PDA

Επιστροφή στο Forum : Μουδιάζουν τα χέρια μου



-beba-
08-12-09, 16:00
Τις τελευταίες βδομάδες όταν κοιμάμαι μουδιάζουν τα χέρια μου. Αυτό συμβαίνει κάθε νύχτα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως είμαι εντάξει. Πρέπει να ανησυχίσω?

LoneWolf
08-12-09, 16:22
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα πριν λιγο καιρο... μουδιαζαν τα χερια μου (οχι την αισθηση μυρμιγκιων στο δερμα μου) κατα την διαρκεια του μαθηματος και δεν μπορουσα να γραψω καλα:shock: αλλα μου περασε.Εγω πιστευω πως εχει να κανει με την ενταση στις ασκησεις των δικεφαλων αν και δεν νομιζω γιατι θα ειχαν αρκετοι προβλημα.

-beba-
08-12-09, 16:26
Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα πριν λιγο καιρο... μουδιαζαν τα χερια μου (οχι την αισθηση μυρμιγκιων στο δερμα μου) κατα την διαρκεια του μαθηματος και δεν μπορουσα να γραψω καλα:shock: αλλα μου περασε.Εγω πιστευω πως εχει να κανει με την ενταση στις ασκησεις των δικεφαλων αν και δεν νομιζω γιατι θα ειχαν αρκετοι προβλημα.

Mπορεί και να μου περάσει όπως μου ήρθε δηλαδή? Ας κάνω υπομονή λοιπόν........................

Exci
08-12-09, 17:59
Αλλο μουδιασμα στον υπνο, που μπορεις να εχεις απλα επειδη εριξες ολο το σωμα σου πανω στη φλεβα και πνιγεις τα ακρα σου, και αλλο στα καλα καθουμενα..

flinstone
08-12-09, 18:50
Τις τελευταίες βδομάδες όταν κοιμάμαι μουδιάζουν τα χέρια μου. Αυτό συμβαίνει κάθε νύχτα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως είμαι εντάξει. Πρέπει να ανησυχίσω?

μπεμπα μην ανισηχεις αυτο το προβλιμα το εχω ειναι απο την κοποση λογο της προπονισης. απλα πρεπει να ξεκουρασεις τα χερια σου γιατι εχεις επιβαρηνη πολυ τους τονοντες σου. εγω πολες φορες ξυπναω τη νυχτα απο τους πονους.εχω πολυ καιρο τωρα να το παθω αλλα μολις αρχησω βαρια προπονηση θα αρχησουν παλι οι πονοι. ενα καλο συμπληρομα ειναι η χονδροιτηνη με γλουκοζαμινη. επισης πιστευω πως εαν επερνες και λιγο βιταμινη c θα βωιθουσε πολυ. αυτα απο μενα. :):)

GEORGEXX1
08-12-09, 19:01
Κατα καιρους μου συμβαινει και εμενα, και οταν κυμαμε και οταν ειμαι ξυπνητος,το αποδιδω στο πρυξιμο οτι δηλ πιεζονται καποια νευρα μετα απο ενα βαρυ προγραμα.

Levrone
08-12-09, 19:06
δηλαδη ειστε ξυπνιοι και μουδιαζουν τα χερια?

στον υπνο πολλες φορες το παθαινω γιατι ειναι αυτο που λεμε "κοβεται το αιμα".

αλλα εκτος υπνου δε μου χει τυχει.

flinstone
08-12-09, 20:48
δηλαδη ειστε ξυπνιοι και μουδιαζουν τα χερια?

στον υπνο πολλες φορες το παθαινω γιατι ειναι αυτο που λεμε "κοβεται το αιμα".

αλλα εκτος υπνου δε μου χει τυχει.

φιλε levrone οταν το παθεις ξυπνιος η κατασταση ειναι προχοριμενη.

flinstone
08-12-09, 20:52
μπεμπα για να σε πονανε τα χερια σου παει να πει πως εισαι σκλιροπυρινικο μποντιμπιλντερακι. μου αρεσεις:thumbup::thumbup::clap::clap:

-beba-
09-12-09, 11:06
μπεμπα για να σε πονανε τα χερια σου παει να πει πως εισαι σκλιροπυρινικο μποντιμπιλντερακι. μου αρεσεις:thumbup::thumbup::clap::clap:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χαρακτηρισμό. Δεν ξέρω άν είμαι σκληροπυρινικό μποντιμπιλντεράκι, ξέρω όμως ότι όταν κάτι μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ με αυτό το κάνω με πάθος και δίνομαι ολοκληρωτικά. Αυτό μου συμβαίνει εδώ και λίγους μήνες που ανακάλυψα το bodybuilding.
Tα χέρια μου δεν πονάνε απλά μουδιάζουν την ώρα που κοιμάμαι. Οταν ξυπνάω είμαι καλά. Κατά την διάρκεια της μέρας ούτε μουδιάζουν ούτε πονάνε, όμως κάποιες φορές κουράζονται πολύ εύκολα. Την κούραση την νιωθω κάνοντας απλά πράγματα. Δηλαδή να γράφω, να ξεσκονίζω κ.λ.π. Οταν κάνω προπόνηση είναι μια χαρά.

-beba-
09-12-09, 11:10
Αλλο μουδιασμα στον υπνο, που μπορεις να εχεις απλα επειδη εριξες ολο το σωμα σου πανω στη φλεβα και πνιγεις τα ακρα σου, και αλλο στα καλα καθουμενα..

Στην αρχή έτσι νόμιζα και εγώ. Νόμιζα πως μουδιαζαν επειδή χωρίς να το καταλάβω τα πλάκωνα. Ομως τώρα προσπαθώ να κοιμάμαι ανάσκελα χωρίς να τα πλακώνω και πάλι μουδιάζουν. Μάλλον θα ψάξω να βρώ τα συμπληρώματα που ανέφερε ο flinstone.

flinstone
09-12-09, 11:54
Στην αρχή έτσι νόμιζα και εγώ. Νόμιζα πως μουδιαζαν επειδή χωρίς να το καταλάβω τα πλάκωνα. Ομως τώρα προσπαθώ να κοιμάμαι ανάσκελα χωρίς να τα πλακώνω και πάλι μουδιάζουν. Μάλλον θα ψάξω να βρώ τα συμπληρώματα που ανέφερε ο flinstone.

το μουδιασμα αυτο το παθενεις επιδη πιεζοντε καποια νευρα . αν δεν τα ξεκουρασεις θα μουδιαζουνε και κατα τη διαρκια της μερας.

-beba-
09-12-09, 12:05
το μουδιασμα αυτο το παθενεις επιδη πιεζοντε καποια νευρα . αν δεν τα ξεκουρασεις θα μουδιαζουνε και κατα τη διαρκια της μερας.

Μάλλον θα κάνω το εξής. Κατά την διάρκεια των γιορτών θα κάνω παυση μια βδομάδα από το γυμναστήριο. Νομίζω πως θα με βοηθήσει αυτό.

Antoin
09-12-09, 12:52
Μάλλον θα κάνω το εξής. Κατά την διάρκεια των γιορτών θα κάνω παυση μια βδομάδα από το γυμναστήριο. Νομίζω πως θα με βοηθήσει αυτό.
Πολυ ωριμα σκεφτεσαι για τη βδομαδα των εορτων να ξεκουραστει το σωμα σου και το ΚΝΣ...Θα συμφωνησω με τα παιδια απο ΣΑ ΠΑΝ, νομιζω οτι το "πλακωνεις" στον υπνο σου....

Orc
09-12-09, 14:51
Κάποτε είχα διαβάσει ένα καλό άρθρο στο Musclemag για την κόπωση νεύρων απο υπερβολική προπόνηση. Δυστυχώς δε θυμάμαι αν έγραφε για μούδιασμα χεριών.

sctp
09-12-09, 15:06
Μαλλον ευθειασμο στον αυχενα εχεις και πιεζει καποιο νευρο και αισθανεσαι αυτο το μουδιασμα,προς το βραδυ γινεται χειροτερο λογω κοπωσης κτλ.Δοκιμασε να βαλεις κανενα κολαρο για καμια ωρα να δεις αν σε βοηθαει.

flinstone
09-12-09, 17:14
Μάλλον θα κάνω το εξής. Κατά την διάρκεια των γιορτών θα κάνω παυση μια βδομάδα από το γυμναστήριο. Νομίζω πως θα με βοηθήσει αυτό.

αυτο θα σου προτινα κι εγω.:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
09-12-09, 18:22
και γω το παθαίνω στον ύπνο αλλα περισότερο όταν ήμουν πολλα κιλά , η καμια φορα μπορεί το ρολόι να με σφίγγει και να μην μπορω ούτε να πιασω μεχρι να επανέλθει η κυκλοφορία (γι αυτο θα το δώσω και θα πάρω κομπολόι)

αλλα για να μιλήσουμε σοβαρα αυτό μπορεί να είναι και αποτέλεσμα κατακράτησης νερού , αυτό έχει συνέπεια στα αγγεία οπότε μπορεί να υπάρχει μούδιασμα , η να είναι αποτέλεσμα κούρασης απο την προπόνηση , απλα ξεκουράζοντας τον οργανισμό τσεκάρουμε τα αποτελέσματα μέχρι να υπάρχουν ασφαλή συμπεράσματα και βασικό κοιτάμε αν αυτα τα συμπτώματα συνδιάζονται και με άλλες παρενέργειες η ενοχλήσεις

-beba-
10-12-09, 11:27
και γω το παθαίνω στον ύπνο αλλα περισότερο όταν ήμουν πολλα κιλά , η καμια φορα μπορεί το ρολόι να με σφίγγει και να μην μπορω ούτε να πιασω μεχρι να επανέλθει η κυκλοφορία (γι αυτο θα το δώσω και θα πάρω κομπολόι)

αλλα για να μιλήσουμε σοβαρα αυτό μπορεί να είναι και αποτέλεσμα κατακράτησης νερού , αυτό έχει συνέπεια στα αγγεία οπότε μπορεί να υπάρχει μούδιασμα , η να είναι αποτέλεσμα κούρασης απο την προπόνηση , απλα ξεκουράζοντας τον οργανισμό τσεκάρουμε τα αποτελέσματα μέχρι να υπάρχουν ασφαλή συμπεράσματα και βασικό κοιτάμε αν αυτα τα συμπτώματα συνδιάζονται και με άλλες παρενέργειες η ενοχλήσεις

Σίγουρα δεν πλακώνω τα χέρια μου για να μουδιάζουν ούτε φοράω ρολόι όταν κοιμάμαι ή άλλα κοσμήματα.
Οσο για κατακράτηση υγρών δεν μπορώ να καταλάβω αν συμβαίνει αυτό. Κατουράω (συγνώμη για την έκφραση) συνέχεια λόγω του ότι κάνει πλέον κρύο και επειδή κάνω και δίαιτα και χάνω λίπος βλέπω να λεπτένω. Αν είχα κατακράτηση υγρών θα γινόμουν πιο λεπτή? Μπορεί να λέω και μαλ....ιες βέβαια. Συγχωρέστε με.
Τώρα που το σκέφτομαι θα πώ κάτι που μπορεί να είναι και ανόητο αλλά αφού το σκέφτηκα θα το πώ. Μέχρι πρότεινος έβαζα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής σε πάρα πολλές ασκήσεις χωρίς να το θέλω. Εδώ και λίγες μέρες συγκεντρώνομαι όταν κάνω προπόνηση να μην βάζω ένταση στους τραπεζοειδής (σβέρκο) και τα έχω καταφέρει καλά. Εχω αντικαταστήσει προσωρινά ασκήσεις που έκανα και χωρίς να το θέλω έβαζα πίεση στους τραπεζοειδής. Εδώ και 2-3 μέρες νιώθω πιο χαλαρούς τους τραπεζοειδής που ήταν μονίμως σαν πέτρα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ότι τις δύο τελευταίες νύχτες κοιμήθηκα καλύτερα. Μουδιάσαν μεν τα χέρια μου αλλά πολύ λιγότερο από πρίν.

sTeLaKoS
10-12-09, 11:36
Μαλλον ευθειασμο στον αυχενα εχεις και πιεζει καποιο νευρο και αισθανεσαι αυτο το μουδιασμα,προς το βραδυ γινεται χειροτερο λογω κοπωσης κτλ.Δοκιμασε να βαλεις κανενα κολαρο για καμια ωρα να δεις αν σε βοηθαει.



Τώρα που το σκέφτομαι θα πώ κάτι που μπορεί να είναι και ανόητο αλλά αφού το σκέφτηκα θα το πώ. Μέχρι πρότεινος έβαζα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής σε πάρα πολλές ασκήσεις χωρίς να το θέλω. Εδώ και λίγες μέρες συγκεντρώνομαι όταν κάνω προπόνηση να μην βάζω ένταση στους τραπεζοειδής (σβέρκο) και τα έχω καταφέρει καλά. Εχω αντικαταστήσει προσωρινά ασκήσεις που έκανα και χωρίς να το θέλω έβαζα πίεση στους τραπεζοειδής. Εδώ και 2-3 μέρες νιώθω πιο χαλαρούς τους τραπεζοειδής που ήταν μονίμως σαν πέτρα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ότι τις δύο τελευταίες νύχτες κοιμήθηκα καλύτερα. Μουδιάσαν μεν τα χέρια μου αλλά πολύ λιγότερο από πρίν.


Βλέπω μια σύνδεση μεταξύ αυτών των 2 ποστ.... Πολλές παθήσεις του ΚΝΣ σχετίζονται με το σβέρκο. Παρακολούθησέ το λίγες μέρες ακόμη.

-beba-
10-12-09, 11:53
Βλέπω μια σύνδεση μεταξύ αυτών των 2 ποστ.... Πολλές παθήσεις του ΚΝΣ σχετίζονται με το σβέρκο. Παρακολούθησέ το λίγες μέρες ακόμη.

Σε ευχαριστώ Στέλιο. Νομίζω πως έχεις δίκιο. Θα παρακολουθώ πως θα εξελιχτεί.

sogoku
10-12-09, 12:01
Πολυ πιθανο να εχεις καποια μορφης αυχενικο.....Το οτι ξυπνας απο μουδιασματα και πονους ειναι ενα συμπτωμα αυχενικου....επισης μπορει να εχεισ συνδρομο καρπιαιου σωληνα αν σου μουδιαζουν οι καρποι......Παγο διατασεισ στην περιοχη και οχι πολυ ενταση εκει......

GEORGEXX1
10-12-09, 12:03
πολυ συμαντικο κατι που δεν ειπαμε, ριξε και μια ματια στο μαξιλαρι που κοιμασε. Η αλαγη στην σωματικη σου διαπλαση ισως επειρεαζει τον τροπο που ακουμπαει το κεφαλι σου στο μαξιλαρι.

-beba-
10-12-09, 13:11
πολυ συμαντικο κατι που δεν ειπαμε, ριξε και μια ματια στο μαξιλαρι που κοιμασε. Η αλαγη στην σωματικη σου διαπλαση ισως επειρεαζει τον τροπο που ακουμπαει το κεφαλι σου στο μαξιλαρι.

Θα το ελέξω το βράδυ.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Panoz
11-12-09, 13:37
Οταν μουδιαζουν τα χερια στα καλα καθουμενα κατα τη διαρκεια της ημερας, μια επισκεψη σε γιατρο δε βλαπτει.

-beba-
11-12-09, 13:44
Οταν μουδιαζουν τα χερια στα καλα καθουμενα κατα τη διαρκεια της ημερας, μια επισκεψη σε γιατρο δε βλαπτει.

Μόνο κατά την διάρκεια της νύχτας.
Ηδη έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Σήμερα ΄μάλιστα μούδιασε μόνο το ένα μόνο μία φορά.

Panoz
11-12-09, 17:57
Μόνο κατά την διάρκεια της νύχτας.
Ηδη έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Σήμερα ΄μάλιστα μούδιασε μόνο το ένα μόνο μία φορά.

Λαθος καταλαβα... κ σε μενα συμβαινει...

Εγω οταν μουδιαζει το παιρνω και το χτυπαω στον τοιχο σα το χταποδι. :green:

TRIANTAFYLLOU
11-12-09, 18:18
Σίγουρα δεν πλακώνω τα χέρια μου για να μουδιάζουν ούτε φοράω ρολόι όταν κοιμάμαι ή άλλα κοσμήματα.
Οσο για κατακράτηση υγρών δεν μπορώ να καταλάβω αν συμβαίνει αυτό. Κατουράω (συγνώμη για την έκφραση) συνέχεια λόγω του ότι κάνει πλέον κρύο και επειδή κάνω και δίαιτα και χάνω λίπος βλέπω να λεπτένω. Αν είχα κατακράτηση υγρών θα γινόμουν πιο λεπτή? Μπορεί να λέω και μαλ....ιες βέβαια. Συγχωρέστε με.
Τώρα που το σκέφτομαι θα πώ κάτι που μπορεί να είναι και ανόητο αλλά αφού το σκέφτηκα θα το πώ. Μέχρι πρότεινος έβαζα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής σε πάρα πολλές ασκήσεις χωρίς να το θέλω. Εδώ και λίγες μέρες συγκεντρώνομαι όταν κάνω προπόνηση να μην βάζω ένταση στους τραπεζοειδής (σβέρκο) και τα έχω καταφέρει καλά. Εχω αντικαταστήσει προσωρινά ασκήσεις που έκανα και χωρίς να το θέλω έβαζα πίεση στους τραπεζοειδής. Εδώ και 2-3 μέρες νιώθω πιο χαλαρούς τους τραπεζοειδής που ήταν μονίμως σαν πέτρα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ότι τις δύο τελευταίες νύχτες κοιμήθηκα καλύτερα. Μουδιάσαν μεν τα χέρια μου αλλά πολύ λιγότερο από πρίν.


οχι με την κατακράτηση δεν γίνεσαι λεπτότερη αλλα το νερό που συγκεντρώνετε σε κλειδωσεις και γενικα στο σώμα που στις γυναίκες είναι συχνότερο φαινόμενο για διαφόρους λόγους , επειδη τα υγρα είναι ασυμπίεστα εμποδίζετε η σωστη κυκλοφορία σε κάποιες στάσεις η όταν κατα την διάρκεια της νύχτας έχουμε ακινησία σε κάποια σταση και έρχετε το μούδιασμα .

αν είναι συμπτωματα απο έντονη προπόνηση η κάποιο πρόβλημα σε σπόνδυλο η αυχενικό , τότε σε τακτα διαστήματα ενα καλό μασάζ απο κάποιον που να ξέρει βέβαια , είναι ότι καλύτερο χαλαρώνουν οι μυς και ενισχύετε το κυκλοφοριακό , οπότε και υποχωρούν τα συμπτώματα .

γι αυτό νοιώθωντας πιο χαλαρούς τους τραπεζοειδής νοιώθεις καλύτερα το μασαζ κάνει αυτή την δουλεια αλλα σε πιο σύντομο διάστημα , γιατι συγχρόνως απομακρύνει και τα κατάλοιπα του μεταβολισμού

-beba-
12-12-09, 11:05
οχι με την κατακράτηση δεν γίνεσαι λεπτότερη αλλα το νερό που συγκεντρώνετε σε κλειδωσεις και γενικα στο σώμα που στις γυναίκες είναι συχνότερο φαινόμενο για διαφόρους λόγους , επειδη τα υγρα είναι ασυμπίεστα εμποδίζετε η σωστη κυκλοφορία σε κάποιες στάσεις η όταν κατα την διάρκεια της νύχτας έχουμε ακινησία σε κάποια σταση και έρχετε το μούδιασμα .

αν είναι συμπτωματα απο έντονη προπόνηση η κάποιο πρόβλημα σε σπόνδυλο η αυχενικό , τότε σε τακτα διαστήματα ενα καλό μασάζ απο κάποιον που να ξέρει βέβαια , είναι ότι καλύτερο χαλαρώνουν οι μυς και ενισχύετε το κυκλοφοριακό , οπότε και υποχωρούν τα συμπτώματα .

γι αυτό νοιώθωντας πιο χαλαρούς τους τραπεζοειδής νοιώθεις καλύτερα το μασαζ κάνει αυτή την δουλεια αλλα σε πιο σύντομο διάστημα , γιατι συγχρόνως απομακρύνει και τα κατάλοιπα του μεταβολισμού

Σε ευχαριστώ Ηλιά. Μάλλον μου συνέβαινε από το πιάσιμο στους τραπέζιους. Αυχενικό η πρόβλημα σε σπόνδυλο δεν είχα ποτέ μου. Ουτε και έχω κάποια άλλη ενόχληση. Τώρα οι τραπέζιοι μου είναι πιο χαλαροί και χτές το βράδυ κοιμήθηκα χωρίς να μουδιάσουν καθόλου τα χέρια μου. Επιτέλους κοιμήθηκα χωρίς να δικόπτεται ο ύπνος από το μούδιασμα. Οσο για το μασαζ μου φαίνεται καλή ιδέα. Ισως να πάω μέσα στο σαββατοκύριακο.

-beba-
12-12-09, 11:12
Εγω οταν μουδιαζει το παιρνω και το χτυπαω στον τοιχο σα το χταποδι. :green:

Αααααα..........................δεν μπορώ να το φανταστώ αυτό.....................

sTeLaKoS
25-01-10, 20:02
Μπέμπα σου πέρασε; Τι συμπέρασμα έβγαλες, δλδ από τι φαντάζεσαι οτι προήλθε;
Το παθαίνω κι εγώ εδώ και μερικές νύχτες, αυτές τις ημέρες όμως με ταλάιπωρεί και το αυχενικό. Θα το παρακολουθήσω λίγες μέρες να δω τι συμβαίνει...

Jud0ka
25-01-10, 20:03
μηπως κανεις ατσαλο υπνο?μην πλακωνεις τα χερια η κατι τετοιο?=/

sTeLaKoS
25-01-10, 20:05
Όχι όχι, θυμόμουν το συγκεκριμένο τόπικ και τις συμβουλές που είχανε δώσει τα παιδιά στη Μπέμπα και έτσι πρόσεχα.
Ακόμη και 1 ώρα που κοιμήθηκα σήμερα το απόγευμα μούδιασαν. Που θα μου πάει... θα βρώ τι είναι.

Jud0ka
25-01-10, 20:08
αν δεν ειναι αυτο τοτε...λογικα παντα!παιζει καποιο συμπληρωμα π λαμβανει...ισως να εχει επιδρασεις στο σωμα της...συνηθως η κρεατινη εχει τουλαχιστον ειχε σε 2 φιλους μ...κατι παρομοιο + σπιρακια και αλλα!

TRIANTAFYLLOU
25-01-10, 23:24
συν όλα που ανέφερα πιο πάνω για το μούδιασμα , αυτό μπορεί να το επηρεάσει και η απότομη αύξηση του βάρους σε συνδιασμό με κατακράτηση υγρών

sTeLaKoS
26-01-10, 00:07
συν όλα που ανέφερα πιο πάνω για το μούδιασμα , αυτό μπορεί να το επηρεάσει και η απότομη αύξηση του βάρους σε συνδιασμό με κατακράτηση υγρών

Απότομη αύξηση βάρους δε θα το 'λεγα, είμαι λίγο πάνω απ' τις θερμίδες συντήρησης γιατί ήδη το λίπος μου είναι αρκετό και κάνω πολύ αργή φάση όγκου. Κατακράτηση ενδομυικά εννοείς; Δλδ μπορεί να είναι κι απ' τη κρεατίνη; Δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο.

TRIANTAFYLLOU
26-01-10, 02:46
Απότομη αύξηση βάρους δε θα το 'λεγα, είμαι λίγο πάνω απ' τις θερμίδες συντήρησης γιατί ήδη το λίπος μου είναι αρκετό και κάνω πολύ αργή φάση όγκου. Κατακράτηση ενδομυικά εννοείς; Δλδ μπορεί να είναι κι απ' τη κρεατίνη; Δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο.


ε ναι στελιο και ενδομυικα ενοώ και αυτο συνήθως μπορεί να συμβεί παροδικα στην αρχή μετα συνηθίζει και προσαρμόζετε ο οργανισμός , ακόμη και η κρεατίνη μπορεί να φερει τετοιο σύμπτωμα αλλα όχι πάντα και σε όλους .

απλα για να καταλάβεις αν υπάρχει λίπος έστω και ενδομυικα δεν λέμε μόνο για το υποδόριο , όπου υπάρχει λίπος κατακρατείτε και νερό , ενα παραδειγμα γιατι τα μάτια μας είναι πρησμένα το πρωί επειδη πίσω απο τα μάτια υπάρχει και λιπωδης ιστός και επίσης πρίξιμο παρατηρείτε και στις κλειδώσεις , γόνατα αστράγαλοι κτλ . τότε μπορεί να εχουμε πιο εντονα μουδιάσματα

είναι κάποιες εικασίες αυτα που μπορεί να έχουν βάση αν τα συμπτώματα είναι έντονα καλό είναι να επισκευτούμε ενα γιατρό και να το ψάξουμε

Athanasios2104
26-01-10, 03:56
Εγώ θα έβλεπα και κανέναν καρδιολόγο αν το φαινόμενο επέμενε... αν μάλιστα μούδιαζε και κανένα πόδι, θα έφευγα σούμπιτος στο νοσοκομείο :green:

-beba-
26-01-10, 10:21
Εγώ έκανα ένα off, αν θυμάμαι καλά για μια βδομάδα ή δέκα μέρες . Εκανα off μόνο από το γυμναστήριο, όχι και από αερόβια και μου πέρασε. Επίσης περιόρισα λίγο τις βόλτες και τις κραιπάλες του σαββατοκύριακου. Γενικά είχα κουραστεί αρκέτα νομίζω και για αυτό και μου προέκυψε. Επίσης τότε πήγαινα 5 ημέρες την βδομάδα στο γυμναστήριο ενώ τώρα πάω τέσσερεις. Πάντως αφού μου πέρασε δεν μου έχει ξανασυμβεί.
Στέλιο νομίζω θέλεις και εσύ ξεκούραση. Κάνε off μια βδομάδα και κατά πάσα πιθανότητα θα σου περάσει.

sTeLaKoS
26-01-10, 12:04
Εγώ θα έβλεπα και κανέναν καρδιολόγο αν το φαινόμενο επέμενε... αν μάλιστα μούδιαζε και κανένα πόδι, θα έφευγα σούμπιτος στο νοσοκομείο :green:

Είναι και τα δύο χέρια, όχι μόνο το αριστερό, από τους καρπούς και κάτω. Πόδια τπτ. Τσιμπήματα αρρυθμίες τπτ. Γενικά δεν έχω θέμα με την καρδιά μου γι' αυτό δε με τρομάζει προς το παρόν.
Το παρακολουθώ και βλέπω.... Για την ώρα το ρίχνω στο αυχενικό, αν επιμείνει θα πάω αρχικά σε ορθοπεδικό και βλέπουμε.

sTeLaKoS
26-01-10, 12:06
Εγώ έκανα ένα off, αν θυμάμαι καλά για μια βδομάδα ή δέκα μέρες . Εκανα off μόνο από το γυμναστήριο, όχι και από αερόβια και μου πέρασε. Επίσης περιόρισα λίγο τις βόλτες και τις κραιπάλες του σαββατοκύριακου. Γενικά είχα κουραστεί αρκέτα νομίζω και για αυτό και μου προέκυψε. Επίσης τότε πήγαινα 5 ημέρες την βδομάδα στο γυμναστήριο ενώ τώρα πάω τέσσερεις. Πάντως αφού μου πέρασε δεν μου έχει ξανασυμβεί.
Στέλιο νομίζω θέλεις και εσύ ξεκούραση. Κάνε off μια βδομάδα και κατά πάσα πιθανότητα θα σου περάσει.


Μπέμπα δε νομίζω πως θέλω ξεκούραση, έκανα off μέσα στις γιορτές, ξεκούρασα για αρκετές μέρες το ΚΝΣ.

Θα δούμε, θα ενημερώσω σε μερικές μέρες..

-beba-
26-01-10, 12:17
Μπέμπα δε νομίζω πως θέλω ξεκούραση, έκανα off μέσα στις γιορτές, ξεκούρασα για αρκετές μέρες το ΚΝΣ.

Θα δούμε, θα ενημερώσω σε μερικές μέρες..

ΟΚ. περαστικά στέλιο. Πάντως εμένα μούδιαζαν από τους ώμους και κάτω.

giannis64
26-01-10, 17:42
παιδια διαβασα ενα αρθρο που ελεγε οτι οταν τα χερια μουδιαζουν στον υπνο και κατα την διαρκια της μερας ειναι οκ τοτε οι περισοτερες πηθανοτητες ειναι να υπαρχη ελειψει μαγνησιου. αν δεν ειναι αυτο ισως να φταιει ο καρπιεος σωληνας.

sTeLaKoS
26-01-10, 17:46
παιδια διαβασα ενα αρθρο που ελεγε οτι οταν τα χερια μουδιαζουν στον υπνο και κατα την διαρκια της μερας ειναι οκ τοτε οι περισοτερες πηθανοτητες ειναι να υπαρχη ελειψει μαγνησιου. αν δεν ειναι αυτο ισως να φταιει ο καρπιεος σωληνας.


Έλλειψη μαγνησίου... η ειρωνεία είναι πως τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα ένα συμπλήρωμα μαγνησίου-ψευδαργύρου. Λέτε να συνδέεται κάπως;

giannis64
26-01-10, 17:55
δεν ξερω. δεν ειμαι ιδικος στελιο. απλα ετυχε να διαβασω ενα αρθρο.

TRIANTAFYLLOU
26-01-10, 23:13
γενικα η έλειψη σε μεταλα και μαγνήσιο δημιουργεί και κράμπες και δυσλειτουργία στους μύς όλα επηρεαζουν κατα περίπτωση και μπορεί να είναι κάποιος απο τους λόγους που αναφέρθηκαν

giannis64
27-01-10, 12:54
γενικα η έλειψη σε μεταλα και μαγνήσιο δημιουργεί και κράμπες και δυσλειτουργία στους μύς όλα επηρεαζουν κατα περίπτωση και μπορεί να είναι κάποιος απο τους λόγους που αναφέρθηκαν


:clap::clap::clap:

sTeLaKoS
27-01-10, 15:48
Εχτές άλλαξα μαξιλάρι, είχα αγοράσει παλιά ένα ανατομικό αλλά δε με βόλευε και το είχα στη ντουλάπα... Εχτές το έβγαλα και νομίζω πως δε μούδιασαν τα χέρια μου. Θα παρατηρήσω καλύτερα τις επόμενες μέρες.

giannis64
27-01-10, 17:21
Εχτές άλλαξα μαξιλάρι, είχα αγοράσει παλιά ένα ανατομικό αλλά δε με βόλευε και το είχα στη ντουλάπα... Εχτές το έβγαλα και νομίζω πως δε μούδιασαν τα χέρια μου. Θα παρατηρήσω καλύτερα τις επόμενες μέρες.

εγω λεω να βαλεις και μια γυναικα διπλα,για να μην μουδιαζουν!! :turtle::turtle:

χιουμορ κανω , με το θαρος που σουχω. φιλια!!

sTeLaKoS
27-01-10, 17:33
εγω λεω να βαλεις και μια γυναικα διπλα,για να μην μουδιαζουν!! :turtle::turtle:

χιουμορ κανω , με το θαρος που σουχω. φιλια!!


Αυτό θα 'ναι το καλύτερο :green:. Σίγουρα θα περάσουν.... αλλά και να μη περάσουν, ποιος νοιάζεται;;; :P :P :P

giannis64
27-01-10, 17:36
Αυτό θα 'ναι το καλύτερο :green:. Σίγουρα θα περάσουν.... αλλά και να μη περάσουν, ποιος νοιάζεται;;; :P :P :P


:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

sTeLaKoS
15-02-10, 22:05
Παιδιά 20 μέρες μετά δε μου έχει περάσει. Ίσως μειώθηκε λίγο καθώς πλέον δε μουδιάζει όλο το χέρι αλλά μόνο τα 2 ακριανά, παράμεσος και μικρός λέγονται αν δε κάνω λάθος.
Λέω να κλείσω ραντεβού σε γιατρό, ίσως να άργησα κιόλας.
Έχω ακόμη και την ενόχληση στον αυχένα.
Από τι γιατρό προτείνετε να ξεκινήσω; Είμαι μεταξύ νευρολόγου και ορθοπεδικού. Κάποια άλλη γνώμη;

savage
15-02-10, 22:17
Παιδιά 20 μέρες μετά δε μου έχει περάσει. Ίσως μειώθηκε λίγο καθώς πλέον δε μουδιάζει όλο το χέρι αλλά μόνο τα 2 ακριανά, παράμεσος και μικρός λέγονται αν δε κάνω λάθος.
Λέω να κλείσω ραντεβού σε γιατρό, ίσως να άργησα κιόλας.
Έχω ακόμη και την ενόχληση στον αυχένα.
Από τι γιατρό προτείνετε να ξεκινήσω; Είμαι μεταξύ νευρολόγου και ορθοπεδικού. Κάποια άλλη γνώμη;

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχεις ωλενεια νευριτιδα.το ειχα περασει και γω το 2003.μουδιαζαν τα 2 ακριανα δαχτυλα.ξεκινα με ορθοπεδικο και συντομα σιδερενιος

-beba-
16-02-10, 10:20
Περαστικά σου Στέλιο.

s0k0s
30-04-12, 18:07
Εχω την μητερα μου εδω και μηνες εχει ενα προβλημα με τα χερια της.
Μολις ξαπλωνει κ κοιμαται, την ωρα που ξημερωνει πλεον κατα της 3 - 4 μπορει καμια φορα και νωριτερα αρχιζουν μουδιαζουν τα χερια και πονανε παρα πολυ. Επισεις αναφερει πως νιωθει ενα καψιμο, σαν να καιει η επιδερμιδα.
Ειχαμε παει σε ενα γιατρο ο οποιος εγραψε κατι φαρμακα. Βοηθησαν τις πρωτες μερες, μετα ομως ξανα τα ιδια.
Τα χαπια ηταν μυοχαλαροτικο το ενα και το αλλο αντιφλεγμονώδες απο τι ειδα.
Το ιδιο προβλημα ειχε κ η θεια μου οπου ετυχε να κανει εγχειρηση. Η εγχειριση διαρκεισε 15 λεπτα και εγινε στο εσωτερικο του καρπου στις φλεβες οπου εγινε ενας καθαρισμος κ εβγαζαν σαν "αμμο".. απο τοτε δεν εχει αυτο το προβλημα ολα οκ.

Υπαρχει κανεις που του εχει τυχη ή σε καποιον γνωστο του; Να πει καμια γνωμη συμβουλη;
Ευχαριστω.

sTeLaKoS
01-05-12, 00:01
Κάνε ένα διάβασμα το τόπικ απ' την αρχή, έχουν συζητηθεί κάποιες παρόμοιες περιπτώσεις. Ίσως βοηθηθείς.

sTeLaKoS
01-05-12, 00:11
Παιδιά 20 μέρες μετά δε μου έχει περάσει. Ίσως μειώθηκε λίγο καθώς πλέον δε μουδιάζει όλο το χέρι αλλά μόνο τα 2 ακριανά, παράμεσος και μικρός λέγονται αν δε κάνω λάθος.
Λέω να κλείσω ραντεβού σε γιατρό, ίσως να άργησα κιόλας.
Έχω ακόμη και την ενόχληση στον αυχένα.
Από τι γιατρό προτείνετε να ξεκινήσω; Είμαι μεταξύ νευρολόγου και ορθοπεδικού. Κάποια άλλη γνώμη;


Είχα παραλείψει να γράψω...
Λοιπόν τότε πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, μου έβγαλε ακτίνες στον αυχένα, είπε δεν είναι τίποτα κι αν συνεχιζότανε να πήγαινα για ηλεκτρομυογράφημα.
Εν τέλει το μούδιασμα πέρασε από μόνο του μετά από λίγες βδομάδες.

Edit: Εκείνο το διάστημα είχα σταματήσει εντελώς τη γυμναστική.

s0k0s
01-05-12, 01:00
Ευχαριστω Στελλιο. :thumbup:

SHRED
01-05-12, 04:53
Εχω την μητερα μου εδω και μηνες εχει ενα προβλημα με τα χερια της.
Μολις ξαπλωνει κ κοιμαται, την ωρα που ξημερωνει πλεον κατα της 3 - 4 μπορει καμια φορα και νωριτερα αρχιζουν μουδιαζουν τα χερια και πονανε παρα πολυ. Επισεις αναφερει πως νιωθει ενα καψιμο, σαν να καιει η επιδερμιδα.
Ειχαμε παει σε ενα γιατρο ο οποιος εγραψε κατι φαρμακα. Βοηθησαν τις πρωτες μερες, μετα ομως ξανα τα ιδια.
Τα χαπια ηταν μυοχαλαροτικο το ενα και το αλλο αντιφλεγμονώδες απο τι ειδα.
Το ιδιο προβλημα ειχε κ η θεια μου οπου ετυχε να κανει εγχειρηση. Η εγχειριση διαρκεισε 15 λεπτα και εγινε στο εσωτερικο του καρπου στις φλεβες οπου εγινε ενας καθαρισμος κ εβγαζαν σαν "αμμο".. απο τοτε δεν εχει αυτο το προβλημα ολα οκ.

Υπαρχει κανεις που του εχει τυχη ή σε καποιον γνωστο του; Να πει καμια γνωμη συμβουλη;
Ευχαριστω.

καρπιαίος σωλήνας είναι αυτός που έκανε η θεία σου πολύ συνηθισμένο. Τώρα για τη μητέρα σου δε μπορώ να πω με σιγουρια... Οπου υπάρχει άρθρωση (ώμος,αυχένας καρπός κλπ) μπορεί να πιέζεται νεύρο το θέμα είναι να βρεί απο πού ξεκινάει. ΑΑ επίσης έχει σημασία να προσέξει πια δάχτυλα μουδιάζουν ή μουδιάζουν περισσότερο απο κάποια άλλα...

s0k0s
01-05-12, 10:57
καρπιαίος σωλήνας είναι αυτός που έκανε η θεία σου πολύ συνηθισμένο. Τώρα για τη μητέρα σου δε μπορώ να πω με σιγουρια... Οπου υπάρχει άρθρωση (ώμος,αυχένας καρπός κλπ) μπορεί να πιέζεται νεύρο το θέμα είναι να βρεί απο πού ξεκινάει. ΑΑ επίσης έχει σημασία να προσέξει πια δάχτυλα μουδιάζουν ή μουδιάζουν περισσότερο απο κάποια άλλα...

Πως θα καταλαβει απο που πιεζεταο πο πολυ το νευρο, υπαρχει τροπο λες;
Μουδιαζει πιο πολυ το μεσσαιο δαχτυλο και μετα σειρα ο δεικτης και το προτελευταιο δαχτυλο πριν το μικρο.

swimmer_90
01-05-12, 11:56
Εχω την μητερα μου εδω και μηνες εχει ενα προβλημα με τα χερια της.
Μολις ξαπλωνει κ κοιμαται, την ωρα που ξημερωνει πλεον κατα της 3 - 4 μπορει καμια φορα και νωριτερα αρχιζουν μουδιαζουν τα χερια και πονανε παρα πολυ. Επισεις αναφερει πως νιωθει ενα καψιμο, σαν να καιει η επιδερμιδα.
Ειχαμε παει σε ενα γιατρο ο οποιος εγραψε κατι φαρμακα. Βοηθησαν τις πρωτες μερες, μετα ομως ξανα τα ιδια.
Τα χαπια ηταν μυοχαλαροτικο το ενα και το αλλο αντιφλεγμονώδες απο τι ειδα.
Το ιδιο προβλημα ειχε κ η θεια μου οπου ετυχε να κανει εγχειρηση. Η εγχειριση διαρκεισε 15 λεπτα και εγινε στο εσωτερικο του καρπου στις φλεβες οπου εγινε ενας καθαρισμος κ εβγαζαν σαν "αμμο".. απο τοτε δεν εχει αυτο το προβλημα ολα οκ.

Υπαρχει κανεις που του εχει τυχη ή σε καποιον γνωστο του; Να πει καμια γνωμη συμβουλη;
Ευχαριστω.Δεν ειμαι γιατρος αλλα κατα 99% αυτο που περιγραφεις ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα...ψαξ'το και τσεκαρε συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που ειπες...

s0k0s
01-05-12, 11:56
Δεν ειμαι γιατρος αλλα κατα 99% αυτο που περιγραφεις ειναι συνδρομο καρπιαιου σωληνα...ψαξ'το και τσεκαρε συμπτωματα ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που ειπες...

Οκ πολλα ευχαριστω φιλε!
Για τυχων αλλαγες θα γραψω ;)

SHRED
01-05-12, 19:38
Πως θα καταλαβει απο που πιεζεταο πο πολυ το νευρο, υπαρχει τροπο λες;
Μουδιαζει πιο πολυ το μεσσαιο δαχτυλο και μετα σειρα ο δεικτης και το προτελευταιο δαχτυλο πριν το μικρο.

Οπότε έχει να κάνει με το μέσο νεύρο πιθανότατα κάπου να πιέζεται στον καρπό αλλά πρέπει να γίνει μια καλή εξέταση απο γιατρό και ηλεκτρομυογράφημα. Μόνο έτσι θα καταλάβετε. Επίσης μια πρόχειρη διάγνωση είναι να χτυπήσει ελαφρά το εσωτερικό του καρπού μερικές φορές και να παρατηρήσει αν μουδιάζουν πιο πολύ αυτά τα δάχτυλα.

s0k0s
01-05-12, 23:29
Οπότε έχει να κάνει με το μέσο νεύρο πιθανότατα κάπου να πιέζεται στον καρπό αλλά πρέπει να γίνει μια καλή εξέταση απο γιατρό και ηλεκτρομυογράφημα. Μόνο έτσι θα καταλάβετε. Επίσης μια πρόχειρη διάγνωση είναι να χτυπήσει ελαφρά το εσωτερικό του καρπού μερικές φορές και να παρατηρήσει αν μουδιάζουν πιο πολύ αυτά τα δάχτυλα.

Οταν συμβει θα το κανει και θα σημειωσω.

ps πηραμε κατι νεα φαρμακα και δεν μουδιαζουν αλλο. επισεις μια μερα με αυτα τα νεα φαρμακα οπου εκανε κατι δουλειες κ κουραστηκε το βραδυ πονουσαν. ενω τις αλλες μερες που δεν εκανε καμια δουλεια μια χαρα κοιμηθηκε.

s0k0s
06-05-12, 20:13
Λοιπον επανερχομαι με νεα.
Τα φαρμακα που ειχε γραψει ο γιατρος ηταν για 10 μερουλες. Κατα την διαρκεια που τα επερνε (κυριως τις τελευταιες μερες) κοιμωταν παρα πολυ καλα.
Σημερα τελειωσε το προγραμμα με τα χαπια κ επανερχονται τα μουδιασματα κλπ...
Περιμενουμε τωρα ραντεβου για ακτινογραφιες και θα το προχωρησουμε κατα πασα πιθανοτητα σε εγχειρηση.

xelashai
06-05-12, 20:16
Λοιπον επανερχομαι με νεα.
Τα φαρμακα που ειχε γραψει ο γιατρος ηταν για 10 μερουλες. Κατα την διαρκεια που τα επερνε (κυριως τις τελευταιες μερες) κοιμωταν παρα πολυ καλα.
Σημερα τελειωσε το προγραμμα με τα χαπια κ επανερχονται τα μουδιασματα κλπ...
Περιμενουμε τωρα ραντεβου για ακτινογραφιες και θα το προχωρησουμε κατα πασα πιθανοτητα σε εγχειρηση.

το εχει περασει κ η μαμα μου αυτο...
κ αναγκάστηκε να κανει τελικα το χειρουργειο...δεν ειναι τιποτα ομως...ουτε πονεσε απο οτι θυμαμαι...
θελει ομως ξεκουραση μωρε....
να πανε ολα καλα;)

sTeLaKoS
06-05-12, 20:33
Λοιπον επανερχομαι με νεα.
Τα φαρμακα που ειχε γραψει ο γιατρος ηταν για 10 μερουλες. Κατα την διαρκεια που τα επερνε (κυριως τις τελευταιες μερες) κοιμωταν παρα πολυ καλα.
Σημερα τελειωσε το προγραμμα με τα χαπια κ επανερχονται τα μουδιασματα κλπ...
Περιμενουμε τωρα ραντεβου για ακτινογραφιες και θα το προχωρησουμε κατα πασα πιθανοτητα σε εγχειρηση.


Τι φάρμακα της έδωσε; Μυοχαλαρωτικά-αντιφλεγμονώδη ή κάτι άλλο;

s0k0s
07-05-12, 02:04
Τι φάρμακα της έδωσε; Μυοχαλαρωτικά-αντιφλεγμονώδη ή κάτι άλλο;

Λοιπον Στελιο, Sirdatuld (Tizanidine hydrochloride) απο την Novartis, απο τι ειδα ειναι μυοχαλαρωτικο.
Και το αλλο ειναι Biofenac οπου ειναι αντιφλεγμονωδες.
Οπως τα ειπες :thumbup:

s0k0s
29-05-12, 23:40
Κλεινουμε σε λιγες μερες ενα 1μηνα, και ειναι πολυ πιο καλα τα πραματα. Μουδιασματα πααααααααρα πολυ λιγο ισα ισα οταν ξυπναει. Και αυτο οχι παντα. Δεν ειναι κατι ενοχλητικο δηλαδη. Θα δουμε στην πορεια κ αναλογος πως και τι, θα δρασουμε.