PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα συντήρησης (εν μέσω εξεταστικής)



Athanasios2104
29-11-09, 01:27
10 Ιανουαρίου με 18 Φεβρουαρίου έχω εξεταστική, το οποίο σημαίνει ότι θα σταματήσω για 1 μήνα περίπου το πρόγραμμα όγκου που έχω αρχίσει εδώ και κάμποσες εβδομάδες. Ως τις 10 Ιανουαρίου θα έχω συμπληρώσει περίπου 3-4 μήνες όγκου, και δεν θα ήθελα να χλαπαδιάσω πλήρως στο διάστημα της εξεταστικής.

Ανάμεσα στα μαθήματα έχω 7 μέρες κενό περίπου, οπότε ήθελα συμβουλές για κάποιο είδος συντήρησης. Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι 2 μέρες προπόνησης (στήθος+πλάτη, χέρια+πόδια), 3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα. Τις υπόλοιπες μέρες διάδρομο 30' + κοιλιακούς/ραχιαίους. Δηλαδή ένα "mix" συντήρησης - λιποδιάλυσης (αν και δεν έχω πρόβλημα λίπους, τώρα είμαι ~11%, κανονικά κυμαίνομαι ~9%). Τα set σχεδόν όλα θα είναι 4*10.

Το θέμα είναι, θα γίνει δουλειά με αυτό το πρόγραμμα; Γιατί, όσο γνωρίζω, για να "χτυπήσεις" μία μυική ομάδα θέλεις έναν ελάχιστον αριθμό επαναλήψεων, το οποίο όμως δεν θα πιάνεται σε καμιά περίπτωση με αυτό το πρόγραμμα.

Τα φώτα σας παίδες... :unsure:

SGP
29-11-09, 03:29
γιατι δεν συνεχιζεις προγραμμα ογκου με τριημερο split αυξανοντας την ενταση και την ξεκουραση??ακομα γιατι δεν δοκιμαζεις μορφες προπονησεων οπως το 5χ5 που ειναι τπιημερο η το german volume training??τελος αν ουτε 3 μερες δν μπορεις κανε προπονηση σε στυλ heavy duty oπου με 2 μερες την εβδομαδα 8α εισαι οκ....δεσ το σαν ευκαιρια να δοκιμασεις κατι διαφορετικο

Athanasios2104
30-11-09, 03:22
γιατι δεν συνεχιζεις προγραμμα ογκου με τριημερο split αυξανοντας την ενταση και την ξεκουραση??ακομα γιατι δεν δοκιμαζεις μορφες προπονησεων οπως το 5χ5 που ειναι τπιημερο η το german volume training??τελος αν ουτε 3 μερες δν μπορεις κανε προπονηση σε στυλ heavy duty oπου με 2 μερες την εβδομαδα 8α εισαι οκ....δεσ το σαν ευκαιρια να δοκιμασεις κατι διαφορετικο
το 5x5 και το german volume πώς γίνεται;

3η ημέρα δεν θέλω να βάλω και επίσης, στην ουσία μιλάμε για 3 εβδομάδες = 6 ημέρες πρόνησης συνολικά (3*2 ημέρες).

SGP
30-11-09, 03:29
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=293

Athanasios2104
30-11-09, 13:27
Cheers :)