PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσοστό μυικής μάζας



-beba-
09-12-09, 12:33
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει το εξής. Οταν κάνω λιπομέτρηση το μηχάνημα μου βγάζει και μυική μάζα. Οταν λέει μυική μάζα 25% τι εννοεί? Εννοεί ότι το 25% του όγκου μου είναι μυική μάζα ή μήπως εννοεί ότι το 25% του βάρους μου είναι μυική μάζα?

Μαρία
09-12-09, 12:58
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει το εξής. Οταν κάνω λιπομέτρηση το μηχάνημα μου βγάζει και μυική μάζα. Οταν λέει μυική μάζα 25% τι εννοεί? Εννοεί ότι το 25% του όγκου μου είναι μυική μάζα ή μήπως εννοεί ότι το 25% του βάρους μου είναι μυική μάζα?


Σε τι μηχανημα κανεις λιπομετρηση??

-beba-
10-12-09, 12:03
Δεν ξέρω πως το λένε. Το έχουν στο γυμναστήριο, είναι ηλεκτρονικό και το κρατάω με τα χέρια μου και βγάζει ένδειξη για λίπος και μυική μάζα. Ο γυμναστής του παιρνάει κάποια στοιχεία όπως βάρος, ηλικία, φύλο....

Stephany Thes
11-12-09, 12:35
εχω & εγω τετοιο.. Λοιπον θα κανεις απλη μεθοδο των τριων. Τα κιλα σου(χ) ειναι το 100%. Η μυικη σου μαζα(ψ) ειναι το 25%. Βρισκεις τη μ.μαζα & μετα υπολογιζεις & το λιπος με απλη αφαιρεση :-)

-beba-
11-12-09, 13:08
εχω & εγω τετοιο.. Λοιπον θα κανεις απλη μεθοδο των τριων. Τα κιλα σου(χ) ειναι το 100%. Η μυικη σου μαζα(ψ) ειναι το 25%. Βρισκεις τη μ.μαζα & μετα υπολογιζεις & το λιπος με απλη αφαιρεση :-)

Σε ευχαριστώ. Την απλή μέθοδο των τριών την ξέρω. Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν τα ποσοστά που δίνει το μηχάνημα αναφέρεται σε ποσοστό όγκου ή σε ποσοστό βάρους.

Littlejohn
11-12-09, 14:44
Απ`όσο γνωρίζω, όλα τα λιπομετρικά συστήματα μετράνε ποσοστά επί του βάρους (ακόμα και με skinfold)...

-beba-
11-12-09, 15:38
Απ`όσο γνωρίζω, όλα τα λιπομετρικά συστήματα μετράνε ποσοστά επί του βάρους (ακόμα και με skinfold)...

Σε ευχαριστώ πολύ.

zarras
14-12-09, 22:06
χωρις να ξερω, πιθανολογω οτι ειναι επι του βαρους,
μιας και το μηχανημα δεν μπορει να "αντιληφθει" αυτο
που βλεπουμε εμεις με τα ματια μας και το αναφερουμε σαν ογκο.