PDA

Επιστροφή στο Forum : L-Arginine L-Ornithine (Country Life)



gj
04-12-09, 19:26
Αν καποιος χρησιμοποιησει αυτο το προιον μαζι με μονοιδρικη κρεατινη ή καποια αλλη πριν την προπονηση δεν θα ειναι σαν να εχει φτιαξει το δικο του νιτρικο? Ρωταω επειδη τα ΝΟ που εχω δει εχουν αρκετα υψηλες τιμες κατα τη γνωμη μου και επισης τα περισοτερα εχουν μεσα και καφεινη. Αν τελικα ειναι πατατα αυτο που λεω σαν pre workout η αργινινη με την κρεατινη κανουν δουλεια ?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7410&stc=1&d=1259951867


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7411&stc=1&d=1259951867

Levrone
04-12-09, 19:29
με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι.

στεκει οτι αργινινη και ορνιθινη πριν τον υπνο μεγιστοποιουν την παραγωγη αυξητικης ορμονης κατα τον υπνο?

Yorgos
04-12-09, 21:12
ναι, υποτίθεται την αυξάνουν. Κάποιες εταιρείες βιταμινών δίνουν μιξ αργινίνης ορνιθίνης με την περιγραφή "προάγει την έκκριση αυξητικής ορμόνης- για αθλητές".. Ωστόσο, δεν συμφέρει να ψωνίζεις συμπλήρωμα τέτοιο από φαρμακείο. Θα καταλήξεις να παίρνεις πάρα πολλά χάπια κάθε βράδυ (για να φτάσεις μια σεβαστή δόση) και θα χαλάσεις πολλά πολλά λεφτα..

The Rock
04-12-09, 21:18
με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι.

στεκει οτι αργινινη και ορνιθινη πριν τον υπνο μεγιστοποιουν την παραγωγη αυξητικης ορμονης κατα τον υπνο?
Όχι . Αποδεδειγμένα δεν υπάρχει τίποτα απολύτως.

Arq Bras Endocrinol Metabol. 2007 Jun;51(4):587-92.

[Effect of L-arginine supplementation on secretion of human growth hormone and insulin-like growth factor in adults]
[Article in Portuguese]

Fayh AP, Friedman R, Sapata KB, Oliveira AR.

Laboratório de Pesquisa do Exercício, Escola de Educação Física, Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Rua Felizardo 750, 90690-200 Porto Alegre, RS. apfayh@yahoo.com.br

Based on presumptions that the infusion of amino acids can augment the release of human growth hormone (hGH) and that this metabolism is related with secretion of insulin-like growth factor I (IGF-I), the purpose of this study was to verify the effect of L-arginine supplementation on GH and IGF-I in adults. Seventeen male individuals participated on the study and were randomized to receive L-arginine (n= 10) or placebo (n= 7), seven grams per day for seven days. Before and after the supplementation period, the volunteers realized blood collection in fasting to verify both GH and IGF-I levels, as well as urine collection to verify urea excretion. At the end of the experimental period, it was verified that the group that received L-arginine augmented the urea in urine excretion (to 2684.1 +/- 475.2 mg/dl from 2967.2 +/- 409.7 mg/dl, p= 0.002), therefore it did not alter significantly the release of hormones evaluated. The group which received placebo did not alter significantly any evaluated parameters. The L-arginine supplementation during seven days was ineffective to augment both GH and IGF-I release in individual male adults.

Στο παραπάνω πείραμα 17 ενήλικες άνδρες επιλέκτηκαν . Σε ένα διάστημα 7 ημερών τους χορηγούνταν 7 γρ. Αργιρίνη σε ομάδα των 10 και 7 πλασίμπο σε ομάδα των 7 ατόμων . Πριν και μετά την κάθε χορήγηση έπαιρναν δείγματα αίματος και ούρων και από τις 2 ομάδες.
Το γκρουπ πλασίμπο δεν είχε μεγάλη διαφορά από το γκρουπ Αργιρίνη στα επίπεδα ορμονών GH και IGF-I .

Levrone
04-12-09, 21:26
δηλαδη δεν εχει παρει τιποτα τ αυτι σου? ή ισχυε παλια και οχι πια? γιατι εγω το εχω ακουσει και μαλιστα προσφατα ειδα και συμπληρωμα γνωστης γερμανικης εταιριας (MULTIPOWER) το οποιο περιεχει αυτα τα 2 αμινοξεα και λεει για χρηση πριν τον υπνο.

μαλιστα κανα μηνα τωρα το χρησιμοποιω.

gj
04-12-09, 21:32
Για αυτο που ρωτησα εγω κανεις καμια γνωμη ? :P
Αν και κοιταγωντας λιγο καλυτερα ειδα οτι δεν γλιτωνεις και πολλα λεφτα ... Αυτα εχουν 28 ευρω 60 χαπια βαλε και την κρεατινη κανα 10ευρω γλιτωνεις :(

The Rock
04-12-09, 21:34
Για αυτο που ρωτησα εγω κανεις καμια γνωμη ? :P
Αν και κοιταγωντας λιγο καλυτερα ειδα οτι δεν γλιτωνεις και πολλα λεφτα ... Αυτα εχουν 28 ευρω 60 χαπια βαλε και την κρεατινη κανα 10ευρω γλιτωνεις :(
Ο συνδιασμός αργιρίνη+ κρεατίνη αποδεδειγμένα δεν αυξάνει τα επίπεδα ΝΟ . Έχω ξαναναφερθεί σε αυτό :green:

gj
04-12-09, 21:39
Αν και απο χθες εχω διαβασει 1329801290382190838910231242384082342 ποστς ομολογω οτι αυτο δεν το ειδα :P:P:P
Απλα το υπεθεσα επειδη τα περισοτερα νιτρικα ειδα οτι βασιζονται σε αργινινη κρεατινη καφεινη .
Τhx rock

deluxe
05-12-09, 00:41
Παντως η καφεΐνη ειναι απαραιτητη στα Pre workout συμπληρωματα για να σου δινει ενταση.. Αλλιως δε δουλευει και πολυ καλα.

gj
05-12-09, 10:54
Παντως η καφεΐνη ειναι απαραιτητη στα Pre workout συμπληρωματα για να σου δινει ενταση.. Αλλιως δε δουλευει και πολυ καλα.

Απλα οπως εχω διαβασει και εδω μεσα και το θεωρω και γω σωστο κρεατινη και καφεινη δεν πανε μαζι... Τωρα οταν κοψω την κρεατινη τοτε ναι δεν θα με πειραζει να εχει μεσα και η καφεινη .

foko
05-12-09, 13:51
Se οτι αφορα τον συνδυασμο καφεινης-κρεατινης πουθενα δεν εχω διαβασει οτι το 1 ακυρωνει το αλλο , το μονο προβλημα που εχω διαβασει οτι μπορει να εχεις απο αυτον τον συνδυασμο κ την εχω πατησει κ εγω ειναι προβλημα με το στομαχι

Rock οταν λες αργινινη κ κρεατινη δεν αυξανει τα επιπεδα ΝΟ τι ενοεις??? Οτι το 1 δρα εναντιον του αλλου????

Machiavelli
05-12-09, 14:10
δηλαδη δεν εχει παρει τιποτα τ αυτι σου? ή ισχυε παλια και οχι πια? γιατι εγω το εχω ακουσει και μαλιστα προσφατα ειδα και συμπληρωμα γνωστης γερμανικης εταιριας (MULTIPOWER) το οποιο περιεχει αυτα τα 2 αμινοξεα και λεει για χρηση πριν τον υπνο.

μαλιστα κανα μηνα τωρα το χρησιμοποιω.

Εντυπώσεις;

Levrone
05-12-09, 14:18
Εντυπώσεις;

να σου πω..

δε χρησιμοποιω μονο αυτο, δηλαδη πινω MUSCLE 95 με 1 κουταλια μουρουνελαιο και μετα απο κανα δεκαλεπτο πινω και μια αμπουλα και παω και κοιμαμαι.

οσες φορες το χρησιμοποιησω δεν ξυπναω ποτε με πικρα στο στομα το πρωι.

δηλαδη πριν το ξεκινησω αλλα και καποιες φορες που το ξεχασα ξυπνουσα με μια πικρη γευση το πρωι. εχω την αισθηση οτι αυτο -το οτι δεν ξυπναω με μια ασχημη γευση- σημαινει κατι θετικο και οπως ειπα το εχω συσχετισει με το συγκεκριμενο συμπληρωμα.

απλα ρωτησα για την αποτελεσματικοτητα του συνδιασμου αργινινης ορνιθινης γιατι ετσι κι αλλιως βγαζει η now σε powder ξεχωριστα αυτα τα 2 αμινοξεα και θα μου ερχοταν πιο φτηνα.

το προιον ειναι το SUPER AMINO LIQUID με συνδιασμο λυσινης, αργινινης και ορνιθινης.

Bane
05-12-09, 14:21
Αργινίνη και ορνιθίνη=πεταμένα λεφτα.

Fotis_Patra
22-12-09, 23:33
bane εννοεις για την αυξηση της Α.Ο οτι ειναι πεταμενα λεφτα;
Προσωπικα θεωρω χαμενο χρονο να ασχολησε με supp στο να την αυξησεις.

Bane
22-12-09, 23:42
bane εννοεις για την αυξηση της Α.Ο οτι ειναι πεταμενα λεφτα;
Προσωπικα θεωρω χαμενο χρονο να ασχολησε με supp στο να την αυξησεις.
Agreed.