PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίτες



billys15
18-01-07, 16:19
Αναφερομαι συγκεκριμενα στις πιτες του γυρου.Πειραζει αν τρωμε σκετες κανα 2-3 ή θα μας δωσουν λιπος;

p.s. οι πιτες να ειναι εντελως σκετες,ουτε πατατες ουτε τιποτα

Gasturb
18-01-07, 16:30
(Πως αντέχεις τον πειρασμό να μην βάζεις τίποτα?? Μήπως κάνεις παρέα με τον MB? :) )

Billy15 oi πίτες είναι απλό άσπρο ψωμί οπότε ως γνωστόν το αποφεύγουμε, τώρα για τις λαδόπιτες αν κ δεν ξέρω πως τις κάνουν ακριβώς υποθέτω όμως ότι δεν βάζουν κ το καλύτερο ελαιόλαδο (λόγω κόστους) αλλά μάλλον άλλου τύπου, κ AΝ τις ψήνουν λίγο με το λάδι τους τότε σίγουρα υπάρχουν κ transfat μέσα. Συνοπτικά 3 μείον αν όλα τα παραπάνω ισχύουν: άσπρο ψωμί, κακής ποιότητας λαδιού (όχι ελαιόλαδο) κ transfat. Καλή σου όρεξη!!

Gt

billys15
18-01-07, 16:52
Πω πω καταλαβα.Δηλαδη ειναι "cheat meal".Τεσπα αν τρωω θα τρωω αραια και που.

p.s. τι να κανουμε,δεν καταλαβαινουμε απο πειρασμους. :D Οταν εχουμε στοχο βαζουμε τα δυνατα μας και τον εγωισμο μας για να πετυχουμε αυτο που θελουμε.Οποτε ολα ειναι μια συνηθεια.Και μην νομιζεις οτι ειναι και δυσκολο :wink:

Gasturb
18-01-07, 16:58
Οποτε ολα ειναι μια συνηθεια.Και μην νομιζεις οτι ειναι και δυσκολο

Μπαίνεις σιγά σιγά στην λογική μας και του site γενικότερα nice

Gt

ajax
18-01-07, 22:01
Το δικο μου σουβλακι εχει καταντησει με αλαδοτη πιτα και χωρις πατατες...billy συμπασχουμε...

Gasturb
18-01-07, 22:06
Καλά μην πάθετε κ κανένα ψυχολογικό μαζι με την μυικοτητά σας! Χαλαρώστε! Αντι να τρώτε κάπως συχνά με αυτό τον τρόπο φάτε μια φορά την εβδομάδα 2 πίτες με όλα τα extra.. Είπαμε ενα cheat meal την εβδομάδα δεν πειράζει.

Gt

billys15
18-01-07, 22:39
Ε ετσι ειναι.1-2 φορες την εβδομαδα δεν ειναι και κακο.Προσωπικα ομως δεν θελω να τρωω καθολου "junks".Εκτος κι αν καμια μερα δεν εχουμε φαγητο ή τυχει κατι αλλο,τοτε παραγγελνω :geek:

everydaypanos
21-01-07, 22:50
Το να εξής 2 φορες την εβδομάδα "CHEAT DAY" δεν λέω, από το τίποτα είναι κάτι. Απλά γιατί να σκέφτεσαι με cheat day k.lp. Όλο αυτό σε κάνει υποσυνείδητα να λες "κάποια μέρα θα τα αφήσω όλα αυτά και θα γίνω "κανονικός"".

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να είμαστε όλοι μηχανές και οποιος χάνι λίγο από το κίνητρο του, αντί να του λέμε OK για cheat days, να λέμε "κρίμα, get back to work starting now".

Εγώ κάνω 1 εβδομάδα κάθε 6 μήνες μια λίγο πιο χαλαρή διατροφή τρώγοντας και κάνα κομμάτι pizza με λαχανικά, κάνα σάντουιτς με κοτόπουλο από τα everest k.lp. Για εμενα οτιδήποτε δεν είναι είτε συμπλήρωμα, είτε Home Made είναι cheat και πρέπει να σταματήσει. Δεν είμαι τέλειoς και κανεις δεν πρέπει να επιδιώκει το τέλειο. Αλλα από το τέλειος μέχρι cheat day twice a week είναι πόλις δρόμος. Για εμενα πρέπει να είναι τρόπος ζωής, όχι διατροφή για να εξής καλο σώμα και πολλούς μυς.

P.S. (Εξαιρούνται οι ημερες που βγαίνω με φίλους k.lp. Τότε, το μονο που φροντίζω είναι να "αποφεγνω" το "κακό" φαΐ και το αλκοόλ. Γενικά όμως επιτρέπονται πολλά στις εξόδους.)

Albert_Wesker
22-01-07, 06:15
Παιδιά παν μέτρο άριστο.

όχι ότι απο θρεπτικής άποψης μας προσφέρουνε κάτι, πιο πολυ ψυχολογικό είναι το θέμα.

εγώ θα έλεγα 2 φορές το δεκαπενθήμερο(ο κανόνας έτσι), γιατί αν τώρα είστε στο διάλλειμα η απλά είπατε να γουρουνιάσετε μια μέρα ε δεν χάλασε ο κόσμος. ο μεταβολισμός δεν είναι χαζός, δεν θα χαλάσει απο την μία μέρα στην άλλην.

αφήστε που μπορείτε να φτιάξετε και μόνοι σας για να ειναι πιο υγειινό. εντάξει ίσως η σος που έχω εγώ στην προσωπική μου συνταγή να μην είναι η πιο υγιεινή, αλλά τουλάχιστον ξέρω με τι φτιάχτηκε στην κουζίνα. αυτά.

wolf
22-01-07, 14:25
Πιστευω μια Cheat Day ειδικα οταν εισαι αρχαριας ειναι απραιτητη.
Εγω μερικες φορες τρωω μια Snickers...Μια φορα τον μηνα θα χτυπησω κ μια πιτα γυρο,εξαλλου κ αυτο εχει λιγο πρωτεινη:shock: , :lol: .
Ενας κυπριος στο τζιμ ετρωγε γυρους μετα το τζιμ...γυμναζόταν 5 φορες την βδομαδα ομως...Εγινε γαιδουρακι αλλα κ η κοιλια κοιλια...
Παντως η πιτα οντως ειναι τιγκα στο καμμενο ηλιελαιο-σπορελαιο-καλαμποκελαιο μπορει κ χειροτερο..Παρε απτο σουπερμαρκετ κατεψυγμενες αν θες, αλλα παλι γενικα πρεπει να ξεφυγεις απτα ζυμαροειδη,ειδικά τα λευκά...

billys15
22-01-07, 15:46
Καθε ατομο θα κρινει τον μεταβολισμο του απο μονο του.Αναλογα με αυτον ο καθεις μπορει να κανει cheat meals.Π.χ. ξερω καποιους που τρωνε δεν ξερουν κι αυτοι τι στο καθε γευμα,αλλα δεν βαζουν γραμμαριο.Ετσι αν βαζεις δυσκολα λιπος τρωγε περισσοτερα junks αν θελεις,ενω αν βαζεις ευκολα αστο... Κατα τη γνωμη μου οποιος βαζει ευκολα λιπος δεν πρεπει να τρωει καθολου cheat meals.Αντε ενα στο τοσο,αλλα μεχρι εκει.

ajax
23-01-07, 15:00
Εγω ξεκινησα σπιτικο σουβλακι....πιτες απο το σουπερ μαρκετ,μπιφτεκια αντι για γυρο,ντοματα,κρεμυδι,γιαουρτι και μια χαρα.φυσικα δεν βαζω πατατες και τις πιτες τις ψηνω στον φουρνο..μια χαρα!!!

everydaypanos
23-01-07, 15:18
Τί σημαίνει βάζω εύκολα και δύσκολα...? Υπάρχει τέτοιο πράγμα?

Υπάρχει δηλαδή άτομο που τρώει πίτα γύρο και το αποτέλεσμα που βλέπει είναι το ίδιο με εάν αντί για το γύρο έτρωγε πιο "σωστά"?

billys15
23-01-07, 15:51
Εγω ξεκινησα σπιτικο σουβλακι....πιτες απο το σουπερ μαρκετ,μπιφτεκια αντι για γυρο,ντοματα,κρεμυδι,γιαουρτι και μια χαρα.φυσικα δεν βαζω πατατες και τις πιτες τις ψηνω στον φουρνο..μια χαρα!!!

Και εγω για πιτες απο το σουπερ μιλαω.Οχι απο γυραδικα.Το σπιτικο εννοειται οτι αξιζει περισσοτερο.

billys15
23-01-07, 15:55
Τί σημαίνει βάζω εύκολα και δύσκολα...? Υπάρχει τέτοιο πράγμα?

Υπάρχει δηλαδή άτομο που τρώει πίτα γύρο και το αποτέλεσμα που βλέπει είναι το ίδιο με εάν αντί για το γύρο έτρωγε πιο "σωστά"?

Το βαζω ευκολα και δυσκολα το λεω με τη λογικη οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι οργανισμοι.Οπως ειπα καποιος μπορει π.χ. να τρωει καθε μερα επι 1 μηνα γυρους,μπισκοτα,γλυκα κλπ σε μεγαλες ποσοτητες και να μην εχει βαλει ουτε 1% λιπος πανω του,ενω καποιος αλλος να τρωει 1 φορα το μηνα κατι "κακο" ας πουμε,και μετα να κανει πολλες προσπαθειες για να το χασει.

Albert_Wesker
23-01-07, 18:50
Τί σημαίνει βάζω εύκολα και δύσκολα...? Υπάρχει τέτοιο πράγμα?

Υπάρχει δηλαδή άτομο που τρώει πίτα γύρο και το αποτέλεσμα που βλέπει είναι το ίδιο με εάν αντί για το γύρο έτρωγε πιο "σωστά"?

Το βαζω ευκολα και δυσκολα το λεω με τη λογικη οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι οργανισμοι.Οπως ειπα καποιος μπορει π.χ. να τρωει καθε μερα επι 1 μηνα γυρους,μπισκοτα,γλυκα κλπ σε μεγαλες ποσοτητες και να μην εχει βαλει ουτε 1% λιπος πανω του,ενω καποιος αλλος να τρωει 1 φορα το μηνα κατι "κακο" ας πουμε,και μετα να κανει πολλες προσπαθειες για να το χασει.

Ειναι θέμα κάυσεων που κάνει ο οργανισμός. συνήθως αν έχεις πολύ ανεπτυγμένο μυικό σύστημα και κάνεις πολλές καύσεις, δύσκολα αποθηκεύεις λίπος. γι αυτό και τους μύες δεν πρέπει να τους καίμε πρέπει να τους αυξάνουμε.
έτσι αν χαλάσεις για κάποιο διάστημα την διατροφή ο μεταβολισμός δεν θα χαλάσει τόσο έυκολα και την επόμενη φορά που θα πας στο τζίμ και θα κάνεις βάρη και διάδρομο τον ξανατσίτωσες και ναααααααααα! επανήλθες στο ποσοστό λίπους που θες.
το βλέπω και πάνω μου χιχι

everydaypanos
23-01-07, 23:57
Το σκεπτικό σας είναι λίγο περίεργο για τα γούστα μου...

Το θέμα αλλάζει και γίνεται στο εάν και πώς γίνεται να έχουν κάποια άτομα "ανοσία" στο κακό φαΐ, όπως ο γύρος στα γυράδικα.

Ενώ, το σημαντικό είναι το μήνυμα ότι όλοι (ακόμα και τα "φαινόμενα") πρέπει να στραφούν προς πιο υγιεινές και εξίσου γευστικές εναλλακτικές. Εγώ λέω πως πειράζει να τρως τη γνωστή λαδερή πίτα τόσο έξω όσο και home-made. Ο λόγος; Πολύ απλά μπορείς να την αντικαταστήσεις με μαύρο wrap, με αράβικη ή κυπριακή πίτα (τα λέω με σεριά προτίμησης). Αυτές οι εναλλακτικές είναι εξίσου και σε μερικές περιπτώσεις (όπως π.χ. με πικάντικο κοτόπουλο, μουστάρδα και φρέσκα λαχανικά) ακόμη πιο γευστικές και χορταστικές. Πάνος, over and out.

billys15
24-01-07, 14:21
Το σκεπτικό σας είναι λίγο περίεργο για τα γούστα μου...

Το θέμα αλλάζει και γίνεται στο εάν και πώς γίνεται να έχουν κάποια άτομα "ανοσία" στο κακό φαΐ, όπως ο γύρος στα γυράδικα.

Ενώ, το σημαντικό είναι το μήνυμα ότι όλοι (ακόμα και τα "φαινόμενα") πρέπει να στραφούν προς πιο υγιεινές και εξίσου γευστικές εναλλακτικές

Απλα να σημειωσω οτι εγω δεν ειπα πως οι πιτες σου προσφερουν τιποτα το υγιεινο.Απλως εχουν ωραια γευση.



Πολύ απλά μπορείς να την αντικαταστήσεις με μαύρο wrap, με αράβικη ή κυπριακή πίτα (τα λέω με σεριά προτίμησης).

Που μπορω να βρω κυπριακη και αραβικη; Εκτος απο γυραδικα. Να παιρνω π.χ. απο σουπερ; Δεν εχω δει πουθενα,αλλα για να λες,μηπως υπαρχουν καπου που να παιρνω και να τις κανω σπιτι; Αυτες ειναι με πιο λιγα λιπαρα;

ajax
24-01-07, 20:11
τον κυπριακο σουβλακι ειναι αισχος....εφαγα οταν ειμουν κυπρο και με επιασε το στομαχι μου.ειχε αγγουρια μεσα....δραμα

ice-man
25-01-07, 04:31
οπως το κυπριακον σουβλακιν εν εσσει. εν το καλυτερον με διαφοραν. φακα τα ουλα χαμε...
οχι οκ για το σουβλακι δεχουμε οτι εχετε καλυτερο αλλα για την σιφταλιαν μας που βαζουμε μεσα μαζι με τα σουβλακια στην πιττα MIX ειναι κορυφη. ειναι κρεας τυλιγμενο με πανα (μια μεβρανη απο χοιρον) . δοκιμαστε και ξαναμιλουμε :D

Albert_Wesker
25-01-07, 06:01
οπως το κυπριακον σουβλακιν εν εσσει. εν το καλυτερον με διαφοραν. φακα τα ουλα χαμε...
οχι οκ για το σουβλακι δεχουμε οτι εχετε καλυτερο αλλα για την σιφταλιαν μας που βαζουμε μεσα μαζι με τα σουβλακια στην πιττα MIX ειναι κορυφη. ειναι κρεας τυλιγμενο με πανα (μια μεβρανη απο χοιρον) . δοκιμαστε και ξαναμιλουμε :D

λοοοοοοοοοολ.

billys15
25-01-07, 14:39
Εγω δεν εγω δοκιμασει την κυπριακη συνταγη για γυρο.Αναφερομαι στη πιτα και μονο.

asdf
25-01-07, 22:32
Οφ τοπικ? :green:

ajax
27-01-07, 10:53
φιλε μου ice man λατρευω την κυπρο εχω ερθει χιλιες φορες αλλα ουτε η σεφταλια μου αρεσε! :puke: ιδιως εκεινο το σουβλακι ακομα το θυμαμαι.....ΜΙΧ ηταν!!!σαν την κριτικη κουζινα τιποτα αλλο 8)

everydaypanos
27-01-07, 21:36
Ο καλύτερος γύρος στον πλανήτη γη παρασκευάζεται στην πόλη της Θεσσαλονίκης.- Όσοι λένε διαφωνούν, απλά δεν έχουν δοκιμάσει.