PDA

Επιστροφή στο Forum : δικεφαλος προβλημα



drago
04-12-09, 14:20
παιδια μαλον τραβηξα τον ενα δικεφαλο απο αρσεις θανατου.

ο πονος δεν ειναι πολυς, αλλα δεν ειναι ο πονος του πιασιματος, ειναι αλλο πραγμα.

επικεντρωνεται στο κατω μερος του δικεφαλου ( κοντα στον αγκωνα δλδ) και καπως προς την εξωτερικη πλευρα του μπρατσου.

εχετε κανα γιατροσοφι???

Μαρία
04-12-09, 14:33
Να πας σε γιατρο να σου κανει εκτιμηση τι ειναι,τραβηγμα απλο,θλάση,ολικη ριξη κτλ και αναλογα τι ειναι θα εχεις και την αναλογη αντιμετώπιση

sctp
04-12-09, 14:50
Εχει κατι ενεσεις με μαγικα ενζυμα αν τυχον δεν ειναι καμια 100% αποκοπη ισως βοηθησει,οπως και να εχει πανε σε γιατρο και ξεκινα να χρησιμοποιεις straps :welcome:

drago
18-12-09, 11:34
λοιπον παιδια επιδη δεν υπαρχει μια για να παω γιατρο τωρα, εμεινα περιπου 2 εβδομαδες εκτος και ο πονος υποχωρουσε αλλα πολυ αργα.

εχθες εκανα στηθος και ωμους που δεν το επηρεαζουν αμεσα αλλα εγινε παλι χειροτερα.

αν ηταν απλα μυικο τραβηγμα, και χωρις να εχω πολυ πονο, δεν θα ειχε περασει σε 2 εβδομαδες???

gj
18-12-09, 16:59
λοιπον παιδια επιδη δεν υπαρχει μια για να παω γιατρο τωρα, εμεινα περιπου 2 εβδομαδες εκτος και ο πονος υποχωρουσε αλλα πολυ αργα.

εχθες εκανα στηθος και ωμους που δεν το επηρεαζουν αμεσα αλλα εγινε παλι χειροτερα.

αν ηταν απλα μυικο τραβηγμα, και χωρις να εχω πολυ πονο, δεν θα ειχε περασει σε 2 εβδομαδες???
Τράβα ενα νοσοκομειο ρε φιλαρακι να ξέρεις που πατάς...

drago
18-12-09, 21:06
λοιπον, πηγα σε φυσιοθεραπευτη σημερα. θλαση δικεφαλου κοντα στον τενοντα.

μου προτεινε να κανω μερικες φυσιοθεραπειες για να επιταχυνουμε την αναρωση και ειπα οκ αρχικα...

τα βαρη ειπε κομενα για την ωρα γιατι εχει γινει και ενας επανατραυματισμος :(

κι εγω που ηθελα να ανεβω τωρα τα χριστουγενα που θα εχω χρονο να κοιμηθω... :(

drago
05-01-10, 01:49
παιδια + Μαρια λιγο βοηθεια plz.

απο τοτε που εγραψα το πρωτο ποστ δεν εχω κανει καθολου προπονηση. σημερα ηταν η πρωτη.

υποτηθεται οτι αυτο που ειχα / εχω ειναι μια απλη θλαση. ξεκουραστηκα 1 μηνα χωρις καθολου προπονηση, ακανα 4-5 φυσιοθεραπειες με ρευματα, υπεηχα, μαλαξεις στρετσινγκ κλπ.

σημερα που εκανα την πρωτη μου προπονηση, με αρκετα ελαφρυτερα κιλα και περισοτερες επαναληψεις, με ασκησεις που δεν πιανουν αμεσα τον δικεφαλο, και παρολα αυτα αιστανθηκα παλι μια μικρη ενοχληση.

σταματησα επιτοπου βεβαια, αλλα ταχω παρει χοντρα στο κρανιο γιατι ο σκατοδικεφαλος δεν φαινεται να εχει φτιαξει τελειως.

και ρωταω τωρα. οι φυσιοθεραπειες σε αυτην την περιπτωση κανουν τπτ? η τσαμπα πεταω τα λεφτα μου και το χρονο μου?

επισης, ποσο καιρο κανει δλδ μια απλη θλαση να φτιαξει? ενα μηνα δεν επιασα βαρος στο χερι μου :(

NASSER
05-01-10, 02:28
λογικα ασκησεις πλατης και δικεφαλου δεν θα πρεπει να κανεις καθως επιρεαζουν αμεσα.
Αμα πας σε αθλιατρο σιγουρα θα σε απογορευση για ενα μηνα να κανεις προπονηση που επιρεαζει.
Τι προπονηση εκανες σημερα και σε επιρεασε?

ΚΑτι παρομοιο ειχα και εγω στο παρελθον αλλα προσπαθουσα να μην το επιβαρύνω. Με το χρονο μου περασε.

drago
05-01-10, 02:43
το αιστανθηκα οταν πηγα να κανω πιεσεις ομων, εμπροσθλαιμιες, ορθιος με μπαρα.

πριν ειχα κανει πιεσεις παγκου και σκουοτ. σ' αυτα δεν καταλαβα τπτ. οταν σηκωσα την μπαρα απο κατω, αλλα και καθως εκανα την ασκηση ενοιωσα ενωχληση.

πλατη και δικεφαλα δεν εκανα καθολου για να μην το ζορισω. να σου πω την αληθεια δεν περιμενα οτι θα το επιανε απο τις ασκησεις που εκανα, και εχω ψιλοφρικαρει τωρα. ενα ολοκληρο μηνα δεν εκανα τπτ και πληρωσα και τα κερατα μου και ακομα δεν εχει φτιαξει :(

NASSER
05-01-10, 02:55
κανενα φαρμακο παιρνεις?
Εδω δεν ειμαστε γιατροι για να σου πουμε τι ακριβως να κανεις, αλλα σιγουρα θελει αποχη. Επειτα σε μια μερα πηγες να τα κανεις ολα? Πρεπει να αποφευγεις να σηκωνεις βαρη και μπαρες απο το πατωμα. Και αυτα επιβαρυνουν. Καλο θα ηταν να παραμείνεις σε ασκησεις που χρησιμοποιείς μηχανηματα.

Υπομονη να μελετησουμε λιγο την περιπτωση και να σου δωσουμε λυσεις. Ελπιζω τωρα που εισαι χαλαρος να μην ποας ή νιωθεις ενοχλησεις στο δικεφαλο.

drago
05-01-10, 03:00
κανενα φαρμακο παιρνεις?
Εδω δεν ειμαστε γιατροι για να σου πουμε τι ακριβως να κανεις, αλλα σιγουρα θελει αποχη. Επειτα σε μια μερα πηγες να τα κανεις ολα? Πρεπει να αποφευγεις να σηκωνεις βαρη και μπαρες απο το πατωμα. Και αυτα επιβαρυνουν. Καλο θα ηταν να παραμείνεις σε ασκησεις που χρησιμοποιείς μηχανηματα.

Υπομονη να μελετησουμε λιγο την περιπτωση και να σου δωσουμε λυσεις. Ελπιζω τωρα που εισαι χαλαρος να μην ποας ή νιωθεις ενοχλησεις στο δικεφαλο.

οκ μαν, θα περιμενω :) φαρμακο δεν παιρω τπτ.

τωρα χαλαρος δεν εχω καθολου ενοχλησεις, φανταζομαι αυτο ειναι καλο...

NASSER
05-01-10, 03:03
οκ μαν, θα περιμενω :) φαρμακο δεν παιρω τπτ.

τωρα χαλαρος δεν εχω καθολου ενοχλησεις, φανταζομαι αυτο ειναι καλο...

Ναι καλο ειναι που δεν σε ενοχλει τωρα! Ισως χρειαστεις μια φαρμακευτικη αγωγη, καλο κανει.
Συντομα θα εχεις λυση!

GEORGEXX1
05-01-10, 11:52
δοκιμασε να το εχεις δεμενο σε
εκεινο το σημειο με εναν επιδεσμο
λιγο σφιχτα θα δεις οτι θα μπορεις
να δουλευεις καλυτερα.
φυσικα πολυ λιγα κιλα.