PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρηξη μακρας κεφαλης δικεφαλου



aaabasilis
15-12-09, 16:31
....................

sTeLaKoS
15-12-09, 16:47
Δυστυχώς εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο.

Θα μπορούσες να μας πεις πως το έπαθες? Πως βγήκε η διάγνωση και τι σου είπε ο γιατρος σου?

gj
15-12-09, 18:04
Δεν μπορω ουτε εγω να σε βοηθησω καθως πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...
Απλα θελω να σου πω περαστικα και καλη επιτυχια στην εγχειρηση...

-beba-
16-12-09, 16:22
ατυχημα με μοτοσυκλετα..και συντριπτικο καταγμα κλειδας..εκανα υπερηχο και μαγνητικη και ο γιατρος μου ειπε αν θελω να το αφησω ετσι η να κανουμε εγχειρηση.μου ειπε επισης πως και εγχειρηση να κανουμε αργοτερα αν το ζορισω με τα βαρη στο γυμναστηριο μπορει να ξαναξεκολλησει..επεμενε να μην την κανω την εγχειρηση γιατι λεει δεν θα εχει μεγαλη διαφορα στη δυναμη απο πριν αλλα πειτε με ξεροκεφαλο εγω πιστευω πως αλλο να τραβανε και οι 2 κεφαλες και αλλο η μια.μια ζωη θα το εχω το χερι και θελω οσο το δυνατον περισσοτερα απο αυτο.εστω 10 τα εκατο να ειναι καλυτερο μετα την εγχειρηση θελω να την κανω.

Για να καταλάβω, έχεις κάταγμα στην κλειδωση που ενώνει το χέρι με τον ώμο?

-beba-
17-12-09, 10:18
Κατάλαβα. Εγώ είχα ραγίσει την κλείδωση. Είχε πολλές ρωγμές αλλά έδεσε μόνο του και πάρα πολύ γρήγορα. Δεν με ενόχλησε ποτέ.

Πάντως, εγώ δεν θα έκανα μια επέμβαση αν το πρόβλημα δεν ήταν λειτουργικό και σοβαρό.

Levrone
19-12-09, 04:02
εγχειρηστηκα τελικα στον δικεφαλο.αναρωση κ αποκατασταση τωρα κ βλεπουμε..:weights:

Βασίλη περαστικα και μακαρι να απαλλαχτεις απο απο αυτο το προβλημα!
Μπορει να μην ειμαστε γιατροι ;) αλλα κατι θα κανουμε και για σενα!

στις σελιδες αυτες που ακολουθουν μπορεις να δεις πως η χειρουργικη επεμβαση αφηνεται στην ακρη σε ενα βαθμο , και το πραμα παει πιο πολυ στη συντηρητικη θεραπεια! καλη συνεχεια και μακαρι να πανε ολα καλα να μη σου ξαναχρειαστει γιατρος! και να παιζεις τους αλτηρες καπως ετσι :weights: :weights::weights:

-beba-
19-12-09, 12:25
Περαστικά σου.

kaiowas
19-12-09, 14:44
Περαστικά και καλή ανάρρωση:thumbup:

GEORGEXX1
19-12-09, 14:48
περαστικα και σιδερενιος.

drago
19-12-09, 15:39
εγχειρηστηκα τελικα στον δικεφαλο.αναρωση κ αποκατασταση τωρα κ βλεπουμε..:weights:

περαστικα φιλε!!! θα κανεις φυσιοθεραπειες κλπ?

dimitrismpower
17-03-10, 13:55
Χαιρετε παιδια,ειχα την γκαντεμια και μου κατσε αυτη η στραβη και σκοπευω να χειρουργηθω:(.ξερω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμεις,αποψεις,οτιδηποτε τελοσπαντων για την αντιμετωπιση αυτου του προβληματος.ή καποιον που ειχε το ιδιο προβλημα η καποιο αντιστοιχο και πως το αντιμετωπισε,ποσο καιρο του πηρε να επανελθει και να μπορει να γυμναζει τον μυ,τι προβληματα αντιμετωπισε,αν τελικα ο μυς επανηλθε κτλ κτλ.ευχαριστω




φιλε εχω ακριβως το ιδιο προβλημα... το επαθα στο γυμναστηριο κανοντας στηθος ανοιγματα... εχω σταματησει 2 χρονια τωρα αλλα δεν υπαρχει η παραμικρη βελτιωση... εχω παει σε πολλους και γνωστους γιατρους και ολοι μου λενε οτι θελει χειρουργειο... αν εσυ το εκανες το χειρουργειο ή κατι αλλο , μπορεις να μου πεις μερικα πραγματα??

masistas
18-03-10, 12:33
Απ όσα έχω διαβάσει, μόνο χειρουργικά αντιμετωπίζεται η περίπτωση (όταν μιλάμε για ρήξη όχι για τενοντίτιδες θλάσεις κλπ...)
Αν η κάκωση αυτή δε διορθωθεί άμεσα με τη χειρουργική επανατοποθέτηση του τένοντα στην κερκίδα, τότε επέρχεται μη αναστρέψιμη σύσπαση του μυός με ανάπτυξη ινώδους συνδετικού ιστού.
Σε αυτή την περίπτωση η κίνηση του χεριού είναι ακόμα εφικτή, αλλά υπάρχει σημαντική και μόνιμη απώλεια δύναμης.
Αυτά.

dimitrismpower
18-03-10, 20:00
Απ όσα έχω διαβάσει, μόνο χειρουργικά αντιμετωπίζεται η περίπτωση (όταν μιλάμε για ρήξη όχι για τενοντίτιδες θλάσεις κλπ...)
Αν η κάκωση αυτή δε διορθωθεί άμεσα με τη χειρουργική επανατοποθέτηση του τένοντα στην κερκίδα, τότε επέρχεται μη αναστρέψιμη σύσπαση του μυός με ανάπτυξη ινώδους συνδετικού ιστού.
Σε αυτή την περίπτωση η κίνηση του χεριού είναι ακόμα εφικτή, αλλά υπάρχει σημαντική και μόνιμη απώλεια δύναμης.
Αυτά.



Αστα φιλε , μου πηρε 2 χρονια να καταλαβω οτι θεραπευεται μονο με χειρουργιο και τωρα ειμαι στην ιδια κατασταση που ημουν οταν τραυματιστηκα... μηδεν βελτιωση.. και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα στο γυμναστηριο... οχι μονο οτι επειδη ποναω αλλα και επειδη πραγματικα εχω χασει σχεδον ολη μου την δυναμη... θα σου φερω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις σε τι αθλια κατασταση ειμαι..στα 18-19 μπου που τραυματισικα εκανα στηθος μπαρα 100κγ 8 επαναληψεις χωρις πιεση και τωρα δεν εχω δυναμη να κανω ουτε με σκετη μπαρα 5 επαναληψεις.... αστα δεν ξερω τι να κανω.... σκ@τ@ τα εχω κανει...

masistas
19-03-10, 00:15
Αυτά έχω διαβάσει στα βιβλία που έχω. Απ ότι γράφει, χωρίς άμεση εγχείριση δεν υπάρχει θεραπεία.

http://img221.imageshack.us/i/pic003a.jpg/

http://img717.imageshack.us/i/pic001a.jpg/

dimitrismpower
19-03-10, 11:13
οι φωτο στη δευτερη εικονα δειχνουν αποκολληση του τενοντα που παει στον πυχη.εμενα αποκολληθηκε η μακρα κεφαλη αλλα απο πανω,κοντα στην κλειδα.γαματα..οπως και να αποκολληθει,η μαλακια ειναι μαλακια..ψυχολογικα,σωματικα,οπως θελεις παρτο..ποσους μηνες εξω απο δραστηριοτητες...καλα λενε,υγεια να χουμε...μεγαλο πραμα.


Αυτο ξαναπεστο...η υγεια ειναι υγεια...εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να μην θεραπευτει ποτε απο μονο του (χωρις να το αποκλυει ομως)...με χειρουργιο μου ειχε πει οτι αν πηγαιναν ολα καλα , θα ημουν οκ... οταν ρωτησα αν θα ειμαι οπως παλια δεν μου εδωσε σαφη απαντηση...

alexv13
21-07-13, 23:20
Πριν 8 χρονια εσπασα το χερι μου...συμφωνα με τους γιατρους το κοκαλο οπως εσπασε εσκισε τον δικεφαλο μου...η σκιστηκε κατα την διαρκεια του χτυπηματος καθως το χερι ανοιξε περισσοτερο απο το φυσιολογικο των 180 μοιρων για την ακριβεια γυρισε ολκληρο...τελος παντων .. στην αρχη οι γιατροι δεν ειχαν καταλαβει την ζημια στον μυ με αποτελεσμα 3 χρονια μετα το σπασιμο να κανω μια διορθωτικη επεμβαση η οποια δεν προσφερε απολυτως τιποτα εκτος απο μια ουλη...το κακο ειναι οτι ειμαι 17 χρονων οποτε με ενοχλει ενας τετοιος τραυματισμος οχι αισθητικα αλλα λειτουργικα καθως εχω πιο συντομη κοπωση και λιγοτερη δυναμη σε αυτο το χερι,.... ξεκινησα την γυμναστικη μπας και καταφερω τιποτα...αν ξερετε τιποτα περισσοτερο θα το εκτιμουσα... παντως το χερι μου ειναι καλα προς ολες τις κινησεις και μην φανταστειτε καμια τρελη διαφορα στην δυναμη...ειναι λιγο υποτροφικο σε σχεση με το δεξι μου βεβαια...

70692