PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρση με τεντωμένα πόδια



-beba-
01-12-09, 11:57
Εχω δει δυο διαφορετικές εκδοχές για άρση με τεντωμένα πόδια. Στην πρώτη κατεβάζουμε την μπάρα αρκετά χαμηλά. Στην δεύτερη κατεβάζουμε την μπάρα ώς κάτω από τα γόνατα. Τις δοκίμασα και τις δύο και νομίζω πως στην δεύτερη περίπτωση είναι καλύτερα γιατί εγώ τουλάχιστον νιώθω πως δεν καταπονώ τη μέση μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

sTeLaKoS
01-12-09, 15:48
Εχω δει δυο διαφορετικές εκδοχές για άρση με τεντωμένα πόδια. Στην πρώτη κατεβάζουμε την μπάρα αρκετά χαμηλά. Στην δεύτερη κατεβάζουμε την μπάρα ώς κάτω από τα γόνατα. Τις δοκίμασα και τις δύο και νομίζω πως στην δεύτερη περίπτωση είναι καλύτερα γιατί εγώ τουλάχιστον νιώθω πως δεν καταπονώ τη μέση μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

+1 κι από μένα.

Αν κατεβάζω χαμηλά δε μπορώ να πάρω πολλά κιλά γιατί με ενοχλεί η μέση μου.
Δοκίμασα και τους 2 τρόπους και την εκτελώ μέχρι λίγο πιο κάτω απ το γόνατο.

Πείτε μας και οι παλιοί τη γνώμη σας

Panoz
02-12-09, 14:10
Λιγο ποιο κατω απ το γονατο.

http://www.youtube.com/watch?v=gtevN0SWp-o&feature=PlayList&p=1C47C4A20B6AE8B4&index=0&playnext=1

-beba-
03-12-09, 10:36
Σας ευχαριστώ πολύ.

flinstone
10-12-09, 06:33
παιδες αυτη ειναι μια πολυ καλη ασκηση για εκγημναση των μοιριαιων δυκεφαλων γλουτων (κυριος) και κατο πλατης (το κυπαρισακι που λεμε). δεν ενδικνετε για αρχαριους γιατα εχει μεγαλο βαθμο επικινδηνοτιτας. απετιτε να φοραμε παντα ζωνη οταν την εκτελουμε και η πλατη μας να μην καμπουριαζει (κυνδινος δισκοπαθιας), αλλα να ειναι εφθια σαν να μας εχουν καρφοσει μια σανιδα. για μεγιστη διαταση των μοιριαιων θεοριτε σκοπιμο οι μητες των ποδιων μας να πατανε σε μια σανιδα 3-5 ποντων η σε 2 10κιλους δισκους.

-beba-
10-12-09, 10:23
Πράγματι είναι πολύ καλή ασκηση. Εγώ την έκανα φορώντας ζώνη. Τώρα την έχω σταματήσει λίγες μέρες γιατί έβαζα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής (σβέρκο)όταν την έκανα. Προσπαθώ (και τα έχω καταφέρει εν μέρει) να μην βάζω ένταση στους τραπεζοειδής. Οταν θα την ξαναξεκινήσω θα βάλω τα δισκάκια στις μύτες των ποδιών. Ευχαριστούμε flinstone.

flinstone
10-12-09, 14:45
Πράγματι είναι πολύ καλή ασκηση. Εγώ την έκανα φορώντας ζώνη. Τώρα την έχω σταματήσει λίγες μέρες γιατί έβαζα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής (σβέρκο)όταν την έκανα. Προσπαθώ (και τα έχω καταφέρει εν μέρει) να μην βάζω ένταση στους τραπεζοειδής. Οταν θα την ξαναξεκινήσω θα βάλω τα δισκάκια στις μύτες των ποδιών. Ευχαριστούμε flinstone.

αν προσπαθισεις να εχεις την πλατη σου εντελος εφθεια πιθανον να μιοθει η ενταση στους τραπεζιους αν και δεν ειναι παραξενο αυτο.

-beba-
10-12-09, 15:45
αν προσπαθισεις να εχεις την πλατη σου εντελος εφθεια πιθανον να μιοθει η ενταση στους τραπεζιους αν και δεν ειναι παραξενο αυτο.

Θα το δοκιμάσω όταν θα έχω καταφέρει να κάνω ασκήσεις χωρίς καθόλου ένταση στους τραπέζιους. Σε ευχαριστώ.

Exci
10-12-09, 16:04
Γιατι δεν θελεις καθολου ενταση στους τραπεζιους?

-beba-
10-12-09, 16:12
Γιατι δεν θελεις καθολου ενταση στους τραπεζιους?

Γιατί ότι και να κάνω (ακόμα και όταν γράφω) βάζω ένταση στους τραπέζιους με αποτέλεσμα να έχουν μεγαλώσει πολύ και αυτό δεν είναι ωραίο για γυναίκα. Εχει μείνει πίσω η πλάτη μου γιατί σε dead lift και κωπηλατική όλη ή ένταση πάει στους τραπέζιους. Τις τελευταίες μέρες έχω αλλάξει τις ασκήσεις της πλάτης και συγκεντώνομαι να μην πηγαίνει ένταση στους τραπέζιους. Τα έχω καταφέρει αρκετά αλλά έχω δρόμο ακόμα......................

Exci
10-12-09, 16:15
Γιατί ότι και να κάνω (ακόμα και όταν γράφω) βάζω ένταση στους τραπέζιους με αποτέλεσμα να έχουν μεγαλώσει πολύ και αυτό δεν είναι ωραίο για γυναίκα. Εχει μείνει πίσω η πλάτη μου γιατί σε dead lift και κωπηλατική όλη ή ένταση πάει στους τραπέζιους. Τις τελευταίες μέρες έχω αλλάξει τις ασκήσεις της πλάτης και συγκεντώνομαι να μην πηγαίνει ένταση στους τραπέζιους. Τα έχω καταφέρει αρκετά αλλά έχω δρόμο ακόμα......................
Kαπως ανορθοδοξο το βρισκω αλλα τεσπα..

Billy
11-12-09, 09:37
beba,
αν δεν θέλεις να γυμνάζεις τους τραπεζοειδής τότε καλύτερα να κάνεις "Καλημέρες", οι οποίες γυμνάζουν Ραχιαίους, Γλουτούς και Δικέφαλους Μηριαίους.

-beba-
11-12-09, 10:50
beba,
αν δεν θέλεις να γυμνάζεις τους τραπεζοειδής τότε καλύτερα να κάνεις "Καλημέρες", οι οποίες γυμνάζουν Ραχιαίους, Γλουτούς και Δικέφαλους Μηριαίους.

Πώς είναι οι "καλημέρες"? Δεν την ξέρω αυτή την άσκηση.
Αν έχεις κάποιο βίντεο βάλτο για να την δώ σε παρακαλώ πολύ.

Polyneikos
11-12-09, 11:07
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7531&stc=1&d=1260521073

-beba-
11-12-09, 15:53
Θα την δοκίμάσω σήμερα αυτή την άσκηση. Οπως την βλέπω μου αρέσει πολύ.
Ευχαριστώ Polyneikos.

-beba-
12-12-09, 10:56
Polyneikos τέλεια η άσκηση "καλημέρα".
Την δοκίμασα χτές. Δεν έβαλα κιλά, μόνο τη μπάρα, για να συγκεντρωθώ να την κάνω σωστά και τα κατάφερα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Exci
12-12-09, 12:12
beba,
αν δεν θέλεις να γυμνάζεις τους τραπεζοειδής τότε καλύτερα να κάνεις "Καλημέρες", οι οποίες γυμνάζουν Ραχιαίους, Γλουτούς και Δικέφαλους Μηριαίους.
Agree.