PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για το REE και θερμίδες



MedRep
15-12-09, 22:22
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν, λόγω πολλών κιλών (1.83m και 160kg:shock:) αποφάσισα πως είναι καιρός να γυρίσω στον παλιό μου εαυτό.
Έκανα πριν κανά μήνα εξέταση REE (έμμεση θερμιδομετρία όπως έλεγε), και το αποτέλεσμα είναι πως "καίω" 3020Kcals απο περίπου 3200 predicted.. Άν έχω καταλάβει καλά το REE είναι σαν το BMR; Οπότε εάν διάβασα σωστά στο άρθρο της διατροφής, θα πρέπει να μειώνω τις θερμίδες μου κατά 250 ανά εβδομάδα.
Σας ρωτάω για να μπορέσω να βγάλω ένα πρόγραμμα διατροφής ώστε να ξεκινήσω την προσπαθειά μου.
Για ποσοστά θα πρέπει να δουλέψω με 50% Υδ, 30% πρωτεΐνη και 20% λίπη;
Βρήκα αυτό το site http://www.fitwatch.com/qkcalc/calories-per-meal.html με το οποίο μοιράζεις τις ποσότητες ανα γεύμα..

Machiavelli
16-12-09, 09:39
Καλημέρα. Καλή αρχή. Δε θα μειώνουμε 250 θερμίδες από το BMR κάθε βδομάδα στη γράμμωση. Μειώνουμε από τις θερμίδες συντήρησης και όχι κάθε βδομάδα. Ωστόσο νομίζω πως η κατάσταση σου χρήζει παρακολούθησης ειδικού, γιατί φαντάζομαι πως μπορείς να μειώσεις περισσότερο τις θερμίδες από κάποιον που ασχολείται με τα βάρη και δε θέλει να χάσει μυική μάζα. Γυμναστήριο θα πας;
Πολύ ωραίο το site.

MedRep
16-12-09, 10:06
Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση περί της μείωσης των θερμίδων απο αυτές της συντήρησης. Ναι, Γυμναστήριο θα πάω. Είμαι στην αναζήτηση αυτή την εβδομάδα μιας και είμαι νέος εδώ στη Πάτρα και ψάχνω ώστε να ξεκινήσω απο εβδομάδα. Και γω φαντάζομαι πως μπορώ να μειώσω παραπάνω τις θερμίδες αλλά όπως πολύ σωστά είπες θα χρειαστώ παρακολούθηση για κάτι τέτοιο.
Διατροφή και γυμναστική μαζί είναι απαραίτητα για ένα σωστό αποτέλεσμα, όπως μαθαίνω με τον δύσκολο τρόπο.

heartbeat
20-12-09, 15:19
@ medrep

αν σε βολεύει για κοίτα να γραφτείς στο top form city....

gj
20-12-09, 16:13
Φιλε μου αυτο το αρθρο για τη διατροφη γραμμωσης που εχει το φορουμ αναφέρεται στα άτομα τα οποια εχουν περασει απο μια περιοδο ογκου με εντονες προπονησεις , εχουν αποκτησει μυικη μαζα και κανουν αυτη τη διατροφη ωστε να χάσουν όσο το δυνατον περισσοτερο λιπος χωρις να χασουν μυς. Ειχα κανει και εγω αυτο το λάθος και έχανα ελαχιστα έως καθόλου μέχρι που ένας ανθρωπος με 234432134123 γνωσεις παραπανω απο εμένα μου πε τι παιζει.
Εγω δεν θα σου προτινα να πας σε ειδικο και ειδικα στη πατρα γιατι τους θεωρω απατεωνες. Προφανως και παντα θα υπαρχουν κάποιοι καλοι αλλα αντε βρες τους.
Απλα φτιαξε ενα προγραμμα διατροφης το οποιο θα καλυπτει τις αναγκες σου για πρωτεινη και υδατανθρακα να βάζεις μόνο στο προίνο και στο μεταπροπονητικο...αντε και στο δεκατιανο αν εισαι σχολη ή δουλεια και δεν μπορεις να περνεις μαζι σου ταπερακια ώστε να την βγαζεις με μπαγκετα.
Αν τελικα γραφτεις στο τοπ φορμ καψου στην πισινα....Θα δεις τα κιλα να φευγουν πιο γρηγορα απο τα ευρω:P:P