PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκηση και παραγωγη ορμονων



billys15
16-01-07, 23:23
Δεν ηξερα που αλλου να βαλω το θεμα.Στο forum αναφερεται οτι οταν ασκουμαστε με βαρη,τα επιπεδα αυξητικης και τεστοστερονης μειωνονται.Αντιθετα,εχω ακουσει και διαβασει καπου αλλου οτι η ασκηση με βαρη αυξανει τα επιπεδα των αναβολικων ορμονων.Συγκεκριμενα εχω ακουσει οτι οι βασικες ασκησεις (πιεσεις παγκου,σκουωτ,κ.α.) αυξανουν.Ιδιαιτερα καλα λογια εχω ακουσει για τα σκουωτ.Τελικα τι ακριβως ισχυει; Μηπως το σωστο κυμαινεται καπου αναμεσα; Εχω μπερδευτει.... :???: :roll:

ANONIO
17-01-07, 19:29
και εγω εχω αυτην την απορια γιατι παλαιοτερα ειχα διαβασει σε ενα σαιτ οτι αυξανη την τεστοστερονη και λιγο αργοτερα διαβασα οτι προκαλει μειωσει...

Sourlas
18-01-07, 13:23
Τα βαρη και καποιες ασκησεις ειδικοτερα αυξάνουν την παραγωγη τεστο απο τον οργανισμο.Οχι σε τρελες ποσοτητες βεβεα. Stick σε σκουατ και αρσεις θανατου.

gpol
18-01-07, 14:34
Οσες περισσοτερες μυικες ομαδες συμμετεχουν ,τοσο μεγαλυτερα ειναι τα οφελη στις ορμονες. Βασιλιας τετοιων ασκήσεων: Αρσεις θανατου, σκουωτ και ακολουθουν οι υπολοιπες βασικες ασκησεις

ANONIO
19-01-07, 00:30
ναι αλλα που οφειλεται αυτο?

gpol
19-01-07, 01:24
Oφείλεται στο ότι συμμετέχουν πολλές μυικές ομάδες ταυτόχρονα

Gasturb
20-01-07, 07:45
Anonio οτι είπε ο gpol απλά σου τα παραθέτω κ απο αλλού

.. multi-joints exercise stimulate more testosterone production compared to single-joints movements. That's why doing heavy sets of squat will build you all around, because it shut your natural levels of testosterone through the roof!

To beef up your testosterone levels, the bulk of your workout should involve "compound" weight-lifting exercises that train several large muscle groups, and not just one or two smaller muscles. For example, studies have shown that doing squats, bench presses or back rows increases testosterone more than doing biceps curls or triceps pushdowns, even though the effort may seem the same. This is why doing squats could help you build bigger biceps.

... επιπλέον προπονητικά προγραμμάτα υψηλής έντασης με αντιστάσεις, που ενσωματώνουν μικρές περιόδους διαλειμμάτων (>1 λεπτού) προκαλόύν ακόμη υψηλότερα επίπεδα τεστοστερόνης.

Gasturb