαφως,γιαυτο πριν πας να σπρωξεις πολλα κιλα,καλο ειναι να ξερεις την τεχνικη καθε ασκησης..κ να μην εχεις κουρασει τις μικροτερες ομαδες που λειτουργουν υπερ της μεγαλυτερης που κανεις προπο εκεινη τη μερα(στηθος-ωμοι πχ)..

Niiick
15-04-10, 23:56
Γιατρε... η broscience ζει κ βασιλευει....:green:

http://www.ampedtraining.com/articles/doms-muscle-soreness/


There’s no link between muscle soreness and protein synthesis; no link between muscle soreness and long-term growth; and no link between muscle soreness and muscle fiber damage.



κ μετα θα παμε κ σε πιο εξειδικευμενα αρθρακια...



ωραιος!

eri_87
05-11-10, 14:49
Απ' ότι διάβασα είναι καλό να πιανόμαστε 1-2 μέρες μετά τη προπόνηση. Η απορία μου όμως είναι αν είναι πιασμένα τα πόδια κάνουμε αερόβιο? Εγώ προσωπικά κάνω ποδήλατο για αερόβιο, αλλά μερικές φορές είναι τόσο έντονο το πιάσιμο που ούτε να περπατήσω δε μπορώ, πόσο μάλλον να κάνω ποδήλατο! :shock:
Άρα αφήνω το αερόβιο μέχρι να επανέλθουν τελείως τα πόδια ή ας πονάνε και λιγάκι?
(π.χ. Δευτέρα έκαν πόδια&σήμερα είμαι σχεδόν ξεπιασμένη, οπότε τόσες μέρες πάει το αερόβιο...:()

Devil
05-11-10, 15:11
Απ' ότι διάβασα είναι καλό να πιανόμαστε 1-2 μέρες μετά τη προπόνηση. Η απορία μου όμως είναι αν είναι πιασμένα τα πόδια κάνουμε αερόβιο? Εγώ προσωπικά κάνω ποδήλατο για αερόβιο, αλλά μερικές φορές είναι τόσο έντονο το πιάσιμο που ούτε να περπατήσω δε μπορώ, πόσο μάλλον να κάνω ποδήλατο! :shock:
Άρα αφήνω το αερόβιο μέχρι να επανέλθουν τελείως τα πόδια ή ας πονάνε και λιγάκι?
(π.χ. Δευτέρα έκαν πόδια&σήμερα είμαι σχεδόν ξεπιασμένη, οπότε τόσες μέρες πάει το αερόβιο...:()

που το διαβασες οτι ειναι καλο???

κανε λιγο αεροβια σε χαμηλη ενταση και streching μετα την προπονηση ισως να σε βοηθισει και λιγο μαγνησιο να αποφυγεις αυτα τα πιασηματα

thegravijia
05-11-10, 15:15
που το διαβασες οτι ειναι καλο???

κανε λιγο αεροβια σε χαμηλη ενταση και streching μετα την προπονηση ισως να σε βοηθισει και λιγο μαγνησιο να αποφυγεις αυτα τα πιασηματα
γιατι δεν ειναι καλο να σαι πιασμενος?????
δεν σημαινει οτι δουλεψες ετσι?

Devil
05-11-10, 15:19
γιατι δεν ειναι καλο να σαι πιασμενος?????
δεν σημαινει οτι δουλεψες ετσι?

οκ ναι σημαινει οτι δουλεψες αλλα δεν ειναι αναγκαιο...

συγκεντρωση γαλακτικου οξεος στους μυς σημαινει και σε περιοριζει για την επωμενη προπονηση (βλεπε το παιδι απο πανω)

arisfwtis
05-11-10, 15:21
και εγω εχω θεμα με το πιασιμο
ειδικα στα ποδια οποτε κανω
τις επομενες 2 μερες δν τα νοιωθω

παγοθεραπεια θα βοηθησει η μπα?

eri_87
05-11-10, 15:24
που το διαβασες οτι ειναι καλο???

κανε λιγο αεροβια σε χαμηλη ενταση και streching μετα την προπονηση ισως να σε βοηθισει και λιγο μαγνησιο να αποφυγεις αυτα τα πιασηματα

Το διάβασα σε όλες τις προηγούμενες σελίδες....
Το συγκεκριμένο πιάσιμο που αναφέρω ότι νιώθω τώρα είναι πολύ έντονο γιατί είχα να κάνω προπόνηση 2μήνες...Λογικό ήταν! Απλά ρωτάω τί γίνεται με το αερόβιο...
Κανονικά κάνω 2-3 φορές ποδήλατο πρωί χωριστά από προπόνηση. Αλλά αμα είμαι 4μέρες πιασμένη πώς να κάνω 3 φορές αερόβιο?

Devil
05-11-10, 15:24
και εγω εχω θεμα με το πιασιμο
ειδικα στα ποδια οποτε κανω
τις επομενες 2 μερες δν τα νοιωθω

παγοθεραπεια θα βοηθησει η μπα?

κατι λιγο ναι, οπως και ντους με εναλαγη κρυο και ζεστου

arisfwtis
05-11-10, 15:26
οκ σε ευχαριστω:toast:

Devil
05-11-10, 15:27
Το διάβασα σε όλες τις προηγούμενες σελίδες....
Το συγκεκριμένο πιάσιμο που αναφέρω ότι νιώθω τώρα είναι πολύ έντονο γιατί είχα να κάνω προπόνηση 2μήνες...Λογικό ήταν! Απλά ρωτάω τί γίνεται με το αερόβιο...
Κανονικά κάνω 2-3 φορές ποδήλατο πρωί χωριστά από προπόνηση. Αλλά αμα είμαι 4μέρες πιασμένη πώς να κάνω 3 φορές αερόβιο?

λογικο ειναι μετα απο 2 μηνες να εχεις πιασιμο

δεν γυρνας ποτε μετα απο 2 μηνες απουσιας να κανεις τις ασκησεις μεχρι εξαντλησης

επρεπε να αρχησεις πιο χαλαρα

τωρα μπορεις να κανεις cardio αλλα χαμηλη ενταση, δοκιμασε να παρεις μαγνησιο ασπαρτατο και μην τα προπονησεις μεχρι να ειναι οκ

thegravijia
05-11-10, 15:34
οκ ναι σημαινει οτι δουλεψες αλλα δεν ειναι αναγκαιο...

συγκεντρωση γαλακτικου οξεος στους μυς σημαινει και σε περιοριζει για την επωμενη προπονηση (βλεπε το παιδι απο πανω)
γι αυτο λεμε οτι δεν πρεπει να υπαρχει στανταρ προγραμμα στις προπονησεις
πχ σονει και καλα να κανω στηθος την δευτερα
αμα δεν εχεις αναρωσει που πας ρε μεγαλε

thegravijia
05-11-10, 15:36
Το διάβασα σε όλες τις προηγούμενες σελίδες....
Το συγκεκριμένο πιάσιμο που αναφέρω ότι νιώθω τώρα είναι πολύ έντονο γιατί είχα να κάνω προπόνηση 2μήνες...Λογικό ήταν! Απλά ρωτάω τί γίνεται με το αερόβιο...
Κανονικά κάνω 2-3 φορές ποδήλατο πρωί χωριστά από προπόνηση. Αλλά αμα είμαι 4μέρες πιασμένη πώς να κάνω 3 φορές αερόβιο?
δηλαδη τι περιμενες μετα απο ενα 2μηνο
κανε υπομονη θα σου περασει σε καμια βδομαδα
βαλε και το αμορε μιο να σου κανει κανα μασαζ και περιμενε:chinese:

αεροβιο για μενα κανε χαλαρα αμα μπορεις

Devil
05-11-10, 15:39
γι αυτο λεμε οτι δεν πρεπει να υπαρχει στανταρ προγραμμα στις προπονησεις
πχ σονει και καλα να κανω στηθος την δευτερα
αμα δεν εχεις αναρωσει που πας ρε μεγαλε

καλα ναι σωστο και αυτο αλλα για ποιο λογο να φτασεις να εχεις doms για να πεις οτι δουλεψες.... δεν εχει νοημα

αν και εχω κανει αρκετες προπονησεις με doms ειδικα οταν επανερχομαι απο διακοπες τα πρωτα σετ ειναι δυσκολα μετα καπως την παλευεις.... αλλα μετα εισαι καλητερα....

dionisos
05-11-10, 15:54
δηλαδη τι περιμενες μετα απο ενα 2μηνο
κανε υπομονη θα σου περασει σε καμια βδομαδα
βαλε και το αμορε μιο να σου κανει κανα μασαζ και περιμενε:chinese:

αεροβιο για μενα κανε χαλαρα αμα μπορεις

Ωραίος ο Βίγια!:turtle::turtle: :turtle:

The Rock
05-11-10, 15:57
οκ ναι σημαινει οτι δουλεψες αλλα δεν ειναι αναγκαιο...

συγκεντρωση γαλακτικου οξεος στους μυς σημαινει και σε περιοριζει για την επωμενη προπονηση (βλεπε το παιδι απο πανω)

Aγαπητέ, θεωρώ ότι τα DOMS είναι ίσως ο καλύτερος δείκτης μυικής ανάπτυξης ή τουλάχιστον ένας από τους καλύτερους. Εφόσον εσύ δεν τον θεωρείς αναγκαίο, τι προτείνεις σαν δείκτη εναλλακτικά ?

Όσον αφορά το γαλακτικό οξύ, η θεωρία ότι αποτελεί την αιτία των DOMS έχει καταριφθεί αρκετά χρόνια τώρα, όντας από τις πρώτες υποθέσεις. Το γαλακτικό οξύ μετά από έντονη άσκηση παραμένει στην αντίστοιχη μυική ομάδα που δουλέψαμε από 30 μέχρι 60 λεπτά το πολύ.


κατι λιγο ναι, οπως και ντους με εναλαγη κρυο και ζεστου

eri_87 συμφωνώ 100% με τον κύριο, προσωπικά επειδή έχω άσχημα DOMS κάθε βδομάδα και στα πόδια είναι ότι χειρότερο χρησιμοποιώ αυτή την τεχνική και δουλεύει πολύ καλά και σε όποιον την έχω προτείνει είχα θετικό feedback.

Συγκεκριμένα έχω ένα προτόκολλο:
- 30secs κρύο νερό/30secs ζεστό νερό αυτό επί 4-5 φορές συνεχόμενα με το ρολόι στο χέρι = μια θεραπεία
- Το συστήνω 3-5 φορές την μέρα, για να δουλέψει και να αποκαταστήσει αισθητά την λειτουργικότητα της περιοχής

Devil
05-11-10, 16:06
Aγαπητέ, θεωρώ ότι τα DOMS είναι ίσως ο καλύτερος δείκτης μυικής ανάπτυξης ή τουλάχιστον ένας από τους καλύτερους. Εφόσον εσύ δεν τον θεωρείς αναγκαίο, τι προτείνεις σαν δείκτη εναλλακτικά ?

θεωρω καλητερο δεικτη τα κιλα στην μπαρα
αν ανεβαινουν αυτα ανεβαινουν και τα σωματικα κιλα

Όσον αφορά το γαλακτικό οξύ, η θεωρία ότι αποτελεί την αιτία των DOMS έχει καταριφθεί αρκετά χρόνια τώρα, όντας από τις πρώτες υποθέσεις. Το γαλακτικό οξύ μετά από έντονη άσκηση παραμένει στην αντίστοιχη μυική ομάδα που δουλέψαμε από 30 μέχρι 60 λεπτά το πολύ.

ναι οντως ειναι η μια θεωρια που προκαλει τα doms

eri_87 συμφωνώ 100% με τον κύριο, προσωπικά επειδή έχω άσχημα DOMS κάθε βδομάδα και στα πόδια είναι ότι χειρότερο χρησιμοποιώ αυτή την τεχνική και δουλεύει πολύ καλά και σε όποιον την έχω προτείνει είχα θετικό feedback.

Συγκεκριμένα έχω ένα προτόκολλο:
- 30secs κρύο νερό/30secs ζεστό νερό αυτό επί 4-5 φορές συνεχόμενα με το ρολόι στο χέρι = μια θεραπεία
- Το συστήνω 3-5 φορές την μέρα, για να δουλέψει και να αποκαταστήσει αισθητά την λειτουργικότητα της περιοχής

:thumbup:

The Rock
05-11-10, 16:10
:thumbup:
Σημασιολογία 101# (Πολύ πολύ χονδρικα :green:)

Βοdybuilding = Στόχος η μυική ανάπτυξη
Powerlifting = Στόχος μέγιστα κιλά σε συγκεκριμένες ασκήσεις

:green::green::green::green::green::green:

Devil
05-11-10, 16:18
Σημασιολογία 101# (Πολύ πολύ χονδρικα :green:)

Βοdybuilding = Στόχος η μυική ανάπτυξη
Powerlifting = Στόχος μέγιστα κιλά σε συγκεκριμένες ασκήσεις

:green::green::green::green::green::green:

παντρεμα..... bb+pl= στοχος μυικη αναπτυξη μεσω αυξηση της δυναμης;):green:

The Rock
05-11-10, 16:23
παντρεμα..... bb+pl= στοχος μυικη αναπτυξη μεσω αυξηση της δυναμης;):green:

+ ομορφιές για τις αρθρώσεις και τους τένοντες και και και :geek:

:evil2::evil2::evil2::evil2:

Devil
05-11-10, 16:28
+ ομορφιές για τις αρθρώσεις και τους τένοντες και και και :geek:

:evil2::evil2::evil2::evil2:

ναι..... μαλιστα...:green:

τι ομορφιες???:unsure:

The Rock
05-11-10, 16:37
ναι..... μαλιστα...:green:

τι ομορφιες???:unsure:
Τίποτα ρε σαϊνι, απλά άφησα να υποννοείται ότι η Powerliftiκή προσέγγιση στο ΒΒ δεν είναι ότι καλύτερο για τις αρθρώσεις και τους τένοντες, όχι απαραίτητα in the long run:green:

Τέσπα, βγήκαμε λιγάκι off :evil2:

KATERINI 144
05-11-10, 16:40
θεωρώ ότι τα DOMS είναι ίσως ο καλύτερος δείκτης μυικής ανάπτυξης ή τουλάχιστον ένας από τους καλύτερους.τι ειναι το DOMS ? για να μαθαίνουμε και τίποτα.

noz1989
05-11-10, 16:41
παντρεμα..... bb+pl= στοχος μυικη αναπτυξη μεσω αυξηση της δυναμης;):green:

:bowdown:

noz1989
05-11-10, 16:43
Τίποτα ρε σαϊνι, απλά άφησα να υποννοείται ότι η Powerliftiκή προσέγγιση στο ΒΒ δεν είναι ότι καλύτερο για τις αρθρώσεις και τους τένοντες, όχι απαραίτητα in the long run:green:

Τέσπα, βγήκαμε λιγάκι off :evil2:
Αλλα ελεγες χτρες για τον Khan... Οτι πρεπει να προπονησε και να μην σε νοιαζει τιποτα... ;)

Devil
05-11-10, 16:46
Τίποτα ρε σαϊνι, απλά άφησα να υποννοείται ότι η Powerliftiκή προσέγγιση στο ΒΒ δεν είναι ότι καλύτερο για τις αρθρώσεις και τους τένοντες, όχι απαραίτητα in the long run:green:

Τέσπα, βγήκαμε λιγάκι off :evil2:

καλα ναι ειμαστε εντελως οφ:green:


και στο bb τις ιδιες ασκησεις κανεις απλα παιζεις με αλλα κιλα και αλλες τεχνικες για να φτασεις το failure...που παλι δεν ειναι οτι καλητερο για αρθρωσεις και τενοντες

μπορει και να γινετε το αντιθετο.... η bbικη να προσεγκιζει το pl....;):green::green::green:

Devil
05-11-10, 16:48
τι ειναι το DOMS ? για να μαθαίνουμε και τίποτα.

delayed onset muscle soreness

αρχηκα ειναι το doms

ειναι ο πονος που εχεις μετα απο ασκηση μετα απο 12-72 ωρες ;)

Dreiko
05-11-10, 16:49
Αλλα ελεγες χτρες για τον Khan... Οτι πρεπει να προπονησε και να μην σε νοιαζει τιποτα... ;)

+1:thumbup::thumbup::thumbup:

KATERINI 144
05-11-10, 16:55
delayed onset muscle soreness

αρχηκα ειναι το doms

ειναι ο πονος που εχεις μετα απο ασκηση μετα απο 12-72 ωρες ;)τωρα μπορω να πεθάνω ήσυχος ντεβιλ :green:

το οφ ποτε σκοπεύεται να το κόψετε ? οχι τιποτα αλλο για να κλείσω τα μάτια, και φυσικά αναφέρομαι γενικά σε όλους.

The Rock
05-11-10, 16:57
τι ειναι το DOMS ? για να μαθαίνουμε και τίποτα.

DOMS Φώτη είναι το πιάσιμο μετά την προπόνηση, πολύ χονδρικά το "καλό" πιάσιμο το οποίο διαρκεί μέρος και δεν έχει καμία σχέση με το "κακό" πιάσιμο είτε που προέρχεται από αποχή είτε από κακό ζέσταμα κλπ.
Λειτουργεί σαν δείκτης μυικής ανάπτυξης, μαθαίνεται κατά βάση εμπειρικά, γίνονται αισθητά 12-24 μετά την άσκηση και peakάρουν 36-42 ώρες μετά και ανάλογα την ρήξη μυικών ινών που προκάλεσες θα είναι και αντίστοιχη η διάρκειά τους.


Αλλα ελεγες χτρες για τον Khan... Οτι πρεπει να προπονησε και να μην σε νοιαζει τιποτα... ;)

Πρόσεξε ο Khan μπορεί να τα σηκώσει τα κιλά που παίζει, και όταν εννοώ Powerliftiκή προσέγγιση εννοώ τις χαμηλές επαναλήψεις για πολλά κιλά.
Ναι μεν σε κάποιες ασκήσεις παίζει χαμηλές αλλά γενικά παίζει και υψηλές.
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα διαφορετικά ελέγχει ένας τέτοιος αθλητής μέγιστα κιλά για χαμηλές σε σχέση με άλλους που δεν βρίσκονται στο ίδιο μήκος κύματος, άλλη πείρα άλλη γενετική.

eri_87
05-11-10, 17:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:)
Δεν έκανα μέχρι εξάντλησης τις ασκήσεις, αλλά πιάστηκα περισσότερο από ότι περίμενα! Τελοσπάντων, την επόμενη Δευτέρα θα κάνω λιγότερα σετ για να μην πάθω το ίδιο κ μετά τη προπόνηση λίγο ποδήλατο χαλαρά!



eri_87 συμφωνώ 100% με τον κύριο, προσωπικά επειδή έχω άσχημα DOMS κάθε βδομάδα και στα πόδια είναι ότι χειρότερο χρησιμοποιώ αυτή την τεχνική και δουλεύει πολύ καλά και σε όποιον την έχω προτείνει είχα θετικό feedback.

Συγκεκριμένα έχω ένα προτόκολλο:
- 30secs κρύο νερό/30secs ζεστό νερό αυτό επί 4-5 φορές συνεχόμενα με το ρολόι στο χέρι = μια θεραπεία
- Το συστήνω 3-5 φορές την μέρα, για να δουλέψει και να αποκαταστήσει αισθητά την λειτουργικότητα της περιοχής

Thanks! Θα το δοκιμάσω στο επόμενο πιάσιμο... τώρα ήδη πέρασε σχεδόν!

tasos2
06-11-10, 15:35
Αν καποιοι μυς δεν πιανονται ποτε αλλα στην προπονηση γινονται τουμπανα απο το πρηξιμο μεγαλωνουν ή οχι? Μονο οταν πιανεσαι δημιουργειται το μυικο τραυμα(μικροσκισιματα) του οποιου η αναρρωση επιφερει αναπτυξη? Μηπως το οτι δεν πιανεσαι ειναι σημαδι υπερπροπονησης?

beefmeup
06-11-10, 16:24
απο ενα σημειο προπονητικων ετων κ μετα ειναι πολυ δυσκολο να εχεις ντομς σε τρελο επιπεδο.
μπορει κατι τσιμπηματα σε σημεια την επομενη μερα που να σου θυμιζουν οτι εκανες προπονηση,αλλα μεχρι εκει,αν δεν υπαρχει αποχη απτο αθλημα.

απτην αλλη,για να πετυχεις ντομς σε προχωρημενο επιπεδο,πρεπει να ξεφτιλισεις τρελα τις μυικες ινες,πραγμα που σιγουρα αν δεν εισαι χημικα υποστηριζομενος θα σε οδηγησει σε υπερπροπονηση.

κ με το πρηξιμο,που εχεις καθε φορα με την προπονα μια χαρα μεγαλωνεις.
αρκει να κανεις οτι πρεπει μεσα στην προπονηση.
αλλες φορες θα πιαστεις λιγοτερο,αλλες περισοτερο,αναλογα.
αλλιως,ολοι θα ειμασταν ιδιοι με τα χρονια,γιατι μην μου πει κανεις οτι σε ΚΑΘΕ προπονα του,πιανεται για κανα 2 μερες μετα.

εκτος αν μιλαμε για χθεσινους.

Mitsen
06-11-10, 16:55
^^^^^^^Σωστός ο beef! +1
το βλέπω και στον εαυτό μου... δεν έχω τα ίδια πιασίματα που είχα πέρσι.:unsure:

Eddie
06-11-10, 18:39
απο ενα σημειο προπονητικων ετων κ μετα ειναι πολυ δυσκολο να εχεις ντομς σε τρελο επιπεδο.
μπορει κατι τσιμπηματα σε σημεια την επομενη μερα που να σου θυμιζουν οτι εκανες προπονηση,αλλα μεχρι εκει,αν δεν υπαρχει αποχη απτο αθλημα.

απτην αλλη,για να πετυχεις ντομς σε προχωρημενο επιπεδο,πρεπει να ξεφτιλισεις τρελα τις μυικες ινες,πραγμα που σιγουρα αν δεν εισαι χημικα υποστηριζομενος θα σε οδηγησει σε υπερπροπονηση.

κ με το πρηξιμο,που εχεις καθε φορα με την προπονα μια χαρα μεγαλωνεις.
αρκει να κανεις οτι πρεπει μεσα στην προπονηση.
αλλες φορες θα πιαστεις λιγοτερο,αλλες περισοτερο,αναλογα.
αλλιως,ολοι θα ειμασταν ιδιοι με τα χρονια,γιατι μην μου πει κανεις οτι σε ΚΑΘΕ προπονα του,πιανεται για κανα 2 μερες μετα.

εκτος αν μιλαμε για χθεσινους.

Θα διαφωνησω beef.Εγω γυμναζομαι 7 χρονια με καποια διαλλειματα,σοβαρη προπονηση κανω τα 3 τελευταια.Παντα πιανουμουν ασχημα για 2-3 μερες το λιγοτερο,τοτε δε πιεζομουν πολυ αλλα δεν επαιρνα και σωστα συμπληρωματα και δεν εκανα καθολου διατροφη.

Τον τελευταιο χρονο που γυμναζομαι οπως πρεπει με καλη διατροφη και συμπληρωματα παλι εχω πιασιμο για 2-3 μερες το λιγοτερο!!Ποδια-στηθος κανω πανω απο 4 μερες!Και δε νομιζω να ειναι υπερπροπονηση γιατι δεν εχω καποια sides και επισης βλεπω σημαντικη μυικη αναπτυξη πανω μου.

tasos2
06-11-10, 21:21
Εγω πιανομαι παντα στο στηθος αλλα ωμους ας πουμε δεν εχω πιαστει ποτε και εχουν και τα δυο αναπτυξη

beefmeup
06-11-10, 21:29
Εγω πιανομαι παντα στο στηθος αλλα ωμους ας πουμε δεν εχω πιαστει ποτε και εχουν και τα δυο αναπτυξη

ναι,αυτο λεω φιλε.;)
ειναι θεμα σωματος..καποιοι πιανονται πολυ σε συγκεκριμενα σημεια,κ αλλοι οχι.
αυτο τι σημαινει?οτι ολα τα υπολοιπα υστερουν γιατι δεν πιανονται?
δεν αναφερομαι σε ξεροκεφαλες μυικες ομαδες που ολοι(σχεδον) εχουμε ετσι κ αλλιως.

κ παντα εχει να κανει με το ποσο καιρο,κανεις συνεχη προπονα.
4-5 χρονια προσεγμενης διατροφης κ προπονας,ειναι λιγα.

τα ντομς εχουν να κανουν με τα κιλα που σηκωνεις..
σε αυτο ομως υπαρχουν ορια σε καθε σωμα,δεν θα ανεβαζουμε για μια ζωη κιλα σε καθε ασκηση.
θα αλλαξεις κατι απο εδω,κατι απο εκει,αλλα τα ορια θα παραμεινουν.
μετα απο εκει ειναι το θεμα τι γινεται..

Devil
06-11-10, 22:22
δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αναγκαια τα doms για να εχεις μυικη αναπτηξη...

δεν διαφωνω οτι ειναι ενδειξη μυικης καταστροφης αλλα δεν πιστευω οτι ειναι και Η ΕΝΔΕΙΞΗ μυικης αναπτηξης

εδω θα μου πεις οτι με την μυικη καταστροφη ερχετε και η μυικη αναπτηξη...

ναι δεν διαφωνω ουτε σε αυτο αλλα δεν ειναι ο μοναδικος τροπος για μυικη αναπτηξη

η μυικη υπερτροφια ερχετε και με μια καλη ενεργοποιηση και κοπωση των μυικων ινων στον μυ

οσες περισσοτερες μυικες ινες ενεργοποιησεις και κουρασεις τοσο μεγαλητερη υπερτροφια

λεγοντας κοπωση δεν σημαινει οτι θα πρεπει να φτασεις να τους στιβεις

οκ αυτα φτανουν για μια υπερτροφια????....οχι

θα πρεπει να υπαρχει και κατι αλλο αλλιως μενεις στασιμος...τι?

θα πρεπει να εχεις και μια προοδευτικη υπερφορτωση των μυικων ινων...

αυτο γινετε στο βαθος του χρονου με 2 τροπους αυξανοντας τα κιλα η' αυξαννοντας τις επαναληψεις

κοινος χωρις να κανεις προοδο σε κιλα και/η' επαναληψεις δεν μπορεις να πετυχεις την μυικη υπερτροφια

τωρα το θεμα στο ποιος απο τους 2 δρομους ειναι ο καλητερος δεν το γνωριζω...

λογικα δοκιμαζοντας σε βαθος χρονου θα δειξει τι μας βοηθα περισσοτερο

MichalisPorke
11-01-11, 15:00
Παιδια χθες ειχα στηθος και δικεφαλα..Στο στηθος εκανα μπαρα σε κατακλινη,πιεσεις σε επικλινη,ανοιγματα σε οριζοντιο,και βυθισεις..Σημερα ομως ειμαι πιασμενος μονο στο πανω στηθος..Σημενει κατι αυτο?Πχ οτι δεν δουλεψα καλα τα αλλα σημεια?Αλλα μια χαρα τα δουλεψα..Επισης αυτο και με τα δικεφαλα..Δεν ειναι πιασμενα και αυτο το εχω παρατηρηση καιρο τωρα,τα δικεφαλα μου δεν πιανοντε..

tasos2
11-01-11, 15:12
To οτι δεν πιανεσαι καπου δε σημαινει οτι δεν εχεις γυμναστει καλα

COBRA_STYLE
11-01-11, 15:18
καλα λεει ο τασος!!!αμα κιολας πιανεσαι συνεχεια ολο το χρονο κατι δεν παει καλα!!!

προσωπικα κ γω πιανομαι καθε δευτερα στο στηθος(πουθενα αλλου),οπως και χθες που εκανα!!!μπορει κιολας επδ κανω 45' δευτ διαλειμμα με αρκετα κιλα και πολλα ντροπ σετ στη συγκεκριμενη ομαδα;)

ισως να ειναι κ πιο ευαισθητη μυικη ομαδα!!!δεν χρειαζεται να σε ανησυχει τπτ!!!αμα δοκιμασεις να το προπονεις 2 φορες τη βδομαδα θα δεις που δε θα πιανεσαι;)

MichalisPorke
11-01-11, 15:28
Ναι και εγω αυτο πιστευα απλα νταξει ειπα να ρωτισω για σιγουρια μπας και παιζει κατι αλλο!!Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας!:thumbup:

eras
02-02-11, 23:36
τα τελευταια πρωινα οταν ξυπναω ποναει ο δικεφαλος οταν προσπαθω να τεντωσω το χερι ( για 1-2 λεπτα εως οτου κανω καποιες κινησεις και ζεσταθει )

προκειται για πιασιμο ή τραυματισμο ? εχει τυχει σε κανεναν σας ?

να κανω αυριο χερια ή θα το χειροτερεψω ?

Ramrod
03-02-11, 00:18
τα τελευταια πρωινα οταν ξυπναω ποναει ο δικεφαλος οταν προσπαθω να τεντωσω το χερι ( για 1-2 λεπτα εως οτου κανω καποιες κινησεις και ζεσταθει )

προκειται για πιασιμο ή τραυματισμο ? εχει τυχει σε κανεναν σας ?

να κανω αυριο χερια ή θα το χειροτερεψω ?

Μήπως το πλακώνεις στον ύπνο σου? Πόσο καιρο σε πονάει?

Χαμηλά κοντά στην κλειδωση ή ψηλά?

sogoku
03-02-11, 03:02
Υπαρχουν δυο σχολες αιτιολογησης του καθυστερημενου μυικου πονου.Φιανεται οτι οφειλεται σε πολυ μικρες ρηξεις του μυικου ιστου που ειναι πολυ συχνοτερες στις ισομετρικες και πλειομετρικες ασκησεις.Ειναι γενικα αποδεκτο οτι οτι η αρχικη βλαβη που προκαλειται ειναι μηχανικης φυσης στον μυικο και συνδετικο ιστο.
Επισης το ΣΚΜΠ μπορει να οφειλεται και σε δομικη βλαβη των ελαστικων στοιχειων του συνδετικου ιστου στην μυοτενοντια ενωση.Αυτη η βλαβη οφειλεται στην παρουσια υδροξυπρολινης.ενος πρωτεινικου παραγωγου της αποδομησης του κολλαγονου στο αιμα και τα ουρα.Εχει αναφερθει επισης οτι η δομικη βλαβη στις μυικες ινες επιφερει την αυξηση των επιπεδων συγκεντρωσης διαφορων πρωτεινων\ενζυμων στο αιμα οπως ειναι η κρεατινικη κιναση η οποια αυξηση ειναι ενδεικτικη για καποια βλαβη στην μυικη ινα ως αποτελεσμα ασκησης υψηλης εντασης.
Η αντιμετωπιση του ΣΚΜΠ απαιτει συνηθως διατατικες ασκησεις και κρυοθεραπεια τις πρωτες 48-72 ωρες.

sogoku
03-02-11, 03:06
τα τελευταια πρωινα οταν ξυπναω ποναει ο δικεφαλος οταν προσπαθω να τεντωσω το χερι ( για 1-2 λεπτα εως οτου κανω καποιες κινησεις και ζεσταθει )

προκειται για πιασιμο ή τραυματισμο ? εχει τυχει σε κανεναν σας ?

να κανω αυριο χερια ή θα το χειροτερεψω ?


Ο πονος που περιγραφεις οδηγει σε φλεγμονη ισως οξεια.Μην κανεις οτιδηποτε προκαλει πονο και βαζε παγο και σκεψου να πας σε γιατρο,.

Pavlos17
03-02-11, 16:56
εγω παντος πλατη δεν ειχα ποτε Doms,και ειναι το καλυτερο σημειο πανω μου,+ τα χερια :unsure:

Eddie
03-02-11, 17:09
Και γω πλατη μεχρι πριν λιγο καιρο,ειτε εκανα ειτε οχι το ιδιο πραγμα ηταν.Τωρα ομως που εχω αλλαξει μερικα πραγματακια στο θεμα προπονησης πιανομαι παντα.

Pavlos17
03-02-11, 17:14
Και γω πλατη μεχρι πριν λιγο καιρο,ειτε εκανα ειτε οχι το ιδιο πραγμα ηταν.Τωρα ομως που εχω αλλαξει μερικα πραγματακια στο θεμα προπονησης πιανομαι παντα.

εγω μονο στην προπονηση τα φτερα μου θελουν να σκασουν,η μπλουζα τεντονετε τερμα,αλλα την επομενη μερα δεν ποναω,οπως και δικεφαλα

κουλης
05-03-11, 14:47
εμενα πολλες φορες τα 2κεφαλα μετα απο προπονηση 2φαλων και 3φαλων μαζι ,τρεμουν:shock: σαν να συσποντε οι μυες απο μεσα ενα πραγμα!

Pavlos17
05-03-11, 15:02
εμενα πολλες φορες τα 2κεφαλα μετα απο προπονηση 2φαλων και 3φαλων μαζι ,τρεμουν:shock: σαν να συσποντε οι μυες απο μεσα ενα πραγμα!

και γω το παθενω αυτο :thumbup: και ειναι καλο,σημαινει οτι γεμισες τον μυ με αιμα :green:

Kagias
05-03-11, 15:35
Εγώ προσωπικά οταν διακοπτω για ενα μηνα π.χ. το καλοκαιρι ή σε εξεταστική περίοδο, όταν ξαναρχίζω έχω πάντα εναν μήνα προσαρμογής: μέσα σ αυτον τον μήνα θα πιάνομαι σε κάθε μυική ομάδα με φθίνουσα κλιμάκωση μεχρι το πέρας του μήνα. Απο κει και πέρα συμφωνώ με τον beefmeup, το πιάσιμο μπορεί να είναι δείκτης του πόσο καλά δούλεψες αλλά με τον καιρό αρχίζει να εξαφανίζεται. Προσωπικά πάλι μιλώντας, σε κανονικές προπονητικές περιόδους απλά νιώθω την εκάστοτε μυική ομάδα βαρύτερη και πιό άκαμπτη. Επειδή όμως δεν χαρακτηρίζομαι απο στρατιωτική συνέπεια στο προπονητικό μου πρόγραμμα και είναι πιθανό τα κενά μεταξύ κάποιας μυικής ομάδας να είναι αλλες φορές μεγαλύτερα κι αλλες φορές μικρότερα, μαντεύω πως το πιάσιμο μου ελαχιστοποιείται τις περιόδους όπου τα χρονικά διαστήματα μεταξύ των προπονήσεων των ομάδων παραμένουν όσο το δυνατόν σταθερότερα.

exkaliber
07-05-11, 15:21
οποτε κανω στηθος ή ποδια,τις επομενες μερες ειμαι ακομα πιασμενος
κανωντας ντους εναλλασοντας ζεστο παγωμενο νερο ειδα οτι το πιασιμο της αλλης μερας δεν εμφανιζεται
απορια:
το χρειαζομασται αυτο το πιασιμο ή ειναι κακο side effect?

pan0z
07-05-11, 16:04
κακο σιγουρα δεν ειναι αλλα τα doms λενε οτι και να μην υπαρχουν παλι κανεις δουλεια.Εγω προσωπικα θελω παντα μετα απο καθε προπονηση να ειμαι πιασμενος.

exkaliber
07-05-11, 16:10
ας πουμε εγω εκανα ποδια την πεμπτη και με πονανε ακομα
και θα ζοριστω τωρα στο τρεξιμο

Devil
07-05-11, 16:48
ας πουμε εγω εκανα ποδια την πεμπτη και με πονανε ακομα
και θα ζοριστω τωρα στο τρεξιμο

καλο θα σου κανει το τρεξιμο.... θα φυγουν τα doms πιο γρηγορα.... κανε και streching μετα....

exkaliber
07-05-11, 16:58
καλο θα σου κανει το τρεξιμο.... θα φυγουν τα doms πιο γρηγορα.... κανε και streching μετα....

πραγματι
με την αεροβια ξεπιανεσε


αλλα το θεμα μου ειναι αν κανοντας ντουζ με ζεστο παγωμενο νερο και γλυτωνω τα doms κανω κακο στην μυιλη αναπτυξη
δλδ τα ζρειαζομαστε αυτα τα ντουμς???

Devil
07-05-11, 17:02
πραγματι
με την αεροβια ξεπιανεσε


αλλα το θεμα μου ειναι αν κανοντας ντουζ με ζεστο παγωμενο νερο και γλυτωνω τα doms κανω κακο στην μυιλη αναπτυξη
δλδ τα ζρειαζομαστε αυτα τα ντουμς???

οχι..... τα doms δεν ειναι απαρετητα..... αν τα εχεις οκ.... αν δεν τα εχεις παλι οκ.... το θεμα ειναι να ανεβαινουν τα κιλα για Χ επαναληψεις....
σκεψου.... ειναι δυνατον να χανεις την μυικη αναπτηξη απο ενα ντους??? οχι!:green:

exkaliber
07-05-11, 17:08
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::green:

den23
18-05-11, 20:34
εγώ παρατιρω το εξηϛ φαινομαινο από το φλεβαρη που ξεκινησα σοβαρά γυμναστικη το όποιο δεν μπορώ να το εξηγησω με τιποτα... τα doms με πιανουν όχι την επομενη αλλα την παραεπομενη μερα... να σαϛ δώσω ένα παράδειγμα να καταλαβετε...
αυτό το διασθhμα έχω ξεκινησει ένα πρόγραμμα που ο διαχωρισμοϛ του είναι upper body-lower body... τη δευτέρα λοιπόν κάνω upper και το πάω εναλαξ μέχρι την παρασκευη σερι... το περιεργο είναι ότι ενώ κάνω δευτέρα το πιασιμο με πιανει την τεταρθ... και το πιασιμο στα πόδια τηϛ τριθϛ με πιανει πεμπθ... πωϛ το εξηγητε αυτο;

magdaline
18-05-11, 22:51
εγώ παρατιρω το εξηϛ φαινομαινο από το φλεβαρη που ξεκινησα σοβαρά γυμναστικη το όποιο δεν μπορώ να το εξηγησω με τιποτα... τα doms με πιανουν όχι την επομενη αλλα την παραεπομενη μερα... να σαϛ δώσω ένα παράδειγμα να καταλαβετε...
αυτό το διασθhμα έχω ξεκινησει ένα πρόγραμμα που ο διαχωρισμοϛ του είναι upper body-lower body... τη δευτέρα λοιπόν κάνω upper και το πάω εναλαξ μέχρι την παρασκευη σερι... το περιεργο είναι ότι ενώ κάνω δευτέρα το πιασιμο με πιανει την τεταρθ... και το πιασιμο στα πόδια τηϛ τριθϛ με πιανει πεμπθ... πωϛ το εξηγητε αυτο;

Κάποιος μου είχε πει ότι όταν γυμνάζεις μια ομάδα πιάνεσαι μετά απο 24 ώρες. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Και σε μένα συμβαίνει πάντως..

tasos2
18-05-11, 23:15
εγώ παρατιρω το εξηϛ φαινομαινο από το φλεβαρη που ξεκινησα σοβαρά γυμναστικη το όποιο δεν μπορώ να το εξηγησω με τιποτα... τα doms με πιανουν όχι την επομενη αλλα την παραεπομενη μερα... να σαϛ δώσω ένα παράδειγμα να καταλαβετε...
αυτό το διασθhμα έχω ξεκινησει ένα πρόγραμμα που ο διαχωρισμοϛ του είναι upper body-lower body... τη δευτέρα λοιπόν κάνω upper και το πάω εναλαξ μέχρι την παρασκευη σερι... το περιεργο είναι ότι ενώ κάνω δευτέρα το πιασιμο με πιανει την τεταρθ... και το πιασιμο στα πόδια τηϛ τριθϛ με πιανει πεμπθ... πωϛ το εξηγητε αυτο;

Mηπως δε κοιμασαι αρκετα? Γιατι τα doms δημιουργουνται στον υπνο. Εμενα με πιανουν την επομενη αλλα τη μεθεπομενη ειναι χειροτερα. Μετα αρχιζει και φτιαχνει

Επισης μηπως προπονεισαι βραδυ? Τα doms μετα δεν προλαβαινουν να βγουν μετα το πρωι

den23
19-05-11, 01:54
Mηπως δε κοιμασαι αρκετα? Γιατι τα doms δημιουργουνται στον υπνο. Εμενα με πιανουν την επομενη αλλα τη μεθεπομενη ειναι χειροτερα. Μετα αρχιζει και φτιαχνει

Επισης μηπως προπονεισαι βραδυ? Τα doms μετα δεν προλαβαινουν να βγουν μετα το πρωι

οκ έχω την απανθση... δεν κοιμαμαι αρκετά γενικά αυτό ειναι... φοιτιτικη ζωη βλεπεισ... δεν έχω αφησει να επιρεασει τη γυμναστικη μου και τη διατροφη μου ούτε στο ελαχιστο(σπανια ξεφευγω) αλλα με τον ύπνο έχουμε θεμα...
δηλαδη δεν έχω κανένα προβλημα τώρα που προσπαθω να γραμμωσω για παράδειγμα να βγω εσκω με τουϛ φίλουϛ μου σε ένα club και να πιω περριερ.. αλλα να φυγω πιο νωρίϛ για να κοιμηθώ δεν μπορω... :p άμα ριχνω upno καμία ωριτσα το μεσσημερι θα βοηθησει;;

DrNio
01-06-11, 00:47
Νιώθω πιασμένος στους κοιλιακούς μετά απο την χθεσινή προπόνηση.Υπάρχουν διατάσεις για τους κοιλιακούς να κάνω?Όταν με το καλό ξυπνήσω(Αν είμαι ακόμα πιασμένος).

Thanks in advance.

gym
01-06-11, 01:03
Νιώθω πιασμένος στους κοιλιακούς μετά απο την χθεσινή προπόνηση.Υπάρχουν διατάσεις για τους κοιλιακούς να κάνω?Όταν με το καλό ξυπνήσω(Αν είμαι ακόμα πιασμένος).

Thanks in advance.

ναι ....τεντωσε τα χερια ψηλα ψηλααααααα.....και αν εχεις και μονοζυγο τεντωσου...να νιωθεις την κοιλια σου να τεντωενι,να μακραινει....ποναει κιολας κ λιγο αυτο αλλα μετα νιωθεις καλα...εγω παντα πριν κανω κοιλιακους τεντωνω την μυικη για να μπω στην προπονηση τους κανονικα...και κανε κινησεις δεξια αριστερα...δεν ειναι δυσκολο...καταλαβες τι ειπα ε?μπραβο καλο παιδι!;);)

jannous44
01-06-11, 02:26
εγω εχω προβλημα. δεν εχω συχνα doms στους δικεφαλους ενω ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ εχω την επομενη μερα απο καθε μυικη ομαδα εκτος απο εκει... δοκιμασα να κανω πιο αυστηρα και με πιο μετρια κιλα τις ασκησεις. με πολλα κιλα αυστηρα και μη και ποτε δεν εχω "δυνατα doms" αντε να εχω για 3-4 ωρες την επομενη μερα και αν. σε αντιθεση με τις αλλες μυικες ομαδες που εχω εως και 3ς μερες σε καποιες.:unsure::unsure:

Eddie
01-06-11, 13:44
εγω εχω προβλημα. δεν εχω συχνα doms στους δικεφαλους ενω ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ εχω την επομενη μερα απο καθε μυικη ομαδα εκτος απο εκει... δοκιμασα να κανω πιο αυστηρα και με πιο μετρια κιλα τις ασκησεις. με πολλα κιλα αυστηρα και μη και ποτε δεν εχω "δυνατα doms" αντε να εχω για 3-4 ωρες την επομενη μερα και αν. σε αντιθεση με τις αλλες μυικες ομαδες που εχω εως και 3ς μερες σε καποιες.:unsure::unsure:

Δοκιμασε να παιξεις αργες επαναληψεις με πληρη συσφιξη στο ανω σημειο,ασε τις στραβομπαρες αν κανεις και βαλε ισια μπαρα και με τους αλτηρες κανε πληρη περιστροφη στο ανω σημειο,δηλαδη παραδειγμα τον δεξι αλτηρα στριψε τον δεξιοστροφα στο πανω σημειο,σαν να προσπαθεις να μουτζωσεις με την παλαμη σου καποιον στα δεξια σου..

Επισης ως τελευταια ασκηση δοκιμασε να κανεις αυτοσυγκεντρωση με αλτηρα σκυφτος,αλλα ορθιος..οχι καθιστος.Με αυτη την ασκηση στελνεις πολυ αιμα και πιστευω θα σε πιασει καλα.

arisfwtis
01-06-11, 13:58
+μειωση ξεκουρασης μεταξυ των σετ

jimmy007
01-06-11, 15:46
Ρε παιδιά γιατί θέλετε ντε και καλά doms.Αφού δεν είναι ένδειξη μυικής ανάπτυξης..

Eddie
01-06-11, 15:59
Ρε παιδιά γιατί θέλετε ντε και καλά doms.Αφού δεν είναι ένδειξη μυικής ανάπτυξης..

Πες το ψυχολογικο..εγω χωρις ντομς παντως νιωθω οτι η προπονηση πηγε χαμενη.

jannous44
01-06-11, 16:33
Δοκιμασε να παιξεις αργες επαναληψεις με πληρη συσφιξη στο ανω σημειο,ασε τις στραβομπαρες αν κανεις και βαλε ισια μπαρα και με τους αλτηρες κανε πληρη περιστροφη στο ανω σημειο,δηλαδη παραδειγμα τον δεξι αλτηρα στριψε τον δεξιοστροφα στο πανω σημειο,σαν να προσπαθεις να μουτζωσεις με την παλαμη σου καποιον στα δεξια σου..

Επισης ως τελευταια ασκηση δοκιμασε να κανεις αυτοσυγκεντρωση με αλτηρα σκυφτος,αλλα ορθιος..οχι καθιστος.Με αυτη την ασκηση στελνεις πολυ αιμα και πιστευω θα σε πιασει καλα.

ωραια θα τα δοκιμασω σημερα. αυτο με τις αυτοσυγκεντροσεις που λες παλι θα στριβω τον αλτηρα η θα την κανω κανονικα απλα θα ειμαι ορθιος? και το αλλο στις καμψεις αλτηρων ορθιος εναλαξ στο κατεβασμα η παλαμες θα κοιτανε το ποδι μου η θα κοιτανε απεναντι μου και απλα θα τους στριβω στο ανεβασμα? κατι αλλο που εχω δει στις καμψεις με μπαρα ορθιος και καθιστος μερικοι εχουν τους αγκονες πολυ κλειστος στο στηθος περιπου και τις παλαμες στο ανοιγμα των ομων. τα χερια πως πρεπει να ειναι?

Eddie
01-06-11, 17:16
ωραια θα τα δοκιμασω σημερα. αυτο με τις αυτοσυγκεντροσεις που λες παλι θα στριβω τον αλτηρα η θα την κανω κανονικα απλα θα ειμαι ορθιος? και το αλλο στις καμψεις αλτηρων ορθιος εναλαξ στο κατεβασμα η παλαμες θα κοιτανε το ποδι μου η θα κοιτανε απεναντι μου και απλα θα τους στριβω στο ανεβασμα? κατι αλλο που εχω δει στις καμψεις με μπαρα ορθιος και καθιστος μερικοι εχουν τους αγκονες πολυ κλειστος στο στηθος περιπου και τις παλαμες στο ανοιγμα των ομων. τα χερια πως πρεπει να ειναι?

Κανονικα σε ολες τις ασκησεις θα στριβεις τον αλτηρα για να πετυχαινεις καλυτερη συσπαση και κορυφωση του δικεφαλου!

Οι παλαμες καλυτερα να κοιτανε στα ποδια σου και οσο ανεβαζεις θα στριβεις.

Το ανοιγμα της λαβης εξαρταται απ τους στοχους..οσο πιο ανοιχτα πιανεις τη μπαρα τοσο περισσοτερο γυμναζεις το εσωτερικο μερος των δικεφαλων,και το αντιθετο!!

pan0z
01-06-11, 17:23
Κανονικα σε ολες τις ασκησεις θα στριβεις τον αλτηρα για να πετυχαινεις καλυτερη συσπαση και κορυφωση του δικεφαλου!

Οι παλαμες καλυτερα να κοιτανε στα ποδια σου και οσο ανεβαζεις θα στριβεις.

Το ανοιγμα της λαβης εξαρταται απ τους στοχους..οσο πιο ανοιχτα πιανεις τη μπαρα τοσο περισσοτερο γυμναζεις το εσωτερικο μερος των δικεφαλων,και το αντιθετο!!

Θα διαφωνισω εδω ως προς οτι οταν τους στριβεις δηλαδη τελιωνεις την επαναληψη και φερνεις τις παλαμες προς τα ποδια φευγει η ενταση απο τους δικεφαλους.Δοκιμασε το και εσυ eddie το να κρατας τις παλαμες ευθεια και οχι προς το μερος των ποδιων σου κουραζει πολυ περισσοτερο τα δικεφαλα σου.Θυμαμαι το ειχε αναφερει νομιζω και ο savage οταν ειχε κανει μια σουμα περι προπονησης αν θυμαμαι καλα.

tasos2
01-06-11, 23:49
Ρε παιδιά γιατί θέλετε ντε και καλά doms.Αφού δεν είναι ένδειξη μυικής ανάπτυξης..

Eιναι ενδειξη οτι εχεις γυμνασει καλα τον μυ που θες. Ειδικα σε ασκησεις πλατης μπορει να μη πιανεις πολυ πλατη και να μην το καταλαβαινεις στην προπονηση. Αν εχεις μετα doms εισαι σιγουρος.

Επισης βοηθαει πιο πολυ νομιζω να εχεις καταστροφη μυικων ινων (που προκαλλει doms) απο το να κουραζεις απλα τις μυικες ινες. Αν δεν εχεις doms εχεις κουρασει τις μυικες ινες αλλα δεν τις εχεις καταστρεψει

aepiskeptis
02-06-11, 00:07
taso μαντεψε.


Μαντευεις.


Τι?



Μυθος!


There’s no link between muscle soreness and protein synthesis; no link between muscle soreness and long-term growth; and no link between muscle soreness and muscle fiber damage.

Muscle soreness happens when you create enough total damage to aggravate the connective tissues. This will sometimes correlate with a muscle-stimulating, growth-inducing workout. But just as often, it has nothing to do with muscle stimulation.


θες πηγες?

Eddie
02-06-11, 00:35
Θα διαφωνισω εδω ως προς οτι οταν τους στριβεις δηλαδη τελιωνεις την επαναληψη και φερνεις τις παλαμες προς τα ποδια φευγει η ενταση απο τους δικεφαλους.Δοκιμασε το και εσυ eddie το να κρατας τις παλαμες ευθεια και οχι προς το μερος των ποδιων σου κουραζει πολυ περισσοτερο τα δικεφαλα σου.Θυμαμαι το ειχε αναφερει νομιζω και ο savage οταν ειχε κανει μια σουμα περι προπονησης αν θυμαμαι καλα.

Ελα ρε Πανο,λες να μη το εχω δοκιμασει??Προσωπικα,σφυρια κανω πολυ σπανια..μια φορα το διμηνο περιπου.Με αυτον τον τροπο,με πληρη στροφη zottman οπως εκανε και ο arnold,γυμναζεται και ο κορακοβραχιονιος μυς που ειναι εξωτερικα του χεριου,ενω αν κανεις με τους αλτηρες συνεχεια μπροστα δε γυμναζεται.

Ασε που πρεπει να ριξεις κατα πολυ τα κιλα,που σημαινει οτι στην πληρη κορυφωση εσυ θα εχεις μικροτερο φορτιο..

Αποψη μου.

jimmy007
02-06-11, 02:55
taso μαντεψε.


Μαντευεις.


Τι?



Μυθος!


There’s no link between muscle soreness and protein synthesis; no link between muscle soreness and long-term growth; and no link between muscle soreness and muscle fiber damage.

Muscle soreness happens when you create enough total damage to aggravate the connective tissues. This will sometimes correlate with a muscle-stimulating, growth-inducing workout. But just as often, it has nothing to do with muscle stimulation.


θες πηγες?
:thumbup::thumbup::thumbup:

Με πρόλαβες...:green::green:

tasos2
02-06-11, 22:52
taso μαντεψε.


Μαντευεις.


Τι?



Μυθος!


There’s no link between muscle soreness and protein synthesis; no link between muscle soreness and long-term growth; and no link between muscle soreness and muscle fiber damage.

Muscle soreness happens when you create enough total damage to aggravate the connective tissues. This will sometimes correlate with a muscle-stimulating, growth-inducing workout. But just as often, it has nothing to do with muscle stimulation.


θες πηγες?

Μαλιστα! Για στειλε πηγες...

aepiskeptis
03-06-11, 03:03
Barlas P, Craig JA, Robinson J, Walsh DM, Baxter GD, Allen JM. Managing delayed-onset muscle soreness: lack of effect of selected oral systemic analgesics. Arch Phys Med Rehabil. 2000 Jul;81(7):966-72.

Clarkson PM, Hubal MJ. Exercise-induced muscle damage in humans. Am J Phys Med Rehabil. 2002 Nov;81(11 Suppl):S52-69.

Cuthbertson DJ, Babraj J, Smith K, Wilkes E, Fedele MJ, Esser K, Rennie M. Anabolic signaling and protein synthesis in human skeletal muscle after dynamic shortening or lengthening exercise. Am J Physiol Endocrinol Metab 290: E731–E738, 2006.

Hirose L, Nosaka K, Newton M, Laveder A, Kano M, Peake J, Suzuki K. Changes in inflammatory mediators following eccentric exercise of the elbow flexors. Exerc Immunol Rev. 2004;10:75-90.

Krentz JR, Quest B, Farthing JP, Quest DW, Chilibeck PD. The effects of ibuprofen on muscle hypertrophy, strength, and soreness during resistance training. Appl Physiol Nutr Metab. 2008 Jun;33(3):470-5.

LaStayo P, McDonagh P, Lipovic D, Napoles P, Bartholomew A, Esser K, Lindstedt S. Elderly patients and high force resistance exercise – a descriptive report: can an anabolic, muscle growth response occur without muscle damage or inflammation? J Geriatr Phys Ther. 2007;30(3):128-34.

MacIntyre DL, Reid WD, McKenzie DC. Delayed muscle soreness. The inflammatory response to muscle injury and its clinical implications. Sports Med. 1995 Jul;20(1):24-40.
McHugh MP, Connolly DA, Eston RG, Gleim GW. Exercise-induced muscle damage and potential mechanisms for the repeated bout effect. Sports Med. 1999 Mar;27(3):157-70.

McHugh MP. Recent advances in the understanding of the repeated bout effect: the protective effect against muscle damage from a single bout of eccentric exercise. Scand J Med Sci Sports. 2003 Apr;13(2):88-97.

Moore DR, Phillips SM, Babraj JA, Smith K, Rennie MJ. Myofibrillar and collagen protein synthesis in human skeletal muscle in young men after maximal shortening and lengthening contractions. Am J Physiol Endocrinol Metab 288: E1153–E1159, 2005.

Nedergaard A, Vissing K, Overgaard K, Kjaer M, Schjerling P. Expression patterns of atrogenic and ubiquitin proteasome component genes with exercise: effect of different loading patterns and repeated exercise bouts. J Appl Physiol. 2007 Nov;103(5):1513-22.

Nosaka K, Sakamoto K, Newton M, Sacco P. The repeated bout effect of reduced-load eccentric exercise on elbow flexor muscle damage. Eur J Appl Physiol. 2001 Jul;85(1-2):34-40.

Peake JM, Nosaka K, Muthalib M, Suzuki K. Systemic inflammatory responses to maximal versus submaximal lengthening contractions of the elbow flexors. Exerc Immunol Rev. 2006;12:72-85.

Peake J, Nosaka K, Suzuki K. Characterization of inflammatory responses to eccentric exercise in humans. Exerc Immunol Rev. 2005;11:64-85.

Peake JM, Suzuki K, Hordern M, Wilson G, Nosaka K, Coombes JS. Plasma cytokine changes in relation to exercise intensity and muscle damage. Eur J Appl Physiol. 2005 Dec;95(5-6):514-21.

Peake JM, Suzuki K, Wilson G, Hordern M, Nosaka K, Mackinnon L, Coombes JS. Exercise-induced muscle damage, plasma cytokines, and markers of neutrophil activation. Med Sci Sports Exerc. 2005 May;37(5):737-45.

Phillips SM, Tipton KD, Aarsland A, Wolf SE, Wolfe RR. Mixed muscle protein synthesis and breakdown after resistance exercise in humans. Am J Physiol Endocrinol Metab 273: E99–E107, 1997.

Rahnama N, Rahmani-Nia F, Ebrahim K. The isolated and combined effects of selected physical activity and ibuprofen on delayed-onset muscle soreness. J Sports Sci. 2005 Aug;23(8):843-50.

Stone MB, Merrick MA, Ingersoll CD, Edwards JE. Preliminary comparison of bromelain and Ibuprofen for delayed onset muscle soreness management. Clin J Sport Med. 2002 Nov;12(6):373-8.

Suzuki K, Peake J, Nosaka K, Okutsu M, Abbiss CR, Surriano R, Bishop D, Quod MJ, Lee H, Martin DT, Laursen PB. Changes in markers of muscle damage, inflammation and HSP70 after an Ironman Triathlon race. Eur J Appl Physiol. 2006 Dec;98(6):525-34.

Tipton KD, Ferrando AA. Improving muscle mass: response of muscle metabolism to exercise, nutrition and anabolic agents. Essays Biochem. 2008;44:85-98.

Trappe TA, Fluckey JD, White F, Lambert CP, Evans WJ. Skeletal muscle PGF(2)(alpha) and PGE(2) in response to eccentric resistance exercise: influence of ibuprofen acetaminophen. J Clin Endocrinol Metab. 2001 Oct;86(10):5067-70.

Trappe TA, White F, Lambert CP, Cesar D, Hellerstein M, Evans WJ. Effect of ibuprofen and acetaminophen on postexercise muscle protein synthesis. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2002 Mar;282(3):E551-6.

Woolstenhulme MT, Conlee RK, Drummond MJ, Stites AW, Parcell AC. Temporal response of desmin and dystrophin proteins to progressive resistance exercise in human skeletal muscle. J Appl Physiol. 2006 Jun;100(6):1876-82.

Yu JG, Malm C, Thornell LE. Eccentric contractions leading to DOMS do not cause loss of desmin nor fibre necrosis in human muscle. Histochem Cell Biol. 2002 Jul;118(1):29-34.

Yu JG, Thornell LE. Desmin and actin alterations in human muscles affected by delayed onset muscle soreness: a high resolution immunocytochemical study. Histochem Cell Biol. 2002 Aug;118(2):171-9.

Yu JG, Fürst DO, Thornell LE. The mode of myofibril remodelling in human skeletal muscle affected by DOMS induced by eccentric contractions. Histochem Cell Biol. 2003 May;119(5):383-93.

Yu JG, Carlsson L, Thornell LE. Evidence for myofibril remodeling as opposed to myofibril damage in human muscles with DOMS: an ultrastructural and immunoelectron microscopic study. Histochem Cell Biol. 2004 Mar;121(3):219-27.

beatshooter
17-06-11, 21:13
Μετα απο χτεσινη προπονηση ποδια ειμαι παρα πολυ πιασμενος ποναω πολυ ειδικα στον μηριαιο δικεφαλο....Εβαλα λιγο καουντερπειν αλλα @@...Τωρα θα κανω αυτο με το ζεστο/κρυο νερο....Σημερα δεν εκανα προπονα,αυριο ελπιζω να μου χει περασει να μπω κανονικα..Λογω διαβασματος δεν κοιμηθκα καλα,οποτε ισως φταει κ αυτο....

gym
18-06-11, 00:38
Μετα απο χτεσινη προπονηση ποδια ειμαι παρα πολυ πιασμενος ποναω πολυ ειδικα στον μηριαιο δικεφαλο....Εβαλα λιγο καουντερπειν αλλα @@...Τωρα θα κανω αυτο με το ζεστο/κρυο νερο....Σημερα δεν εκανα προπονα,αυριο ελπιζω να μου χει περασει να μπω κανονικα..Λογω διαβασματος δεν κοιμηθκα καλα,οποτε ισως φταει κ αυτο....

δοκιμασε να κανεις διατασεις...η καουντερπειν τι να κανει?
επισης διατασεις μετα απο προπ ΠΑΝΤΑ....

beatshooter
18-06-11, 01:33
Ειναι και αυτο,δεν εκανα διατασεις ενω σχεδον παντα κανω.Με ειχαν νευριασει τοσο πολυ οι κατσαπλιαδες στο gym και δεν εκανα.

gym
18-06-11, 08:36
Ειναι και αυτο,δεν εκανα διατασεις ενω σχεδον παντα κανω.Με ειχαν νευριασει τοσο πολυ οι κατσαπλιαδες στο gym και δεν εκανα.

απο εδω και περα να κανεις παντα....δεν ξερεις ποσο σημαντικο ειναι για το σωμα σου...πολλοι το παραλειπουν τελειως τεμπελιαζοντας...αλλα οσο σημαντικο ειναι να σφιξεις τον μυ(προπονηση με βαρη) αλλο τοσο ειναι να τον τεντωσεις τον μυ(προπονηση με διατασεις)....υπαρχει και σχετικο τοπικ στο φορουμ...να το διαβασεις...;);)

beatshooter
18-06-11, 10:18
link για το τοπικ που λες?:green:

Niiick
18-06-11, 14:55
απο εδω και περα να κανεις παντα....δεν ξερεις ποσο σημαντικο ειναι για το σωμα σου...πολλοι το παραλειπουν τελειως τεμπελιαζοντας...αλλα οσο σημαντικο ειναι να σφιξεις τον μυ(προπονηση με βαρη) αλλο τοσο ειναι να τον τεντωσεις τον μυ(προπονηση με διατασεις)....υπαρχει και σχετικο τοπικ στο φορουμ...να το διαβασεις...;);)



:thumbup::thumbup::clap:

ελμερ
18-06-11, 18:57
[QUOTE=jannous44;383196]εγω εχω προβλημα. δεν εχω συχνα doms στους δικεφαλους ενω ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ εχω την επομενη μερα απο καθε μυικη ομαδα εκτος απο εκει... δοκιμασα να κανω πιο αυστηρα και με πιο μετρια κιλα τις ασκησεις. με πολλα κιλα αυστηρα και μη και ποτε δεν εχω "δυνατα doms" αντε να εχω για 3-4 ωρες την επομενη μερα και αν. σε αντιθεση με τις αλλες μυικες ομαδες που εχω εως και 3ς μερες σε καποιες.:unsure::unsure:[/ καλησπερα....εχω και γω το ιδιο προβλημα με τα δικεφαλα και αλλαζω σειρα ασκησεων αριθμο κτλ μεχρι να πιανομαι...την δευτερα που μας περασε εκανα 3 σετ ορθιος εναλλαξ ελξεις δικεφαλων (σορρυ για την μπακαλιστικη ονομασια:) και μετα συνεχισα στο μαξιλαρι δικεφαλων και εκανα με αλτηρα ελξεις στο μαξιλαρι μια το ενα χερι μια το αλλο...αλλα 7 σετ μονο αυτην την ασκηση (με καλα κιλα για τα κυβικα μου) πιαστικα στους πηχεις και χαμηλα στον δικεφαλο για 5 μερες!!!!!!!!αν θελεις δοκιμασε το ως μια αλλαγη....:welcome:

SilverMan
28-07-11, 17:17
να κανω μια ερωτηση και εγω με την σειρα μου και οποιος γνωριζει απανταει.ξεκιναει η βδομαδα κανω πχ ΔΕΥΤΕΡΑ στηθος ολα οκ πρηζεται στην προπονα με καιει ολα οκ αλλα πιανομαι μετα απο 3 και 4 μερες μην σας πω...δηλαδη πιασμενος θα ειμαι την πεμπτη με παρασκευη,τριτη και τεταρτη θα ειμαι κυριλε.τι σημαινει αυτο?εχει καθολου σχεση με το οτι ο μυς μου αναρρωνει σχετικα αργα?τι παιζει?

Andrikos
28-07-11, 17:36
να κανω μια ερωτηση και εγω με την σειρα μου και οποιος γνωριζει απανταει.ξεκιναει η βδομαδα κανω πχ ΔΕΥΤΕΡΑ στηθος ολα οκ πρηζεται στην προπονα με καιει ολα οκ αλλα πιανομαι μετα απο 3 και 4 μερες μην σας πω...δηλαδη πιασμενος θα ειμαι την πεμπτη με παρασκευη,τριτη και τεταρτη θα ειμαι κυριλε.τι σημαινει αυτο?εχει καθολου σχεση με το οτι ο μυς μου αναρρωνει σχετικα αργα?τι παιζει?

Μάλλον όταν κάνεις σεξ είσαι πολύ ώρα από πάνω , εξ ου και το πιάσιμο.:green:

SilverMan
28-07-11, 17:47
Μάλλον όταν κάνεις σεξ είσαι πολύ ώρα από πάνω , εξ ου και το πιάσιμο.:green:
μπα δεν ειναι αυτο...γιατι ισχυει για ολες τις μυικες ομαδες,αν ηταν αυτο π λες θα ηταν μονο τρικεφαλα και εστι...:turtle: παντως αν ξερεις να μου πεις τι παιζει θα σου ειμαι ευγνωμον.

leftis
17-09-11, 18:43
Μπορεί να είναι και χαζη η ερώτηση αλλα τις μέρες που κανω ποδια η πλάτη εχω πόνο στη μέση. Πως όμως μπορω να καταλάβω αν είναι το πιασιμο που προκαλεί ενα βαρύ σκουοτ η ντεντλιφτ ή επιβάρυνση στην πλάτη απο λάθος εκτέλεση της άσκησης;


Ευχαριστώ εκ των προτερων

Αντωνης
17-09-11, 18:50
Mε το πιασιμο πονας λογω δυσκαμψιας και πονας κυριως κατα την ολοκληρωση μιας κινησης,με τον τραυματισμο η οποια κινηση γινεται ευκολα αλλα πεθαινεις στον πονο οταν την ολοκληρωνεις.Αυτο εχω δει πανω μου τουλαχιστον.

Παντως αν εχεις αμφιβολιες για το αν κανεις σωστη εκτελεση σε αυτες τις δυο ασκησεις,η γνωμη μου ειναι να ανεβασεις βιντεο να σου πουμε.Αυτην ειναι και η κυριοτερη σημασια του ανεβασματος βιντεο ουτως η' αλλως.

istrikin
18-09-11, 19:43
Επίσης μια ήδη ταλαιπωρημένη μέση μπορεί να "θυμηθεί" να χτυπήσει ακόμα και σε σωστή τεχνική.
Τα βαριά deadlifts ή squat μπορεί να σκίσουν(θλάση) και το μυ της ράχης.
Εκείνη την στιγμή δεν καταλαβαίνεις και πολλά, αλλά αύριο στην ίδια κίνηση σου "κτυπά την πόρτα".
Τα πολλά κιλά νομίζω στις βαριές ασκήσεις πρέπει να παίρνονται σιγά-σιγά. Να τα συνηθίζεις και να σε συνηθίζουν.

tasos2
18-09-11, 19:49
Επίσης μια ήδη ταλαιπωρημένη μέση μπορεί να "θυμηθεί" να χτυπήσει ακόμα και σε σωστή τεχνική.


Σωστος! Και εμενα που την εχω τραυματισει πολλες φορες στο παρελθον ακομα και με σωστη τεχνικη να κανω τραυματιζεται πολυ ευκολα

aepiskeptis
24-09-11, 15:21
αν αναφερεσαι στα DOMS (το πιασιμο της επομενης-μεθεπομενης μερας) προερχεται απο φλεγμονη του συνδετικου ιστου και οχι του μυ.

και μπορεις να κανεις προπονηση παρα το πιασιμο.

υπαρχουν μερες που κατεβαινω σκαλες με δυσκολια μετα απο παρατεταμενο καθισιο και παω γυμναστηριο ετσι για να δω τι θα βγει

και σχεδον παντα μετα το 3-5 σετ (ζεσταματος να το πουμε) αρχιζω να ξεπιανομαι κ η κινηση να γινεται ως συνηθης εκρηκτικη και υπαρχουν τετοιες μερες που βγαινουν 1 ρμ pr προσπαθειες απ το πουθενα.

Ωστοσο αν δεις οτι παλευεις με το 80% της 1ρμ ή με τα κιλα προεπιβαρυνσης (δεν εχω ιδεα σε τι % δουλευεις) τοτε ειναι καλη ιδεα να παρεις μερικες μερες active rest (δυναμικων διατασεων-διατασεων, rehab protocols)

crazydoctor
10-01-12, 22:27
γεια σας παιδια..χτες εκανα προπονηση για τα ποδια διαφορες ασκησεις και εκανα προτη φορα προπονηση για ποδια διοτι τα παραμελουσα και δεν εκανα (ΚΑΚΩΣ) και σημερα ειμαι πιασμενος στα ποδια και κυριως τετρακεφαλους..αυτο ειναι καλο η κακο??? την επομενη φορα που θα κανω θα μου ξαναπιαστουν και ποτε δεν θα πιανομαι οταν κανω προπονηση για ποδια??


ευχαριστω πολυ!!

sTeLaKoS
10-01-12, 22:57
Φυσιολογικό είναι.

Διάβασε τις πίσω σελίδες.

franky94
10-01-12, 23:27
γεια σας παιδια..χτες εκανα προπονηση για τα ποδια διαφορες ασκησεις και εκανα προτη φορα προπονηση για ποδια διοτι τα παραμελουσα και δεν εκανα (ΚΑΚΩΣ) και σημερα ειμαι πιασμενος στα ποδια και κυριως τετρακεφαλους..αυτο ειναι καλο η κακο??? την επομενη φορα που θα κανω θα μου ξαναπιαστουν και ποτε δεν θα πιανομαι οταν κανω προπονηση για ποδια??


ευχαριστω πολυ!!

μην απελπιστεις αλλα εγω καθε φορα πιανομαι οποια μυικη ομαδα και να κανω!δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αλλα πιανομαι!!:P

crazydoctor
10-01-12, 23:30
εγω εκανα βλακεια γιατι πριν δεν εκανα διατασεις και προθερμανση

Γιάννηςς
11-01-12, 23:35
Eρώτηση: Έκανα push-ups και σήμερα νιώθω πιάσιμο-πόνο στο στήθος,σήμερα να ξανακάνω ή πρέπει να περιμένω πρώτα να περάσει ο πόνος για να ξανακάνω;Δεν είναι ιδιαίτερος ο πόνος απλώς διάβασα οτι αναδομείτε ο μυς,και σκέφτηκα οτι δεν αν ξανακάνω θα τον "ξαναδιαλύσω" και δεν πρέπει...τελικά ισχύει;

jannous44
11-01-12, 23:36
εγω δευτερα που εκανα ποδια. σημερα το πρωι σηκωθηκα και με το ζορι περπαταω απο τα doms...

crazydoctor
11-01-12, 23:54
εγω εκανα βλακεια γιατι πριν δεν εκανα διατασεις και προθερμανση

ειναι φυσιολογικο αμα δεν γυμναζες γενικα πολυ στηθος..γενικα δν πρεπει να κανεις καθε μερα κανε 3 φορες την εβδομαδα και σιγα σιγα θα φυγει το πιασιμο..μην κανεις ωσπου να περασει..

kleiza7
12-01-12, 03:57
να πινετε πολλα υγρα, να τρωτε καλα, να ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ γιατι η cpk καραδωκει και θελει να ανεβει.......:P
η ξεκουραση ειναι πολυ σημαντικο πραγμα! αν εχετε πιαστει πολυ καλο ειναι ΟΧΙ να καθισετε για υπνο αλλα αν θελετε να γυμναστειτε παλι να κανετε με μικροτερη ενταση ή να κανετε καποια αλλη μυικη ομαδα. κανεις δεν....επεσε επειδη ξεκουραστηκε μια μερα παραπανω, ισα ισα. και γυμναζουμε ΟΛΟ το σωμα.
απο τα πιο ΑΣΧΗΜΑ θεαματα ειναι να βλεπεις απιστευτες ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΙΕΣ οι οποιες ωφειλονται στη βαρεμαρα γιατι αν ειναοι γεννετικο ή δεν ξερω τι οκ , παω πασο.
(τα λεω για να τα ακουω κι εγω μη νομιζετε)
τα πιασηματα παντως οπως λενε και τα παιδια ειναι ΑΚΡΩΣ φυσιολογικα, αλλα σημαινουν και κατι... οτι δουλεψαμε αρκετα για ΤΩΡΑ οτι χρειαζονται μια ΜΙΚΡΗ ξεκουραση (που μπορει να αρκει....μια μερα) κ.τ.λ

crazydoctor
12-01-12, 15:38
τι ειναι το cpk

Konstantinos!
13-01-12, 04:41
εγω δευτερα που εκανα ποδια. σημερα το πρωι σηκωθηκα και με το ζορι περπαταω απο τα doms...

Κάτι μας είπες τώρα :green::P εδώ εγώ έχω κάνει πόδια και ξυπνούσα επί 3 μέρες 4-5 φορές το βράδυ λουσμένος κανονικά στον ιδρώτα από πόνους στους ραχιαίους λόγω των άρσεων θανάτου και με 4 εμπλαστράκια μπας και ηρεμήσω,το δε περπάτημα μου...ιδανικό!!! σαν να γύρισα από τον πόλεμο με τραύμα απο χειροβομβίδα (αμυντική).δεν έχω ξανασυναντήσει από εκείνες τις μέρες ποτέ ξανά τέτοια doms και εύχομαι να μην ξαναγίνει.



Η δική μου ερώτηση τώρα,την προηγούμενη βδόμαδα έκανα αρκετά σκληρή προπόνηση στους ώμους,χωρίς να νιώθω κανένα πόνο,πιάστηκαν αρκετά,και λίγες μέρες μετά και αφότου έφυγε το πιάσιμο,ένιωθα τους ώμους μου αδύναμους και μη φυσιολογικά.Υπάρχει κάποια εξήγηση σ αυτό?

the_big_litho
13-01-12, 12:04
τι ειναι το cpk

Ειναι η κιναση της φωσφοκρεατινης. Εινα ενα ενζυμο που βοηθα την μετατροπη και μεταφορα της κρεατινης στην αμεση πηγη ενεργειας του σωματος (ATP). Μετα απο σωματικη κοπωση παρατηρειται μεγαλη συγκεντρωση στον ορο του αιματος.

Muaithai
21-06-12, 12:23
Καλησπέρα!
Μια ερωτηση εχω να κάνω..
Κάθε φορα που γυμναζω ενα μερος του σωματος με ποναει την επομενη μερα..οχι τρομερος πονος αλλα σαν πιασιμο..
Χθες ας πουμε γυμνασα στηθος και σημερα το νιωθω λίγο πιασμενο..και αυτο σημβαινει με καθε σημειο του σωματος γυμναζω..
Ειναι απολυτος φυσιολογικο η δεν ειναι;;
Ευχαριστώ ;)

vagg
21-06-12, 12:25
απολυτως φυσιολογικο ειναι:weights:

kazos_GR
12-05-13, 15:13
καλησπερα πεδες λοιπον μετα απο 8 μερες αποχης απο τη γυμναστικη λογο πασχα εκανα προπονιση ποδια την παρασκευη ειχα καλο πρηξημο και γενικα ολα καλα (εκανα αρκετα κιλα) εχτες ειμουν λιγο πιασμενος και σημερα παω κουτσα κουτσα :P:P:P τη πιστεύετε οτι έφταιξε? προθερμανση εκανα 10 λεπτα διαδρομο χαλαρα και απο ολες της ασκησης εκανα το 1 σετ με λιγα κιλα χαλαρα ,

1ον) την επομενη φορα που θα κανω ποδια παλι με πολλα κιλα θα ξανα πιαστω ετσι? ή επειδη πιαστηκα τωρα το σωμα θα ξερει τι πεζει(κτλβ τι εννοω) και θα σικωσω παλι τα κιλα που σικωσα και δεν θα πιαστω?
2ον) ειναι καλο η κακο το πιασιμο?

οποιος μπορει να με help στην απορια μου ευχαριστώ.

warrior s
12-05-13, 15:33
Ειναι απόλυτα φυσιολογικο αυτο που επαθες. Το ιδιο ακριβως επαθα και γω. Και η πλάκα ειναι ότι
και εγω για 8 μερες ελειψα για πάσχα. Γυρισα, πηγα να κάνω ποδια ολα κομπλε. :bbbiceps:
Τις επομενες 2 μερες δεν μπορουσα σχεδον να περπατησω απο το πιασιμο :(
Την επόμενη φορά δεν θα πιαστεις τόσο

TAKI BOY
12-05-13, 19:12
Επιδημια ειναι! Μην αγχωνεστε, την περναω και εγω!:):)

ΠανοςΒ
12-05-13, 21:48
Ετσι ετσι επιδημια ειναι! Εγω πάλι στηθος εκανα και ειναι πιασμενα τα ποδια μου!! Χεχε!

sergio gta
14-05-13, 15:15
να κανω μια ερωτηση και εγω με την σειρα μου και οποιος γνωριζει απανταει.ξεκιναει η βδομαδα κανω πχ ΔΕΥΤΕΡΑ στηθος ολα οκ πρηζεται στην προπονα με καιει ολα οκ αλλα πιανομαι μετα απο 3 και 4 μερες μην σας πω...δηλαδη πιασμενος θα ειμαι την πεμπτη με παρασκευη,τριτη και τεταρτη θα ειμαι κυριλε.τι σημαινει αυτο?εχει καθολου σχεση με το οτι ο μυς μου αναρρωνει σχετικα αργα?τι παιζει?

εγώ πάντως κάθε φορά που κάνω στήθος μπορώ να πω ότι με πιάνει από το επομένο πρωινό και πονάει αρκετά για 2 μέρες max αλλά το πιάσιμο από τις πιέσεις πάγκου μου μένει κυρίως στους ώμους τουλάχιστον 4 μέρες. Ισως έτσι να απέκτησα και τενοντίτιδα υπερακανθίου.

ginoc
25-05-13, 19:04
καλησπερα.. μετα απο εντονη προπονηση με βαρη επομενο ηταν να πιαστω.. την επομενη μερα ομως μου ηταν δυσκολο να κανω πολλεσ καμψεις και ελξεισ στο μονοζυγο.. σε τι οφειλεται? δημιουργησα ισως καποιο προβλημα στον μυικο ιστο? αν οχι , τι πρεπει να κανω να το αντιμετωπισω και ωσ ποτε?

stef.
25-05-13, 20:09
το πιασιμο ογειλεται στο γαλακτικο οξυ ....μην αγχωνεσαι ειναι κατι απολυτως φυσιολογικο ξεκουραση θελεις,καλη ποιοτητα υπνου,καλη διατροφη...

gymorrisonDimitris
01-06-13, 12:07
δεν υπαρχει πιο ωραιος πονος απο αυτον μια μερα μετα της προπονησης .. πολυ μ'αρεσει και οχι επειδη δυναμωνουν-μεγαλωνουν οι μυς και τετοια .. κανε λιγες ηπιες διατασεις.. λιγο μασαζ και ντους με εναλλαγη ζεστου-κρυου νερου.. και αλλη φορα αν θες για να μην πιανεσε θα κανεις καλη προθερμανση και αποθερμανση και το σημαντικοτερο διατασεις .. καλυτερα αυτες τις μερες που πιανεσε να σταματας καθε δραστηριοτητα που κανεις .. :thumbup:

kostas_lar
21-07-13, 12:08
ηθελα να ρωτησω μετα απο 2.5 χρονια γυμναστηριο και σωστη διατροφη ειναι φυσιολογικο πολλες φορες να υπαρχει το γνωστο πιασιμο τη μερα μετα?
αλλοι λενε οτι ειναι καλο γιατι σημαινει οτι εκανες καλη δουλεια και μαλιστα αιθανονται ασχημα οταν δεν ειναι πιασμενοι.
αλλοι παλι οτι επειδη πιανεσαι σημαινει οτι πρεπει να γυμναζεις τη συγκεκριμενη ομαδα πιο συχνα γιατι υπαρχει πολυ ξεκουραση στο μεσοδιαστημα κια γιαυτο υπαρχει το πιασιμο.
αλλοι παλι οτι ειναι αδιαφορο αυτο το θεμα και σημαινει απαραιτητα κατι.
τελευταια καποιος μου ειπε το δευτερο και με εβαλε σε σκεψεις να κανω καθε ομαδα 2 φορες σε 7 μερες αλλα το προγραμμα μου βγαινει δυσκολα γιατι το παω ωσ εξης
δευτ-στηθος,τρικεφαλα
τριτη-ποδια
τεταρτη-κενο
πεμπτη-ομους,τραπεζιους
παρασκευη-πλατη,δικεφαλα

επισης να πω οτι παω στα 31 και απο οτι ξερω αυτη η ηλικια χρειαζεται μεγαλυτερο recovery.γιαυτο εχω και τεταρτη ενα κενο.

και ενα αλλο θεμα αν το πιο σημαντικο στοιχειο για μυικη αναπτηξη ειναι να εχεις στοχο να κανεις οσα περισσοτερα κιλα παραπανω.δλδ αν φτανεις μεχρι ενα οριο και δεν πασ παραπανω σημαινει οτι θα μεινεις και στασιμος μυικα?οσο και αν νομιζεις οτι εισαι στα ορια σου?ειναι το παν πχ καθε χρονο η εξαμηνο να πρεπει να σηκωνεις παραπανω απο οτι σηκωνες εστω και 5 κιλα?

Χριστοφορος123
21-07-13, 12:15
Εφοσον γυμναζεις καθε μυ 1 φορα την εβδομαδα,που ειναι μικρη συχνοτητα, ειναι απολυτα φυσιολογικο να εχεις πιασιμο.Το οτι εχεις πιασιμο δε συνδεεται με μυικη αναπτυξη.Πιασιμο επισης μπορεις να εχεις απο οροοδο σε καποια ασκηση σε κιλα/επαναληψεις και προοδο με τη γενικοτερη εννοια.
Αν αρχιζεις και γυμναζεις 2 φορες καθε μυικη ομαδα θα δεις πςω δε θα πιανεασι πιθανον(τουλαχιστον ετσι συνεβη σε μενα) αλλα οπως ειπα δε συνδεεται με μυικη αναπτυξη το πιασιμο
Για να δεις παραπανω μυικη αυξηση πρεπει να αποκτησεις και παραπανω δυναμη στις ασκησεις .. αυτο ειναι σιγουρο δλδ να εχεις προοδο που σημαινει αυξηση κιλων/επαναληψεις, αυξηση του time under tension, ιδια κιλα κ επαναληψεις με μικροτερα διαλειμματα κτλ

kostas_lar
21-07-13, 12:33
αρα μου λες πρεπει να αρχισω 2 φορες καθε ομαδα στις 7 μερες?και τις 2 φορες με την ιδια ενταση και ιδιο αριθμο ασκησεων και σετ?μπορεις να προτεινεις ενα παραδειγμα μιας εβδομαδας?
οσο για το αλλο θεμα με την αυξηση κιλων. πχ στη μπαρα στηθος η μπαρα δικεφαλα που δεν εχω περασει ποτε απο ενα συγκεκριμενο βαρος αυτα τα χρονια σημαινει οτι κατι δεν κανω καλα και ειμαι στασιμος και μυικα?και σε ολη αυτη την αυξηση πρεπει να συμβαδιζει και η τεχνικη.
τοτε λογικα ολο αυτο το καιρο δεν κανω τπτ και απλα κανω διατηρηση χωρις να το ξερω οσο και αν νιωθω οτι σε καθε προπονηση δινω στο φουλ.ασχημο αυτο:)

alexandros1976
24-07-13, 21:10
Κάλησπέρα. Σήμερα το πρόγραμμα είχε στήθος τρικέφαλα. Μετά το πέρας της προπόνησης όμως με έπιασε η πλάτη δεξιά και αριστερά στο πάνω πίσω μέρος. όσο περνά η ώρα με πονάει περισσότερο. συμβαίνει αυτό η κάτι δεν έκανα καλά; Ευχαριστώ.

jam
18-03-14, 20:42
τελευτες 2 μερες περιπου , σημειωση οτι εκοψα για λιγο τα ωμεγα 3 εδω και λιγες μερες η μονη αλλαγη που εκανα βασικα , αφου ειχα κανει ποδια την Κυριακη , και εκτες ρεστ και σημερα ωμους χερια , νιοθω τα ποδια μου ετσι πως να το περιγραψω οχι πιασμενα, οχι αυτο το πιασιμο που σου αρεσει τελοσπαντων και νιωθεις οτι δουλεψες καλα , αλλα βασικα κατι σαν καψιμο να το πω δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως , στον μυη , και τωρα μετα απο την προινη προπο ωμους και χερια νιοθω κατι παρομοιο , νταξ βασικα θα μου πειτε ειναι λογικο και τετοια , απλα ειναι πρωτογνωρος ο πονος αυτος πρωτη φορα νιωθω αυτο το καψιμο/πληγομενο/(sore στα αγγλικα νομιζω περιγραφη καλυτερα την κατασταση:P) δεν ξερω πως να το περιγραψω , οπως και να χει , εχει καμια περιπτωση να ειναι τα ωμεγα 3 , δηλαδη τοση διαφορα κανουν ? , απλα δεν βρισκω αλλη επιλογη, ειναι το μονο που αλαξα τις τελευτες μερες, η διατροφη ου περιεχει ψαρι αρκετο παντως δεν ειναι ελλειμα η κατι , ανεφερομαι τωρα στο θεμα απλα συζητηση να γινεται δεν ειναι οτι δεν αντεχω αλλο η κατι :weights:

Kostis20
04-06-14, 21:56
Eγώ θα ήθελα να ρωτήσω, εάν έχει τύχει μετά από μια έντονη προπόνηση με ασκήσεις αντίστασης, να σας πονάνε οι κροταφογναθικές αρθρώσεις.

fapajohn
17-06-14, 13:50
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και συγχωρεστε αν εχει ξανανοιχτει τετοιου ειδους θεμα!
Πηγαινω γυμναστηριο το τελευταιο 8 μηνο καθημερινα και κανω προγραμμα για αυξησης μυικου ογκου.(δευτερα στηθος,τριτη πλατυ,τεταρτη ποδια,πεμπτη ωμους,παρασκευη δικεφαλα τρικεφαλα)
Απο συμπληρωμα διατροφης παιρνω την Maximuscle-Cyclone την οποια θεωρω κορυφαια(υποκειμενικα παντα,μην παρεξηγηθουμε)
Οταν κανω στηθος,το επομενο διημερο ειμαι πιασμενος(οχι σε σημειο δυσκαμψιας)
Οταν κανω πλατυ πιανομαι πολυ λιγο στα φτερα.
Ωμους δικεφαλα,τρικεφαλα πολυ σπανια.
Να σας πω οτι η ενταση της προπονησης μου ειναι δυνατη(σε σημειο να μου φευγει το κλαπετο :P )
Πρηξιμο εχω μετα απο το τελος καθε μυικης ομαδας,αλλα σε πλατυ δικεφαλα τρικεφαλα και ωμους δεν πιανομαι τις επομενες μερες.
Τι φταιει?
Μηπως ειναι λογο τη Cyclone επειδη εχει μεσα γλουταμινη και με επαναφερει?

Ευχαριστω!!!

Χριστοφορος123
17-06-14, 14:03
Το πιάσιμο δεν είναι ένδειξη μυικής ανάπτυξης. Είτε πιάνεσαι είτε όχι, άμα κάνεις σωστή προπόνηση τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια. Πχ αμα ξεκινήσεις 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα θα δεις πως μπορείς να μην πιάνεσαι πουθενά παρ' όλα αυτά θα κάνεις δουλειά. Είναι λογικό να πιάνεσαι περισσότερο στήθος πλάτη καθώς είναι μεγάλες μυικές ομάδες σε αντίθεση με ώμους/χέρια που είναι μικρές. Εσύ κράτα ότι πιάνεσαι δεν πιάνεσαι, αν κάνεις κανονικά το πρόγραμμα σου με πρόοδο κτλ θα δεις την ίδια διαφορά.

fapajohn
17-06-14, 14:10
Το πιάσιμο δεν είναι ένδειξη μυικής ανάπτυξης. Είτε πιάνεσαι είτε όχι, άμα κάνεις σωστή προπόνηση τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια. Πχ αμα ξεκινήσεις 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα θα δεις πως μπορείς να μην πιάνεσαι πουθενά παρ' όλα αυτά θα κάνεις δουλειά. Είναι λογικό να πιάνεσαι περισσότερο στήθος πλάτη καθώς είναι μεγάλες μυικές ομάδες σε αντίθεση με ώμους/χέρια που είναι μικρές. Εσύ κράτα ότι πιάνεσαι δεν πιάνεσαι, αν κάνεις κανονικά το πρόγραμμα σου με πρόοδο κτλ θα δεις την ίδια διαφορά.

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε Χριστοφορε.
Ναι εχω δει μεγαλη διαφορα,βασικα μου το λενε ατομα τα οποια εχω να τα δω καιρο (και κολακευομαι :P )
Απο εκει που φορουσα Large στις μπλουζες-κοντομανικα στα ρουχα μου,πλεον φοραω XL.

Give me a Dip
21-06-14, 15:46
Κατά την άποψή μου, οι μυϊκοί πόνοι μετά την προπόνηση δεν οφείλονται στην συσσώρευση γαλακτικού οξέως στους μυς, αφού σύμφωνα και με την εργοφυσιολογία το γαλακτικό οξύ απομακρύνεται σε περίπου 40 λεπτά μετά το πέρας της προπόνησης. Έτσι, το "πιάσιμο" που αισθανόμαστε οφείλεται καθαρά στις μικροθλάσεις που υπόκεινται οι μυϊκές ίνες.

Παρόλα αυτά, για τη μείωση των πόνων το ζεστό μπάνιο/ντους που αυξάνει την κυκλοφορικότητα μπορεί να βοηθήσει. Όπως και το ελαφρό μασάζ, αλλά και η επανάληψη της προπόνησης με ελαφρύτερα κιλά. Το καθ' ένα σε διαφορετικό ποσοστό!

TheUninvited
24-06-14, 20:30
Και γω τα ιδια, πιασμενος αλλα και παλι κανω.

Ξεκιναω αργα αργα και οταν ζεσταθω δεν το νιωθω το πιασημο αλλα αμα ειμαι κριος το νιωθω και ειδικα την αλλη μερα μιλαμε τα ποδια μου μην το ψαχνεις σαν την μπαλα πανε στο πιασιμο :turtle::turtle::turtle:

john619
25-06-14, 21:38
το πιασιμο φευγει με γυμναστικη..εγω αυτο βλεπω πανω μου..συνεχιζω το προγραμμα μου και ας ειμαι πιασμενος..και μου περναει

kazos_GR
25-06-14, 21:43
εγω παντως μετα απο 2 εβδομαδες οφφ πηγα και εκανα ο π@π@ρας το προγραμμα γραμμωσης του μπουρναζου! και εχω γινει κοματια(για το πιασιμο λεω:P)!! αλλα συνεχιζω ολα κομπλε :P θα περασει

Tigeras
29-06-14, 16:44
To ότι βοηθάει να κάνεις πιο χαλαρά γυμναστική μετά απο πιάσιμο είναι μύθος.Ο καθυστερημένος μυικός πόνος που λέμε "πιάσιμο" είναι ένδειξη ότι τραυματίστηκαν οι μυικές ίνες(κάτι που σημαίνει ότι το πρόγραμμα δούλεψε αρκετά) και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ξαναγυμναστεί η ίδια μυική ομάδα μέχρι να αναρρώσει!! Οι αρνητικές όντως δυναμώνουν περισσότερο αλλά και υπερτρέφουν,σίγουρα όμως σημαίνουν και περισσότερη ξεκούραση.Επίσης,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε διατάσεις μετά απο πολύ βαρύ/έντονο πρόγραμμα γιατί οι μυικές ίνες έχουν ήδη τραυματιστεί και οι διατάσεις πάνε και τις τραβάνε με αποτέλεσμα να τραυματίζονται ακόμη περισσότερο

Conan1982
03-10-14, 10:15
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Τα τελευταία χρόνια όταν γυμναζόμουν συστηματικά αλλά και τώρα που ξαναξεκίνησα την γυμναστική έχω το ίδιο πρόβλημα.
Όταν γυμνάζω την πλάτη πέραν του πιασίματος ή της κούρασης που είναι φυσιολογικό, πονάει ένα σημείο στην πλάτη μου (2 αφού είναι και από τις 2 μεριές). Το προσδιορίζω όπως βλέπω εικόνες σε ανατομικούς χάρτες χωρίς να είμαι ειδικός στο σημείο που οι ρομβοειδής μυς ενώνονται με το κόκαλο της ωμοπλάτης. Δεν είναι έντονος πόνος, μάλλον θα το χαρακτήριζα ενόχληση αλλά συνεχείς.
Όταν είχα κάνει μασάζ στο παρελθόν μου περνούσε, σχεδόν εξαφανιζόταν για να επανεμφανιστεί με τις επόμενες προπονήσεις. Να σημειώσω ότι προσέχω τόσο την τεχνική που εκτελώ τις ασκήσεις όσο και το να κάνω διατάσεις. Ειδικά για την πλάτη προσπαθώ να κάνω διατάσεις εκτός από όταν τελειώνω την γυμναστική και σε άσχετες στιγμές όταν είμαι σπίτι. Το αποτέλεσμα είναι πάντα ίδιο η ενόχληση παραμένει και δεν έχω διάθεση και την δυνατότητα να δίνω μετά από κάθε προπονηση χρήματα για μασάζ. Έχει κάποιος να δώσει καμιά συμβουλή;

erevos
11-12-15, 18:28
ενα μασαζακι παντα βοηθαει!Μια αλλη λυση και φτηνη που με βοηθα πολυ ειναι η χρηση θερμοφορας στο προβληματικο σημειο.Μιση ωριτσα και η βελτιωση ειναι τεραστια

Nive
11-12-15, 19:08
Το μασαζ και συγκεκριμενα το sports massage ή το deep tissue ειναι ο,τι πρεπει για μεταπροπονητικη αποθεραπεια και αποβολη οξινων υποπαραγωγων καυσης.
Κανε στατικες διατασεις 3-5 επαναληψεις την μυικη ομαδα που επειξες και τ'αποτελεσματα θα ειναι αρκετα θετικα.
Αλλιως foam roller!! ;)

beegee
05-04-16, 23:39
γνωριζει κανεις καμια αλοιφη η κατι τελος παντων για πιασιμο στους προσαγωγους??μιλαμε υποφερω ...

vaggan
06-04-16, 00:03
http://www.clickatlife.gr/euzoia/story/14483